PDA

View Full Version : μπαταρία bosch



road spirit
14/09/2007, 15:51
που θα βρω στην Αθήνα μπαταρίες bosch? παίρνω τηλ στο κεντρικό διανομέα/αντιπρόσωπο και δεν απαντά κανείς...

ξέρει κανείς?
thnx

kiriakost
14/09/2007, 20:30
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=41250&highlight=bosch

road spirit
19/09/2007, 09:52
σήμερα πήγα σε μαγαζί με μπαταρίες bosch, (επιτέλους...) μονο και μονο για να φάω μια καλή ήττα. Είχα μαζί μου την μπαταρία της CBR (yuasa) που θέλω να αντικαταστήσω, και η απάντηση ήταν ότι τέτοια αντίστοιχη, η bosch δεν έχει...
:mad:

makis206
19/09/2007, 10:55
Γιάννη γιατί δεν ψάχνεις πάλι για Yuasa ; Μια χαρά μπαταρίες δεν είναι ;

:beer:

road spirit
19/09/2007, 10:58
γιατί κάνει 130 γιούρια :mad: :mad: ενώ ήξερα οτι bosch (σαν επώνυμες και με εγγύηση, όπως γράφει στο θρεντ του ο κυριάκος) είναι καμια 50αριά φθηνότερες...

MikeG
19/09/2007, 10:59
Μήπως και απλά δεν έχει ο τύπος που πήγες το τύπο μπαταρίας που χρειάζεσαι? (Με πολλούς τύπους μπλέξαμε:D ). Για ψάξε μια στο δίκτυο..Μου ακούγεται λίγοπαράλογο να μη βγάζει τύπο μπαταρίας που βγάζει ανταγωνίστρια εταιρία...

:wave2:

merkouris
19/09/2007, 11:12
εχω εγω μπαταριες bosch στειλε αμα θες σε πμ το κιν σου να μου πεις τα χαρακτιριστικα και να σου πω και γω αν υπαρχει σε stock

road spirit
19/09/2007, 11:40
οκ, σου έστειλα,
thanx :)

SAM46
19/09/2007, 14:41
εγω την ειχα παρει απο το πρακτικερ 65? τον μαρτιο!!

12V 10A

kiriakost
19/09/2007, 19:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
γιατί κάνει 130 γιούρια :mad: :mad: ενώ ήξερα οτι Bosch (σαν επώνυμες και με εγγύηση, όπως γράφει στο θρεντ του ο Κυριάκος) είναι καμιά 50αριά φθηνότερες...

Σου εύχομαι από καρδιάς να βρεις, και για την δικιά , σου .
Ειναι κρίμα, να ξοδεύεις παραπανίσια λεφτά , επειδή μια εταιρεία κάνει ότι της καπνίσει ,
διοτι το παίζει μονοπώλιο.

road spirit
20/09/2007, 11:39
χθες εντόπισα στο ιντερνετ ενα κατάλογο της bosch όπου και ΔΕΝ αναγράφει τον τύπο της μπαταρίας του CBR (ytz), οπότε μάλλον είχε δίκιο ο μαγαζάτορας ...

και το θέμα ειναι οτι η yuasa του εμπορίου είναι made in indonesia, και ΔΕΝ είναι οι ίδιες με τις yuasa που φοράνε τα μοντέλα της honda που ειναι made in japan... :mad:

kiriakost
20/09/2007, 18:42
Για γράψε μου τον κωδικό της Yuasa , που φοράς !! παράδειγμα .... YTX12-BS

Tropeas
20/09/2007, 18:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Για γράψε μου τον κωδικό της Yuasa , που φοράς !! παράδειγμα .... YTX12-BS
Αυτή είναι η δικιά μου... που το ξέρεις? :rolleyes: :confused: :p
για πες καμιά τιμή...:wave2:

kiriakost
20/09/2007, 20:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Αυτή είναι η δικιά μου... που το ξέρεις? :rolleyes: :confused: :p
για πες καμιά τιμή...:wave2:

Δεν ξέρω βρε, τιμές :)

Απλά θέλω να βοηθήσω το παλικάρι , να βρει τον τύπο μπαταρίας σε Bosch .

Πάντως για την δικιά σου, ο BOSCH BATTERY CODE είναι B51012 :)


Edit : στα 80? την βλέπω στην Αγγλία .

road spirit
20/09/2007, 22:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Για γράψε μου τον κωδικό της Yuasa , που φοράς !! παράδειγμα .... YTX12-BS

ΥΤΖ10S MF

ΑΛΛΑ

πήγα χτες απο το μηχανικό μου και τον ρωτάω αν ξέρει που θα βρω μπος....
στη κουβέντα πάνω μου λέει να του πάω την yuasa που εγω την θεωρούσα νεκρή μετά απο σχεδόν 8 μήνες ανενεργή (και εφόσον γυρνώντας το διακόπτη του CBR δεν είχε ρεύμα να κάνει ουτε καν το διαγνωστικό τσεκ στο στροφόμετρο)...
μου είπε οτι η μπαταρία θα είναι οκ :eyepop: :eyepop:

ναι καλά του λέω... τεσπα, του την άφησα χτες, πέρασα σημερα πριν απο μερικές ώρες και μου έδωσε τη μπαταρία ΕΤΟΙΜΗ :eyepop: :eyepop: . Ειναι ΟΚ λέει.... το optimizer που χρησιμοποίησε, δεν ξέρω πως και γιατί, την φόρτησε και εδωσε και ΟΚ. Αύριο θα την βάλω στη μοτο και θα δούμε ... :sick:

kiriakost
20/09/2007, 23:42
Σου βρήκα κινέζικη με λίγα φράγκα .
Ισως η ίδια εταιρεία να μπορεί, να σου φέρει και γνήσια σε καλά λεφτά .
Εχει τις καλύτερες τιμές για Yuasa πανελλαδικά !!
http://www.interbatt.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=128&category_id=18&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=15

τώρα περί .... optimizer ... άστο ..

Εαν δεν έχει κατεστραμμένο στοιχείο , αύριο θα βάλεις μπροστά .

Για Bosch δεν βρήκα ακόμη .
αλλά ψάχνω.

road spirit
20/09/2007, 23:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
τώρα περί .... optimizer ... άστο .. σου πρόσθεσε νερακι αποσταγμένο ,έκανε και μια φόρτιση.

Εαν δεν έχει κατεστραμμένο στοιχείο , αύριο θα βάλεις μπροστά .

:nono: πως θα προσθέσει νεράκι? η μπαταρία ειναι κλειστού τύπου, δεν έχει άνοιγμα απο πουθενά, εντελώς σφραγισμένη (sealed type-valve regulated)

τεσπά, εχω και εγω τις αμφιβολίες μου, αύριο θα δείξει

kiriakost
21/09/2007, 00:06
Πανω που εκανα EDIT !! μου έκανες παράθεση .. να μην βιάζεσαι τόσο .. :)

Φιλε δεν βρήκα τίποτα , άλλο απο τέσσερις τουλάχιστον κινέζικες ... πάρε μια καινούργια Yuasa , και ίσως στην επόμενη αλλαγή , να έχει βγάλει κάτι και η Bosch.

road spirit
01/10/2007, 14:29
επανέρχομαι μετά απο λίγες μέρες : τελικά η μπαταρία yuasa ΔΟΥΛΕΨΕ!! δεν το περίμενα πραγματικά... σκεφτομουν οτι 2,5 χρονών μπαταρία με τους τελευταίους 8 μήνες σε αδράνεια, θα είχε παραδόσει οριστικά το πνεύμα.
Αυτή τη στιγμη το CBR δουλευει μια χαρά, πχ, όταν ανοίγω το διακόπτη τα φώτα εχουν δυνατή δέσμη χωρίς να δουλεύει ο κινητήρας...

μου φαίνεται οτι θα παρω ενα optimizer... :)

gcrook
01/10/2007, 17:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
επανέρχομαι μετά απο λίγες μέρες : τελικά η μπαταρία yuasa ΔΟΥΛΕΨΕ!! δεν το περίμενα πραγματικά... σκεφτομουν οτι 2,5 χρονών μπαταρία με τους τελευταίους 8 μήνες σε αδράνεια, θα είχε παραδόσει οριστικά το πνεύμα.


Σαν να μου περιγραφεις την δικη μου αυτη την στιγμη.
Κατσε να δουμε αν θα εχουμε το 2/2 :D

merkouris
02/10/2007, 09:26
παιδια,μπαταριες bosch μπορω να σας προμηθευσω αλλα θελω το κωδικο της bosch ή της διαστασεις της μπαταριας και φυσικα βολτ και αμπερ.μονο να ξερετε οτι στα αμαξια εχει μεγαλη γκαμα μπαταριων,για μοτο βγαινουν ομως δεν εχουν και μεγαλο στοκ αλλα το ψαχνω για οποιον θελει. :wave2: