PDA

View Full Version : ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΝΗΛΙΟ-ΧΑΛΙΚΙ ;



vulcan
18/09/2007, 12:23
μηπως εχει κανει κανεις προσφατα τη διαδρομη ανηλιο χαλικι μπαρος καλαρρυτες ?
κατασταση δρομου ? περναει steet ?

miraze
24/09/2007, 15:03
Πέρσι που τον έκανα μόνο για εντούρο ήταν, ούτε κάν για ον οφ!!!

Φέτος έχω μάθει ότι έχουν στρώσει Α4 για να τον ασφαλτοστρώσουν (ανήλιο χαλίκι)αλλά δεν έχω ξέρω αν το έχουν προχωρήσει.

Το κομμάτι Χαλίκι Καλαρύτες δεν το έχω κάνει αλλά μου είχαν πεί ότι είναι πιό βατό, σίγουρα όχι όμως για street.

Πάντως το αστυνομικό τμήμα Μετσόβου θα σου δώσει περισσότερες πληροφορίες.


:wave2:

crs-k
25/09/2007, 09:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από vulcan
μηπως εχει κανει κανεις προσφατα τη διαδρομη ανηλιο χαλικι μπαρος καλαρρυτες ?
κατασταση δρομου ? περναει steet ?


Μια περιγραφη της διαδρομης (Χαλίκι-Ανήλιο) θα βρεις εδω (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=532228#post532228) ! :smilea:

Ο δρομος τοτε ηταν εργοταξιο (απο την μερια του Χαλικιου) που σημαινει οτι τον ετοιμαζαν για ασφαλτο πιθανον... :sick:

Οπως και να 'χει ΔΕΝ ηταν για το μηχανακι σου... :(

Για το Χαλίκι-Καλαρρύτες μπορεις ελευθερα να το ξεχασεις, ιδιως αν εχει βρεξει προσφατα. :wacko:

vulcan
25/09/2007, 14:28
Ευχαριστω για τις πληροφοριες.Τελικα πηγα πριν τις διαβασω.Αφιερωμα στα ταξιδιωτικα με
τιτλο 2ημερο στα βουνα.

crs-k
25/09/2007, 15:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από vulcan
Ευχαριστω για τις πληροφοριες.Τελικα πηγα πριν τις διαβασω.Αφιερωμα στα ταξιδιωτικα με
τιτλο 2ημερο στα βουνα.


Το παρακολουθω και περιμενω να τελειωσει... :smilea:

BTW...

Το διασελλο μεταξυ Χλικιου και Ανηλιου λεγετε "Βάρος" κι οχι "Μπάρος"... :wacko:

vulcan
26/09/2007, 09:51
Ο μπαρος είναι ο αυχενας μεταξυ του λακμου και των τζουνερκων και η
Φυσικη διαβαση από νομο τρικαλων [ανθουσα} προς νομο ιωαννινων {ματσουκι καλαρρυτες} .Mπαρος ονομαζεται και η κορυφη στα 2400μ. Η άλλη διαβαση είναι από το χωριο χαλικι προς το Ανηλιο μετσοβου .Εκει δεν ξερω αν εχει καποιο ονομα η διαβαση αλλα εχει ενα οροπεδιο ,το“μαντρα χοτζα”.

crs-k
26/09/2007, 10:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από vulcan
Ο μπαρος είναι ο αυχενας μεταξυ του λακμου και των τζουνερκων και η
Φυσικη διαβαση από νομο τρικαλων [ανθουσα} προς νομο ιωαννινων {ματσουκι καλαρρυτες} .Mπαρος ονομαζεται και η κορυφη στα 2400μ. Η άλλη διαβαση είναι από το χωριο χαλικι προς το Ανηλιο μετσοβου .Εκει δεν ξερω αν εχει καποιο ονομα η διαβαση αλλα εχει ενα οροπεδιο ,το“μαντρα χοτζα”.



Στο ονομα διαφωνουμε μονο... :smilea:

Υποστηριζω οτι λεγεται "Βάρος"... :wacko:


Για του λογου το αληθες... :cool:

.


106233

vulcan
26/09/2007, 10:51
Εχεις δικιο σε αυτο αλλα δες λιγο πιο κατω το χαρτη στη διαδρομη ανθουσα καλαρρυτες.
Στο ψηλοτερο σημειο περνας απο τον αυχενα κοντα στα 2000 μ. Για εκεινο το σημειο ανα
φερομαι .Παντως οπως και να το λενε , η θεα απο πανω ειναι φοβερη .Βλεπεις ολες τις κορυ
φες στο ιδιο επιπεδο η πιο κατω.Αν εισαι και λιγο τυχερος περπατας πανω στα συνεφα οπως
στη παρακατω φοτο.Ειναι απο παλια βολτα στη περιοχη κατεβαινοντας απο το συρρακο.


106243

crs-k
26/09/2007, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από vulcan
Εχεις δικιο σε αυτο αλλα δες λιγο πιο κατω το χαρτη στη διαδρομη ανθουσα καλαρρυτες.
Στο ψηλοτερο σημειο περνας απο τον αυχενα κοντα στα 2000 μ. Για εκεινο το σημειο ανα
φερομαι .Παντως οπως και να το λενε , η θεα απο πανω ειναι φοβερη .Βλεπεις ολες τις κορυ
φες στο ιδιο επιπεδο η πιο κατω.Αν εισαι και λιγο τυχερος περπατας πανω στα συνεφα οπως
στη παρακατω φοτο.Ειναι απο παλια βολτα στη περιοχη κατεβαινοντας απο το συρρακο.


Τα ξερω τα μερη, μιας και τα 'χω περπατησει με τα πόδια !!! :smokin:

vulcan
26/09/2007, 11:09
Μηπως εχεις πληροφοριες και για τη διαδρομη θεοδωριανα μελισσουργοι ?

crs-k
26/09/2007, 11:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από vulcan
Μηπως εχεις πληροφοριες και για τη διαδρομη θεοδωριανα μελισσουργοι ?


Ειναι η μονη διαδρομη που μου 'χει "ξεφυγει" στην περιοχη και θελω να την κανω κι εγω... :sick:

George20vt
24/10/2009, 19:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Στο ονομα διαφωνουμε μονο... :smilea:

Υποστηριζω οτι λεγεται "Βάρος"... :wacko:


Για του λογου το αληθες... :cool:

.

Aν και 2 χρόνια μετά... :blush: πιστεύω ότι έγινε αντιληπτό πως μιλάτε για 2 διαφορετικά σημεία :)

Αναφορικά με τη διαδρομή Μελισσουργοί - Θεοδώριανα, μου την περιέγραψαν σαν περιηγητικό μονοπάτι με διαδρομή περίπου 5-6 ωρών, μάλλον ακατάλληλη για νορμάλ off road καταστάσεις.

Αν ενδιαφέρεται κανείς πάντως να το συνδυάσουμε με μηχανόβολτα μέχρι εκεί και μετά στο περπατητό, θα ήταν τουλάχιστον ενδιαφέρον..!

Χωμάτινος
25/10/2009, 18:53
Το κομμάτι Θεοδώριανα- Μελισσουργοί μέχρι και τα μέσα Αυγούστου 2009 ήταν "εμπόλεμη ζώνη". Ξεκινούσες από τα Θεοδώριανα το πρωί γιά να φτάσεις μετά από καμιά 25αριά χιλιόμετρα στους Μελισσουργούς . . ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ!! :a8: :a30: :a25:

Αυτοί οι ασυνείδητοι όμως της τοπικής αυτοδιοίκησης έβαλαν πηρούνες, φαγάνες και grader με αποτέλεσμα τώρα να είναι βατότατο :mad: :yuck: :a11:




[ΣΟΒΑΡΟ mode] Η διαδρομή είναι ψιλοάγρια, πανέμορφη, τίγκα στην πέτρα αλλά βγαίνει μιά χαρά. Το ΘΕΜΑ με το συγκεκριμμένο βουνό (Τζουμέρκα) είναι ότι έχει πολύ συχνές κατολισθήσεις βράχων (και δεν αναφέρομαι σε βοτσαλάκια . .) οπότε μπορεί π.χ. πριν έναν μήνα το κομμάτι να ήταν ανοιχτό, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι είναι ακόμη[/ΣΟΒΑΡΟ mode]



:edit: Η διαδρομή Καλαρίτες-Χαλίκι-Μέτσοβο είναι πλέον όοολο φρεσκοστρωμένη άσφαλτο (η χαρά του super motard!!!)

J.T.R
25/10/2009, 20:12
Εκανα τη διαδρομη το καλοκαιρι.Μονο με on-off πας.Εχει ενα κομματι που αν βρεξει ειναι αρκετα δυσκολο.

Χωμάτινος
25/10/2009, 20:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από J.T.R
Εκανα τη διαδρομη το καλοκαιρι.Μονο με on-off πας.Εχει ενα κομματι που αν βρεξει ειναι αρκετα δυσκολο.

Πότε πήγες; (υπάρχουν δύο περάσματα)

J.T.R
25/10/2009, 21:05
Νομιζω γυρω στις 8-9 Αυγουστου.

faraway
25/10/2009, 21:19
Βλέπω ψήνεστε μερικοί ....!!!!

:sun: :sun: :sun: :sun:

Χωμάτινος
25/10/2009, 21:23
Άσχετο, αλλά έχει πλάκα!

Ένας φίλος μοτοκροσάς είναι από τα Θεοδώριανα. Αρχές Αυγούστου (2;-3; ) μόλις έχει γυρίσει αφού έχει κάνει το σχετικό κομμάτι και μου λέει νεώτερα γιά την διαδρομή. Το πετούσε από 'δώ, το τραβούσε από 'κει, το έσπρωχνε παραπέρα, γενικά του έβγαλε την πίστη ανάποδα το KX μέχρι να φτάσει στους Μελισσουργούς μετά από 5 ώρες!!!

Γυρνάει στην Αθήνα λοιπόν, μου τα λέει και αποφασίζουμε με έναν φίλο να πάμε να τραβήξουμε τα ίδια :a25:

Φτάνουμε λοιπόν με τον φίλο στα Θεοδώριανα Παρασκευή βράδυ, με πολεμική διάθεση σαν του μεγάλου Αλεξάνδρου πριν τη μάχη στα Γαυγάμηλα (σας έχω όλους!!) :rotflmao:


Κουβέντα με ντόπιο κάπελα:
- "Πως κι από 'δω βρε καλόπαιδα;"
- "Ήρθαμε να κάνουμε ένα δύσκολο κομμάτι!" :smokin:
.
.
- "Α, αυτό; Αυτό το καθάρισαν πριν δυό βδομάδες και τώρα είναι εντάξει, θα περάσετε εύκολα"

:a016: :mad: :a015: :a023:




:rotflmao: :lol: :rotflmao:

Vstrommer71
26/10/2009, 14:21
Καλα που το καθαρισανε δηλαδη γιατι αν πηγαινες το μονοπατι με το Africa θα το βγαζανε την επομενη ανοιξη με τα λουλουδακια επανω:D

Cpt. Haddock
26/10/2009, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Χωμάτινος
[...]Κουβέντα με ντόπιο κάπελα: [...]

ρε πστη Μάνο, ώρες ώρες νομίζω οτι διαβάζω Φρανσουά Βιγιόν :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Χωμάτινος
26/10/2009, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Καλα που το καθαρισανε δηλαδη γιατι αν πηγαινες το μονοπατι με το Africa θα το βγαζανε την επομενη ανοιξη με τα λουλουδακια επανω:D

Δε βαριέσαι ρε Γιάννη, καλή διάθεση να υπάρχει κι όλα περνάνε :rolleyes:


ο Καπετάνιος ακούει; :look:

Cpt. Haddock
26/10/2009, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Χωμάτινος
ο Καπετάνιος ακούει; :look:



:a021:

AlexKarkas
08/08/2013, 00:15
Μηπως εχεις πληροφοριες και για τη διαδρομη θεοδωριανα μελισσουργοι ?

Ξερει κανεις σε τι κατασταση ειναι τωρα;Θα εχω ενα 125 στα Θεοδωριανα και θελω να δω αν βγαινει

irinia
08/08/2013, 07:04
ΑΝΗΛΙΟ - ΧΑΛΙΚΙ............





Είναι πλέον ΑΣΦΑΛΤΟΣ.......έδώ καί 3-4 χρόνια
Φοβερή διαδρομή,ψάχνεις γιά ήλιο άνάμεσα στά δέντρα.
Όπως γράψανε καί οί φίλοι παλαιότερα,φανταστική διαδρομή έρχόμενος άπό Συρράκο .
Τό πέρασμα άπό τό λαιμό στά 2000-2100 είναι τέλειο...!!
Όποιος δέν έκανε τή διαδρομή .....................χάνει ,μία άπό τίς 2-3 καλύτερες στήν Έλλάδα

AlexKarkas
08/08/2013, 13:32
Φιλε Terens εχει πινακιδες η κατι τετοιο ? Μην βγω σε αλλο χωριο :P

Pan (dvs)
08/08/2013, 14:23
Φιλε Terens εχει πινακιδες η κατι τετοιο ? Μην βγω σε αλλο χωριο :P

Μη φοβασε.Αλλα και αλλου να βγεις ολα ωραια ειναι.

OldMan
08/08/2013, 16:58
Μη φοβασε.Αλλα και αλλου να βγεις ολα ωραια ειναι.
Ειδικά άμα πάρει τον κατήφορο και βγει στην Πολυθέα...
(πίσω από την παιδική χαρά έχει ένα κατηφορικό μονοπατάκι "μούρλια"...);)

Pan (dvs)
08/08/2013, 18:11
Ειδικά άμα πάρει τον κατήφορο και βγει στην Πολυθέα...
(πίσω από την παιδική χαρά έχει ένα κατηφορικό μονοπατάκι "μούρλια"...);)

Θα μας βλαστημαει και στον υπνο του:D

OldMan
08/08/2013, 19:17
Θα μας βλαστημαει και στον υπνο του:D
Σιγά μην βρει ευκαιρία να κοιμηθεί ...:D

irinia
09/08/2013, 17:21
Φιλε Terens εχει πινακιδες η κατι τετοιο ? Μην βγω σε αλλο χωριο :P



EXEI............



'Αλλά ρώτα κιόλας

AlexKarkas
10/08/2013, 01:34
Ευχαριστω:..το θεμα ειναι να μην βγω αλλου αλλα Μελισσουργους μην καψω ολο το ντεποζιτο και τρεχω στην Πραμαντα για βενζινη :Ρ

Pan (dvs)
10/08/2013, 08:46
Ευχαριστω:..το θεμα ειναι να μην βγω αλλου αλλα Μελισσουργους μην καψω ολο το ντεποζιτο και τρεχω στην Πραμαντα για βενζινη :Ρ

Σε πολλα χωρια τα μαγαζια πουλανε μπιτονια με βενζινη.Καλα να περασεις και οπως σου λεει ο Τerens,ρωτα.