PDA

View Full Version : Γνωμες παρακαλω...



Gia
17/09/2007, 13:58
Γεια χαρα σε ολους.

Οδηγαω εδω και 1,5 χρονο περιπου ενα ΧΤ 125Χ. Το πρωτο μου μηχανακι το οποιο χρησιμοποιω καθημερινα για τη διαδρομη απο και προς τη δουλεια μου, περιπου 40 χλμ την ημερα δηλαδη..
Σκεφτομαι οτι ηρθε η ωρα να αλλαξω γιατι γουσταρω να παω και καμια βολτιτσα πιο μακρυα και ισως κανενα ταξιδακι...
Το εψαξα λιγο το θεμα και κατεληξα στα εξης 2 :
Aprilia pegaso 650 ή BMW f650GS...
Mε μια διαφορα στην τιμη γυρω στα 1500 (οχι οτι ειναι αμελητεα αλλα δεν ειναι και τραγικη) σκεφτομαι τι αλλο να βαλω στη σουμα για να διαλεξω..
Τα μηχανακια τα γουσταρω και τα δυο στα μουτρα, αλλα σκεφτομαι οτι μια και η καθημερινη χρηση σε συνθηκες κινησης θα πρεπει να ζυγισω καταναλωσεις, αξιοπιστια,συνεργεια κλπ.
Παιδια οποιος εχει αποψη και γουσταρει ας με βοηθησει στην επιλογη..
Σας ευχαριστω εκ των προτερων...

Καλο απογευμα...

MikeG
17/09/2007, 14:02
Μακριά από τον Pegaso. Προβλήματα κυρίως ηλεκτρικά αλλά & πολλές καμένες φλάτζες κεφαλής.
F650GS δαγκωτό. Εδώ & 2,5 χρόνια δε το αλλάζω με τίποτα! Τα κάνει όλα & συμφέρει.
Θα με θυμηθείς.

:wave2: :wave2:

makis206
17/09/2007, 14:05
Μ'αρέσουν και τα δύο μηχανάκια που επέλεξες αλλά εγώ θα πρόσθετα και το Versys στα υπ'όψιν, ευέλικτο για καθημερινή χρήση και δικύλινδρο για λίγο πιο ξεκούραστο ταξίδι.

Για μεταχειρισμένο ψάχνεις ; Αν ναι εγώ θα κοίταζα και το Transalp ή τo V-Strom, πολύ καλές επιλογές και τα δύο και τα βρίσκεις σε αρκετά χαμηλές τιμές.

:beer: :beer:

Gia
17/09/2007, 14:17
@makis206: Φιλε μου τα κοιταξα και εγω αυτα αλλα το transalp δεν με ψηνει και πολυ ενω το V-strom ενω ειναι απ'οσο ακουω πολυ καλη περιπτωση δεν μου κλικαρει με τιποτα..

@ MikeG : Φιλε μου τι εμπειρια εχεις απο service και καταναλωση; Για το πηγασο τα ακουσα και εγω αυτα που λες και κολωσα ενω πηγαινα πατητος να τον παρω...
Για το BMW μονο καλα ακουω παντως...

Παιδια ευχαριστω πολυ για το χρονο σας....

dio650gs
17/09/2007, 14:31
Γεια χαρα,

Φιλε μου εχω το 650GS απο τον 11/2005. Μεχρι τωρα εχω κανει 22000κμ τοσο σε ταξιδια οσο και στην πολη και δεν εχει βγαλει το παραμικρο προβλημα.

Απο καταναλωση ειναι απιστευτα οικονομικο (280-300κμ με 12λιτρα, μεχρι να αναψει το λαμπακι της ρεζερβας. Με ρεζερβα κανεισ ευκολα άλλα 50κμ).

Για τη κινηση στην πολη είναι τοσο εύκολο όσο και το ΧΤακι.

Για ταξίδι αυτό που θέλει σίγουρα είναι ψηλή ζελατίνα, αλλιώς τρώς πολύ ξύλο....
Για μονοκύλινδρο δεν έχει πολλούς κραδασμούς, ωστόσο σε μακρινά ταξίδια γίνονται αισθητοί...

Στις στροφές μπαίνει καλά, αλλά οι μαλακές του αναρτήσεις το αδικούν.

Overall πιστευω είναι μια σωστή επιλογη.

road spirit
17/09/2007, 14:34
μισο μισο λεπτό...
Mike καταρχήν αναφέρεσαι στο παλιό pegaso.
Τα προβλήματα με τα ηλεκτρικά ειναι 1-2 πολύ συγκεκριμένα : ο κεντρικός διακόπτης και το κάψιμο του ανορθωτή.
Το θέμα με τις καμένες φλάντζες ειναι αποτέλεσμα κακής ενημέρωσης των συνεργειών τα οποία μετά απο άνοιγμα κεφαλής για ρύθμιση βαλβίδων έδεναν το καπάκι με λάθος ροπές... ή κάπως έτσι, τεσπα δεν ξέρω λεπτομέρειες, πάντως εχει αιτιολογηθεί απόλυτα ως θέμα μη κατασκευαστικό αλλά κακού χειρισμού

MikeG
17/09/2007, 14:35
Τα service της είναι τα κλασσικά. Κάθε 5000 χλμ λαδάκια & φίλτρο λαδιού & κάθε 10000 χλμ θέλει μπουζί και φίλτρο αέρα συν τα προηγούμενα. Ακόμα & μόνος σου μπορείς να κάνεις τα service. Επίσης φίλτρο αέρα μπορείς να βάλεις K&N ώστε απλά να το πλένεις & να μη το αλλάξεις ποτέ. Γενικά τα service της είναι αρκετά οικονομικά. Τώρα κάθε 30000 είναι το μεγάλο που εκεί αλλάζεις και φίλτρο βενζίνας & γίνεται ένας διεξοδικότερος έλεγχος στο μηχανάκι. Πάντως θα σου πω ότι είναι σκυλί. Έχω κάνει 40000 χλμ σε ότι δρόμο μπορείς να φανταστείς & δε καταλαβαίνει τίποτα.
Όσον αφορα τη κατανάλωση τα 100χλμ είναι γύρω στα 4,3lt. Γενικά είναι πολύ οικονομικό.
θα σου πρότεινα να το αγοράσεις αβλεπή αν ψάχνεις μηχανάκι μονοκύλινδρο στα 650. Το φορτώνεις όσο θες & ταξιδεύεις μια χαρά & δικάβαλος. Επίσης η σέλα είναι σκέτη αρχοντιά..
Αυτά:D

:wave2:

MikeG
17/09/2007, 14:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
μισο μισο λεπτό...
Mike καταρχήν αναφέρεσαι στο παλιό pegaso.
Τα προβλήματα με τα ηλεκτρικά ειναι 1-2 πολύ συγκεκριμένα : ο κεντρικός διακόπτης και το κάψιμο του ανορθωτή.
Το θέμα με τις καμένες φλάντζες ειναι αποτέλεσμα κακής ενημέρωσης των συνεργειών τα οποία μετά απο άνοιγμα κεφαλής για ρύθμιση βαλβίδων έδεναν το καπάκι με λάθος ροπές... ή κάπως έτσι, τεσπα δεν ξέρω λεπτομέρειες, πάντως εχει αιτιολογηθεί απόλυτα ως θέμα μη κατασκευαστικό αλλά κακού χειρισμού

Ναι Γιάννη, προφανώς στο παλιό Πήγασο. Κοίτα ανάμεσα στα 2 μηχανάκια, παρότι θεωρητικά φοράνε τον ίδιο κινητήρα, το BMW νομίζω υπερέχει σαφέστατα. Καλύτερη οδική συμπεριφορά, καλύτερη σέλα, αναρτήσεις, ABS...


p.s Περιμένω νεότερα το βράδυ για το XR:winka:

:wave2:

road spirit
17/09/2007, 14:38
και επανέρχομαι, το ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ πρόβλημα με την απρίλια στην Ελλάδα ειναι οτι επι σειρά ετών οι "μηχανικοί" που εμφανιζόντουσαν ως εξουσιοδοτημένοι ήταν παντελώς άσχετοι! όσο τραβηγμένο και να ακούγεται, ειναι αλήθεια και η μάρκα αυτή στην ελλάδα εχει χαντακωθεί απο αυτό το ζήτημα πρωτίστως, και εν συνεχεία απο την ελλιπή υποστήριξη απο την αντιπροσωπεία (κοινώς γ.τ.π.)

Τώρα τα πράγματα έχουν αλλάξει, καθώς αντιπροσωπεία της απρίλια ειναι η μαμά Piaggio ενώ εχουν εμφανισθεί και 2-3 πολύ καλοί μηχανικοί που κάνουν προσπάθεια να αντιστρέψουν το κλίμα.

costas_k
17/09/2007, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gia
Γεια χαρα σε ολους.

Οδηγαω εδω και 1,5 χρονο περιπου ενα ΧΤ 125Χ. Το πρωτο μου μηχανακι το οποιο χρησιμοποιω καθημερινα για τη διαδρομη απο και προς τη δουλεια μου, περιπου 40 χλμ την ημερα δηλαδη..
Σκεφτομαι οτι ηρθε η ωρα να αλλαξω γιατι γουσταρω να παω και καμια βολτιτσα πιο μακρυα και ισως κανενα ταξιδακι...
Το εψαξα λιγο το θεμα και κατεληξα στα εξης 2 :
Aprilia pegaso 650 ή BMW f650GS...
Mε μια διαφορα στην τιμη γυρω στα 1500 (οχι οτι ειναι αμελητεα αλλα δεν ειναι και τραγικη) σκεφτομαι τι αλλο να βαλω στη σουμα για να διαλεξω..
Τα μηχανακια τα γουσταρω και τα δυο στα μουτρα, αλλα σκεφτομαι οτι μια και η καθημερινη χρηση σε συνθηκες κινησης θα πρεπει να ζυγισω καταναλωσεις, αξιοπιστια,συνεργεια κλπ.
Παιδια οποιος εχει αποψη και γουσταρει ας με βοηθησει στην επιλογη..
Σας ευχαριστω εκ των προτερων...

Καλο απογευμα...


καταρχην καλες βολτες σε ΟΤΙ κι αν διαλεξεις!εγω δεν θα σου πω παρε αυτο η το αλλο,αλλα θα σου πω την εμπειρια μου ως πρωην κατοχος
Θετικά:

1. Μοτέρ . είναι Rotax αλλα μπορείς to τελικιαζεις για ωρα και να μην κανει κιχ,βεβαια μονοκυλινδρο με οτι συνεπαγεται αυτο
2.το φορτωνεις σαν γαιδουρι και δεν καταλαβαινει τπτ
3.Πολη.στην πολη απλα ειναι σαν παπι.χωραει παντου+οτι στην κατηγορια του ειναι το πιο χαμηλο σε καταναλωση.
4.Ειναι πραγματικο ΟΝ-OFF μηχανακι.σε παει αξιοπρεπεστατα χωμα
5.Ευκολοδηγητο ακομα και για καποιον που δεν ειχε πριν μηχανη(πχ εγω)


Παμε τωρα στα μειον
1.ανεπαρκεστατη καλυψη απο τον αερα μετα τα 120-130χλμ
2.στα μοντελα πριν το 2003 η 4 δεν θυμαμαι ΔΕΝ υπαρχει χαμηλο φτερο εμπρος ,και τρως ολο το νερο στα ποδια(βεβαια υπαρχει σαν αξεσουαρ)
3.ελλειψη δεικτη βενζινης(στα λεφτα που κοστιζει επρεπε να υπαρχει )
4.μ@λ@κισμεν@ ιταλικα πλαστικα(θελουν πολλη αγαπη οταν τα βγαζεις.και ιδιαιτερα εκεινα στο μπροστα φως
5.θα ηθελε μερικα αλογατα ακομα
6.θελει προσοχη στα καλωδια κορνας + abs.καμμια φορα λογω κακης στηριξης κοβονται

Ξαναλεω ολα τα παραπανω ειναι οι δικια μου αποψη ως πρωην κατοχου.....


ΥΓ.εχε υποψην πως κ εκδοση dakar καταργηθηκε πλεον και κατι ακουγεται και για το απλο GS,λογω που θα βγει(μαλλον)το νεο 800GS


:wave2:

road spirit
17/09/2007, 14:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Ναι Γιάννη, προφανώς στο παλιό Πήγασο. Κοίτα ανάμεσα στα 2 μηχανάκια, παρότι θεωρητικά φοράνε τον ίδιο κινητήρα, το BMW νομίζω υπερέχει σαφέστατα. Καλύτερη οδική συμπεριφορά, καλύτερη σέλα, αναρτήσεις, ABS...


p.s Περιμένω νεότερα το βράδυ για το XR:winka:

:wave2:

σαφέστατα! αλλά ας μήν ξεχνάμε οτι σχεδιαστικά το παλιό pegaso ειναι της ίδιας γεννιάς με το bmw F650 (funduro) και οχι με το GS.

υ.γ. για το xr δεν το έχω ξεχάσει ;)

Gia
17/09/2007, 14:42
Να ειστε καλα ολοι σας.. ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις..
Απο το Σαββατο που καβαλησα το GS την εχω ακουσει κανονικα μαζι του αλλα με βοηθησατε πολυ...

:beer: :smokin: :beer: :smokin: :beer: :smokin:

byron
17/09/2007, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Ναι Γιάννη, προφανώς στο παλιό Πήγασο.
:wave2:

Ό παλιός πήγασος είχε ίδιο κινητήρα με τα F650GS που φτιάχνόταν στο Noale (aprilia)αλλά δεν παράγετε πιά. Το θέμα του διακόπτη είναι γνωστό και υπάρχουν τρόποι να φτιαχτεί. Υπάρχουν παιδιά με τον παλιό Πήγασο στο apriliabikers που έχουν κάνει πάνω από 100.000 χλμ

Το Pegaso Strada/trail φοράει τον κινητήρα της Minarelli στα 660 cc που κινεί και τα XTX/XTR/ΜΤ-03.

Αν έχουν 1500? διαφορά τα δύο μηχανάκια, ο πήγασος είναι μονόδρομος. :wave2:

sober
17/09/2007, 14:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
σαφέστατα! αλλά ας μήν ξεχνάμε οτι σχεδιαστικά το παλιό pegaso ειναι της ίδιας γεννιάς με το bmw F650 (funduro) και οχι με το GS.

υ.γ. για το xr δεν το έχω ξεχάσει ;)


Καλα μιλαμε ειστε και οι δυο ΚΥΡΙΟΙ!!!Τι τροποι τι τακτ!!!:a19:

Και τα δυο ειναι πολυ ωραια το μονο που με χαλαει στο GS ειναι που τα ποδια στα μαρσπιε ακουμπανε κα8ετα ... κι επισης 8α προτιμουσα να ειχε λιιιγο πιο ψηλη σελιτσα....:blush:

Αλλα για ολα τα αλλα και μιας και μιλατε για μηχανακια που καβαλατε και σαφεστατα ξερετε καλυτερα νομιζω οτι το 8ρεντ σας ανηκει...

:winka: :wave2:

MikeG
17/09/2007, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas_k
καταρχην καλες βολτες σε ΟΤΙ κι αν διαλεξεις!εγω δεν θα σου πω παρε αυτο η το αλλο,αλλα θα σου πω την εμπειρια μου ως πρωην κατοχος
Θετικά:

1. Μοτέρ . είναι Rotax αλλα μπορείς to τελικιαζεις για ωρα και να μην κανει κιχ,βεβαια μονοκυλινδρο με οτι συνεπαγεται αυτο
2.το φορτωνεις σαν γαιδουρι και δεν καταλαβαινει τπτ
3.Πολη.στην πολη απλα ειναι σαν παπι.χωραει παντου+οτι στην κατηγορια του ειναι το πιο χαμηλο σε καταναλωση.
4.Ειναι πραγματικο ΟΝ-OFF μηχανακι.σε παει αξιοπρεπεστατα χωμα
5.Ευκολοδηγητο ακομα και για καποιον που δεν ειχε πριν μηχανη(πχ εγω)


Παμε τωρα στα μειον
1.ανεπαρκεστατη καλυψη απο τον αερα μετα τα 120-130χλμ
2.στα μοντελα πριν το 2003 η 4 δεν θυμαμαι ΔΕΝ υπαρχει χαμηλο φτερο εμπρος ,και τρως ολο το νερο στα ποδια(βεβαια υπαρχει σαν αξεσουαρ)
3.ελλειψη δεικτη βενζινης(στα λεφτα που κοστιζει επρεπε να υπαρχει )
4.μ@λ@κισμεν@ ιταλικα πλαστικα(θελουν πολλη αγαπη οταν τα βγαζεις.και ιδιαιτερα εκεινα στο μπροστα φως
5.θα ηθελε μερικα αλογατα ακομα
6.θελει προσοχη στα καλωδια κορνας + abs.καμμια φορα λογω κακης στηριξης κοβονται

Ξαναλεω ολα τα παραπανω ειναι οι δικια μου αποψη ως πρωην κατοχου.....


ΥΓ.εχε υποψην πως κ εκδοση dakar καταργηθηκε πλεον και κατι ακουγεται και για το απλο GS,λογω που θα βγει(μαλλον)το νεο 800GS


:wave2:

Όσον αφορά τη κάλυψη του αέρα διορθώνεται με τη ζελατίνα του dakar. Εγώ αυτή έχω & μέχρι τα 150 είμαι κύριος.
Για το χαμηλό φτερό, αν δεν υπάρχει, μπαίνει πανεύκολα κάποιο της Wunderlich & λείνεις το πρόβλημα σου. Για το δείκτη βενζίνης δε θα πω τίποτα, αν είχε καλό θα ήταν, όμως έχεις λαμπάκι ρεζέρβας η οποία σου βγάζει σίγουρα 40χλμ. Για τα αλόγατα θα συμφωνήσω, για τα πλαστικά δεν έχω πρόβλημα. Όσο για τα καλώδια, απλά τα δένεις με μονωτική σε κάποιο σταθερό σημείο.

:wave2:

MikeG
17/09/2007, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
Καλα μιλαμε ειστε και οι δυο ΚΥΡΙΟΙ!!!Τι τροποι τι τακτ!!!:a19:

Και τα δυο ειναι πολυ ωραια το μονο που με χαλαει στο GS ειναι που τα ποδια στα μαρσπιε ακουμπανε κα8ετα ... κι επισης 8α προτιμουσα να ειχε λιιιγο πιο ψηλη σελιτσα....:blush:

Αλλα για ολα τα αλλα και μιας και μιλατε για μηχανακια που καβαλατε και σαφεστατα ξερετε καλυτερα νομιζω οτι το 8ρεντ σας ανηκει...

:winka: :wave2:

Αυτό για τη σέλα διορθώνεται. Τα gs έβγαιναν με 3 ύψη σέλας.:D Τώρα για τα μαρσπιε νομίζω σε όλα αυτά τα μηχανάκια η γωνία είναι περίπου ίδια (στα μηχανάκια της κατηογορίας αναφέρομαι).

:wave2:

MikeG
17/09/2007, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ό παλιός πήγασος είχε ίδιο κινητήρα με τα F650GS που φτιάχνόταν στο Noale (aprilia)αλλά δεν παράγετε πιά. Το θέμα του διακόπτη είναι γνωστό και υπάρχουν τρόποι να φτιαχτεί. Υπάρχουν παιδιά με τον παλιό Πήγασο στο apriliabikers που έχουν κάνει πάνω από 100.000 χλμ

Το Pegaso Strada/trail φοράει τον κινητήρα της Minarelli στα 660 cc που κινεί και τα XTX/XTR/ΜΤ-03.

Αν έχουν 1500? διαφορά τα δύο μηχανάκια, ο πήγασος είναι μονόδρομος. :wave2:

Αρχικά μιλάμε για το παλίο Πήγασο, τουλάχιστον αυτό μας άφησε να εννοηθεί το παλικάρι που ψάχνει. Αφετέτου τα μοτερ δεν είναι ακριβώς ίδια & είναι φτιαγμένα στην Αυστρία από τη Rotax. Μιλάμε για το GS έτσι. Στο μοτέρ έχει επέμβει αρκετά η BMW. Από τη κεφαλή και πάνω είναι άλλος κινητήρας. Όσον αφορά τα χλμ που λες έχω φίλους με GS που έχουν 200000 χλμ. Το μοτερ είναι σκυλί..

:wave2:

road spirit
17/09/2007, 15:02
λοιπόν για ρίξτε μια ματιά εδω: http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=898535#post898535

μια αποτίμηση της χρήσης του pegaso μου, τον ένα χρόνο που το έχω :wave2:

byron
17/09/2007, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Αρχικά μιλάμε για το παλίο Πήγασο, τουλάχιστον αυτό μας άφησε να εννοηθεί το παλικάρι που ψάχνει. Αφετέτου τα μοτερ δεν είναι ακριβώς ίδια & είναι φτιαγμένα στην Αυστρία από τη Rotax. Μιλάμε για το GS έτσι. Στο μοτέρ έχει επέμβει αρκετά η BMW. Από τη κεφαλή και πάνω είναι άλλος κινητήρας. Όσον αφορά τα χλμ που λες έχω φίλους με GS που έχουν 200000 χλμ. Το μοτερ είναι σκυλί..

:wave2:

Βρε Μike, τα ίδια πράγματα λέμε. Rotax είναι ο κινητήρας όπως ήταν σε όλα τα aprilia εκτός του RS250 που ήταν suzuki. Όντως η κεφαλή είχε διαφορές απ΄τις αρχικές 5 βαλβίδες σε 4 του BMW κλπ.
Σαν κινητήρες δεν είχαν ουσιαστικές διαφορές, ούτε ο πήγασος ήταν πιο ζημιάρης στα μηχανικά μέρη .
Ενα μεγάλο μερίδιο ευθύνης το είχαν τα συνεργείο όπως είπε και ο road spirit.

:wave2:

byron
17/09/2007, 15:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Αρχικά μιλάμε για το παλίο Πήγασο, τουλάχιστον αυτό μας άφησε να εννοηθεί το παλικάρι που ψάχνει.

Πιθανόν αλλά οι τιμές έχουν όντως τόση διαφορά.
BMW F650GS 8050?
-------//-----Dakar 8650? (δεν ξέρω αν βγαίνει)
Pegaso Strada 6390?
Pegaso Trail 6490?

Η διαφορα είναι πάνω από 1500? :eyepop:

Gia
17/09/2007, 15:46
φιλε byr0n το Σαββατο που πηρα τιμες το bmw ειχε 8050 με το ABS (προσφορα και καλα) και η τιμη που μου εδωσε για το πηγασο ηταν 7130 (!!!)..
Το πηγασο τον ειχα δει στα 6500 περιπου (οπως και εσυ) και για αυτο ειπα 1500 περιπου η διαφορα...
Θερμαινομενα grip ρυθμιζομενη αναρτηση και ABS για το GS... στα 8050..Δεν λεω το 1,5 χιλιαρικο παραπανω τσουζει αλλα αμα σε βγαλει ασπροπροσωπο το μηχανακι τα παιρνεις πισω σε βαθος χρονου...
:beer: :wave2:

road spirit
17/09/2007, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gia
η τιμη που μου εδωσε για το πηγασο ηταν 7130 (!!!)..
Το πηγασο τον ειχα δει στα 6500 περιπου (οπως και εσυ) ...

η πρώτη τιμή αναφέρεται στην έκδοση factory. Το strada ειναι στα 6.000+, το trail στα 6.300

Τα 6500 ήταν πριν απο μήνες, η αντιπροσωπία έχει ρίξει τις τιμές