PDA

View Full Version : Givi Windscreen για Z750



modeerf
08/10/2004, 00:08
Για να μην χαλάσουμε το χατήρι του μίστερ Idi…

Εβαλα στο Ζ750 μου windscreen της Givi...η ειδοποιός διαφορά με ολες τις υπόλοιπες είναι οτι ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΤΡΥΠΗΘΕΙ ΤΟ ΜΑΣΚΑΚΙ ΤΟΥ Ζ750 γιατί πολύ απλά στερεώνεται με βάσεις στα καβαλέτα του τιμονιου...αρα, από την μία δεν μακελαρίζεται το μασκόπουλο απο την άλλη μπαίνει και βγαίνει πανευκολα (ξεβιδώνεις 4 βιδες για να βγεί η ζελατίνα και να μεινουν μόνο οι βάσεις...αν δεν βαριέσαι ξεβιδώνεις και άλλες 4 βιδες των καβαλέτων, βάζεις τις μαμάτες-πιο κοντες ειναι οπως πρώτα).

Σχολια έχω γράψει σε άλλο φόρουμ και μάλλον κακώς το έκανα...γιατί πραγματικά κάποια πράγματα είναι σχετικά και υποκειμενικά...αλλες μέρες (ανάλογα και με τον αέρα) μπορώ να πηγαίνω με 200αρες "τσολιάς" και άλλες ακόμα και με 140 θέλει σκύψιμο (καλή η ώρα σημερα στον Κηφισό)...

Απο την άλλη οποιος περιμένει απο αυτου του τύπου τις ζελατίνες ώς δια μαγείας να πάψει να ανεμοδέρνεται μάλλον πήρε λάθος τύπο μοτοσυκλέτας...

Σε στάση "τσολιάς" λοιπον (καθόλου σκύψιμο) είναι ανάλογα με τις μέρες και με τους αέρηδες...

Σε λίγο σκυφτή στάση τα πράγματα καλυτερευουν και νιώθεις ή καλύτερα ακους να περνάει ο αέρας από το πάνω μέρος του κράνους που σημαίνει θόρυβος τρελλος (δεν με χαλάει προσωπικά)...

Στην πιο σκυφτή θέση ΑΛΛΑ μπορώντας να βλέπω ΠΑΝΩ (και όχι μέσα) απο την ζελατίνα (τα ματια λίγο πιο πάνω απο εκει που τελειώνει η ζελατίνα) με καθόλου ή μετριους αέρηδες νιώθω οτι μπορώ (οσο επιτρέπει ο δρόμος) να κινουμαι με 200-220 χωρίς προβλήματα απο μεριάς αέρα...

Τάβλα ταμπουρωμένος πίσω απο την ζελατίνα (τωρα τελευταία αρχίζω να συνηθίζω να βλέπω μεσα απο αυτή χωρίς να μου "κακοφαίνεται") πας με οσα θελεις και τελειώνει η υπόθεση...

Κραδασμοι, περιεργοι θορυβοι στην και από την ζελατίνα δεν παρατηρήθηκαν... φαίνεται οτι η Givi έχει κανει πολύ καλή δουλεια στον τομέα της εφαρμογής της ζελατίνας στην μάσκα αν αναλογιστεί κανείς οτι ΔΕΝ ΔΕΝΕΙ με την μασκα αλλά εφάπτεται...

Ειναι επίσης πολύ ενδιαφέρον το γεγονός οτι η ζελατίνα όχι μόνο ΔΕΝ καταργεί τους 2 μυστήριους αεραγωγους στο μασκάκι του 750 αλλά ταυτόχρονα με την σχεδίαση της ουσιαστικά προσθέτει και άλλον έναν ακριβώς επάνω από τα φώτα... χμμμμμμμ... κάτι μου λέει οτι οι μάγκες έχουν παίξει και με αεροσήραγγα...

Οπτικά ειναι πολύ υποκειμενικά τα πράγματα...πραγματικά ούτε μου αρέσει, ουτε δεν μου αρέσει...απλά από την μια ξέρω οτι «δουλευει» και θεωρώ οτι μια ψηλή ζελατίνα (και οχι οι χαρακτηριστικές ζελατίνες που το κάνουν να μοιαζουν με το 1000 και είναι πολυυυυυυυ κοντες) οταν μπαίνει σε ενα μοτόρι που εχει 195 χλμ/ωρα με 3η στον κόφτη και τις 200αρες τις έχει ψωμοτύρι είναι τουλάχιστον αναγκαία (για το δικό μου οδηγικό στυλ τουλάχιστον) και απο την άλλη ξέρω οτι οποτε γουστάρω αφαιρώντας 4 βιδες ξεφορτώνομαι την ζελατίνα και με άλλες 4 και τις βάσεις και γίνεται οπως το αγόρασα...

Και για αυτους που φοβουνται μπας και τους κόψει τελική (επειδή είναι ψηλή αυξάνεται η μετωπική επιφάνεια σε σχέση με το να ηταν γυμνό και να κυνηγας τελική με το κράνος κολλημένο στο τεπόζιτο) να σημειώσω οτι την προηγουμενη εβδομάδα είδα τα 254χλμ/ωρα Μέγαρα-Αθήνα...255 κοντεράτα είχαν δεί οι συντάκτες του ΜΟΤΟ (περίπου 232 πραγματικά)...συγκριση τελικής χωρίς την ζελατίνα δεν μπρορώ να κάνω γιατί δεν το είχα κυνηγήσει...αλλά τί διαολο...πόσο παραπάνω να βγάλει...


Σημείωση #1: Το ύψος μου είναι 1.72
Σημείωση #2: Κάθενας έχει διαφορετικές "αντοχές" στους αέρηδες και αντίληψη αυτών...εγώ είμαι ικανοποιημένος αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι θα ισχύσει για κάποιον που έχει περισσότερες απαιτήσεις κλπ κλπ κλπ...επίσης ποτέ δεν είχα φερινγκάτη μοτο οπότε δεν ξέρω με τι να συγκρίνω...
Σημείωση #3: Η τιμή της είναι 110ευρώ (βασεις βίδες κλπ κλπ ολα μέσα)
Σημείωση #4: Κανονικά η ζελατίνα έχει στο κάτω ακρο της (στο σημείο της πάνω απο τα φώτα του Ζ) ασημί logo της Givi...το οποιο φυσικά και ξηλώθηκε λίγα λεπτα μετά απο την τοποθέτηση της (ευτυχώς ανώδυνα)

Mερικές φωτογραφίες για να πάρετε μια ιδέα...


5338

modeerf
08/10/2004, 00:10
.


5342

modeerf
08/10/2004, 00:20
.


5344

modeerf
08/10/2004, 00:23
...


5346

modeerf
08/10/2004, 00:25
....


5350

modeerf
08/10/2004, 00:28
...


5349

modeerf
08/10/2004, 00:30
.....


5351

modeerf
08/10/2004, 00:34
Πάπαλα...


5352

AFTER
16/07/2005, 15:50
Η givi ειναι αυθεντια στις ζελατινες!
Εγω βλεπω εργοστασιακο δεσιμο,δεν καταλαβαινεις οτι ειναι after market!

Θα με βρεις συμφωνο σε οτι αφορα προστασια αερα με τετοια γκαζια,για αυτο επελεξα το S

AFTER
16/07/2005, 15:51
Ωχ τωρα ειδα ποτε μπηκε αυτο το μυνημα... :blush:

adam_tsouk
17/07/2005, 23:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Ωχ τωρα ειδα ποτε μπηκε αυτο το μυνημα... :blush:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Nα σου πω την αλήθεια, τόση ώρα διάβαζα και όταν το έγραψες το πήρα χαμπάρι! (νεκροθάφτη):lol: :lol:


Αλλά μπορώ να πω πως τώρα (τότε δεν το είχα) που έχω το μηχανάκι μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς εννοεί..... και να εξακολουθώ να μην τη θέλω τη ρημαδα!:D



:wave2:

modeerf
08/08/2005, 19:31
Για να διευκολυνθουν οσα παιδιά ενδιαφέρονται για την συγκεκριμένη ζελατίνα ή θελουν να συγκρίνουν την givi με καποια άλλη και για να έχουν ένα σημείο αναφοράς, μέτρησα το "υψος" της απο εκεί που τελειώνει η μάσκα του Ζ750 μεχρι το ανωτατο μέρος της givi...

Η συγκεκριμένη λοιπόν είναι 22εκατοστά "ψηλότερη" απο την μαμά μάσκα...


21501

modeerf
08/08/2005, 19:32
Πάλι για να μπορουν να συγκρίνουν την συγκεκριμένη με οποια άλλη θέλουν μέτρησα και το πλάτος της στο κάτω μέρος...

Η μεζούρα έδειξε 28,5 εκατοστά...


21503

panoswolf
02/02/2019, 22:05
Φίλε μου, τι να σου πω... Μπράβο!! Τέτοια παρουσίαση ούτε στο... Traction!!!

Τελικά αξίζει κατά τη γνώμη σου;
Και αν ναι, μήπως ξέρεις από που μπορώ να τη αγοράσω;;

Coyote.V
03/02/2019, 12:23
Ωραίος!

Στο 1000 μπαίνει;

Lioulios
03/02/2019, 17:14
15 χρονια μετα

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
03/02/2019, 17:21
15 χρονια μετα

:bawl:

Coyote.V
04/02/2019, 02:30
Το πιο αστείο είναι ότι ο Μονδρέτορας του kawasaki-bikers μιλάει για νεκροθάφτες το 2005. :D

panoswolf
06/02/2019, 06:58
Πραγματικά όμως θέλω να δω... Θα απαντήσει;;;;;