Σύνδεση

View Full Version : laptop βοηθεια



anestef
13/09/2007, 21:26
γεια σας φιλοι μου thelo na paro laptop kai ime sto acer 5520 geia mena prosopika einai kalo notebook alla o epexergastis me xalai ligo mporite na mou pite ean ta acer einai kala kai ean iparxi allo tetio notebook stin timh ton 700 euro euxaristo gia thn boitheia

MikeG
13/09/2007, 21:30
ΟΧΙ ACER! Σου μιλάω εκ πείρας..Παθών.

:wave2:

anestef
13/09/2007, 21:39
giati

MikeG
13/09/2007, 21:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από anestef
giati

Γιατί μου κάηκε μόλις έληξε η εγγύηση. Ένας κολλητός πήρε & το είχε 3 μήνες για service μέχρι που κατάφερε το επέστρεψε από εκεί που το πήρε & αγόρασε άλλη μάρκα. Σε ένα άλλο φίλο κάηκε η κάρτα γραφικών..
Acer δεν αγοράζω πια ούτε χαρτί τουαλέτας!

:nono: :nono: :nono:

anestef
13/09/2007, 21:43
oraia poia marka les na paro me 700 euro kai 2 giga ram kai 160 gb sata

MikeG
13/09/2007, 21:47
Αρχικά νομίζω ότι κοιτάς λάθος. Γιατί πρέπει ντε και καλά να είναι 160Gb ο σκληρός και 2 gb η μνήμη?Τι σκοπό έχεις να κάνεις με το laptop? Εξάλλου σε όλα η μνήμη είναι επεκτάσιμη. Κοίτα από Toshiba & πάρε αυτό το οποίο βγαίνει στα λεφτά που θες.

:wave2:

anestef
13/09/2007, 21:49
orai thelo 160 sklhro giati thelo tenies kai adobe photoshop 9 gia auto kai thn ram 2 gb kai ta toshiba ven mou aresoun poli exeia na protinis kapia alli marka

MikeG
13/09/2007, 21:50
Μπορείς να πάρεις & ένα εξωτερικό σκληρό. Ναι πάρε Mac..αλλά θες πιο πολλά λεφτά & όταν λες δε σου αρέσουν τα Toshiba, τι εννοείς? Εμφανισιακά...?:confused: :confused:

anestef
13/09/2007, 21:52
ven mou aresoun ta mac thelo vista i xp kai ta toshiba nai ven mou aresoun emfanisiaka ivika ta satelite kati allo as pou me kati asus ine kala auta?

MikeG
13/09/2007, 21:56
Το laptop δε το πέρνεις για γκόμενα, για τη δουλειά σου το πέρνεις. Δε θα έπρεπε να σε ενδιαφέρει τόσο η ομορφιά του. Τέλος πάντων. Τα Mac παίρνουν windows XP & Vista μιας και χρησιμοποιούν πια επεξεργαστές Intel. Τώρα για άλλες εταιρίες κοίταξε Futzitsu Siemens, ΙΒΜ (Lenovo) & Sony αν και τα τελευταία πάσχουν πολύ στο θέμα service.

:wave2:

Defiant
13/09/2007, 21:58
Πηρα προσφατα αυτον (http://www.e-laptops.gr/laptop-info.asp?uniden=192) και ειμαι ευχαριστημενος, αν παιζεις ομως παιχνιδια δεν σου κανει :wave2:

anestef
13/09/2007, 22:00
entaxei tha koitaxo ean isouna sti thesi mou esi poio montelo tha epernes?
kai gia mac ven asxoloume einai panakriva

gcrook
13/09/2007, 22:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Γιατί μου κάηκε μόλις έληξε η εγγύηση. Ένας κολλητός πήρε & το είχε 3 μήνες για service μέχρι που κατάφερε το επέστρεψε από εκεί που το πήρε & αγόρασε άλλη μάρκα. Σε ένα άλλο φίλο κάηκε η κάρτα γραφικών..
Acer δεν αγοράζω πια ούτε χαρτί τουαλέτας!

:nono: :nono: :nono:

Εχω τηλεφωνα 10 ατομων με Acer.
Κανενας δεν επαθε ποτε τιποτα.
Αυτη την στιγμη η σειρα 5920 γαμαει και δερνει και απο τιμη και απο χαρακτηριστικα και απο ποιοτητα.
Το δικο μου το εχω για rendering και video, και το κουβαλαω και περα δωθε συνεχεια.
Δουλευει στα κοκκινα μερες ολοκληρες και εχει πεσει και 2-3 φορες.
Ουτε τσικ δεν εχει κανει 1 χρονο τωρα και ακομα ειναι πανω απο τον μεσο ορο της κατηγοριας σε θεμα τεχνικων χαρακτηριστικων.

Το θεμα με τα Acer ειναι μην σου βγαλουν ελαττωμα τις πρωτες μερες (μνημες κυριως) .
Με την αντικατασταση του εξαρτηματος δεν ξαναπαθαινουν τιποτα.
Αυτο μου τα ειχε πει παιδι στο στρατοπεδο που δουλευε τεχνικος.
Και ειχε και εκεινος Acer σαφως.
Και οταν μιλαμε για Acer μιλαμε για τον 4ο μεγαλυτερο κατασκευαστη παγκοσμιως.

Εγω απο την αλλη για Fujitsu και διαφορα τετοια ακουω τα χειροτερα στο νετ.

Καντε ερευνα αγορας απο εδω και μετα βγαλτε συμπερασματα.
http://www.notebookforums.com

Black hornet
13/09/2007, 22:40
Παιδιά μετά από χρόνια στο κουρμπέτη των υπολογιστών αυτό που μπορώ να πω με σιγουριά είναι 3 μάρκες που θα πρότεινα για lap-top …. Με σειρά προτεραιότητας
Νο1 toshiba
No2 Sony Vaio
No3 Siemens

McTalas
14/09/2007, 03:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από anestef
entaxei tha koitaxo ean isouna sti thesi mou esi poio montelo tha epernes?
kai gia mac ven asxoloume einai panakriva

τα acer ειναι μια χαρα και δεν εχω ακουσει για προβληματα.
Εγω εχω DELL αλλα απο αμερικη,απο εδω δεν αξιζουν,και τον δουλευω 18 ωρες την ημερα. των εχω 4 χρονια και μονο η μπαταρια χαλασε!
οσο αφορα το σκληρο μπορεις να παρεις εναν εξωτερικο με firewire και να εχεις μισο τερρα χωρις κανενα προβλημα.

vagkan
14/09/2007, 05:43
φίλε αν θέλεις ένα φορητό που να σου κρατήσει 2-3 χρόνια και να μην το πετάξεις τον πρώτο χρόνο, πάρε μόνο SONY VAIO.

είναι λίγο ακριβότερα, αλλά την διαφορά την παίρνεις σε ποιότητα πολλαπλάσια. Αναλόγως τις απαιτήσεις σου είναι προτιμότερο να πάρεις΄λίγο πιο αργό για να μην είναι ακριβό, παρά ένα γρήγορο που θα πετάξεις σε ένα χρόνο.

επόμενη ΄μαρκα που έχει αποδεκτή ποιότητα είναι η Τoshiba.

από acer και HP έχω πετάξει 2 πριν βγάλουν τα λεφτά τους. Fujitsu και λοιπά φτηνιάρικα μακριά. :wave2:

Lupo
14/09/2007, 06:10
Fujitsu siemens μου εχει βγει πάρα πολύ καλό.
Acer όχι και τόσο.

Ταυτόχρονα και τα δύο.


Sony VAIO είναι σίγουρα καλύτερο, αλλά όχι στα λεφτά που θέλεις.
Με το Fujitsu siemens, εγώ βολεύομαι μια χαρά πάντως.
:wave2:

sergiosm
14/09/2007, 12:02
Με δεδομένο πάντως ότι πλέον όλοι οι υπολογιστές έχουν vista ΠΡΕΠΕΙ να πάρεις τουλάχιστον 2 giga ram.
Και το λέω γιατί τα vista μόνο χρειάζονται περίπου 600 mb ram για να λειτουργήσουν.

Οπότε, αν κάνεις την αφαίρεση καταλαβαίνεις ....

Defiant
14/09/2007, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Με δεδομένο πάντως ότι πλέον όλοι οι υπολογιστές έχουν vista ΠΡΕΠΕΙ να πάρεις τουλάχιστον 2 giga ram.
Και το λέω γιατί τα vista μόνο χρειάζονται περίπου 600 mb ram για να λειτουργήσουν.

Οπότε, αν κάνεις την αφαίρεση καταλαβαίνεις ....

Ετσι :wave2:

apav
14/09/2007, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Γιατί μου κάηκε μόλις έληξε η εγγύηση. Ένας κολλητός πήρε & το είχε 3 μήνες για service μέχρι που κατάφερε το επέστρεψε από εκεί που το πήρε & αγόρασε άλλη μάρκα. Σε ένα άλλο φίλο κάηκε η κάρτα γραφικών..
Acer δεν αγοράζω πια ούτε χαρτί τουαλέτας!

:nono: :nono: :nono:

:sad: Μία από τα ίδια. :sad:

Αγορά ελλατωματικού μηχανήματος, άρνηση επιστροφής γιατί είναι Acer, προσπάθεια επισκεύης στην Ελλάδα, προσπάθεια επισκεύης στην Ιταλία (κεντρικά εργαστήρια Acer Ευρώπης), τηλεφωνική πρόταση της Acer για επιστροφή χρημάτων, καταγγελία στην Γενική Γραμματεία Καταναλωτή, μέχρι να μην ανοίγει πια, 3 μέρες από την λήξη της εγγύησης! :cry: 1.500? (το ελλατωματικό μηχάνημα) + 200? (η εγγύηση) + courrier (Αθήνα και Ιταλία) + ΟΤΕ (Αθήνα και Ιταλία) + τα νεύρα μου! :bawl:

Τα Acer και το κάθε Acer, είναι τέλειο μηχάνημα αρκεί να στο παραδώσουν όπως το διαφημίζουν, και εάν δεν στο δώσουν έτσι, να στο αλλάξουν ή να σου επιστρέψουν τα χρήματα. Έχω δει πολλά Acer που τα πετάνε από εδώ και από εκεί, και είναι σε τέλεια κατάσταση. Την ώρα που το δικό μου με φροντίδα και προδέρμ να με έχει καταστρέψει! :bigcry:

RαNd
14/09/2007, 12:35
Για τα Vaio να δεις . . . . 5 μηνες για αντικατασταση μπαταριας σε ολοκαινουργιο μηχανημα . . . .
και στην 2 βδομαδα εσπασε για πλακα το συστημα που ασφαλιζει την οθονη οταν ειναι κλειστο . . .

Τα IBM απο τοτε που τα πηρε η Lenovo πηραν την κατω βολτα για τα καλα . . .

Τoshiba καλα μεν, με πολυ καλο service, αλλα ακριβα για τα specs τους . . .

+1 για τα Acer, Best Value for money


Για Fujitsu siemens πριν το παρεις δες τα πλαστικα του, γιατι εχουν την συνηθεια να τριζουν κ να ειναι "ψευτικα" . . . .



Οσο για τον δισκο καλυτερα να τα χωσεις να βαλεις εναν μικρο στις 7.200rpm και να παρεις εναν εξωτερικο στο μεγεθος που θες, μιας το laptop ΟΛΑ υστερουν στην ταχυτητα του δισκου . .

My 2 cents ..

dez
14/09/2007, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Με δεδομένο πάντως ότι πλέον όλοι οι υπολογιστές έχουν vista
κοιτα να δεις τι μαθαινει κανεις...

sergiosm
14/09/2007, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από dez
κοιτα να δεις τι μαθαινει κανεις...

ΟΚ εξαιρούνται οι mac

αλλά σε αυτούς που κοιτάζει όλοι έχουν vista

cartman
14/09/2007, 15:00
Λοιπόν φίλε ο υπολογιστής για τον σκοπό που τον θές σίγουρα θα πρέπει να έχει 2GB Ram και κάρτα γραφικών αν γίνεται χωρίς shared μνήμη δηλ. να έχει δική της μνήμη για να μην σου "κλέβει" Ram από το σύστημα.
Επειδή είμε σχετικός με υπολογιστές και έκανα και έρευνα αγοράς πρίν λίγες μέρες, προτείνω να δώσεις 1000Ε για να πάρεις τα πιό πάνω τα οποία είναι βασικότατα αν θές να τρέχεις Vista. Για να είμαι ειλικρινής και vista να μην θές να βάλεις (όπως εγώ), δυστυχώς σε λίγο καιρό θα αναγκαστείς αφού όλα τα προγράμματα εκεί θα τρέχουν (ότι έγινε και με XP πρίν χρόνια).
Θα σου έλεγα όπως είπαν και τα παιδιά να μην ασχοληθείς με χωρητικότητα σκληρού, αφού υπάρχουν και εναλακτικές λύσεις (αφτερμαρκετ προϊόντα όπως εξωτερικός σκληρός :lol: )

Τώρα σε θέμα μάρκας, απ`ότι βλέπω ΟΛΕΣ ανεξαιρέτως οι μάρκες βγάζουν κατά καιρούς κομμάτια με πρόβλημα. Έχω ακούσει για καμένα Vaio, HP, Fujitsu κ.τ.λ, όπως έχω ακούσει και καλά λόγια για τις ίδιες αυτές μάρκες! Είναι να σου κάτσει και το κομμάτι.
Anyway προτείνω Toshiba και HP σαν τις καλύτερες (φτηνές) επιλογές και σαν δεύτερη επιλογή Acer και LG.
Και τα Vaio είναι καλά φυσικά αλλά με 2GB Ram καi καλή κάρτα γραφικών θα τσιμπάει η τιμή.

Καλές αγορές φίλε!!!


:beer: :beer: :beer:

vagkan
16/09/2007, 17:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από RαNd
Για τα Vaio να δεις . . . . 5 μηνες για αντικατασταση μπαταριας σε ολοκαινουργιο μηχανημα . . . .
και στην 2 βδομαδα εσπασε για πλακα το συστημα που ασφαλιζει την οθονη οταν ειναι κλειστο . . .



Συγνώμη, τα μεταξωτά βρακιά θέλουν και πειτηδιους κ@λους, λένε στο χωριό μου.

Μπαταρία και κλιπάκι οθόνης δεν είναι βλάβη υπολογιστή, προέρχονται από τον χρήστη 100%.

MikeG
16/09/2007, 17:38
Toshiba λέμε!

dessert
16/09/2007, 18:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Black hornet
...No3 Siemens


:rolleyes:

dessert
16/09/2007, 18:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Toshiba λέμε!


104263

anf125
16/09/2007, 21:40
Καλύτερα να απευθυνθείς σε κάποιο πιο εξειδικευμένο forum για τέτοια θέματα, π.χ. insomnia.gr
Επίσης στο skroutz.gr
μπορείς να δεις τιμές για διάφορα ηλεκτρονικά προϊόντα σε διάφορα καταστήματα, φυσικά και ηλεκτρονικά.

Εγώ από τη μικρή μου εμπειρία με ένα Fujitsu Siemens είμαι γενικά ευχαριστημένος, με εξαιρεση ότι θερμαίνεται αρκετά και ότι το DVD/RW είναι πολύ αργό. Καλύτερα λόγια από αξιοπιστία ακούω κι εγώ για Toshiba και ΗΡ, είναι όμως και πιο ακριβά. Acer, Siemens και LG είναι πιο value for money αν έχεις λίγα να διαθέσεις. Από και και πέρα είναι θέμα τύχης αν θα σου βγάλει πρόβλημα. Πάντως επειδή τα φορητά είναι σίγουρα πιο ευπαθή από τα σταθερά, καλό είναι να έχει τουλάχιστο 2 ή 3 χρόνια εγγύηση.

RαNd
16/09/2007, 22:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από anf125
Καλύτερα να απευθυνθείς σε κάποιο πιο εξειδικευμένο forum για τέτοια θέματα, π.χ. insomnia.gr


Για κοιτα ποιοι απο εδω γραφουν insomnia, TheLab, Adslgr.com κλπ κλπ κλπ ;)

ashton
25/09/2007, 21:46
μια σημείωση.
μνήμη μπορείς να προσθέσεις μόνος σου, επώνυμη, χωρίς να χαλάς καμιά εγγύηση (πχ Kingston) πολύ φθηνότερα από αυτό που σε χρεώνει η κάθε Toshiba, Sony, hp, acer κλπ για τη 'μαμίσια'

hotcarver
25/09/2007, 22:26
Εγω με fujitsu ειμαι μια χαρα.Ειναι το τριτο σε σειρα που εχω και κανενα προβλημα.Μνημη 1gb πλεον ddr2 τις βρισκεις φτηνες.41 euros την ειχε προσφορα γνωστο καταστημα.Κοιτα να ειναι καλος ο επεξεργαστης και η καρτα γραφικων.

mixalisX
26/09/2007, 02:06
Ton zalisate ton anthropo re paidia, as parei ena HP na isixasei.

Ta kainouria ta Pavilion, einai asteria apo kathe apopsh!!!

Exw tsimpisei ena edw kai 5 mines kai sto mono pou den to xrisimopoiw gia maxilari otan koimamai.

Kai mias kai eimaste se forum gia mhxanes. Ta exwterika plastika einai apo kramata pou xrisimopoiountai stin autokinitobiomixania. Pane se ena magazi balta dipla dipla diaforetikes markes kai tha katalabeis ti enow.

project.breeze
26/09/2007, 03:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
ΟΧΙ ACER! Σου μιλάω εκ πείρας..Παθών.

:wave2:


Παιδιά εγώ ACER έχω εδώ και 3 χρόνια και δεν είχα κανένα πρόβλημα!Συγνώμη!!!
Ο laptop αυτός που λέτε έχει τραβήξει τα πάνδεινα.Ατελείωτες μέρες ανοιχτός να κατεβάζει από το νετ,άπειρες ταινίες μετατροπή απο dvd σε divx (για όσους γνωρίζουν καταλαβαίνουν πως το να μετατρέψεις μία ταινία από dvd σε divx και με βάση την ισχύ του επεξεργαστή είναι μία διαδικασία ιδιαίτερα επίπονη για την σταθερότητα του συστήματος μιας και ο επεξεργαστής δουλεύει στο 100% για 2 ή και παραπάνω ώρες), παιχνίδια και οτιδήποτε άλλο.Ήταν ο desktop και ο laptop μου μαζί,όλη μέρα πάνω του δούλευα και δεν με πρόδωσε ποτέ...

kaps
26/09/2007, 07:27
ΙΒΜ (Lenovo)

mixalisX
26/09/2007, 09:16
OK, paides den nomizw na afisame kamia marka.


Ta pola logia einai ftoxia, pare auto

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=69975842&product=985503

einai oti poio olokliromeno kai poiotiko systima pou mporeis na pareis gia auta ta fraga. Kai DEN dexomai antirish. Tha to pareis thes des thes!!! :P

cartman
26/09/2007, 14:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από mixalisX
OK, paides den nomizw na afisame kamia marka.


Ta pola logia einai ftoxia, pare auto

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=69975842&product=985503

einai oti poio olokliromeno kai poiotiko systima pou mporeis na pareis gia auta ta fraga. Kai DEN dexomai antirish. Tha to pareis thes des thes!!! :P
+1
Μόλις χθές το πρότεινα σε ένα φιλαράκι! Αριστα τα χαρακτηριστικά του και με λίγα σχετικά λεφτά!

costas81
26/09/2007, 14:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Εχω τηλεφωνα 10 ατομων με Acer.
Κανενας δεν επαθε ποτε τιποτα.
Αυτη την στιγμη η σειρα 5920 γαμαει και δερνει και απο τιμη και απο χαρακτηριστικα και απο ποιοτητα.
Το δικο μου το εχω για rendering και video, και το κουβαλαω και περα δωθε συνεχεια.
Δουλευει στα κοκκινα μερες ολοκληρες και εχει πεσει και 2-3 φορες.
Ουτε τσικ δεν εχει κανει 1 χρονο τωρα και ακομα ειναι πανω απο τον μεσο ορο της κατηγοριας σε θεμα τεχνικων χαρακτηριστικων.

Το θεμα με τα Acer ειναι μην σου βγαλουν ελαττωμα τις πρωτες μερες (μνημες κυριως) .
Με την αντικατασταση του εξαρτηματος δεν ξαναπαθαινουν τιποτα.
Αυτο μου τα ειχε πει παιδι στο στρατοπεδο που δουλευε τεχνικος.
Και ειχε και εκεινος Acer σαφως.
Και οταν μιλαμε για Acer μιλαμε για τον 4ο μεγαλυτερο κατασκευαστη παγκοσμιως.

Εγω απο την αλλη για Fujitsu και διαφορα τετοια ακουω τα χειροτερα στο νετ.

Καντε ερευνα αγορας απο εδω και μετα βγαλτε συμπερασματα.
http://www.notebookforums.com


+1 και από εμένα για ACER


και απο toshiba ομως ειμαι πολυ ευχαριστημένος


τώρα ειμαι σε sony πιο ακριβο βέβαια αλλά απίστευτα γραφικά

λίγο αργο όμως για τα χαρακτηριστικά του

afrotwin
26/09/2007, 14:40
orea ta lete

ala ke afto pou 8eoris telio ke to exis plirosi ke 5000 euro to pio pi8ano ine na kai ston enamisi i sta dio xronia

opote min pedeveste...

ala sigoura makria apo toshiba:rotflmao: :rotflmao:

costas81
26/09/2007, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από cartman
+1
Μόλις χθές το πρότεινα σε ένα φιλαράκι! Αριστα τα χαρακτηριστικά του και με λίγα σχετικά λεφτά!


το ειδα προχτες!

μου φανηκε πολυ ευθραυστο!

cartman
26/09/2007, 23:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
το ειδα προχτες!

μου φανηκε πολυ ευθραυστο!
Εύθραυστο? Κοίτα δεν το έχω δεί το συγκεκριμένο από κοντά αλλά τα HP που έχω δεί και έχω λειτουργήσει ήταν μια χαρά μηχανήματα! Και εξωτερικά πολύ καλή ποιότητα! Εκτός αν εννοείς κάτι άλλο με το εύθραυστο που είπες!
Πάντως γενικότερα πολύ καλή εταιρία! Εγώ που έχω και απαιτήσεις λόγω δουλειάς αυτό θα έπερνα...
:D