PDA

View Full Version : cordura η δερμάτινο?



tai
08/10/2004, 15:03
cordura η δερμάτινο?
παίζει δερμάτινο στο MAKRO χωρις προστατευτικα στα 130+ φπα
cordura παίζει με 200 -230
ριχτε ιδέες

crs-k
08/10/2004, 18:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
cordura η δερμάτινο?
παίζει δερμάτινο στο MAKRO χωρις προστατευτικα στα 130+ φπα
cordura παίζει με 200 -230
ριχτε ιδέες

Τα εχουμε ξαναπει για το θεμα ... :)

Η Cordura συμφερει επειδη ειναι και αδιαβροχο (αν ειναι), αλλα για σχετικα "μικρες" ταχυτητες.
Το δερματινο ειναι για "μεγαλυτερες" ταχυτητες, εχει καλυτερη προστασια, αλλα ΔΕΝ ειναι και αδιαβροχο ...

Εσενα για Cordura σε βλεπω ... :cool:

tai
08/10/2004, 21:35
Εσενα για Cordura σε βλεπω


Δηλαδή ρε Χρήστο είμαι αργός η με κόβεις για φραγγατο και θα πάρω το πιο ακριβό? :rotflmao: :beer:

Θάνος
09/10/2004, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
Εσενα για Cordura σε βλεπω


Δηλαδή ρε Χρήστο είμαι αργός η με κόβεις για φραγγατο και θα πάρω το πιο ακριβό? :rotflmao: :beer:

Γιατί; Σε παρόμοιες ποιότητες, το δερμάτινο είναι κατά πολύ πιο ακριβό. Αυτό που λες για το MAKRO με τόσα λίγα λεφτά δεν θα στο συνιστούσα...

tai
09/10/2004, 21:58
Ενα δερμάτινο απλό κλασικό no name μπουφάν (με εξωτερικό γυάλισμα) μοσχαρακι απλο,κάνει 150-200 ευρο. Τα επιπλέον είναι για την βιτρίνα .

crs-k
10/10/2004, 07:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai

Δηλαδή ρε Χρήστο είμαι αργός η με κόβεις για φραγγατο και θα πάρω το πιο ακριβό? :rotflmao: :beer:

Οπως ειπε κι ο Θανος, το δερματινο ειναι πιο ακριβο.
Απλως το αλλο ειναι πιο "χρηστικο" και δεν φανταζομαι οτι ταξιδευεις με ταχυτητες πανω απο 180 ... :)

Εμενα που ταξιδευω στα 160 - 180 δεν με ενοχλει και πολυ παντως .... :wave2:

tai
10/10/2004, 20:42
Όχι δεν ταξιδεύω με πάνω από 120-140.
Απ’ότι κατάλαβα μου λέτε ότι το δέρμα είναι καλύτερο αλλά πιο ακριβό.
Το (χρηστικό) δεν κατάλαβα.

crs-k
11/10/2004, 01:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
Όχι δεν ταξιδεύω με πάνω από 120-140.
Απ’ότι κατάλαβα μου λέτε ότι το δέρμα είναι καλύτερο αλλά πιο ακριβό.
Το (χρηστικό) δεν κατάλαβα.

Το δερμα ειναι καλυτερο, επειδη "κολαει" πιο καλα στο σωμα και ΔΕΝ το φουσκωνει ο αερας. Εχει επισης και καλυτερη προστασια σε περιπτωση τριβης στην ασφαλτο (πτωση).

Η Cordura ομως κανει πιο πολλες δουλειες μαζι. Και προστατευει και ειναι και αδιαβροχη. Αυτη ειναι η "χρηστικοτητα". :cool:

GST
11/10/2004, 07:01
αν δεν εχει προστατευτικα το δερματινο προτειμησε κατι με προστατευτικα γιατι εκτοσ απο την εφαρμογη ενοσ μπουφαν η ουσια βρησκετε στην προστασια που σου προσφερει....τωρα αν αυτο που σε νοιαζει ειναι η εμφανιση εχει και φθηνοτερα στα ΖΑΡΑ

crs-k
11/10/2004, 07:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
αν δεν εχει προστατευτικα το δερματινο προτειμησε κατι με προστατευτικα γιατι εκτοσ απο την εφαρμογη ενοσ μπουφαν η ουσια βρησκετε στην προστασια που σου προσφερει....τωρα αν αυτο που σε νοιαζει ειναι η εμφανιση εχει και φθηνοτερα στα ΖΑΡΑ

Για μπουφαν μηχανης του λεω κι εγω Γιωργο. ΠΑΝΤΑ με προστατευτικα ΕΝΝΟΗΤΑΙ !!! :winka:

Θάνος
11/10/2004, 14:52
Είδες η τύχη πώς τα φέρνει...

Μια που το συζητούσαμε και μια που έπεσα...

Δεν πήγαινα ούτε με 160 ούτε με 180. Ήταν μια στροφή με ταχύτητα που πολλά μηχανάκια μπορούν να πιάσουν. Δεν θέλω να σκεφτώ τι θα συνέβαινε αν φορούσα οτιδήποτε διαφορετικό από δερμάτινο με προστατευτικά.

Αν κάποια στιγμή ξεβαρεθώ, μπορεί να τα βγάλω φωτογραφία και να τα βάλω εδώ να τα βλέπουμε και να τα θαυμάζουμε για να λύνονται αμέσως όλες οι απορίες μας...

crs-k
12/10/2004, 07:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Thanos_
Είδες η τύχη πώς τα φέρνει...

Μια που το συζητούσαμε και μια που έπεσα...

.......................

Πες λεπτομερειες ρε ..... :eek: :eyepop: :( :sad:

Θάνος
12/10/2004, 07:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Πες λεπτομερειες ρε ..... :eek: :eyepop: :( :sad:

Εδώ είναι όλα... (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=4644)

periklisk
12/10/2004, 13:01
Δερμάτινο και καλό!!!

afrotwin
15/10/2004, 10:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
cordura η δερμάτινο?
παίζει δερμάτινο στο MAKRO χωρις προστατευτικα στα 130+ φπα
cordura παίζει με 200 -230
ριχτε ιδέες

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=4089&perpage=15&pagenumber=1

gdevelek
16/10/2004, 21:20
Φορώ cordura με αφαιρούμενη επένδυση και πλήρη προστατευτικά, αγορασμένο προ 2 ετών για 145Ε, κατασκευασμένο στο Πακιστάν. Δεν έχω κανένα παράπονο πέραν του ότι δεν είναι απόλυτα αδιάβροχο (στους αγκώνες και στη μέση όπου σφίγγει η ζώνη περνάει λίγο νερό).

Πιστεύω πως αν κανείς δεν ψάχνει τις φίρμες μπορεί να κάνει τη δουλειά του αρκετά φθηνά.

crs-k
16/10/2004, 21:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Φορώ cordura με αφαιρούμενη επένδυση και πλήρη προστατευτικά, αγορασμένο προ 2 ετών για 145Ε, κατασκευασμένο στο Πακιστάν. Δεν έχω κανένα παράπονο πέραν του ότι δεν είναι απόλυτα αδιάβροχο (στους αγκώνες και στη μέση όπου σφίγγει η ζώνη περνάει λίγο νερό).

Πιστεύω πως αν κανείς δεν ψάχνει τις φίρμες μπορεί να κάνει τη δουλειά του αρκετά φθηνά.

Με αλλα 100 (ισως να λεω και πολλα) επερνες "φιρματο" και 100% σιγουρο απο βροχη!

Το "μπαζει λιγο" ΔΕΝ μου λεει τιποτα οταν ταξιδευω για πανω απο 3 ωρες μεσα σε κατακλυσμο ...

Αυτο που κατι μου λεει ειναι να σταματησω και να ειμαι εντελως στεγνος απο μεσα! :cool:

Εκτος αν μιλας για μπουφαν μονο για μεσα στην Αθηνα, οπου το μεγαλυτερο ταξιδι ειναι κανα 10λεπτο! :p

gdevelek
16/10/2004, 21:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Με αλλα 100 (ισως να λεω και πολλα) επερνες "φιρματο" και 100% σιγουρο απο βροχη!


Το "μπαζει λιγο" ΔΕΝ μου λεει τιποτα οταν ταξιδευω για πανω απο 3 ωρες μεσα σε κατακλυσμο ...

Εκτος αν μιλας για μπουφαν μονο για μεσα στην Αθηνα, οπου το μεγαλυτερο ταξιδι ειναι κανα 10λεπτο! :p

Πιστεύω +100 είναι λίγα, όχι πολλά. Ένα Dainese με παρόμοια χαρακτηριστικά συν απόλυτη αντίσταση στη βροχή πολύ αμφιβάλλω αν το παίρνεις με λιγώτερα από 350Ε.

Συμφωνώ βεβαίως για τα 3ωρα ταξίδια. Οδηγώ σχεδόν αποκλειστικά μέσα στην Αθήνα, αλλά όχι όσο γρήγορα οδηγείς εσύ, αφού κάνω πολύ συχνά διαδρομές των 20-30 λεπτών.:)

crs-k
16/10/2004, 23:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Πιστεύω +100 είναι λίγα, όχι πολλά. Ένα Dainese με παρόμοια χαρακτηριστικά συν απόλυτη αντίσταση στη βροχή πολύ αμφιβάλλω αν το παίρνεις με λιγώτερα από 350Ε.

Συμφωνώ βεβαίως για τα 3ωρα ταξίδια. Οδηγώ σχεδόν αποκλειστικά μέσα στην Αθήνα, αλλά όχι όσο γρήγορα οδηγείς εσύ, αφού κάνω πολύ συχνά διαδρομές των 20-30 λεπτών.:)

Απο 250 μπορεις να βρεις σιγουρα.
Δεν ειναι αναγκη να ειναι Dainese ...
Υπαρχουν κι αλλες φιρμες, απλως λιγοτερο γνωστες στο Ελληνικο κοινο.
Ψαξτο λιγο ... :winka:

gdevelek
17/10/2004, 10:05
Δεν έχω τίποτε να ψάξω στα 250Ε, αφού το έχω βρει στα 145Ε... Το τζάκετ των 145Ε με καλύπτει για διαδρομές πόλης απόλυτα. Και όταν πάω ταξίδι, μπορώ να βάλω από πάνω το πλαστικό εντελώς αδιάβροχο μπουφάν που έχω πάντα κάτω από τη σέλα και να μην περνά ούτε καταιγίδα.

Φανταστείτε, από την άλλη, κάποιον που δίνει τα 250Ε πιστεύοντας πως έχει ανεβεί πλέον σε τιμή οπότε, δεν μπορεί, θα είναι απόλυτα αδιάβροχο, τον διαβεβαίωσε και ο πωλητής, και, στην πρώτη μπόρα, ούπς, το νερό περνάει! Φτού!!

Κάπου εδώ κολάει και το περί κολοκυθόπιττας...

Θάνος
17/10/2004, 10:52
Δεν είναι μόνο τα Dainese καλά... με κάτι λιγότερο από 250€ είχα πάρει το Clover μου, που έτρωγε βροχή σε ταξίδι για περισσότερο από 4 ώρες και δεν πέρασε τίποτα.

Το βρίσκω απαράδεκτο να περνάει νερό από cordura, έστω και λίγο. Γι'αυτό τα παίρνεις. Αν είναι να βρέχεσαι ή να φοράς πλαστικά από πάνω, πάρε δερμάτινο που σε προστατεύει και καλύτερα.

gdevelek
17/10/2004, 12:50
Εϊσαι μάλλον τυχερός αν πέτυχες τέλεια προστασία από βροχή με 250Ε. Και το λέω αυτό γιατί η αγορά αυτή είχε το στοιχείο του τζόγου: μέχρι να βρέξει πρώτη φορά, δεν φαντάζομαι να ήσουν βέβαιος ότι όντως θα σε προστατεύσει, εκτός αν φίλος σου που το είχε αγοράσει σε είχε βεβαιώσει.

Θάνος
17/10/2004, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Εϊσαι μάλλον τυχερός αν πέτυχες τέλεια προστασία από βροχή με 250Ε. Και το λέω αυτό γιατί η αγορά αυτή είχε το στοιχείο του τζόγου: μέχρι να βρέξει πρώτη φορά, δεν φαντάζομαι να ήσουν βέβαιος ότι όντως θα σε προστατεύσει, εκτός αν φίλος σου που το είχε αγοράσει σε είχε βεβαιώσει.

Ήταν γνωστός μου ο πωλητής... :blush: :D

gdevelek
17/10/2004, 14:28
Μιας και μιλάμε για προστασία, μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση ότι η Dainese δεν έχει ακόμη βγάλει στην αγορά το γιλέκο-αερόσακκο. Πριν δύο χρόνια μου είπαν από την αντιπροσωπεία ότι ακόμη κάνουν δοκιμές. Χθές ξαναπήρα τηλέφωνο και μου έδωσαν ακριβώς την ίδια απάντηση!

Από την άλλη έχω μάθει ότι κάτι παρόμοιο έχει βγάλει η Colori. Μήπως ξέρετε λεπτομέρειες;

Μια ακόμη μισο-σχετική ερώτηση: Πόσο περίπου κοστίζει ένα εσωτερικό περίβλημα κράνους Nolan; Είναι καιρός να το αλλάξω μετά από δύο χρόνια...

Θάνος
17/10/2004, 16:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Μιας και μιλάμε για προστασία, μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση ότι η Dainese δεν έχει ακόμη βγάλει στην αγορά το γιλέκο-αερόσακκο. Πριν δύο χρόνια μου είπαν από την αντιπροσωπεία ότι ακόμη κάνουν δοκιμές. Χθές ξαναπήρα τηλέφωνο και μου έδωσαν ακριβώς την ίδια απάντηση!

Από την άλλη έχω μάθει ότι κάτι παρόμοιο έχει βγάλει η Colori. Μήπως ξέρετε λεπτομέρειες;

Μια ακόμη μισο-σχετική ερώτηση: Πόσο περίπου κοστίζει ένα εσωτερικό περίβλημα κράνους Nolan; Είναι καιρός να το αλλάξω μετά από δύο χρόνια...

Η Colori έχει βγάλει αερόσακκο, αλλά δεν θα το έπαιρνα για πολλούς λόγους.

1. Τα colori τα θεωρώ φτηνιάρικα (ένα παντελόνι cordura που είχα πάρει, έφαγε βροχή και μούσκεψε μέσα σε 5 λεπτά!)

2. Στο μπουφάν με αερόσακκο κουβαλάς το μπουκάλι με τον αέρα πάνω σου. Σε περίπτωση πτώσης, ακόμα και κλειδιά να κουβαλάς στην τσέπη σου μπορεί να σε τραυματίσουν, πόσο μάλλον ολόκληρο μπουκάλι.

3. Έπεσα με δερμάτινα και σκίστηκαν... γιατί η cordura που δεν έχει και την ίδια αντοχή, να κρατήσει και να μείνει ο αεροθάλαμος φουσκωμένος όσο θα σέρνομαι;

Οι πτώσεις στα motogp είναι νομίζω τα καλύτερα παραδείγματα για την αποτελεσματικότητα του εξοπλισμού. Όταν αρχίσουν αυτοί να εμπιστεύονται άλλα υλικά εκτός του δέρματος, θα το σκεφτώ κι εγώ σαν εναλλακτική...

gdevelek
17/10/2004, 17:31
Αν το μπουκάλι βρίσκεται "έξω" από τη "φούσκα", η φούσκα - λογικά - θα σε προστατέψει και από αυτό.

Η cordura ίσως σκάσει με την τριβή, αλλά τουλάχιστον στην πρώτη πτώση στο έδαφος θα σε έχει προστατέψει.

Ελάχιστοι έχουν τη δυνατότητα να φορούν τα παντελόνια του motogp στη δουλειά τους, καθώς και την καμπούρα στην πλάτη.

Πιστεύω πως όταν η Dainese επιτέλους βγάλει το προϊόν στην αγορά, θα αξίζει μια καλή ματιά. Προς το παρόν η Colori δεν γεννά εμπιστοσύνη, με βάση τη μετριότητα των ως τώρα πολύ λιγώτερο high-tech προϊόντων της. Εξάλλου απ΄ό,τι έχω ακούσει το μπουφάν της ενεργοποιείται με κορδόνι που δένεις σε ειδικό σημείο στη μηχανή και αν ξεχάσεις να το αποσυνδέσεις κατεβαίνοντας, φουσκώνεις! Αντίθετα η Dainese θα βγάλει μοντέλο με έξυπνο ασύρματο αισθητήρα.

Θάνος
17/10/2004, 17:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Αν το μπουκάλι βρίσκεται "έξω" από τη "φούσκα", η φούσκα - λογικά - θα σε προστατέψει και από αυτό.

Η cordura ίσως σκάσει με την τριβή, αλλά τουλάχιστον στην πρώτη πτώση στο έδαφος θα σε έχει προστατέψει.

Ελάχιστοι έχουν τη δυνατότητα να φορούν τα παντελόνια του motogp στη δουλειά τους, καθώς και την καμπούρα στην πλάτη.

Πιστεύω πως όταν η Dainese επιτέλους βγάλει το προϊόν στην αγορά, θα αξίζει μια καλή ματιά. Προς το παρόν η Colori δεν γεννά εμπιστοσύνη, με βάση τη μετριότητα των ως τώρα πολύ λιγώτερο high-tech προϊόντων της. Εξάλλου απ΄ό,τι έχω ακούσει το μπουφάν της ενεργοποιείται με κορδόνι που δένεις σε ειδικό σημείο στη μηχανή και αν ξεχάσεις να το αποσυνδέσεις κατεβαίνοντας, φουσκώνεις! Αντίθετα η Dainese θα βγάλει μοντέλο με έξυπνο ασύρματο αισθητήρα.

Δυστυχώς η στιγμή που σκας στην άσφαλτο είναι το λιγότερο που θα σου συμβεί. Δεν μπορείς να ξέρεις την ώρα που σέρνεσαι με την ταχύτητα που είχες όταν έπεσες, πότε θα τρακάρεις με ένα σταθερό αντικείμενο και εκεί θα εμπιστευόμουνα πολύ περισσότερο ένα κροκόδειλο πλάτης από ένα λεπτό στρώμα αέρα (αν υπάρχει ακόμα).

Ωστόσο η Dainese δεν είναι όποια κι όποια. Αν βγάλει κάτι τέτοιο μάλλον θα είναι καλύτερο από της colori.

Πάντως εγώ ακόμα το βλέπω με δυσπιστία όλο αυτό το project...

crs-k
17/10/2004, 18:20
Το "μπουκαλι" (φυσιγγιο) ειναι πολυ μικρο. Οσο μισο πακετο τσιγαρα. Ειναι στρογγυλεμενο απο παντου, πισω απο τον αεροσακο και ΔΕΝ υπαρχουν κινδυνοι τραματισμου απο αυτο.
Τωρα αν σκιστει ο αεροσακος απο την τριβη δεν ξερω ...
Αλλα ετσι κι αλλιως αρχιζει και ξεφουσκωνει μετα την πρωτη πτωση νομιζω.

gdevelek
17/10/2004, 19:54
Αυτό είναι ένα καίριο ζήτημα, αν αργεί τόσο να φουσκώσει, άστα να πάνε. Γιατί στο κάτω-κάτω, υπάρχει πάντα η χειρότερη πιθανότητα σύγκρουσης με άλλο όχημα ή αντικείμενο αντί για απλή πτώση, οπότε αν το φούσκωμα δεν έχει ξεκινήσει όταν αγκαλιαστείς με το άλλο αντικείμενο... άντε γειά. Και βεβαίως το γιλέκο δεν θα προστατεύσει τα άκρα. Το ερώτημα είναι αν τελικά προσφέρει κάποια προστασία ώστε να αξίζει την αγορά.

Έθεσα το ζήτημα προ λίγων ημερών σε νέα συζήτηση αλλά, ενώ πολλοί διάβασαν το θέμα, κανένας δεν απάντησε, φαίνεται ελάχιστοι έχουν προβεί στην αγορά ως τώρα... Βέβαια όταν τόσοι και τόσοι δεν φορούν κράνος, σίγουρα δεν θα πάρουν το γιλέκο...

crs-k
17/10/2004, 23:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Αυτό είναι ένα καίριο ζήτημα, αν αργεί τόσο να φουσκώσει, άστα να πάνε. Γιατί στο κάτω-κάτω, υπάρχει πάντα η χειρότερη πιθανότητα σύγκρουσης με άλλο όχημα ή αντικείμενο αντί για απλή πτώση, οπότε αν το φούσκωμα δεν έχει ξεκινήσει όταν αγκαλιαστείς με το άλλο αντικείμενο... άντε γειά. Και βεβαίως το γιλέκο δεν θα προστατεύσει τα άκρα. Το ερώτημα είναι αν τελικά προσφέρει κάποια προστασία ώστε να αξίζει την αγορά.
................

Εγω ΔΕΝ ειπα πουθενα οτι αργει !
Φουσκωνει ακαριαια !
Αν θελεις μαλιστα εχεις και ανταλλακτικη φιαλη μαζι σου και την αλλαζεις σε 3 λεπτα, για να το ξαναεχεις ετοιμο.
Δες αναλυτικη παρουσιαση στο site της Colori με βιντεακια.

Θάνος
18/10/2004, 00:05
Εγώ αναρωτιέμαι αν πραγματικά πιστεύει κανείς ότι προστατεύεται στο ελάχιστο από ένα τέτοιο γιλέκο..

Νομίζω ότι όλη η ιστορία είναι ένα εφετζίδικο παραμύθι γι'αυτό και κανείς δεν το αγοράζει.

Ο αερόσακκος στο αυτοκίνητο λειτουργεί προστατευτικά/επιβραδυντικά για το κεφάλι την ώρα ακριβώς που σκάει και φουσκώνει. Δεν λειτουργεί σαν "ασπίδα" όπως τα ρούχα στον μοτοσυκλετιστή.

Έστω ότι το γιλέκο φουσκώνει και αντέχει και στην τριβή και δεν σκίζεται. Πιστεύει κανείς ότι θα τον προστατέψει αν σκάσει πάνω σε μία αιχμηρή επιφάνεια ή έστω και στην ακμή ενός πεζοδρομίου ή στην μπαριέρα; Είναι ανθεκτικότερο στην κρούση και τη συμπίεση το στρώμα του αέρα από το σκληρό πλαστικό ενός κροκόδειλου ή ενός προστατευτικού από αυτά που έχουν πάνω όλα τα μπουφάν;

:nono: δεν νομίζω...

crs-k
18/10/2004, 06:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Thanos_
..........................
Έστω ότι το γιλέκο φουσκώνει και αντέχει και στην τριβή και δεν σκίζεται. Πιστεύει κανείς ότι θα τον προστατέψει αν σκάσει πάνω σε μία αιχμηρή επιφάνεια ή έστω και στην ακμή ενός πεζοδρομίου ή στην μπαριέρα; Είναι ανθεκτικότερο στην κρούση και τη συμπίεση το στρώμα του αέρα από το σκληρό πλαστικό ενός κροκόδειλου ή ενός προστατευτικού από αυτά που έχουν πάνω όλα τα μπουφάν;

:nono: δεν νομίζω...

Σε συνδιασμο ?

Γιατι να μην εχει και ολα τα αλλα προστατευτικα ? :winka:

Θάνος
18/10/2004, 07:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Σε συνδιασμο ?

Γιατι να μην εχει και ολα τα αλλα προστατευτικα ? :winka:


Οκ!! Άμα είναι έτσι... πάω πάσο.. :D

gdevelek
18/10/2004, 09:14
Μια στιγμή ρε παιδιά. Αν σε περίπτωση πτώσης ο αναβάτης κινδυνεύει από πρόσκρουση σε 7 ειδών αντικείμενα, πρέπει ο αερόσακκος να προστατεύει και από τα 7 για να τον θεωρήσουμε χρήσιμο;;;

Εντάξει, αν πέσεις πάνω σε αιχμηρό αντικείμενο δεν θα σε προστατεύσει, είναι μάλλον προφανές. Αν όμως σε προστατεύσει από πρόσκρουση σε σκληρή επίπεδη επιφάνεια, θα χαλαστείς;

Προσωπικά είμαι βέβαιος πως η πρόσκρουση με τον ώμο ή τον αγκώνα με συμβατικό μπουφάν με προστασίες είναι χειρότερη από την πρόσκρουση φορώντας μπουφάν με αερόσακκο. Η φούσκα θα απορροφήσει τη δύναμη της πρόσκρουσης καλύτερα.

Από την άλλη, στο βίντεο που μόλις είδα το πάχος του φουσκωμένου αερόσακκου με ξάφνιασε, το περίμενα τουλάχιστον διπλάσιο. Βλέποντας τον τύπο να σηκώνεται, η μόνη ένδειξη ότι το μπουφάν είχε φουσκώσει ήταν ο γιακάς.

Θάνος
18/10/2004, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Μια στιγμή ρε παιδιά. Αν σε περίπτωση πτώσης ο αναβάτης κινδυνεύει από πρόσκρουση σε 7 ειδών αντικείμενα, πρέπει ο αερόσακκος να προστατεύει και από τα 7 για να τον θεωρήσουμε χρήσιμο;;;

Εντάξει, αν πέσεις πάνω σε αιχμηρό αντικείμενο δεν θα σε προστατεύσει, είναι μάλλον προφανές. Αν όμως σε προστατεύσει από πρόσκρουση σε σκληρή επίπεδη επιφάνεια, θα χαλαστείς;

Προσωπικά είμαι βέβαιος πως η πρόσκρουση με τον ώμο ή τον αγκώνα με συμβατικό μπουφάν με προστασίες είναι χειρότερη από την πρόσκρουση φορώντας μπουφάν με αερόσακκο. Η φούσκα θα απορροφήσει τη δύναμη της πρόσκρουσης καλύτερα.

Από την άλλη, στο βίντεο που μόλις είδα το πάχος του φουσκωμένου αερόσακκου με ξάφνιασε, το περίμενα τουλάχιστον διπλάσιο. Βλέποντας τον τύπο να σηκώνεται, η μόνη ένδειξη ότι το μπουφάν είχε φουσκώσει ήταν ο γιακάς.

Νομίζω ότι η φούσκα θα είναι σε όλες τις περιπτώσεις χειρότερη. Ο κροκόδειλος και τα λαστιχένια ή πλαστικά προστατευτικά έχουν προφανώς πολύ μεγαλύτερη αντοχή σε κρούση από το φουσκωμένο μπαλόνι... Είναι πασιφανές, δεν χρειάζεται συζήτηση.

Δεν βρίσκω ούτε ένα πλεονέκτημα στη χρήση αερόσακκου πέρα από το να πέσεις δήθεν στα μαλακά όταν το βασικό είναι να μη σου χωθεί πουθενά κανένα παλούκι, υπό την ευρύτερη έννοια ή να μη σε κόψει στα δύο καμία μπαριέρα.. Τι φούσκες και αέρας μου λέτε...

Τώρα αν θέλετε να το προτιμήσετε εμένα τι με πειράζει;

crs-k
18/10/2004, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Thanos_
...............
Δεν βρίσκω ούτε ένα πλεονέκτημα στη χρήση αερόσακκου πέρα από το να πέσεις δήθεν στα μαλακά όταν το βασικό είναι να μη σου χωθεί πουθενά κανένα παλούκι, υπό την ευρύτερη έννοια ή να μη σε κόψει στα δύο καμία μπαριέρα.. Τι φούσκες και αέρας μου λέτε...

Τώρα αν θέλετε να το προτιμήσετε εμένα τι με πειράζει;

Ρε θανε ....
Ριλαξ ρε φιλε ...

Γιατι κανεις πολεμο ? :lol:
Και εγω ΔΕΝ την παω την Colori, αλλα δεν κανω ετσι. :lol:

Μεγαλος κινδυνος στην πτωση ειναι κι η μετατοπιση σπονδυλου απο το τρανταγμα της πτωσης.
Απο αυτο τουλαχιστον σε προφυλλασει.
Αν εχεις κι ΟΛΑ τα αλλα προστατευτικα, εισαι ΟΣΟ ειναι δυνατον καλλυμενος.
Μην το βγαζεις και εντελως αχρηστο ...

Μολις το βγαλει αλλη εταιρεια, θα το σκεφτω κι εγω!

gdevelek
18/10/2004, 15:00
Θάνο, δεν το στέλνεις το παραπάνω μήνυμά σου και στη Dianese, που κωλοχτυπιούνται οι κακομοίρηδες εδώ και κάτι χρόνια να βγάλουν μπουφάν με αερόσακκο, να τους γλιτώσεις από τον κόπο και από τα έξοδα; Άγαλμα θα σου φτιάξουν από ευγνωμοσύνη.

Κοίτα να δεις που την είχα και σε εκτίμηση τη Dainese...

Θάνος
18/10/2004, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Ρε θανε ....
Ριλαξ ρε φιλε ...

Γιατι κανεις πολεμο ? :lol:
Και εγω ΔΕΝ την παω την Colori, αλλα δεν κανω ετσι. :lol:

Μεγαλος κινδυνος στην πτωση ειναι κι η μετατοπιση σπονδυλου απο το τρανταγμα της πτωσης.
Απο αυτο τουλαχιστον σε προφυλλασει.
Αν εχεις κι ΟΛΑ τα αλλα προστατευτικα, εισαι ΟΣΟ ειναι δυνατον καλλυμενος.
Μην το βγαζεις και εντελως αχρηστο ...

Μολις το βγαλει αλλη εταιρεια, θα το σκεφτω κι εγω!

Είμαι ακόμα μάχιμος γι'αυτό! :D

Δεν κάνω πόλεμο ρε συ... έτσι φάνηκε; απλά η γνώμη μου είναι αυτή.

Εντάξει ίσως θα μπορούσαμε να φοράμε ένα σκασμό πράγματα, αλλά το θέμα είναι να υπάρχει και μια ισορροπία ανάμεσα στην ασφάλεια και την άνεση.

Το συγκεκριμένο μπουφάν το έχω δει και από κοντά και στο βίντεο της παρουσιάσης. Ε εντάξει απλά δεν με πείθει..

Θάνος
18/10/2004, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Θάνο, δεν το στέλνεις το παραπάνω μήνυμά σου και στη Dianese, που κωλοχτυπιούνται οι κακομοίρηδες εδώ και κάτι χρόνια να βγάλουν μπουφάν με αερόσακκο, να τους γλιτώσεις από τον κόπο και από τα έξοδα; Άγαλμα θα σου φτιάξουν από ευγνωμοσύνη.

Κοίτα να δεις που την είχα και σε εκτίμηση τη Dainese...

Δηλαδή επειδή η Dainese κάνει έρευνα πρέπει εγώ να μην έχω γνώμη;

Αυτά που έχω δει μέχρι τώρα, αυτά σχολιάζω. Αν μετά βγάλουν παπάδες, θα το ξανασυζητήσουμε.

crs-k
18/10/2004, 15:14
Εγω καταλαβαινω οτι θα βγαζουν ολο και καλυτερα μετρα προστασιας.
Αυτο ειναι καλο για μας και κακο για την τσεπη μας! :D

Αλλα αφου χωρις εμας ΔΕΝ θα υπαρχει κι η τσεπη ... :lol:

ASTRAKITCAR
19/10/2004, 21:12
Αναμεσα στα μοντελα DIAS JACKET της COLORI (350€) και της Bering CUB 112 (400€) τι προτείνεται και γιατί.

Με ενδιαφλερει η ασφάλεια που προσφέρουν και γενικά η ποιότητα κατασκεύης σε συνδυασμό με την αντοχή στον χρόνο.

ευχαριστώ

hornet
20/10/2004, 08:36
Παιδακια ειναι τα πραγματα συγκεκριμενα!
Αλλα τα ματια του λαγου και αλλα της κουκουβαγιας!
Τα δερματινα σε σωζουν σε πτωση με ΠΟΛΛΑ χιλιομετρα και ο θανος δεν θα μιλαγε εαν (δυστυχως ) δεν το διαπιστωνε μονος του.
Δεν κανει με κανεναν πολεμο απλα προσπαθει να σας πει ορισμενα πραγματα.
Αλλο να πεσεις με 150χλμ και τριβεσαι στην ασφαλτο η σε κοτρωνια στην ακρη του δρομου με ενα δερματινο και αλλο με να μπαλονι ντυμενο με υφασμα.
Αν ηταν δυνατον να περναμε ενα μαχαιρι και να καρφωναμε τον ενα τυπο μπουφαν και μετα τον αλλο να δουμε ποιος θα αντεξει εκ των δυο.
Δεν ειναι τυχαιο οτι οι αγωνιστικες φορμες ειναι δερματινες!
Εγω προσωπικα δεν θα εμπιστευομουν να ειμαι μεσα σε ενα υφασμα.
Τωρα αν στο μελλον αποδειχτει τοσο περιτρανα οσο και στα δερματινα οτι αντεχουν σε πτωσεις υψηλων χιλιομετρων τοτε να το συζητησουμε σοβαρα.
Το συγκεκριμενο μπουφαν σχεδιαστηκε για να αντιμετωπιζει ενα πραγμα (στατικη κρουση),προτιμω τον κροκοδειλο προς το παρον

voudarxos
20/10/2004, 20:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
cordura η δερμάτινο?
παίζει δερμάτινο στο MAKRO χωρις προστατευτικα στα 130+ φπα
cordura παίζει με 200 -230
ριχτε ιδέες

Εξαρταται αν το θες για προστασια απο νερο η σαβουρμα.
Με 130 πηρα cordura με προστατευτικα σε αγκωνες - πλατη - και ωμους μαρκα germas και με την προχθεσινη βροχη εκοβα βολτες για κανα 2ωρο να δω αν θα περασει και δεν περασε τιποτα απο νερο ...
Σε πτωση ευτυχως δοξα το θεο δεν το δοκιμασα αλλα δεν νομιζω το υλικο αυτο να αντεχει στο συρσιμο....
Σιγουρα ενα καλο δερματινο σε πτωση προστατευει πολυ καλυτερα και ας βραχεις και λιγακι 5 φορες το χρονο:D