PDA

View Full Version : μπροστινο φρενο χαστουκια



eXJey
13/09/2007, 08:19
Οταν πατω μπροστινο φρενο στην μηχανη η ροδα τρωει ασχημα χαστουκια αριστερα-δεξια και φυσικα ειναι επικινδυνο.

Εχω ελεγξει την ζαντα και δεν εχει προβλημα στραβωματος. Τα φρενα ειναι σωστα βιδωμενα και απο τις δυο πλευρες. Οι δισκοπλακες δεν εχουν κατι περιεργο στις γραμμες ολισθησης των πιστονιων του φρενου, εχουν ομαλα αυλακια.

Τι αλλο μπορει να συμβαινει; Αυτο το φαινομενο το εχω παρατηρησει σε ενα παλιο αυτοκινητο που εχω και που ειναι τρακαρισμενο μπροστα με τις δυο ροδες να μην βρισκονται στην ιδια ευθεια. Ομως οπως ειπα στην μηχανη η ζαντα ειναι οκ και τα φρενα βιδωμενα στην θεση τους. Δεν εχει προκυψει καποιο πεσιμο για να πω οτι κατι εγινε.

Μια ιδεα που μου περναει απο το μυαλο ειναι να μην φθανει ιδια πιεση υγρου στα πιστονια του φρενου αριστερα και δεξια, με αποτελεσμα να φρεναρει πιο πολυ π.χ. η δεξια δισκοπλακα και ετσι να τρεμει κατα το φρεναρισμα. Πεστε μου αν στεκει κατι τετοιο, και τι μπορω να κανω; Μηπως να εχουν φραξει τα σωληνακια; Πως καθαριζουν; Νομιζω ειναι ρακορ συνδεσεις. Εκτος και αν βγαλω το "ταφ" που εχει σε ενα σημειο και απο ενα σωληνακι γινονται δυο και πανε αριστερα και δεξια.

odt
13/09/2007, 08:30
Από πιέσεις πως πάμε?

alex14
13/09/2007, 08:36
Μηπως εχεις πολυ τζογο στα πιρτσινια (πως διαολο τα λενε ?).

Αλλα και παλι δεν νομιζω να παρουσιαζε τετοιο φαινομενο.

Τα εμβολα απο τις δαγκανες ειναι οκ ?

:wave2:

Stelth
13/09/2007, 08:37
Τα τακάκια τα έλεγξες? Δεν ξέρω γιατι αλλα αυτό μου ήρθε πρώτο στο μυαλό
Οι δισκόπλακες μήπως έχουν στραβώσει?
Το να φράξουν τα σωληνάκια μου φαίνεται λίγο περίεργο

Nefos
13/09/2007, 08:40
Στραβές δισκόπλακες ίσως?

Stelth
13/09/2007, 08:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Τα εμβολα απο τις δαγκανες ειναι οκ ?
:wave2:

Για τσέκαρε και τα έμβολα

eXJey
13/09/2007, 08:53
Και ο μάστορας μου είχε πει για τις δισκόπλακες, όμως τζάμπα τα χρήματα που έδωσα γιατί τις άλλαξα μήπως και διορθωθεί το πρόβλημα, αλλά το ίδιο φαινόμενο.

Η όλη φάση έγινε ξαφνικά μια μέρα που πήρα την μηχανή. Δεν προέκυψε κάτι περίεργο για να συμβεί αυτό.

Για να μου λέτε ότι είναι δύσκολο να φράξουν τα σωληνάκια, μάλλον δεν θα είναι αυτό.

Ξέχασα να σας πω ότι όταν σπρώχνω την μηχανή με τα πόδια ακούω από την μπροστινή ρόδα ένα "τακ, τακ" περιοδικά. Αν την σπρώξω πιο γρήγορα το τακ-τακ ακούγεται πιο γρήγορα.Στο 2ο zzr που έχω ακούω το ίδιο πολύ πολύ αραιά όμως. Σε αυτό που έχω το πρόβλημα ακούγεται έντονα και συχνά με την κίνηση της ρόδας. Μια μικρή περίπτωση είναι θεωρητικά και τα ρουλεμάν στον άξονα, όμως αν συνέβαινε κάτι τέτοιο δεν θα είχε κάποιο φανερό σύμπτωμα; (όπως το να κουνώ την ρόδα αριστερά δεξιά με σταθερό τιμόνι και να φεύγει από την θέση της ως προς τον άξονα).

Οι δισκόπλακες είναι πλευστές σε λαστιχάκια, δεν είμαι σίγουρος αν ο θόρυβος αυτός έχει σχέση με αυτές και το πρόβλημα των φρένων.

Η πίεση της μανέτας είναι κανονική, το δοχείο φρένων είναι στο max.

Θα δοκιμάσω και τον εξαερισμό στα πιστονάκια. Ξέρετε αν υπάρχει δυνατότητα να απομονώσω το αριστερό ή δεξιό σύστημα του φρένου; Γιατί αν το κάνω και φρενάρει χωρίς να τρέμει, σημαίνει ότι υπάρχει "ασυμμετρία" στις πιέσεις εμβόλων / υγρού.

dirtbird
13/09/2007, 09:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από eXJey
Οταν πατω μπροστινο φρενο στην μηχανη η ροδα τρωει ασχημα χαστουκια αριστερα-δεξια και φυσικα ειναι επικινδυνο.

Εχω ελεγξει την ζαντα και δεν εχει προβλημα στραβωματος. Τα φρενα ειναι σωστα βιδωμενα και απο τις δυο πλευρες. Οι δισκοπλακες δεν εχουν κατι περιεργο στις γραμμες ολισθησης των πιστονιων του φρενου, εχουν ομαλα αυλακια.

Τι αλλο μπορει να συμβαινει; Αυτο το φαινομενο το εχω παρατηρησει σε ενα παλιο αυτοκινητο που εχω και που ειναι τρακαρισμενο μπροστα με τις δυο ροδες να μην βρισκονται στην ιδια ευθεια. Ομως οπως ειπα στην μηχανη η ζαντα ειναι οκ και τα φρενα βιδωμενα στην θεση τους. Δεν εχει προκυψει καποιο πεσιμο για να πω οτι κατι εγινε.

Μια ιδεα που μου περναει απο το μυαλο ειναι να μην φθανει ιδια πιεση υγρου στα πιστονια του φρενου αριστερα και δεξια, με αποτελεσμα να φρεναρει πιο πολυ π.χ. η δεξια δισκοπλακα και ετσι να τρεμει κατα το φρεναρισμα. Πεστε μου αν στεκει κατι τετοιο, και τι μπορω να κανω; Μηπως να εχουν φραξει τα σωληνακια; Πως καθαριζουν; Νομιζω ειναι ρακορ συνδεσεις. Εκτος και αν βγαλω το "ταφ" που εχει σε ενα σημειο και απο ενα σωληνακι γινονται δυο και πανε αριστερα και δεξια.

Oμολογώ ότι δεν καταλαβαίνω απόλυτα (δλδ.καθόλου) τα ευρήματα σου, πάμε μία από την αρχή.....


Η ρόδα πάει αριστερά-δεξια΄, ή όλο το τιμόνι?

eXJey
13/09/2007, 10:03
Και το τιμόνι. Ολο το μπροστινό σύστημα. Σα να οδηγώ σε δρόμο με πετραδάκια.


Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Oμολογώ ότι δεν καταλαβαίνω απόλυτα (δλδ.καθόλου) τα ευρήματα σου, πάμε μία από την αρχή.....


Η ρόδα πάει αριστερά-δεξια΄, ή όλο το τιμόνι?

el_hymador
13/09/2007, 10:11
Καλα το οτι δεν πρεπει να ξαναοδηγησεις την μηχανη μεχρι που να λυθει το προβλημα πιστευω οτι το καταλαβαινεις...

Περα απο τις αλλες αιτιες που αναφερθηκαν τσεκαρε και το μπροστινο, ισως να εχει ''κλασει'' κανα ελατηριο η κατι να παιζει στο ενα εκ των δυο καλαμιων οποτε και στα ζορια οπου συμπιεζεται το πιρουνι σου, ψαρευει το μπροστινο

:wave2:

dirtbird
13/09/2007, 10:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από eXJey
Και το τιμόνι. Ολο το μπροστινό σύστημα. Σα να οδηγώ σε δρόμο με πετραδάκια.

Ρουλεμάν μπροστινού τροχού έχεις κοιτάξει?
Λάδια στο πηρούνι πότε άλλαξες?
Πουλεμάν τιμονιού έχεις ελέγξει?

Λεωνίδας
13/09/2007, 10:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Ρουλεμάν μπροστινού τροχού έχεις κοιτάξει?
Λάδια στο πηρούνι πότε άλλαξες?
Πουλεμάν τιμονιού έχεις ελέγξει? πουλεμάν τιμονιού μου φαίνεται θέλω και'γω :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

gcrook
13/09/2007, 10:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από eXJey
Και το τιμόνι. Ολο το μπροστινό σύστημα. Σα να οδηγώ σε δρόμο με πετραδάκια.

Σαν να μου ακουστηκε αυτο για ρουλεμαν τροχου.
Αλλα αν ηταν ετσι θα σου εκανε το ιδιο και στην πορεια, ασε που θα το ακουγες εν κινησει.

Edit:A καλα μας προλαβε ο βρωμοπουλος....:wacko:

Stelth
13/09/2007, 10:33
Αμ δε μας είπες ότι κάνεις και σούζες με το zzr.
Για τσέκαρε ΡΟΥΛΕΜΑΝ ΤΡΟΧΟΥ επειγόντως και μόλις τα αλλάξεις (γιατι όπως μας λές σίγουρα θα τα αλλάξεις) κοίτα και τα έμβολα στις δαγκάνες μην κολλάνε.

banditgr
13/09/2007, 13:22
To pio pithano einai na exeis stravo mprostino...enoo pirouni.An einai ontos ayto,pithanotata exoun ftharei kai ta rouleman lemou/troxou.....oso gia tis diskoplakes,den einai poli diskolo na tis tsekareis.An tis vgaleis tsekarise kai ta emvola stis dagkanes an douleyoun sosta.

OldMan
13/09/2007, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από eXJey
Μια ιδεα που μου περναει απο το μυαλο ειναι να μην φθανει ιδια πιεση υγρου στα πιστονια του φρενου αριστερα και δεξια, με αποτελεσμα να φρεναρει πιο πολυ π.χ. η δεξια δισκοπλακα και ετσι να τρεμει κατα το φρεναρισμα. Πεστε μου αν στεκει κατι τετοιο;
:nono: Δεν στέκει ...!!!

(σαν ακραία περίπτωση, σκέψου τα μηχανάκια που έχουν ΜΙΑ δισκόπλακα μπροστά..) :wave2:

FZR1000
13/09/2007, 15:31
Ξέχασα να σας πω ότι όταν σπρώχνω την μηχανή με τα πόδια ακούω από την μπροστινή ρόδα ένα "τακ, τακ"


Για ρουλεμαν ροδας το κοβω κ εγω...

eXJey
25/09/2007, 15:38
Λίγο καθυστερημένα έρχεται η λύση στο πρόβλημα που είχα, αλλά κάλιο αργά παρά ποτέ μια και μπορεί να βοηθηθεί κάποιος με παρόμοιο πρόβλημα.

Η αιτία ήταν στην μία τουλάχιστον δισκόπλακα η οποία είχε αρπάξει με αποτέλεσμα τα έμβολα στο σημείο που ο κύκλος έκανε γκελ να ανεβοκατεβαίνουν, γι αυτό και η επιστροφή του εμβόλου είχε αντίκτυπο και στην μανέτα (σαν τρέμουλο).

Εβαλα δύο μεταχειρισμένες σε καλή κατάσταση από ZX-9R, 310mm όπως οι μανίσιες. Τα φρένα μου γίναν σαν καινούργια και τέλεια σε αίσθηση.

Κατ' επέκταση η μία μπουκάλα είχε χάσει σχεδόν όλο το λάδι από σκίσιμο τσιμούχας, μετά από την σχετική επιδιόρθωση όλο το μπροστινό έχει άψογη συμπεριφορά και με τα ελατήρια να μην πέφτουν κάτω στο φρενάρισμα.

Το "τακ-τακ" ακουγόταν από την ντίζα του κοντέρ, η οποία ευτυχώς έσπασε σε κάποια δυνατή επιτάχυνση που έκανα με αποτέλεσμα να την αλλάξουμε και να μην ξαναεμφανιστεί ο θόρυβος αυτός.

Πριν όλα τα παραπάνω ελέγθηκαν και η συμμετρικότητα της ζάντας και τα ρουλεμάν, δεν χρειάστηκε καμία επέμβαση γιατί ήταν οκ.

To περίεργο είναι ότι οι δισκόπλακες το να είναι στραβές είχε αποκλειστεί σαν αιτία από την αρχή, διότι είχαν αλλαχθεί !!! Που να φανταστώ ότι τοποθετήθηκαν πάλι στραβές. Απίστευτο.

FZR1000
25/09/2007, 17:28
Μαλλον δεν τις αλλαξε τοτε αρχικα!


Οταν πατω μπροστινο φρενο στην μηχανη η ροδα τρωει ασχημα χαστουκια αριστερα-δεξια και φυσικα ειναι επικινδυνο.


Αλλιως μας τα περιεγραψες τωρα!


Τεσπαν
τελος καλο ολα καλα!!!

eXJey
26/09/2007, 08:02
Τις αλλαξε γιατι οι μανισιες ηταν χρυσαφενιες και αυτες που ειχαν βαλει ηταν ασημι. Τωρα ξαναμπηκαν χρυσαφενιες απο ZX-9R.

Το κουνημα αριστερα-δεξια ισχυε και ηταν τρομερα ενοχλητικο στην αισθηση οτι δεν εχω τον ελεγχο της μηχανης. Αυτο που δεν ανεφερα ειναι οτι ειχε επισης την αισθηση οτι κατα το φρεναρισμα ενιωθες οτι ειχες ...abs μια και η ροδα δεν φρεναρε συνεχομενα αλλα απενεργοποιουνταν το φρενο και ενεργοποιουνταν συνεχομενα. Στην αρχη το μαστορι προτεινε να γινει service στις μπουκαλες γιατι η μια ειχε ξερασει 350ml λαδι (ειχε μεινει μεσα 100ml μονο) και η αντιστοιχη δαγκανα ηταν τιγκα στο λαδι εξωτερικα, αρα ισως και τα τακακια της τα οποια τσουλουσαν χαλαρωτικα πανω στην δισκοπλακα.

Τελος παντων το προβλημα διορθωθηκε. Και οταν τελειωνει κατι δεν σκεφτεσαι τα χρηματα που εχεις δωσει...

stefanos
26/09/2007, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από eXJey


Τελος παντων το προβλημα διορθωθηκε. Και οταν τελειωνει κατι δεν σκεφτεσαι τα χρηματα που εχεις δωσει...


Πάλι καλά που δεν σου έκατσε καμιά στραβή να χρειαστεί να φρενάρεις