PDA

View Full Version : το θελω σαν τρελος



miatas
18/09/2007, 20:33
μετα απο αποχη 9 ετων απο τα δικυκλα αποφασισα στα 29 μου να ξαναπαρω μηχανη.
λογω των οικονομικων μου που δεν πανε κ πολυ καλα ,θα παρω μεταχειρισμενο το monster 620 dark μοντ.04-05 .διαθετω στην καλυτερη 5000 εουρος.
βρηκα ενα απο ιδιωτη με 15000χλμ μοντ.04 κ ενα χρονο εγγυηση απο την αντιπροσωπεια(ο τυπος το αγορασε πριν 1 μηνα κ το δινει τωρα λογω προσωπικου του προβληματος ειπε) τιμη 4500.υπαρχει κ book service που ειναι ακομη στην αντιπροσωπεια:confused: .
αυριο-μεθαυριο θα το δω κ απο κοντα κ θα ειναι το 1ο που θα δω.
τα ερωτηματα ειναι τα εξης:αν τελικα ειναι καλο να το παρω χωρις να εχω δει αλλα ??καλυτερα να το τσεκαρουν σε διαφορετικη αντιπροσωπεια απο αυτη που το πηρε αυτος?

ευχαριστω προκαταβολικα

dessert
18/09/2007, 20:40
Μπορείς και μόνος σου να το τσεκάρεις...
1. Κοιτάς τον σκελετό, για οξυδώσεις και χτυπήματα που μπορεί να προκλείθηκαν απο πτώση
2. Ακούς ευβλαβικά τον κινητήρα στο ρελαντί, δεν θέλουμε να ακούγονται μεταλλικοί θόρυβοι
3. Τσεκάρεις στον πίσω κύλινδρο με το χέρι σου, αν στο σημείο της φλατζόκολλας υπάρχουν διαρροές.Πρόσεχε, το να δείς αναθυμιάσεις στον κινητήρα αυτό, δεν είναι παράξενο, είναι λογικό, αερόψυκτος...
4. Τσεκάρεις την πίσω ανάρτηση, αν το "σφουγγαράκι" της έχει λάδι
5. Τσεκάρεις τις τσιμούχες της μπροστά ανάρτησης...

Με το καλό και καλά χιλιόμετρα...:wave2:

lalala
18/09/2007, 22:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από dessert
Μπορείς και μόνος σου να το τσεκάρεις...
1. Κοιτάς τον σκελετό, για οξυδώσεις και χτυπήματα που μπορεί να προκλείθηκαν απο πτώση
2. Ακούς ευβλαβικά τον κινητήρα στο ρελαντί, δεν θέλουμε να ακούγονται μεταλλικοί θόρυβοι
3. Τσεκάρεις στον πίσω κύλινδρο με το χέρι σου, αν στο σημείο της φλατζόκολλας υπάρχουν διαρροές.Πρόσεχε, το να δείς αναθυμιάσεις στον κινητήρα αυτό, δεν είναι παράξενο, είναι λογικό, αερόψυκτος...
4. Τσεκάρεις την πίσω ανάρτηση, αν το "σφουγγαράκι" της έχει λάδι
5. Τσεκάρεις τις τσιμούχες της μπροστά ανάρτησης...

Με το καλό και καλά χιλιόμετρα...:wave2:

2. o kinhthras otan tha ton baloun mprosta, kalo einai na einai kruos.... :winka: :winka:


rixtou mia kalh matia kai an einai ok.... kales boltes (PANTA me prostateutiko eksoplismo komple :winka: )

miatas
19/09/2007, 16:08
μολις το ειδα παιδια.
εκ πρωτης οψεως φαινεται μια χαρα χωρις γρατζουνιες κλπ.
αυτο που με προβληματισε λιγο, ειναι οτι στο ενα καλαμι ειχε λιγη μαυριλα(σαν πουρι) κ λιγη στην κεφαλη του εξωτερικου κυλινδρου.μηπως ειναι οι αναθυμιασεις που λεει παραπανω ο dessert?παντως γενικα το μηχανακι ηταν βρομικο,θα το δει κ μηχανικος βεβαια. σκουριες στον σκελετο η χτυπηματα δεν εχει.
το μοτερ δε μου φανηκε να κανει κανενα "περιεργο" θορυβο .απο γραναζια -αλυσιδα μια χαρα κ τα λαστιχα πιστευω κρατανε 3-4 μηνες ακομη.
επισης το οδηγησα κ ειναι κ@υλ@..πορωθηκα ακομα περισσοτερο.

τι με συμβουλευετε?

Stelth
19/09/2007, 18:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από miatas
μολις το ειδα παιδια.............................στο ενα καλαμι ειχε λιγη μαυριλα (σαν πουρι) κ λιγη στην κεφαλη του εξωτερικου κυλινδρου.............................

τι με συμβουλευετε?


Για προσεξέτο λίγο αυτό

Μήπως αυτό το πουρί είναι απο λάδια, μήπως έχει χτυπήσει και έχει στραβώση η μπουκάλα ή απλά θέλουν ένα σέρβις ?

Ας το δεί και ο μηχανικός σου και αν είναι οκ

ΒΟΥΡ

siakattackj
19/09/2007, 18:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από miatas
βρηκα ενα απο ιδιωτη με 15000χλμ μοντ.04 κ ενα χρονο εγγυηση απο την αντιπροσωπεια(ο τυπος το αγορασε πριν 1 μηνα κ το δινει τωρα λογω προσωπικου του προβληματος ειπε)

ευχαριστω προκαταβολικα



ΧΑΧΑΧΑΧΑ.........

Προσωπικό πρόβλημα = "κατάλαβε τι μαλακία έκανε και είπε να το ξεφορτωθεί το χάρχαλο"


ΧΑΧΑΧΑΧΑ..........


:beer: :beer:

:rotflmao: :rotflmao:



με συγχωρείς..... δεν απαντάω σε σένα miatas......

απλά μία παράθεση κάνω..... μη δίνεις σημασία........

φιλικά....
:wave2:

Stelth
19/09/2007, 19:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από siakattackj
ΧΑΧΑΧΑΧΑ.........
Προσωπικό πρόβλημα = "κατάλαβε τι μαλακία έκανε και είπε να το ξεφορτωθεί το χάρχαλο"
ΧΑΧΑΧΑΧΑ..........
:beer: :beer:
:rotflmao: :rotflmao:
με συγχωρείς..... δεν απαντάω σε σένα miatas......
απλά μία παράθεση κάνω..... μη δίνεις σημασία........
φιλικά....
:wave2:


Ίσος να έχει δίκιο για σκέψου το κι αυτό

Πάνε πάρε καλύτερα κανα gsxαρι αγόρι μου σαν του φίλου siakattackj και όταν μεγαλώσεις και δείς οτι η ταχύτητα δεν είναι και τπτ το τρελό, και ότι η ασφάλεια παίζει τον πρωτεύων ρόλο στην οδήγηση, τότε, το ξανασκέφτεσαι για Ducati
Εκτός και αν έχεις ωριμάσει από τα τριάντα σου και θέλεις τη μηχανή για σπίτι δουλειά και καμια βόλτα τα Σ/Κ σε επαρχιακούς στριφτερούς δρόμους με χαλαρούς ρυθμούς.
Αλλα θα δείς ότι με τους χαλαρούς ρυθμούς το gsxαρι του φίλου siakattackj δεν θα μπορεί να ακολουθήσει.

Φιλικά Αντρέας

siakattackj
19/09/2007, 20:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stelth
Ίσος να έχει δίκιο για σκέψου το κι αυτό

Πάνε πάρε καλύτερα κανα gsxαρι αγόρι μου σαν του φίλου siakattackj και όταν μεγαλώσεις και δείς οτι η ταχύτητα δεν είναι και τπτ το τρελό, και ότι η ασφάλεια παίζει τον πρωτεύων ρόλο στην οδήγηση, τότε, το ξανασκέφτεσαι για Ducati
Εκτός και αν έχεις ωριμάσει από τα τριάντα σου και θέλεις τη μηχανή για σπίτι δουλειά και καμια βόλτα τα Σ/Κ σε επαρχιακούς στριφτερούς δρόμους με χαλαρούς ρυθμούς.
Αλλα θα δείς ότι με τους χαλαρούς ρυθμούς το gsxαρι του φίλου siakattackj δεν θα μπορεί να ακολουθήσει.

Φιλικά Αντρέας



ΝΑΙ...... αυτό που λες στέκει...!!!!

(η μάλλον έστεκε!!!:eyepop: τη δεκαετία του 80, όπου τα ιαπωνικά ήταν θηρία, βαριά, δεν έστριβαν με τίποτα και είχαν αρκετό γκάζι ώστε να μην μπορείς με τίποτε να το ανοίξεις τέρμα)

Τώρα πλέων....Εν έτοι 2007, έχουν κάπως αλλάξει τα πράματα....Η εμένα μου φέναιτε έτσι??

Δεν ξέρω... είμαι και μικρός ακόμα.... και ίσως να κάνω λάθος... αλλά έτσι μου φαίνεται...

θα με πείσει κανείς??? γιατί οι βόλτες που έχω κάνει με ντουκάτι δε με πείσανε.....

stradas
19/09/2007, 20:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από siakattackj
...

θα με πείσει κανείς??? ....

Το μονο για το οποιο θα ηθελα να σε πεισω, ειναι να μην χαλας τα διαφορα thread που δεν σε αφορουν...

Αν πας στις διαμαχες εχει ενα thread Japan vs Europe II στο οποιο ο εκπροσωπος του εργοστασιου (dessert) εχει αναλαβει να απαντησει σε ολες τις αποριες των τζαπαναζοφιλων...

Κανε μου την χαρη λοιπον και πανε σπαμαρε εκει...

Ευχαριστω!

Stelth
19/09/2007, 20:55
Φίλε οπός κατάλαβες έχω κι εγω Ducati
Δεν μπορώ να πω ότι είμαι ενας κολλημένος Ducatisti αλλά αν με κόψεις ΚΟΚΚΙΝΟ θα είναι το αίμα μου όπως κάθε ανθρώπου.
Από μικρός μου άρεσε η Ducati μόνο και μόνο γιατί έβγαζε μεγάλα κυβικά.
Βέβαια τότε ήταν όλο προβλήματα, αλλα και η τιμή τους ήταν απαγορευτική για ένα παιδί των 20-25 χρονών χωρίς να έχει προλάβει να κάνει τίποτα στη ζωή του.
Όλα θέλουν το χρόνο τους έλεγε ο συχωρεμένος ο παππούς μου.
Έτσι έφτασε ο χρόνος να πάρω κι εγώ μια κόκκινη που τη λαχταρούσα.
Βέβαια τη βρήκα σε τιμή ευκαιρίας 9.000 ευρώ μεταχειρισμένη και δεν αντιστάθηκα στον πειρασμό
Όπως είπες και εσύ είσαι ακόμα μικρός.
Αλλά και πάλι για πιο λόγω να σε πείσω, για πιο πράγμα, να σου πώ ότι η δική μου μηχανή είναι καλύτερη από τι δικιά σου?
ΓΙΑΤΙ????
Αν εσύ δεν βλέπεις τη διαφορά εγώ δεν θα προσπαθήσω να στη δείξω γιατι απλά έχεις παρωπίδες.

Φιλικά Αντρέας

dessert
21/09/2007, 23:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από siakattackj
ΝΑΙ...... αυτό που λες στέκει...!!!!

(η μάλλον έστεκε!!!:eyepop: τη δεκαετία του 80, όπου τα ιαπωνικά ήταν θηρία, βαριά, δεν έστριβαν με τίποτα και είχαν αρκετό γκάζι ώστε να μην μπορείς με τίποτε να το ανοίξεις τέρμα)

Τώρα πλέων....Εν έτοι 2007, έχουν κάπως αλλάξει τα πράματα....Η εμένα μου φέναιτε έτσι??

Δεν ξέρω... είμαι και μικρός ακόμα.... και ίσως να κάνω λάθος... αλλά έτσι μου φαίνεται...

θα με πείσει κανείς??? γιατί οι βόλτες που έχω κάνει με ντουκάτι δε με πείσανε.....

Ούτε ονειρώξεις με Ducati δεν μπορείς να έχεις βρε κανίβαλε....

Πάνε να φάς τα λάστιχα σου σε καμιά λεωφόρο και να την πεις σε κανένα subaru και όταν γίνεις μοτοσικλετιστής έλα στην παρέα μας...

Και μην χαλάς τα ξένα thread άσε την μπουρούχα σου να χαλάσει...


:wave2:

siakattackj
22/09/2007, 06:05
xaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxa

nikos33ath
22/09/2007, 10:06
Φίλε siakattackj
Δεν προσπαθει κανενας να σε πεισει για τις Ducati!!!
Μπαινεις σε στα Threads που αφορουν τις Ducati να μας πεισεις οτι ειναι χρεπια κτλ.
Γιατι?
Μπηκε κανενας απο εμας στα αντιστοιχα της Suzuki να χλευασουμε τα κομμενα πλαισια των GSXR και τα χαλασμένα μοτερ των SV,TL κτλ.
Στις γενικες συζητησεις ειναι χωρος για χαβαλε και πειραγματα.Πηγαινε εκει και γραψε οτι θες.
Εδω ειναι χωρος για κατοχους Ducati!!!
Δεν προκειται να μας πεισεις,και προφανως δεν προκειται να σε πεισουμε!
Πηγαινε λοιπον στα αντιστοιχα threads των suzuki και γραψε ποσο καλο ειναι το δικο σου και πως μας πατας όλους!!!!
εκει θα βρεις(ισως)υποστηρικτες,εδω ΟΧΙ!!!!

miatas
23/09/2007, 17:56
το μηχανακι ειναι καλο τελικα κ την τριτη αρχιζουν οι βολτες..:D

miatas
23/09/2007, 18:43
Καθε ποσα χλμ θελουν service ρε παιδια?

dessert
23/09/2007, 19:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από miatas
Καθε ποσα χλμ θελουν service ρε παιδια?

Τι έιναι αυτό;;;:hypnotize

:lol:

Λοιπόν μέχρι και το 2006 ίσχυε
1. 1.000
2.10.000
3.20.000 και κάθε 10.000
Στο 695 του 07 λέει:

1.1.000
2.12.000
3.24.000 και κάθε 12.000

Τώρα στο Ελλάντα συνήθως κάνουν:

1. 1.000
2. 6.000
3.10.000 και κάθε 10.000

Προτείνω να της αλλάζεις συχνά τα λαδάκια.Να της ρίξεις μια ματιά στα 20.000 για βαλβίδες(αν θυμηθείς), να τσεκάρεις ρουλεμάν τεντωτήρα στα 40000 και τις βαλβίδες(αν θυμηθείς) και κάθε 25000 χλμ να αλλάζεις ιμάντες χρονισμού...
Και κοίτα μετά τα 60000 βαλβίδες (αν θυμηθείς...):ZZZ:

Λάδια και ιμάντες... Τα άλλα...
:ZZZ:


:wave2:

miatas
23/09/2007, 19:13
ευχαριστω dessert