PDA

View Full Version : Ερωτήσεις για τους κατέχοντες



stelao
13/09/2007, 12:04
Έχω εδώ και 3,5 χρόνια ενα V-strom 650 που με εχει βγάλει κάτι παραπάνω από ασπροπρόσωπο.
Επειδή κάθε χρόνο βγαίνω μία βόλτα στην Ευρώπη διπλός και φορτομένος.

Σκέφτομαι να το αλλάξω και μου γυαλίζει το vfr 800 (2007).

Αυτό που με προβληματίζει είναι τι αυτονομία έχει και σε περίπτωση που δεν δουλεύει στο v-tec.
Και με πόσα κινήτε το μηχανάκι φορτωμένο σε περίπτωση που είμαστε κάτω απο το v-tec (μοντέλο 2007).

Όσο για την προστασία του άερα και την θέση του συνοδηγού?

Το πρόβλημα είναι ότι συγκρίνω το vfr με το δικό μου v-strom το οποίο σε κάποια σημεία υπερέχει όπως αυτονομία, θέση οδήγησης, θέση συνοδηγού, προστασία απο αέρα.

Ότι είναι το vfr καλύτερο σε ολα τα άλλα σημεία δεν το συζητώ.

Αλλά άμα κάνεις 5000 km στην Ευρώπη κάποια τέτοια σημεία κάνουν διαφορά.

Θα χαρώ να μου δώσετε τα φώτα σας.

ermisVFR
13/09/2007, 12:53
Το V-TEC στα καινούργια (06 και μετά) μπαίνει μετά τα 160.
Με 155 σταθερά είσαι εκτός V-TEC.
Στην πανελλήνια του moto.gr έβαλα βενζίνη στα 300χλμ (επικαλούμαι την μαρτυρία του pacman που ήταν μαζί). Βέβαια οδηγώ πολύ συγκρατημένα.
Στην Ιταλία έβγαζε 250χλμ άνετα στον αυτοκινητόδρομο και ήταν 20% οικονομικότερο από το Ζ 750 (το οποίο όμως ήταν του κουτιού με 2000χλμ).
Αν μπαίνοβγαίνεις στο V-TEC είναι άλλη ιστορία. Έχει καταναλώσεις sport (+50% άνετα....).

Acanthor
13/09/2007, 13:54
Για το θέμα της προστασίας του αέρα πάντως, προσωπικά έβαλα μια ISOTTA ψηλή και όμορφη και έχω σωθεί. Με τη μαμίσια δεν την πάλευα καθόλου (είμαι πάνω από 1,90 βέβαια...)

Η θέση οδήγησης μου φαίνεται ιδανική πάντως και ξεκούραστη στις μεγάλες αποστάσεις. Πιο πολύ από το TDM900 που είχα, τουλάχιστον για τον όγκο μου. Από θέμα συνεπιβάτη δεν μπορώ να βοηθήσω. Πάντως στο θέμα της κατανάλωσης γεμίζω κάθε 200-220χλμ περίπου και μπαίνω όμως αρκετά συχνά στο V-tec το οποίο στο 2004 ενεργοποιείται περίπου στα 168χλμ/ώρα.

ermisVFR
13/09/2007, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Acanthor
Για το θέμα της προστασίας του αέρα πάντως, προσωπικά έβαλα μια ISOTTA ψηλή και όμορφη και έχω σωθεί. Με τη μαμίσια δεν την πάλευα καθόλου (είμαι πάνω από 1,90 βέβαια...)



Ομηρε εκτός από την ISOTTA είναι καιρός να βάλεις και ένα avatar

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Αν δεν έχεις ζήτα από τον SOL που έχει και ζήτηση....:lol:

Acanthor
13/09/2007, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermisVFR
Ομηρε εκτός από την ISOTTA είναι καιρός να βάλεις και ένα avatar

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Αν δεν έχεις ζήτα από τον SOL που έχει και ζήτηση....:lol:

Το έχω προσπαθήσει πολλές φορες! Κι όλο σφάλμα μου βγάζει ρε γαμωτο!

lazkal
14/09/2007, 10:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από stelao


Όσο για την προστασία του άερα και την θέση του συνοδηγού?

Το πρόβλημα είναι ότι συγκρίνω το vfr με το δικό μου v-strom το οποίο σε κάποια σημεία υπερέχει όπως αυτονομία, θέση οδήγησης, θέση συνοδηγού, προστασία απο αέρα.



Πριν πάρω το VFR είχα το DL 1000 . Το κράτησα 3 μήνες και έκανα 6.000 Km .

Ακόμη θυμάμαι την ΑΘΛΙΑ προστασία(;;) απο τον αέρα (μολονότι δοκίμασα άλλες 2 ζελατίνες ).
Το VFR είναι αστέρι στο συγκεκριμένο θέμα (έχω και τη ψιλή ζελατίνα της Honda , αλλά νομίζω πως η stock είναι καλύτερη ).

Θέση οδήγησης :
Μέσα στην πόλη καλύτερο το DL.
Ταξίδι καλύτερο (μακράν...) το VFR.

Και γενικώτερα σε ταξίδι (u>120Km/h)οι ήπια σκυφτές θέσεις είναι πολύ πιο ξεκούραστες...
Και φυσικά Ο ΛΟΓΟΣ που έδωσα το DL είναι η ΜΕΓΑΛΗ αίσθηση ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑΣ που μου έδινε σε ταξίδια με u>120Km/h .

Το πρίν του DL μηχανάκι μου ήταν ένα ZZR 400 , το πιό πριν Bros 650 , κτλ
Θέλω να πω πως ποτέ άλλοτε δεν είχα κάνει ταξίδια με ψηλά μηχανάκια (δεν ήξερες ,δε ρώταγες;), και έπαθα σοκ από την αστάθεια του (τα ίδια είναι και το Varadero).
Φυσικά και το έδωσα αμέσως (και μου έμεινε αμανάτι και το Service Manual - εισαγωγή απο Αμέρικα 70Ε...)

stelao
14/09/2007, 10:18
Loipon file mou den kserw ti eixe to DL 1000 sou alla emena to 650 me tripleta, bagster full kai dyo atoma apanw anw twn 183 cm ypsous, 3 xronia tora pou boltaroume sthn Europe pote ma pote to mhxanaki den mou exei koskinisei 'h den mou exei diksei opoiodhpote asta8ia kai milame gia taxythtes panw apo 160 -170 km.

Oso gia thn prsostasia tou aera me thn ry8mizomenh zelatina oxi mono aera alla kai broxi glitono otan eimai panw apo 120 km.

Pantws mporeis na mou dwseis tis pio "egkeires" apanthseis se sxesi me ta dyo mhxanakia pou amfitalantevome.

H katanalwsi pou me apasxolei pio poly apo ola?

Ti exeis na peis.

Kai ksanalew oti to VFR einai asteri se olous tous allous tomeis!!!!

lazkal
14/09/2007, 19:05
Λοιπόν :

Α) ΔΕΝ είπα οτι κοσκινίζει (προς Θεού...). Στα 160-180 όμως δεν υπήρχε περίπτωση να χαλαρώσω ούτε καν να διαννοηθώ να αφήσω τα χέρια μου απο το τιμόνι... Αν ταξιδέψεις με χαμηλό μηχανάκι σε αυτά τα χιλιόμετρα (αλλά και παραπάνω..) τότε θα καταλάβεις αυτό που λέω για το DL και για τα υπόλοιπα ψηλά μηχανάκια - Δεν σου δίνουν ΑΙΣΘΗΣΗ Ασφάλειας , Νιώθεις πανί στον άνεμο -Σου έρχεται σπηλιάδα και τα βλέπεις όλα έγχρωμα (εκεί να δείς αστάθεια...).
Πρόσεξε πάντως λέω ΑΙΣΘΗΣΗ ...
Πάντως σε πολύωρα ταξίδια με το VFR σταματάς και είσαι χαλαρός και ξεκούραστος .

Β) Θεωρώ ότι το Fairing κάνει καλά τη δουλειά του όταν σου στέλνει τον αέρα ΣΤΡΩΤΑ και ΗΣΥΧΑ στο κράνος όταν οδηγείς όρθιος και σε καλύπτει πλήρως με ελαφρό σκύψιμο . Είναι λογικό στα χαμηλά μηχανάκια αυτό να επιτυγχάνεται ευκολότερα απο οτι στα ψηλά .Στο DL απο οτι θυμάμαι ή ταξίδευα όρθιος (1,86) με Απίστευτους στροβιλισμούς και θόρυβο (180) και πιάσιμο στο σβέρκο στο τέλος της ημέρας ή εσκυβα λίγο και έμπαινα στην απάνεμη μεριά , ΑΛΛΑ έπρεπε να βλέπω ΜΕΣΑ απο τη ζελατίνα ...(όχι και ότι ασφαλέστερο...) .
Παρεπιπτόντως παρατηρώ ότι στα TDM υπάρχει εμφανώς η τάση να χαμηλώνει το φαίρινκ (σε σχέση με τα προηγούμενα μοντέλα )προς όφελος της ΣΤΡΩΤΗΣ ΡΟΗΣ .
Συμφωνώ πάντως μαζί σου πως στη βροχή δε μάσαγε Χριστό ...

Γ) Θέση συνεπιβάτη : Καλύτερη του DL (αν και πιό φασαριόζικη-βλέπε φαίρινκ )

Δ) Κατανάλωση : Καλύτερο το DL (μακράν...) , αλλά νομίζω πως το VFR σε προδιαθέτει να το πας γαμιόντας οπότε καίει και τα αντερά του.

Ε) Σπαστικό του VFR που δέν βλέπω να το αναφέρει κανείς : ΠΛΗΡΗΣ απουσία αποθηκευτικού χώρου κάτω απο τη σέλα , κατι που είναι πολύ σημαντικό κατά τη γνώμη μου -δεν μπορείς να βάλεις εκεί ουτε κάποιο κιτ επισκευής ελαστικών ούτε κάποια πιό σοβαρά εργαλεία... .

kyriakosVFR
14/09/2007, 20:27
Ε) Σπαστικό του VFR που δέν βλέπω να το αναφέρει κανείς : ΠΛΗΡΗΣ απουσία αποθηκευτικού χώρου κάτω απο τη σέλα , κατι που είναι πολύ σημαντικό κατά τη γνώμη μου -δεν μπορείς να βάλεις εκεί ουτε κάποιο κιτ επισκευής ελαστικών ούτε κάποια πιό σοβαρά εργαλεία... .

:smokin: :smokin: :smokin:

SOL-VFR-VTEC
15/09/2007, 00:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από kyriakosVFR
Ε) Σπαστικό του VFR που δέν βλέπω να το αναφέρει κανείς : ΠΛΗΡΗΣ απουσία αποθηκευτικού χώρου κάτω απο τη σέλα , κατι που είναι πολύ σημαντικό κατά τη γνώμη μου -δεν μπορείς να βάλεις εκεί ουτε κάποιο κιτ επισκευής ελαστικών ούτε κάποια πιό σοβαρά εργαλεία... .

:smokin: :smokin: :smokin:

sthn epomenh sinadish....tha sou dikso kato epo thn sela....kai se allous xorous..

pou den paei to math sou....to sinergio pou exo kanei......apo ergalia.....kai pragmata

protha anageis

:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

kostasdirt
15/09/2007, 17:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από SOL-VFR-VTEC
sthn epomenh sinadish....tha sou dikso kato epo thn sela....kai se allous xorous..

pou den paei to math sou....to sinergio pou exo kanei......apo ergalia.....kai pragmata

protha anageis

:wave2: :wave2: :wave2: :wave2: Αυτό θέλω να το δω και εγώ...:D

SOL-VFR-VTEC
16/09/2007, 21:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasdirt
Αυτό θέλω να το δω και εγώ...:D

kai synagermo...kato apo sela..:sun: :sun: :sun: :smokin:

stelao
17/09/2007, 10:12
Λοιπόν lzkl με κάλυψες πλήρως, για ότι ακριβώς είχα αναρωτηθεί σε σχέση με το μηχανάκι.

Αν το μόνο που με καθυστερεί στο να μπω στην διαδικασία να παραγγείλω ένα vfr candy red είναι η αυτονομία και μόνο για το λόγο ότι όποτε βγαίνουμε με την παρέα Ευρώπη αποφεύγουμε autostrata και γενικα εθνικές οδούς και στα επαρχιακά κομάτια υπήρξαν και φέτος 300 km και παραπάνω που είχαμε να συναντήσουμε gas.

Πιστεύω ότι για όλα τα άλλα πάντα μπορείς να βρεις λύσεις για το ελληνικό δαιμόνιο πολλές φορές άμα έχει όρεξη μπορέι να ξεπεράσει και αυτό του Γιαπωνέζου.