PDA

View Full Version : Αλλαγή αλυσίδας (και πρόβλημα...)



bluemax
19/09/2007, 14:39
Παιδια καλησπερα! SOS!!! αντικατεστησα προσφατα την αλυσιδα μου, ενω ειναι ολα στην θεση τους ελεγμενα σχολαστικα οταν την εβαλα μπροστα σηκωμενη στο σταντ, η αλυσιδα εδειχνε οτι θελει να καβαλησει δοντι στον κυκλο περιστροφης της, ( το γνωστο γκουπ, σαν να φταρνιζεται!). Εχω ελεγξει τα παντα μηπως δεν εκανα καλα, αλλα εξακολουθει να το κανει. Μηπως ετσι ειναι και θα στρωσει η κατι εξακολουθω να κανω λαθος?

OldMan
19/09/2007, 15:01
1ον: Είσαι σίγουρος ότι δεν "βρίσκει" κάπου όπως περιστρέφεται ??

2ον: Είσαι σίγουρος ότι είναι σωστά τεντωμένη ??

3ον: Είσαι σίγουρος ότι τα γρανάζια σου είναι σε καλή κατάσταση ??

4ον: Είσαι σίγουρος ότι είναι ο ίδιος τύπος με την παλιά (βήμα Χ πλάτος) ??

:wave2:

dirtbird
19/09/2007, 15:18
Η νέα αλυσσίδα πως έκλεισε?
Με ασφάλεια ή με πριστσίνι?

FZR1000
19/09/2007, 16:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από bluemax
Παιδια καλησπερα! SOS!!! αντικατεστησα προσφατα την αλυσιδα μου, ενω ειναι ολα στην θεση τους ελεγμενα σχολαστικα οταν την εβαλα μπροστα σηκωμενη στο σταντ, η αλυσιδα εδειχνε οτι θελει να καβαλησει δοντι στον κυκλο περιστροφης της, ( το γνωστο γκουπ, σαν να φταρνιζεται!). Εχω ελεγξει τα παντα μηπως δεν εκανα καλα, αλλα εξακολουθει να το κανει. Μηπως ετσι ειναι και θα στρωσει η κατι εξακολουθω να κανω λαθος?


Τι λες ρε μεγαλε? το γκουπ που ακουγεται στο φρεναρισμα μηπως?

δεν ειναι κ πολυ συνηθισμενο να πηδα η αλυσιδα γι αυτο. :rotflmao:

FZR1000
19/09/2007, 16:06
Δεν αλλαζεις κ κανα γραναζι αμα ειναι?......

kaps
20/09/2007, 08:08
Σινεμπλόκ μήπως ; Ακόμα δεν μας είπες η αλυσίδα καινούργια ή μεταχειρισμένη και κάνει κόμπους ;.Τέλος μήπως δεν είναι σωστοί οι αποστάτες;

bluemax
20/09/2007, 08:20
Φιλε fzr τα γραναζια αλλαζονται παντα μαζι με την αλυσιδα. Ολα ειναι καινουρια τα γραναζια εχουν σιγουρα το ιδιο βημα ( δεν γινεται αλλιως) δεν βρισκει πουθενα και ειναι σωστα ρυθμισμενη. Δεν εχω κανει βολτα στον δρομο γιατι φοβαμαι οτι αν δωσω φορτιο και πηδησει οντως το γραναζι... κλαφτε με! Για το λογο αυτο ζηταω μια γνωμη γιατι δεν μπορω να καταλαβω τι παει στραβα. Το κλεισιμο της εχει γινει με το συστημα screw link της ΕΚ εφαμιλλο του pin link. Παιζει ρολο το οτι τα γραναζια ειναι αλλη μαρκα απο την αλυσιδα?

iziogas
20/09/2007, 09:41
Μήπως έχεις σφίξει υπερβολικά το master link και δεν μπορεί να ακολουθήσει την καμπυλότητα των γραναζιών; Ειδικά του μικρού;

el_hymador
20/09/2007, 09:42
Λεμε τωρα...

μηπως εχει κανει καμια χοντραδα με τους ρεγουλατορους και εχει σφιξει στραβα ο αξονας της ροδας σου;

FZR1000
20/09/2007, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από bluemax
Φιλε fzr τα γραναζια αλλαζονται παντα μαζι με την αλυσιδα. Ολα ειναι καινουρια τα γραναζια εχουν σιγουρα το ιδιο βημα ( δεν γινεται αλλιως) δεν βρισκει πουθενα και ειναι σωστα ρυθμισμενη. Δεν εχω κανει βολτα στον δρομο γιατι φοβαμαι οτι αν δωσω φορτιο και πηδησει οντως το γραναζι... κλαφτε με! Για το λογο αυτο ζηταω μια γνωμη γιατι δεν μπορω να καταλαβω τι παει στραβα. Το κλεισιμο της εχει γινει με το συστημα screw link της ΕΚ εφαμιλλο του pin link. Παιζει ρολο το οτι τα γραναζια ειναι αλλη μαρκα απο την αλυσιδα?


μηπως το γκουπ ακουγεται απο κανα ρουλεμαν? γιατι δεν πας σε μηχανικο?

bluemax
22/09/2007, 17:36
Παιδια σας ευχαριστω ολους πολυ για τις επισημανσεις σας και ιδιαιτερα τον izioga γιατι τελικα ειχε δικιο! ειχα παρασφιξει το master link παρολο που χρησιμοποιησα τους αποστατες που εσωκλειονται. Μου εφυγε ενα ολοκληρο απογευμα αλλα το εφτιαξα. Φιλε izioga σε ευχαριστω και παλι, γιατι χωρις φωτα πας, χωρις αλυσιδα..?

Stelth
22/09/2007, 18:08
bluemax θέλω να πιστεύω οτι άλλαξες και γρανάζια

Αλλιώς σε βλέπω λίαν συντόμως να αλλάζεις πάλι αλυσίδα