PDA

View Full Version : Πρόβλημα με εγγύση σε Xenon



almost
19/09/2007, 13:05
Την προυγούμενη εβδομάδα μου παρουσίασε πρόβλημα η μια λάμπα xenon. Είναι από εκείνες που έχουν ηλεκτρομαγνήτη και μετακινούν την φωτεινή δέσμη. Μίλησα με τον τεχνικό που μου τα είχε τοποθετήσει, του είπα το σύμπτωμα (η μια λάμπα ανάβει στα μεσαίας αλλά όχι στην υψηλή- δείχνει να μην μετακεινείται ο λαμπτήρας) και μου είπε να του στείλω μόνο την λάμπα. Μετά μου είπε να του στείλω όλο το μηχανισμό και αργότερα με πήρε από τη Γερμανία ο αντιπρόσωπος της εταιρείας για να μου πει ότι οι λαμπτήρες έχουν εγγύηση 3 μήνες και όχι ένα χρόνο και είμαι εκτός εγγύησης (χρόνο δεν έχω κλείσει). Όταν του είπα ότι βάση Ευρωπαικής οδηγίας όλα τα ηλεκτρονικά έχουν 2 χρόνια εγγύηση, μου είπε ότι θα με ξανακαλέσει. Με πήρε σήμερα και μου είπε ότι βάση ευρωπαικής οδηγίας οι λαμπτήρες έχουν εγγύηση 6 μήνες (και όχι 3 που μου είχε πει αρχικά) γιατί θεωρούνται αναλώσιμα. Επειδή κατά την πώληση ο τεχνικός μου είπε ότι το όλο σύστημα έχει εγγύηση ένα χρόνο, θέλω σας παρακαλώ να μου πείτε τι τελικά ισχύει και τι μου προτείνετε να κάνω (με βγάζει εκτός εγγύησης χρονικά και ζητάει 120€ για την μια λάμπα).

Respect
19/09/2007, 19:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από almost
Την προυγούμενη εβδομάδα μου παρουσίασε πρόβλημα η μια λάμπα xenon. Είναι από εκείνες που έχουν ηλεκτρομαγνήτη και μετακινούν την φωτεινή δέσμη. Μίλησα με τον τεχνικό που μου τα είχε τοποθετήσει, του είπα το σύμπτωμα (η μια λάμπα ανάβει στα μεσαίας αλλά όχι στην υψηλή- δείχνει να μην μετακεινείται ο λαμπτήρας) και μου είπε να του στείλω μόνο την λάμπα. Μετά μου είπε να του στείλω όλο το μηχανισμό και αργότερα με πήρε από τη Γερμανία ο αντιπρόσωπος της εταιρείας για να μου πει ότι οι λαμπτήρες έχουν εγγύηση 3 μήνες και όχι ένα χρόνο και είμαι εκτός εγγύησης (χρόνο δεν έχω κλείσει). Όταν του είπα ότι βάση Ευρωπαικής οδηγίας όλα τα ηλεκτρονικά έχουν 2 χρόνια εγγύηση, μου είπε ότι θα με ξανακαλέσει. Με πήρε σήμερα και μου είπε ότι βάση ευρωπαικής οδηγίας οι λαμπτήρες έχουν εγγύηση 6 μήνες (και όχι 3 που μου είχε πει αρχικά) γιατί θεωρούνται αναλώσιμα. Επειδή κατά την πώληση ο τεχνικός μου είπε ότι το όλο σύστημα έχει εγγύηση ένα χρόνο, θέλω σας παρακαλώ να μου πείτε τι τελικά ισχύει και τι μου προτείνετε να κάνω (με βγάζει εκτός εγγύησης χρονικά και ζητάει 120€ για την μια λάμπα). Που τα έχεις βάλει; Και τι μάρκα είναι;

almost
19/09/2007, 23:05
Δε θέλω να δώσω ακόμα λεπτομέρεις, θα σου πω ότι είναι Γερμανικά, τα πλήρωσα 400? (+100? εγκατάσταση) και είναι το μόνο πράγμα στη μηχανή μου που έχει βάλει επίσημο service... :(

banditgr
20/09/2007, 14:02
Gia tis lampes etsi einai sinithos ta pragmata...distixos.Merika H4 sistimata eixan provlima se ayto to simio pio palia,logo tou oti o ilektromagnitis douleye sinexeia kai sixna kegotan meta apo poliori xrisi.Ta pio nea den douleyoun etsi,stelnoun ena palmo,kai o ilektromagnitis alazei thesi kai kleidonei.Pare mia lampa kai teleiose to thema.I lampa den prepei na exei pano apo 50€.To poso pou pliroses gia to kit sou einai e3ofreniko.Me tis torines times einai arketa parapano apo to diplasio.

almost
21/09/2007, 06:13
Το ξέρω φίλε, έτσι δουλεύουν. Δε ξέρω η δικιά μου αν είναι με παλμό ή όχι. Το κιτ το έβαλα πέρισυ το Σεμπτέβρη και οι τιμές ήταν ακριβές. Έχω βάλει σε Audi A3 με 200? και σε BMW X3 με260? φέτος τον Απρίλη. Ειδικά για το Χ3 επειδή έχει εξελιγμένο εγκέφαλο, η αντιπροσωπεία ζήταγε από τον φίλο μου 2.000? γιατί έπερνε λέει μόνο ένα συγκεκριμένο κιτ της Siemens. Τρίχες. Ο φίλος που πήρα τα κιτ για τα αυτοκίνητα των φίλων, μου δίνει εγγύηση 2 χρόνια και για τις λάμπες. Ρώτησα τι γίνεται με την εγγύηση γιατί πρέπει να γνωρίζουμε ως καταναλωτές τα δικαιώματά μας και να μην μας πιάνουν κότσο κάτι δήθεν μάγκες. Έχω την εντύπωση ότι βάση Ευρωπαικής οδηγίας έχουν 2 χρόνια εγγύηση θέλουν δε θέλουν.

almost
05/03/2008, 07:58
Μου σκότισε τα @@δια@ αλλά μόλις τον πήρε δικηγόρος τηλέφωνο ματά από λίγο την άλλαξε την λάμπα.
Τελικά το ποιο σημαντικό είναι να μην μπλέκεις με αλήτες..