PDA

View Full Version : Volvo BLIS !!!!!!!!!!!!!!!!!!!



ktm640lc4
15/09/2007, 02:04
Πατηστε να δειτε τα χαρακτηριστικα και πατηστε ''ανεση'' συστημα επιτηρησης τυφλων σημειων.

http://www.volvocars.gr/All-Cars-MY08/Volvo-S40/FeaturesEquipment.htm

Απλα καταπληκτικο. Ελπιζω να βγει για ολα τα αυτοκινητα καποια στιγμη και απορω γιατι δεν εχει μπει ακομα...

lampros_fazer
15/09/2007, 02:28
Γαμάτο! Ίσως όμως να είναι κουραστικό όταν είσαι σε σταθερή πορεία και περνανε οχήματα δίπλα σου να αναβοσβήνει συνέχεια..Πολύ χρήσιμο πάντως..

(btw φοβερό το site της Volvo)

ktm640lc4
15/09/2007, 02:31
Απο οτι καταλαβαινω πρεπει να ενεργοποιητε μονο οταν αναβεις φλας. Για να μην σε κουραζει οπως λες, οντως.

Οντως το site ειναι απιστευτα καλοφτιαγμενο.

Παντως το συστημα πρεπει να μπει παντου. Σε ΟΛΑ.

Αν προσεξετε στο βιντεο δειχνει παραδειγμα με μοτοσυκλετα. Θα σωσει κοσμο αυτο.

marulis
15/09/2007, 02:42
Ξέρετε ποια εταιρία έβαλε πρώτη ζώνες ασφαλείας ?
Volvo rules

675
15/09/2007, 03:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Γαμάτο! Ίσως όμως να είναι κουραστικό όταν είσαι σε σταθερή πορεία και περνανε οχήματα δίπλα σου να αναβοσβήνει συνέχεια..Πολύ χρήσιμο πάντως..

(btw φοβερό το site της Volvo)

κατα τη γνωμη μου θα ηταν εωοχλητικο εφοσον ηταν και ηχητικο...:winka:

div400
15/09/2007, 09:32
:mad: :confused: :mad:

δεν λεώ πολυ χρησιμο συστημα και όντως (ειδικα γι αεμας) θα ειναι σωτηριο!

ΑΛΛΑ::rolleyes:

την τελευταια 10ετια (και ειδικα στο χωρο των τετρατροχων) ο ΟΔΗΓΟΣ, υποκαθίστατε ολο και περισοτερο απο ηλεκτρονικά συστήματα και μετατρέπεται ολο και περισοτερο σε ΧΡΗΣΤΗ....

λειτουργίες και ικανότητες που ειναι αυτονόητο οτι θα επρεπε να έχει καθε ΟΔΗΓΟΣ ενος οχήματος (γνωση/αισθηση του επιπέδου προσφησης, γνωση και κατανόηση του χώρου στο οποιο κινειτε, δυνατότητες του οχηματος του, επιγνωση κινδύνου, αισθημα ΕΥΘΥΝΗΣ απέναντη στους επιβάτες του και τους αλλους που κινουντε στο ιδιο χώρο, για να αναφέρω μονο λιγα...) μεταβιβάζονται σε ηλεκτρονικά κυκλώματα και απο ΟΔΗΓΟΣ γίνεται παθητικός ΧΡΗΣΤΗΣ!

δεν θα μου κάνει καμια εκπληξη αν στα επόμενα 10 χρονια τα αυτοκινητα θα ΠΛΗΡΩΣ αυτοματοποιημενα. θα μπαινει μεσα ο ΧΡΗΣΤΗΣ θα εισαγει τον επιθυμητο προορισμό και το οχημα θα κινηθει προς τα εκει ΧΩΡΙΣ καμια εμπλοκη του ανθρώπου.....

τωρα βεβαια θα μου πειτε: ειναι τα ηλεκτρονικα που προκάλεσαν την απωλεια ικανοτητων ή απουσια ικανοτητων ΕΦΕΡΕ τα ηλεκτρονικά βοηθήματα.....

απλα ειμαι οπαδος της αποψης οτι κανένα ηλεκτρονικό βοήθημα δεν μπορει/πρεπει να υποκαταστησει την ανθρώπινη ικανότητα. και η τελευταια αποκτάται μονο με εκπαιδευση και εμπειρία.....

υγ: με την προοδο των ηλεκτρονικών και την ολο και πιο συμπαγή τους σχεδιαση, θα δουμε αναλογα συστήματα και στις μοτοσυκλέτες ,ηδη το ABS εχεί γίνει αυτονόητο, θα ακουλήθήσει το traction control και...και...και.....:yuck: :yuck: :yuck:

AFTER
15/09/2007, 09:40
Αφου οπως βλεπουμε καθε μερα, οι οδηγοι γινονται ολοενα και πιο κουλοι, ας φτιαξουν τουλαχιστον αμαξια που να οδηγουνται μονα τους...
Η μονη λυση

fantacid
15/09/2007, 10:31
ρε div400 δεν εχεις δει τι κοσμος οδηγαει αυτοκινητα?

απο το ξανθο 18χρονο πιπινακι που με το που περασε σε καποια σχολη ο μπαμπας της, της εκανε δωρο ενα τρεντυ αμαξακι μεχρι κατι θειες κ θειους που ο χαρος ξεχασε να τσεκαρει το εισιτήριο τους!

σημερα η ικανοτητα οδηγησης ειναι τοσο αυτονοητη που χανει για καποιους την σοβαρατοτητα κ την υπευθυνότητά της.
οι περισσοτεροι οδηγουνε με μια αβασταχτη ελαφροτητα τυπου "ολοι οδηγανε, εγω δε θα τα καταφερω?" κι ομοως ........ακομα κ οι πιο ικανανοι μπορουν να πεσουν σε μοιραίο λαθος λογω απροσεξιας ή υπερεκτιμηση των ικανοτητων τους!


οποτε σιγουρα ΔΕΝ ειναι κακο να υπαρχουν ηλεκτρονικα βοηθηματα που να συμπληρωνουν ή να μεγενθυνουν καποιες ικανοτητες του οδηγου/χρηστη ενας οχηματος που μπορει να σκοτώσει απο κακο χειρισμο!


τωρα οσον αφορα την οδηγικη ικανοποιηση που χανεται,
τα βοηθηματα που εχουν να κανουν με την οδηγικη συμπεριφορα του οχηματος ειναι απενεργοποιησημα εαν κ οταν το επιλεξει ο οδηγος

DARK749
15/09/2007, 10:40
Το συστημα ειναι οντως καταπληκτικο. Δεν υπαρχει ηχητικη ειδοποιηση απλα αναβοσβηνει η ενδειξη μεσα στο αυτοκινητο.
Δουλευει με την λογικη οτι οταν θες να αλλαξεις λωριδα θα κοιταξεις τον καθρεφτη και θα δεις την ενδειξη αναμμενη.
Παντως δουλευει καταπληκτικα!!!!!!!!

DrIoannis
15/09/2007, 10:49
Για τους μοτοσυκλετιστές πιστεύω θα είναι σωτήριο.Μακάρι να περάσει και σε άλλες αυτοκινητοβιομηχανίες.

p@nos
15/09/2007, 11:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
:mad: :confused: :mad:

δεν λεώ πολυ χρησιμο συστημα και όντως (ειδικα γι αεμας) θα ειναι σωτηριο!

ΑΛΛΑ::rolleyes:

την τελευταια 10ετια (και ειδικα στο χωρο των τετρατροχων) ο ΟΔΗΓΟΣ, υποκαθίστατε ολο και περισοτερο απο ηλεκτρονικά συστήματα και μετατρέπεται ολο και περισοτερο σε ΧΡΗΣΤΗ....

λειτουργίες και ικανότητες που ειναι αυτονόητο οτι θα επρεπε να έχει καθε ΟΔΗΓΟΣ ενος οχήματος (γνωση/αισθηση του επιπέδου προσφησης, γνωση και κατανόηση του χώρου στο οποιο κινειτε, δυνατότητες του οχηματος του, επιγνωση κινδύνου, αισθημα ΕΥΘΥΝΗΣ απέναντη στους επιβάτες του και τους αλλους που κινουντε στο ιδιο χώρο, για να αναφέρω μονο λιγα...) μεταβιβάζονται σε ηλεκτρονικά κυκλώματα και απο ΟΔΗΓΟΣ γίνεται παθητικός ΧΡΗΣΤΗΣ!

δεν θα μου κάνει καμια εκπληξη αν στα επόμενα 10 χρονια τα αυτοκινητα θα ΠΛΗΡΩΣ αυτοματοποιημενα. θα μπαινει μεσα ο ΧΡΗΣΤΗΣ θα εισαγει τον επιθυμητο προορισμό και το οχημα θα κινηθει προς τα εκει ΧΩΡΙΣ καμια εμπλοκη του ανθρώπου.....

τωρα βεβαια θα μου πειτε: ειναι τα ηλεκτρονικα που προκάλεσαν την απωλεια ικανοτητων ή απουσια ικανοτητων ΕΦΕΡΕ τα ηλεκτρονικά βοηθήματα.....

απλα ειμαι οπαδος της αποψης οτι κανένα ηλεκτρονικό βοήθημα δεν μπορει/πρεπει να υποκαταστησει την ανθρώπινη ικανότητα. και η τελευταια αποκτάται μονο με εκπαιδευση και εμπειρία.....

υγ: με την προοδο των ηλεκτρονικών και την ολο και πιο συμπαγή τους σχεδιαση, θα δουμε αναλογα συστήματα και στις μοτοσυκλέτες ,ηδη το ABS εχεί γίνει αυτονόητο, θα ακουλήθήσει το traction control και...και...και.....:yuck: :yuck: :yuck:





E και???

Αφου ειναι ολοι ασχετοι βαζουν τα ηλεκτρονικα και ειναι ολοι ησυχοι...

Εξαλλου τα ηλεκτρονικα αναλαμβανουν δουλειες που δεν μπορει να κανει ενας μεσος οδηγος...

DARK749
15/09/2007, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrIoannis
Για τους μοτοσυκλετιστές πιστεύω θα είναι σωτήριο.Μακάρι να περάσει και σε άλλες αυτοκινητοβιομηχανίες.

Το πιο σημαντικο ειναι το blis να το εβαζε ο κοσμος στα αυτοκινητα του αλλα πιστεψτε με αδιαφωρει πληρως ....

div400
15/09/2007, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
ρε div400 δεν εχεις δει τι κοσμος οδηγαει αυτοκινητα?

απο το ξανθο 18χρονο πιπινακι που με το που περασε σε καποια σχολη ο μπαμπας της, της εκανε δωρο ενα τρεντυ αμαξακι μεχρι κατι θειες κ θειους που ο χαρος ξεχασε να τσεκαρει το εισιτήριο τους!

δεν με νοιαζει ποιος οδηγεί αλλα ποσο καλα οδηγεί. κανένα ηλεκτρονικό συστημα δεν μπορεί να υποκατστήσει την εκπαιδευση. απλα ειναι ο ευκολος και πιο οικονομικός δρόμος προς την ''οδηγική ασφάλεια''


Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
σημερα η ικανοτητα οδηγησης ειναι τοσο αυτονοητη που χανει για καποιους την σοβαρατοτητα κ την υπευθυνότητά της.
οι περισσοτεροι οδηγουνε με μια αβασταχτη ελαφροτητα τυπου "ολοι οδηγανε, εγω δε θα τα καταφερω?" κι ομοως ........ακομα κ οι πιο ικανανοι μπορουν να πεσουν σε μοιραίο λαθος λογω απροσεξιας ή υπερεκτιμηση των ικανοτητων τους!

ακριβώς! αλλα η υπαρξη ηλεκτρονικών ΔΕΝ βοηθάει σε τετοιες αντιληψεις!
το traction control γίνεται το συστημα ''μπαινω στην στροφη με οσα και δεν με νοιαζει''!
αυτό σίγουρα δεν ειναι βήμα προς την ασφαλέστερη κυκλοφορία.
αντί να βελτιώσουμε την ικανοτητα μεσο της εκπαιδευσης την υποκαθιστουμε με ''βοηθηματα''! ουσιαστικα δηλ. ο καθε ηλιθιος και ανικανος οδηγός θα καβαλαει τιμόνι με την ψευδαισθηση ικανοτητας που του δίνουν τα ηλεκτρονικα. αυτό σε κάνει να νιωθεις ασφαλής; εμενα οχι!
να θυμάσαι οτι: μονο 2 πραγματα ειναι απεριοριστα. το σύμπαν και ανθρωπινη ηλιθιοτητα! και για το πρωτο δεν ειμαι και τοσο σίγουρος. Albert Einstein


Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
οποτε σιγουρα ΔΕΝ ειναι κακο να υπαρχουν ηλεκτρονικα βοηθηματα που να συμπληρωνουν ή να μεγενθυνουν καποιες ικανοτητες του οδηγου/χρηστη ενας οχηματος που μπορει να σκοτώσει απο κακο χειρισμο!

αλλο τα ηλεκτρονικά ΒΟΗΘΗΜΑΤΑ (με αυτήν την λογική κατασκευάζονται...)και άλλο τα ηλεκτρονικά ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΑΤΑ (οπως τα έχουε αναγάγει εμεις) !
αυτό λέω.
το οτι πχ. μια μηχανη με 568+ αλογα θα έχει traction control δεν σημάινει οτι ο οδηγός θα μπορεί/θα πρεπει να στίψει το γκάζει σε κάθε έξοδο στροφής. είναι εκεί για να ΒΟΗΘΗΣΕΙ οταν η προσφυση ειναι οριακή και οχι για μην νοιαζει τον αναβάτη ΠΟΥ/ΠΟΙΟ ειναι το οριο προσφυσης.εχει διαφορά! ο αναβάτης αποφασιζει και το ηλεκτρονικό τον βοηθαει , δεν τον αντι/υποκαθιστά.



Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
τωρα οσον αφορα την οδηγικη ικανοποιηση που χανεται,
τα βοηθηματα που εχουν να κανουν με την οδηγικη συμπεριφορα του οχηματος ειναι απενεργοποιησημα εαν κ οταν το επιλεξει ο οδηγος

δεν χάνεται η ικανοποιηση αλλα η ικανότητα!
και το οτι ειναι απενεργοποιησημα με κάνει να αισθάνομαι ακομα πιο ανασφαλης! πως που και ποτε θα το απενεργοποιησει.....

να το πω αλλιώς: εγω προσπαθώ να μάθω σωστό ελεγχο γκαζιου ωστε πάντα να δίνω όσο γκάζι μου επιτρέπει η προσφηση την δεδομένη στιγμή. αν και όταν καταλάβω οτι δεν μπορω να το κάνω τότε θα αποδεχθώ και θα ζητηήσω την βοηθεια ενος συστήματος traction control.
δηλ. πρωτα προσπαθω να βελτιώσω την ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ μου και οταν φτάσω στο σημείω που δεν μπορω να βελτιωθώ κιαλλο τοτε θα βαλω το βοηθημα. δεν ξέρω αλλα θεωρώ την αντίληψη μου ως την λογικότερη οδο, σε αντίθεση με την υποκατασταση. μπορει να κάνω και λάθος....

div400
15/09/2007, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Γκαζοφωνιξ JR
E και???

Αφου ειναι ολοι ασχετοι βαζουν τα ηλεκτρονικα και ειναι ολοι ησυχοι...

Εξαλλου τα ηλεκτρονικα αναλαμβανουν δουλειες που δεν μπορει να κανει ενας μεσος οδηγος...

:nono: :nono: :nono:

δεν ειναι έτσι!

θα αναφέρω ενα παράδειγμα ασχετο με τον χώρο μας, αλλα ενδεικτικό για την αντίληψη που καταδικάζω.

οι εφαρμογές ορθογραφικού ελεγχου (και ναι χρειαζομαι και εγω ενα...:D :rolleyes: )

υπάρχουν για να κανουμε πιο γρηγορα και σωστα ελεγχο για τα λαθη. ναι? σαφώς!
δεν υποκαθιστούν ομως την γνωση μας περι γραμματικής! δεν μπορει/δεν πρεπει να λειτουργήσουν με βάση το σκεπτικο '' δεν με νοιζει να μαθω σωστη γραμματική αφου εχω το spell check''!!!

και μπορει τετοιες αντλιψεις να ειναι ανοδυνες οταν μιλαμε για γραμματική αλλα οταν εισχωρουν στη οδηγηση ενος οχήματος 2 τόννων σε ενα ηδη χαοτικο περιβάλον μαλλον ειναι ακρως επικινδυνες!

p@nos
15/09/2007, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
:nono: :nono: :nono:

δεν ειναι έτσι!

θα αναφέρω ενα παράδειγμα ασχετο με τον χώρο μας, αλλα ενδεικτικό για την αντίληψη που καταδικάζω.

οι εφαρμογές ορθογραφικού ελεγχου (και ναι χρειαζομαι και εγω ενα...:D :rolleyes: )

υπάρχουν για να κανουμε πιο γρηγορα και σωστα ελεγχο για τα λαθη. ναι? σαφώς!
δεν υποκαθιστούν ομως την γνωση μας περι γραμματικής! δεν μπορει/δεν πρεπει να λειτουργήσουν με βάση το σκεπτικο '' δεν με νοιζει να μαθω σωστη γραμματική αφου εχω το spell check''!!!

και μπορει τετοιες αντλιψεις να ειναι ανοδυνες οταν μιλαμε για γραμματική αλλα οταν εισχωρουν στη οδηγηση ενος οχήματος 2 τόννων σε ενα ηδη χαοτικο περιβάλον μαλλον ειναι ακρως επικινδυνες!


Αυτο που θελω να πω οτι οι εταιρειες πλεον βγαζουν ΤΕΡΑΤΑ 500 αλογων τιγκα στα ηλεκτρονικα που
μπορει να τα οδηγησει ακομα και καποιος που καθεται πρωτη φορα στο τιμονι...



Αυτο ομως δεν θα γινοταν με τιποτα πριν 25 χρονια...

div400
15/09/2007, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Γκαζοφωνιξ JR
Αυτο που θελω να πω οτι οι εταιρειες πλεον βγαζουν ΤΕΡΑΤΑ 500 αλογων τιγκα στα ηλεκτρονικα που
μπορει να τα οδηγησει ακομα και καποιος που καθεται πρωτη φορα στο τιμονι...
Αυτο ομως δεν θα γινοταν με τιποτα πριν 25 χρονια...

και αυτό ειναι ασφαλεια?
ειναι σωστό?
σου αρέσει?

θεωρείς δηλ οτι ο ασχετος με το τερας που αναφέρεις δεν μπορεί να γίνει επικινδυνος παρα τα οσα ηλέκτρονικα φοραέι το οχημα?

στα λόγια μου ηρθες!
:wave2: :beer:

gcrook
15/09/2007, 12:38
Δυστυχως τα πραγματα εχουν φτασει σε σημειο να ζουμε σε μια ψευδαισθηση ασφαλειας.
Πιστευουμε οτι τα πυραυλακια 15ετιας με τα 100 αλογα και τα 900 κιλα ηταν πιο επικινδυνα απο ενα συγχρονο κτηνος 2 τονων 300 αλογων με ενα καρο συστηματα παθητικης και ενεργητικης ασφαλειας.

Εχουμε πεσει θυματα της εμμονης μας με την ασφαλεια σε ολους τους τομεις της καθημερινοτητας μας.:sad:

lampros_fazer
15/09/2007, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
απλα ειμαι οπαδος της αποψης οτι κανένα ηλεκτρονικό βοήθημα δεν μπορει/πρεπει να υποκαταστησει την ανθρώπινη ικανότητα. και η τελευταια αποκτάται μονο με εκπαιδευση και εμπειρία.....
Η ικανότητα πολλές φορές δε φτάνει.. Άσε που δεν είναι λίγοι αυτοί που δε θα την αποκτήσουν ΠΟΤΕ..