PDA

View Full Version : street bike stunts..αξιζουν??



loop
12/09/2007, 14:35
φιλοι συμφορουμιτες τωρα τελευταια εχω φαει ενα κολλημα με κατι βιντεακια απο το γνωστο youtube απο μηχανες που κανουν "εντο" "σουζες" και διαφορα αλλα τερμα εντυπωσιακα πραγματα...το θεμα ειναι οτι ειναι αρκετες εντυπωσιακες και οι τουμπες που τρωνε..στην αρχη ηθελα να μαθω παρα πολυ να κανω και εγω τετοια stunts τελικα ομως αποφασισα οτι εφ'οσον τα ευρω δεν ρεουν αφθονα σε μια πτωση(που δεν νομιζω καποιος που κανει τετοια πραγματα να μην εχει φαει) τα χανω ολα μηχανη και πανω απο ολα υγεια καθως μπορεις πολυ ευκολα να σπασεις ποδι χερι κτλ..κατεληξα στο γεγονος οτι καλα να τα βλεπεις αλλα την μηχανη μου που ειναι η ψυχη μου δεν την καταστρεφω ετσι για πλακα...
δικες σας αποψεις? .....

grigorisr1
12/09/2007, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από loop
φιλοι συμφορουμιτες τωρα τελευταια εχω φαει ενα κολλημα με κατι βιντεακια απο το γνωστο youtube απο μηχανες που κανουν "εντο" "σουζες" και διαφορα αλλα τερμα εντυπωσιακα πραγματα...το θεμα ειναι οτι ειναι αρκετες εντυπωσιακες και οι τουμπες που τρωνε..στην αρχη ηθελα να μαθω παρα πολυ να κανω και εγω τετοια stunts τελικα ομως αποφασισα οτι εφ'οσον τα ευρω δεν ρεουν αφθονα σε μια πτωση(που δεν νομιζω καποιος που κανει τετοια πραγματα να μην εχει φαει) τα χανω ολα μηχανη και πανω απο ολα υγεια καθως μπορεις πολυ ευκολα να σπασεις ποδι χερι κτλ..κατεληξα στο γεγονος οτι καλα να τα βλεπεις αλλα την μηχανη μου που ειναι η ψυχη μου δεν την καταστρεφω ετσι για πλακα...
δικες σας αποψεις? .....



ΑΜα θελεις να κανεις stunt... ι με Motard θα κανεις ι γυμνο ωστε να μη παθαινει πολλα πολλα οταν πεφτει....

και φυσικα full εξοπλισμο τα παντα...:D

LsKostas
12/09/2007, 15:44
Ναι οντως,αρκετα απο τα video που μπορεις να βρεις ειναι πολυ εντυπωσιακα...

ΑΛΛΑ...


οι ανθρωποι που βλεπεις σ αυτα εχουν περασει απιστευτες ωρες
δοκιμαζοντας και πεφτοντας και σπαζοντας τα παντα (σωματα κ μηχανες...)


Μπορει να βλεπεις εναν τυπα με το 10r να κανει endo για την πλακα του,
να του βγαινει "φυσικοτατα"...η μηχανη να ειναι σα προεκταση του ευατου του.

Εσενα κ εμενα μου φαινεται ευκολο(λεμε τωρα) αλλα πιστεψε το ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ...

πρεπει να ξερεις την μηχανη και την συμπεριφορα της σαν την τσεπη σου...


Πως και ποσο θα κρατησεις την μανετα του φρενου,πως θα τοποθετησεις το σωμα σου,
τι ισορροπια θα εχεις,τι λαστιχα εχεις(σλικ πχ),ποσο και πως τα φερνεις στην σωστη κατασταση-θερμοκρασια-πολυ βασικο-γενικα ενα σωρο ασταθμητους παραγοντες που

δεν ερχονται απλα απο την οδηγικη εμπειρια στον δρομο-καθημερινη μετακινηση πχ-
αλλα απο το ποσο ΕΞΑΣΚΕΙΣΑΙ ΣΥΝΕΧΩΣ στα παραπανω...


Φυσικα να μην ξεχναμε οτι αλλο να κανεις endo me street και αλλο με sm...

Και στις 2 περιπτωσεις παντως φοραμε full plade και κανουμε και τον σταυρο μας ...:lol: :lol: :lol:

lampros_fazer
12/09/2007, 15:48
Αν σου περισσεύουν αρκετά κόκκαλα για σπάσιμο go on..

:wave2:

grigorisr1
12/09/2007, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Αν σου περισσεύουν αρκετά κόκκαλα για σπάσιμο go on..

:wave2:


:lol: :lol:

γιατι ρε να σπασει κοκκαλα... με πολυ προσοχη και προπονηση εισαι Οκ :D

agelos
12/09/2007, 15:57
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από loop
[B]φιλοι συμφορουμιτες τωρα τελευταια εχω φαει ενα κολλημα με κατι βιντεακια απο το γνωστο youtube απο μηχανες που κανουν "εντο" "σουζες" και διαφορα αλλα τερμα εντυπωσιακα πραγματα...το θεμα ειναι οτι ειναι αρκετες εντυπωσιακες και οι τουμπες που τρωνε..στην αρχη ηθελα να μαθω παρα πολυ να κανω και εγω τετοια stunts τελικα ομως αποφασισα οτι εφ'οσον τα ευρω δεν ρεουν αφθονα σε μια πτωση(που δεν νομιζω καποιος που κανει τετοια πραγματα να μην εχει φαει) τα χανω ολα μηχανη και πανω απο ολα υγεια καθως μπορεις πολυ ευκολα να σπασεις.......................................................


καταρχας καλησπερα ,

κοιτα οτι γουσταρει ο καθενας , αρκει να μην κινδυνευει ο ιδιος η αλλοι ανθρωποι ,
η αληθεια ειναι οτι για να κανεις τα stand αυτα πρεπει να εισαι ψιλοκαμενος , να περισευουν απ ' το κεφαλι σου τελικα εξατμισεων , να πινεις αντι για καφε νιτρομεθανολες , να εχεις ζιγκλερωμενα εγκεφαλικα κυτταρα κ.τ.λ...

θελει παντως οπως ειπε κι ο φιλος πιο πανω ενα naked αλλα να το ' χεις μονο για αυτην την δουλεια , αλλα μην νομιζεις & το μηχανακι εκτος απ' την δικη σου εκπαιδευση πρεπει να το ' χεις τρελα stabilaρισμενο οπως οι τυποι που περιγραφεις....... :wave2:

εγω παντως γουσταρω τρελα αλλα οχι απομιμησεις παντα το προσωπικο μας στυλ :)

espresso :winka:

costas81
12/09/2007, 16:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από grigorisr1
:lol: :lol:

γιατι ρε να σπασει κοκκαλα... με πολυ προσοχη και προπονηση εισαι Οκ :D

δεν γινετε να μαθεις χωρις να πεσεις! και οταν πεφτεις ειναι πολυ πιθανο παρα τον εξοπλισμο να τραυματιστεις!

:wave2:

grigorisr1
12/09/2007, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
δεν γινετε να μαθεις χωρις να πεσεις! και οταν πεφτεις ειναι πολυ πιθανο παρα τον εξοπλισμο να τραυματιστεις!

:wave2:


ναι συμφωνω αλλα πρεπει να μαθεις και να πεφτεις :lol: εχει σημασια :D


παντως εδω σε εμας ενα παλικαρι βγαζει τρελα κολπα και παει και σε show κτλ.. εχει πεσει πολλες φορες δε λεω.. αλλα δεν εσπασε ποτε τπτ

devil's animal
12/09/2007, 16:33
εγω φορεσα το παλιο κοστουμακι...και ευελπιστω στο καλυτερο...:rolleyes:

kawasaki ZX-12
12/09/2007, 18:07
σε ολα αυτα τα βιντεακια στην πλειοψηφια βλεπεις το αποτελεσμα και οχι τι εχει συμβει μεχρι να τα μαθουν αυτα που κανουν!!!!!!

δειχνουν καποιες τουμπες αλλες ειναι ανωδυνες και αλλες επωδυνες αλλα δεν σου δειχνουν μετα τι εγινε αν εβλεπες τον τυπο τι εσπασε και το καμμενο δερμα σιγουρα δεν θα τα προσπαθουσες!!!!!!

loop
12/09/2007, 18:37
ολα αυτα που λετε σκεφτηκα και εγω και κατεληξα στο οτι μεχρι το γκαζι να γιωει προεκταση του καρπου μου να μην σκεφτω καν κατι τετοιο απλα ειναι τοσο εντυπωσιακα που ζηλευεις...και πανω απο ολα παιζει ο παραγοντας ΑΣΦΑΛΕΙΑ δικη σου και των γυρω σου...

costas81
12/09/2007, 18:52
το edo με μερικα χιλιομετρα παραπανω ποναει παντος!!!


:(

AFTER
12/09/2007, 18:59
Μπορει να βλεπετε 10λεπτα βιντεακια με σουζες/εντο, αλλα αμα εδειχναν και τα υπολοιπα 1000 λεπτα πτωσεων και νοσοκομειων, τοτε θα αλλαζατε γνωμη

Αυτα τα βιντεακια προερχονται απο τους αγαπημενους μας φονιαδες των λαων, και σας πληροφορω οτι καμια αγαπη για το διτροχο κατασκευασμα δεν εχουν
Εσεις θα κανατε burn out μεχρι να σπασει ο κινητηρας?
Αυτοι το κανουν

Για την ιστορια, τα πισω λαστιχα τους εχουν πολυ λιγο αερα, για καλυτερο κοντρολ στην σουζα

Εγω παντως δεν εγκρινω
Οι πτωσεις απο σουζες κοστιζουν, και κυριως ΠΟΝΑΝΕ πολυ

Οπως καποιος κοιταει να ριξει και το δευτερολεπτο στην πιστα, καποια στιγμη θα πεσει, ετσι και αυτος που κοιταει καθε φορα να κανει καλυτερη σουζα, καποια στιγμη το καπακι θα το φαει

Εγω το εχω φαει πιτσιρικας, και ακομα το θυμαμαι

Απο τοτε μονο ψιλοσουζιτσες ετσι για την τζουρα:rolleyes: (Αν δεν το ελεγα αυτο θα ημουν υποκριτης)

McTalas
12/09/2007, 19:24
μαζι με τα βιντεακια αυτα κυκλοφορουν και αλλα τοσα με τα παρατραγουδα και τις πτωσεις που ειναι πολλες και πονανε... δειχνει και σκηνες απο το νοσοκομειο ,ενδιαφερον!


:wacko:

drade
12/09/2007, 20:12
πριν λίγες μέρες συζητούσαμε με έναν κολλητό μου και ένα παλικάρι που είναι κορυφή στην Β. Ελλάδα (μάλλον σε όλη την Ελλάδα) στα stunts. αυτός αγοράζει ss φθηνά, χωρίς φαίριγκ, τοποθετεί καρατιμόνα, ελεύθερη και κομμένη κοντή εξάτμιση για να έχει πολύ ροπή για τα stunts, μετά πάει σε σιδερά όπου βάζουν κάτι προστατευτικά πίσω στο πλαι κλπ και μετα..... πολύ προπόνηση.
το παλικάρι είναι λίγα κιλά 1.70 περίπου κ.λ.π. από κόκκαλα σπασμένα δεν ξέρω πως πάει αλλά άμα προσπαθούσα το 1/10 μάλλον για σακάτεμα θα πήγαινα, οπότε....

πάντως το καλύτερο για να μάθεις είναι supermoto, full full εξοπλισμός, κάποιον να σου δείχνει 5 πράγματα, υπομονή και άγιο :rolleyes:

nikos force
12/09/2007, 20:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από agelos
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από loop
[B]φιλοι συμφορουμιτες τωρα τελευταια εχω φαει ενα κολλημα με κατι βιντεακια απο το γνωστο youtube απο μηχανες που κανουν "εντο" "σουζες" και διαφορα αλλα τερμα εντυπωσιακα πραγματα...το θεμα ειναι οτι ειναι αρκετες εντυπωσιακες και οι τουμπες που τρωνε..στην αρχη ηθελα να μαθω παρα πολυ να κανω και εγω τετοια stunts τελικα ομως αποφασισα οτι εφ'οσον τα ευρω δεν ρεουν αφθονα σε μια πτωση(που δεν νομιζω καποιος που κανει τετοια πραγματα να μην εχει φαει) τα χανω ολα μηχανη και πανω απο ολα υγεια καθως μπορεις πολυ ευκολα να σπασεις.......................................................


καταρχας καλησπερα ,

κοιτα οτι γουσταρει ο καθενας , αρκει να μην κινδυνευει ο ιδιος η αλλοι ανθρωποι ,
η αληθεια ειναι οτι για να κανεις τα stand αυτα πρεπει να εισαι ψιλοκαμενος , να περισευουν απ ' το κεφαλι σου τελικα εξατμισεων , να πινεις αντι για καφε νιτρομεθανολες , να εχεις ζιγκλερωμενα εγκεφαλικα κυτταρα κ.τ.λ...

θελει παντως οπως ειπε κι ο φιλος πιο πανω ενα naked αλλα να το ' χεις μονο για αυτην την δουλεια , αλλα μην νομιζεις & το μηχανακι εκτος απ' την δικη σου εκπαιδευση πρεπει να το ' χεις τρελα stabilaρισμενο οπως οι τυποι που περιγραφεις....... :wave2:

εγω παντως γουσταρω τρελα αλλα οχι απομιμησεις παντα το προσωπικο μας στυλ :)

espresso :winka: Καλα τα λες...ολα τα παπακια που κανουν σουζες φορανε και απο ενα καλο stabilizater ohllins για να περιορισουν το τανκ σλαπινκ μετα τη σουζα...ΓΙΑ ΤΑΚΕ ΙΤ ΙΖΖΥΥΥΥΥ ρε παιδια...και η καγκουριες ειναι οπως αλα τα πραγματα...η το εχεις η οχι...αν δεν το εχεις ισως να σου βγει στη πορεια ισως παλι οχι...αλλα οπως και να εχει αν το ζορισεις θα την φας...απλα πραγματα...ολες οι πτωσεις πονανε...αλλες πιο πολυ αλλες πιο λιγο,αλλα οχι σονι και καλα θα καταληξουμε στο νοσοκομειο...οταν την εχεις τη σουζα θα την κανεις αυθορμητα και χωρις σκεψη...οταν δεν την εχεις και την παλευεις θα το φας το καπακι σου...καποιος εγραψε ολοκληρο συστημα τηλεμετριας για μια σουζα...ΗΜΑΡΤΟΝ

Fireball400
12/09/2007, 21:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Αυτα τα βιντεακια προερχονται απο τους αγαπημενους μας φονιαδες των λαων, και σας πληροφορω οτι καμια αγαπη για το διτροχο κατασκευασμα δεν εχουν
Εσεις θα κανατε burn out μεχρι να σπασει ο κινητηρας?
Αυτοι το κανουν



Εαν η μηχανή δεν ζεσταθεί 5 λεπτά,εγώ δεν ξεκινάω καν:lol:

blackbusa
12/09/2007, 22:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
εγω φορεσα το παλιο κοστουμακι...και ευελπιστω στο καλυτερο...:rolleyes:

εσυ παλλικαρι μου δεν ξερεις να κανεις σουζες......:D :D :D