PDA

View Full Version : παρακαλώ την βοήθεια σας!



giorgosxristou
14/09/2007, 13:09
Eπειδή από καιρό σκεφτόμουν να πάρω μηχανή και τώρα που ήρθε η στιγμή βρίσκομαι σε δίλημμα τι να πάρω τα βριδκω σκουρα,είχα καταλήξει στο tdm το 900 αλλα επειδή σε κάποια σημεία με προβλημάτισε το ξανασκέφτομαι πάλι,αυτό που με προβλημάτισε είναι η κατανάλωση βενζίνας που έχει,το λοιπόν να σας βοηθήσω περίπου τι ψάχνω,μια μηχανή ώστε να μπορώ να μετακινούμε μέσα στην πόλη,να μπορώ να κάνω ένα άνετο ταξίδι εκτος και να μην έχω μεγάλες καταναλώσεις,τα μοντέλα όπου σκέφτομαι είναι το tdm to 900,το translapt to 650και το bmw το f650,tο f 650 "μαρεσει" αλλα με ένα γνωστό όπου το συζητήσαμε μου είπε ότι επειδή είναι μονοκύλινδρο έχει πόλους krandasmous με αποτέλεσμα να σε κουράζει κάπως,κάτοχος μηχανής δεν ήμουν προηγούμενος επόμενος δεν έχω την κατάλληλη εμπειρία,το τρελό γκάζι δεν με endiafderei και τόσο ,ποιο πολύ με ενδιαφέρει να κινούμε με αξιοπρέπεια.


ευχαριστώ πολύ!

makis206
14/09/2007, 13:55
Kawasaki Versys ;

V-Strom 650 ;

Σ'αρέσουν ;

:beer:

mixalakis
14/09/2007, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Kawasaki Versys ;

V-Strom 650 ;

Σ'αρέσουν ;

:beer:

+1
Με προτίμηση στο versys λόγω εμφάνισης

BlackAdder
14/09/2007, 14:27
TDM καλύτερα, κυκλοφορούν άπειρα, και θα τη βρείς ποιό φτηνά από τις άλλες και πιθανότατα με extras.
προσωπικά δε θα το σκεφτόμουν σε σχέση με τις υπόλοιπες αλλά γούστα είναι αυτά....

giorgosxristou
14/09/2007, 14:53
καλησπέρα ,
ναι είναι ωραίες μηχανές αλλα έχω καταλήξει στις παραπάνω που είπα, αλλα το tdm είναι ότι μου έχει γυαλίσει από την αρχή!sorry κιόλας αλλα είμαι αρκετά μπερδεμένος,βάζω όλους τους παράγοντες μέσα κλείνω πάντα προς το tdm αλλα με φρενάρει κάπως η κατανάλωση που έχει,να διευκρινίσω ότι μιλάμε για normal οδήγηση.

byron
14/09/2007, 15:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgosxristou
αλλα με φρενάρει κάπως η κατανάλωση που έχει,να διευκρινίσω ότι μιλάμε για normal οδήγηση.

Τι κατανάλωση έχει που σε προβληματίζει τόσο πολύ; Προφανώς θα καίει κάτι παραπάνω λόγω κυβικών, αλλά δεν φαντάζομαι ότι η είναι δραματική η διαφορά.

costas81
14/09/2007, 15:25
το vstrom τα κανει ολα και συμφερει!!

:wave2:

mixalakis
14/09/2007, 18:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Τι κατανάλωση έχει που σε προβληματίζει τόσο πολύ; Προφανώς θα καίει κάτι παραπάνω λόγω κυβικών, αλλά δεν φαντάζομαι ότι η είναι δραματική η διαφορά.

+1 Αν εξαιρέσεις τα ΚΤΜ και τα Ducati που καίνε πολύ στα υπόλοιπα οι διαφορές είναι πολύ μικρές.

panavour
21/09/2007, 08:52
Αμα καις 1 λιτρο παραπανω στα εκατο χλμ,στα 100000 ΧΛΜ θα εχεις καψει 1000 λιτρα παραπανω.Με μεση τιμη βενζινης 1 ευρω θα εχεις δωσει 1000 ευρω παραπανω.Κανε μονος σου τους υπολογισμους για ακομα μεγαλυτερη καταναλωση, και υπολογισε επισης,σε ποσα χρονια θα εχεις κανει 100000 χλμ για να δεις ποσα θα δινεις παραπανω το χρονο.Παντως εγω σου συνιστω το TRANSALP ΔΙΟΤΙ ΕΙΝΑΙ HONDA KAI EINAI H ΙΔΑΝΙΚΗ ΜΗΧΑΝΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ VALUE FOR EVER.Aμα δε εχεις αμφιβολια ρωτα στα φαναρια κατοχους.Ολοι πινουν νερο στο ονομα της.Υπαρχουν δε, δεκαδες μεταχειρισμενα στην χρυση ευκαιρια,σε καλες τιμες και σε πολυ καλη κατασταση.ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΘΡΑΥΣΤΑ.:beer: :wave2: :)

CORN
21/09/2007, 09:56
panavour
Παντως εγω σου συνιστω το TRANSALP ΔΙΟΤΙ ΕΙΝΑΙ HONDA KAI EINAI H ΙΔΑΝΙΚΗ ΜΗΧΑΝΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ VALUE FOR EVER.
Ενας φιλος ειχε προβλημα με την σελα ....οτι με φρενο γλυστραγε μπροστα :sick: και τελευταια δεν βλεπω συχνα transalp,εδω στην πατρα .......αλλα ψαξου λιγο ακομα
ΑΥΤΑ.....ΟΣΟ για την μπετζινα:lol: :lol: ΕΛΕΟΣ 900 ειναι δεν το καταλαβαινεις;