PDA

View Full Version : Βενζινη 100 οκτανιων...Μυθος η πραγματικοτητα...???



zuki1000k5
16/09/2007, 23:12
Καλησπερα παιδες!Ρε παιδια εχω μερικες αποριες εδω κ λιγο καιρο...τελικα η βενζινη με τα 100 οκτανια κανει τιποτα?Εχετε δει καμια διαφορα στιν αποδοση της μηχανης σας??Υπαρχει στην ουσια τετοια βενζινη η πληρωνουμε φυκια για μεταξωτες κορδελες???:confused: Και αν τελικα ειναι οντως 100 οκτανιων,τοτε ποια εταιρεια εχει πραγματικη 100αρα?Πως γινεται ξαφνικα ολες οι εταιρειες να εχουν 100αρα???:confused: :confused: :confused:

Καλες βολτες μαγκες!!! :sun:

KaTaNaS
16/09/2007, 23:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από zuki1000k5
Εχετε δει καμια διαφορα στιν αποδοση της μηχανης σας??

ΝΑΙ, εχω δει. (σε ΚΤΜ 640)

όπως επίσης και στην τσέπη! :sick:

OrEsTiS82
17/09/2007, 00:39
Και εγω βαζω στο 610 μου βενζινη 100 οκτανιων και εχει διαφορα στην αποδοση.

Sapadak
17/09/2007, 05:40
Ειδαν οτι υπαρζει ζητησει και φτιαξαν ολες οι εταιριες 100αρες.


Οτι υπαρχει υπαρχει ΑΛΛΑ τι κανει ο καθε βενζινας (μιξεις) αγνωστο.

Stelth
17/09/2007, 07:44
Βασικά εγώ 100αρα βάζω. Κάπου διάβασα πρόσφατα οτι δίνει 1-2 ίππους παραπάνω ανάλογα τα κυβικά

Και μάλλον η 100αρα βγήκε για να μην υπόκειται στην τιμή του πλαφόν

Οπότε φυσικό είναι κάθε εταιρία να βγάλει και από μια 100αρα

drade
17/09/2007, 07:56
καλό είναι να βάζουμε 100 οκτ? ή μήπως ταλαιπωρεί παραπάνω τον κινητήρα?

Stelth
17/09/2007, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από drade
καλό είναι να βάζουμε 100 οκτ? ή μήπως ταλαιπωρεί παραπάνω τον κινητήρα?

Καλό είναι να κοιτάξουμε στο βιβλιαράκι “manual” αν ο κινητήρας μας μπορεί να δουλέψει απροβλημάτιστα με βενζίνα 100αρα;)

KaTaNaS
17/09/2007, 11:00
δεν παθαινουν τιποτα οι κινητηρες... απεναντιας δουλευουν καλυτερα...

Cpt. Haddock
17/09/2007, 11:00
Τα έχουμε ξαναπεί 100αδες φορές

Η μονη διαφορά βάζοντας 100αρα βενζίνη είναι στην τσέπη σας

:lol: :lol: :lol: :lol:

Όσοι νομίζετε οτι νιώθετε διαφορές στην απόδοση/επιδόσεις καλό ειναι να το κοιτάξετε :rotflmao:

project.breeze
17/09/2007, 11:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Τα έχουμε ξαναπεί 100αδες φορές

Η μονη διαφορά βάζοντας 100αρα βενζίνη είναι στην τσέπη σας

:lol: :lol: :lol: :lol:

Όσοι νομίζετε οτι νιώθετε διαφορές στην απόδοση/επιδόσεις καλό ειναι να το κοιτάξετε :rotflmao:



+100

Άντε στα SS μπορεί και να το δεχτώ ότι βλέπετε μία κάποια διαφορά (η οποία είναι μάλλον τόσο μικρή που δεν αξίζει την οικονομική επιβάρυνση) αλλά να ακούω ότι υπάρχει διαφορά σε μονοκύλινδρο motard λόγω της βενζίνης...εντάξει.Έχει τόσο υψηλή συμπίεση δηλαδή που με την απλή βαράει πιράκια;:eyepop:

KaTaNaS
17/09/2007, 11:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Όσοι νομίζετε οτι νιώθετε διαφορές στην απόδοση/επιδόσεις καλό ειναι να το κοιτάξετε :rotflmao:

εγω καταλαβαινω στο ΚΤΜ... σοβαρότατα μιλάω!

Cpt. Haddock
17/09/2007, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
εγω καταλαβαινω στο ΚΤΜ... σοβαρότατα μιλάω!

τι να σΕ πω ρε Σταυρή.... :wacko:

μπορεί κιόλας :look:

KaTaNaS
17/09/2007, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από runneras125
αλλά να ακούω ότι υπάρχει διαφορά σε μονοκύλινδρο motard λόγω της βενζίνης...εντάξει.Έχει τόσο υψηλή συμπίεση δηλαδή που με την απλή βαράει πιράκια;:eyepop:

τι να σου πω ρε φίλε... παίζει και η 100αρα να ειναι απλα λιγοτερο νοθευμενη απο την απλη.. μια διαφορα την νοιωθω παντως και δεν ειναι ιδεα μου... τις εχω αλλαξει πολλές φορες και παντα νοιωθω περισσότερη έκρηξη!

gaz6
17/09/2007, 11:10
H πιο συνηθισμένη περίπτωση νοθείας πάντως είναι η μίξη της 100ρας με απλή αμόλυβδη

DrIoannis
17/09/2007, 12:59
Συνήθως η νοθεία είναι απλά κοινή αμόλυβδη:mad:,ούτε καν μήξη 100αρας και απλής.

project.breeze
17/09/2007, 19:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
τι να σου πω ρε φίλε... παίζει και η 100αρα να ειναι απλα λιγοτερο νοθευμενη απο την απλη.. μια διαφορα την νοιωθω παντως και δεν ειναι ιδεα μου... τις εχω αλλαξει πολλές φορες και παντα νοιωθω περισσότερη έκρηξη!




Ρε Σταύρο δεν διαφωνώ κάθετα,ίσως και να νιώθεις μία μικρή διαφορά σε αίσθηση πιο πολύ παρά σε απόλυτα νούμερα και βάζω το χέρι μου στην φωτιά πως αν την δυναμομετρήσεις δεν θα δεις καμμία απολύτως διαφορά,άσε που θα συμφωνήσω με τους παραπάνω,ποιός μας διασφαλίζει πως η super αμόλυβδη δεν είναι 50% super 50% απλή;Γι'αυτό λέω πως δεν αξίζει τον κόπο για μένα.Ανεβαίνει κατακόρυφα και η αναλογία ευρώ/km και αυτός δεν είναι ένας ασήμαντος παράγοντας...

kinhsh
17/09/2007, 20:34
Η 100 ρα exv dei οτι η διαφορα της σε αποδοση ειναι πολυ μεγαλη με την 95ρα και συχρονως με την 100ρα το μοτερ ταλαιπωρειται λιγωτερο γιατι το καυσιμο αναλεγεται δεν εκρυγνηται. Για τη νοθεια χωρις να εχω πληροφοριες απο μεσα ,εχω καταλαβει οτι οι μικρες εταιρειες η 100ρα τους δεν αποδιδει οσο στις μεγαλες και την ευθυνη τη ριχνω σε νοθεια των πρατηριων τους. Δεν μπορω να φανταστω οτι τους πουλανε 95ρα αντι για 100ρα. Παντως την καλη βενζινη την καταλαβαινω αμεσως στο vtr sp2 λογω της υψηλης συμπιεσης που εχει.

siakattackj
17/09/2007, 20:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
τι να σΕ πω ρε Σταυρή.... :wacko:

μπορεί κιόλας :look:



Μου δείνεις την ετνύπωση πως είσαι γέρος.........
δε σε ξερω καθόλου, και (προς θεού) δε θέλω να σε κακολογήσω...αλλά αυτή την εντύπωση μου δείνεις...


ΒΕΒΑΙΩΣ και έχει διαφορά...
μεγαλύτερη θερμογόνος δύναμη...
με αποτέλεσμα στα ΨΕΚΑΣΤΑ οχήματα, που δουλεύουν με ανάδραση(ο ψεκασμός είναι ένα Σ.Α.Ε. που δέχεται ανατροφοδότηση), να χρειάζεται για την ίδια απόδοση, να χρησιμοποιεί λιγότερο καύσιμο...άρα λιγότερη κατανάλωση....άρα καμία διαφορά στην τσέπη μας....(ίσως οικονομικότερα σε κάποιες περιπτώσεις...)

Δεύτερον το μόνο σίγουρο είναι, ότι κάνει καλύτερη καύση ο κινητήρας..άρα λιγότερη συντήρηση(μπουζί βαλβίδες).....άρα οικονομικότερη λειτουργεία γενικά.....


Η 100άρα είναι καλύτερη.....και ίσως "φθηνότερη".....

όσο για το ΚΤΜ του φίλου, λόγο καρπυρατέρ, στέλνει και με την 100άρα την ίδια ποσότητα καυσίμου....οπότε, για την ίδια ποσότητα καυσίμου, με μεγαλύτερη θερμογόνο δύναμη έχουμε καλύτερες επιδόσεις.......



ΓΚΕΚΕ???


Υ.Γ. Αν κάνω κάποιο λάθος ευχαρίστως θα δεχτώ τις παρατηρησεις σας.....

KaTaNaS
17/09/2007, 20:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από siakattackj


Υ.Γ. Αν κάνω κάποιο λάθος ευχαρίστως θα δεχτώ τις παρατηρησεις σας.....

δεν λέμε γκέγκε σε εναν γερο! :nono:

siakattackj
17/09/2007, 20:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
δεν λέμε γκέγκε σε εναν γερο! :nono:


Με συγχωρείται......:D


Δεν ήμουν σίγουρος ότι είναι γέρος.....(το ανέφερα άλλωστε...)

ΣΥΓΝΩΜΗ.....!!!:o

Stelth
17/09/2007, 21:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Τα έχουμε ξαναπεί 100αδες φορές

Η μονη διαφορά βάζοντας 100αρα βενζίνη είναι στην τσέπη σας

:lol: :lol: :lol: :lol:

Όσοι νομίζετε οτι νιώθετε διαφορές στην απόδοση/επιδόσεις καλό ειναι να το κοιτάξετε :rotflmao:

Μόλις κάνω δυναμομέτρηση θα σου πω σίγουρα :)

Respect
17/09/2007, 21:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από siakattackj
Μου δείνεις την ετνύπωση πως είσαι γέρος.........
δε σε ξερω καθόλου, και (προς θεού) δε θέλω να σε κακολογήσω...αλλά αυτή την εντύπωση μου δείνεις...


ΒΕΒΑΙΩΣ και έχει διαφορά...
μεγαλύτερη θερμογόνος δύναμη...
με αποτέλεσμα στα ΨΕΚΑΣΤΑ οχήματα, που δουλεύουν με ανάδραση(ο ψεκασμός είναι ένα Σ.Α.Ε. που δέχεται ανατροφοδότηση), να χρειάζεται για την ίδια απόδοση, να χρησιμοποιεί λιγότερο καύσιμο...άρα λιγότερη κατανάλωση....άρα καμία διαφορά στην τσέπη μας....(ίσως οικονομικότερα σε κάποιες περιπτώσεις...)

Δεύτερον το μόνο σίγουρο είναι, ότι κάνει καλύτερη καύση ο κινητήρας..άρα λιγότερη συντήρηση(μπουζί βαλβίδες).....άρα οικονομικότερη λειτουργεία γενικά.....


Η 100άρα είναι καλύτερη.....και ίσως "φθηνότερη".....

όσο για το ΚΤΜ του φίλου, λόγο καρπυρατέρ, στέλνει και με την 100άρα την ίδια ποσότητα καυσίμου....οπότε, για την ίδια ποσότητα καυσίμου, με μεγαλύτερη θερμογόνο δύναμη έχουμε καλύτερες επιδόσεις.......



ΓΚΕΚΕ???


Υ.Γ. Αν κάνω κάποιο λάθος ευχαρίστως θα δεχτώ τις παρατηρησεις σας..... Στο V-strom μου όλα τα παραπάνω καμία εφαρμογή δεν είχαν πέραν του ήχου λόγω της αντικροτικής ικανότητας της βενζίνης.
Η 100άρα βενζίνη αξιοποιείτε θετικά μόνο από κινητήρες που αποδίδουν υψηλή συμπίεση.
Στα υπόλοιπα το μόνο θετικό ίσως- όταν το petrol είναι καθαρό - είναι το καθάρισμα του ψεκασμού και τίποτα άλλο.

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=14837

power hornet
17/09/2007, 22:26
ειναι θεμα συμπιεσης παιδια η 100αρα δουλευει σε μοτερ με 12:1 αμα το γραφω σωστα,το χορνετ μου εχει τετοια συμπιεση οποτε οποτε εχω λεφτα του βαζω και εχω διαφορα και στα χλμ καταναλωση,στις ρεμπριζ εκρηκτικοτητα και στις υψηλες για τελικη,παντος προτιμω να του βαζω 100αρα αν και θα ειναι νοθευμενη με απλη παρα να βαζω απλη αμολυβδη που θα ειναι νοθευμενη με σκατα.

THEOD
17/09/2007, 22:52
Η δικιά μου εμπειρία λέει ότι δεν αξίζει το έξοδο...

Σε καμμία από τις μοτοσυκλέτες μου (και οι 3 τελευταίες ήταν ψεκαστές...) δεν κατάφερα να δω διαφορά με την χρήση της 100άς, ούτε στα αυτοκίνητά μου κατά την ίδια περίοδο... Απεναντίας με έκπληξη κάθε φορά νοιώθω την μεγάλη και ξεκάθαρη διαφορά που έχει η χρήση της στο ταπεινό καρμπυρατεράτο Κινέζικο παπί μου... Οπότε μόνο εκεί την χρησιμοποιώ (και αυτό όχι πάντα...).

Κατ' άλλα σίγουρα είναι το καύσιμο με τις περισσότερες πιθανότητες να είναι νοθευμένο (μεταξύ μας πιστεύω ότι είναι ΠΑΝΤΑ νοθευμένο ακόμα και σε μικρό βαθμό) γιατί και το οικονομικό όφελος (άρα το κίνητρο) είναι μεγάλο, και γιατί αν η νοθεία γίνει σε λογικό βαθμό είναι αδύνατον να γίνει αντιληπτή από τον χρήστη...και δεν πολυπιστεύω αυτά που ακούω ότι με 100άρα βγάζεις περισσότερα χιλιόμετρα άρα κοστίζει το ίδιο...Το όλο θέμα πιστεύω ότι κατά 90% είναι ένα έξυπνα στημένο μαρκετίστικο κόλπο των εταιριών πετρελαίου για την αύξηση των ήδη υψηλών κερδών τους....

Κατά την γνώμη μου είναι προτιμότερο και σαφώς πιο έξυπνο να βάζεις σταθερά βενζίνη από 1-2 πρατήρια που δεν νοθεύουν την απλή αμόλυβδη, παρά να τα σκάς (χοντρά ενίοτε) για δήθεν "υπερβενζίνη" κάνοντας ακόμα πιο πλούσιο το όλο κύκλωμα και φτωχότερη την τσέπη σου...Τα υπόλοιπα για πειράκια και τα σχετικά είναι μπούρδες....την σήμερον ημέρα με τα ψεκαστά μοτέρ που μπορούν να προσαρμόσουν σχεδόν σε πραγματικό χρόνο τις παραμέτρους ανάφλεξης πρέπει να προσπαθήσεις πολύ και επί τούτου για να ακούσεις προαναφλέξεις... Προσωπικά έχω ξεχάσει καν πως είναι...

project.breeze
18/09/2007, 00:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από siakattackj
Μου δείνεις την ετνύπωση πως είσαι γέρος.........
δε σε ξερω καθόλου, και (προς θεού) δε θέλω να σε κακολογήσω...αλλά αυτή την εντύπωση μου δείνεις...


ΒΕΒΑΙΩΣ και έχει διαφορά...
μεγαλύτερη θερμογόνος δύναμη...
με αποτέλεσμα στα ΨΕΚΑΣΤΑ οχήματα, που δουλεύουν με ανάδραση(ο ψεκασμός είναι ένα Σ.Α.Ε. που δέχεται ανατροφοδότηση), να χρειάζεται για την ίδια απόδοση, να χρησιμοποιεί λιγότερο καύσιμο...άρα λιγότερη κατανάλωση....άρα καμία διαφορά στην τσέπη μας....(ίσως οικονομικότερα σε κάποιες περιπτώσεις...)

Δεύτερον το μόνο σίγουρο είναι, ότι κάνει καλύτερη καύση ο κινητήρας..άρα λιγότερη συντήρηση(μπουζί βαλβίδες).....άρα οικονομικότερη λειτουργεία γενικά.....


Η 100άρα είναι καλύτερη.....και ίσως "φθηνότερη".....

όσο για το ΚΤΜ του φίλου, λόγο καρπυρατέρ, στέλνει και με την 100άρα την ίδια ποσότητα καυσίμου....οπότε, για την ίδια ποσότητα καυσίμου, με μεγαλύτερη θερμογόνο δύναμη έχουμε καλύτερες επιδόσεις.......



ΓΚΕΚΕ???


Υ.Γ. Αν κάνω κάποιο λάθος ευχαρίστως θα δεχτώ τις παρατηρησεις σας.....






Λοιπόν ας δούμε και κάποια γενικά πράγματα για τα οκτάνια και ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του...


ΑΡΙΘΜΟΣ ΟΚΤΑΝΙΟΥ

Αριθμός οκτανίου είναι η επί τοις εκατόν κατ' όγκο αναλογία σε ισοοκτάνιο ενός πρότυπου μίγματος ισοοκτανίου - κανονικού επτανίου (θεωρούμε δηλαδή το μίγμα αυτό σαν σημείο αναφορά,σαν μέτρο σύγκρισης δηλαδή) όταν το πρότυπο αυτό δείγμα έχει την ίδια αντοχή σε κρουστική καύση με το εξεταζόμενο καύσιμο (βενζίνη).Το κανονικό επτάνιο είναι το αδρανές συστατικό του πρότυπου μίγματος με αριθμό οκτανίου μηδέν και το ισοοκτάνιο το ενεργό συστατικό με αριθμό οκτανίου εκατό.Ο αριθμός οκτανίου συμβολίζεται στο αγγλικό μετρικό σύστημα ως ΟΝ (octan number) και στο γερμανικό ως OZ (Octanzahl).
Ο αριθμός οκτανίου της βενζίνης εξαρτάται από την σύστασή της επειδή ο κάθε υδρογονάνθρακας έχει διαφορετικό αριθμό οκτανίου.Ο αριθμός οκτανίου βελτιώνεται με την εξής σειρά: Παραφίνες,Ολεφίνες,Ναφθένια,Αρωματικοί.Επειδή είναι πολυδάπανη διαδικασία επελέγη ένας άλλος πιο φτηνός τρόπος παραγωγής που είναι η προσθήκη κατά την διύλιση Τετρααιθυλιούχου Μολύβδου ή Τετραμεθυλιούχου Μολύβδου (που δεν ισχύει φυσικά στους η διαδικασία αυτή στην αμόλυβδη βενζίνη).Στην αμόλυβδη βενζίνη η αύξηση του αριθμού οκτανίου επιτυγχάνεται με την αύξηση του ποσοστού των αρωματικών υδρογονανθράκων και την προσθήκη κάποιων άλλων ουσιών (Μερκαπτάνες)

T.R.E
18/09/2007, 01:30
Kαι εγω στο δικο μου βαζω 100αρα συνηθως πιο πολυ για λογους ασφαλειας...Τα μοτερ του GSXR "υποτιθεται" οτι δουλευει μονο με 95 οκτανια και ανω,( δεν θελω να κανω εγω τεστ μεχρι ποσο κατω μπορει να παει :smokin: :smokin: :smokin: )οποτε με το σκεπτικο οτι απλη+ 10% νερακι ας πουμε = 85,5 οκτανια,τοτε προτιμω το 50 % 100αρα+ 50% απλη=97,5...

Καποια διαφορα 1-2 ιππων και να υπαρχει σε ιπποδυναμη δεν μπορω να την καταλαβω στα 170 αλογα,και ουτε και με απασχολει προς το παρον :D :D...

project.breeze
18/09/2007, 01:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από T.R.E
Kαι εγω στο δικο μου βαζω 100αρα συνηθως πιο πολυ για λογους ασφαλειας...Τα μοτερ του GSXR "υποτιθεται" οτι δουλευει μονο με 95 οκτανια και ανω,( δεν θελω να κανω εγω τεστ μεχρι ποσο κατω μπορει να παει :smokin: :smokin: :smokin: )οποτε με το σκεπτικο οτι απλη+ 10% νερακι ας πουμε = 85,5 οκτανια,τοτε προτιμω το 50 % 100αρα+ 50% απλη=97,5...

Καποια διαφορα 1-2 ιππων και να υπαρχει σε ιπποδυναμη δεν μπορω να την καταλαβω στα 170 αλογα,και ουτε και με απασχολει προς το παρον :D :D...



Παιδιά τα έχουμε ξαναπεί,το νερό με την βενζίνη δεν αναμειγνύεται.Η βενζίνη είναι ελαφρύτερη και ανεβαίνει προς τα πάνω και το νερό μένει κάτω στην δεξαμενή του πρατηρίου.Η μόνη νοθεία που μπορεί να γίνει (αν δεν μιλάμε για νοθεία στα νούμερα του μετρητή φυσικά) είναι με άλλη βενζίνη χαμηλότερων οκτανίων και προφανώς και χαμηλότερης τιμής.Επίσης μην ξεχνάτε πως στην Ελλάδα είμαστε "τυχεροί" γιατί η απλή μας αμόλυβδη είναι 95 οκτανίων ενώ σε άλλες χώρες είναι 92 οκτανίων.Και σας διαβεβαιώ πως και σε εκείνες τις χώρες η super τους είναι 95-96 οκτανιών.Πώς εκεί τα μηχανάκια τους δουλεύουν κανονικά και εμείς θέλουμε 100 οκτάνια για να δουλέψουμε;;;:sick:

power hornet
18/09/2007, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από runneras125
Παιδιά τα έχουμε ξαναπεί,το νερό με την βενζίνη δεν αναμειγνύεται.Η βενζίνη είναι ελαφρύτερη και ανεβαίνει προς τα πάνω και το νερό μένει κάτω στην δεξαμενή του πρατηρίου.Η μόνη νοθεία που μπορεί να γίνει (αν δεν μιλάμε για νοθεία στα νούμερα του μετρητή φυσικά) είναι με άλλη βενζίνη χαμηλότερων οκτανίων και προφανώς και χαμηλότερης τιμής.Επίσης μην ξεχνάτε πως στην Ελλάδα είμαστε "τυχεροί" γιατί η απλή μας αμόλυβδη είναι 95 οκτανίων ενώ σε άλλες χώρες είναι 92 οκτανίων.Και σας διαβεβαιώ πως και σε εκείνες τις χώρες η super τους είναι 95-96 οκτανιών.Πώς εκεί τα μηχανάκια τους δουλεύουν κανονικά και εμείς θέλουμε 100 οκτάνια για να δουλέψουμε;;;:sick: ναι αλα δεν ειπες το αλο οτι στο εξωτερικο καμια σχεση η βενζινη τους με εδω, εχεις παει να δεις διαφορα που εχει?εδω το καθε λαμογιο πρατηριουχος βαζει οτι σκατα για να νοθευεσει ενω στο εξωτερικο δεν υπαρχει τετοιο θεμα

OldMan
18/09/2007, 14:01
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
(let's play it again Sam ...)

Τα οκτάνια έχουν σχέση ΜΟΝΟ με την αντικροτικότητα του καύσιμου μίγματος (μέχρι ποιο βαθμό μπορεί να συμπιεστεί χωρίς να έχουμε αυτανάφλεξη) και δεν έχουν ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με την θερμογόνα απόδοσή του !!!


Κοινώς, άμα δουλεύει χωρίς να βαράει πυράκια το μοτέρ μας με 95άρα (ή 92άρα ή 88άρα ή ότι άλλο γουστάρουμε) ΔΕΝ ΚΕΡΔΙΖΟΥΜΕ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΕ με το να καίμε βενζίνη περισσότερων οκτανίων !!!

Τώρα, σχετικά με αυτά τα "έχω δει βελτίωση" και "έχω δει καλύτερη απόδοση" κ.λ.π .... :look:
(και εγώ έχω δει τον Elvis την προηγούμενη βδομάδα - αλλά προτιμώ να το κρατήσω μυστικό...):winka:

SF
18/09/2007, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
εγω καταλαβαινω στο ΚΤΜ... σοβαρότατα μιλάω!

:a1:

:lol:

OldMan
18/09/2007, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
:a1:
:lol:
Μη τΟΝ μιλάς έτσι τον Αρκούδο ....

(έχει καλές προθέσεις !!!) :lol:

DimST
18/09/2007, 14:16
Υπάρχει διαφορά η οποία όμως φαίνεται σε πιεσμένους/βελτιωμένους κινητήρες υψηλής συμπίεσης/απόδοσης. Καθόλου πιράκια χαμηλά, μεγαλύτερο ξέσπασμα και πιο καθαρό δούλεμα ψηλα σε συνδυασμό με βελτιωμένη κατανάλωση.
Πρίν βελτιώσω το gsxr μου δεν μπορούσα να διακρίνω διαφορά, τώρα η διαφορά είναι το λιγότερο αισθητή οπότε καθαρά για την υγεία του μοτέρ (μια και πλέον τίθεται τέτοιο θέμα), βάζω αποκλειστικά Vpower racing.

Οπως γράφτηκε σε προηγούμενο post το owners manual της εκάστοτε μοτοσυκλέτας γράφει για τις βενζίνες που προτείνει ο κατασκευαστής οπότε τα πράγματα είναι αρκετά απλά. Όσον αφορά το θέμα νοθείας, οι μεγάλες εταιρίες έχουν τους τρόπου να αντιμετωπίσουν τους κομπογιαννίτες, οπότε αρκεί να προσέχουμε που βάζουμε καύσιμο. ;)

Τέλος όποιος πιστεύει οτι έξω δεν νοθεύουν τις βενζινες τους είναι πολύ γελασμένος (έτυχε σε φίλο που ταξιδεύμε μαζί όταν έβαλε βενζίνη μετά τα σύνορα Ιταλίας-Αυστρίας, εγώ έβαλα απο άλλο πρατήριο και ήμουν πιο τυχερός).

zireous
04/12/2007, 12:22
Έχει ξαναγίνει εκτενώς παρόμοια συζήτηση στο moto.gr. Έχει πολύ ενδιαφέρον, να τη διαβάσετε.

Εγώ βάζω απλή στο 750 (και έβαζα και στα υπόλοιπα). Βάζω στο ίδιο πρατήριο -μέχρι να μου κάνει λαδιά και να πάω αλλού.

Διαφορές μεγάλες είδα μόνο σε μηχανάκια που θέλανε ξεκάπνισμα -μετά ακουγόντουσαν καλύτερα μεν αλλά όχι πολλά πράματα σε επιδόσεις.


Κάτι ψιλά άσχετα που μου έρχονται για καύσιμα αγωνιστικού τύπου δεν κολλάνε στη συζήτηση, έχει ενδιαφέρον όμως το γεγονός ότι η μηχανή θέλει νέα ρύθμιση -πχ μέσω PC.

Tpap
04/12/2007, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από siakattackj

ΒΕΒΑΙΩΣ και έχει διαφορά...
μεγαλύτερη θερμογόνος δύναμη...
με αποτέλεσμα στα ΨΕΚΑΣΤΑ οχήματα, που δουλεύουν με ανάδραση(ο ψεκασμός είναι ένα Σ.Α.Ε. που δέχεται ανατροφοδότηση), να χρειάζεται για την ίδια απόδοση, να χρησιμοποιεί λιγότερο καύσιμο...άρα λιγότερη κατανάλωση....άρα καμία διαφορά στην τσέπη μας....(ίσως οικονομικότερα σε κάποιες περιπτώσεις...)

Δεύτερον το μόνο σίγουρο είναι, ότι κάνει καλύτερη καύση ο κινητήρας..άρα λιγότερη συντήρηση(μπουζί βαλβίδες).....άρα οικονομικότερη λειτουργεία γενικά.....

Η 100άρα είναι καλύτερη.....και ίσως "φθηνότερη".....

όσο για το ΚΤΜ του φίλου, λόγο καρπυρατέρ, στέλνει και με την 100άρα την ίδια ποσότητα καυσίμου....οπότε, για την ίδια ποσότητα καυσίμου, με μεγαλύτερη θερμογόνο δύναμη έχουμε καλύτερες επιδόσεις.....
Υ.Γ. Αν κάνω κάποιο λάθος ευχαρίστως θα δεχτώ τις παρατηρησεις σας.....


Φιλε, λαθος...σε ολα.
Δεν ξερω που τα βρηκες τα παραπανω αλλα ειναι ασχετα.

Θα προσπαθησω να το πιασω απο καπου για να μπορεσουμε να καταληξουμε, διοτι το θεμα ''καυσιμα'' ειναι χαωδες.
Εν ταχει λοιπον, οταν ενας κινητηρας ''δουλευει'' σε μια τιμη συμπιεσης πρεπει να καταναλωνει καυσιμο με τετοιες αντικροτικες ιδιοτητες ωστε να μην δημιουργειται αυταναφλεξη. (σημειωστε ''αυταναφλεξη'' και οχι ''κρουστικη καυση'').

Τωρα στα συγχρονα μοτερακια, που δουλευουν σε υψηλοτερες συμπιεσεις η αναγκη καυσιμου με περισσοτερα οκτανια ειναι δεδομενη. Ποσο ομως δεδομενη?

Αν χρησημοποιησεις καυσιμο υποδεεστερο σε οκτανια απο αυτο που αρεσκεται ο κινητηρας βασει συμπιεσεως θα ''χτυπησει πυρακια'' --δηλ αυταναφλεξη.
Η κεντρικη μοναδα ελεγχου το αντιλαμβανεται μεσω των αισθητηρων (knock sensors) και κοβει μοιρες προπορειας σπινθηρα, για την εν γενει προστασια κινητηρα και τσεπης..
Τοτε εχεις μειωμενη αποδοση.

Αν στο παραπανω μοτερακι βαλεις βενζινη υψηλοτερου βαθμου οκτανιων θα εχεις καλλιτερη αποδοση και ειναι σαφες πλεον το γιατι.

ΠΟΙΟΙ επωφελουνται απο αυτες τις 100αρες βενζινες?

1. ολοι οσοι εχουν ηλεκτρονικη διαχειρηση.
2. φυσικα οι καρμπυρατερατοι με ανεβασμενες συμπιεσεις οπου με αλλες βενζινες τα μοτερακια τους ''χτυπανε''
3. ολοι εκεινοι που αρεσκονται να ανοιγουν το γκαζι απο χαμηλες στροφες και μεγαλο φορτιο (μεγαλη ταχυτητα στο κιβωτιο/μεγαλο βαρος/κλπ.)

Ειναι επισης σαφες οτι ολα τα παραπανω ισχυουν στην περιπτωση φυσικα που ΜΠΟΡΕΙ καποιος να μας διασφαλισει οτι αυτο που πληρωσες ειναι 100αρα και οχι κ@τουρο.

OldMan
04/12/2007, 19:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
Έχει ξαναγίνει εκτενώς παρόμοια συζήτηση στο moto.gr. Έχει πολύ ενδιαφέρον, να τη διαβάσετε.

Οπωσδήποτε master ...!!!
(τσακιζόμαστε να την βρούμε...)
:a23: :a23: :a23:


Υ.Γ.
ΔΕΝ έχει γίνει ΜΙΑ συζήτηση, αλλά τουλάχιστον 7-8 (με διαφωνίες, μπινελίκια, γαμωσταυρίδια ανακατεμένα με οκτάνια, αντικροτικότητες, βαθμούς θερμογόνας απόδοσης κ.λ.π.) και υπάρχει κοτζαμάν Τεχνικό άρθρο (για το οποίο ο φίλτατος SFης έβγαλε τα ματάκια του και χάλασε τα νυχάκια του για αρκετές μέρες ...) :winka: