PDA

View Full Version : υποτιθεται απο υπαλληλο δημοτικης αστυνομιας



kalgeorge
19/09/2007, 09:24
AΠΟ ΥΠΑΛΛΗΛΟ ΤΗΣ ΔΗΜΟΤΙΚΗΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ:



"Οτι σας γραφω ισχυει νομικα.Και γω σε δημοτικη αστυνομια ειμαι (αλλα ΘΕΩΡΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ δημοτικο υπαλληλο και οχι μπατσο). Οι κλησεις της δημοτικης δεν πανε πουθενα.... η εφορια δεν τις δεχεται γιατι δεν υπαρχουν στοιχεια του οδηγου. Άρα οταν καποιος κανει μια παραβαση και το οχημα ειναι για παραδειγμα καποιου συγγενη του ποιος θα τιμωρηθει ο ιδιοκτητης? η ο οδηγος? Ακομα αν μπορουσε ο δημος να τα παρει μεσω εφοριας νομιζεται θα εστελνε επιστολες στα σπιτια για οφειλη και οτι θα πανε εφορια? Μην τσιμπατε.....Γι αυτο παιρνουν πινακιδες για να αναγκαζεται ο κοσμος να πληρωσει.... Οι μονες κλησεις που πρεπει να πληρωνονται (η να πηγαινεις στο δικαστηριο) ειναι αυτες της αστυνομιας που στο τελος γραφουν δικασιμη την... μερα. Η Δημοτικη αστυνομια δημιουργηθηκε απο τους δημαρχους για να κονομανε οι δημοι...... Δεν κοιτανε πρωτα να φτιαξουν γκαραζ ενω αφηνουν να χτιζονται μεγαλες πολυκατοικιες με λιγες θεσεις για γκαραζ!! Η ελεγχομενη σταθμευση εχει
βγει παρανομη απο Δικαστηρια αφου πληρωνεις για το λογω αυτο τελη κυκλοφοριας.

Λυσεις:

Η πιο απλη δεν πληρωνεται τις κλησεις (εμενα μου εστειλαν 2η ειδοποιηση μετα απο 12 χρονια!!!)
Στα ιχ βαζετε τα νουμερα μεσα απο το παμπριζ ωστε να φαινονται αλλα να μην μπορουν να τα παρουν.
Αν σας παρουν τις πινακιδες πηγαιντε και δηλωστε κλοπη πινακιδων στην αστυνομια παρτε χαρτι και βγαλτε καινουργιες στο υπουργειο. ΕΡΧΕΤΑΙ ΠΙΟ ΦΘΗΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΤΕ ΤΗΝ ΚΛΗΣΗ.
Παρακαλω διαδωστε αυτο το ποστ. Ας βρουν τα λαμογια οι Δήμαρχοι αλλο τροπο να γεμισουν τα ταμεια τους".

marulis
19/09/2007, 09:30
:a013:

mpou
19/09/2007, 09:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
Στα ιχ βαζετε τα νουμερα μεσα απο το παμπριζ ωστε να φαινονται αλλα να μην μπορουν να τα παρουν.


Ποια νουμερα?

road spirit
19/09/2007, 09:55
έχω κλήση απο δημοτική αστυνομία του ηρακλείου (κρήτη) για παρκάρισμα (σε σκούτερ), απο το 2003, απλήρωτη. Δεν με έχουν ενοχλήσει ακόμα, ουτε απο την εφορία γίνεται κάποια διασταύρωση...

drade
19/09/2007, 10:01
kalgeorge είσαι σίγουρος?

μιλάμε ως κάτοικος του κέντρου θεσ/νίκης έχω πληρώσει άπειρα ???. Αφού τώρα που έρχεται ο χειμώνας σκέφτομαι την ταλαιπωρία που έχω να τραβήξω με το αμάξι τις κρύες μέρες :sick:

siakattackj
19/09/2007, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από drade
kalgeorge είσαι σίγουρος?

μιλάμε ως κάτοικος του κέντρου θεσ/νίκης έχω πληρώσει άπειρα ???. Αφού τώρα που έρχεται ο χειμώνας σκέφτομαι την ταλαιπωρία που έχω να τραβήξω με το αμάξι τις κρύες μέρες :sick:


Έχει απόλυτο δίκιο ο kalgeorge.....

Και εγώ έχω δύο κλίσεις για παρκάρισμα από δημοτική αστηνομία στην πάτρα, όταν ήμουνα φοιτητής ακόμα... και δεν με έχουν ειδοποιήσει ποτέ.... το είχα ψάξει κιόλας τότε...

makis206
19/09/2007, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
έχω κλήση απο δημοτική αστυνομία του ηρακλείου (κρήτη) για παρκάρισμα (σε σκούτερ), απο το 2003, απλήρωτη. Δεν με έχουν ενοχλήσει ακόμα, ουτε απο την εφορία γίνεται κάποια διασταύρωση...

Γιααααα κάντε μια βόλτα απ'το Δημαρχείο Ηρακλείου τώρα που σας πετύχαμε πουλάκι μας...:D :D

Stergios69
19/09/2007, 11:00
Λοιπόν παιδιά,
Προβλήματα θα εχετε ΜΟΝΟ αν χρειαστεί να πάρετε ενημερότητα για χρέη στον Δήμο ΚΑΙ ΑΝ...
Οπότε ρίξτε φέσι άφοβα, εκτός αν χρειάζεσται ενημερότητα συχνά.
:wave2:

KaTaNaS
19/09/2007, 11:05
na sai kala kalgeorge με γλιτωσες απο 80 ευρα! :wave2:

kalgeorge
19/09/2007, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
na sai kala kalgeorge με γλιτωσες απο 80 ευρα! :wave2:

kernas diladi e? :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :a013:

OldMan
19/09/2007, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
na sai kala kalgeorge με γλιτωσες απο 80 ευρα! :wave2:
Γιατί 80? ρε Σταυρή ???

67,50 είναι οι πινακίδες !!

(και πάει στα 70 αν πάρεις παράβολα από το περίπτερο...) :winka:

KaTaNaS
19/09/2007, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Γιατί 80? ρε Σταυρή ???

67,50 είναι οι πινακίδες !!

(και πάει στα 70 αν πάρεις παράβολα από το περίπτερο...) :winka:

80 - παρανομη σταθμευση πανω σε πεζοδρομιο με αυτοκινητο....

πηγα να παρω εναν ρεγουλατορο για το ΚΤΜ και θα το πληρωσω χρυσο;

makis206
19/09/2007, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
πηγα να παρω εναν ρεγουλατορο για το ΚΤΜ και θα το πληρωσω χρυσο;

Αν όμως βρισκόσουν σε μεσιτικό γραφείο κι έκλεινες 3όροφη βίλα ;:winka:

Δεν είναι και πολλά τα 80 ρε παιδί :D


:lol: :beer:

EVI
19/09/2007, 11:46
εχει ξανα παιξει το θεμα ειδικα με τα παρκινγκ -που ενω ειναι χτισμενα παραμενουν κλειστα :mad: :mad: :mad: :mad:

devil's animal
19/09/2007, 11:52
μαλιστα...
:D :D


calgeorge::beer: :beer:

crs-k
19/09/2007, 11:53
Για ωπα ρε μαγκες... :wacko:


Το θεμα δηλαδη ειναι "η ΑΤΙΜΩΡΙΣΙΑ και πως θα τα καταφερουμε"? :sick:


Εχω ακουσει πάμπολλες φορες το "να φτιαξει παρκιγκ ο Δημος", αλλα ΔΕΝ εχω ακουσει το να ΜΗΝ επιβαρυνουμε (στο βαθμο που ειναι δυνατον) το κυκλοφοριακο των (αναρχων και τερατων) πολεων που εχουμε... :(

KaTaNaS
19/09/2007, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206

Δεν είναι και πολλά τα 80 ρε παιδί :D


ποιος ειπε πως ειναι πολλα;

οσα κι αν ειναι ... καλυτερα μεσα στην τσεπη παρά απ'εξω

OldMan
19/09/2007, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Για ωπα ρε μαγκες... :wacko:
Κοίτα να δεις φιλαράκι ...

Κάτι τέτοιες "φωνές της λογικής" τις αλείφουμε πίσα, αδειάζουμε ένα πουπουλένιο μαξιλάρι επάνω τους και τις βγάζουμε από το Forum πάνω σε 12άρι μποντρέλι (λόγω έλλειψης ράγας τραίνου...) :D

kalgeorge
19/09/2007, 11:57
to thema einai nai....pws tha tin glutwsoume
kai 80 eura eiani polla...ektos kai an sas periseuoun :P

KaTaNaS
19/09/2007, 11:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
ποιος ειπε πως ειναι πολλα;

οσα κι αν ειναι ... καλυτερα μεσα στην τσεπη παρά απ'εξω

τωρα που το ξανασκεφτομαι ειναι πάρα πολλά για παρανομη σταθμευση! :sick:

EVI
19/09/2007, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Για ωπα ρε μαγκες... :wacko:


Το θεμα δηλαδη ειναι "η ΑΤΙΜΩΡΙΣΙΑ και πως θα τα καταφερουμε"? :sick:


Εχω ακουσει πάμπολλες φορες το "να φτιαξει παρκιγκ ο Δημος", αλλα ΔΕΝ εχω ακουσει το να ΜΗΝ επιβαρυνουμε (στο βαθμο που ειναι δυνατον) το κυκλοφοριακο των (αναρχων και τερατων) πολεων που εχουμε... :(

να σου μιλησω μονο για την δικια μου πολη που την ξερω αρκετα καλα.


ΕΧΕΙ παρκινγκ και μαλιστα 2

το ενα το εχουν ΜΟΝΟ για τους υπαλληλους τους δημου τους δημαρχους τους μπλα μπλα

το αλλο ειναι χτισμενο ΚΑΙ ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ

ΔΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕ ΠΟΤΕ


προσεξε τωρα.


το προβλημα ειναι τεραστιο εκει που μενω τα αυτοκινητα πλεον ΔΕΝ ΧΩΡΑΝΕ, η ανακουφιση ερχωταν απο το σταθευμα στους κεντρικους δρομους της πολης. περασε λοιπον η δημοτικη αστυνομια και μαζεψε τα αυτοκινητα απο τους κεντρικους δρομους.

οοοοοοοοοοολα αυτα μαζευτηκαν πισω λοιπον στα στενα :uplate: :uplate:


ο ενας πανω στον αλλον τιγκα πεζοδρομια γεματα και φυσικα ολοι παρανομοι.


προσεξε τωρα δε το δικαιολογω καθε αλλο

αλλα

περνανε καθε μερα και κοβουν κλησεις οι της δημοτικης αστυνομιας ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΑΡΚΙΝΓΚ ΔΕ ΤΟ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΜΕ ΚΑΜΜΙΑ ΕΠΙΣΗΜΗ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ γιατι αν το ανοιξουν τουλαχιστον το 1/3 θα παει εκει και εκει ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΌΨΟΥΝ ΚΛΗΣΗ.




:sad: :sad: :sad:


υσ δεν εχω αμαξι.

Stergios69
19/09/2007, 12:18
Επίσης, από πολεοδομία και χρήσεις γης είμαστε για τον μπ%υλο...
Οι περισσότερες περιοχές ελεγχόμενης σταθμευσης είναι σε γειτονιές ή δρόμους με μικτή χρήση.
Δηλαδή, στο ισόγειο, κατάστημα και στους ορόφους κατοικίες...
Δηλαδή, ο Δήμος πολλές φορές σε υποχρεώνει να παρκάρεις κοντά στο σπίτι σου πχ, επι πληρωμή.
Οι κάρτες μόνιμων κατοίκων δεν μΕ λένε κάτι μια και οι θέσεις απλά δεν φτάνουν...
Ενα άλλο, τις περισσότερες περιπτώσεις τα χρήματα από πρόστιμα ή κουπόνια ελεγχ στάθμευσης δεν πάνε σε κάποιο ταμείο υπέρ κατασκευής δημοτικών πάρκινγκ αλλά στα γενικά έσοδα του Δήμου.
Μεγάλα παιδιά είστε, πράξτε ανάλογα.
Προσωπικά, λόγω επαγγέλματος δεν με πέρνει να με γράφουν και να μην πληρώνω κλήσεις του Δήμου.
Φιλικά :wave2:

nikonian
19/09/2007, 12:21
Τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά.

Η κλήση για παρκάρισμα, είτε προέρχεται από την τροχαία είτε από μια νόμιμη Δημ. αστυνομία, είναι το ίδιο πράγμα.

Είμαι ελεγκτής εσόδων σε Δήμο χωρίς Δ.Α.
Οι κλήσεις που μας έρχονται , αν εμείς δραστηριοποιηθούμε, ΘΑ εισπραχθούν. Χρειάζεται όμως πολιτική απόφαση , με πολιτικό κόστος.

Πρόσφατα ήρθε εγκύκλιος που λέει:

Όταν πάρεις κλήση, έχεις 3 μέρες για να υποβάλεις ένσταση στην τροχαία (ή στη Δ. Αστ.). Αν δεν την υποβάλεις, ή αν απορριφθεί, πρέπει να πληρώσεις μέσα σε 10 μέρες με 50% έκπτωση, ή μέσα σε δυο μήνες , χωρίς έκπτωση.
Μετά απ'αυτό το διάστημα, ο Δήμος θα βεβαιώνει τις κλήσεις (στα στοιχεία του κυρίου του οχήματος, που θα στέλνει το ΚΕΠΥΟ , αν πρόκειται για στάθμευση), μέσα σε 3 μήνες και θα τις στέλνει στις Δ.Ο.Υ. για είσπραξη. Από κει και μετά. το πρόστιμο προσαυξάνεται κατά 1% κάθε μήνα.
Για να δούμε πόσον καιρό θα πάρει να εφαρμοστεί.


ΗΘΙΚΟ ΔΙΔΑΓΜΑ.
Αν δεν πληρώσεις, παίζεις τζόγο. Μπορεί να το γλιτώσεις, ή να το πληρώσεις τριπλό.

OldMan
19/09/2007, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Προσωπικά, λόγω επαγγέλματος δεν με πέρνει να με γράφουν και να μην πληρώνω κλήσεις του Δήμου.
Και συ στο Δημοτικό Συμβούλιο, συνάδελφε ??? :winka:

Stergios69
19/09/2007, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Και συ στο Δημοτικό Συμβούλιο, συνάδελφε ??? :winka:
Αν ήμουν στο ΔΣ θα τις έσβηνα ρε συνάδελφε...:D