PDA

View Full Version : Ανορθωτής για Cb400 Sf



paris13
15/09/2007, 10:53
Ξέρετε που βρίσκετε ο ανορθωτής και είναι σωστό να έχω πάντα μαζί μου έναν μην βρεθώ προ εκπλήξεως? Ποιά τα συμπτώματα όταν βγάλει πρόβλημα ο ανορθωτής? Μένει τελείως η μηχανή? Πόσο κάνει περίπου και που μπορώ να αγοράσω έναν να έχω πάντα μαζί μου... χρειάζεται κάτι τέτοιο.? :a4:

gaz6
15/09/2007, 11:46
Συνήθως, αν σβήσει το μηχανάκι μπορεί να πάρει μπροστά με σπρώξιμο (jump-start) και να συνεχίσει να πηγαίνει κανονικά για να φτάσεις κάπου. Αν κάνει διακοπές δοκίμασε να ανοίξεις φώτα φλας κλπ.
Όταν τα παίζει ο ανορθωτής επηρεάζει και την μπαταρία. Η δεν δίνει αρκετό ρεύμα και υποφορτίζεται (μπορεί να τη γλιτώσει μετά με φόρτισμα δηλ.) ή την υπερφορτώνει οπότε είναι για πέταμα και πρέπει να την αλλάξεις.
Το να κουβαλάς spare ανορθωτή δηλ. μάλλον δε σου προσφέρει τπτ αφού είναι απίθανο να έχεις λειτουργική μπαταρία μετα.

SF
15/09/2007, 12:25
...και τον ανορθωτή αργά ή γρήγορα θα τον αλλάξεις (όχι εσύ, ο μάστορας) στο 400 (εκτός αν ο προηγούμενος ιδιοκτήτης το έχει κάνει ήδη). Είναι η μία και μόνη βλάβη που βγάζει αυτό το μηχανάκι! :)

paris13
15/09/2007, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από gaz6
Συνήθως, αν σβήσει το μηχανάκι μπορεί να πάρει μπροστά με σπρώξιμο (jump-start) και να συνεχίσει να πηγαίνει κανονικά για να φτάσεις κάπου. Αν κάνει διακοπές δοκίμασε να ανοίξεις φώτα φλας κλπ.
Όταν τα παίζει ο ανορθωτής επηρεάζει και την μπαταρία. Η δεν δίνει αρκετό ρεύμα και υποφορτίζεται (μπορεί να τη γλιτώσει μετά με φόρτισμα δηλ.) ή την υπερφορτώνει οπότε είναι για πέταμα και πρέπει να την αλλάξεις.
Το να κουβαλάς spare ανορθωτή δηλ. μάλλον δε σου προσφέρει τπτ αφού είναι απίθανο να έχεις λειτουργική μπαταρία μετα.

Εντάξει gaz6 δηλαδή αν πηγαίνω κάποιο ταξίδι ή απλά εκτός Αθηνών γιατί με τα πρώτα συμπτώματα που θα αντιληφθώ να μην τον αλλάξω και να αποτρέψω τον κίνδυνο να μείνω τελείως ή να χαλάσω την μπαταρία μέχρι να (και αν) φτάσω κάπου που θα μπορώ να βρω και να τον αλλάξω.? Δεν είναι ποιό έξυπνο να έχω έναν μαζί μου.? Τι είναι τόσο ακριβός.? Επίσης δεν ξέρω αν ο προηγούμενος τον έχει αλλάξει και επειδή τον γνωρίζω δεν έχει ιδέα από τέτοια, ότι πάθει στο συνεργείο αυτός πράγμα που σημαίνει ότι μπορεί να τον έχει αλλάξει κάποτε αλλά να μην το ξέρει στα σίγουρα.
Έτσι δεν είναι φίλε SF που ξέρω ότι είσαι και αρκετά γνώστης του CB..? Σωστά.? :eyepop:

gaz6
15/09/2007, 16:41
Τα συμπτώματα ξεκινούν όταν έχει γίνει ήδη η ζημιά. Η σωστή διαδικασία είναι να μετρηθούν τα ρεύματα στο μηχανάκι, να εντοπισθεί το πρόβλημα, να φορτιστεί ή να αλλαχτεί η μπαταρία και να μετρηθεί εκ νέου με το νέο ανορθωτή. Υποθέτω ότι ρισκάρεις και την "υγεία" του νέου ανορθωτη τοποθετοντας τον σε προβληματικο κύκλωμα.
Honda είναι αυτά, χαλάρωσε και απολαυσέ το. Το έχω πάθει ήδη 2 φορές......

paris13
15/09/2007, 22:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από gaz6
Τα συμπτώματα ξεκινούν όταν έχει γίνει ήδη η ζημιά. Η σωστή διαδικασία είναι να μετρηθούν τα ρεύματα στο μηχανάκι, να εντοπισθεί το πρόβλημα, να φορτιστεί ή να αλλαχτεί η μπαταρία και να μετρηθεί εκ νέου με το νέο ανορθωτή. Υποθέτω ότι ρισκάρεις και την "υγεία" του νέου ανορθωτη τοποθετοντας τον σε προβληματικο κύκλωμα.
Honda είναι αυτά, χαλάρωσε και απολαυσέ το. Το έχω πάθει ήδη 2 φορές......

Είναι εύκολο να βρεθεί ή θέλει και αυτό πολύ ψάξιμο. Φαντάζομαι όχι και δεν θα είναι και ακριβός. Σωστά.? Thanks :wave2:

SF
18/09/2007, 08:32
paris13 μην αγχώνεσαι :)

Αν την πάθεις, ανορθωτή θα βρεις εύκολα. Το δικό μου π.χ. έχει ανορθωτή από άφρικα.
Μην αγχώνεσαι!

geowv
18/11/2007, 16:18
sas parakalw dwste an mporeite leptomereies gia ton anwrthwth.prepei na thn epatha kai gw
th mpataria th dikia tou th teleiwse 2 fores (meta apo forthsh) kai mia kainouria 1a fora meta phra ta lefta pisw legwntas pws htan xalasmenh h mpataria(pali kala)
-pou vrhsketai o anorthwths
-pou mporw na ton vrw sthn agora
please help...

paris13
18/11/2007, 22:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από geowv
sas parakalw dwste an mporeite leptomereies gia ton anwrthwth.prepei na thn epatha kai gw
th mpataria th dikia tou th teleiwse 2 fores (meta apo forthsh) kai mia kainouria 1a fora meta phra ta lefta pisw legwntas pws htan xalasmenh h mpataria(pali kala)
-pou vrhsketai o anorthwths
-pou mporw na ton vrw sthn agora
please help...

Φίλε μου δεν είναι δύσκολο να τον βρεις αφού τα περισσότερα συνεργεία θα σου τον αλλάξουν αμέσως, πήγαινε αν σε βολεύει κατά Δημητρακοπούλου μεριά που εκτός από ανταλλακτικά Honda έχει και πολλά συνεργεία και τον αλλάζεις επιτόπου. Ο ανορθωτής βρίσκεται στο αριστερό καπάκι εκεί που είναι οι ασφάλειες και τα ρελέ. από την άλλη πλευρά είναι το ντεπόζιτο του ψυγείου. Νομίζω αριστερά είναι και η κλειδαριά της σέλας. :wave2:

gdevelek
18/11/2007, 22:58
ναι κάτω από το καπάκι όπου βρίσκεται και το κλειδί της σέλας, βγαίνει με ένα άλεν πανεύκολα

πάρε έναν με ψύκτρα πάνω, ζεσταίνονται πολύ αυτά τα μαραφέτια

περί τα 50-70Ε

geowv
19/11/2007, 00:23
exei tipotalles leptomereies apo volt reymata kai tetoia???
kai h mpataria???
teleiwse h mpataria paei???

paris13
19/11/2007, 23:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από geowv
exei tipotalles leptomereies apo volt reymata kai tetoia???
kai h mpataria???
teleiwse h mpataria paei???

Αν όντως ο ανορθωτής σου έχει πρόβλημα χαιρέτα και την μπαταρία. Μην φανταστείς όμως ότι θα το φτιάξεις και σε λίγες ημέρες θα ξανα χαλάσει... Αυτό είναι μια στο εκατομμύριο. Δεν θα ξανα ασχοληθείς απλά κάποτε τυχαίνει. Το δικό μου είναι δίχως ψήκτρα και δουλεύει από ανέκαθεν. Βέβαια ποτέ δεν ξέρεις, αύριο μπορεί να χαλάσει αλλά το σωστό για εμένα είναι να βάλεις αυτόν που είχε από μαμά και όχι από κάποιο άλλο μοντέλο. Όσο για τα ρεύματα υπάρχει ένα θρέντ κάπου στα [Τεχνικα Θεματα Tips & Tricks] αλλά δεν θα βοηθηθείς και πολύ παρά μόνον να πάρεις μια ιδέα του τη παίζεται. Αυτά χαιρετώ και σου εύχομαι να το φτιάξεις γρήγορα και εύκολα. :beer:

geowv
20/11/2007, 13:47
pareigeila xthes ton anorthwth apo athina(tyxainei na menw volo) kai tha mourthei ayrio mou eipan 75 eyrw)
enas allos mou eipe 250eyrw paragelia apo japan kai 120 an ton vrei sthn athina..(anyway ton sygekrimeno ton exw akoumpisei poly xrima kai twra katalavainw tis pousties pou mou paizei)
ayrio tha kserw an ton phra tzampa h oxi....

cbmaniac
27/12/2007, 20:24
παιδες προσοχη πολυ με τον ανορθωτη,μολις την επαθα και γω.
συμπτωματα:σβινει μολις ζεσταθει αρκετα και παιρνει μπρος μολις κρυωσει.δεν καταλαβαινεις και πολλα δηλαδη αν δεν το ψαξεις αρκετα.
μονη λυση για να δεις αν εχει προβλημα ο ανορθωτης ειναι ενα μηχανηματακι που μετραει την ταση το συνδεεις στους πολους της μπαταριας βαζεις μπρος,με δυο ξερο γκαζιες βλεπεις αν αναιβαινουν τα
volt πανω απο 13 τοτε θελει αλλαγη ο γα.... ο ανορθωτης.(μπαταρια 12v)
εμενα αναιβαζε μεχρι 19.ΠΡΟΣΟΧΗΗΗ my friends αν δεν το καταλαβετε νωρις και αν εισται γκαζιαριδες,που σιγουρα εισται,αν αφεθει καιρο σιγα,σιγα η μπαταρια αρχιζει να λιωνει και μετα θα σκασει και αν σκασει τοτε....αντε γεια.
αν δεν εχετε καποιον δικο σας ανθρωπο μηχανικο και απλα θελεται να αγορασετε ενα δεν χρειαζεται να πειτε και πολλα σε εναν γνωστη,μονο το μοντελο της μηχανης.προτημηστε αεροψυκτο 80ευρω.
αα οπως ειπε και καποιος αλλος συναδελφος στο forum ειναι μεσα απο το καπακι που βρησκεται και η κλειδαρια της σελας,και ειναι πολυ ευκολο να τον αλλαξετε αν ασχοληστε γενικα με το αθλημα και δεν γουσταρετε να πληρωνετε εξτρα φραγκα.
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ

paris13
28/12/2007, 01:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από cbmaniac
παιδες προσοχη πολυ με τον ανορθωτη,μολις την επαθα και γω.
συμπτωματα:σβινει μολις ζεσταθει αρκετα και παιρνει μπρος μολις κρυωσει.δεν καταλαβαινεις και πολλα δηλαδη αν δεν το ψαξεις αρκετα.
μονη λυση για να δεις αν εχει προβλημα ο ανορθωτης ειναι ενα μηχανηματακι που μετραει την ταση το συνδεεις στους πολους της μπαταριας βαζεις μπρος,με δυο ξερο γκαζιες βλεπεις αν αναιβαινουν τα
volt πανω απο 13 τοτε θελει αλλαγη ο γα.... ο ανορθωτης.(μπαταρια 12v)
εμενα αναιβαζε μεχρι 19.ΠΡΟΣΟΧΗΗΗ my friends αν δεν το καταλαβετε νωρις και αν εισται γκαζιαριδες,που σιγουρα εισται,αν αφεθει καιρο σιγα,σιγα η μπαταρια αρχιζει να λιωνει και μετα θα σκασει και αν σκασει τοτε....αντε γεια.
αν δεν εχετε καποιον δικο σας ανθρωπο μηχανικο και απλα θελεται να αγορασετε ενα δεν χρειαζεται να πειτε και πολλα σε εναν γνωστη,μονο το μοντελο της μηχανης.προτημηστε αεροψυκτο 80ευρω.
αα οπως ειπε και καποιος αλλος συναδελφος στο forum ειναι μεσα απο το καπακι που βρησκεται και η κλειδαρια της σελας,και ειναι πολυ ευκολο να τον αλλαξετε αν ασχοληστε γενικα με το αθλημα και δεν γουσταρετε να πληρωνετε εξτρα φραγκα.
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ

Καλός ήρθες στην παρέα φίλε. :wave2: Να σου πω μόνον όσον αφορά το (προσοχή) ότι δεν μπορείς να κάνεις κάτι για να μην συμβεί αλλά ούτε και να το καταλάβεις εξ' αρχής ώστε να προλάβεις την μπαταρία ας πούμε, οπότε δεν τίθεται θέμα προσοχής. Εγώ στην αρχή είχα τέτοιες απορίες αλλά διαβάζοντας από τις εμπειρίες άλλων κατάλαβα ότι όταν και αν σου τύχη απλά την έχεις πατήσει. Πάς κούτσα - κούτσα μέχρι τον μηχανικό ή όπου μπορείς να αγοράσεις ανορθωτή και μπαταρία και τα αλλάζεις. Βλέπεις εμένα δεν μου έχει τύχη να καεί και να τον αλλάξω αλλά ποτέ δεν ξέρεις τη ξημερώνει με αυτή την περίπτωση. Σε χαιρετώ και καλός ήρθες στην CB-παρέα.

Υ.Γ Αυτόν τον καιρό παρατηρείτε μια ψιλο-ηρεμία λες και έχουν πέσει σε χειμερία νάρκη οι περισσότεροι αλλά όταν επιστρέψουν θα είναι καλά. :beer:

iosif
28/12/2007, 09:16
ειχα το sf 4 χρονια και έκανα 42.000 χλμ μαζί του. η μονη βλάβη που μου έβγαλε ήταν μπουκωμένα καρμπυρατερ απο κακής ποιοτητας βενζίνη. τιποτις όλλο

άντε καλή χρονια σε όλους μας και πάντα όρθιοι!

adrenalin
01/06/2008, 21:35
Η δικια μου ειναι ακινητιποιημενη εδω και 8 μηνες την εχω παρατησει απο τοτε που την ειχα παει στον ηλεκτρολογο μου εκαψε ανορθωτη στην επιστροφη σπιτι....Εβγαζε καπνους απο την αριστερη μερια να φανταστειτε.Αγορασα καινουργιο ανορθωτη ,αλλα δεν αναβει τιποτα! ουτε καν μια λαμπα τα οργανα!Συνδδεσα ρευμα στην μπαταρια με καλωδια τιποτα....
Καποτε ηταν ετσι τωρα την τρωει η σκουρια.....


132562

adrenalin
01/06/2008, 21:37
:( ...ti na kano?


132563

geowv
01/06/2008, 22:34
ti na kaneis????
ftiaksto...
kserw gw koita tis asfaleies...
phges ksana hlektrologo??


egw meta apo meres psaksimo se internet kai synergeia vrhka th syntagh...

>kainourios anorthwths aftermarket (oxi ton mama giati apoti mou eipan tha ksanakaei)
>mia kainouria mpataria yuasa idia xarakthristika me th proigoumenh giati ayth ta eixe ftisei kai dn kratousee katholou fortio
>kai telos opwsdhpote anevasma tou relanti panw apo tis 1000 strofes , anamesa 1000-1400 gia na dinei h mhxanh to swsto reyma sth mpataria kai na th fortizei..eidhka kai ama ta fwta einai synaixeia anamena...

adrenalin
02/06/2008, 18:27
Πρεπει να την φορτωσω να την παω ηλεκτρολογο!!! ......και ολο και το αφηνω και εγω ... :mad:

paris13
02/06/2008, 23:37
adrenalin Μια ερώτηση, έχεις αλλάξει τιμόνι.? με ποιο κοντό ή μήπως έχεις βάλει τίποτα κλιπ ον.? Δεν μπορώ να δω καθαρά από την φώτο, τώρα αν είναι η μάσκα που το κάνει να φαίνεται έτσι δεν ξέρω αλλά μου φαίνεται σαν να φοράει κλιπ ον ή πολύ μικρό και χαμηλό τιμόνι. Δεν είναι άσχημο, το αντίθετο θα έλεγα, του πάει με αυτή την μάσκα. Αν θες λύσε μου την απορία. :wave2:
Ευχαριστώ

adrenalin
02/06/2008, 23:41
Nai ontos eixa balei clipons pou eixa brei kapote se ena magazi athina.....alla i alithia einai oti pote den bolepsan giati ebriskan sta organa...tora exo to klassiko timoni.....

paris13
02/06/2008, 23:51
Σωστά, φαντάζομαι θα ψιλοδυσκολευόσουν και στις στροφές αφού θα μίκρυνε και η στροφή του τιμονιού. Ίσως να εύρισκε και στο ντεπόζιτο αφού η σχεδίαση της μηχανής αυτής είναι σε στηλ ναγκετ. Πάντως δίχνει όμορφο με κλιπ ον... :beer: