PDA

View Full Version : Ενας στους διακοσιους.



panavour
09/09/2007, 22:23
Κυριακη βραδυ 9-9-2007.Γυρναω απο Λουτρακι καβαλα στο Γιαμαχακι μου το πενηνταρακι το σκουτερακι (YAMAHA WHY ) γυρω στις 9,15 και επειδη εχει πιαστει ο κ@λος μου 1 ωρα πανω στο σκουτερακι λεω μετα απο 65 χιλιομετρα,να κανω σταση αμεσως μετα τα διοδια της Ελευσινας προς Αθηνα για λιγη ξεκουραση.Οπως καθομαι διπλα στο μηχανακι λεω μεσα μου.Δεν πιανεις το μετρημα ετσι για χαβαλε να δεις ποσα αμαξια και ποσες μηχανες περνανε τα διοδια?
Ε λοιπον μετα απο λιγα λεπτα μετρημα εβγαλα το αποτελεσμα.ΧΙΛΙΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΠΕΝΤΕ (ΝΑΙ -5- ΚΑΛΑ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ) μοτοσυκλεττες.Σημειωτεον οτι ο καιρος σημερα ηταν πολυ καλος και προσφεροταν για εκδρομη-μπανιο-βολτα.Μ επιασε απογοητευση.Μηπως οι περισσοτεροι εδω μεσα και εξω απο δω εχουμε τις μοτο για μοστρα παρα για ταξιδια?Μηπως προτιμαμε το αμαξακι και την μοτο την εχουμε μονο για την καφετερια?ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ
Πεστε βρε παιδια καμμια γνωμη,γιατι αυτο που μετρησα (και το εχω κανει κι αλλες φορες με παρεμφερες αποτελεσμα) ειναι αποκαρδιωτικο.ΤΙΣ ΠΤΑΙΕΙ?:(

soichiro_cbf
09/09/2007, 22:27
Απάντησες μόνος την ερώτησή σου φίλε μου...Βέβαια παίζει απλώς να έτυχε και να μην περνάει κανείς αλλά μη ξεχνάς οτι ειναι αρχές Σεπτεμβρίου οι περισσότεροι εχουν γυρίσει από διακοπές και είναι αφραγγοι.

panavour
09/09/2007, 22:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από soichiro_cbf
Απάντησες μόνος την ερώτησή σου φίλε μου...Βέβαια παίζει απλώς να έτυχε και να μην περνάει κανείς αλλά μη ξεχνάς οτι ειναι αρχές Σεπτεμβρίου οι περισσότεροι εχουν γυρίσει από διακοπές και είναι αφραγγοι.

Μα αυτο θα ισχυει για ολους.οχι μονο για τους μοτοσυκλετιστες

soichiro_cbf
09/09/2007, 22:44
Εννοώ ότι στο πρώτο σκέλος της ερώτησης σου απάντησες μόνος σου.Η πλειοψηφία έχει τις μηχανές για να το παίζει μούρη στη καφετέρια και να πηγαίνει για δουλειά.Ολα τα υπόλοιπα τα κάνει μέ κουτί:beer: :beer:

fantacid
09/09/2007, 22:50
καλα ρε θηριο σταματησες να ξεκουραστεις απο την οδηγηση κ μετρησες χιλια αυτοκίνητα!!!!

μετα ποση ωρα εκατσες να ξελαμπικαρεις κ να ξανα οδηγησεις???

εγω μαλλον θα λιποθυμούσα μετα τα 500κατι!


:eyepop: :eyepop: :eyepop:

panavour
09/09/2007, 22:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από soichiro_cbf
Εννοώ ότι στο πρώτο σκέλος της ερώτησης σου απάντησες μόνος σου.Η πλειοψηφία έχει τις μηχανές για να το παίζει μούρη στη καφετέρια και να πηγαίνει για δουλειά.Ολα τα υπόλοιπα τα κάνει μέ κουτί:beer: :beer:


Αμα ειναι ετσι τοτε να παμε ολοι στο γερο- διαολο.Τι καθομαστε τοτε στα διαφορα FORUM και βγαζουμε τα λυσσακα μας για το ποια μηχανη ειναι ετσι ,ποια αλλιως,ποια καλυτερη ποια χειροτερη,αφου η κυρια ουσια του μοτοσυκλετισμου ειναι το ταξιδι και τα χιλιομετρα,ενω εχουμε γινει μεταφορικα και ουσιαστικα σκυλακια του καναπε???????

panavour
09/09/2007, 22:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
καλα ρε θηριο σταματησες να ξεκουραστεις απο την οδηγηση κ μετρησες χιλια αυτοκίνητα!!!!

μετα ποση ωρα εκατσες να ξελαμπικαρεις κ να ξανα οδηγησεις???

εγω μαλλον θα λιποθυμούσα μετα τα 500κατι!


:eyepop: :eyepop: :eyepop:

ΗΤΑΝ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 10 ΛΕΠΤΑ

div400
09/09/2007, 23:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από panavour
Κυριακη βραδυ 9-9-2007.Γυρναω απο Λουτρακι καβαλα στο Γιαμαχακι μου το πενηνταρακι το σκουτερακι (YAMAHA WHY ) γυρω στις 9,15 και επειδη εχει πιαστει ο κ@λος μου 1 ωρα πανω στο σκουτερακι λεω μετα απο 65 χιλιομετρα,να κανω σταση αμεσως μετα τα διοδια της Ελευσινας προς Αθηνα για λιγη ξεκουραση.Οπως καθομαι διπλα στο μηχανακι λεω μεσα μου.Δεν πιανεις το μετρημα ετσι για χαβαλε να δεις ποσα αμαξια και ποσες μηχανες περνανε τα διοδια?
Ε λοιπον μετα απο λιγα λεπτα μετρημα εβγαλα το αποτελεσμα.ΧΙΛΙΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΠΕΝΤΕ (ΝΑΙ -5- ΚΑΛΑ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ) μοτοσυκλεττες.Σημειωτεον οτι ο καιρος σημερα ηταν πολυ καλος και προσφεροταν για εκδρομη-μπανιο-βολτα.Μ επιασε απογοητευση.Μηπως οι περισσοτεροι εδω μεσα και εξω απο δω εχουμε τις μοτο για μοστρα παρα για ταξιδια?Μηπως προτιμαμε το αμαξακι και την μοτο την εχουμε μονο για την καφετερια?ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ
Πεστε βρε παιδια καμμια γνωμη,γιατι αυτο που μετρησα (και το εχω κανει κι αλλες φορες με παρεμφερες αποτελεσμα) ειναι αποκαρδιωτικο.ΤΙΣ ΠΤΑΙΕΙ?:(

αν ειχες κάτσει το πρωϊ θα ειχες μετρήσει περισοτερες.....:rolleyes:


:wave2: :beer:

panavour
09/09/2007, 23:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
αν ειχες κάτσει το πρωϊ θα ειχες μετρήσει περισοτερες.....:rolleyes:


:wave2: :beer:

Οπως εγραψα και στην αρχη το εχω ξανακανει και αλλες φορες.ΠΟΤΕ- ΜΑ- ΠΟΤΕ η αναλογια δεν ξεπερασε το 5% ΟΤΙ ΩΡΑ και να το μετρησα και παντα σε ΕΘΝΙΚΗ ΟΔΟ.

Fireball400
09/09/2007, 23:39
Καλά τα λες,δεν έχεις και άδικο...από την άλλη όμως υπάρχουν και 1-2 λόγοι αποτρεπτικοί στην επιλογή της μηχανής,πχ να πάρεις και κάποιον άλλο μαζί σου που φοβάται τις μηχανές/δεν έχει εξοπλισμό για δικάβαλο ταξιδάκι,να πάρεις μαζί την παρέα οι οποίοι δεν έχουν μηχανές και να συμβάλλετε όλοι στα έξοδα...βέβαια μέχρι ενός σημείου τα παραπάνω...γιατί η μηχανή είναι:a54:

sotpag
09/09/2007, 23:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από soichiro_cbf
Απάντησες μόνος την ερώτησή σου φίλε μου...Βέβαια παίζει απλώς να έτυχε και να μην περνάει κανείς αλλά μη ξεχνάς οτι ειναι αρχές Σεπτεμβρίου οι περισσότεροι εχουν γυρίσει από διακοπές και είναι αφραγγοι.





βαλε και το βασικοτερο τη μεγαλη διαφορα στο ποσοστο καρου-μοτο



+ ολα αυτα που παρκαρουν στο Μπουρναζι

Nikoskazer2000
10/09/2007, 00:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Fireball400
Καλά τα λες,δεν έχεις και άδικο...από την άλλη όμως υπάρχουν και 1-2 λόγοι αποτρεπτικοί στην επιλογή της μηχανής,πχ να πάρεις και κάποιον άλλο μαζί σου που φοβάται τις μηχανές/δεν έχει εξοπλισμό για δικάβαλο ταξιδάκι,να πάρεις μαζί την παρέα οι οποίοι δεν έχουν μηχανές και να συμβάλλετε όλοι στα έξοδα...βέβαια μέχρι ενός σημείου τα παραπάνω...γιατί η μηχανή είναι:a54:

Ναι, μου χει τύχει πολλές φορές με μη-μηχανόβιους φίλους μου να θέλουμε να πάμε mini ταξιδάκι και έτσι να μαζευόμαστε σ' ενα κουτί ολοι μαζί. :(

sotpag
10/09/2007, 00:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
Ναι, μου χει τύχει πολλές φορές με μη-μηχανόβιους φίλους μου να θέλουμε να πάμε mini ταξιδάκι και έτσι να μαζευόμαστε σ' ενα κουτί ολοι μαζί. :(





εμενα καλυτερα να μη μου τυχει:wave2: :wave2:

Nikoskazer2000
10/09/2007, 00:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
εμενα καλυτερα να μη μου τυχει:wave2: :wave2:

Να δεις ομως κάτι ταξιδάκια που κάνω με το Μανώλη πάνω στα βουνά με τις υπέροχες παπάρες μας :smokin: :a07: :a07: :a09:

dodos 900
10/09/2007, 00:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
αν ειχες κάτσει το πρωϊ θα ειχες μετρήσει περισοτερες.....:rolleyes:


:wave2: :beer:


Συμφωνώ,το βράδυ οι μηχανές είναι λιγότερες στην εθνική.Την ημέρα βλέπεις καλύτερα και
γυρίζοντας νωρίς γλυτώνεις και το πήξιμο.
Το πρωί στα διόδια είδαμε πάρα πολλές μηχανές και σούζες.:blush:

Xlitos
10/09/2007, 01:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
Ναι, μου χει τύχει πολλές φορές με μη-μηχανόβιους φίλους μου να θέλουμε να πάμε mini ταξιδάκι και έτσι να μαζευόμαστε σ' ενα κουτί ολοι μαζί. :(

το χω ζήσει αρκετές φορές...εφιάλτης,απλά εφιάλτης,στιμωγμένος στο πισω κάθισμα και να χει και κίνηση,όσες μαλακίες και να πεις όσο και να γελάσεις,όσα τραγούδια και ν ακούσεις δεν είναι αρκετό.Καθε φορά θελω να τους πω να παω εγω με το μηχανάκι...τελευταία στιγμή αλλάζω γνώμη....και μετά κλασσικά στην πορεία το μετανοιώνω...

gcrook
10/09/2007, 01:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xlitos
το χω ζήσει αρκετές φορές...εφιάλτης,απλά εφιάλτης,στιμωγμένος στο πισω κάθισμα και να χει και κίνηση,όσες μαλακίες και να πεις όσο και να γελάσεις,όσα τραγούδια και ν ακούσεις δεν είναι αρκετό.Καθε φορά θελω να τους πω να παω εγω με το μηχανάκι...τελευταία στιγμή αλλάζω γνώμη....και μετά κλασσικά στην πορεία το μετανοιώνω...

Και εμενα τον τελευταιο καιρο πολλοι αποπειραθησαν να με φορτωσουν σε ενα αμαξι και να με πανε σε καμια εξοχη...
Προτιμησα τον περηφανο μοτοσυκλετιστικο δρομο, να τους γραψω δηλαδη στα αρχιδια μου..
Και τωρα εχω μεινει μονος με ενα μπουκαλι τεκιλα.....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Nikoskazer2000
10/09/2007, 01:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Και εμενα τον τελευταιο καιρο πολλοι αποπειραθησαν να με φορτωσουν σε ενα αμαξι και να με πανε σε καμια εξοχη...
Προτιμησα τον περηφανο μοτοσυκλετιστικο δρομο, να τους γραψω δηλαδη στα αρχιδια μου..
Και τωρα εχω μεινει μονος με ενα μπουκαλι τεκιλα.....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Αχου το μωρέ...:(


102693

Xlitos
10/09/2007, 02:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
Αχου το μωρέ...:(

μη σε ρίχνει ρε,πάντα έτσι κάνει για να τον λυπάστε και να τον καλείτε στις εκδρομές.Είναι τραγανούλης ο άτιμος. :blush:

tifoefs
10/09/2007, 02:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Και εμενα τον τελευταιο καιρο πολλοι αποπειραθησαν να με φορτωσουν σε ενα αμαξι και να με πανε σε καμια εξοχη...
Προτιμησα τον περηφανο μοτοσυκλετιστικο δρομο, να τους γραψω δηλαδη στα αρχιδια μου..
Και τωρα εχω μεινει μονος με ενα μπουκαλι τεκιλα.....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

δλδ δε θες SV κινητηρα πια εεε ;;;

Να μη σε πω τι βρηκα εεε ;;


:evil: :evil: :evil:

Nikoskazer2000
10/09/2007, 02:05
Εντάξει μωρέ γλυκό αγόρι αυτός, ευαίσθητο αγόρι εγω, κατανόηση υπάρχει! :smilea:

sotpag
10/09/2007, 02:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
Να δεις ομως κάτι ταξιδάκια που κάνω με το Μανώλη πάνω στα βουνά με τις υπέροχες παπάρες μας :smokin: :a07: :a07: :a09:


ναι , αυτο ναι


αλλα οχι ειμαστε παρεα του να βγαζουμε τις μηχανες


πανε με το καρο

tsoukas77
10/09/2007, 17:27
Πολυ μικρο ποσοστο.Ηταν και οι 5 πραγματικες μοτοσυκλετες ή ιαπωνικα μηχανακια;Σε αυτη την περιπτωση,μειωνεται περαιτερω το ποσοστο...

Stelth
10/09/2007, 18:05
Μην σου κάνει εντύπωση ρε συ panavour

Κάπως έτσι είναι τα πράγματα.

Αν σκεφτείς οτι σε μια τετραμελής οικογένεια έχουν απο ένα αυτοκίνητο μπαμπάς, μαμά, κόρη καί μόνο ο γιος έχει μηχανή, τότε, είμαστε ενας στους τέσσερεις

Δηλαδή αντιστοιχεί 1 μηχανάκι για περίπου 10 αυτοκίνητα γιατί, πολλοί γονείς ΔΕΝ θέλουν τα παιδιά τους να πάρουν μηχανή γιατί είναι "σκοτώστρες"

Οπότε καλά μέτρησες :)

Αλλα αν μετρούσες το πρωί απο τις 9:00 έως τις 11:00 (μέσα σε αυτό το χρονικό διάστημα) η αναλογίες θα ήταν ακριβώς αντίθετες

Δηλαδή 1 αυτοκίνητο για περίπου 10 μηχανές :)

FZR600R
10/09/2007, 18:26
Eνδιαφερουσα στατιστικη. Ετσι ειναι.

Τα ιδια σκεφτομουν και εγω οτι οι μηχανες ειναι μονο για καφε.

Παλια αγναντευαμε πιτσιρικαδες παραλιακη vmax, zzr κτλ να τα δινουν.
Καθε βραδυ τσιριζαν τα λαστιχα, ουρλιαζαν τα moter, ωρε γουστα.

Οι αυτοκινητακηδες (οι γρηγοροι) εχουν πιο πολυ γουστο και παθος στο συνολο.

Blue oyster syndrome...

div400
10/09/2007, 22:37
έκατσε ΕΝΑΣ και μέτρησε ΕΝΑ ΒΡΑΔΥ λίγοτερες μηχανές και βγάλαμε το συμπέρασμα οτι ΟΛΟΙ (οι άλλοι) εχουνε τις μηχανες για μοστρα στην καφετερια...:rolleyes:

να κάνω και έγω μια ''μετρηση'' (http://www.moto.gr/forums/forumdisplay.php?forumid=5) και να κάνω και ''αλλη μια'' (http://www.moto.gr/forums/forumdisplay.php?forumid=16) ?

:wave2:

VANDA
10/09/2007, 22:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από panavour
Κυριακη βραδυ 9-9-2007.Γυρναω απο Λουτρακι καβαλα στο Γιαμαχακι μου το πενηνταρακι το σκουτερακι (YAMAHA WHY ) γυρω στις 9,15 και επειδη εχει πιαστει ο κ@λος μου 1 ωρα πανω στο σκουτερακι λεω μετα απο 65 χιλιομετρα,να κανω σταση αμεσως μετα τα διοδια της Ελευσινας προς Αθηνα για λιγη ξεκουραση.Οπως καθομαι διπλα στο μηχανακι λεω μεσα μου.Δεν πιανεις το μετρημα ετσι για χαβαλε να δεις ποσα αμαξια και ποσες μηχανες περνανε τα διοδια?
Ε λοιπον μετα απο λιγα λεπτα μετρημα εβγαλα το αποτελεσμα.ΧΙΛΙΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΠΕΝΤΕ (ΝΑΙ -5- ΚΑΛΑ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ) μοτοσυκλεττες.Σημειωτεον οτι ο καιρος σημερα ηταν πολυ καλος και προσφεροταν για εκδρομη-μπανιο-βολτα.Μ επιασε απογοητευση.Μηπως οι περισσοτεροι εδω μεσα και εξω απο δω εχουμε τις μοτο για μοστρα παρα για ταξιδια?Μηπως προτιμαμε το αμαξακι και την μοτο την εχουμε μονο για την καφετερια?ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ
Πεστε βρε παιδια καμμια γνωμη,γιατι αυτο που μετρησα (και το εχω κανει κι αλλες φορες με παρεμφερες αποτελεσμα) ειναι αποκαρδιωτικο.ΤΙΣ ΠΤΑΙΕΙ?:(



Η παλιά εθνική. Είναι πιο ωραία διαδρομή και δεν πληρώνεις διόδια. :wacko:

soichiro_cbf
10/09/2007, 22:51
Πιο ωραία ναι συμφωνώ.Αλλά και πιο επικύνδινη.Δεν αξιζει τον κόπο για ένα ευρώ.

panavour
10/09/2007, 23:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
Η παλιά εθνική. Είναι πιο ωραία διαδρομή και δεν πληρώνεις διόδια. :wacko:

Mα απο παλια εθνικη ερχομουν και βγηκα λιγο μετα τα διοδια στην νεα.Στην παλια κανενας με μοτο ολη την διαδρομη μονο κατι τοπικοι (ΑΓ. θεοδωροι, κινετα με παπακια σε τοπικες διαδρομες.)ολοι οι αλλοι με κουτι.

panavour
11/09/2007, 00:15
Η εξηγηση του φαινομενου για μενα που ειμαι κλεισμενα 47 και εχω βιωσει την μοτοσυκλεττα στην δεκαετια του 70 και του 80 ειναι η ακολουθη.
Το 1983 π.χ. μια YAMAHA XJ 900 η κορυφαια κατα τα περιοδικα της εποχης sport touring ειχε
τιμη 283000 χιλ δραχμες,και ενα καλο 1600 αυτοκινητο π.χ ALFA ROMEO 1600 ALFETTA
1.600.000 δηλαδη αναλογια 1/5,5 περιπου.Σημερα μια κορυφαια αντιστοιχη σπορ τουρινγκ
YAMAHA FJ 1300 εχει 15000 ευρω και ενα καλο 1600 απο 17000 εως 27000 δηλαδη 1/1.2 εως
1/1,7.Το δελεαρ λοιπον του αυτοκινητου ειναι πολυ μεγαλο.Γιαυτο και σημερα το ποσοστο αυτων που εχουν μεγαλη μηχανη κλινει ηλικιακα σε μεγαλυτερες ηλικιες ενω σε εκεινες τις εποχες μεγαλη μηχανη ειχαν και πιτσιρικαδες πολλοι απο τους οποιους καναν το σκ@το τους παξιμαδι που λεει και λαος και καταφερναν να παιρνουν μεγαλη μηχανη,ενω το αυτοκινητο ακομα και μικρο ηταν πιο ακριβο απο μηχανη.Σημερα που οι δοσεις με την πιστωτικη πανε συννεφο και ενα αξιοπρεπες μικρο αμαξι με ολα τα κομφορ παρακαλω εχει 8000 ολο και λιγοτεροι στρεφονται στην μεγαλη μηχανη σε σχεση με το κουτι.Ασε που καποτε πηγαινες στον εμπορα με μετρητο και σου εκανε τουμπες,ενω τωρα αμα του τα δωσεις μετρητα και οχι με δοσεις απο χρηματοδοτηση απο τραπεζα σε στραβοκοιταει.Ο ΤΕMPORA-O MORES που ελεγαν και οι αρχαιοι Ρωμαιοι.Ω ΚΑΙΡΟΙ-Ω ΗΘΗ επι το ελληνικωτερον.
Εκτος των αλλων βεβαια και οι κοπελλιες τοτε ηταν πιο σκληραγωγημενες και συνηθισμενες στην σελλα και τα ταξιδια και κοιταγαν λιγωτερο την ανεση και το φτιασιδι προκειμενου να πανε μια εκδρομη με τον καλο τους σε καποια παραλια σε καμπινγκ,ενω τωρα μια κρυωνουν ,μια ζεσταινονται,μια χαλαει το κρανος το μαλλι,μια χαλαει το μακιγιαζ,(και το χρυσοπληρωσαν στα HONDOS CENTER) και παει λεγοντας και ετσι γκρινια στη γκρινια τι να σου κανει και ο αλλος παιρνει το κωλαμαξο να γλυτωσει και παει και στο ξενοδοχειο σε κλιματιζομενο.ΤΑ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΞΑΛΑΦΡΩΣΑ. ωχ τι κρεβατομουρμουρα με περιμενει.ΜΑΓΚΕΣ ΤΣΙΜΟΥΔΙΑ ΕΤΣΙ????????

Nikoskazer2000
11/09/2007, 00:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από panavour
Η εξηγηση του φαινομενου για μενα που ειμαι κλεισμενα 47 και εχω βιωσει την μοτοσυκλεττα στην δεκαετια του 70 και του 80 ειναι η ακολουθη.
Το 1983 π.χ. μια YAMAHA XJ 900 η κορυφαια κατα τα περιοδικα της εποχης sport touring ειχε
τιμη 283000 χιλ δραχμες,και ενα καλο 1600 αυτοκινητο π.χ ALFA ROMEO 1600 ALFETTA
1.600.000 δηλαδη αναλογια 1/5,5 περιπου.Σημερα μια κορυφαια αντιστοιχη σπορ τουρινγκ
YAMAHA FJ 1300 εχει 15000 ευρω και ενα καλο 1600 απο 17000 εως 27000 δηλαδη 1/1.2 εως
1/1,7.Το δελεαρ λοιπον του αυτοκινητου ειναι πολυ μεγαλο.Γιαυτο και σημερα το ποσοστο αυτων που εχουν μεγαλη μηχανη κλινει ηλικιακα σε μεγαλυτερες ηλικιες ενω σε εκεινες τις εποχες μεγακη μηχανη ειχαν και πιτσιρικαδες πολλοι απο τους οποιους καναν το σκ@το τους παξιμαδι που λεει και λαος και καταφερναν να παιρνουν μεγαλη μηχανη,ενω το αυτοκινητο ακομα και μικρο ηταν πιο ακριβο απο μηχανη.Σημερα που οι δοσεις με την πιστωτικη πανε συννεφο και ενα αξιοπρεπες μικρο αμαξι με ολα τα κομφορ παρακαλω εχει 8000 ολο και λιγοτεροι στρεφονται στην μεγαλη μηχανη σε σχεση με το κουτι.Ασε που καποτε πηγαινες στον εμπορα με μετρητο και σου εκανε τουμπες,ενω τωρα αμα του τα δωσεις μετρητα και οχι με δοσεις απο χρηματοδοτηση απο τραπεζα σε στραβοκοιταει.Ο ΤΕMPORA-O MORES που ελεγαν και οι αρχαιοι Ρωμαιοι.Ω ΚΑΙΡΟΙ-Ω ΗΘΗ επι το ελληνικωτερον.
Εκτος των αλλων βεβαια και οι κοπελλιες τοτε ηταν πιο σκληραγωγημενες και συνηθισμενες στην σελλα και τα ταξιδια και κοιταγαν λιγωτερο την ανεση και το φτιασιδι προκειμενου να πανε μια εκδρομη με τον καλλο τους σε καποια παραλια σε καμπινγκ,ενω τωρα μια κρυωνουν ,μια ζεσταινονται,μια χαλαει το κρανος το μαλλι,μια χαλαει το μακιγιαζ,(και το χρυσοπληρωσαν στα HONDOS CENTER) και παει λεγοντας και ετσι γκρινια στη γκρινια τι να σου κανει και ο αλλος παιρνει το κωλαμαξο να γλυτωσει και παει και στο ξενοδοχειο σε κλιματιζομενο.ΤΑ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΞΑΛΑΦΡΩΣΑ. ωχ τι κρεβατομουρμουρα με περιμενει.ΜΑΓΚΕΣ ΤΣΙΜΟΥΔΙΑ ΕΤΣΙ????????

:a18: και :a012: Παναγιώτη, έτσι περίπου τα 'χω ακούσει απο συνομίλικούς σου και σχετικά με το τελευταίο έτσι ΑΚΡΙΒΩΣ ισχύει (με τις γυναίκες δηλαδή).

:wave2:

panavour
11/09/2007, 01:34
ΥΓ..

Δεν εχει σημασια το-BIG της μηχανης μας
Αξια εχει μονο-το θελω-της ψυχης μας.

Nikoskazer2000
11/09/2007, 01:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από panavour
ΥΓ..

Δεν εχει σημασια το-BIG της μηχανης μας
Αξια εχει μονο-το θελω-της ψυχης μας.

και πάλι πολλά :a19: :a19: :a19: :a19: :a19: :a19: για την φιλοσοφία σου