PDA

View Full Version : ανεση και ταξιδια



giannisman
13/09/2007, 12:20
θα ηθελα να ρωτησω για την ανεση του πισω στα ταξιδια με το 600,τωρα εχω ενα z και το σκεφτομαι για το 600

el_hymador
13/09/2007, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisman
θα ηθελα να ρωτησω για την ανεση του πισω στα ταξιδια με το 600,τωρα εχω ενα z και το σκεφτομαι για το 600

για το 600 γενικως:confused:

δεν υπαρχει Z600 παντως...

ποιο μοντελο θες να παρεις;

edit:

τωρα ειδα σε ποια κατηγορια postαρες , sorry man...

λοιπον σαν κατοχος cbf600s σου λεω πως μια χαρα καθεται ο συνεπιβατης εκτος και αν ειναι γκρινιαρα, απαιτητικη και καλομαθημενη!!!

που μου χει φαει την ζωη γαμω το μου!!! που ημουν σαν τα κρυα τα νερα παλικαρι και εχω καταντησει σαψαλο!!! αλλα δεν φταει κανενας αλλος! εγω φταιω!! που στραβωθηκα και την αγαπησα !!


τεσπα sorry ....ανετη και καλη η θιεση του συνεπιβατη εχω κατσει σε ταξιδι Αθηνα - Κορινθο -Τριπολη και ουτε πιαστηκα αουτε τιποτα.....αλλα βεβαια εγω δεν ειμαι κανας μυστηριος σαν μερικες-μερικες!!! ...sorry

VANDA
13/09/2007, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador

που μου χει φαει την ζωη γαμω το μου!!! που ημουν σαν τα κρυα τα νερα παλικαρι και εχω καταντησει σαψαλο!!! αλλα δεν φταει κανενας αλλος! εγω φταιω!! που στραβωθηκα και την αγαπησα !!


τεσπα sorry ....ανετη και καλη η θιεση του συνεπιβατη εχω κατσει σε ταξιδι Αθηνα - Κορινθο -Τριπολη και ουτε πιαστηκα αουτε τιποτα.....αλλα βεβαια εγω δεν ειμαι κανας μυστηριος σαν μερικες-μερικες!!! ...sorry

Πωπωωωω γκρίνιααααα! Κάντο συνέχεια το συνεπιβατιλίκι και θα δεις τη γλύκα κι εσύ. Δεν είναι μόνο το πόσο άνετη είναι η θέση του πίσω είναι και το ότι ΔΕΝ ΟΔΗΓΕΙ ώστε να έχει το μυαλό του στην οδήγηση... Ε, μετά τις 2-3 ώρες θες ένα διάλειμμα να ισιώσεις, πώς να το κάνουμε... Τεσπά, εγώ σαν συνεπιβάτης προτιμώ κάτι σαν το τρανσάλπ, μετά κάτι σαν μπούσα και τελευταίο κάτι σαν το CBF..

soichiro_cbf
13/09/2007, 13:04
Οτι και να σου πώ ψεματα θα είναι.Εγώ πάω μόνος μου γιατί η συμβία μου ούτε να ακούσει για μηχανή και ταξίδι κι έτσι ταξιδευω μόνος σαν τον Λούκυ Λούκ.

el_hymador
13/09/2007, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
Ε, μετά τις 2-3 ώρες θες ένα διάλειμμα να ισιώσεις, πώς να το κάνουμε...

:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao:

ποιες δυο -τρεις ωρες;;;!!!

εδω μιλαμε στο πρωτο μιασαωρο εχει αρχισει την ξυνιλα και δωστου οι τσιμπιες στα πλευρα μολις καβατζωσουμε την υπερηχητικη ταχυτητα των 80χαω ...:bigcry:

Τι μπουφανακι trendy της αγορασα, τι ενδοεπικοινωνια, τι κρανη super...@@!!!

απλα δεν γουσταρει... it's a fact!!

Η μεγαλυετρη αποσταση που εχουμε διανυσει ειναι μεχρι την Κορινθο.....μετα μου κραταγε μουτρα για μια εβδομαδα λες και με εκανε τσακωτο σε στριπτιτζαδικο με ολες τις ''εργαζομενες'' πανω μου...

και οταν αρχιζει αυτα περι ''κοιτας μονο την παρτη σου και δεν ενδιαφερεσαι για μενα...'' ειναι που μου ερχεται το εγκεφαλικο!!! λες και εγω γουσταρω να μπαινω στο κουτι της και να πηγαινουμε βολτες ας πουμε...

τι να κανω ομως, την πατησα με την συγκεκριμενη ...it's a fact!!

τεσπα...

VANDA
13/09/2007, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao:

ποιες δυο -τρεις ωρες;;;!!!

εδω μιλαμε στο πρωτο μιασαωρο εχει αρχισει την ξυνιλα και δωστου οι τσιμπιες στα πλευρα μολις καβατζωσουμε την υπερηχητικη ταχυτητα των 80χαω ...:bigcry:

Τι μπουφανακι trendy της αγορασα, τι ενδοεπικοινωνια, τι κρανη super...@@!!!

απλα δεν γουσταρει... it's a fact!!

Η μεγαλυετρη αποσταση που εχουμε διανυσει ειναι μεχρι την Κορινθο.....μετα μου κραταγε μουτρα για μια εβδομαδα λες και με εκανε τσακωτο σε στριπτιτζαδικο με ολες τις ''εργαζομενες'' πανω μου...

και οταν αρχιζει αυτα περι ''κοιτας μονο την παρτη σου και δεν ενδιαφερεσαι για μενα...'' ειναι που μου ερχεται το εγκεφαλικο!!! λες και εγω γουσταρω να μπαινω στο κουτι της και να πηγαινουμε βολτες ας πουμε...

τι να κανω ομως, την πατησα με την συγκεκριμενη ...it's a fact!!

τεσπα...

Α, τόσο καλά...

:rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:

Ντάξει... Πάω πάσο. You have my sympathy. :D

makis206
13/09/2007, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
απλα δεν γουσταρει... it's a fact!!

Εσένα κάθεται τουλάχιστον, εμένα επουδενί !

Το καλό είναι πως δεν παραπονέθηκε ποτέ για την άνεση !:hypnotize


:rotflmao: :rotflmao:

MikeG
13/09/2007, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Εσένα κάθεται τουλάχιστον, εμένα επουδενί !

Το καλό είναι πως δεν παραπονέθηκε ποτέ για την άνεση !:hypnotize


:rotflmao: :rotflmao:

Συμπάσχεις Μάκη ε?:lol: :lol:

:wave2:

power hornet
13/09/2007, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao:

ποιες δυο -τρεις ωρες;;;!!!

εδω μιλαμε στο πρωτο μιασαωρο εχει αρχισει την ξυνιλα και δωστου οι τσιμπιες στα πλευρα μολις καβατζωσουμε την υπερηχητικη ταχυτητα των 80χαω ...:bigcry:

Τι μπουφανακι trendy της αγορασα, τι ενδοεπικοινωνια, τι κρανη super...@@!!!

απλα δεν γουσταρει... it's a fact!!

Η μεγαλυετρη αποσταση που εχουμε διανυσει ειναι μεχρι την Κορινθο.....μετα μου κραταγε μουτρα για μια εβδομαδα λες και με εκανε τσακωτο σε στριπτιτζαδικο με ολες τις ''εργαζομενες'' πανω μου...

και οταν αρχιζει αυτα περι ''κοιτας μονο την παρτη σου και δεν ενδιαφερεσαι για μενα...'' ειναι που μου ερχεται το εγκεφαλικο!!! λες και εγω γουσταρω να μπαινω στο κουτι της και να πηγαινουμε βολτες ας πουμε...

τι να κανω ομως, την πατησα με την συγκεκριμενη ...it's a fact!!

τεσπα... πω πω πικρα εμενα η δικια μου το ακρως αντιθετο ισα ισα που καραγουσταρει τα ταξιδια οσο πιο μακρινα τοσο πορωνετε,εβγαλε και διπλωμα μηχανης και θα αγορασει για αρχη ενα 400 και μετα θα παρει z750:yuck: την προδοτρα:lol:

makis206
13/09/2007, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Συμπάσχεις Μάκη ε?:lol: :lol:
:wave2:

Γι'αυτό σου λέω Μιχαλιό μου, το επόμενο ή μονόσελο ή με κοκοβιό !:evil:

:lol: :beer: :wave2:

MikeG
13/09/2007, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Γι'αυτό σου λέω Μιχαλιό μου, το επόμενο ή μονόσελο ή με κοκοβιό !:evil:

:lol: :beer: :wave2:

Αφού ξέρεις ότι μια Ιταλίδα σε περιμένει...:smokin:

patra_cbf
13/09/2007, 13:33
φιλε εαν κρινω απο αυτα που ακουω απο τους συνεπιβατες μου (απο φιλους αλλα και απο την 'απαιτητικη' γυναίκα) ακομα και για σχετικά μακρινα ταξιδια (π.χ πατρα-γιαννενα ή πατρα-λαμια) η θέση του συνεπιβατη ειναι πολυ προσεγμενη και δεν υπαρχουν παραπονα. εξ αλλου πιστευω οτι η μηχανη μπορει να χανει αλλου σε σχεση με τον ανταγωνισμο αλλα στο θεμα αυτο παιρνει πολλους ποντους

javaneze
13/09/2007, 13:44
H μονιμη συνοδηγος μου, γυρω στο 1,60 και γυρω στα 50 κιλα, καλοπερναει πολυ στο cbf.
Δεν γκρινιαζει ποτε για κουραση ή πιασιμο, και την προτιμαει πολυ περισσοτερο απο την σελα του ΧΤ600 που καβαλαγαμε προηγουμενως.

To Z750 το προηγουμενο ουτε καν θελει να το ακουει. Εχει κανει βεβαια μονο μικρη βολτα στην σελα του, καμια 20αρια χιλιομετρα, αλλα δεν την βολεψε. Οποτε τις λεω οτι το "κοιταω", τρομαζει.

Αν θες ντε και καλα στρητ, το cbf 600/1000 εχει ισως την πιο ανετη σελα και για οδηγο και συνεπιβατη. Τουλαχιστον στα στρητ με τιμονι. (και οχι κλιπονς)

Pan_Londinium
13/09/2007, 16:34
kai egw epeiseis mporw na pw oti den exw akousei parapwna (megalhterh diadromh me thn kopela 162km)

eixe ligo problhma mexri na boleuth sthn arxh ka8ws exw topbox pou kalhptei ligo ta handlebars tou sunepibath.

mia kalh idea einai na pas gia test ride me thn kopela sou... (an einai auth hy suni8ws sunepibaths) k na kanete boltes..

giannisman
14/09/2007, 20:55
παλικαρια ευχαριστω για τις απαντησεις σας μια ακομα για την καταναλωση καθως πηγαινοερχομαι καθημερινα χαλκιδα αθηνα,ευχαριστω

javaneze
17/09/2007, 10:54
Για μεσα στην Αθηνα, υπολογησε 200 με 230 χλμ τα 15 λιτρα απλη αμολυβδη.
Στα 15 ειναι που αναβει το λαμπακι και εχεις αλλα 4 λιτρα στο τεποζιτο.

Στην εθνικη βαλε καμια 20ρια χλμ παραπανω.

Panos82gr
17/09/2007, 12:55
Με 100ασταρα σε ταξιδι εχο βγαλει 320 χλμ με νορμαλ ταχυτιτες (<=160) και 260 με σπιντα (>=160)

power hornet
17/09/2007, 13:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panos82gr
Με 100ασταρα σε ταξιδι εχο βγαλει 320 χλμ με νορμαλ ταχυτιτες (<=160) και 260 με σπιντα (>=160) φυσικο ειναι αφου κανει καλυτερη καυση στο κινητηρα βγαζει και παραπανω χλμ

lyk0s
18/09/2007, 00:13
Και εγω δεν ειχα ιδιαιτερα παραπονα απο συνεπιβατες.

Οσες φορες εχω κατσει εγω-ειμαι 1.90-ημουν ανετα και δεν ειχα πιαστει σχεδον καθολου.

Για την καταναλωση δες και εδω

Κατανάλωση cbf600? (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=32355&perpage=15&pagenumber=1)

giannakidis
07/10/2007, 14:57
Θέλω απλά να σε πληροφορήσω για το CBF600, επειδή έκανα αυτό το καλοκαίρι 5.500χλμ καθώς πήγα έως Βαρκελώνη και πίσω, ότι από κούραση το μηχανάκι είναι μια χαρά. Ο κολλητός που ερχόταν με VSTROM είχε σαφώς μεγαλύτερα προβλήματα κούρασης, μολονότι έχουμε ίδιο σωματότυπο.

Πάντως, όχι ότι το CBF δεν έχει και μειονεκτήματα... αν θέλεις στείλε email στο giannakidis@freemail.gr να σου τα παραθέσω αναλυτικά.

javaneze
07/10/2007, 17:22
giannakidis δεν τα παραθετεις εδω να τα δουμε ολοι για να μην σου στελνουμε ενας-ενας email?

Οσο για τον φιλο σου με το vstrom τι ηθελες να πεις; Οτι εσυ με το cbf ησουν πιο ανετος απο το vstrom;
Δυσκολευω να το χωνεψω αυτο ...

giannakidis
07/10/2007, 19:22
Ας αρχίσω από το τελευταίο λοιπόν...

Κατά τη διάρκεια ενός τέτοιου ταξιδιού, όπως έκανα φέτος το καλοκαίρι, φυσικά και ήταν θέμα στις συζητήσεις μας τα προβλήματα και η κούραση που είχαμε να αντιμετωπίσουμε.

Έτσι:

Ο συνταξιδιώτης μου με Vstrom 650 μου έθεσε πολλές φορές την κούραση που του εμφανίστηκε στα κάτω άκρα, καθώς εκεί συγκέντρωσε την περισσότερη κούραση. Κάτι τέτοιο σε εμένα δεν παρουσιάστηκε, μολονότι δεν είμαι και τόσο γυμνασμένος όσο ο φίλος μου με το Vstrom.
Από την άλλη είχε σαφώς καλύτερη προστασία από τον αέρα, κάτι όμως που εμένα δεν με κούρασε αν και δεν είχα την ανάλογη προστασία.

Δεν υπερασπίζομαι ούτε τη Honda ούτε το CBF, ούτε με νοιάζει να χαρακτηριστεί η μία μοτοσυκλέτα καλύτερη από την άλλη, αφού από την μία είμαι Suzukiκός από τα γενοφάσκια μου και από την άλλη θεωρώ ότι και οι δύο αυτές μοτό είναι κατά γενικές γραμμές πολύ καλές.

Στο άλλο θέμα τώρα, της ενημέρωσής σας.....

Τα μειονεκτήματα του CBF είναι αρκετά αναφορικά με αυτό το ταξίδι που έγινε. Ειδικότερα:
α) η λειτουργία του κινητήρα σε υψηλά επίπεδα από τη θάλασσα, πχ. 2800μ ήταν απλά ΧΑΛΙΑ. Τα καρμπυρατέρ μου δημιούργησαν επικίνδυνα προβλήματα καθώς σε τέτοιο υψόμετρο μετέτρεπαν το CBF μου σε 250 μονοκύλινδρο.
β) στο σφιχτό στροφιλίκι η αδυναμία του κινητήρα χαμηλά οδηγούσε σε τρελό κυνηγητό σχέσεων και στροφών, κάτι που είχε αρνητικές συνέπειες τόσο στην κούραση του αναβάτη όσο και στην κατανάλωση, με την τιμή του λίτρου στα 1,44?.
γ) η αυτονομία του ρεζερβουάρ των 19 λίτρων δεν με άφησε πουθενά αλλά μου είχε δημιουργήσει ένα άγχος καθώς περιοριζόταν στα 190 έως 240 χιλιόμετρα.

Τα πλεονεκτήματα του CBF συγκριτικά ήταν τα εξής:
α) με παρόμοιο "φόρτωμα" και ίδιους αναβάτες, το CBF μπορούσε να κρατήσει στον αυτοκινητόδρομο μεγαλύτερη Μ.Ω ταχύτητα, πράγμα όμως άχρηστο, αφού φορτωμένος δεν μπορείς να κάνεις 450χλμ κάθε μέρα με 160+, οπότε και περιοριζόμασταν στα 130-140χλμ/ώρα.
β) τα φρεναρίσματα και οι διορθώσεις στις σφιχτές στροφές των Άλπεων, δίνουν έναν πόντο παραπάνω στο CBF, καθώς δεν αντιμετώπισα πουθενά γλιστρίματα. Τα πλαίσια και των δύο μοτό ήταν καταπληκτικά.

Στο δια ταύτα...

Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι ο κολλητός με το Vstrom έκανε πιο ευχάριστο ταξίδι από εμένα, αφού τα υπερ και τα κατά των δύο αυτών μοτο γέρνουν την πλάστιγγα υπέρ του Σούζουκα. Πιστεύω ότι δεν θα υποστήριζα όμως κάτι τέτοιο αν η συμπεριφορά του CBF μου στα υψόμετρα ήταν διαφορετική.

Ευχαρίστως να διευκρινίσω και άλλες λεπτομέρειες αν μου ζητηθεί

Καλά μας χιλιόμετρα.

ΥΓ: η κίνηση στην πόλη αλλά και σε κοντινά ταξίδια με το CBF είναι ικανοποιητικότατη. Ελπίζω να μπορώ να πω το ίδιο και με το καινούριο μου GSF1250S

Panos82gr
12/10/2007, 16:29
1. Προφανως δεν εχεις προμηθευτει τη μεγαλη ζελατινα για τον ανεμο.
Το v-strom ειναι κατσικι συγριτικα με το cbf αυτο σημενει πιο πολυ ανεμος απο παντου.

2. Ο κινητηρας του cbf χαμηλα εχει ροπη, δε καταλαβενω τι θες να πεις ακριβως.
Μηπως επειδη το δυκιλινδρο παει ακομα καλυτερα στις χαμηλες σου φενοταν πως
ειναι πιο ανετα αυτος?

3. Γιατι το v-strom τι αυτονομια εχει και το βαζεις στα αρνητικα του cbf??

Γιατι ο φιλος σου εκανε καλυτερο ταξιδι αφου αυτος παραπονιοταν?

Μπερδεμενα μας τα λες.. αλλα γουσταρω.. :wave2:
:beer:

giannakidis
12/10/2007, 17:52
1) ήμουν με τη νορμάλ ζελατίνα

2) το CBF δεν ροπή χαμηλά αλλά ελαστικότητα, καθώς δεν κλωτσάει αλλά και δεν τραβάει όμως... σύμφωνα με τα δικά μου κριτήρια. Το Vstrom από χαμηλά ... οργώνει.

3) το Vstrom έβγαζε γύρω στα 300+χλμ άνετα, οπότε και ανάμεσα στις Άλπεις δεν είχε πρόβλημα

4) ο φίλος παραπονιόταν για κούραση εγώ για τη λειτουργία του κινητήρα στο υψόμετρο

Δεν θα με πείραζε να πιαστεί ο κώλος... αρκεί να πήγαινε το μηχανάκι.....


το πουλάω.... :D

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=47616

Panos82gr
15/10/2007, 12:20
Χεχε, εισαι ποντιος ετσι? :beer:

Μαλον απλα θες κατι με πολυ πιο πολυ γκαζι και τωρα το καταλαβες και μας λες ολιγον τι, πιπες :wave2:
Εγω προσοπικα σε ενα ταξιδι που ειμαι κουρασμενος θελω ελαστικοτιτα για να χαλαρωσω οχι να οργωνει
και να πσαχνομαι. Και νομιζω πως ολοι οσοι ταξιδευουνε αυτο θελουνε. Τωρα αν θες να κανεις το ελλαδα - αλπεις dakar super moto gp μαλον πηρες λαθος μηχανακι. :wave2:

Για την αυτονομια να δεχτω το μειον. Για τα αλλα απλα απαραδεκτος. Με τη ζελατινα μαμα τι περιμενες να κοψεις απο τον αερα..

revenger
16/10/2007, 02:45
Έχω και τα δυο μηχανάκια .Για ταξίδια επιλέγω το V-strom [άνεση και αυτονομία] και για γρήγορες στριφτερές βόλτες [Επίδαυρο ,Αγ. Γιάννη Ρώσο] CBF.:a022: