PDA

View Full Version : Kawasaki Gtr-1400



GTR-1400
19/09/2007, 23:42
Έψαξα, ρώτησα, διάβασα, έμαθα και τελικά πήρα τη μεγάλη απόφαση........:evil:
Με βαριά την καρδιά που θα αποχωριζόμουν την παλιά μου μηχανή, αποφάσισα πως το μηχανάκι που μου ταιριάζει είναι το ΝΕΟ GTR-1400 της Kawasaki.
Ανάμεσα στους δύο ανταγωνιστές, το προτίμησα για τους παρακάτω λόγους:
FJR1300:
1. Τέλειο μηχανάκι, αλλά δεν μου κρατούσαν την παλιά,
2. Όλα του τα εξαρτήματα είναι συμβατικής τεχνολογίας και κιβώτιο πεντάρι
BMW K 1200:
1. Πανάκριβο για να φτάσεις τον εξοπλισμό της Kawasaki
2. Αν ζεις στην Κρήτη πρέπει να είσαι ή γιατρός ή δικηγόρος (επιτυχημένος) για να την συντηρήσεις (μονοπώλιο), κι εγώ δεν είμαι ούτε το ένα ούτε το άλλο.
Και τέλος, την Kawasaki την πληρώνεις μία φορά.
Σαν μηχανή η Kawasaki είναι απίστευτη. Με το που ξεκινάς, σου κρύβει τα κιλά της, κατά πολύ περισσότερο απ’ όσο νομίζεις. Επιδόσεις, φρένα, άνεση οδηγού και συνοδηγού, που δεν περίμενες. Το ABS της, μπορεί να μην το δεις ποτέ αν δεν το επιδιώκεις. Το μοτέρ της δεν περίμενες ότι θα το έβλεπες ποτέ σε μηχανή. Κατανάλωση νορμάλ (υπολογίζω 7 ανά 100 μεικτό). Όλα της είναι πρώτη ποιότητα, φρένα, αναρτήσεις, πλαστικά, βίδες, ελατήρια, βαφή, βαλίτσες, τα πάντα.
Είμαι περισσότερο ενθουσιασμένος απ’ όσο περίμενα….
Δύο είναι τα μειονεκτήματά της: Η άνευ προηγουμένου τεράστια εξάτμισή της, και στις χαμηλές έχω παρατηρήσει ένα μικρό τριγμό στο ηλεκτρικό φέρινκ.
Αυτά κατά τ'άλλα αν σε βαστάει η τσέπη σου είναι ότι καλύτερο......Πες να σου κάνει κάτι καλύτερο στην τιμή, αυτοί μπορούν, ειδικά στις τιμές μετρητοίς, κόβουν πολλά.
Το μόνο που εύχομαι τώρα είναι καλά ταξίδια.
Α!!! και μην ξεχάσεις το σταυρουλάκι και το ματάκι ή μια μπλέ χάντρα, γιατί τραβάει όλα τα βλέμματα, θες δε θες. :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:

xampos
20/09/2007, 00:15
δηλαδη εσει το πηρες φιλε:confused:

εχει βγει στο ελαντα:confused:

παντως θα ναι φοβερο μηχανακι ( τι μηχανακι ολοκληρη μαουνα)

παρτε και ενα βιντεο να γουσταρεται EDO (http://www.youtube.com/watch?v=NU6CStaPY9U)

Nikoskazer2000
20/09/2007, 01:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από xampos
δηλαδη εσει το πηρες φιλε:confused:

εχει βγει στο ελαντα:confused:

παντως θα ναι φοβερο μηχανακι ( τι μηχανακι ολοκληρη μαουνα)

παρτε και ενα βιντεο να γουσταρεται EDO (http://www.youtube.com/watch?v=NU6CStaPY9U)

:eek: :eek: :eek:
Ρε αυτή κοντεύει να ξύσει και τις βαλίτσες!!!

...και τι γεωμετρία...:wacko: σαν ss αλλάζει κατεύθυνση!!!

Καλά απο κινητήρα+κιβώτιο ήξερα πως είναι αστέρι σε ολους τους τομείς αλλα να στρίβει τόσο όμορφα και σταθερά...εχω εντυπωσιαστεί!!!!!!!!!

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:


Να την χαίρεσαι σύντεκνε! Πάντα όρθιοι κι' οι δυό σας με πολλά χιλιόμετρα στην καρδιά!

:wave2:

panavour
20/09/2007, 02:26
Aν δεν κανω λαθος η Κρητη εχει ενα δρομο που φταχτηκε επι Χουντας (λεωφορος ΝΑΤΟ νομιζω)
που σε πλατος ειναι οσο ενας τυπικος επαρχιακος δρομος π.χ. Σπαρτη -Τριπολη- με δυο
ρευματα κυκλοφοριας,και ταχτητες μεχρι 130 το πολυ συμφωνα με τις επικρατουσες συνθηκες κυκλοφοριας.Το υπολοιπο δικτυο ειναι για τα μπαζα επιεικως και μονο για μηχανη ψευτοεντουρο.Καλοριζικο το μηχανακι φιλε και καλα χιλιομετρα,αλλα νομιζω οτι το συγκεκριμενο μηχανακι ειναι υπερβολη για την Κρητη.Περι ορεξεως βεβαια-που λεει και ο λαος ---κολοκυθοπιττα-:beer:

devil's animal
20/09/2007, 08:33
καλοταξιδο!!
:beer: :beer:

GTR-1400
20/09/2007, 08:42
Ευχαριστώ ευχαριστώ παιδιά και στα δικά σας!!!!!! :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:
Τώρα τελευταία κυκλοφόρησε κι εδώ. Αν πιστέψουμε τον πωλητή, που γιατί όχι είναι φιλαράκι, από αυτή την παρτίδα πρόλαβα την τελευταία, γι αυτό την πήρα και σε μαύρο, όχι βέβαια πως το μετανιώνω…..
Ολόκληρο έπιπλο είναι, αλλά άπαξ και κουμπώσει η πρώτη γίνεται πούπουλο, και όπως αναφέρει και ο σύντεκνος παραπάνω, ξύνει και βαλίτσες, ελίσσεται τρομερά.
Ότι αφορά την Κρήτη, δεν αξίζει γενικότερα να πάρεις τέτοιο μηχανάκι για εντός Ελλάδας, να μου πεις οι δρόμοι πάνω είναι αλλιώς, (εδώ είμαστε ξεχασμένοι από το θεό) πόσο μάλλον για Κρήτη που το γενικό όριο είναι 120 χλμ. και δικαιολογημένα για την κατάσταση που είναι οι δρόμοι. Ταξιδεύω έξω, όπου τα δεδομένα και οι αποστάσεις είναι αλλιώς… Με δεδομένο την Κρήτη είχα τις on/off αλλά, για όλα τα υπόλοιπα δεν με εξυπηρετούσαν, κι ένα παραπάνω, με τους καρόδρομους που έχουμε εδώ χρειάζεσαι περισσότερη ασφάλεια και σταθερότητα…..Όχι βέβαια ότι θα χαράμιζα τέτοιο μηχανάκι μόνο και μόνο για την Κρήτη. Θα ήταν ιεροσυλία…..
Για τυχόν απορίες κάθε ερώτηση είναι ευπρόσδεκτη…
Εγώ πάντως φίλε Respect σου την δίνω για test drive…. :D Όποιος θέλει ας ενημερώσει..


105075

makis206
20/09/2007, 09:01
Καλωσήρθες στην παρέα σύντεκνε και καλοτάξιδος να είναι ο τράκτορας !!

Άμα κάποια στιγμή αποφασίσεις να κουμπώσεις και τη 2α της και φτάσεις στα Χανιά, κερνάμε καφεδάκι να ξέρεις !

Αγαπάμε Λασήθι, μάνα από Παχειά Άμμο :winka:

Πάντα όρθιοι κι οι δυο σας λεβεντιά !

:beer: :beer: :beer:

apav
20/09/2007, 11:46
Καλοτάξιδο! :beer:

GTR-1400
20/09/2007, 19:36
Σας ευχαριστώ παιδιά πάντα όρθιοι να είμαστε και καλές βόλτες.:beer:
Όσο για τα χανιά, με την πρώτη ευκαιρία θα φανούμε.:winka:
Λατρεύουμε Χανιά!!!!!!

Nikoskazer2000
20/09/2007, 23:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από GTR-1400
Σας ευχαριστώ παιδιά πάντα όρθιοι να είμαστε και καλές βόλτες.:beer:
Όσο για τα χανιά, με την πρώτη ευκαιρία θα φανούμε.:winka:
Λατρεύουμε Χανιά!!!!!!

:beer: :beer: :beer:
:sun: :sun: :sun:

lampros_fazer
21/09/2007, 00:34
Respect επειδή ξέρω ότι σε τρώει,να σου πω οτι κυκλοφορεί (τουλάχιστον ένα) κ στην Πάτρα..

Φίλε GTR καλορίζικο..καλοτάξιδο θα είναι σίγουρα..

:beer: :beer: :beer:

Χωρίς να το έχω οδηγήσει το μηχανάκι,μου δίνει την αίσθηση οτι έχει λίγο πιο σπoρτιφ χαρακτήρα από το FJR..

xampos
12/05/2008, 02:24
http://www.youtube.com/watch?v=2ZXYTGV2I6I&feature=related

dhzou
12/05/2008, 20:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από xampos
http://www.youtube.com/watch?v=2ZXYTGV2I6I&feature=related

Οχι ρε! Τι μ@λάκες είναι αυτοί οι Γάλλοι... Ελπίζω να πλήρωσε απ την τσέπη του τη ζημιά ο ξεφτίλας!

Respect
20/08/2008, 19:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Respect επειδή ξέρω ότι σε τρώει,να σου πω οτι κυκλοφορεί (τουλάχιστον ένα) κ στην Πάτρα..

Φίλε GTR καλορίζικο..καλοτάξιδο θα είναι σίγουρα..

:beer: :beer: :beer:

Χωρίς να το έχω οδηγήσει το μηχανάκι,μου δίνει την αίσθηση οτι έχει λίγο πιο σπoρτιφ χαρακτήρα από το FJR.. :cry: :cry: :cry: :cry: :beer: :beer:














-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------



Καλορίζικο το εργαλείο!!!



:beer: :beer: :beer: :beer:

taksidiotis25
21/08/2008, 15:20
φιλε μου εισαι απο ηρακλειο κρητης?θα ηθελα πολυ να το δω.

Road67
21/08/2008, 17:28
Μεγια να τη χαιρεσαι :beer:
Αυτες οι αντιαισθητικες βαλιτσαρες που χωραω κι εγω μεσα βγαινουν; :D :wave2:

Elle
21/08/2008, 17:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Μεγια να τη χαιρεσαι :beer:
Αυτες οι αντιαισθητικες βαλιτσαρες που χωραω κι εγω μεσα βγαινουν; :D :wave2:
:D Ναι, βγαίνουν βγαίνουν! Θυμίζουν λίγο America Tour, ok βολικές είναι...

taksidiotis25
31/08/2008, 03:37
η μηχανη ειναι ολα τα λεφτα...