PDA

View Full Version : Αλλαγή τιμόνι σε Cb400 Sf



paris13
13/09/2007, 11:42
Έχει ασχοληθεί κανείς να αλλάξει το τιμόνι του στο CB400 SF με κάποιο ποιο χαμηλό.? Δεν λέω πολύ ραλιάρικο αλλά ποιό σκυφτό είτε σε ίσιο σωλήνα είτε σε ποιο racing ας πούμε. :a2:

odt
14/09/2007, 08:34
Θα έλεγα πως δεν αξίζει (αρχικά) να το αλλάξεις....Άσε που το αποτέλεσμα θα είναι κυρίως αισθητικό.

Εμένα δεν με είχε προβληματίσει η θέση οδήγησης, να σου πω την αλήθεια....το αντίθετο μάλλιστα, ήταν πάρα πολύ ξεκούραστη, ενώ δεν ενοχλούσε τόσο και στις μεγάλες ταχύτητες, οι οποίες, δεν ήταν και πολύ μεγάλες τελικά (180 περίπου).

Τιμόνια πάντως, κυκλοφορούν στο εμπόριο...Μια βόλτα από τα μαγαζιά...θα λύσει τις απορίες σου

SF
14/09/2007, 10:02
Εγω ενα φεγγάρι είχα βάλει ένα πιο μεγάλο, από ΧΤ νομίζω, αλλά δεν άξιζε τον κόπο. Ξαναέβαλα μαμίσιο. Δε θα σκεφτόμουν καν για ίσιο ή χαμηλότερο... εκτός αν σε απασχολεί μόνο η εμφάνιση, οπότε απλώς βάζεις ό,τι θες.
;)

paris13
14/09/2007, 11:33
Χαιρετώ. Δεν εννοώ τιμόνι ότι νάναι αλλά ποιό raising με την έννοια ποιο κοντό και χαμηλό. Όχι υπερβολικά πράγματα κάτι σε σχεδόν ποιό ίσιο δίχως να σκύβεις πολύ ή σχεδόν καθόλου. Έτσι όπως το φαντάζομαι δεν νομίζω ότι θα ήταν αντιαισθητικό. Βέβαια αυτό είναι υποκειμενικό για τον καθένα, λέω λοιπόν αν κάποιος έχει δει κάτι τέτοιο ή το έχει κάνει πράξη στο δικό του CB. Σίγουρα και το δικό του είναι πολύ εντάξει και πολύ ξεκούραστο. Μην φανταστείτε ότι ρωτάω για κάτι σαν το τιμόνι του Ninja αλλά δεν μου έρχεται στο μυαλό ένα παράδειγμα. Αν δεν έχω σαφή απάντηση θα προσπαθήσω να βρω κάποια φώτο από ότι μοντέλο να είναι αρκεί να φαίνεται το τιμόνι που εννοώ για όποιον δεν καταλαβαίνει το σκεφτικό μου.

Επίσης ενδιαφέρομαι για εμπρός στρογγυλό φανάρι από μαμά ή από άλλο μοντέλο. Ξέρει κανείς μεταχειρισμένο αν, που και πόσο θα το βρω? Ή από άλλο μοντέλο, από ποιό και αν είναι δυνατόν πόσο στο περίπου γιατί καίγομαι.
Ευχαριστώ σας. :wave2:

Υ.Γ. Δεν εννοώ τύπου ΧΤ αλλά ακριβός το αντίθετο, ποιό μικρό, λίγο ποιό σκυφτό και λίγο ποιό ίσιο. :o

SF
14/09/2007, 12:46
Μήπως μιλάς για clip on και όχι για τιμόνι; Όπως π.χ. στο CB-1;

paris13
14/09/2007, 17:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Μήπως μιλάς για clip on και όχι για τιμόνι; Όπως π.χ. στο CB-1;

Ναι ας πούμε κάπως έτσι αν και το clip on δεν ξέρω ακριβός τι είναι, φαντάζομαι κάτι σαν διαιρούμενο που νομίζω ότι έχει το CB-1 αν δεν κάνω λάθος. Δεν θα με χάλαγε αν ήταν και από σωλήνα απλά πιο ίσιο, χαμηλό όχι πολύ, στο ύψος του CB-1 ας πούμε.
Πώς το βλέπετε.? Το έχει δει ή κάνει κανείς.? :a2:

Υ.Γ. Αν ξέρει κάποιος κάτι σχετικά με το φανάρι ας μου απαντήσει please... :a4:

Eaglos
27/09/2007, 10:38
Έχεις κάνει 4-5 ποστ και ζητάς πηρούνια, φανάρια, έχεις πρόβλημα με τα λάδια, με το στροφόμετρο, με τον ανορθωτή, θες χταπόδι, θες τιμόνι. Φαντάσου τι άλλο θα σου βγάλει όταν (αν) αρχίσεις να γράφεις χιλιόμετρα. Για υπολόγισε πόσο θα σου πάει το μαλί. Αν είναι να φτάσεις 3000 ευρώ δεν αξίζει.

Δώσε την για ανταλακτικά να πάρεις κάποιο ποσό από τα λεφτά σου πίσω και κοίτα κάτι καλύτερο γιατί προφανώς αυτή είναι σαπάκι.

Φιλικά.

orangedragon
27/09/2007, 14:28
etsi ine i adinamies :smokin:

SF
27/09/2007, 14:58
Kαλά τα λέει ο orange, καλά τα λέει και ο eaglos όμως! Πάρις13, χρειάζεσαι έναν καλό μηχανικό, πριν αρχίσεις και σκορπάς λεφτά...

:wave2:

orangedragon
27/09/2007, 15:08
xriazete kalo mixaniko kai poli prosopiki doulia.......!!!!:)

freethan
28/09/2007, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Kαλά τα λέει ο orange, καλά τα λέει και ο eaglos όμως! Πάρις13, χρειάζεσαι έναν καλό μηχανικό, πριν αρχίσεις και σκορπάς λεφτά...

:wave2:


Συμφωνώ, και πάντα απεύχομαι να σκάει "γατόνι" μηχανικός που πουλάει μούφες π.χ. :

Ειδικά μπουζί υπεροξειδίου του αζώτου + επίστρωση νίτρο και +15ίππους μόνο απο το αυτοκόλλητο Burnout
ή "έλααα μωρε θα βρουμε ανταλλακτικά, μην κάνεις έτσι, θα το σενιάρουμε, θα το προετοιμάσουμε" και ουσιαστικά σε έχει για το θύμα ... :wave2: :beer:

paris13
29/09/2007, 23:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Eaglos
Έχεις κάνει 4-5 ποστ και ζητάς πηρούνια, φανάρια, έχεις πρόβλημα με τα λάδια, με το στροφόμετρο, με τον ανορθωτή, θες χταπόδι, θες τιμόνι. Φαντάσου τι άλλο θα σου βγάλει όταν (αν) αρχίσεις να γράφεις χιλιόμετρα. Για υπολόγισε πόσο θα σου πάει το μαλί. Αν είναι να φτάσεις 3000 ευρώ δεν αξίζει.

Δώσε την για ανταλακτικά να πάρεις κάποιο ποσό από τα λεφτά σου πίσω και κοίτα κάτι καλύτερο γιατί προφανώς αυτή είναι σαπάκι.

Φιλικά.

Κατ' αρχήν Χαιρετώ.
Και... Όπα ρε δικέ μου η μηχανή δεν έχει το παραμικρό πρόβλημα, ποτέ δεν είπα κάτι τέτοιο, τώρα αν ψάχνομαι με τα λάδια, αν σκέφτομαι πως θα ήταν με ένα ποιο χαμηλό τιμόνι και αν μπορώ να φτιάξω χταπόδι χειροποίητο μέχρι το ότι έχω προβλήματα έχει διαφορά. Να το πουλήσω... :p αν ήταν έτσι γιατί το αγόρασα, θα έλεγα εξ' αρχής πουλάω ανταλλακτικά. Το μόνο πρόβλημα που ανάφερα ήταν ο χιλιομετρητής που με κλέβει. :lol: Τα διάφορα θρέντ τα κάνω επειδή είναι διαφορετικά τα θέματα, οι προβληματισμοί μου αν θες. Μια φορά σε ένα ποστ ανάφερα δύο διαφορετικά θέματα και κάποιος μου είπε αφού είναι άλλο το θέμα άνοιξε άλλο θρεντ. Και φυσικά είχε δίκιο.
Τέλος πάντων αν και για μια στιγμή αισθάνθηκα προσβεβλημένος τελικά δεν τρέχει τίποτα. Όλα καλά αλλά από την άλλη αν ενοχλώ σε κάτι θα ήθελα σταράτα να το γνωρίζω, κάτι που δεν πιστεύω αλλά λέω.. :beer:
Χαιρετώ.!

Υ.Γ ποτέ δεν ζήτησα πιρούνια και ανορθωτή ούτε έκανα θέμα για τίποτα πιρούνια.. :wave2:
Φιλικά.

Eaglos
30/09/2007, 17:54
Ομολογώ ότι διάβασα μόνο τους τίτλους τον post που έκανες οπότε μπερδεύτικα :) Ξαφνικά βλέπω Το Χ για cb το Ψ για cb το ένα το άλλο και λέω καλά τι πήρε;

paris13
30/09/2007, 22:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Eaglos
Ομολογώ ότι διάβασα μόνο τους τίτλους τον post που έκανες οπότε μπερδεύτικα :) Ξαφνικά βλέπω Το Χ για cb το Ψ για cb το ένα το άλλο και λέω καλά τι πήρε;

Εντάξει κανένα πρόβλημα... :lol: Έτσι για την ιστορία για το φοράκι μου έχω ξοδέψει 30 Ευρώ για ένα φανάρι και άλλα 30 Ευρώ για μέχρι τώρα βενζίνη. Παρεμπιπτόντως είμαι πολύ ευχαριστημένος. ΑΑ..!! Και ένα αυτοκόλλητο για το ντεπόζιτο μεταξί αυτού και τις σέλας, αυτά που τα βάζουμε για να μην γίνουν γρατζουνιές από φερμουάρ.
Μόνη παραφωνία είναι ότι η μηχανή είναι κίτρινη και εγώ τρελός ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ... :rolleyes: Τί να κάνεις όμως δεν μπορείς να τα έχεις όλα στην ζωή... :beer:
Υ.Γ Σκέφτομαι αν μου περισσέψουν 250 – 300 Ευρώ να την βάψω πράσινη..! :rotflmao:
Χαιρετώ. :beer:

HateNord
30/09/2007, 22:08
Σκέφτηκες να αλλάξεις ομάδα ????? θα σου μείνουν και τα λεφτά....

paris13
01/10/2007, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από HateNord
Σκέφτηκες να αλλάξεις ομάδα ????? θα σου μείνουν και τα λεφτά....

Εγώ φίλε μου εδώ μέσα δεν έχω βρίσει κανέναν. Σε συγχωρώ όμως μιας και πρέπει να είσαι μικρότερός μου σε ηλικία αφού εγώ είμαι πλέον 45 ετών. Γιατί να το κρύψωμεν άλλωστε..! :winka:
Ούτε εγώ να αλλάξω ομάδα (ο άντρας δεν αλλάζει ομάδα) γυναίκα ναι ομάδα ποτέ, αλλά ούτε εσύ φίλε μου να αλλάξεις. Έτσι ο καθένας έχει την ομάδα του και πάλι φίλοι είμαστε. Άλλωστε υπάρχει κάτι που μας ενώνει ασχέτως τη ομάδα είναι ο καθένας, η αγάπη για τις μηχανές μας.., σωστά..! :beer:
Φιλικά, χαιρετώ.! :wave2:

Fireball400
10/12/2007, 13:09
Αλλαγή τιμονιού;Έχω δει ένα setάκι στο internet που μου βάζει ιδέες!Όχι αυτό συγκεκριμένα,αλλά γενικότερα...
Αν καταφέρω να ανεβάσω την photo...


113856

paris13
10/12/2007, 23:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Fireball400
Αλλαγή τιμονιού;Έχω δει ένα setάκι στο internet που μου βάζει ιδέες!Όχι αυτό συγκεκριμένα,αλλά γενικότερα...
Αν καταφέρω να ανεβάσω την photo...

Αυτό στην φώτο καλό είναι, θα πήγαινε σε CBSF άραγε? Κατέβασε καμιά φώτο αν βρεις τίποτα... Κανείς δεν λέει ότι το CB πρέπει καλά και ντε να το διατηρούμε όπως το γέννησε η μάνα του. :rotflmao:

Υ.Γ Αυτό στη φώτο από το εξώφυλλο είναι αρκετά καλό αλλά πρέπει να απευθύνεται σε εκτός Ελλάδος κοινό. Στην Ελλάδα που να βρεθεί κάτι τέτοιο. Δεν είναι και τεράστιο γιατί πρέπει να φτάνουν και τα καλώδια μην ξεχνάμε.!

iosif
11/12/2007, 10:01
ΜΕΤΑΞΥ ΜΑς ΌΤΙ ΑΛΛΑΓΉ ΓΊΝΕΙ ΓΙΑ ΕΜΦΑΝΙΣΙΑΚΟΎς ΛΌΓΟΥς στο φορ είναι προς το χειροτερο.

μόνο οι αναρτησεις πίσω θέλουν αλλαγή.

κατα τα άλλα φίλε μου ο στρατος, αντιπρόεδρος της παε παο ήταν (και είναι?) αεκτζής βαμμένος. όλα αλλάζουν λοιπόν κάποια στιγμή!:wave2:

paris13
12/12/2007, 00:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από iosif
ΜΕΤΑΞΥ ΜΑς ΌΤΙ ΑΛΛΑΓΉ ΓΊΝΕΙ ΓΙΑ ΕΜΦΑΝΙΣΙΑΚΟΎς ΛΌΓΟΥς στο φορ είναι προς το χειροτερο.

μόνο οι αναρτησεις πίσω θέλουν αλλαγή.

κατα τα άλλα φίλε μου ο στρατος, αντιπρόεδρος της παε παο ήταν (και είναι?) αεκτζής βαμμένος. όλα αλλάζουν λοιπόν κάποια στιγμή!:wave2:

Εγώ φίλε μου επιμένω ότι ο άντρας γυναίκα αλλάζει ομάδα ποτέ. Τώρα κάποιος στην ΠΑΕ τη ήταν άλλο και άλλο τη είναι. Αυτά ισχύουν μόνον για τους περισσότερους ποδοσφαιριστές που στα χρόνια που ζούμε το ονομάζουν επαγγελματισμό. Εγώ όμως δεν είμαι ποδοσφαιριστής απλά ήσυχος οπαδός της ΠΑΝΑΘΑΣ. :rotflmao:

Τώρα μάλλον αυτό το λες για το χρώμα έτσι? Ε.! λοιπόν εγώ λέω ότι και ένα ωραίο πράσινο πολύ θα πήγαινε στο CBSF αλλά προς το παρών σκέπτομαι τα 300 Ευρά... :lol:

Υ.Γ Γιατί όποια αλλαγή στο CB είναι προς το χειρότερο.? Δεν θα συμφωνήσω αλλά σέβομαι την αποψή σου. Ήδη εγώ με το πίσω ελαστικό έχω κάνει μια αλλαγή που δεν την βλέπω προς το χειρότερο από όποια μεριά και να το δεις το θέμα. Γνώμη μου βέβαια αλλά αν το οδηγούσες ίσως συμφωνούσες μαζί μου. :wave2: