PDA

View Full Version : Ερωτήσεις για GPS - TomTom Rider



Asaverle
16/09/2007, 00:42
Δεν ξέρω αν αυτή είναι η κατάλληλη κατηγορία για αυτό το post αλλά δεν βρήκα κάποια άλλη που να ταιριάζει καλύτερα. Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα gps για ένα ταξίδι που πρόκειται να κάνω στην Γαλλία μέσω Ανατολικής Ευρώπης (όχι μέσω Ιταλίας). Έχω καταλήξει σε τρία αλλά χρειάζομαι την γνώμη σας και κυρίως όσων έχουν τα μοντέλα που θα αραδιάσω. Λοιπόν το πρώτο είναι το Garmin Zumo 550, το δεύτερο είναι το Tomtom Rider και το τρίτο είναι το Tomtom Rider 2nd edition. Επίσης παρακαλώ όποιος ξέρει ας με διαφωτίσει ποια είναι η αναθεματισμένη η διαφορά μεταξύ tomtom rider 1st και 2nd edition γιατί όσο κι αν έψαξα, εκτός από την ελάχιστη σχεδιαστική διαφορά, δεν βρήκα κάποια άλλη ουσιαστική. Έχω μια κλίση προτίμησης προς τα tomtom πάντως μιας και προσφέρουν με μικρό κόστος, αγορά χαρτών με πολύ καλή κάλυψη δρόμων για σχεδόν όλη την Ανατολική Ευρώπη...
Ευχαριστώ. περιμένω τα φώτα σας με ανυπομονησία.

EKEINOS
17/09/2007, 19:26
Εγω φετος πηγα αλπεις απο αλβανια-μαυροβουνιο-κροατια και γυρισα απο σερβια.
Η συμβουλη μου μην παιρνεις ετοιμη συσκευη για πολλους λογους.Θα παρεις το
ΜΙΟ350 με τους χαρτες και το προγραμα MIOMAP h to Igo παραπανω π.μ

Asaverle
17/09/2007, 22:57
Παρακαλώ μην με παραπέμπετε σε λύσεις pda. Έχω ήδη περιορίσει την ερώτηση μου σε 3 gps. Παρακαλώ όποιος γνωρίζει γι αυτά τα 3 ας με βοηθήσει. Τα pda τα έχω αποκλήσει προ πολλού. Ευχαριστώ πάντως για κάθε βοήθεια. Ο λόγος που ψάχνω αποκλειστικά gps (όσο ελκυστικά κι αν ακούγονται τα pda) είναι ότι θέλω Dedicated μηχάνημα. Ούτε σκοτούρες ούτε μανούρες. Το κόστος της αναβάθμισης χαρτών δεν με απασχολεί (αρκεί να μην φτάνουμε σε ακραία ποσά).

rsp
17/09/2007, 23:24
Μια και θελεις μονο για αυτα τα 3 θα σου πω γνωμη για το ενα που ξερω..Zumo 550 δεν παιρνει τους χαρτες της αναβασης λογο αλλου λογισμικου, κοινως εχει μονο τους χαρτες τις Garmin...Αρα οριακα αχρηστο για πιο ψαγμενους χαρτες στην Ελλαδα!

Προσωπικα πηγαινα για το Zumo και πηρα το 278, ειμαι πολυ ευχαριστημενος παρα την σκληρη χρηση που του κανω σε βουνα και θαλασσα!:wave2: