PDA

View Full Version : Αποριες καινουργου πανω σε Xt



sotiris_papias
19/09/2007, 19:47
Καλησπερα παιδια,

Ενδιαφερομαι να αγορασω XT μεταχειρισμενο και εχω καποιες βασικες αποριες. Καταρχας να δηλωσω οτι δεν ξερω απο μηχανες μεγαλου κυβισμου, εχω παπι χρονια. Θελω να παρω Motard ( λογω εμφανισης καθαρα ) . Δινω μεχρι 4500ε και θελω μοντελο τουλαχιστον 2000.

α) Μονο τα μοντελα απο το 2004 και μετα βγαινουν μαμα motard (ΧΤΧ) ? Ολα τα αλλα ειναι μετατροπη ?

β) Ενα μηχανακι γινεται motard απλως αν αλλαξεις ροδες και φτερο (φανταζομαι οχι). Τι αλλο χρειαζεται ?

γ) Μηπως κανω μα**κια να ξεκινησω με motard χωρις να εχω εμπειρια ? Μηπως να παρω ενα enduro ?

δ) Πηγα σημερα και ειδα ενα XTX του 2005. Το δινει 4500. Πιο φτηνο δεν εχω βρει για 2005. Ειχε κατι γρατζουνιες στα χερουλια και στην εξατμιση. Κατα τα αλλα οκ (εμφανισιακα) Να το παρω ? Πως ξερω οτι δεν ειναι του 2004 ? Τι διαφορες εχουν ?

Αυτα για αρχη αν δω ανταποκριση εχω και αλλα...

soundstorm
19/09/2007, 20:05
α)Δεν νομιζω πριν το 2004 να εχει μαμα μοταρντ.

β)Εγω αλλαξα,ζαντολαστιχα,φτερο,αμορτισερ μισω,ελατηρια μπροστα.Τωρα τι ειναι απαραιτητο δεν ξερω....

γ)οχι.

δ)αν ξερεις αριθμο κινητηρα ή πλαισιου,μπορεις να μαθεις απο την γιαμαχα τι ετος κατασκευης ειναι.

sotiris_papias
19/09/2007, 20:26
Ποσο σου πηγε ολο αυτο συνολο ? Γιατι αποφασισες να το αλλαξεις ? Αφου ειναι ολα απο μετατροπη δεν μπορω να καταλαβω γιατι ειναι σχεδον οι ιδιες τιμες enduro-motard (ιδια μοντελα) αφου χρεωνεσαι ποσα λεφτα.


Αυτο που βρηκα πως σου ακουγεται ? Εχει κανει 20000 χιλιομετρα. Φοβαμαι μην εχει πεσει. παντως το καπακι και τα πλαστικα ειναι οκ . Και τα λαστιχα καλα μου φανηκαν (δεν ξερω να κρινω μου φαινεται. Εβαλα δαχτυλο στους διαδρομους και ειναι περιπου 1 εκατοστο βαθος) . Μου ειπε οτι το προβλημα με το injection που παιζει γενικα στα XTX εχει διορθωθει απο την αντιπρωσωπεια πανω στην εγγυηση.

Αξιζει το χιλιαρικο παραπανω που θα δωσω απο οτι αν επαιρνα ενα του 2002 πχ , για την υδροψυξη και το injection ? ειναι πραγματι μονο αυτες οι διαφορες?

apav
19/09/2007, 20:49
Εννοείται ότι αξίζει αυτή η διαφορά. :winka: Οι γρατζουνιές που έχει σε εξάτμιση και στο τιμόνι, δείχνουν πέσιμο αλλά αυτό δεν πρέπει να σε ανησυχεί. Καλύτερα να ψάξεις τι συντήρηση και τι χρήση του έχει κάνει. Η τιμή καλή ακούγεται. :wave2:

el_hymador
19/09/2007, 20:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotiris_papias
Ποσο σου πηγε ολο αυτο συνολο ? Γιατι αποφασισες να το αλλαξεις ? Αφου ειναι ολα απο μετατροπη δεν μπορω να καταλαβω γιατι ειναι σχεδον οι ιδιες τιμες enduro-motard (ιδια μοντελα) αφου χρεωνεσαι ποσα λεφτα.


Αυτο που βρηκα πως σου ακουγεται ? Εχει κανει 20000 χιλιομετρα. Φοβαμαι μην εχει πεσει. παντως το καπακι και τα πλαστικα ειναι οκ . Και τα λαστιχα καλα μου φανηκαν (δεν ξερω να κρινω μου φαινεται. Εβαλα δαχτυλο στους διαδρομους και ειναι περιπου 1 εκατοστο βαθος) . Μου ειπε οτι το προβλημα με το injection που παιζει γενικα στα XTX εχει διορθωθει απο την αντιπρωσωπεια πανω στην εγγυηση.

Αξιζει το χιλιαρικο παραπανω που θα δωσω απο οτι αν επαιρνα ενα του 2002 πχ , για την υδροψυξη και το injection ? ειναι πραγματι μονο αυτες οι διαφορες?

ρε συ αλλο πραγμα τα παλια αεροψυκτα ΧΤ με τα 600cc και αλλο τα XTX με 690cc

τα παλια αεροψυκτα XT δεν ειχαν βγει ποτε απο το εργοστασιο ως motard, oλα ειναι μετατροπες που τους εκαναν οι ιδιοκτητες τους και αν θες την ταπεινη μου γνωμη δεν αξιζει και τον κοπο...

dirtbird
20/09/2007, 05:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
ρε συ αλλο πραγμα τα παλια αεροψυκτα ΧΤ με τα 600cc και αλλο τα XTX με 690cc

τα παλια αεροψυκτα XT δεν ειχαν βγει ποτε απο το εργοστασιο ως motard, oλα ειναι μετατροπες που τους εκαναν οι ιδιοκτητες τους και αν θες την ταπεινη μου γνωμη δεν αξιζει και τον κοπο...

Τα τελευταία χρόνια (02, 03) τα έδιναν και οι ντήλερς έτοιμα με τροχούς και εξάτμιση.

Δεν συγκρίνονται μεταξύ τους τα 2 μοντέλα..... (600 με 660).

Πάρε R, το Χ απλώς έχει λιγότερες χρήσεις.....

soundstorm
20/09/2007, 07:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotiris_papias
Ποσο σου πηγε ολο αυτο συνολο ? Γιατι αποφασισες να το αλλαξεις ? Αφου ειναι ολα απο μετατροπη δεν μπορω να καταλαβω γιατι ειναι σχεδον οι ιδιες τιμες enduro-motard (ιδια μοντελα) αφου χρεωνεσαι ποσα λεφτα.


Αυτο που βρηκα πως σου ακουγεται ? Εχει κανει 20000 χιλιομετρα. Φοβαμαι μην εχει πεσει. παντως το καπακι και τα πλαστικα ειναι οκ . Και τα λαστιχα καλα μου φανηκαν (δεν ξερω να κρινω μου φαινεται. Εβαλα δαχτυλο στους διαδρομους και ειναι περιπου 1 εκατοστο βαθος) . Μου ειπε οτι το προβλημα με το injection που παιζει γενικα στα XTX εχει διορθωθει απο την αντιπρωσωπεια πανω στην εγγυηση.

Αξιζει το χιλιαρικο παραπανω που θα δωσω απο οτι αν επαιρνα ενα του 2002 πχ , για την υδροψυξη και το injection ? ειναι πραγματι μονο αυτες οι διαφορες?
Αν εχεις την δυνατοτητα να παρεις ενα καινουργιο μηχανακι,μην χαραμισεις τα λεφτα σου να παρεις ενα παλιο.Τα μοντελα μεχρι το 2002 ειναι σχεδον ιδια απο το 1994.Προσωπικα μου αρεσε πολυ το χτχ.
Αν εχεις κανενα φιλο μαστορα παρτον μαζι να ριξει εστω μια ματια στη μηχανη.Σιγουρα αξιζει να παρεις το καινουργιο.

kaps
20/09/2007, 07:54
Το ΧΤΧ είναι σαφώς παιχνιδιάρικο . Το R είναι παντός χρήσης . Είναι υδρόψυκτα , έχουν αρκετή ροπή , δεν σπάνε δεν χαλάνε , την παλαιότητα του μοντέλου τη βλέπεις από οποιονδήποτε dealer της ΥΑΜΑΗΑ βρεις αλλά μην σε τρομάζει ακόμα και αν είναι του 2004 . Το μόνο που θα προσέξεις είναι να μην έχει φάει καμιά στούκα μπροστά και την αλυσίδα του που θα ανατρέξεις σε σχετικά θέματα του φόρουμ για να ενημερωθείς . Φυσικά λάδια φίλτρα και book service για να έχεις εικόνα της κατάστασης από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη. Μια λεπτομέρεια ακόμα ..Αν επιλέξεις το ΧΤΧ να ξέρεις πως τα λάστιχά του είναι ένα αρκατά μεγάλο κόστος έναντι του R που με 200 ευρώ έχεις βάλει τα καλύτερα ...::smilea:

sotiris_papias
20/09/2007, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Τα τελευταία χρόνια (02, 03) τα έδιναν και οι ντήλερς έτοιμα με τροχούς και εξάτμιση.

Δεν συγκρίνονται μεταξύ τους τα 2 μοντέλα..... (600 με 660).

Πάρε R, το Χ απλώς έχει λιγότερες χρήσεις.....

Φοβαμαι οτι αν παρω το R μετα θα το σκεφτομαι συνεχως γιατι δεν πηρα το X που μου ειχε καρφωθει εξ αρχης...

Θεωρω και πολυ πιο ομορφο το X. Εχουν παντως διαφορα στην τιμη. Ειχαν και καινουργια διαφορα ?

kaps
20/09/2007, 11:57
Το ψαλίδι στο 07 έχει αλλάξει καθώς και η θέση ανάρτησης..Οι εξατμίσεις εχουνν άλλα κάλυπτρα και οι χειρολαβές έγιναν πιο τετραγωνισμένες

sotiris_papias
20/09/2007, 12:28
Μου ειπαν οτι αμα κοψεις πεζοδρομιο καθετα με motard γ**ας την ζαντα η οποια εχει 1000E !!!
Αληθευει ?

hotcarver
20/09/2007, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotiris_papias
Μου ειπαν οτι αμα κοψεις πεζοδρομιο καθετα με motard γ**ας την ζαντα η οποια εχει 1000E !!!
Αληθευει ?

1.Δεν σπανε τοσο ευκολα..
2.Το ζευγαρι excel που φοραει τις βρισκεις κανενα 350 περιπου..
3.Παρε χτχ..

sotiris_papias
20/09/2007, 12:56
Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις.

Θα παρω XTX αλλα θα το ψαξω λιγο ακομα μηπως βρω απο ιδιωτη σε καλυτερη τιμη ή κατασταση. Αν υπαρχει καποιος που πουλαει του 05 με το πολυ εως 4500 ας Postarei .

nikos force
20/09/2007, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Τα τελευταία χρόνια (02, 03) τα έδιναν και οι ντήλερς έτοιμα με τροχούς και εξάτμιση.

Δεν συγκρίνονται μεταξύ τους τα 2 μοντέλα..... (600 με 660).

Πάρε R, το Χ απλώς έχει λιγότερες χρήσεις..... edw kaneis ena lathos...ta klr dinan opws les...sta xt mono o spiliwtis edine kati tetoio san etoimo diko tou project

dirtbird
20/09/2007, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
edw kaneis ena lathos...ta klr dinan opws les...sta xt mono o spiliwtis edine kati tetoio san etoimo diko tou project

Υπήρχαν διαφημίσεις στα περιοδικά από πολλούς ντήλερς που τα πούλαγαν με ζάντες και εξάτμιση.

Το KLR το μετέτρεπε η αντιπροσωπεία .

katsavidi2005
21/09/2007, 15:22
Αφου δινεις τοσα λεφτα τοτε ξεχνα το παλιο χτ και πηγαινε μονο για το καινουριο.Ειχα το παλιο και εχω το καινουριο και εχουν μεγαααλη διαφορα.Μετα εγω ψηφιζω χτχ και οχι το χτρ γιατι ειναι πιο παιχνιδιαρικο,βολευει πιο πολυ στην πολη (ειναι και πιο ωραιο).Στο παλιο που ειχα αλλαξει μονο τις ζαντες αλλαξε παρα πολυ η οδηγικη συμπεριφορα.Για τις ζαντες που στραβωνουν δεν το συζητω,θα ηθελα καθε μερα καινουριες αν ισχυε.