PDA

View Full Version : Αφελής (??) απορία..



VanDiemen
15/09/2007, 09:21
Του αδερφού μου, του έσπασαν το αυτοκίνητο πριν 2-3 μήνες και του έκλεψαν 2 ακριβά μηχανήματα (σχετικά με τη δουλειά του), διάφορα μικροαντικείμενα (γυαλιά ηλίου κ.λπ.) και ένα τσαντάκι με έγγραφα όπως πιστωτικές, δίπλωμα και ταυτότητα!
Κατήγγειλε αμέσως στην αστυνομία το γεγονός και τους ενημέρωσε για την απώλεια της ταυτότητάς του.
Και ρωτάω: Αν ο κλέφτης πάει ή στείλει κάποιον που μοιάζει στη φωτογραφία της ταυτότητας, για να ψηφίσει αύριο νωρίς το πρωί και μετά πάει και ο αδερφός μου με τη δική του (καινούρια ταυτότητα) και βρουν εκεί πως ήδη έχει ψηφίσει τι θα γίνει; Θα του επιτρέψουν να ψηφίσει; Θα βρει το μπελά του μέχρι να αποδείξει (μέσω της αστυνομίας) την απώλειά της;

div400
15/09/2007, 09:52
αν έχουν πορλάβει να ενημερωθούν οι εκλογικοι κατάλογοι με τα νεα στοιχεία του (νεος αριθμός ταυτότητας) δεν θα έχει προβλήμα...

αν όχι, καλό θα ήταν να έχει μαζί του και αντίγραφο της δήλωσης απωλειας που εκανε στην αστυνομία.....απο εκει και πέρα δεν ξέρω τι τραβήγματα θα μπορεί να έχει....

AFTER
15/09/2007, 09:57
/

mrklyk
15/09/2007, 09:58
νομιζεις οτι ο κλεφτης ειναι τοσο πωρωμενος με τις εκλογες που θα ρισκαρει συλληψη :confused:

στην χειροτερη ας παει πρωι πρωι ο αδερφος σου για να προλαβει τον κλεφτη...:winka:

VanDiemen
15/09/2007, 10:06
Γι' αυτό έβαλα το "αφελής"! Εξάλλου κι ο αδερφός μου δεν είναι τόσο πορωμένος μη τυχόν και του κλέψουν την ψήφο ρε..
Εγώ όμως είμαι και ψάχνω διαμέρισμα απέναντι από το εκλογικό κέντρο για να στήσω το night vision google μου με υπέρυθρες και το δίκαννο.

And also... I was talking to AFTER! Γιατί μοιάζει για πολύ απειλητικός τύπος.. I was kinda hoping, he could help! :rolleyes:

mrklyk
15/09/2007, 10:10
:lol:

p@nos
15/09/2007, 11:05
Δεν θα εχει κανενα προβλημα.
Την ημερα που δηλωσε την απωλεια πηρε ενα χαρτι απ'την αστυνομια που εχει την συγκεκριμενη ημερομηνια...

Αρα οποιαδηποτε κινηση γινει με την παλια ταυτοτητα μετα την ημερομηνια που αναγραφεται στο χαρτι απλα δεν ισχυει...

TROOPER
15/09/2007, 11:32
εσενα σε νοιαζει αν θα ψηφισει Ο κλεφτης, απο τη στιγμη που ψηφιζουνε τοσοι αλλοι κλεφτες, τοσους αλλους κλεφτες και δε σε νοιαζει να τον βρεις απλα ???

Εχετλαίος
15/09/2007, 11:37
Εγώ θα ανησυχούσα μήπως πάει και βγάλει δάνεια και πιστωτικές στο όνομα που αναγράφεται στην ταυτότητα. Μου έχει συμβεί!

KaTaNaS
15/09/2007, 11:43
πριν μια βδομαδα μου εσπασαν το αυτοκινητο και το τσαντακι εκανε φτερα....

ακυρωσα κι εγω στο καπακι την ταυτοτητα, προχθες εβγαλα καινουργια...

το πιό επικυνδινο ειναι τιποτα δάνεια μην βγουν στο ονομα σου...


για τις εκλογές περασα απο ΚΕΠ και μου είπαν πώς οι καταλογοι δεν εχουν αριθμο ταυτότητας...

εχουν ονοματεπωνυμο και ονομα πατρος... πηγαινεις με την ταυτοτητα ή το διαβατηριο (κι ας ειναι λειγμενο) σαν πιστοποιητικο της εσού ύπαρξης...

οπότε αν καποιος δραστης μοιαζει με την ταυτοτητα ανετα παει και ψηφιζει, παντως δε νομιζω να κυκλοφορουν τοσο ηλιθια κλεφτρόνια...

το πολυ πολυ να τις πουλήσουν του αδερφου σου και την δικια μου σε τιποτα μαυρες αγορες της Ομονοιας...

hidefnick
15/09/2007, 11:54
Σε κάθε περίπτωση πρέπει να παίρνουμε μία βεβαίωση που βγάζει η αστυνομία (προτυπωμένο έντυπο) και λέει ότι ο κος τάδε άλλαξε ΑΔΤ από τάδε σε τάδε (αριθμό ταυτότητας)

Χρησιμότατο σε τράπεζες, εφορίες κλπ κλπ κλπ.

VanDiemen
15/09/2007, 12:12
Έχετε δίκιο για τις πιστωτικές! Και εμείς το σκεφτήκαμε και θα του μεταφέρω αυτά που λέτε. Αν εγκρίνουν δάνειο στο όνομά του, ο αριθμός ταυτότητας καταγράφεται από τους υπαλλήλους της τράπεζας; Δε γίνεται κάποιου είδους αντιπαραβολή των στοιχείων του δανειζομένου, με κάποια βάση δεδομένων του υπουργείου δημ. τάξης, ώστε να διαπιστώσουν αν τα στοιχεία (όπως ο αριθμός ταυτότητας) είναι έγκυρα; Έτσι και μπλέξει θα του προτείνω να διεκδικήσει αποζημίωση από την τράπεζα! Έχει υποπέσει στην αντίληψή μου, πως πρόσφατα, δικαιώθηκε πανηγυρικά, κάποιος που στράφηκε εναντίον τράπεζας που εξέδωσε πιστωτική κάρτα στο όνομά του, χωρίς ο ίδιος να έχει ιδέα, και του την πλάσαραν, με την προοπτική να υπογράψει και να την ενεργοποιήσει! Έχουν ξεφύγει οι τράπεζες και πλέον επιβάλλεται να τις κυνηγάμε, όταν προβούν σε τέτοιου είδους αυθαιρεσίες. Αλλιώς τους δίνουμε απλώς άλλοθι, να συνεχίσουν να συμπεριφέρονται σαν κράτος εν κράτει!

KaTaNaS
15/09/2007, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Δε γίνεται κάποιου είδους αντιπαραβολή των στοιχείων του δανειζομένου, με κάποια βάση δεδομένων του υπουργείου δημ. τάξης, ώστε να διαπιστώσουν αν τα στοιχεία (όπως ο αριθμός ταυτότητας) είναι έγκυρα;

καλείσαι εσύ να αποδείξεις οτι η ταυτοτητα σου την συγκεκριμενη ημερομηνια και ωρα ηταν ακυρωμενη... και αυτό με το χαρτί που σου δίνει η ασφάλεια (βεβαιωση κλοπής ή απώλειας)