PDA

View Full Version : καθαρισμός επένδυσης κράνους



nelson
10/09/2007, 13:32
γειά χαρά...

θέλω να καθαρίσω την επένδυση του κράνους μετά τους καλοκαιρινούς ιδρώτες.
Η επένδυση δεν είναι αφαιρούμενη - αν και σίγουρα θα είναι στο επόμενο κράνος.
Ξέρω οτι υπάρχουν κάποια καθαριστικά για "στεγνό" πλύσιμο, αλλά κάποιο γνωστοί που είχαν χρησημοποιήσει κάποια τέτοια προϊόντα στο παρελθόν κάναν λόγω για φαγούρα και κάψιμο, σε βαθμό που τους οδήγησαν σε αγορά νέου κράνους... (!!!)

έχει κανείς υπ'όψιν του κάποια άλλη τεχνική ή κάποιο τέτοιο προϊόν φιλικό προς τον χρήστη (και τα μαλλιά του και το κεφάλι του) ;

ε;

orla13
10/09/2007, 14:52
helmet care tis motorex

nelson
10/09/2007, 14:56
ευχαριστώ :sun:

ronin1
10/09/2007, 15:00
το εχω το παραπανω καθαριστικο,

αλλα οκ, δεβ βγαινει η πραγματικη βρωμια, μην τρελαθουμε κιολας...

βουτηγμα το κρανος σε χλιαρο νερακι...με σαμπουαν...καλο τριψιμο ξεπλυμα κανα δυο φορες...

κ το αφηνεις 2-3 μερες οσο χρειαστει να στεγνωσει...ΚΑΛΑ!!!

οχι στον ηλιο ... καπου να εχει αερα...στο μπαλκονι οχι σε φατσα φορα ηλιο ομως..να στεγνωσει οχι μονο επιφανειακα...

καλο πλυσιμο...:beer:

Tropeas
10/09/2007, 15:59
για πες ρε Θωμά - McGyver... (συνοδεία φωτό) τι πήρες και έμεινες τόοοσο ευχαριστημένος?

kakofonixx
10/09/2007, 21:57
νομιζω οτι ο τροπος που περιγραφει ο ronin1 ειναι ο πιο ενδεδειγμενος...
παντως σιγουρα φροντισε το επομενο που θα παρεις να ειναι με αφαιρουμενα εσωτερικα. βολευει αφανταστα!

οσο για αυτο που λες

Αρχικά δημιουργήθηκε από nelson
έχει κανείς υπ'όψιν του κάποια άλλη τεχνική ή κάποιο τέτοιο προϊόν φιλικό προς τον χρήστη (και τα μαλλιά του και το κεφάλι του) ;
οσο περιεργο και να σου ακουστει εγω το δικο μου το καθαριζω με σαμπουαν μαλλιων!!!
ασε που μετα μυριζει και πολυ ομορφα :D

kiriakost
10/09/2007, 22:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από kakofonixx
οσο περίεργο και να σου ακουστεί εγώ το δικό μου το καθαρίζω με σαμπουάν μαλλιών!!!
ασε που μετά, μυρίζει και πολύ όμορφα :D

Συμφωνώ και επαυξάνω ... δεν χρειάζεται τίποτα περισσότερο από ένα σαμπουάν για τα μαλλιά .

Εκτος εάν το κράνος χρησιμοποιείται και για άλλες χρήσεις .. βλέπε "βρεφικό καθικάκι" !!



:lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao:

nelson
11/09/2007, 09:07
και τι σαμπουάν χρησιμοποείτε για το κράνος σας; :rotflmao:

ok παίδες, ευχαριστώ θα το δοκιμάσω... :beer:

Nikoskazer2000
12/09/2007, 03:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από orla13
helmet care tis motorex

+1

Το χρησιμοποιώ 2 χρόνια τώρα. Κανένα πρόβλημα επι κεφαλής. :a024:



:wave2:

Nikoskazer2000
12/09/2007, 03:18
Πρώτα το περνάω μερικές φορές με ρολό αυτοκόλλητης ταινίας, αυτό που ξεχνουδιάζουμε τα ρούχα μας, μετά το τρίβω με ελαφρά βρεγμένο δέρμα και οταν στεγνώσει το ψεκάζω με το καθαριστικό σπράυ της motorex και μετά απο λίγα λεπτά το σκουπίζω πάλι με το (καθαρισμένο πλέον) δέρμα.

Αυτό που διάβασα ωστόσο με τα σαμπουάν δεν το επικροτώ γιατί το σαμπουάν και το κάθε σωστό σαμπουάν είναι σχεδιασμένο για το ανθρώπινο δέρμα και οχι για συνθετικό αφρολέξ που μπορεί να γλιτσιάσει και ν' αρχίσει να γίνεται σαν τρίματα γομολάστιχας.

Ίσως να 'μαι λάθος αλλα το pH 5.5 του δέρματος ΙΣΩΣ, λεω, ΙΣΩΣ να είναι πολύ όξινο για την επένδηση. Προτείνω κάτι πιο αλκαλικό για σιγουριά ή απλό νεράκι για 100%.

Γ.Σαββίδης
13/09/2007, 00:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από nelson
γειά χαρά...

θέλω να καθαρίσω την επένδυση του κράνους μετά τους καλοκαιρινούς ιδρώτες.
Η επένδυση δεν είναι αφαιρούμενη - αν και σίγουρα θα είναι στο επόμενο κράνος.
Ξέρω οτι υπάρχουν κάποια καθαριστικά για "στεγνό" πλύσιμο, αλλά κάποιο γνωστοί που είχαν χρησημοποιήσει κάποια τέτοια προϊόντα στο παρελθόν κάναν λόγω για φαγούρα και κάψιμο, σε βαθμό που τους οδήγησαν σε αγορά νέου κράνους... (!!!)

έχει κανείς υπ'όψιν του κάποια άλλη τεχνική ή κάποιο τέτοιο προϊόν φιλικό προς τον χρήστη (και τα μαλλιά του και το κεφάλι του) ;

ε;


Φίλε nelson !
Βλέπω ότι αρκετοί φίλοι έχουν βοηθήσει !
Σου συμπληρώνω και εγώ από μια αναφορά μου σχετικά με το

Πως μπορώ να πλύνω και να συντηρώ το κράνος μου

Μη αφαιρούμενη επένδυση
Το πρώτο βήμα είναι να συγκεντρώσουμε τα σύνεργα καθαρισμού που είναι μία λεκάνη με χλιαρό νερό,
ένα ουδέτερο σαπούνι και μια μαλακή βούρτσα.
Στη συνέχεια ανακατεύουμε το σαπούνι μικρής ανάπτυξης αφρού με το χλιαρό νερό μέσα στη λεκάνη μας
(ένα σαπούνι η σαμπουάν για μωρά μπορεί να αποδειχθεί το πιο κατάλληλο για την περίσταση)
Μην χρησιμοποιήσετε χημικά ή απορρυπαντικά μπορεί να προκληθεί ζημιά στην επένδυση και θα
αντιμετωπίσετε πρόβλημα στο ξέβγαλμα της σαπουνάδας
Προσοχή! τα υπολείμματα των απορρυπαντικών που εγκλωβίζονται στο αφρώδες υλικό της επένδυσης μπορεί
να σας δημιουργήσουν ερεθισμό και φαγούρα.
Έπειτα βυθίζουμε όλο το κράνος μέσα στη λεκάνη με το νερό και το αφήνουμε να μουλιάσει για μερικά λεπτά.
Συνεχίζουμε τρίβοντας απαλά την επένδυση με μια μαλακή βούρτσα (ξεχάστε το σκληρό τρίψιμο, σκάφη κτλ.).
Αφού την καθαρίσουμε, την ξεπλένουμε πολύ καλά και αφήνουμε το κράνος μερικά λεπτά μέσα στο νερό.
Το δεύτερο βήμα είναι στραγγίζετε προσεκτικά την επένδυση "σιδερώνοντας" την με την παλάμη του χεριού σας
με κυκλικές κινήσεις από την κορυφή του κράνους με κατεύθυνση των στραγγισμένων νερών προς τα κάτω.
Στη συνεχεία αφήνουμε το κράνος σε ένα σκιερό και αεριζόμενο μέρος να στεγνώσει.
Προσοχή! Οι εύκολες λύσεις του σεσουάρ και του καλοριφέρ θα πρέπει να αποφεύγονται, καθώς η μεγάλη θερμότητα μπορεί να δημιουργήσει ζημιά στο κράνος.
Το καλύτερο σε αυτή την περίπτωση είναι να το πλένουμε τους θερινούς μήνες για να μπορεί να στεγνώσει μέσα σε δυο με τρεις μέρες, διότι υπάρχει περίπτωση μετά την πάροδο των τριών ημερών της ανάπτυξης μούχλας και βακτηρίων.
Για χειμερινούς μήνες μπορείτε να το καθαρίζεται με ειδικό σπρέι αφρού για κράνη.


Για ακόμη περισσότερες πληροφορίες

http://www.bmwmoto.gr/forum/showthread.php?t=1197

Nikoskazer2000
13/09/2007, 00:28
@Γ.Σαββίδης: Καλωσήρθες στο forum Γιώργο! Να σε ρωτήσω οταν λες "ουδέτερο σαπούνι" εννοείς το Neutro Roberts; Γιατί πολύ σωστά είναι ουδέτερο για το δέρμα (5.5 pH), αλλα για την επένδυση του κράνους μήπως είναι ακατάλληλο; :confused:

Υ.Γ: Ωραία τα RX-15 αλλα τα σιλικονούχα pad στα δάχτυλα φεύγουν για την πλάκα. Παίζει τίποτα εγγύηση;

(Όχι, δεν τα χω αγοράσει απο εσένα :p )

Γ.Σαββίδης
13/09/2007, 01:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
@Γ.Σαββίδης: Καλωσήρθες στο forum Γιώργο! Να σε ρωτήσω οταν λες "ουδέτερο σαπούνι" εννοείς το Neutro Roberts; Γιατί πολύ σωστά είναι ουδέτερο για το δέρμα (5.5 pH), αλλα για την επένδυση του κράνους μήπως είναι ακατάλληλο; :confused:

Υ.Γ: Ωραία τα RX-15 αλλα τα σιλικονούχα pad στα δάχτυλα φεύγουν για την πλάκα. Παίζει τίποτα εγγύηση;

(Όχι, δεν τα χω αγοράσει απο εσένα :p )


Νίκο σε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα ! :)

Όσον αφορά το "ουδέτερο σαπούνι" η εσωτερική επένδυση έχει μεγαλύτερη
αντοχή από το ανθρώπινο δέρμα ( στα σαπούνια & απορρυπαντικά ρούχων)
Το πρόβλημα είναι ότι τα υπολείμματα του σαπουνιού & απορρυπαντικών που
εγκλωβίζονται στο αφρώδες υλικό της επένδυσης δημιουργούν ερεθισμό και
φαγούρα ,και καίνε το αφρώδες υλικό με την πάροδο του χρόνου .

Προτείνω το συχνό πλύσιμο της επένδυσης , (και καλό ξέβγαλμα με νερό)
είναι καλό γιατί διώχνουμε το αλάτι και τα οξέα του ιδρώτα που καίνε και
πολυμαιριζουν την επένδυση.

Σχετικά με την ερώτηση σου
τα RX-15 αλλα τα σιλικονούχα pad στα δάχτυλα φεύγουν για την πλάκα.
Παίζει τίποτα εγγύηση;

Δυστυχώς δεν την κατάλαβα το RX-15 είναι μοντέλο κράνους ?
Και τα σιλικονούχα pad εννοείς τις τσιμούχες σφραγίσματος της ζελατίνας ?
Αν ναι , η ήταν αφρώδες υλικό που συνήθως έχουν τα φτηνά κράνη
η ήταν πολυμερισμένο από το φως .

Εγγύηση για τα υλικά και την κατασκευή των κρανών και φυσικά Παίζει
από εταιρεία σε εταιρεία και από αντιπρόσωπο σε αντιπρόσωπο υπάρχουν
διαφορές με την ευκολία αποδοχής

Τα τελευταία χρόνια οι αντιπρόσωποι στην Ελλάδα όλο και περισσότερο
ψάχνονται από ποιο κατάστημα έχει αγοραστή το κράνος .
Αν το κατάστημα είναι από το δικό τους δίκτυο, αποδέχονται τα πιθανά
ελαττώματα παραγωγής και υλικών ,πάντα όπως προανέφερα από εταιρεία
σε εταιρεία και από αντιπρόσωπο σε αντιπρόσωπο υπάρχουν διαφορές με
την ευκολία αποδοχής .

nelson
13/09/2007, 09:49
ευχαριστώ πολύ παίδες...

αν αξιωθώ (δε παίρνω και όρκο ) θα το κάνω σήμερα (ούτως ή άλλως δε θα έχω τη μηχανή μου διαθέσιμη τις επόμενες 2-3 μέρες)

Nikoskazer2000
14/09/2007, 00:20
:blush:
Συγνώμη δεν διευκρίνησα: τα γάντια Bering RX-15


103617