PDA

View Full Version : ΒOΗΘΕΙΣΤΕ ΤΟΝ ΝΕΟ...



ANTUANE
20/09/2007, 09:32
Καλησπέρα σε όλους.... το πρόβλημά μου είναι το εξής

ειίμαι σχετικά νέος οδηγός και λέω να πάρω μηχανή. πούλησα το παπί γιατί τελικά δν θελω απλά ένα μεταφορικό μέσο, γουστάρω μηχανή.. ξεκίνησα να πάρω ενα hornet 250 αλλά δεν έκατσε η δουλειά, τωρα ψάχνω για CB400. Μερικοί μου λενε να πάρω κατεθειαν μεγάλη μηχανή (πχ CBR600) που εχω κατι τέτοιες προσφορές, και να μην παρω κατι μικρό γιατί θα το μετανιώσω και θα ψάχνω να το πουλήσω για κάτι μεγαλύτερο. δν θέλω ομως να πάω κατευθειαν από το παπί στο 600άρι, μου φαίνεται μεγάλο και ριψοκινδυνο βήμα.. ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ?????? να παρω πρώτα κατι μικρο(CB400) και μετα το 600άρι η κατευθείαν τη μεγάλη? HELP.......

super_toto
20/09/2007, 09:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από ANTUANE
Καλησπέρα σε όλους.... το πρόβλημά μου είναι το εξής

ειίμαι σχετικά νέος οδηγός και λέω να πάρω μηχανή. πούλησα το παπί γιατί τελικά δν θελω απλά ένα μεταφορικό μέσο, γουστάρω μηχανή.. ξεκίνησα να πάρω ενα hornet 250 αλλά δεν έκατσε η δουλειά, τωρα ψάχνω για CB400. Μερικοί μου λενε να πάρω κατεθειαν μεγάλη μηχανή (πχ CBR600) που εχω κατι τέτοιες προσφορές, και να μην παρω κατι μικρό γιατί θα το μετανιώσω και θα ψάχνω να το πουλήσω για κάτι μεγαλύτερο. δν θέλω ομως να πάω κατευθειαν από το παπί στο 600άρι, μου φαίνεται μεγάλο και ριψοκινδυνο βήμα.. ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ?????? να παρω πρώτα κατι μικρο(CB400) και μετα το 600άρι η κατευθείαν τη μεγάλη? HELP.......

Βάλε και ένα τρίτο Post και κάτι μπορεί να γίνει:D

Giorgos19
20/09/2007, 09:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από ANTUANE
Καλησπέρα σε όλους.... το πρόβλημά μου είναι το εξής

ειίμαι σχετικά νέος οδηγός και λέω να πάρω μηχανή. πούλησα το παπί γιατί τελικά δν θελω απλά ένα μεταφορικό μέσο, γουστάρω μηχανή.. ξεκίνησα να πάρω ενα hornet 250 αλλά δεν έκατσε η δουλειά, τωρα ψάχνω για CB400. Μερικοί μου λενε να πάρω κατεθειαν μεγάλη μηχανή (πχ CBR600) που εχω κατι τέτοιες προσφορές, και να μην παρω κατι μικρό γιατί θα το μετανιώσω και θα ψάχνω να το πουλήσω για κάτι μεγαλύτερο. δν θέλω ομως να πάω κατευθειαν από το παπί στο 600άρι, μου φαίνεται μεγάλο και ριψοκινδυνο βήμα.. ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ?????? να παρω πρώτα κατι μικρο(CB400) και μετα το 600άρι η κατευθείαν τη μεγάλη? HELP.......


Προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι το 600αρι ss θα σου πεσει πολυ!
Παρε το CB400 και μην νομιζεις οτι θα το βαραθεις τοσο ευκολα!
:beer: :beer: :beer: :beer:

Α!Υπολογισε και λ7 για κανα καλο κρανακι-μπουφανακι ωστε να εισαι κομπλε!

dodos 900
20/09/2007, 11:53
Από παπί στα 100 άλογα που βγαίνουνε απότομα με διαφορετικό τρόπο οδήγησης(ss);

Τα 250 και τα 400 κυβικά είναι η καλύτερη εισαγωγή για την επόμενη μοτοσυκλέτα.Μήν βιάζεσαι. :wave2:

agelos
20/09/2007, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από ANTUANE
Καλησπέρα σε όλους.... το πρόβλημά μου είναι το εξής

ειίμαι σχετικά νέος οδηγός και λέω να πάρω μηχανή. πούλησα το παπί γιατί τελικά δν θελω απλά ένα μεταφορικό μέσο, γουστάρω μηχανή.. ξεκίνησα να πάρω ενα hornet 250 αλλά δεν έκατσε η δουλειά, τωρα ψάχνω για CB400. Μερικοί μου λενε να πάρω κατεθειαν μεγάλη μηχανή (πχ CBR600) που εχω κατι τέτοιες προσφορές, και να μην παρω κατι μικρό γιατί θα το μετανιώσω και θα ψάχνω να το πουλήσω για κάτι μεγαλύτερο. δν θέλω ομως να πάω κατευθειαν από το παπί στο 600άρι, μου φαίνεται μεγάλο και ριψοκινδυνο βήμα.. ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ?????? να παρω πρώτα κατι μικρο(CB400) και μετα το 600άρι η κατευθείαν τη μεγάλη? HELP.......


σιγα σιγα ......... οτι σου ειπαν οι παραπανω.......

fantacid
20/09/2007, 12:15
εγω παλι λεω να μην κανεις επιπολεες κινησεις κ να παρεις πρωτα 125.

μετα αφου ωριμασεις να πας σε 250 κ αν τα καταφεριες περνεις 400αρι!

κρατα το κανα 2χρονο πριν πας στα 600κκ

στα 600κκ δε θα κατσεις πολυ πριν πας στα 750 ή αν νιωθεις μεγαλος χερας πας κατευθειαν στα 800!!!:a53: :a53: :a53: θελει ομως προσοχη, ετσι???

μετα μπορεις να πας επιτελους στα 1000 αλλα οχι πριν γινεις 45!

:wave2:

cartman
20/09/2007, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από ANTUANE
Καλησπέρα σε όλους.... το πρόβλημά μου είναι το εξής

ειίμαι σχετικά νέος οδηγός και λέω να πάρω μηχανή. πούλησα το παπί γιατί τελικά δν θελω απλά ένα μεταφορικό μέσο, γουστάρω μηχανή.. ξεκίνησα να πάρω ενα hornet 250 αλλά δεν έκατσε η δουλειά, τωρα ψάχνω για CB400. Μερικοί μου λενε να πάρω κατεθειαν μεγάλη μηχανή (πχ CBR600) που εχω κατι τέτοιες προσφορές, και να μην παρω κατι μικρό γιατί θα το μετανιώσω και θα ψάχνω να το πουλήσω για κάτι μεγαλύτερο. δν θέλω ομως να πάω κατευθειαν από το παπί στο 600άρι, μου φαίνεται μεγάλο και ριψοκινδυνο βήμα.. ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ?????? να παρω πρώτα κατι μικρο(CB400) και μετα το 600άρι η κατευθείαν τη μεγάλη? HELP.......
Καλωσόρισες :beer: :beer:
Η σώφρων κίνηση είναι αυτή που σου είπαν οι προηγούμενοι δηλαδή να πάρεις κάνα cb 400 να το ευχαριστηθείς, να μάθεις να οδηγείς, να το λυώσεις, να σου πέσει να το ρίξεις (μακριά από εμάς αλλά συμβαίνουν συνήθως σε αρχάριους και όχι μόνο) και να μην χρειαστεί να δώσεις και ένα κάρο λεφτά να το φτιάχνεις. Το γκάζι του είναι αρκετό (καμια 50 άρα άλογα το cb four νομίζω) και δεν θα το βαρεθείς πολύ εύκολα. Κοίτα και για cb500 που είναι δικύλινδρο με περίπου τόσα άλογα.

Η πιό επιπόλαιη κίνηση είναι να πάρεις το cbr. Σου λέω από τώρα ότι όσο προσεκτικός και ήρεμος να είσαι, θα το ανοίξεις μόλις το συνηθίσεις λίγο. Το γκάζι είναι πολύ γλυκό όπως λένε πολλοί φίλε. Η επιλογή είναι δική σου...

Α και κάτι άλλο...απ`ότι κατάλαβα δεν είσαι και πολύ κ@υλωμένος για το cbr και γενικά για ss (αν έχω λάθος διόρθωσε). Οπότε ένας ακόμα λόγος να πάρεις το cb το οποίο είναι φθηνό και θα σε βοηθήσει να αποφασίσεις τί πραγματικά θέλεις...

αυτά :wave2:

kachius
20/09/2007, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από cartman
Καλωσόρισες :beer: :beer:
Κοίτα και για cb500 που είναι δικύλινδρο με περίπου τόσα άλογα.

Καλή ιδέα αυτή!

Και θα το βρεις και με abs!!!!

gdevelek
20/09/2007, 13:16
το 500άρι έχει λίγα παραπάνω άλογα από το 400άρι και βέβαια άφθονη ροπή χαμηλά σε σύγκριση με το 400άρι

αλλά υστερεί σε εμφάνιση και - κατά πολλούς - σε στήσιμο

dimostenhs
20/09/2007, 15:10
Γιατι δεν παιρνεις κατευθειαν ενα 1000!Αποκλειεται να το βαρεθεις και γλιτωνεις και χρηματα απο το παρε δωσε...:lol: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao:

ANTUANE
21/09/2007, 16:31
ΠΑΙΔΕΣ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΟΛΥΤΙΜΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ. ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΩ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ. Η ΜΟΝΗ ΜΑΛΑΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΝΕΝΑ CB400 KALO. ΒΡΙΣΚΩ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΠΑΛΙΑ. ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟ. ΕΙΧΑ ΒΡΕΙ ΩΡΑΙΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΚΑΤΕΒΩ ΝΑ ΤΑ ΔΩ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΠΟΥΛΗΘΗΚΑΝ. ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΓΙΑ ΚΑΝΑ CB ΜΟΝΤΕΛΟ ΓΥΡΩ ΣΤΟ 98΄ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ... THANKS ΚΑΙ ΠΑΛΙ. ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ..

Cpt. Haddock
21/09/2007, 16:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
εγω παλι λεω να μην κανεις επιπολεες κινησεις κ να παρεις πρωτα 125.
μετα αφου ωριμασεις να πας σε 250 κ αν τα καταφεριες περνεις 400αρι!
κρατα το κανα 2χρονο πριν πας στα 600κκ
στα 600κκ δε θα κατσεις πολυ πριν πας στα 750 ή αν νιωθεις μεγαλος χερας πας κατευθειαν στα 800!!!:a53: :a53: :a53: θελει ομως προσοχη, ετσι???
μετα μπορεις να πας επιτελους στα 1000 αλλα οχι πριν γινεις 45!
:wave2:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

+955

Πέστα ρε Αλέξη...

:beer: :beer: :beer:

Λες και το 400 δεν είναι επικίνδυνο ενώ το 600 είναι :rolleyes:

Άκου ANTUANE (!). Oτι και να πάρεις, απο εσένα εξαρτάται αν θα το κάνεις επικίνδυνο ή όχι...

Το γκάζι εμείς το ανοίγουμε, εμείς το κλείνουμε

:wave2:

Black hornet
21/09/2007, 17:22
Φιλαράκο άλλος ένας καινούργιος οδηγός είμαι και εγώ που ξεκινάω από το μηδέν μάλιστα με ένα fazer 600 s2 με abs επάνω........το μεγαλύτερο πρόβλημα που πρέπει να αντιμετωπίσουμε εμείς οι άπυροι οδηγοί είναι η μετάβαση στο κεφάλι μας και ειδικότερα στην αντίληψη μας για το πως βλέπουμε τα πράγματα και όχι τα κυβικά τις μηχανής μας ...


:wacko: :wacko:

VANDA
21/09/2007, 18:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από ANTUANE
κατι μικρο(CB400)




ΜΙΚΡΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΟΥ! :mad:




αααααακου "μικρό"...

TROOPER
22/09/2007, 01:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
ΜΙΚΡΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΟΥ! :mad:




αααααακου "μικρό"...

:a029:

pissaman
24/09/2007, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock

Άκου ANTUANE (!). Oτι και να πάρεις, απο εσένα εξαρτάται αν θα το κάνεις επικίνδυνο ή όχι...

Το γκάζι εμείς το ανοίγουμε, εμείς το κλείνουμε

:wave2:
Αυτό είναι ΟΛΟ το νόημα!
Υπάρχουν άνθρωποι που οδηγούν επικίνδυνα ένα παπί και υπάρχουν άνθρωποι που οδηγούν ασφαλέστατα σούπερ ντούπερ SS
:beer:

mixalakis
24/09/2007, 16:20
Πάντως δεν μπορώ να πω έχει πολύ ενδιαφέρον αυτή η ιστορία με το τι μηχανάκι θα πάρεις φίλε μου ANTUANE.

Όταν με το καλό πάρεις αυτό που αποφάσισες, ενημέρωσέ μας γιατί έχω πολύ μεγάλη περιέργεια!