PDA

View Full Version : ενα πολυ ωραιο βιντεακι....



div400
15/09/2007, 12:45
εχει δημιουργηθεί απο την ''δημοτική''αρχή του Devon (Αγγλια) με στόχο την αυξηση της προσοχής που δίνουν οι αυτοκινητιστές στους μοτοσυκλετιστές.

Sorry I didn't see you (http://www.youtube.com/watch?v=i4Gqmfa7qog)

:a18:

sober
15/09/2007, 12:56
Εχει ξαναμπει αλλα αξιζει τρελλαααα!!!!!!!!!!!

:lol: :lol: :lol: :beer: :beer: :wave2:

dammed_kittin
15/09/2007, 12:57
φοβερη ιδεα!!!

:lol: :lol: :lol:
πολυ καλο

TROOPER
15/09/2007, 13:23
:evil: :evil: :evil:

μητσο εσυ που ταξιδεψες και εξω με τη μηχανη ισως με καταλαβεις καλυτερα απο ολους τους αλλους που ισως πεσουν να με φανε........

εξω λεει σεβονται τους μοτοσυκλετιστες και τους προσεχουνε και βγαζουν βιντεακια για αυτους κλπ κλπ κλπ...

για πες μου ρε δημητρη και τη συμπεριφορα των μοτοσυκλετιστων...κρατανε τα ορια ταχυτητας, σταματανε στις διαβασεις των πεζων, κανουν σουζες, εντο, κοντρες, ειναι ντυμενοι με μαγιο χαβανεζικα και παντοφλα 4-1 σε 1000αρια, παραβιαζουνε προτεραιοτητες, σημανσεις και φωτεινους σηματοδοτες, εχουν αναδιπλουμενες (η καθολου) πινακιδες, διηθουν με οσα καβαλανε πεζοδρομια, ειναι ακρανωτοι, παρκαρουνε οπου λαχει και αλλα τετοια???????

απλα εξηγηστε ρε παιδια οσοι εχετε παει εξω (με τη μηχανη σας) οτι εκει περα τους μοτοσυκλετιστες τους σεβονται γιατι πρωτα απο ολα οι μοτοσυκλετιστες σεβονται τοσο τον εαυτο τους και τους υπολοιπους...

το βιντεακι :a012: :a012: :a012:

dammed_kittin
15/09/2007, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
:evil: :evil: :evil:

μητσο εσυ που ταξιδεψες και εξω με τη μηχανη ισως με καταλαβεις καλυτερα απο ολους τους αλλους που ισως πεσουν να με φανε........

εξω λεει σεβονται τους μοτοσυκλετιστες και τους προσεχουνε και βγαζουν βιντεακια για αυτους κλπ κλπ κλπ...

για πες μου ρε δημητρη και τη συμπεριφορα των μοτοσυκλετιστων...κρατανε τα ορια ταχυτητας, σταματανε στις διαβασεις των πεζων, κανουν σουζες, εντο, κοντρες, ειναι ντυμενοι με μαγιο χαβανεζικα και παντοφλα 4-1 σε 1000αρια, παραβιαζουνε προτεραιοτητες, σημανσεις και φωτεινους σηματοδοτες, εχουν αναδιπλουμενες (η καθολου) πινακιδες, διηθουν με οσα καβαλανε πεζοδρομια, ειναι ακρανωτοι, παρκαρουνε οπου λαχει και αλλα τετοια???????

απλα εξηγηστε ρε παιδια οσοι εχετε παει εξω (με τη μηχανη σας) οτι εκει περα τους μοτοσυκλετιστες τους σεβονται γιατι πρωτα απο ολα οι μοτοσυκλετιστες σεβονται τοσο τον εαυτο τους και τους υπολοιπους...

το βιντεακι :a012: :a012: :a012:

πολυ σωστος!!!
:a012:

δεν ειναι οτι δεν υπαρχουν λαλακες
υπαρχουν αλλα ειναι η εξαιρεση
εδω η εξαιρεση ειναι να εισαι σωστος!!


τωρα βεβαια περιμενε να σου πουν να αλλαξεις χωρα!! :mad:

trigger
15/09/2007, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
:evil: :evil: :evil:

μητσο εσυ που ταξιδεψες και εξω με τη μηχανη ισως με καταλαβεις καλυτερα απο ολους τους αλλους που ισως πεσουν να με φανε........

εξω λεει σεβονται τους μοτοσυκλετιστες και τους προσεχουνε και βγαζουν βιντεακια για αυτους κλπ κλπ κλπ...

για πες μου ρε δημητρη και τη συμπεριφορα των μοτοσυκλετιστων...κρατανε τα ορια ταχυτητας, σταματανε στις διαβασεις των πεζων, κανουν σουζες, εντο, κοντρες, ειναι ντυμενοι με μαγιο χαβανεζικα και παντοφλα 4-1 σε 1000αρια, παραβιαζουνε προτεραιοτητες, σημανσεις και φοτεινους σηματοδοτες, εχουν αναδιπλουμενες πινακιδες, διηθουν με οσα καβαλανε πεζοδρομια, ειναι ακρανωτοι, παρκαρουνε οπου λαχει και αλλα τετοια???????

απλα εξηγηστε ρε παιδια οσοι εχετε παει εξω (με τη μηχανη σας) οτι εκει περα τους μοτοσυκλετιστες τους σεβονται γιατι πρωτα απο ολα οι μοτοσυκλετιστες σεβονται τοσο τον εαυτο τους και τους υπολοιπους...

το βιντεακι :a012: :a012: :a012:
Γιώργο εγώ πιάνομαι στο "μήτσο";Πιάνομαι δεν πιάνομαι θα καταθέσω την άποψη μου!:smokin:
Όσα χιλιόμετρα έκανα στην Ιταλία με έκαναν να ντρέπομαι για τους δρόμους που έχουμε στην Ελλάδα και περισσότερο για αυτούς τους ανθρώπους που έρχονται να αντιμετωπίσουν την παιδεία των οδηγών της χώρας μας.
Λόγω δουλειας κάθε 2 μέρες επί 4 χρόνια βρισκόμουν στην Ιταλία και συγκεκριμένα στη Βενετία. Πάντα έψαχνα να βρω χρόνο από τη δουλειά για να καβαλήσω τη μηχανή και να κάνω μια βόλτα για να απολαύσω την μηχανή μου και τους δρόμους. Ακόμα και με βροχή δεν με σταματούσε τίποτα γιατι ήταν τέτοια η αίσθηση της ελευθερίας που ξεχνούσα τις καιρικές συνθήκες ακόμα και τη σωματική κούραση έπειτα από πολύωρες βάρδιες.
Τα αυτοκίνητα κινούνταν δίπλα μου και με αντιμετώπιζαν σαν όχημα με ίδια δικαιώματα, ποτέ δεν ένιωσα την απομόνωση του μοτοσυκλετιστή! Θυμάμαι ακόμα κάποιες φορές που σταματούσα για να απολαύσω το μέρος, πάντα κάποιος θα σταματούσε, ακόμα και αυτοκινητιστής, για να με ρωτήσει αν χρειάζομαι κάποια βοήθεια! Αυτό με γέμιζε ικανοποίηση για την επιλογή μου να κάνω διαδρομές σε αυτή τη χώρα και θλίψη που ήξερα οτι μόλις γυρίσω στην Ελλάδα όλα αυτά θα φαντάζουν παράξενα!
Την ποιότητα της ασφάλτου που είδα εκεί θα ήθελα πολύ να τη συναντούσα στο εθνικό οδικό μας δίκτυο αλλά... ως συνήθως ένα αλλά...

Γιώργο τα έχουμε συζητήσει και εύχομαι σε όλους να δοθεί η ευκαιρία αυτή να οδηγήσουν σε τέτοιους δρόμους με τέτοιους οδηγούς (σίγουρα κάποιος μαλ@κας θα υπάρχει και εκεί αλλά... αλλά είναι ΜΕΙΟΝΟΤΗΤΑ όχι όπως ΕΔΩ). Οι χώροι στάθμευσης αποκλειστικά για μοτοσυκλέτες έδιναν το παρόν σε πολλά σημεία και με μια γρήγορη ματιά στις σταθμευμένες μηχανές έβλεπες πως όλες είχαν φλάς και τους λασπωτήρες με τις πινακίδες τους που σημειωταίον δεν είναι και μικρές σαν τις δικές μας! Οι πεζοί εμφανίζονταν στην άσφαλτο ΜΟΝΟ σε διαβάσεις όπου και θεωρούσαν δεδομένο οτι θα σταματήσεις... αν δεν... οι ίδιοι αλλά και οι υπόλοιποι οδηγοί σε κοιτούσαν με τόσο απαξιωτκό βλέμα που έψαχνες μέρος να κρυφτείς από τη ντροπή...

Δεν ξέρω αν μπορέσω ποτέ να οδηγήσω ξανά στο εηωτερικό ούτε αν θα μπορέσουμε ποτέ να γίνουμε, έτσι αυτό που ξέρω όμως είναι πως τους ζηλεύω....

fantacid
15/09/2007, 14:20
το θεμα ειναι οτι η φυση της μηχανης σε κανει ευάλωτο.

οχι εαν κ ποσο καλα οδηγουν οι μοτοσυκλετιστες!


καλη ιδεα του τανκ αλλα που σκατα το παρκαρεις?



:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

div400
15/09/2007, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
:evil: :evil: :evil:
μητσο εσυ που ταξιδεψες και εξω με τη μηχανη ισως με καταλαβεις καλυτερα απο ολους τους αλλους που ισως πεσουν να με φανε........


καταλαβαινω απολυτα αυτο που θες να πεις και εχεις (για αλλη μια φορα) απολυτο δικο....:wave2: :beer:
σιγουρα δεν επικρατει το χαος που ονομαζουμε εμεις κυκλοφοριακες συνθικες αλλα δεν ειναι και παναγιες εξω γιωργο.

και εκει υπαρχουν καγκουρες, ασχετοι αναβατες/πουλμουραδες κτλ κτλ απλα μαλλον σε μικροτερο βαθμο. υπαρχει ομως και αστυνομευση (σε υπερβολικο βαθμό λεω εγω), σεβασμός και εφαρμογη των νομων ...οποτε δυσκολα σε αστικο (ή/και αστυνομευομενο..) περιβαλλον βλεπεις αυτα που αναφερεις....και σιγουρα δεν φορουν ολοι παντου και παντα δερματινα

τεσπα αυτο που θελω να πω ειναι οτι (ακομα και αν δεν το πιστευεις) μαλλον ειμαστε τα ιδια αλλα σε εμας τα αρνητικα υπραχουν σε υπερθετικο βαθμό

:wave2: :wave2: :beer: :wave2:

TROOPER
15/09/2007, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
καταλαβαινω απολυτα αυτο που θες να πεις και εχεις (για αλλη μια φορα) απολυτο δικο....:wave2: :beer:
σιγουρα δεν επικρατει το χαος που ονομαζουμε εμεις κυκλοφοριακες συνθικες αλλα δεν ειναι και παναγιες εξω γιωργο.

και εκει υπαρχουν καγκουρες, ασχετοι αναβατες/πουλμουραδες κτλ κτλ απλα μαλλον σε μικροτερο βαθμο. υπαρχει ομως και αστυνομευση (σε υπερβολικο βαθμό λεω εγω), σεβασμός και εφαρμογη των νομων ...οποτε δυσκολα σε αστικο (ή/και αστυνομευομενο..) περιβαλλον βλεπεις αυτα που αναφερεις....και σιγουρα δεν φορουν ολοι παντου και παντα δερματινα

τεσπα αυτο που θελω να πω ειναι οτι (ακομα και αν δεν το πιστευεις) μαλλον ειμαστε τα ιδια αλλα σε εμας τα αρνητικα υπραχουν σε υπερθετικο βαθμό

:wave2: :wave2: :beer: :wave2:

να μη παρεξηγηθω...και βεβαια υπαρχουν και καγκουρες και ασχετοι και οτι γουσταρεις...αλλα για πες μου δημητρη ειναι ο κανονας η η εξαιρεση???
και για να γινω ποιο κατανοητος...θυμασαι πως μας κοιτουσανε οσους ειμασταν φουλ εξοπλισμενοι μεσα στο κατακαλοκαιρο????

αυτοι εχουνε μερικες εξαιρεσεις που απλα υπαρχουν για να επιβαιβεωνουν τον κανονα...εμεις εχουμε εναν κανονα που ελαχιστοι τηρουνε!!!

αποτελεσμα:εξω τους σεβονται, εδω μας γραφουνε.

:wave2:

div400
15/09/2007, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
να μη παρεξηγηθω...και βεβαια υπαρχουν και καγκουρες και ασχετοι και οτι γουσταρεις...αλλα για πες μου δημητρη ειναι ο κανονας η η εξαιρεση???
και για να γινω ποιο κατανοητος...θυμασαι πως μας κοιτουσανε οσους ειμασταν φουλ εξοπλισμενοι μεσα στο κατακαλοκαιρο????

αυτοι εχουνε μερικες εξαιρεσεις που απλα υπαρχουν για να επιβαιβεωνουν τον κανονα...εμεις εχουμε εναν κανονα που ελαχιστοι τηρουνε!!!

αποτελεσμα:εξω τους σεβονται, εδω μας γραφουνε.

:wave2:

+0,5:beer:

McTalas
15/09/2007, 17:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
:evil: :evil: :evil:

μητσο εσυ που ταξιδεψες και εξω με τη μηχανη ισως με καταλαβεις καλυτερα απο ολους τους αλλους που ισως πεσουν να με φανε........

εξω λεει σεβονται τους μοτοσυκλετιστες και τους προσεχουνε και βγαζουν βιντεακια για αυτους κλπ κλπ κλπ...

για πες μου ρε δημητρη και τη συμπεριφορα των μοτοσυκλετιστων...κρατανε τα ορια ταχυτητας, σταματανε στις διαβασεις των πεζων, κανουν σουζες, εντο, κοντρες, ειναι ντυμενοι με μαγιο χαβανεζικα και παντοφλα 4-1 σε 1000αρια, παραβιαζουνε προτεραιοτητες, σημανσεις και φωτεινους σηματοδοτες, εχουν αναδιπλουμενες (η καθολου) πινακιδες, διηθουν με οσα καβαλανε πεζοδρομια, ειναι ακρανωτοι, παρκαρουνε οπου λαχει και αλλα τετοια???????

απλα εξηγηστε ρε παιδια οσοι εχετε παει εξω (με τη μηχανη σας) οτι εκει περα τους μοτοσυκλετιστες τους σεβονται γιατι πρωτα απο ολα οι μοτοσυκλετιστες σεβονται τοσο τον εαυτο τους και τους υπολοιπους...

το βιντεακι :a012: :a012: :a012:


Δεν εχω προσωπικη πειρα απο ταξιδια στο εξωτερικο, αλλα ειδα κατι που με εκανε να αναθεωρισω τις αποψεις μου για την σχεση μηχανης και προστατευτικου εξοπλισμου,δυστυχως στην ελλαδα ισχυει η αποψη πως αναλογα με το ποσο καλη ειναι η μηχανη σου πρεπει να ειναι και ο εξοπλισμος σου( η γνωστη λαλακια που βαρενει μερικους!!)

Τον ιουνιο ημουν στη Βουδαπεστη και ειδα κατι που με εντυπωσιασε (περα απο την παιδεια που χαρακτηριζει τους κεντρο-ευρωπαιους σε θεματα οδικης συμπεριφορας) Σε μια πιτσαρια στο κεντρο της Βουδαπεστης ηταν ενας ντελιβερας ο οποιος ειχε ενα MZ και 'γω δεν ξερω απο ποτε (αρχαιολογια αλλα δουλευε μια χαρα)
και φορουσε το κρανος, επιγκωνιδες και επιγονατιδες ACERBIS!!! μερα μεσημερι !!!!

στην Ουγγαρια υπαρχει πολυ φτωχια και οι μηχανοβιοι ειναι πολυ λιγοι αλλα ολοι ειναι τρελαμενοι και οσοι εχουν μηχανες εχουν μεγαλες,ειδα πολλα GSXR !!!

Και ερωτω...
πειτε μου αν ποτε κανενας απο εσας εχει δει ντελιβερα (οχι μονο να φοραει σωστο κρανος) αλλα να φοραει προστατευτικο εξοπλισμο το κατακαλοκαιρο μερα μεσιμερι ??????????


απο εκει καταλαβαινετε για πιο επιπεδο παιδειας μηλαμε στην χωρα μας!!!!

Black hornet
15/09/2007, 18:09
Παιδιά έχω πάει και εγώ στο εξωτερικό και μάλιστα Γερμανία ……δεν έχει καμία σχέση αν η άνθρωποι οδηγούσαν μηχανή η αυτοκίνητο για τη πάρα πολύ απλά είχαν παιδεία στην οδήγηση και να ένα παράδειγμα που μου το είπε εκεί ένας Έλληνας.
Όταν πρωτοπήγε εκεί στο helford δηλαδή μιλάμε για ένα μικρό χωριουδάκι λίγο πιο έξω από το anovero σαν Έλληνας οδηγός σε ένα δρόμο που δεν είχε ψυχή εκείνη τη μέρα δεν ανάβει φλας για στρίψει και τον σταματάει πιο κάτω ένας αστυνομικός και του λέει ο Ελληνάρας <<εντάξει κύριε αστυνομικέ έπρεπε να το ανάψω κανονικά αλλά και από την άλλη δεν υπάρχει και κανένα αυτοκίνητο πίσω μου η μπροστά μου να πεις ότι ήταν σημαντική και η παράβαση μου>>
Ο αστυνομικός του λέει << τη βλέπεις γύρο σου εκτός από τον δρόμο??>> απαντάει ο Έλληνας <<πολυκατοικίες >>
Και τότε του λέει ο αστυνομικός <<ένα παιδάκι από ένα παράθυρο να σε είδε να το έκανες αυτό τι παράδειγμα θα έπαιρνε??>>
Και για να μην νομίζετε ότι υπερβάλω λίγο παιδιά …. Έχω (λόγο δουλείας) φέρει και κυκλοφορήσει γερμανούς και εδώ στην Ελλάδα… μηχανόβιους και μη οι άνθρωποι μιλάμε τις περισσότερες φορές έπιαναν το κεφάλι τους με αυτά που έβλεπαν στους δρόμους .
Για αυτό ολοκληρώνοντας για άλλη μία φόρα πιστεύω ότι είναι θέμα παιδείας πάνω από όλα

div400
16/09/2007, 01:21
οκ παιδια ειναι δεδομενο οτι δεν μπορουμε να συγκριθουμε με τα ευρωπαικα κρατη σε θεματα κυκλοφοριακης αγωγής (και σε πολλα αλλα εδω που τα λεμε...)

αλλα ξαναλεω ΔΕΝ ειναι παράδεισος. έχουν αρκετα αρνητικά. ασφυκτική αστυνομευση σε θέματα ταχύτητας, θορυβου, μετατροπων. ολική σχεδον απαγορευση κίνησης εκτός δρομου (μονο σε ειδικες προκαθωρισμένες περιοχές) και πολλα αλλα....

πειτε οτι θελετε, αλλα ειναι δεδομενο οτι η ''χαλαρη'' κατασταση που επικρατει εδω μας δίνει πολλες ευκαιρίες για καθε ειδους ''αποδράσεις''

το θέμα ειναι να καταφέρουμε να βρούμε μια χρυση τομή
:wave2: