PDA

View Full Version : Πού θα μου δώσουν καλύτερη τιμή;



gdevelek
10/10/2004, 02:19
Γειά σας , είμαι νέο μέλος, και αυτή τη στιγμή έχω το πόδι σε γύψο μετά από ατύχημα στο οποίο μάλιστα δεν είχα την παραμικρή ευθύνη...

Τέλος πάντων, γράφω γιατί θέλω να πουλήσω/ανταλλάξω με μεγαλύτερη τη Super4 μου και θα ήθελα να μάθω, αν τέτοιες πληροφορίες κυκλοφορούν στο φόρουμ, αν γνωρίζετε μαγαζιά που δίνουν "έντιμες" τιμές σε περιπτώσεις ανταλλαγών.

Επίσης θα ήθελα τη γνώμη σας για ένα έμπορο στην Πειραιώς, Αλαμάνο Βασίλη, ο οποίος φαίνεται να πουλάει σε σαφώς χαμηλώτερες τιμές από τον ανταγωνισμό. Τον ξέρει κανείς;

Ευχαριστώ!

Γιώργος

ppaylos
10/10/2004, 04:21
Καλως ηρθες στο φοριουμ καλα να περασεις Και Περαστικα σου και γρηγορα ορθιος .Αυτο που ρωτας παει στο παλιο καλο ρητο ρωτοντας πας στην πολη!!!Τους παιρνεις ολους σβαρνα και ρωτας οτιδηποτε και να παρεις θα το πας σε δυναμομετρο να το κοιταξης αν ειναι καλο ,μεχρι και την καμπανα βλεπει σε τι κατασταση ειναι γυρω στα 60ευροπουλα δινεις ,Αμα δινει ο αλαμανος φτηνα πρεπει να ναι παραεισαγωγης πραγμα που δεν σε χαλαει καθολου .Τι μηχανακη σκεφτεσαι να παρεις?

gdevelek
10/10/2004, 12:51
Δεν θεωρώ σκόπιμο να παρακαλέσω τον έμπορο να με αφήσει να πάω το μηχανάκι σε δυναμόμετρο, αλλά σίγουρα πριν αγοράσω τίποτε θα πάω μαζί με το μηχανικό μου να το δει και να το οδηγήσει. Αυτό πιστεύω πως αρκεί.

Ο Αλαμάνος έχει άξεστο παρουσιαστικό και συμπεριφορά και δεν μου εμπνέει εμπιστοσύνη, γι' αυτό ήθελα να μάθω αν τον ξέρει κανείς. Πάντως συστηματικά οι τιμές του είναι περίπου 500Ε χαμηλώτερες των άλλων.

Σκεφτόμουν να πάρω CBR του 2000, αλλά όταν έβαλα κάτω το τιμόνι που δεν κόβει, την καρίνα που δεν επιτρέπει ανέβασμα πεζοδρομίου και το φαίρινγκ που σε πτώση γίνεται χάλια, υποχρεώθηκα να αλλάξω γνώμη και να κατευθυνθώ προς FZ6 καινούριο. Αρκεί πάντα να μου δώσει κάποιος μια τιμή για το S4 που να μην προσβάλλει τη νοημοσύνη μου.

ppaylos
10/10/2004, 14:17
βαλε πρωτα μια αγγελια για το σουπερ4 ,τα μαγαζια πρεπει να βγαλουν 1000-1500ουρο για λογους επιβιωσεις μην περιμενεις πολλα λοιπον ,Το FZ6 ειναι καλο αλλα το SS ειναι καλυτερο μακρυα απο χοντα γιατι εχουν ακριβωτερα ανταλακτικα και σερβις
Δεν τον παρακαλας για δυναμομετρο ,ειναι υποχρεομενος να το παει εκτος αν ειναι για πεταμα το μηχανακη και φοβαται .Βαλε πλαστικα μανιταρια ,κανουν δουλιτσα σε περιπτωση πτωσεις .Εγω μ ενα GSXR 600 που εχω ανεβαινω μια χαρα τα πεζοδρομια .Καλη αγορα οτι και αν παρεις :wave2:

gdevelek
10/10/2004, 14:44
Τι είναι το SS?? supersport?

Πολλά supersport παίρνουν μανιτάρια μόνο αν τροχίσεις το fairing, δεν ξέρω αν αυτό ισχύει για το CBR. Σε κάθε περίπτωση αλλοιώνεται σημαντικά η όψη της μηχανής, ακόμη και αν δεν χρειαστεί τρόχισμα του fairing.

Εκπλήσσομαι που ανεβαίνεις πεζοδρόμια με το GSX. Ίσως ζυγίζεις πολύ λιγώτερο από μένα (95κ).

Σ' ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.

ppaylos
10/10/2004, 15:24
Διαιτα ειπαμε μπρε ,ζυγιζω μολις 60κιλα και συνεχιζω την διαιτα μεχρι τελικης πτωσης!!!SS = supersport,Ποτε τροχο σε μηχανακη ,μονο αμα εχει βασεις ετοιμες για μανιταρια ,και πιστευω οτι αμα ειναι στο χρωμα της μηχανης το μανιταρι δεν φαινεται ιδιαιτερα Εχε υποψη οτι και το φειζερ τα χρειαζεται ....Τι να σου πω ,γενικα ειμαι υπερ των SS ακομα και αν δεν μπορουσα ν ανεβαινω πεζοδρομια ,γιατι η μεγαλητερη χρηση που κανω ειναι σε Αθηνα Πειραια και περιχωρα Τελος παντων προτιμησε αυτο που σου κανει κλικ περισοτερο ,αρνητικα και θετικα εχουν ολα :rotflmao:

gdevelek
10/10/2004, 16:35
Φίλε μου η τάση για πάχυνση είναι κληρονομική και όχι θέμα δίαιτας ή αυτοελέγχου ή τίποτε άλλο. Εϊναι όπως και το χρώμα των μαλλιών, των ματιών, το ύψος, το χρώμα της επιδερμίδας, η τάση για φαλάκρα και όλα αυτά. Άλλοι τρώνε πίτσες και σουβλάκια και παγωτά και δεν λένε να ξεπεράσουν τα 70, κι άλλοι πάνε από δίαιτα σε δίαιτα με καροτάκια και φρούτα και όσπρια και δεν λένε να πέσουν από τα 90. Τέλος πάντων, δεν είναι αυτό το θέμα μας.

Γνωρίζω ότι η FZ6 χρειάζεται μανιτάρια ή κάγκελα. Και ποιά δεν τα χρειάζεται; Δεν τις παίρνουμε για να τις γρατζουνίσουμε σε μια μικροπτώση. Αλλά οι SS συχνά δεν παίρνουν μανιτάρια και ποτέ δεν παίρνουν κάγκελα. Γενικά πρέπει να συμβιβαστεί κανείς με πολλά για να τις πάρει, και είμαι σίγουρος ότι αν πάρω τέτοια θα το μετανοιώσω, όταν π.χ. στο φανάρι θα μπορούσα να βγώ πρώτος και να περιμένω να ανάψει πράσινο και να φύγω, αλλά δεν θα μπορώ γιατί το τιμόνι δεν θα κόβει αρκετά για να τρυπώσω ανάμεσα στα σταματημένα ΙΧ.

Νά 'σαι καλά.

ΓΙΔ