PDA

View Full Version : Yamaha Serow 225



[Anti]Xrhstos
19/09/2007, 01:10
Γεια σε ολους! Σκεφτομαι να αγορασω το Serow. Ειναι η πρωτη μηχανη και πιστευω οτι ειναι καλο και αξιοπιστο μηχανακι. Εχει κανεις να μου πει κανα σχολιο και γνωμες για αυτο. Οποιος μπορει ας βοηθησει. Η μηχανη εχει 40.000 χλμ. και ειναι σε καλη κατασταση μιας και αυτος που το πουλαει ειναι γνωστος μου. Ποιας χρονιας ειναι το μοντελο δεν θυμαμαι αλλα εχω ακουσει οτι ειναι σκυλι.

Ευχαριστω οποιον μπει στον κοπο να απαντησει!!
:wave2:

Corto
19/09/2007, 09:57
Η μηχανούλα είναι πολύ καλή γιά μετακίνηση στην πόλη, για το βουνό, πηγαίνει παντού εύκολα!
Εύκολη και η συντήρησή της.
Η μικρή ιπποδύναμη της θα σε δυσκολέψει για κάτι παραπάνω. Εγώ πάντως έκανα και μικρά ταξιδάκια πολλές φορές δικάβαλος...
Αν την θές για την πόλη και μικρές αποδράσεις είναι πολύ καλή.

[Anti]Xrhstos
19/09/2007, 10:21
Ακριβως για αυτη τη δουλεια την θελω. Δηλαδη βολτες μεσα στην πολη αντε και καμια endurada καμια Παρνηθα. Ειναι η πρωτη μου μηχανη και δεν σκοπευω κανω μεγαλα ταξιδια. Αντι για παπι το παιρνω το Serow. Aπο Cbr125 και Xr125 πιστυω ειναι καλυτερο και πολυ φτηνοτερο. Γυρω στα 1.000 ευρω κανει.
:beer:

makis206
19/09/2007, 11:08
Μια χαρούλα μηχανάκι είναι κι οπωσδήποτε καλύτερο από παπί !

Οικονομικό κι ευέλικτο, αξιόπιστο και με δυνατότητες να μπει στο χώμα.

Αν είναι σε καλή κατάσταση στα 1000 ευρώ θα τό'παιρνα με κλειστά τα μάτια !

:beer:

[Anti]Xrhstos
19/09/2007, 11:13
Ειναι σε καλη κατασταση γιατι αυτος που το δινει ειναι φιλος μου. Το μονο που με προβληματιζει ειναι οτι ειναι χαμηλο μηχανακι και εγω ειμαι πανω απο 1,85. Εχω και μια αλλη επιλογη ενα KLX 250 αλλα μετα η τιμη θα ανεβει 500 ευρω. Θα το σκεφτω. Ευχαριστω παιδια παντως.
:)

Defiant
19/09/2007, 11:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από [Anti]Xrhstos
Ειναι σε καλη κατασταση γιατι αυτος που το δινει ειναι φιλος μου. Το μονο που με προβληματιζει ειναι οτι ειναι χαμηλο μηχανακι και εγω ειμαι πανω απο 1,85. Εχω και μια αλλη επιλογη ενα KLX 250 αλλα μετα η τιμη θα ανεβει 500 ευρω. Θα το σκεφτω. Ευχαριστω παιδια παντως.
:)


Αν το KLX ειναι σε καλη κατασταση τοτε χαλαρα

δεν ξερω βεβαια αν η τιμη του ειναι συμφερουσα

για τιμες μεταχειρισμενων αναλογως το ετος δες στο Mototriti (http://www.mototriti.gr/)

:wave2:

OldMan
19/09/2007, 11:24
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
Ας όψεται ο Χούντρας που "έπεισε" τον κόσμο ότι είναι μηχανάκι αυτό το συνοθύλευμα άχρηστων κομματιών από τα ράφια της Yamaha ...!!! :D

[Anti]Xrhstos
19/09/2007, 11:26
Η τιμη τοu KLX ειναι γυρω στα 1600 ευρω. Το μοντελο αυτο ομως ηταν ενος φιλου μου πριν και εβγαζε αρκτα προβληματα. Το ειχε ξεπατωσει. Ανοιγε τον κινητηρα και τον πειραζε. Βεβαια το πηγε σε εναν μαστορα για σερβις. Το Serow ειναι πολυ ανθεκτικο.

Defiant
19/09/2007, 11:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από [Anti]Xrhstos
Η τιμη τοu KLX ειναι γυρω στα 1600 ευρω. Το μοντελο αυτο ομως ηταν ενος φιλου μου πριν και εβγαζε αρκτα προβληματα. Το ειχε ξεπατωσει. Ανοιγε τον κινητηρα και τον πειραζε. Βεβαια το πηγε σε εναν μαστορα για σερβις. Το Serow ειναι πολυ ανθεκτικο.


Αν εχει φαει σκαλισμα και εβγαζε και προβληματα τοτε ΜΑΚΡΙΑΑΑΑΑΑ

γιατι δεν κοιτας για κανενα XR 250,TTR 250 and so on?

νομιζω πως αξιζουν τα λιγα παραπανω χρηματα που θα δωσεις

KaTaNaS
19/09/2007, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από [Anti]Xrhstos
και καμια endurada

:lol: :lol:

[Anti]Xrhstos
19/09/2007, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Defiant
Αν εχει φαει σκαλισμα και εβγαζε και προβληματα τοτε ΜΑΚΡΙΑΑΑΑΑΑ

γιατι δεν κοιτας για κανενα XR 250,TTR 250 and so on?

νομιζω πως αξιζουν τα λιγα παραπανω χρηματα που θα δωσεις


Ναι αυτα που λες ειναι πολυ καλα μοντελα και το ιδιο σκυλια με το Serow. Και δεν ειναι πολυ πιο ακριβα. Θα το ψαξω κι αλλο λοιπον. Θα παρω κι αλλες προτασεις και θα δω. Το TTR ειδικα μου αρεσει πολυ σαν εμφανιση.
:beer:

[Anti]Xrhstos
19/09/2007, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
Ας όψεται ο Χούντρας που "έπεισε" τον κόσμο ότι είναι μηχανάκι αυτό το συνοθύλευμα άχρηστων κομματιών από τα ράφια της Yamaha ...!!! :D

Γιατι ετσι?? Το serow ειναι μια χαρα για πρωτο μηχανακι. Πολυ τιμιο.:)

Stergios69
19/09/2007, 11:37
Αστους να λένε...
Αυτοί αμα το μηχανάκι δεν είναι πορτοκαλί δεν το καβαλάνε.. :winka: :D :wave2:
Οσο για το serrow... Δεν κοιτάς κανα XLR?

[Anti]Xrhstos
19/09/2007, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Αστους να λένε...
Αυτοί αμα το μηχανάκι δεν είναι πορτοκαλί δεν το καβαλάνε.. :winka: :D :wave2:
Οσο για το serrow... Δεν κοιτάς κανα XLR?


A οκ κατι καταλαβα και ας ειμαι ασχετος. Θα παω ξανα στο μαγαζι και θα ζητησω να δω και αλλα μοντελα οπως tt-r, xr. Απλα πηγα χθες στο μαγαζι που το εχει ο πατερας ενος φιλου μου και μολις του ειπα οτι ειναι πρωτη μηχανη μου πε Serow με τη μια.
:wave2:

OldMan
19/09/2007, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από [Anti]Xrhstos
Το serow ειναι μια χαρα για πρωτο μηχανακι. Πολυ τιμιο.:)
Το μηχανάκι είναι σκοτώστρα (από φρένα και αναρτήσεις...).

Αν ήταν κορεάτικο (τον καιρό που κυκλοφόρησε) ή κινέζικο (σήμερα), θα είχαν πέσει όλοι να το φάνε ... (εντελώς δίκαια !!!) :wave2:


Υ.Γ.
Όσο για το "εντουράδα" - οποιουδήποτε βαθμού και δυσκολίας - απάντησε τεκηριωμένα ο Αρκούδος !!! :wave2:

CAMBOF
19/09/2007, 15:57
ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΥΟ ΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΧΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 2 ΧΡΟΝΙΑ
ΕΙΧΑ ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΜΕ ΤΟ ΠΙΣΩ ΔΙΣΚΟΦΡΕΝΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΡΥΘΜΙΖΟΜΕΝΗ ΠΙΣΩ ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΜΕ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ ΒΑΡΕΛΑΚΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΥΛΙΝΔΡΟ
ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ ΓΙΑ ΠΡΩΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΓΙΑ ΠΟΛΗ ,ΤΑΞΙΔΑΚΙΑ ΚΟΝΤΙΝΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΓΙΑ ΕΚΤΟΣ ΔΡΟΜΟΥ ΜΕ ΧΑΛΑΡΕΣ ΔΙΑΘΕΣΕΙΣ
ΚΑΙΕΙ ΛΙΓΟ ΠΑΝΕΥΚΟΛΗ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΡΥΘΜΙΖΟΜΕΝΗ ΑΝΑΡΤΗΣΗ ,ΚΑΛΑ ΦΡΕΝΑ,ΕΥΚΟΛΑ ΑΝΤΑΛΑΚΤΙΚΑ
ΕΝΑ ΟΜΩΣ ΣΟΒΑΡΟ ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑ -ΜΙΚΡΟ ΚΑΡΤΕΡ-ΜΟΝΟ 1 ΛΙΤΡΟ ΛΑΔΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΚΑΤΑΝΑΛΩΝΕΙ ΕΥΚΟΛΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΣΤΡΟΦΑΡΕΙΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΚΟΥΔΟΥΝΙΖΕΙ ΕΥΚΟΛΑ
ΑΝ ΤΟ ΒΡΕΙΣ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΕΛΕΓΧΟΣ ΣΤΗ ΣΤΑΘΜΗ ΤΩΝ ΛΑΔΙΩΝ ΚΑΘΕ ΕΒΔΟΜΑΔΑ-ΚΑΝΟΝΑΣ-

nantin
20/09/2007, 11:16
ΕΓΩ ΕΧΩ 4 ΜΗΝΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΟDOMINATOR TO XONDA ΤΟ 250 .ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΟ ΕΝΤΟΥΡΟ ΗΘΕΛΑ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑΚΑΝΩ ΤΙΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΜΕΣ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΚΑΝΑ ΜΠΑΝΑΚΙ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ ΚΑΙ ΚΑΜΜΙΑ ΗΣΥΧΗ ΒΟΛΤΑ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ΡΟΜΑΝΤΣΟΕΝΤΟΥΡΑΔΑ ΘΑ ΤΗΝ ΟΝΟΜΑΖΑ .ΑΥΤΑ ΤΑΩΡΑΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ΝΑ ΔΩ ΜΕ ΤΟ ΓΚΑΣ ΓΚΑΣ .ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΑΣ ΜΕ ΔΙΟΡΘΩΣΟΥΝ ΟΙ ΠΙΟ ΓΝΩΣΤΕΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΕΡΟΨΥΚΤΟ .ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΥΔΡΟΨΥΚΤΟ ΑΥΤΟ ΜΕΤΑΦΡΑΖΕΤΑΙ ΣΕ ΙΠΟΥΣ ΕΜΕΝΑ ΕΧΕΙ 26 ΑΛΟΓΑ ΟΤΑΝ ΤΟ CRE 250X ΕΧΕΙ 28 .(ΑΥΤΗ Η ΧΟΝΤΑ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΤΑΙ) .ΕΙΝΑΙ ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΟ ΝΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΦΡΕΝΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΙ ΠΙΣΤΑ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΑΝΗΣΥΧΕΙ .ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΚΡΑΔΑΝΤΑ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΕΙΣ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΟΤΙ Η ΧΟΝΤΑ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΤΙΜΙΑ ΚΑΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΟΣΟ ΤΗΝ ΕΒΡΙΖΑ ΤΟΣΟ ΤΗΝ ΕΠΙΚΡΟΤΩ .ΚΑΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ ΕΓΩ ΤΟ ΠΗΡΑ 1100 .Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗ ΣΟΦΟΤΕΡΗ ΕΠΙΛΟΓΗ .ΑΠΛΑ ΜΗΝ ΠΑΡΑΣΥΡΕΣΑΙ ΠΑΡΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΤΑΚΑΝΕΙ ΟΛΑ ΚΑΝΕΝΑ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΝΕΙ Η ΑΜΝ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΤΙΜΟ ΤΟΥ ΣΕ ΦΘΟΡΕΣ

[Anti]Xrhstos
20/09/2007, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από nantin
ΕΓΩ ΕΧΩ 4 ΜΗΝΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΟDOMINATOR TO XONDA ΤΟ 250 .ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΟ ΕΝΤΟΥΡΟ ΗΘΕΛΑ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑΚΑΝΩ ΤΙΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΜΕΣ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΚΑΝΑ ΜΠΑΝΑΚΙ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ ΚΑΙ ΚΑΜΜΙΑ ΗΣΥΧΗ ΒΟΛΤΑ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ΡΟΜΑΝΤΣΟΕΝΤΟΥΡΑΔΑ ΘΑ ΤΗΝ ΟΝΟΜΑΖΑ .ΑΥΤΑ ΤΑΩΡΑΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ΝΑ ΔΩ ΜΕ ΤΟ ΓΚΑΣ ΓΚΑΣ .ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΑΣ ΜΕ ΔΙΟΡΘΩΣΟΥΝ ΟΙ ΠΙΟ ΓΝΩΣΤΕΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΕΡΟΨΥΚΤΟ .ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΥΔΡΟΨΥΚΤΟ ΑΥΤΟ ΜΕΤΑΦΡΑΖΕΤΑΙ ΣΕ ΙΠΟΥΣ ΕΜΕΝΑ ΕΧΕΙ 26 ΑΛΟΓΑ ΟΤΑΝ ΤΟ CRE 250X ΕΧΕΙ 28 .(ΑΥΤΗ Η ΧΟΝΤΑ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΤΑΙ) .ΕΙΝΑΙ ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΟ ΝΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΦΡΕΝΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΙ ΠΙΣΤΑ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΑΝΗΣΥΧΕΙ .ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΚΡΑΔΑΝΤΑ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΕΙΣ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΟΤΙ Η ΧΟΝΤΑ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΤΙΜΙΑ ΚΑΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΟΣΟ ΤΗΝ ΕΒΡΙΖΑ ΤΟΣΟ ΤΗΝ ΕΠΙΚΡΟΤΩ .ΚΑΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ ΕΓΩ ΤΟ ΠΗΡΑ 1100 .Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗ ΣΟΦΟΤΕΡΗ ΕΠΙΛΟΓΗ .ΑΠΛΑ ΜΗΝ ΠΑΡΑΣΥΡΕΣΑΙ ΠΑΡΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΤΑΚΑΝΕΙ ΟΛΑ ΚΑΝΕΝΑ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΝΕΙ Η ΑΜΝ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΤΙΜΟ ΤΟΥ ΣΕ ΦΘΟΡΕΣ


Για το dominator το σκεφτομουνα και εγω. Για την δουλεια που το θελω ειναι οτι πρεπει. Απλα στο μαγαζι που πηγα δεν εχει κανενα σε καλη κατασταση. Και θελω να παρω απο αυτον γιατι ειναι φιλος μου και τον εμπιστευομαι. Μου ειπε σε Honda εχει το ΑΧ-1, αλλα δεν μου αρεσει καθολου σαν εμφανιση. Γι' αυτο λεω να παρω το Serow.
:wave2:

OldMan
20/09/2007, 14:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από nantin
ΑΥΤΑ ΤΑΩΡΑΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ΝΑ ΔΩ ΜΕ ΤΟ ΓΚΑΣ ΓΚΑΣ
Γειά σου ρε Γιώργη "Παγκόσμιε" ...!!! :wave2:

nantin
20/09/2007, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Γειά σου ρε Γιώργη "Παγκόσμιε" ...!!! :wave2:

ΟΠΟΥ ΓΑΜΟΣ ΚΑΙ ΓΙΟΡΤΗ Η ΒΑΣΙΛΩ ΠΡΩΤΗ .ΔΕΝ ΣΟΥ ΞΕΦΕΥΓΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΣΧΟΛΙΑΣΤΟ .ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΣΑΙ .:eyepop: :eyepop: ΘΑ ΣΟΥ ΣΤΕΙΛΩ Π.Μ ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ

OrEsTiS82
20/09/2007, 15:38
Εγω θα σου προτεινα η XR-250,η KLX250-300cc, η TTR-250 h DR-350 (αν βρεις γιατι δεν κυκλοφορουν πολλα και παει πολυ καλα!).
Οσο για το θεμα της τιμης μπορεις να βρεις ολα τα παραπανω στα 1.000 ευρω (τις λεγομενες ευκαιριες) η λιγο παραπανω αρκει να ψαξεις και να παιρνεις εφημεριδα.



105211

OrEsTiS82
20/09/2007, 15:42
DR-350, πολυ καλες επιδοσεις και "σκυλι" απο την Suzuki...



105212

OrEsTiS82
20/09/2007, 15:43
TTR250


105213

OrEsTiS82
20/09/2007, 15:44
XR-250


105214

OrEsTiS82
20/09/2007, 15:55
Ολες οι παραπανω μοτοσυκλετες ειναι φιλικες στον νεο οδηγο δεν θα εχεις κανενα προβλημα,και οταν θα θελησεις λιγο να τρεξεις θα μπορεις ενω με το Serrow σε βλεπω να απογοητευεσαι.

[Anti]Xrhstos
20/09/2007, 20:21
Φιλε Ορεστη το TT-R με ενδιαφερει πολυ. Ειναι τοσο αξιοπιστο σαν το Serow??? Βρικσεις σε καλη κατασταση ΤΤ-R 250 με 1.200 μεχρι 1500 ευρω. Ειναι ομορφο μηχανακι. Ειδικα αυτη η φοτο που εχεις βαλει (λευκο-μωβ). Αυριο θα παω να παρω χρυση ευκαιρια που μου ειπαν οτι δινοyν αρκετα TT-R εκει. Θα παρω τηλεφωνα και θα τους πω να το παμε και σε κανα μαστορα.

Ευχαριστω παντως :wave2: