PDA

View Full Version : Καταγγελία σε βενζινάδικο!



DimChios
12/09/2007, 02:02
Με λίγα λόγια...

Είναι αρκετός καιρός τωρα που δεν αντέχω!
ΔΕΝ ΚΡΑΤΙΕΜΑΙ με οτιδήποτε μου κάνει "στραβά" στη καθημερινότητά μου!

Δεν ξέρω κατα πόσο θα μου γεί σε καλό ή όχι...θα δείξει!

Στο θέμα μας!

Το Σαββάτο που μας πέρασε πάω να φουλάρω το μηχανάκι! Είχε μπεί στη ρεζέρβα και μου έβγαζε υπόλοιπο 30χλμ!
Το εχω τσεκάρει κάμποσες φορες, πως και στο 0 να φτάσει το trίpmaster, έχει με οικονομική οδήγηση αλλα 30 χλμ περίπου!

Φτάνω λοιπόν στο βενζινάδικο και ζητάω να μου το φουλάρει!
Σταμάτησε στα 19.5 ευρώ τουτέστιν 20.20 λίτρα!
Σημ: ΔΕΝ έφτασε εντελώς μέχρι πάνω η στάθμη, απλώς θεώρησε ότι δεν χωράει να γίνουν 20 τα ευρώ.

Ε = Εγώ
Π = Πωλητής ή Πακιστανός, ό,τι θέλετε βάλτε!

Ε: (Με "ύφος" αλλά χαλλαρό τόνο φωνής) Τί συμβαίνει με την αντλία σου μεγάλε?
Π: Τί συμβαίνει?
Ε: Πως γίνεται να χωράει 20 λίτρα το τεπόζιτό μου, να έχω μέσα βενζίνη και εσυ να μου βάζεις 20.20?
Π: Δεν εβαλα 20, 19,5 έβαλα!
Ε: ΓΙΑ ΤΑ ΛΙΤΡΑ ΛΕΩ, ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ!
Π: Α, ντεν ξέρει! Ρωτα αφεντικό αυριο!
Ε: Καλά, δεν ξέρεις! Κόψε μου ενα τιμολόγιο να εχω τα στοιχεία του και τα λέμε αύριο!
Π: Δεν μπορώ τωρα κόψει τιμολόγιο, δεν έχει!

Μπλά μπλα μπλα....

Να μην τα πολυλογώ, πήρα τα στοιχεια του πρατηρίου και την επομένη το πρωί στο καπάκι πηρα το 1520 και έκανα επώνυμη καταγγελία!
Τα αποτελέσματα δεν τα ξέρω και αυτό είναι μια ερώτηση βέβαια!


Ρωτάω λοιπόν 1ον, πώς μπορώ να μάθω τί έγινε και ΑΝ τελικώς έγινε?
2ον, ο πωλητής οκ, παίζει και να μην ήξερε, :rolleyes: αλλά στην τελική τί να φταίει κι αυτός? Ότι του λένε κάνει! Έπρεπε να το χειριστώ αλλιώς?
Προσωπικά έκανα μλκία που δεν πρόλαβα να βγάλω φωτό την αντλία με τα νούμερα για του λόγου το αληθές, γιατι είχα ουρά από πίσω μου που κορνάριζε και ο έταιρος πωλητης πρόλαβε και μηδένησε πρίν κατέβω από τη μηχανή!
Και 3ον, άκουγα καθ όλη τη διάρκεια του γεμίσματος κάτι σαν να βγαίνει αέρας από την αντλία πράγμα που δεν το έχω ξανακούσει! Παίζει τπτ τέτοιο?

Αυτά...

catmaster
12/09/2007, 02:15
Σκίστου τα ράμματα Μήτσο... (και στείλε μου π.μ. την διεύθυνση ... έχω ένα φίλο στη νομαρχία στο τμήμα μετρήσεων που κάνει αυτή την δουλειά ...)



:smokin:

DimChios
12/09/2007, 02:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Σκίστου τα ράμματα Μήτσο... (και στείλε μου π.μ. την διεύθυνση ... έχω ένα φίλο στη νομαρχία στο τμήμα μετρήσεων που κάνει αυτή την δουλειά ...)



:smokin:


:smokin: :winka:

dimokritos
12/09/2007, 02:52
αν μπορείς να το τραβήξεις, κάντο. αλλά δεν ξέρω πώς θα μπορέσεις να αποδείξεις ότι έιχες μέσα ήδη μια ποσότητα βενζίνης. μέσω του catmaster ίσως λογικευτεί λιγάκι ο ιδιοκτήτης. έχουν θησαυρίσει πολλοί απο αυτους με κάτι τέτοια..

DimChios
12/09/2007, 02:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimokritos
αν μπορείς να το τραβήξεις, κάντο. αλλά δεν ξέρω πώς θα μπορέσεις να αποδείξεις ότι έιχες μέσα ήδη μια ποσότητα βενζίνης. μέσω του catmaster ίσως λογικευτεί λιγάκι ο ιδιοκτήτης. έχουν θησαυρίσει πολλοί απο αυτους με κάτι τέτοια..


Το θεμα φιλε δεν ειναι να αποδείξω εγω τίποτα!

Μπορει να ειμαι τρελος και να λεω ότι μου κατεβει!

Το θεμα ειναι, θα κανουν ντου αυτοι που πρεπει να ψάξουν τη δική μου "μαλακία"?

:winka:

dimokritos
12/09/2007, 03:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Το θεμα ειναι, θα κανουν ντου αυτοι που πρεπει να ψάξουν τη δική μου "μαλακία"?

:winka:

γι αυτό ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος. όλοι οι ελεγκτικοί μηχανισμοί λειτουργούν με μειωμένο ζήλο σ' αυτή τη χώρα..

DimChios
12/09/2007, 03:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimokritos
γι αυτό ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος. όλοι οι ελεγκτικοί μηχανισμοί λειτουργούν με μειωμένο ζήλο σ' αυτή τη χώρα..


Δεν διαφωνώ γιατι ειναι κάτι που το συναντάμε δυστυχως πολύ συχνα! :yuck:

Εγω εκανα ό,τι πρεπει ή μηπως όχι? :rolleyes:

Ρωταω σοβαρα, δεν ειρωνεύομαι!

dimokritos
12/09/2007, 03:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Εγω εκανα ό,τι πρεπει ή μηπως όχι? :rolleyes:

αυτό δεν το γνωρίζω. ίσως και ένα τηλέφωνο στο ΙΝΚΑ να σε διαφώτιζε. αλλά έχεις δίκιο ότι δεν εχει νόημα να κάνεις κάτι παραπάνω εσύ, αφού μπορεί να έχεις προηγούμενα με τον βενζινά και βρήκες ευκαιρία να του κάνεις ζημιά.

DimChios
12/09/2007, 03:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimokritos
αυτό δεν το γνωρίζω. ίσως και ένα τηλέφωνο στο ΙΝΚΑ να σε διαφώτιζε. αλλά έχεις δίκιο ότι δεν εχει νόημα να κάνεις κάτι παραπάνω εσύ, αφού μπορεί να έχεις προηγούμενα με τον βενζινά και βρήκες ευκαιρία να του κάνεις ζημιά.



Δεν έπιασα το σκεπτικό σου με "τα προηγούμενα" που λες! :confused: Ισως να φταίει και η ωρα και να μη "στροφάρω" καλά!

Παντως σε ΔΙΑΒΕΒΑΙΩ, ΟΧΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΛΟΓΟ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΩ ΣΕ ΣΕΝΑ ΤΙΠΟΤΑ, ΟΤΙ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΕ ΤΟ ΒΕΝΖΙΝΑ Ή ΤΟ ΒΕΝΖΙΝΑΔΙΚΟ ΤΟΥ!

Μιας και το ανεφερες!

lampros_fazer
12/09/2007, 03:18
Ακόμα κ την υποψία να είχες,καλά έκανες κ το κατήγγειλες (αν ο βενζινας είναι 'καθαρός' δε θα πάθει τίποτα με έναν έλεγχο)..

Έκανες αυτό που ΠΡΕΠΕΙ να κάνουμε σε τέτοιες περιπτώσεις κ δε βλέπω πως αλλιώς θα μπορούσες να το είχες χειριστεί..

catmaster
12/09/2007, 03:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Δεν διαφωνώ γιατι ειναι κάτι που το συναντάμε δυστυχως πολύ συχνα! :yuck:

Εγω εκανα ό,τι πρεπει ή μηπως όχι? :rolleyes:

Ρωταω σοβαρα, δεν ειρωνεύομαι!

Από την στιγμή που κάνεις καταγγελία δεν υπάρχει κάτι άλλο να κάνεις.. μπορείς μόνο να τσεκάρεις με δικό σου κάνιστρο που αποδεδειγμένα χωράει μια Χ ποσότητα να πας να σου το γεμίσει ...

(αύριο θα πάρω τον δικό μου τηλ. αν και νομίζω ότι για αυτό το πρατήριο την έχω "ακούσει" την ιστορία..)


103201

dimokritos
12/09/2007, 03:23
όχι ρε man, δεν με έπιασες. cool down :beer: :beer:

σε καμία περίπτωση δεν υπονόησα κάτι τέτοιο.

απλά υποστηρίζω τα λεγόμενά σου ότι δεν μπορείς να αποδείξεις ότι είχες ήδη βενζίνη και οτιδήποτε αμφιλεγόμενο σχετικά με το περιστατικό, φέρνοντας ένα παράδειγμα.

δεν είμαι καχύποπτος άνθρωπος ούτε ψάχνω να βρω την κακία πίσω από κάθε πράξη του καθενός. δεν θα μπορόυσα άλλωστε να σε αμφισβητήσω καθώς είναι πολύ πιθανόν να συμβαίνει κάτι τέτοιο σε βενζινάδικα γενικά και όχι μόνο σε αυτό που έτυχε να πας. :wave2: :wave2:

DimChios
12/09/2007, 03:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Από την στιγμή που κάνεις καταγγελία δεν υπάρχει κάτι άλλο να κάνεις.. μπορείς μόνο να τσεκάρεις με δικό σου κάνιστρο που αποδεδειγμένα χωράει μια Χ ποσότητα να πας να σου το γεμίσει ...

(αύριο θα πάρω τον δικό μου τηλ. αν και νομίζω ότι για αυτό το πρατήριο την έχω "ακούσει" την ιστορία..)



Ξερεις ομως ρε συ Ακη, γιατι το σκέφτηκα κι εγω, τι γίνεται?

Ειπα να παρω ενα μπουκαλι νερου που χωραει 1,5 λιτρα και να παω!

ΟΜΩΣ, σε τοσο μικρη ποσοτητα θα φανει η διαφορα?
Δε νομιζω! Ισως να μη φανει ουτε στο 5λιτρο!

Τεσπα, ειναι διαδικασια που πρέπει να την κανει αλλος κι οχι εγω!
Εγω απλως ευχομαι να την κανει!

:wave2:

ΥΓ Το οτι το εχεις ξανακουσει δε νομιζω να ειναι και τοσο συμπτωματικο, ε? Τι λες? :winka:

DimChios
12/09/2007, 03:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimokritos
όχι ρε man, δεν με έπιασες. cool down :beer: :beer:

σε καμία περίπτωση δεν υπονόησα κάτι τέτοιο.

απλά υποστηρίζω τα λεγόμενά σου ότι δεν μπορείς να αποδείξεις ότι είχες ήδη βενζίνη και οτιδήποτε αμφιλεγόμενο σχετικά με το περιστατικό, φέρνοντας ένα παράδειγμα.

δεν είμαι καχύποπτος άνθρωπος ούτε ψάχνω να βρω την κακία πίσω από κάθε πράξη του καθενός. δεν θα μπορόυσα άλλωστε να σε αμφισβητήσω καθώς είναι πολύ πιθανόν να συμβαίνει κάτι τέτοιο σε βενζινάδικα γενικά και όχι μόνο σε αυτό που έτυχε να πας. :wave2: :wave2:



Δεν σου επιτεθηκα φιλτατε!

:)

Απλως, ειναι στο χαρακτηρα μου να ξεκαθαρίζω όσο μπορω και να προσπαθω να προλαμβάνω ΚΑΘΕ τι που αφηνει υπόνοιες σε "πονηρους"!

Δε σημαινει ομως οτι εξέλαβα εσενα σαν τετοιο, θα σου ειχα απαντησει αλλιώς!

:beer: :beer: :beer: :wave2:

dimokritos
12/09/2007, 03:33
δεν το πήρα σαν επίθεση, dont worry :)

είναι η ώρα περίεργη όπως είπες. απλά σου εξήγησα ότι δεν ήθελα να σε θίξω βραδυάτικα ούτε να δημιουργήσω τροφή σε "πονηρούς"... :p

nikonian
12/09/2007, 07:34
Αυτό που έπαθες , το παθαίνω κι εγώ συνεχώς.
Όμως δυστυχώς , κανένας έλεγχος δεν μπορεί να τους πιάσει για "πειραγμένες αντλίες", αφού -όπως διάβασα- οι τύποι πειράζουν τις αντλίες κατ'επιλογή, μέσα από το μαγαζί τους ηλεκτρονικά. Συνεπώς όταν πάει ο ελεγχων, ο βενζινάς με ένα κουμπάκι , επαναφέρει τις αντλίες στην αρχική ρύθμιση και δεν κλέβουν.
Το ίδιο θα συμβεί και αν πας με ένα κάνιστρο ογκομετρικό.

Στη σελίδα του ΥΠ.ΑΝ. δεν έχω δει ποτέ πρόστιμο για "πειραγμένες αντλίες".

Είμαστε ανυπεράσπιστοι.

McTalas
12/09/2007, 12:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Ξερεις ομως ρε συ Ακη, γιατι το σκέφτηκα κι εγω, τι γίνεται?

Ειπα να παρω ενα μπουκαλι νερου που χωραει 1,5 λιτρα και να παω!

ΟΜΩΣ, σε τοσο μικρη ποσοτητα θα φανει η διαφορα?
Δε νομιζω! Ισως να μη φανει ουτε στο 5λιτρο!

Τεσπα, ειναι διαδικασια που πρέπει να την κανει αλλος κι οχι εγω!
Εγω απλως ευχομαι να την κανει!

:wave2:

ΥΓ Το οτι το εχεις ξανακουσει δε νομιζω να ειναι και τοσο συμπτωματικο, ε? Τι λες? :winka:


Στα μπουκαλια του νερου δεν σου βαζουν πλεον βενζινη,το εχουν απαγορευσει.(ετυχε να τσακωθω για τον λογο αυτο σε ενα βενζιναδικο)

Μπορειτε να με χαρακτηρισεται οπως θελετε αλλα εγω για να λυσω το προβλημα αυτο χρησημοποιοω ΜΟΝΟ ενα συγκεκριμενο βενζιναδικο και σημειωνω παντα την ημερομηνια,τα Κm και το ποσο πλερωσα !!(οχι λιτρα και εκαστοτε τιμη βιτζινας δεν γραφω:p )

Λεωνίδας
12/09/2007, 12:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
Στα μπουκαλια του νερου δεν σου βαζουν πλεον βενζινη,το εχουν απαγορευσει.(ετυχε να τσακωθω για τον λογο αυτο σε ενα βενζιναδικο και αν μείνεις :confused: :confused:

Sapadak
12/09/2007, 12:32
Προσφατα χρειαστηκα το ΟΓΚΟΜΕΤΡΗΜΕΝΟ δοχειο ελεχγου της εποτειας εμπορειου για μια δουλεια στη εταιρια που δουλευω.

Χωρις πολλα λογια η αποκλιση που ειχε απο την πραγματικοτητα ηταν 0,9% οταν στους πρατηριουχους επιτρεπουν αποκλιση 2 ή 3 τις χιλιης.

Οποτε τι να πουμε παραπανω, και με αυτο το δοχειο (το οποιο δεν ειχε πιστοποιητικο ελεγχου) μοιραζουν προστιμα ή/και κανουν ελεγχους.

Το οτι ρυθμιζονται ηλεκτρονικα ειναι γνωστο εδω και αρκετα χρονια σε οσους ασχολουνται με το χωρο.



Μακαρι να γινει κατι ρε φιλε και καλα επραξες αλλα....:(

jasondakar
12/09/2007, 12:32
http://www.bloca.gr/

εδω εχει μερικα βενζιναδικα που τα επιασαν να κλεβουν οι να εχουν νοθευμενη βενζινη κτλ για δες ρε dimναξος ειναι στην λιστα το δικο σου????

DrIoannis
12/09/2007, 12:48
Να ξαναπάρεις το 1520 μετά από μερικές ημέρες να δεις τι έχει γίνει(αν μπορείς βέβαια).

lampros_fazer
12/09/2007, 18:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
Στα μπουκαλια του νερου δεν σου βαζουν πλεον βενζινη,το εχουν απαγορευσει.(ετυχε να τσακωθω για τον λογο αυτο σε ενα βενζιναδικο)

Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
και αν μείνεις :confused: :confused:
Έχουν απαγορευτεί επειδή θεωρούνται επικίνδυνα (κάτι περί στατικού ηλεκτρισμού)..

Μια φορά που είχα μείνει από βενζίνη κ πήγα με μπουκάλι νερού στο βενζινάδικο,ο βενζινάς μου έβαλε σε άδειο πλαστικο δοχείο λαδιού (είχε κρατημένα τέτοια για το σκοπό αυτό)..

orizontas
12/09/2007, 20:00
απο την στιγμη που οι αντλιεσ πλεον ελεγχονται απο ηλ . υπολογιστη

και ολες οι ενδειξεις που βλεπουμε και εμεις σαν πελατεσ ειναι ηλεκτρονικεσς ..

σιγουρα και σαφως κλεβουνε οποτε θελουν .....

δεν αλλαζει η ποσοτιτα του καυσιμου οταν που ερχετε απο την ανλια .....

αλλα οι ενδειεξις τισ αντλιας φευγουν με μερικα δεκατα γριγοροτερα την στιγμη που γεμιζεις



οσο για την καταγγελια καλα εκανες αλλα αΝ ο τυπος εχει τις ακρες του ..οπως
ολοι μας στην δουλεια μας ... τοτε θα τα χωσει και καθαρισε....


πιστευω οτι μονο αν γινει μια ομαδικη καταγγελια δηλαδι πηγαιναιν
ασ πουμε καθε μερα

50 μοτο η καλυτερα 50 πελατες που να γνωριζονται μεταξη τους για να τον τσακοσουν ....

και καναν ολοι καταγγελια .... ε τοτε ισως να ετρωγε κανα μπουγιουρτη.


μετα παμε στα κατινιστικα .... καναλια κλπ


παντως πολυ κοντινο πρωσοπο κολητου εχει βενζιναδικο στην επαρχια

και καθε φορα που ο κολητος γυρναει πο κει που κανει διακοπες την ιδια σηζητηση εχουμε

αμα θελουν να κλεψουν........

τα ιδια τα προγραματα που δινουν οι εταιριες τα εχουν τα κολπα αυτα ....

δηθεν σαν ρυθμισεισ σερβις τεστ κλπ .....


τουλαχιστον ας εχουν καλο καυσιμο .........
:wave2: :wave2:

fantacid
12/09/2007, 21:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
Στα μπουκαλια του νερου δεν σου βαζουν πλεον βενζινη,το εχουν απαγορευσει.(ετυχε να τσακωθω για τον λογο αυτο σε ενα βενζιναδικο)

Μπορειτε να με χαρακτηρισεται οπως θελετε αλλα εγω για να λυσω το προβλημα αυτο χρησημοποιοω ΜΟΝΟ ενα συγκεκριμενο βενζιναδικο και σημειωνω παντα την ημερομηνια,τα Κm και το ποσο πλερωσα !!(οχι λιτρα και εκαστοτε τιμη βιτζινας δεν γραφω:p )


εαν εχεις τζιβες φορας σκισμενη μπλουζα κ παλιο τζιν με πρασινα σταρακια ....... ειναι καπως δύσκολο να τον πεισεις οτι εμεινες με το φορτηγο κ θες να σου γεμισει 30 πλαστικά μπουκαλια !!!


:lol: :lol: :lol: :lol:

lker
13/09/2007, 18:09
Να κάνω μια ερώτηση ...
Βάση ποιου αποδεικτικού έκανες την καταγγελία? Και τι θέλω να πω ,... Εμένα παραδείγματος χάρη βενζινάδικο της γειτονειάς μου και ενώ είχα μείνει μου πουλάει ειδικό δοχείο (γιατί σε μπουκαλάκι δε σέρβιρε) 5lt ή 7lt, δε θυμάμαι ακριβώς. Τα βάζω στο μοτόρι, αλλά αυτό τίποτα. Όντας το συνεργείο μου σχεδόν δίπλα από το σπίτι το τραβάμε μέχρι εκεί νομίζοντας ότι έχει προκληθεί κάποια βλάβη στο μηχανάκι άσχετη με το θέμα βενζίνη. Μετά από τσεκ ο μηχανικός ρίχνει την ιδέα να βγάλουμε τη βενζίνη μπας και είναι νοθευμένη.
Εκεί ήταν που τα χασα. Τραβάμε έξω τη βενζίνη και σχεδόν το 1/3 ήταν κάτι σα βρωμικο νερό το οποίο καθόταν στον πάτο του κουβά. Καπάκι παίρνω τηλέφωνο στο 1520 και κάνω επώνυμη καταγγελία!Μου λένε ότι πρέπει να δώσω το δείγμα και να πάω στη νομαρχία στο τμήμα ελέγχων για να το παραδώσω. Πάω στη μεσογείων και από κει με απευθύνουν κάπου στο κέντρο, αλλά συνάμα με πληροφορούν τα εξής.........
Από τη στιγμή που θα γίνει η καταγγελία ο έλεγχος δε σκάει την ίδια ημέρα οπότε αν τη δεδομένη στιγμή ο βενζινάς αποφάσισε να κάνει ένα οφ από την πουστιά για το ξεκάρφωμα ΑΝ έχεις κάνει επώνυμη καταγγελία μπορεί να σου κάνει μήνυση και αγωγή για ψευδή καταγγελία και δυσφήμιση και να σου ζητάει τον κ@λο του! Και με τη σειρά της η οιασδήποτε μαμά εταιρία (brand name) μιας και το δικό της όνομα αναρτάται στις ταμπέλες. Αν βεβαια εγώ ο μ@λ@κ@ς είχα πάρει έστω απόδειξη για το δοχείο και τη βενζίνη τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά. Που να ξερα όμως....
Αυτό που με συμβούλευσαν να κάνω είναι να ξανακαλέσω το 1520 και να ζητήσω να μην γίνει επωνύμως η όλη φάση για να είμαι εξασφαλισμένος, όπως και έπραξα, συνεχίζοντας βέβαια την όλη την κατάσταση!
Ελπίζω να βοήθησα κάπως
Φιλικά
lker

DimChios
13/09/2007, 18:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από lker
Να κάνω μια ερώτηση ...
Βάση ποιου αποδεικτικού έκανες την καταγγελία? Και τι θέλω να πω ,... Εμένα παραδείγματος χάρη βενζινάδικο της γειτονειάς μου και ενώ είχα μείνει μου πουλάει ειδικό δοχείο (γιατί σε μπουκαλάκι δε σέρβιρε) 5lt ή 7lt, δε θυμάμαι ακριβώς. Τα βάζω στο μοτόρι, αλλά αυτό τίποτα. Όντας το συνεργείο μου σχεδόν δίπλα από το σπίτι το τραβάμε μέχρι εκεί νομίζοντας ότι έχει προκληθεί κάποια βλάβη στο μηχανάκι άσχετη με το θέμα βενζίνη. Μετά από τσεκ ο μηχανικός ρίχνει την ιδέα να βγάλουμε τη βενζίνη μπας και είναι νοθευμένη.
Εκεί ήταν που τα χασα. Τραβάμε έξω τη βενζίνη και σχεδόν το 1/3 ήταν κάτι σα βρωμικο νερό το οποίο καθόταν στον πάτο του κουβά. Καπάκι παίρνω τηλέφωνο στο 1520 και κάνω επώνυμη καταγγελία!Μου λένε ότι πρέπει να δώσω το δείγμα και να πάω στη νομαρχία στο τμήμα ελέγχων για να το παραδώσω. Πάω στη μεσογείων και από κει με απευθύνουν κάπου στο κέντρο, αλλά συνάμα με πληροφορούν τα εξής.........
Από τη στιγμή που θα γίνει η καταγγελία ο έλεγχος δε σκάει την ίδια ημέρα οπότε αν τη δεδομένη στιγμή ο βενζινάς αποφάσισε να κάνει ένα οφ από την πουστιά για το ξεκάρφωμα ΑΝ έχεις κάνει επώνυμη καταγγελία μπορεί να σου κάνει μήνυση και αγωγή για ψευδή καταγγελία και δυσφήμιση και να σου ζητάει τον κ@λο του! Και με τη σειρά της η οιασδήποτε μαμά εταιρία (brand name) μιας και το δικό της όνομα αναρτάται στις ταμπέλες. Αν βεβαια εγώ ο μ@λ@κ@ς είχα πάρει έστω απόδειξη για το δοχείο και τη βενζίνη τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά. Που να ξερα όμως....
Αυτό που με συμβούλευσαν να κάνω είναι να ξανακαλέσω το 1520 και να ζητήσω να μην γίνει επωνύμως η όλη φάση για να είμαι εξασφαλισμένος, όπως και έπραξα, συνεχίζοντας βέβαια την όλη την κατάσταση!
Ελπίζω να βοήθησα κάπως
Φιλικά
lker


Exω την εντυπωση οτι η δική σου περίπτωση διαφέρει κατα πολύ από τη δική μου! Τι εννοώ...
Εσυ είχες να κάνεις με "ποιοτητα" και γι αυτο σου ζητησαν δείγμα! Εγω με "ποσότητα"!
Πηρα λοιπόν τηλ και είπα επ ακριβως τι εγινε καταλήγοντας στην εξης φράση: "Μήπως λοιπόν να το ψάχνατε? Πως το βλεπετε? Εχω αδικο?"
Εκεινοι μου απαντησαν ότι ετσι όπως τα λεω ασφαλως και εχω δικιο και εκλεισε εκει το θεμα!
Αν θα πανε (αν πηγαν στην προκειμενη περιπτωση) την επόμενη ή όχι εγω δεν το ξερω!Ασφαλως και όντας πονηρεμενος απο τους υπαλλήλους του ο ιδιοκτήτης, ίσως να εκανε τα "κουμαντα" του, οποτε καλυτερα να πανε στο ξεκαρφωτο!
Τεσπα, όσο για τη "ζημιά" που μπορει να μου κανουν, να σου πω ότι η άποψη μου ειναι πως θα μου κλ@σουν τα @@δια! :lol:


:beer: :wave2:

apav
13/09/2007, 18:54
Κάθε καταγγελία έχει αριθμό πρωτοκόλλου και μπορείς να μάθεις τις λεπτομέρειες της υπόθεσης όπως αυτή εξελίσσεται. :wave2:

gefr
13/09/2007, 18:56
Φίλη μου εισαγγελέας είπε οτι έστειλαν πραγματογνώμονες σε βενζινάδικο. Αυτοί είναι υποχρεωμένοι να πληροφορήσουν τον βενζινά οτι θα τον ελέγξουν για την καταγγελία ότι μπλά μπλά... πάει ο αιφνιδιασμός και όλα καλά. Δεν βλέπω φώς στο τούνελ.:bigcry:

Sapadak
13/09/2007, 19:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από gefr
Φίλη μου εισαγγελέας είπε οτι έστειλαν πραγματογνώμονες σε βενζινάδικο. Αυτοί είναι υποχρεωμένοι να πληροφορήσουν τον βενζινά οτι θα τον ελέγξουν για την καταγγελία ότι μπλά μπλά... πάει ο αιφνιδιασμός και όλα καλά. Δεν βλέπω φώς στο τούνελ.:bigcry:

Ναι αλλα η εποπτεια εμποριου μπορει απλα να σκασει μυτη χωρις να προειδοποιησει για ελεγχο των μετρητων του, ασχετα με την καταγγελια.

tsoukas77
13/09/2007, 19:56
Παντως,πρεπει να ειναι ηλιθιος ο βενζινοπωλης ωστε να κλεψει σε πελατη που του λεει να το γεμισει.Μπορει να εκτεθει πολυ ευκολα,αφου δεν ξερει ποσο χωρα το καθε ρεζερβουαρ.
Μπορει να το κανει πολυ πιο ευκολα οταν βαζουμε 20-30 ευρω κτλ...

orizontas
13/09/2007, 20:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsoukas77
Παντως,πρεπει να ειναι ηλιθιος ο βενζινοπωλης ωστε να κλεψει σε πελατη που του λεει να το γεμισει.Μπορει να εκτεθει πολυ ευκολα,αφου δεν ξερει ποσο χωρα το καθε ρεζερβουαρ.
Μπορει να το κανει πολυ πιο ευκολα οταν βαζουμε 20-30 ευρω κτλ...

το κλεψιμο δεν γινετε κατ επιλογην σε πελατεσ ....

απλα λεει για μια ωριτστα αλλαζω το προγρμμα για να κονομισω

για να ξερει αν εσυ θεσ φουλαρισμα ειναι δυσκολο εκτοσ
αν καθετε συνεχεια στο κομπιουτερ
και εχει και ακουστικη επαφη με το τη ζητανε οι πελατες

αν και συνιθος ξερουν ...
η ανλια 1 ειναι θα κλεβει η 2 κανονικη η 3 για φουλαρισμα


γιατι πολλες φορες μας λενε να αλλαξουμε αντλια μολις τους πουμε ....

10 ευρα

η φουλαρισετο

δηθεν να μην περιμενουν οι υπολοιποι

κλπ κλπ

ε:lol: :sad: :mad: :mad:

DimChios
14/09/2007, 05:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsoukas77
Παντως,πρεπει να ειναι ηλιθιος ο βενζινοπωλης ωστε να κλεψει σε πελατη που του λεει να το γεμισει.Μπορει να εκτεθει πολυ ευκολα,αφου δεν ξερει ποσο χωρα το καθε ρεζερβουαρ.
Μπορει να το κανει πολυ πιο ευκολα οταν βαζουμε 20-30 ευρω κτλ...



Μα δεν ξερει ρε συ πόσο εχεις μεσα εσυ!

gefr
14/09/2007, 06:12
και άν σκάσει μύτη έλεγχος απλά το γυρνάνε στο 0%. Συνήθως υπάρχει κάποιος μόνιμα στο ταμείο απο ότι βλέπω. Οπότε κλέβουν όλες οι αντλίες από λίγο, τόσο ώστε η φτηνή τιμή που αναγράφεται να βγαίνει ακριβή.

vagkan
14/09/2007, 06:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Με λίγα λόγια...

Είναι αρκετός καιρός τωρα που δεν αντέχω!
ΔΕΝ ΚΡΑΤΙΕΜΑΙ με οτιδήποτε μου κάνει "στραβά" στη καθημερινότητά μου!

Δεν ξέρω κατα πόσο θα μου γεί σε καλό ή όχι...θα δείξει!

Στο θέμα μας!

Το Σαββάτο που μας πέρασε πάω να φουλάρω το μηχανάκι! Είχε μπεί στη ρεζέρβα και μου έβγαζε υπόλοιπο 30χλμ!
Το εχω τσεκάρει κάμποσες φορες, πως και στο 0 να φτάσει το trίpmaster, έχει με οικονομική οδήγηση αλλα 30 χλμ περίπου!

Φτάνω λοιπόν στο βενζινάδικο και ζητάω να μου το φουλάρει!
Σταμάτησε στα 19.5 ευρώ τουτέστιν 20.20 λίτρα!
Σημ: ΔΕΝ έφτασε εντελώς μέχρι πάνω η στάθμη, απλώς θεώρησε ότι δεν χωράει να γίνουν 20 τα ευρώ.

Ε = Εγώ
Π = Πωλητής ή Πακιστανός, ό,τι θέλετε βάλτε!

Ε: (Με "ύφος" αλλά χαλλαρό τόνο φωνής) Τί συμβαίνει με την αντλία σου μεγάλε?
Π: Τί συμβαίνει?
Ε: Πως γίνεται να χωράει 20 λίτρα το τεπόζιτό μου, να έχω μέσα βενζίνη και εσυ να μου βάζεις 20.20?
Π: Δεν εβαλα 20, 19,5 έβαλα!
Ε: ΓΙΑ ΤΑ ΛΙΤΡΑ ΛΕΩ, ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ!
Π: Α, ντεν ξέρει! Ρωτα αφεντικό αυριο!
Ε: Καλά, δεν ξέρεις! Κόψε μου ενα τιμολόγιο να εχω τα στοιχεία του και τα λέμε αύριο!
Π: Δεν μπορώ τωρα κόψει τιμολόγιο, δεν έχει!

Μπλά μπλα μπλα....

Να μην τα πολυλογώ, πήρα τα στοιχεια του πρατηρίου και την επομένη το πρωί στο καπάκι πηρα το 1520 και έκανα επώνυμη καταγγελία!
Τα αποτελέσματα δεν τα ξέρω και αυτό είναι μια ερώτηση βέβαια!


Ρωτάω λοιπόν 1ον, πώς μπορώ να μάθω τί έγινε και ΑΝ τελικώς έγινε?
2ον, ο πωλητής οκ, παίζει και να μην ήξερε, :rolleyes: αλλά στην τελική τί να φταίει κι αυτός? Ότι του λένε κάνει! Έπρεπε να το χειριστώ αλλιώς?
Προσωπικά έκανα μλκία που δεν πρόλαβα να βγάλω φωτό την αντλία με τα νούμερα για του λόγου το αληθές, γιατι είχα ουρά από πίσω μου που κορνάριζε και ο έταιρος πωλητης πρόλαβε και μηδένησε πρίν κατέβω από τη μηχανή!
Και 3ον, άκουγα καθ όλη τη διάρκεια του γεμίσματος κάτι σαν να βγαίνει αέρας από την αντλία πράγμα που δεν το έχω ξανακούσει! Παίζει τπτ τέτοιο?

Αυτά...

η αντλία είναι μια μηχανολογική κατασκευή που έχει δικλείδες ασφαλείας που εξασφαλίζουν τον πελάτη από κακόβουλες παρεμβάσεις, είναι δηλ. φτιαγμένη να μετράει σωστά τα λίτρα και αυτό δεν παραβιάζεται από κανένα.

το κλέψιμο γίνεται α) με άερα όπως περιέγραψες και β) με ανάμιξη με φτηνότερα υγρά (πετρέλαιο, άλλα υγρά) που αναμιγνύονται με την βενζίνη και δεν γίνονται αντιληπτά.

περαστικά μας :wave2:

toulis
14/09/2007, 09:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από vagkan
η αντλία είναι μια μηχανολογική κατασκευή που έχει δικλείδες ασφαλείας που εξασφαλίζουν τον πελάτη από κακόβουλες παρεμβάσεις, είναι δηλ. φτιαγμένη να μετράει σωστά τα λίτρα και αυτό δεν παραβιάζεται από κανένα.

το κλέψιμο γίνεται α) με άερα όπως περιέγραψες και β) με ανάμιξη με φτηνότερα υγρά (πετρέλαιο, άλλα υγρά) που αναμιγνύονται με την βενζίνη και δεν γίνονται αντιληπτά.

περαστικά μας :wave2:


Μην είσαι τόσο σίγουρος :nono:

Όταν θέλεις πολλά μπορείς να κάνεις ;)

Αρκεί να υπάρχει η απαραίτητη γνώση :D

Πιστεύω ότι το κέρδος που θα έχεις είναι αρκετό για να γίνεις επιστήμονας
:wave2:

tsoukas77
14/09/2007, 17:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Μα δεν ξερει ρε συ πόσο εχεις μεσα εσυ!

Ουτε εσυ ξερεις ακριβως ποσο εχεις μεσα,οποτε με τα 10 ευρω που θα βαλεις,θα σου βαλει βενζινη για 8 ευρω.Τι να αποδειξεις;Ενω οταν σου βαζει 21 λιτρα σε ρεζερβουαρ των 20 ειναι αυταποδεικτο.

DimChios
14/09/2007, 17:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsoukas77
Ουτε εσυ ξερεις ακριβως ποσο εχεις μεσα,οποτε με τα 10 ευρω που θα βαλεις,θα σου βαλει βενζινη για 8 ευρω.Τι να αποδειξεις;Ενω οταν σου βαζει 21 λιτρα σε ρεζερβουαρ των 20 ειναι αυταποδεικτο.



Ρε παλληκαρι μ, ας πουμε οτι εγω ειμαι ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΔΕΙΟΣ!!!
Αυτος δεν το ξερει!

Δε μιλαμε να εχω 20 λιτρα ρεζερβουαρ και να μου βαλει 19.5....

Μιλαμε να εχω 20 λιτρα ρεζερβουαρ, να εχω βενζίνη για τουλάχιστον 50 χλμ ακόμα και να μου βαλει 20.20!!!

costas81
14/09/2007, 17:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Ρε παλληκαρι μ, ας πουμε οτι εγω ειμαι ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΔΕΙΟΣ!!!
Αυτος δεν το ξερει!

Δε μιλαμε να εχω 20 λιτρα ρεζερβουαρ και να μου βαλει 19.5....

Μιλαμε να εχω 20 λιτρα ρεζερβουαρ, να εχω βενζίνη για τουλάχιστον 50 χλμ ακόμα και να μου βαλει 20.20!!!


μια απο τα ιδια και σε εμενα!

σε αλλη περιπτωση και ενω ειμαι πολυ ευχαριστημενος (πηγαινω 2 χρονια καθε δυο μερες) παει η κοπελα να μου βαλει βενζινη και αντι για την τρυπα κοπαναει την μανικα πανω στο πισω φτερο πανω απο την ταπα στο αυτοκινητο.

Της λεω φωναξε τωρα το αφεντικο μου λεει ελα δεν επαθε τιποτα.Της λεω φωναξε το αφεντικο τωρα.

Και μου σκαει ο μαλακας και να μου λεει ελα θα δαλεις λιγο χρωμα και δεν εγινε τιποτα!

Πηγα να τον δαγκωσω...

Μετα απο πολυ βρισιμο πηγα σε φιλο και μου το εφτιαξε μονο με τα εξοδα απο τα χρωματα παλι καλα.

Ειναι απαραδεκτοι. Το μονο που τους νοιαζει ειναι το κερδος. Αλλα καλα να παθουμε γιατι ολοι μας κοιταμε πως θα βγαλουμε πιο πολλα!Ετσι ειναι ο μαλακας ο Ελληνας.

PacMan
14/09/2007, 18:32
ένας καλός τρόπος για να δεις αν η αντλία είναι εντάξει, είναι να πας στο βενζινάδικο με ένα κάνιστρο, ορισμένης χωρητικότητας με διαγράμμιση των 50 ml , 5Ltr, 10Ltr ή και παραπάνω.


Αν το βενζινάδικο είναι "σωστό" θα στο γεμίσει,

Αν όχι, θα σου πεί ότι απαγορεύεται να γεμίζουμε μπετόνια(εννοεί οτιδήποτε εκτός από ντεπόζιτο) ενώ τα κάνιστρα βενζίνης έχουν προδιαγραφές Ce, EU, 32 και είναι αυτός ο σκοπός τους,τότε φίλε μου κάτι "βρωμάει".



εγώ προσωπικά μετά από ένα "ατύχημα" ας το πούμε νερωμένης βενζίνης και αφού δεν αποδείχτηκε τίποτα (μέσω καταγγελίας) στο συγκεκριμένο βενζινάδικο, αγόρασα 2 κάνιστρα των 10 λίτρων τα οποία τα γεμίζω από συγκεκριμένο βενζινάδικο, που είναι πολύ "σωστό σε όλα του" και τα χρησιμοποιώ με την Goldwing σε μεγάλες αποστάσεις.


τώρα όσο αφορά την ποιότητα της βενζίνης, δεν ξέρω τι παίζεται στα άλλα, αλλά το συγκεκριμένο που γεμίζω το έχει θείος μου,,,,,,,

tsoukas77
14/09/2007, 20:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios


Μιλαμε να εχω 20 λιτρα ρεζερβουαρ, να εχω βενζίνη για τουλάχιστον 50 χλμ ακόμα και να μου βαλει 20.20!!! [/B]

Και για 1 μονο χιλιομετρο να εχεις βενζινη μεσα,αν σου βαλει 20.20 σε ρεζερβουαρ 20 λιτρων,σημαινει οτι κλεβει.
Γι'αυτο ειπα οτι αν του πεις να το γεμισει,δεν τον συμφερει να σε κλεψει.Αν ομως του πεις "βαλε μου 10 ευρω",πως μπορεις να αποδειξεις οτι σου εβαλε 8 ευρω;Αυτο εννοω.

Αποδεδειγμενα να αποδειξεις οτι κλεβει,μπορει να γινει μονο αν σου βαλει καυσιμο περισσοτερο απο την χωρητικοτητα σου,ανεξαρτητως ποσο εχεις μεσα.Tου δειχνεις το manual οτι παιρνει 20 λιτρα και τελειωσε το θεμα.Αλλιως,δεν μπορεις να αποδειξεις τιποτα.Ελπιζω να συνεννοηθουμε τωρα!!!