PDA

View Full Version : Σπασμένο λεβιέ?Φτιάξ'το μόνος και σώσε την τσέπη σου!!



Aggelos_SV
15/09/2007, 21:35
Όπως όλοι γνωρίζουμε τα λεβιέ στις μοτοσυκλέτες είναι (άπ') τα πρώτα που σπάνε αμέσως μετά από μια πτώση ,ακόμα και στατική ...φτου γμτ ξέχασα το σταντ....γαμώτ γαμώτ....μπαπ...

Οι εταιρείες τα κατασκευάζουν από κάποιο κράμα αλουμινίου ,δεν ξέρω ακριβώς πως και τί, για να κρατήσουν χαμηλό το συνολικό βάρος της μοτοσυκλέτας.Το μειονέκτημά τους είναι ότι σπάνε αρκετά εύκολα και ανελαστικά (δλδ δεν στραβώνουν ,αλλά σπάνε κατευθείαν χωρίς να παραμορφωθούν/στραβώσουν.
Όσο για τις τιμές τους...καλύτερα να μην σχολιάσω.Για το SV είναι κοντά στα 55-60€:rolleyes:

....:nono:.... Κι όμως υπάρχει λύση :sun: :sun:


104161

Aggelos_SV
15/09/2007, 21:39
Χρειάζονται τα εξής:

1.Δράπανο
2.Σιδηροπρίονο
3.Τρυπάνι (για το SV 8mm)
4.Βίδα σαν την εικονιζόμενη ,από χρωματοπωλείο η οποία να είναι 1mm μεγαλύτερης διαμέτρου από το τρυπάνι που θα χρησιμοποιηθεί
5.Κόλλα 2 συστατικών
6.ΒΑΣΙΚΟ ,μέγγενη


104162

Aggelos_SV
15/09/2007, 21:44
Το λεβιέ τοποθετείται και σφίγγεται καλά (δεν θέλουμε να είναι λάσκα σε καμία περίπτωση) στη μέγγενη,παρεμβάλωντας μεταξύ σιαγώνων και λεβιέ δυο ελασματάκια καλυμένα με αρκετές στρώσεις χαρτοταινία για να μην πληγωθεί το μέταλλο.


104163

Aggelos_SV
15/09/2007, 21:49
Με το τρυπάνι ξεκινάμε να τρυπάμε στο σημείο όπου ήταν τοποθετημένο το σπασμένο κομμάτι(φαίνεται καλά στην προηγούμενη φωτό,διαφορά στο χρώμα από τον βασικό κορμό του λεβιέ),αφού πρώτα σημαδέψουμε/σκάψουμε το μέταλλο για να μην παλινδρομεί το τρυπάνι και να ανοιχτεί κεντραρισμένα η τρύπα.


104166

Aggelos_SV
15/09/2007, 21:52
Και έτοιμη η τρύπα../


104169

Aggelos_SV
15/09/2007, 22:03
Έπειτα αφαιρούμε το λεβιέ απ'τη μέγγενη και τοποθετούμε σ'αυτή την βίδα σφίγγωντάς την πολύ καλά.
Η βίδα θα πρέπει να είναι 1 mm μεγαλύτερης διαμέτρου από την τρύπα που θα ανοιχτεί έτσι ώστε το σπείρωμα να ''σκάψει'' τα τοιχώματα της τρύπας και να εξασφαλιστεί έτσι η σταθερότητα της κατασκευής,να γίνει ουσιαστικά ένα σώμα.Για το λεβιέ του SV χρησιμοίησα
βίδα 8mm και η τρύπα έγινε με τρυπάνι των 7 mm.

Επίσης καλό θα ήταν η χρησιμοποιούμενη βίδα να μην έχει σπείρωμα σε όλο της το μήκος.

Αφού εξασφαλίσουμε τα παραπάνω αρχίζουμε να βιδώνουμε το λεβιέ περιστρέφωντάς το όσο πιο οριζόντια μπορούμε για να επιτευχθεί ορθή γωνία μεταξύ βίδας και σώματος λεβιέ.


104183

Aggelos_SV
15/09/2007, 22:06
Αν όλα πάνε σωστά έχουμε κάτι σαν αυτό...


104186

Aggelos_SV
15/09/2007, 22:12
Το λεβιέ ξανατοποθετείται στη μέγγενη και κόβεται η βίδα έτσι ώστε το τμήμα που θα μείνει βιδωμένο στο λεβιέ να έχει μήκος λίιιιιιγο μικρότερο από το μήκος του σπασμένου κομματιού.Μπορεί να μετρηθεί ακριβέστερα μετρώντας το μήκος από το λαστιχάκι του σπασμένου κομματιού.


104187

Aggelos_SV
15/09/2007, 22:18
Επίσης πρέπει να κοπεί και το εικονιζόμενο τμήμα της βίδας ,δηλαδή το περισσευούμενο σπείρωμα


104188

Aggelos_SV
15/09/2007, 22:20
Και καταλήγουμε εδώ


104189

Aggelos_SV
15/09/2007, 22:24
Ότι έχει μείνει από το σπείρωμα ,το χτυπάμε με σφυρί για να πλατυνθεί η βίδα να κάνει ''κεφάλι'' και να εφαρμόσει 100% χωρίς να υπάρχει ανησυχία μήπως και φύγει.Συμπληρωματικά θα μπορούσε κανείς να βάλει και λίγη κόλλα στο σημείο αυτό.


104190

Aggelos_SV
15/09/2007, 22:27
Το μόνο που μένει είναι να αφαιρεθεί το λάστιχο από το σπασμένο κομμάτι.
Είναι λίγο ζόρικο αυτό για να γίνει...αλλά γίνεται


104191

marulis
15/09/2007, 22:29
:a46: :a19: :a013:

gcrook
15/09/2007, 22:29
Ρε Αγγελε σκεφτομουν τα εξης μιας και εχω κρατησει και εγω ενα λεβιε καβατζα που εχει ξεκολλησει στο ιδιο σημειο.

1)Περνωντας βιδα, στην επομενη πτωση (χτυπα ξυλο) θα γινει κωλος ολος ο λεβιες και επειδη δεν θα προλαβει να λυγισει η βιδα θα κανει και ζημια πουθενα αλλου στο μηχανακι, που σιγουρα θα βρει....

2)Πως θα καλυψεις την βιδα;Αν φορεσεις αθλητικο η οποιοδηποτε αλλο παπουτσι...εχασες...
Και αν δεν την καλυψεις θα χανεις αλλαγες στα ζορια η θα κανεις καμια χειροτερη μαλακια οπως εγω που εχει φυγει το λαστιχακι και εχω κουμπωσει 2-3 φορες απο 1η....απο 3η!! :sad:


3) Γιατι την εκοψες την βιδα;Αν την αφηνες 2-3 ποντους ξερεις τι ωραιες σπιθες θα πεταγε σε καθε στροφη;:lol:

Aggelos_SV
15/09/2007, 22:30
Προσαρμόζουμε το λάστιχο με λίγη κόλλα 2 συστατικών πάνω στο λεβιέ και ....καλές βόλτες:beer: :wave2:


104192

gcrook
15/09/2007, 22:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Προσαρμόζουμε το λάστιχο με λίγη κόλλα 2 συστατικών πάνω στο λεβιέ και ....καλές βόλτες:beer: :wave2:

Μλκ...νομισα οτι τελειωσες.....:blush:

Aggelos_SV
15/09/2007, 22:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Ρε Αγγελε σκεφτομουν τα εξης μιας και εχω κρατησει και εγω ενα λεβιε καβατζα που εχει ξεκολλησει στο ιδιο σημειο.

1)Περνωντας βιδα, στην επομενη πτωση (χτυπα ξυλο) θα γινει κωλος ολος ο λεβιες και επειδη δεν θα προλαβει να λυγισει η βιδα θα κανει και ζημια πουθενα αλλου στο μηχανακι, που σιγουρα θα βρει....

2)Πως θα καλυψεις την βιδα;Αν φορεσεις αθλητικο η οποιοδηποτε αλλο παπουτσι...εχασες...
Και αν δεν την καλυψεις θα χανεις αλλαγες στα ζορια η θα κανεις καμια χειροτερη μαλακια οπως εγω που εχει φυγει το λαστιχακι και εχω κουμπωσει 2-3 φορες απο 1η....απο 3η!! :sad:


3) Γιατι την εκοψες την βιδα;Αν την αφηνες 2-3 ποντους ξερεις τι ωραιες σπιθες θα πεταγε σε καθε στροφη;:lol:

1)Στην θεϊκή τόυμπα που είχα φάει ( βλ.υπογραφή ) φόραγα τέτοιο λεβιέ.Σε διαβεβαιώ ότι όλα οκ.Θα το έχω μαζί μου στο Δέλεαρ την Δευτέρα ( επιτέλους θα έρθω....:lol: ) για να σου φύγουν οι υποψίες:winka:

2)Προτρέχεις.....:D

3).......:dizzy: :lol:

KaTaNaS
15/09/2007, 22:47
geia xara

πολύ καλή προσπάθεια... :beer:


αλλά έχω δύο ενστάσεις...

1η: αν ειναι να πεσει το μοτορι σας απο τη στιγμη που ειναι στρητ σίγουρα θα εχετε και άλλη ζημιά οπότε τι είοανι 55 ευρουλίνια παραπάνω; ,άλλωστε στα στρητάκια ο λεβιες των ταχυτητων δεν ειναι το πρώτο που βρίσκει σε ενδεχομενη πτώση.

αντιθέτως με τα χωματινα μηχανάκια και δή τα ΚΤΜ που σε πτώση (πολυ συχνο φαινομενο) συνηθως δεν παθαινουν τίποτα παρά μονο σπάει ο συγκεκριμενος λεβιές...

ο δικος μας βεβαια ειναι εξοπλισμένος με ελατήριο και ανκληση για να γλιτώνεις το σπάσιμο... οταν το εδαφος ομως ειναι σκληρό ο λαιμός κόβεται σαν αγγουράκι

ειχα φθασει σε 3 συνεχομενες βολτες να μετραω 3 σπασμενους λεβιεδες (48 ευρα εκαστως)
δεν ήθελα με τη σειρά μου πολύ να δράσω αναλόγως, σκέφτηκα για την βίδα όπως κι εσύ, αλλά μου φανηκε παρα πολύ γερη κατασκευη πλέον και χωρίς ανάκληση , οπότε σκεφτηκα (όπως και ο γκρουκης παραπανω) πως ισως να τραυματιζε κατι άλλο ή να μετεφερε δυναμεις στο πολύσφηνο του κιβωτίου!

οποτε πήγα για κόλλημα (στη δικια μου περιπτωση ειχε "ψυχή" το μικρο κομμάτι για να πιάσει η κόλληση) με 3 ευρουλινια

η ανάκληση πλέον δουλευε στο μισό του εύρους της...

τεσπα ειχα δυο επισκευασμενα ανταλλακτικα στην τσαντα για καθε ενδεχωμενη αλλαγη!


σε αγωνα που έτρεχα περνάω μακρια λασπολακούβα με πολλά και μέσα της μου κρύβει κάτι (ποτε δεν εμαθα τι ηταν) ικανό να με κανει να χασω τον ελεγχο...


η μοτο σβαρνάει κατω για 10 μετρα,

τη σηκώνω βαζω μπρός και βλεπω λαδια να πεταγονται απο το καπακι αριστερα...

το λεβιεδακι ειχε ξανακοπει σαν αγγουρακια αλλά οι δυνάμεις δεν ηταν οι υπολογισμένες οπότε και πριν κοπέι μου εκανε μια ωραια τρύπα στο καπάκι! τελικα εγκατελειψα στον αγωνα, απο την τσιγγουνιά μου! κόστος λεβωιες νεος + νεο καπακι κινητηρα

θελω να καταληξω στο οτι οι μηχανικοι της εκαστωτε εταιρειας εχουν σκεφτει και το παραμικρο...

παντα υπαρχει ενας λόγος!







:wave2:

KaTaNaS
15/09/2007, 22:49
η 2η ενσταση πήγε στο χωριό γα εκλογες! :dizzy:

:lol:

gcrook
15/09/2007, 23:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
η 2η ενσταση πήγε στο χωριό γα εκλογες! :dizzy:

:lol:

Και η 3η ανεβηκε Σερρες και δεν λεει να κατεβει...:lol:

Aggelos_SV
15/09/2007, 23:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
geia xara

.....................................
............
........
....

θελω να καταληξω στο οτι οι μηχανικοι της εκαστωτε εταιρειας εχουν σκεφτει και το παραμικρο...

παντα υπαρχει ενας λόγος!







:wave2:


Τα έχω σκεφτεί κι εγώ όλα αυτά.
Στο SV ,δεν ξέρω για άλλα μηχανάκια,το λεβιέ σπάει πρώτο απ'όλα ,ακόμα κι αν πέσει απ'το σταντ.
Από την άλλη εκεί ''κοντά'' δεν υπάρχει κάποιο σημείο που κινδυνεύει να χτυπηθεί από το λεβιέ σε μια πτώση .
Το έχω δει και στην πράξη:sad:

Καλό θα ήταν πάντως όποιος θέλει να επιχειρήσει κάτι τέτοιο να τσεκάρει το μηχανάκι του για πιθανά σημεία που θα μπορούσαν να πάθουν ζημιά εξαιτίας της μεγάλης ακαμψίας της κατασκευής ,όπως προείπαν KaTaNaS και gcrook.

Όσον αφορά τις βίδες ...σιδερένιες και όχι ατσάλινες καθώς είναι πιο πλάστιμες και παραμορφώνονται περισσότερο,άρα μικρότερη πιθανότητα ζημιάς στο μηχανάκι.

sotpag
16/09/2007, 10:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
........οποτε πήγα για κόλλημα (στη δικια μου περιπτωση ειχε "ψυχή" το μικρο κομμάτι για να πιάσει η κόλληση) με 3 ευρουλινια........... :wave2:



εγω ο κλεφτης θα σου επερνα 5 ευρα




θελω να καταληξω στο οτι οι μηχανικοι της εκαστωτε εταιρειας εχουν σκεφτει και το παραμικρο..θελω να καταληξω στο οτι οι μηχανικοι της εκαστωτε εταιρειας εχουν σκεφτει και το παραμικρο...

παντα υπαρχει ενας λόγος!



δεν ειναι ετσι ρε Σταυρο

κανουν πολλες μαλακιες

και φυσικα δεν σχεδιαζουν κατι με βαση τις πτωσεις

σιγουρα στα εντουρο εχουν δωσει καποιο βαρος αλλα μεχρι εκει



:wave2:

apav
16/09/2007, 11:23
Ωραία πατέντα! :wave2:

iziogas
16/09/2007, 20:49
:beer: και για την πατέντα και για τα σχόλια που μας υποψιάσανε

tolistrk
16/12/2007, 23:55
Οχι ρε φουστη μου :sick: :sick: :sick:



Μακαρι να το ειχα δει πριν ενα μηνα.

:sad:

Aggelos_SV
17/12/2007, 16:52
Μιας και ξεθάφτηκε να κάνω μια απαραίτητη παρατήρηση ,η οποία λύνει το πρόβλημα του μη έγκαιρου και προσχεδιασμένου σπασίματος του λεβιέ και οδηγεί σε πιθανές περαιτέρω ζημιές.
Το θεματάκι δηλαδή που αναφέρεται λίγο πιο πάνω και φαίνεται στο διάλογο εμού Katana και gcrook.

Κατά την φάση του πριονίσματος των περισσευούμενων τμημάτων παίρνουμε το πριόνι και κάνουμε μία επιπλέον χαραγή και όχι πέρα ως πέρα κόψιμο ,με σκοπό να μειώσουμε την διάμετρο της διατομής της βίδας στο σημείο ένωσης βίδας-σώματος λεβιέ.

Έτσι κατά την πτώση θα σπάσει/λυγίσει η βίδα προτού ο λεβιές σταβώσει πολύ και χτυπήσει κάποιο καπάκι ή άξονα του λεβιέ.

Καλό είναι η χαραγή αυτή να είναι περίπου ίση με την μισή διάμετρο βίδας.