PDA

View Full Version : Τι να θέλει το 600άρι για να 100αρίσει ;



makis206
12/09/2007, 12:30
Επειδή αναφέρθηκε σε δυο τρία ποστ μέσα στα CBF ας το κουβεντιάσουμε εδώ.

Το CBFάκι φοράει τον κινητήρα του Hornet που έχει +15 περίπου άλογα στον στρόφαλο, τι χρειάζεται για να το κάνουμε κι εμείς λίγο πιο.. έτσι ;:lol:

Δεν έχω σκοπό να προχωρήσω σε τέτοιες "εγχειρήσεις", μια χαρά μου φαίνεται το μοτεράκι του 600ριού και ειδικά η γραμμική καμπύλη της ροπής του που φαντάζομαι ότι αλλάζει εντελώς στο Hornet με περισσότερα ξεσπάσματα ψηλά.

Αλλά να ξέρουμε τι παίζεται βρε αδερφέ, δεν ξέρεις καμμιά φορά..:D

sniper
12/09/2007, 12:36
Ξεκινάς με αλλαγή καρμπς....

Και το φίλτρο......

Και αλλάζεις και ηλεκτρονική......

και φτάνεις κοντά εκεί που θες :D

costas81
12/09/2007, 12:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Επειδή αναφέρθηκε σε δυο τρία ποστ μέσα στα CBF ας το κουβεντιάσουμε εδώ.

Το CBFάκι φοράει τον κινητήρα του Hornet που έχει +15 περίπου άλογα στον στρόφαλο, τι χρειάζεται για να το κάνουμε κι εμείς λίγο πιο.. έτσι ;:lol:

Δεν έχω σκοπό να προχωρήσω σε τέτοιες "εγχειρήσεις", μια χαρά μου φαίνεται το μοτεράκι του 600ριού και ειδικά η γραμμική καμπύλη της ροπής του που φαντάζομαι ότι αλλάζει εντελώς στο Hornet με περισσότερα ξεσπάσματα ψηλά.

Αλλά να ξέρουμε τι παίζεται βρε αδερφέ, δεν ξέρεις καμμιά φορά..:D


να το πουλησεις και να παρεις hornet!!

:winka:

Panos82gr
12/09/2007, 13:14
Επειδη ο μηχανικος μου το εχει ξανακανει:

Αλαζεις καποια εξαρτηματα απο το καρμπυρατερ, φιλτρο, εξατμιση και κατι ακομα (ισως ηλεκτρονικη)
Το συνολικο κοστος ειναι 800 εβρο. Το μηχανακι δε χανει γραμμικοτιτα απλα δινει καλυτερη ροπη. Μη
τρελενεσε!! Ετσι κι αλλιος εχεις καταλαβει οτι το μηχανακι ειναι ψοφιο ειδικα στις χαμηλες... :rolleyes:

Και δεν ειναι +15 αλογα μονο ειναι παραπανω! Το μηχανακι βγαζει 72 αλογα και μετα πας στα 95-100..
απο οτι ξερω τουλαχιστον! .....

Το μειονεκτημα ειναι οτι θα καιει περισοτερη βενζινη λογικα!

makis206
12/09/2007, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ξεκινάς με αλλαγή καρμπς....
Και το φίλτρο......
Και αλλάζεις και ηλεκτρονική......
και φτάνεις κοντά εκεί που θες :D

Τόσο εύκολα ;

Φίλτρο και εξάτμιση οκ, καρμπυρατέρ και ηλεκτρονική ακούγονται πανεύκολα σε κάποιον αν δεν μπορεί να υπολογίσει το κόστος..:lol:

Πάντως αν πάει τόσο καλά χωρίς να χρειαστούν επεμβάσεις στα ενδότερα του μοτέρ μια χαρά ακούγεται !

:beer:

makis206
12/09/2007, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
να το πουλησεις και να παρεις hornet!!
:winka:

Η το CBF το 1000άρι καλύτερα;:D

sniper
12/09/2007, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Τόσο εύκολα ;

Φίλτρο και εξάτμιση οκ, καρμπυρατέρ και ηλεκτρονική ακούγονται πανεύκολα σε κάποιον αν δεν μπορεί να υπολογίσει το κόστος..:lol:

Πάντως αν πάει τόσο καλά χωρίς να χρειαστούν επεμβάσεις στα ενδότερα του μοτέρ μια χαρά ακούγεται !

:beer:

εγώ δεν θα το πρότεινα πάντως......

power hornet
12/09/2007, 13:22
ζιγκλερωμα στα καρπιρατερ με dynojet φιλτρο ελευθερο και ενα τελικο και εισαι μια χαρα.
τωρα μα θες πιο πολυ δυναμη περνεις και ενα σετ εκκετροφορους απο το cbr f που θα εχει περισοτερο βυθισμα και να δεις πως θα πηγαινει,του ανεβαζεις και την συμπιεση και μετα θα πεταει.
σε ενα παλιο τευχος του power bikes ειχε ενας αναγνωστης σαν το δικο σου και ειχε κανει κατι τετοιες μετατροπες του εβγαζε 100 αλογακια!

Panos82gr
12/09/2007, 13:22
Γιατι οχι σνιπερ?

makis206
12/09/2007, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panos82gr
Αλαζεις καποια εξαρτηματα απο το καρμπυρατερ, φιλτρο, εξατμιση και κατι ακομα (ισως ηλεκτρονικη)
Το συνολικο κοστος ειναι 800 εβρο. Το μηχανακι δε χανει γραμμικοτιτα απλα δινει καλυτερη ροπη. Μη
τρελενεσε!! Ετσι κι αλλιος εχεις καταλαβει οτι το μηχανακι ειναι ψοφιο ειδικα στις χαμηλες... :rolleyes:


Όσο αναφορά την κατανάλωση αυτή αυξάνεται ακόμα και με την απλή αντικατάσταση του φίλτρου!

Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα με τη ροπή χαμηλά ειδικά από τότε που οδήγησα και το Fazer και είδα πως είναι η πραγματική νέκρα εκεί κάτω.. αλλά κουβέντα να κάνουμε !

800 ευρά ε ; Χωρίς την ολική αντικατάσταση των καρμπυρατέρ έτσι ;

Panos82gr
12/09/2007, 13:32
Οχι μονο καποια εξαρτηματα για την εισαγωγη χρειαζοντε αντικατασταση.

bsari
12/09/2007, 13:47
πρωτα απο ολα ξερουμε οτι δεν αξιζει ,προχωραω σε ολα αυτα που θα το κανουν να βγαλει αλογα

1.εξατμιση,φιλτρο,ζιγλερ
2.ηλεκτρονικη
3. αλλοθς εκκεντροφορους απο cbr f3
4.καλο μηχανικο

συνολικο κοστος(χωρις το μηχανικο χα χα) περι τα 1100+
επιπλεον θα χρειαστει και αλλα πραγματα διοτι αλλο να χειριζεται το παισιο 70 και αλλο 90+ αλογα(φτανει μεχρι και 110) τα φρενα,αναρτησεις ,συνεμπλοκ,αλυσιδογραναζα


αρα ....ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ παντως εξατμισουλα-φιλτρο εδιναν συνολικα αρκετα αλογακια και εκει πρεπει να τελειωνει...

makis206
12/09/2007, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από bsari
αρα ....ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ παντως εξατμισουλα-φιλτρο εδιναν συνολικα αρκετα αλογακια και εκει πρεπει να τελειωνει...

Συμφωνώ !

Δεν ξέρω ποσό βελτίωσης τι μπορούν να δώσουν το φίλτρο και η εξάτμιση αλλά κι εγώ θα έφτανα μέχρι εκεί και θ'απέφευγα τα πολλά πολλά σκαλίσματα, εξάλλου το σωστό μηχανάκι δεν σταματάει μόνο στην αύξηση της ιπποδύναμης του μοτέρ όταν το σύνολο το συμπληρώνουν και πλαίσια αλλά και και φρένα με αναρτήσεις.

:beer:

sniper
12/09/2007, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panos82gr
Γιατι οχι σνιπερ?

Γιατί αν θες κάτι άλλο απο αυτό που έχεις πας και παίρνεις το άλλο.....

Για να έχεις εκτός απο τον κινητήρα και το πλαίσιο, το ψαλίδι, τα καλάμια, τα φρένα κλπ κλπ του άλλου.....

power hornet
12/09/2007, 14:03
αμα αλλαξεις ομως φιλτρο και εξατμιση πρεπει να το ζιγκλερωσεις αυτα τα τρια πανε πακετο ειναι νομος.

DUKASII
12/09/2007, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Γιατί αν θες κάτι άλλο απο αυτό που έχεις πας και παίρνεις το άλλο.....

Για να έχεις εκτός απο τον κινητήρα και το πλαίσιο, το ψαλίδι, τα καλάμια, τα φρένα κλπ κλπ του άλλου..... λες για αυτα τα γαματα σιδερενια που εχει το 1000???

ναι μακη..μεγαλη βελτιωση λεμε...:rotflmao: :lol: :rotflmao:

Panos82gr
12/09/2007, 14:16
Δε νομιζω να εχει τραγικη διαφορα το 1000 σε στησιμο ρε παιδια, για πειτε γνωμες...

makis206
12/09/2007, 14:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panos82gr
Δε νομιζω να εχει τραγικη διαφορα το 1000 σε στησιμο ρε παιδια, για πειτε γνωμες...

Τραγική δεν νομίζω ούτε εγώ αλλά οπωσδήποτε θα είναι καλύτερο απ'το 600άρι.

τον πνίξαμε τον Δούκα :lol: :rotflmao:

makis206
12/09/2007, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από power hornet
αμα αλλαξεις ομως φιλτρο και εξατμιση πρεπει να το ζιγκλερωσεις αυτα τα τρια πανε πακετο ειναι νομος.

Και σ'αυτό συμφωνώ αν και στο δικό μου με φίλτρο και εξάτμιση και μια απλή ρύθμιση των καρμπυρατέρ δουλεύει άψογα !

Ίσως με τα ζιγκλέρ όμως να ανέβαινε λίγο παραπάνω (αποτέλειωσε ο Δούκας):rotflmao:


:beer:

DUKASII
12/09/2007, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Και σ'αυτό συμφωνώ αν και στο δικό μου με φίλτρο και εξάτμιση και μια απλή ρύθμιση των καρμπυρατέρ δουλεύει άψογα !

Ίσως με τα ζιγκλέρ όμως να ανέβαινε λίγο παραπάνω (αποτέλειωσε ο Δούκας):rotflmao:


:beer: Γνώμη μου.
δωσε το ωραιο μηχανακι σου οπως ειναι απειραχτο και σενιο και βαλε τη διαφορα και παρε το 1000 new που το δινουν μια χαρα τιμή.
αν θες μετα πειράζεις το 1000 που εχει τη μοτερουκλα του rr και εισαι κουκλος.

αν και κατα τη γνωμη μου αν παρεις το 1000 κοιτα να βελτιωσεις λιγο τις αναρτήσεις του θα ειναι μια χαρα μηχανακι.

makis206
12/09/2007, 14:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
αν θες μετα πειράζεις το 1000 που εχει τη μοτερουκλα του rr και εισαι κουκλος.
αν και κατα τη γνωμη μου αν παρεις το 1000 κοιτα να βελτιωσεις λιγο τις αναρτήσεις του θα ειναι μια χαρα μηχανακι.

Γιατί πρέπει να σας τα βγάζουμε με το τσιγκέλι εσάς των ΚΤΜάδων ρε ;:lol:


Εισ'ωραίος πάντως και σωστό σε βρίσκω :beer: :beer:

Panos82gr
12/09/2007, 14:39
Δεκτη η γνωμη σου δουκα αλλα δε θελω χιλλιαρα μηχανη λογω καταναλωσης και για να παρω το 1000αρι που θα το παρω καινουργιο θα μου βγει γυρω στα +4000-5000 χιλλιαρικα ενω η αλλαγες στο υπαρχον ειναι 800 εβρο. Οχι πως τρελενομαι να το πεξω σουπερ ντουπερ σπορτιφ τυπος γιατι δεν ειμαι, απλα για να τσουλαει καλυτερα στην εθνικη το μηχανακι. Εντομεταξυ το 1000αρι ειναι και 20 κιλα πιο βαρυ, δε νομιζω πως εχει καποιο προβλημα το 600αρι με 20 παραπανω αλογα.. Κριμα που δεν υπαρχει καποιος που να το χει κανει να μας πει τη γνωμη του και αυτος!

Παντως αυτη τη στιγμη εχω και εγω προβλημα με το 600 με τι πισω αναρτηση οπως εγραψα σε αλλο θρεντ, διοτι σκληρηνα τη μπροστα (ο μηχανικος μου επειδη ειναι καλο παιδι) και το μηχανακι οντως παταει καλυτερα μπροστα αλλα πισω χαλια. Τορα σκεφτομε να σκασω λεφτα για ενα καλυτερο ελλατηριο πισω να γινει πιο σωστο (που αν θελησω ποτε να το βελτισω στανδαρτ θα χρειαστω καλυτερη αναρτηση) η να το επαναφερω στο εργοστασικο..

Για πειτε τις γνωμες σας απο την εμπειρια που εχετε μιας και εμενα μου λυπει .. :o

:beer:

el_hymador
12/09/2007, 14:45
ΜΑΚΡΥΑ!!!

Ειδικα απο το CBF600 που εχει κατασκευαστει ωστε να διαχειριζεται με τον καλυτερο τροπο την συγκεκριμενη ιπποοδυναμη.

Εκτος του οτι αντε να βρεις καλο μαστορα να ασχοληθει, μετα μπαινεις σε ενα τριπακι να βελτιωσεις ολα τα αλλα που πλεον θα φαινονται ''λιγα''.....το μηχανακι ειναι πολυ ισοοροπημενο απο την μαμα του, δεν χρειαζεται κατι αλλο.

οποτε παρε το 1000 μια και καλη να ξεμπερδευεις.

ενυδρειο θες;

makis206
12/09/2007, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
ενυδρειο θες;

Αν δεν ταιριάξει στο γυαλό μπορεί να σε χρειαστώ !

:rotflmao: :rotflmao:

Panos82gr
12/09/2007, 14:55
Η αληθεια ειναι οτι ψαχνω για ενα ενυδρειο καιρο τωρα...

Εχεις τιποτα ευκαιρο??? :beer:

Για τις αναρτησεις τι γνωμη εχεις μπαη δε γουεη?

DUKASII
12/09/2007, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panos82gr
Δεκτη η γνωμη σου δουκα αλλα δε θελω χιλλιαρα μηχανη λογω καταναλωσης και για να παρω το 1000αρι που θα το παρω καινουργιο θα μου βγει γυρω στα +4000-5000 χιλλιαρικα ενω η αλλαγες στο υπαρχον ειναι 800 εβρο. Οχι πως τρελενομαι να το πεξω σουπερ ντουπερ σπορτιφ τυπος γιατι δεν ειμαι, απλα για να τσουλαει καλυτερα στην εθνικη το μηχανακι. Εντομεταξυ το 1000αρι ειναι και 20 κιλα πιο βαρυ, δε νομιζω πως εχει καποιο προβλημα το 600αρι με 20 παραπανω αλογα.. Κριμα που δεν υπαρχει καποιος που να το χει κανει να μας πει τη γνωμη του και αυτος!

Παντως αυτη τη στιγμη εχω και εγω προβλημα με το 600 με τι πισω αναρτηση οπως εγραψα σε αλλο θρεντ, διοτι σκληρηνα τη μπροστα (ο μηχανικος μου επειδη ειναι καλο παιδι) και το μηχανακι οντως παταει καλυτερα μπροστα αλλα πισω χαλια. Τορα σκεφτομε να σκασω λεφτα για ενα καλυτερο ελλατηριο πισω να γινει πιο σωστο (που αν θελησω ποτε να το βελτισω στανδαρτ θα χρειαστω καλυτερη αναρτηση) η να το επαναφερω στο εργοστασικο..

Για πειτε τις γνωμες σας απο την εμπειρια που εχετε μιας και εμενα μου λυπει .. :o

:beer: Οι αλλαγες στο 600 που θα κάνεις είναι 100% σιγουρο οτι θα αυξησουν την κατανάλωση κατακορυφα..
και να μιλαμε για εθνικη οπου θα δουλευει σιγουρα σε ψηλοτερες στροφες(απο το 1000) στα 160-180 χιλ ας πουμε.. τοτε νομίζω πως θα καίει τα ίδια.

sniper
12/09/2007, 15:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
Οι αλλαγες στο 600 που θα κάνεις είναι 100% σιγουρο οτι θα αυξησουν την κατανάλωση κατακορυφα..
και να μιλαμε για εθνικη οπου θα δουλευει σιγουρα σε ψηλοτερες στροφες(απο το 1000) στα 160-180 χιλ ας πουμε.. τοτε νομίζω πως θα καίει τα ίδια.

Ίσως και παραπάνω απο το 1000.....

gixxerpap
12/09/2007, 16:18
ΜΑΚΗ ΜΗΝ ΑΚΟΥΣ ΚΑΝΕΝΑ!!!

ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ TUONO!!! τα πιο ατιθασα 130 αλογατα που θα εχεις οδηγησει!!!

ελα και χρειαζομαι τα ρεστα για να φτιαξω το gsxr!!!!....αντε και μολις το ετοιμασω, θα σου το στειλω πακετο με το καραβι, ετσι για να μην σου κουνιουνται μερικοι εκει κατω....;)

devil's animal
12/09/2007, 20:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
ΜΑΚΗ ΜΗΝ ΑΚΟΥΣ ΚΑΝΕΝΑ!!!

ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ TUONO!!! τα πιο ατιθασα 130 αλογατα που θα εχεις οδηγησει!!!

ελα και χρειαζομαι τα ρεστα για να φτιαξω το gsxr!!!!....αντε και μολις το ετοιμασω, θα σου το στειλω πακετο με το καραβι, ετσι για να μην σου κουνιουνται μερικοι εκει κατω....;)



το χαβα σου εσυ...
:a31:

















:rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry:

Nikoskazer2000
13/09/2007, 02:18
Ολα τα καλά μόνο μεσ' απ' το forum να τα μαθαίνουμε εε; :evil:

Ρε 'συ αφού πήγες απο το Innova στο Kaw..εε..στο Modenas και το καραγούσταρες με τα +111, γιατί δεν πας κι' απο το CBF στο Z να καραγουζζζτάρεις το ίδιο! :a24:

Αφού σε πάνε τα Kawasakia ρε χαζό τι το σκέφτεσαι; :winka:


103358

soichiro_cbf
13/09/2007, 06:29
Αφήστε ρε το μηχανάκι στη ησυχία του Απάτσι ε Απάτσι.



Η λογική λέει οτι αμα θέλεις κάτι που πάει καλύτερα αγοράζεις κάτι που πάει καλύτερα.

javaneze
13/09/2007, 09:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panos82gr
Ετσι κι αλλιος εχεις καταλαβει οτι το μηχανακι ειναι ψοφιο ειδικα στις χαμηλες... :rolleyes: Παναγιωτη σε συγκριση με πιο 600αρι τετρακυλινδρο σου φανηκε ψοφιο στις χαμηλες; Να πω στις ψηλες ενταξει. Αλλα στις χαμηλες; Εχεις οδηγησει το fazer 600;


Αρχικά δημιουργήθηκε από power hornet
αμα αλλαξεις ομως φιλτρο και εξατμιση πρεπει να το ζιγκλερωσεις αυτα τα τρια πανε πακετο ειναι νομος. Στο συνεργειο, μου εκαναν μια καυσαναλυση με ρυθμιση καρμπς και μου ειπε οτι με τον συνδιασμο της συγκεκριμενης εξατμισης & με το συγκεκριμενο φιλτρο δεν χρειαζοταν ζιγκλερωμα και οτι απλα με την ρυθμιση των καρμπς δουλευε οπως θα επρεπε.

Panos82gr
18/09/2007, 10:55
Ενοεις οτι αποδιδει παραπανω απο 72 αλογα χωρις ζιγκλερομα τζαβανεζ?

javaneze
19/09/2007, 12:23
Δεν εκανα δυναμομετρηση φιλε μου. Δεν ξερω τι αποδιδει συνολικα. Απλα μου ειπαν οτι δουλευει κανονικα και οπως πρεπει ο κινητηρας με την ρυθμιση των καρμπς που εκαναν και δεν χρειαζεται ζιγκλερ προκειμενου να αλλαξουν κι αλλο το μειγμα.