PDA

View Full Version : Από παπί σε fazer 600



mixalakis
20/09/2007, 14:57
Ήθελα να ξεκινήσω αυτή τη συζήτηση, γιατί πουλάω το δικό μου fazer και πολλοί από αυτούς που έχουν δείξει ενδιαφέρον για τη μηχανή μέχρι στιγμής, έχουν παπιά και θέλουν να πάνε κατευθείαν σε 600άρι street.

Η δική μου γνώμη, την οποία έχω εκφράσει και σε άλλες συζητήσεις, είναι ότι δεν πρέπει να γίνεται ένα τέτοιο άλμα και αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι όταν ρώτησα 1-2 γιατί δεν παίρνουν κάτι ενδιάμεσο για αρχή, είπαν ότι και πολλοί άλλοι φίλοι τους έχουν κάνει το ίδιο και δεν είχαν πρόβλημα.

Εγώ πάντως θυμάμαι ότι παρόλο που οδηγώ χρόνια, όταν πήρα το fazer που ήταν το πρώτο μου τετρακύλινδρο, χρειάστηκα μια περίοδο προσαρμογής.

LsKostas
20/09/2007, 15:02
Που να δεις απο 'τιποτα' σε ss...:sick:


εχει ξαναγινει η συζητηση παλαιοτερα,δεν βγηκε νοημα...

Αλλος ελεγε οτι πρεπει να γινει σταδιακα η μεταβαση...

αλλος πεταξε για το κολλητο του τον χερα που πηγε ντουγρου σε κ3(1000αρι...)
και τα παει μια χαρα,και ολα οκ...





με λιγα λογια...
take the egg and haircut it:D

sober
20/09/2007, 15:05
Ναι καλα ...δεν εχουν προβλημα αμα πανε σα κοτες και κανουν 100 χρονια να το συνη8ισουν...και νομιζουν οτι κατι κανουν!!
Τι μ... ειναι αυτες...Αυτα λενε τα πιτσιρικια μεταξυ τους και μετα πανε και καρφωνονται!!!:mad:
1000 φορες να πανε σε κατι ενδιαμεσο που 8α το συνη8ισουν ... να τους φυγουν ψιλοομαλα + πιο γρηγορα και οι οποιες φοβειες και μετα πανε και στα επομενα αφου 8α εχουν και περισσοτερη πειρα...



:wave2:

LsKostas
20/09/2007, 15:10
Ετσι που εχουν γινει τα 600αρια απ την αλλη...

τι σοι ομαλη μεταβαση να κανει ο καθενας...


σαν τα 750 του '95 ιπποδυναμη :a03: :a03:

τελος παντων...


ειμαι περιεργος ν ακουσω γνωμες :confused: :confused: :confused:

sober
20/09/2007, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas
Ετσι που εχουν γινει τα 600αρια απ την αλλη...

τι σοι ομαλη μεταβαση να κανει ο καθενας...


σαν τα 750 του '95 ιπποδυναμη :a03: :a03:

τελος παντων...


ειμαι περιεργος ν ακουσω γνωμες :confused: :confused: :confused:


Εξαρταται το μοτο...εγω με το κουλουρι μετα την πρωτη βδομαδα ημουν τραλαλα τραλαλο...!!!

:lol: :lol: :lol: :winka:

LsKostas
20/09/2007, 15:27
Εξαρταται το μοτο...εγω με το κουλουρι μετα την πρωτη βδομαδα ημουν τραλαλα τραλαλο...!!!

Βδομαδα????Αστα αυτα... :o


απ την αρχη για ποδηλατο το ειχες...
:lol: :lol: :lol: :wave2:

dimokritos
20/09/2007, 15:28
και τι σημαίνει ότι πάνε μια χαρά? όπως λέει και η sober πάνε σιγά? συνηθίζω μια μηχανή είναι να ξέρω πως συμπεριφέρεται στο στρίψιμο, ποία είναι τα όριά της, τι θα γίνει αν κάτι δεν πάει καλά και πως θα μπορέσω να ανκτήσω και πάλι τον έλεγχο χωρίς να προβώ σε αγορά ακινήτου και πολλά πολλά άλλα..

πλέον το 600αρι έχει γίνει το standard, κάποτε ήταν το 400αρι (εγώ δεν τα πρόλαβα βέβαια..). το ότι περνάνε τα χρόνια δε σημαίνει ότι αυξάνεται και η default εμπειρία των αναβατών. και εγώ απο 50αρακι ξεκίνησα, πέρασα σε 2μισάρι ΧΤ και τώρα με το ΚLE. το επόμενο θα είναι fazer και εξακολουθώ να πιστεύω ότι δεν θα είναι και πολύ ομαλή η μετάβαση αλλά πως αλλιώς..

προσοχή θέλει και σύνεση. την ζωή μας καβαλάμε σε κάτι που πρέπει να ξέρουμε να το χειριζόμαστε.

:wave2:

cartman
20/09/2007, 15:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από mixalakis
Ήθελα να ξεκινήσω αυτή τη συζήτηση, γιατί πουλάω το δικό μου fazer και πολλοί από αυτούς που έχουν δείξει ενδιαφέρον για τη μηχανή μέχρι στιγμής, έχουν παπιά και θέλουν να πάνε κατευθείαν σε 600άρι street.

Η δική μου γνώμη, την οποία έχω εκφράσει και σε άλλες συζητήσεις, είναι ότι δεν πρέπει να γίνεται ένα τέτοιο άλμα και αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι όταν ρώτησα 1-2 γιατί δεν παίρνουν κάτι ενδιάμεσο για αρχή, είπαν ότι και πολλοί άλλοι φίλοι τους έχουν κάνει το ίδιο και δεν είχαν πρόβλημα.

Εγώ πάντως θυμάμαι ότι παρόλο που οδηγώ χρόνια, όταν πήρα το fazer που ήταν το πρώτο μου τετρακύλινδρο, χρειάστηκα μια περίοδο προσαρμογής.

Φίλε έχεις δίκαιο για την περίοδο προσαρμογης. Εγώ την περνάω τώρα αφού από το ybr 125 πήγα στο 600.
Το παπί δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με το 600 και σίγουρα η μετάβαση είναι επικύνδυνη. Για να πάει κάποιος από παπί σε 600 πρέπει να διαβάσει αρκετά για τον τρόπο οδήγησης μηχανής (αφού δεν θα`χει καθόλου εμπειρία με μηχανή), να οδηγεί με σύνεση πάντα και να μην το πιέσει, ιδιαίτερα όταν νομίσει ότι το έχει συνηθίσει μετά από 1-2 μήνες. Επίσεις πολύ σημαντικό το να μάθει να στρίβει και να φρενάρει σωστά.
Όλα αυτά καλύτερα είναι να τα μάθει κάποιος με ένα μηχανάκι μικρότερο π.χ 125, 250 ή 400 για πολλούς λόγους (πιο ακίνδυνο, δεν κοστίζει πολύ μια πιθανή -μακρυά από`μας - πτώση κ.τ.λ).
Το θέμα εδώ είναι αυτό που είπες, το ότι "οι φίλοι τους έχουν κάνει το ίδιο και δεν είχαν πρόβλημα ". Μάλλον εννοούν το ότι δεν έκαναν κάποιο δυστύχημα ή δεν κινδύνευσαν άμεσα. Σίγουρα όμως θα κινδύνευσαν έμμεσα αφού οι περισσότεροι δεν ξέρουν να στρίβουν και να φρενάρουν.

Για την δική μου εμπειρία θα πώ ότι αν αντί μετά από το παπί μου δεν έπερνα το 125 αλλά έπαιρνα κατευθείαν το 600, θα μέτραγα τώρα μια επώδυνη πτώση (έπεσα σε βρεγμένο επειδή κλείδωσα τον πισινο τροχό από απειρία με το 125 να με πλακώνει) και 3-4 πτώσεις από στάση που μου έπεσε το 125 και κατάφερα να το σηκώσω πρίν αγγίξει το έδαφος (106 κιλά άδειο) :D .
Με το 600 καταλαβαίνω ότι όσο δεν καταφέρνω να στρίψω καλά και να φρενάρω σωστά κινδυνεύω γι`αυτο και προσπαθώ συνεχώς να βελτιώνομαι με εξάσκηση.
Αν είχα πάντως αρκετά χρήματα, μετά το 125 θα πήγαινα σε cb 400 ή σε XT για κάνα 6μηνο και μετά στο 600...
:beer: :beer: :beer:

afrotwin
20/09/2007, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από mixalakis
Ήθελα να ξεκινήσω αυτή τη συζήτηση, γιατί πουλάω το δικό μου fazer και πολλοί από αυτούς που έχουν δείξει ενδιαφέρον για τη μηχανή μέχρι στιγμής, έχουν παπιά και θέλουν να πάνε κατευθείαν σε 600άρι street.

Η δική μου γνώμη, την οποία έχω εκφράσει και σε άλλες συζητήσεις, είναι ότι δεν πρέπει να γίνεται ένα τέτοιο άλμα και αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι όταν ρώτησα 1-2 γιατί δεν παίρνουν κάτι ενδιάμεσο για αρχή, είπαν ότι και πολλοί άλλοι φίλοι τους έχουν κάνει το ίδιο και δεν είχαν πρόβλημα.

Εγώ πάντως θυμάμαι ότι παρόλο που οδηγώ χρόνια, όταν πήρα το fazer που ήταν το πρώτο μου τετρακύλινδρο, χρειάστηκα μια περίοδο προσαρμογής.

ego na dis ti prosarmogi xriazome pou meta apo 6 xronia ksana setarisa to papi ke to pigeno gia kontines diadromes:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


an me dis ston dromo 8a nomizis oti tora ma8eno na odigao:rotflmao:

ke ine to tetarto papi pou ixa

ali8ia re pedia poso prepi na xalaroso gia na pigeni ef8ia to mpourdelo?
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

cartman
20/09/2007, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimokritos
και τι σημαίνει ότι πάνε μια χαρά? όπως λέει και η sober πάνε σιγά? συνηθίζω μια μηχανή είναι να ξέρω πως συμπεριφέρεται στο στρίψιμο, ποία είναι τα όριά της, τι θα γίνει αν κάτι δεν πάει καλά και πως θα μπορέσω να ανκτήσω και πάλι τον έλεγχο χωρίς να προβώ σε αγορά ακινήτου και πολλά πολλά άλλα..

πλέον το 600αρι έχει γίνει το standard, κάποτε ήταν το 400αρι (εγώ δεν τα πρόλαβα βέβαια..). το ότι περνάνε τα χρόνια δε σημαίνει ότι αυξάνεται και η default εμπειρία των αναβατών. και εγώ απο 50αρακι ξεκίνησα, πέρασα σε 2μισάρι ΧΤ και τώρα με το ΚLE. το επόμενο θα είναι fazer και εξακολουθώ να πιστεύω ότι δεν θα είναι και πολύ ομαλή η μετάβαση αλλά πως αλλιώς..

προσοχή θέλει και σύνεση. την ζωή μας καβαλάμε σε κάτι που πρέπει να ξέρουμε να το χειριζόμαστε.

:wave2:
:a18: φίλε. Αυτά ακριβώς που είπες πιστεύω και εγώ...
Όσο για την δική σου μετάβαση...μια χαρά είναι...μην σου πώ πως σε ζηλεύω που είχες την ευκαιρία να οδηγήσεις τόσα πολλά μηχανάκια...
Πάντως ΣΙΓΟΥΡΑ εσύ είσαι πιο έτοιμος για το fazer από εμένα που το παλεύω... :rotflmao: :rotflmao:

:beer: :beer: :beer:

EVI
20/09/2007, 15:39
καλα μην τρελενεστε υπαρχουν 600ρια με 30 ιππους και 1000ρια με 60 η εποχη που μετραγαμε τα κυβικα εχει περασει εδω και 8 αιωνες :wave2: :wave2: τωρα ειναι η ροπη και η ιπποδυναμη αν θελουμε να μετρησουμε τις δυναμεις μας

παντως η κατηγορια των 600σε σε-750 κλπ(απο 60 - 100ιππους) ειναι οτι καλυτερο για νεους και παλιους για αυτους που μπαινουν πιστα και για αυτους που πανε στη δουλεια τους. στο πιο λιγο θες πιο πολυ , στο πιο πολυ δε μπορεις να το πας και εισαι επικίνδυνος (μιλαω για την πλειοψηφια και οχι για αυτους που γραφουν στο μοτο που ΔΕΝ ειναι η πλειοψηφια εκει εξω)

ευχαριστω :wacko:

cartman
20/09/2007, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
ego na dis ti prosarmogi xriazome pou meta apo 6 xronia ksana setarisa to papi ke to pigeno gia kontines diadromes:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


an me dis ston dromo 8a nomizis oti tora ma8eno na odigao:rotflmao:

ke ine to tetarto papi pou ixa

ali8ia re pedia poso prepi na xalaroso gia na pigeni ef8ia to mpourdelo?
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Από το Αφρικα πήγες στο παπί?????:nono:
Πάς καλά ρε θές να σκοτωθείς????
Χωρίς πλάκα...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


:beer: :beer:

dimokritos
20/09/2007, 15:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
ego na dis ti prosarmogi xriazome pou meta apo 6 xronia ksana setarisa to papi ke to pigeno gia kontines diadromes:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


an me dis ston dromo 8a nomizis oti tora ma8eno na odigao:rotflmao:

ke ine to tetarto papi pou ixa

ali8ia re pedia poso prepi na xalaroso gia na pigeni ef8ia to mpourdelo?
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

αυτό afro είναι το χειρότερο και το πιο επικίνδυνο. από μεγάλη μηχανή στην πολύ μικρή... :sick:

afrotwin
20/09/2007, 15:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από cartman
Από το Αφρικα πήγες στο παπί?????:nono:
Πάς καλά ρε θές να σκοτωθείς????
Χωρίς πλάκα...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


:beer: :beer:

piga na kano ikonomia se f8ora tou africa ala 8a mou ta fane i giatroi
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

dimokritos
20/09/2007, 15:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από cartman
:a18: φίλε. Αυτά ακριβώς που είπες πιστεύω και εγώ...
Όσο για την δική σου μετάβαση...μια χαρά είναι...μην σου πώ πως σε ζηλεύω που είχες την ευκαιρία να οδηγήσεις τόσα πολλά μηχανάκια...
Πάντως ΣΙΓΟΥΡΑ εσύ είσαι πιο έτοιμος για το fazer από εμένα που το παλεύω... :rotflmao: :rotflmao:

:beer: :beer: :beer:

πολλά μηχανάκια δεν κρίνω ότι είχα, ούτε μπορώ να ξέρω αν είμαι πιο έτοιμος για το fazerακι. στον άνθρωπο είναι αυτό φίλε μου και πόσες εμπειρίες είχε μέχρι τώρα. και δε χρείαζεται να παλεύεις να συνηθίσεις μια μηχανή, οδήγα χρησιμοποιόντας το πάνω κεφάλι (να με συγχωρέσουν οι κυρίες του forum) και με τον καιρό ούτε που θα το σκέφτεσαι.

να χαίρεσαι το κουκλί σου, και η δική μου αναμονή να περάσει γρήγορα..:beer: :wave2:

cartman
20/09/2007, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
παντως η κατηγορια των 600σε σε-750 κλπ(απο 60 - 100ιππους) ειναι οτι καλυτερο για νεους και παλιους για αυτους που μπαινουν πιστα και για αυτους που πανε στη δουλεια τους. στο πιο λιγο θες πιο πολυ , στο πιο πολυ δε μπορεις να το πας και εισαι επικίνδυνος (μιλαω για την πλειοψηφια και οχι για αυτους που γραφουν στο μοτο που ΔΕΝ ειναι η πλειοψηφια εκει εξω)

ευχαριστω :wacko:
Η κατηγορία που λές πιάνει πολλά και διάφορα μοτόρια.Τα τετρακύλινδρα street και ss δεν νομίζω να απευθύνονται σε νέους οδηγούς!!! Έχουν στην πλειοψηφία 90+ άλογα και κάποια 75 περίπου απ`ότι ξέρω. Για μένα ακόμα και το Er για νέο οδηγό είναι πολύ του συνήθως.

Πιστέυω για νέο (από παπί ή εντελώς νέο οδηγό) ταιριάζει από δικύλινδρο 500 ή τετρακίλυνδρο 400 και κάτω δηλ. 50 άλογα το πολύ. Και αυτό επειδή όλοι ξέρουν ή μπορούν έυκολα να μάθουν να ξεδιπλώσουν τα άλογα στην ευθεία, μετά όμως ή θα πρέπει να ΦΡΕΝΑΡΟΥΝ (!!!!!) ή ακόμα χειρότερα να ΣΤΡΙΨΟΥΝ (!!!!) και μάλιστα με το γκάζι απειροελάχιστα ανοιχτό (?????) για μεταφορά βάρους στο πίσω...
Ποιά η πιθανότητα να το καταφέρει ένας νέος οδηγός με Ζ750???? εεεεεεεεεεεεε???????????

:D

cartman
20/09/2007, 15:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimokritos
πολλά μηχανάκια δεν κρίνω ότι είχα, ούτε μπορώ να ξέρω αν είμαι πιο έτοιμος για το fazerακι. στον άνθρωπο είναι αυτό φίλε μου και πόσες εμπειρίες είχε μέχρι τώρα. και δε χρείαζεται να παλεύεις να συνηθίσεις μια μηχανή, οδήγα χρησιμοποιόντας το πάνω κεφάλι (να με συγχωρέσουν οι κυρίες του forum) και με τον καιρό ούτε που θα το σκέφτεσαι.

να χαίρεσαι το κουκλί σου, και η δική μου αναμονή να περάσει γρήγορα..:beer: :wave2:
Να`σαι καλά μαν!!!
Το συνήθισα είδη το μηχανάκι φίλε, αλλά όχι όπως θέλω εγώ. Το συνήθισα με την έννοια ότι μπορώ να οδηγώ άνετα στην πόλη και σε κοντινές διαδρομές, αλλά αυτό πιστέυω δεν είναι αρκετό. Θέλω να μάθω να στρίβω καλύτερα, να φρενάρω καλύτερα και ας χρησιμοποιώ τα 60 από τα 95 άλογα...όπως καταλαβαίνεις είμαι ακόμα στην αρχή...
Σου εύχομαι να το αποκτήσεις σύντομα και σε συμβουλεύω να ΜΗΝ βιαστείς...
Η αναμονή φίλε είναι και αυτή μέρος της χαράς για την απόκτηση μιας μεγαλύτερης μηχανής...απλά επειδή μετά η αποζημείωση είναι πολύ μεγαλύτερη!!!

:beer: :beer: :beer:

project.breeze
20/09/2007, 15:59
Εγώ πάλι πιστεύω (και συμφωνώ με την Evi) πως δεν μετράνε πλέον τα κυβικά.Δηλαδή με την λογική αυτή ένα GSX1400 είναι πιο "επικίνδυνο" από ένα GSXR1000 για τον αρχάριο;Δεν νομίζω.Επίσης δεν συμφωνώ με την λογική παπακι-250-400-600-750-1000-1300-1400.Εντάξει,αυτό θα ήταν το ιδανικό αλλά δεν έχουμε όλοι την οικονομική δυνατότητα να αλλάζουμε μηχανή κάθε χρόνο ή κάθε δύο χρόνια ώστε να πάμε ομαλά στην κορυφή.Ένα άλλο στοιχείο είναι πως οι σύγχρονες μοτοσυκλέτες είναι πάρα πολύ ασφαλείς τόσο σε επίπεδο φρένων,κρατημάτων και γενικότερα συμπεριφοράς όσο και σε φιλικότητα (βλ. GSXR 1000 K7 με τα τρία modes).Καταλήγουμε στο αρχέγονο συμπέρασμα πως τελικά όλα είναι στο μυαλό του αναβάτη,στην συμπεριφορά του,στον σεβασμό προς την ζωή την δικιά του αλλά και των άλλων που κυκλοφορούν στον δρόμο...



Υ.Γ Συμφωνώ πάντως πως παπάκι----> ss1000 δεν είναι το ιδανικότερο,μία ενδιάμεση στάση κάπου στα 600cc είναι πολύ καλύτερη:wave2:

dimokritos
20/09/2007, 16:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από runneras125
Εγώ πάλι πιστεύω (και συμφωνώ με την Evi) πως δεν μετράνε πλέον τα κυβικά.Δηλαδή με την λογική αυτή ένα GSX1400 είναι πιο "επικίνδυνο" από ένα GSXR1000 για τον αρχάριο;Δεν νομίζω.Επίσης δεν συμφωνώ με την λογική παπακι-250-400-600-750-1000-1300-1400.Εντάξει,αυτό θα ήταν το ιδανικό αλλά δεν έχουμε όλοι την οικονομική δυνατότητα να αλλάζουμε μηχανή κάθε χρόνο ή κάθε δύο χρόνια ώστε να πάμε ομαλά στην κορυφή.Ένα άλλο στοιχείο είναι πως οι σύγχρονες μοτοσυκλέτες είναι πάρα πολύ ασφαλείς τόσο σε επίπεδο φρένων,κρατημάτων και γενικότερα συμπεριφοράς όσο και σε φιλικότητα (βλ. GSXR 1000 K7 με τα τρία modes).Καταλήγουμε στο αρχέγονο συμπέρασμα πως τελικά όλα είναι στο μυαλό του αναβάτη,στην συμπεριφορά του,στον σεβασμό προς την ζωή την δικιά του αλλά και των άλλων που κυκλοφορούν στον δρόμο...



Υ.Γ Συμφωνώ πάντως πως παπάκι----> ss1000 δεν είναι το ιδανικότερο,μία ενδιάμεση στάση κάπου στα 600cc είναι πολύ καλύτερη:wave2:

ε ναι ρε φίλε, όταν λέμε για τα κυβικά σ' αυτό το thread που αναφερόμαστε στα street-ss αναλόγως εννοούμε και τα άλογα.:wave2:

sober
20/09/2007, 16:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimokritos
και τι σημαίνει ότι πάνε μια χαρά? όπως λέει και η sober πάνε σιγά?

:wave2:


Εννοουσα οτι τα περισσοτερα πιτσιρικια πανε απ'ευ8ειας σε 600 (μεγα λα8ος) και ενω πανε σα κοτες ΛΕΝΕ οτι πανε τελεια και παρασυρουν και αλλους ...

Εννοειται οτι το μηχανακι αν δεν το ξερεις και ειδικα αμα εισαι απο παπι 8α ΠΑΣ ΗΣΥΧΑ ... αλλα απεχει παρασαγγας το να εχει δοκιμασει ενα ενδιαμεσο πρωτα...

Το ιδιο ειναι να σου σβησει αποτομα ...(εστω οτι εκανες βλακεια με το συμπλεκτη..απλο παραδειγμα...) το Φε'ι'ζερ και το ιδιο ενα ΑΧ1?????

:wave2:

lampros_fazer
20/09/2007, 16:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από mixalakis
Εγώ πάντως θυμάμαι ότι παρόλο που οδηγώ χρόνια, όταν πήρα το fazer που ήταν το πρώτο μου τετρακύλινδρο, χρειάστηκα μια περίοδο προσαρμογής.
ΟΛΑ τα μηχανάκια θέλουν περίοδο προσαρμογής..Ακόμα κι από 600ρι σε 600ρι να πας..

Και εγώ μετά το παπί πήρα fazer..Ναι,δεν έχει καμία σχέση το ένα με το άλλο,αλλά δεν το θεωρώ και κανένα 'ακραίο' 'άλμα'..

Τη διαφορά την κάνει το τι έχει ο καθένας και μεσα στο κεφάλι του κι όχι η διαφορά κυβικών (νταξει δεν είπαμε κι από supra σε Κ7)..

project.breeze
20/09/2007, 16:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober

Το ιδιο ειναι να σου σβησει αποτομα ...(εστω οτι εκανες βλακεια με το συμπλεκτη..απλο παραδειγμα...) το Φε'ι'ζερ και το ιδιο ενα ΑΧ1?????

:wave2:



Γιατί τί διαφορά έχει;:rolleyes:

lampros_fazer
20/09/2007, 16:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από cartman
Ποιά η πιθανότητα να το καταφέρει ένας νέος οδηγός με Ζ750???? εεεεεεεεεεεεε??????????
Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο,πάνω από τα μισα Ζ που βλέπω έχουν βουλιαγμένο ντεπόζιτο ή φαγωμένη ουρά.. :lol:

simeon
20/09/2007, 16:23
το ποιο σημαντικο ειναι νομιζω να γίνετε ομαλη μετάβαση απο το ενα στο αλλο στο μυαλό του καθενος... ;) :wave2:

dimokritos
20/09/2007, 16:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
Εννοουσα οτι τα περισσοτερα πιτσιρικια πανε απ'ευ8ειας σε 600 (μεγα λα8ος) και ενω πανε σα κοτες ΛΕΝΕ οτι πανε τελεια και παρασυρουν και αλλους ...

Εννοειται οτι το μηχανακι αν δεν το ξερεις και ειδικα αμα εισαι απο παπι 8α ΠΑΣ ΗΣΥΧΑ ... αλλα απεχει παρασαγγας το να εχει δοκιμασει ενα ενδιαμεσο πρωτα...

Το ιδιο ειναι να σου σβησει αποτομα ...(εστω οτι εκανες βλακεια με το συμπλεκτη..απλο παραδειγμα...) το Φε'ι'ζερ και το ιδιο ενα ΑΧ1?????

:wave2:

το ίδιο πράγμα λέμε. συμφωνούμε :beer:

:wave2:

sober
20/09/2007, 16:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από runneras125
Γιατί τί διαφορά έχει;:rolleyes:


Ναι...:rolleyes: το ιδιο βαρος εχουνε ...ναι...το ιδιο ''κλωτσανε''...:rolleyes: ναι .....σου εχει πεσει στο ποδι ΑΧ???ΠΟΝΑΕΙ...σου εχει πεσει στο ποδι ΚΛΡ650???? ΠΟΝΑΕΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ....

Και δε μιλαμε να αφησεις το συμπλεκτη...μιλαμε για εκεινες τις στιγμες απειρου καλλους που απλα ... στεκεσαι και μετα πεφτεις!!

:lol: :lol:

lampros_fazer
20/09/2007, 16:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από runneras125
Γιατί τί διαφορά έχει;:rolleyes:
Έχει.. :winka: Έχουν 50+ κιλά διαφορά..Ένα βαρύτερο μηχανάκι είναι πολύ πιο εύκολο να σου πέσει αν σβήσει..

project.breeze
20/09/2007, 16:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Έχει.. :winka: Έχουν 50+ κιλά διαφορά..Ένα βαρύτερο μηχανάκι είναι πολύ πιο εύκολο να σου πέσει αν σβήσει..



Εντάξει αυτό εξαρτάται και από τον αναβάτη.Εγώ στο 1.86 και στα 96 κιλά μέχρι τώρα δεν είχα τέτοιο πρόβλημα...






Υ.Γ Πρέπει να χάσω κανένα κιλό βασικά...

cartman
20/09/2007, 17:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
ΟΛΑ τα μηχανάκια θέλουν περίοδο προσαρμογής..Ακόμα κι από 600ρι σε 600ρι να πας..

Και εγώ μετά το παπί πήρα fazer..Ναι,δεν έχει καμία σχέση το ένα με το άλλο,αλλά δεν το θεωρώ και κανένα 'ακραίο' 'άλμα'..

Τη διαφορά την κάνει το τι έχει ο καθένας και μεσα στο κεφάλι του κι όχι η διαφορά κυβικών (νταξει δεν είπαμε κι από supra σε Κ7)..

Συμφωνώ ρε Λάμπρο αλλά όλοι λίγο πολύ ανοίγουμε το γκάζι σιγά σιγά!!! Είναι πιο πιθανό να χάσει τον έλεγχο κάποιος άπειρος νέος οδηγός ή προερχόμενος από παπί-σκούτερ παρά ένας πιο έμπειρος, έστω και με εμπειρία σε μηχανές των 250cc...
Και το ότι εσύ δεν είχες πρόβλημα δεν σημαίνει ότι ο καθένας δεν θα`χει...και ευτό γιατί εσένα σε ενδιαφέρει το σπόρ και μαθαίνεις να στρίβεις και να οδηγείς. Πολλοί απλά το παίρνουν και το ανοίγουν και τέλος...


:D


:beer: :beer: :beer:

cartman
20/09/2007, 17:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο,πάνω από τα μισα Ζ που βλέπω έχουν βουλιαγμένο ντεπόζιτο ή φαγωμένη ουρά.. :lol:

:lol: :lol:
άσε που οι περισσότεροι που βλέπω με z είναι ξεκράνωτοι και χωρίς εξοπλισμό...
αλήθεια γιατί αυτό ρε παιδιά???
:look:

dimokritos
20/09/2007, 17:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από cartman
:lol: :lol:
άσε που οι περισσότεροι που βλέπω με z είναι ξεκράνωτοι και χωρίς εξοπλισμό...
αλήθεια γιατί αυτό ρε παιδιά???
:look:

γιατί το Ζ είναι ένα πολύ όμορφο μηχανάκι γυμνό, δυνατό σε σχέση με τον ανταγωνισμό και ταιριάζει πολύ ωραία έξω από την καφετέρια. γιαυτό και το προτιμούν οι εφφετζίδες κάνγκουρες που δεν τους θεωρώ μοτοσυκλετιστές.

δεν θέλω να προσβάλλω τους κατόχους Ζ, μόνο μια μερίδα αγοραστών του, που όλοι κατακρίνουμε. :wave2:

jen
20/09/2007, 17:56
Θα συμφωνήσω με τον Simeon :)
Νομίζω ότι είναι 90% στο μυαλό του καθενός και 10% στον παράγοντα τύχη εάν μια τέτοια μετάβαση θα γίνει χωρίς άσχημα επακόλουθα. Χαλαρή πάντως δεν μπορεί να είναι! :rolleyes:
Το πρώτο μου μηχανάκι ήταν ένα dna 180 (αυτόματο) Το κράτησα δύο χρόνια.
Το επόμενο ήταν ένα cbr600f ...
Και αυτό 2 χρόνια το κράτησα.
Οταν το πήρα την πρώτη φορά ένιωσα τρομο!
Τί είναι ο συμπλέκτης οεο? :look:
Τις πρώτες 2 εβδομάδες χάραζα πορεία με αποκλειστικό κριτήριο... Να μην έχει ανηφόρες!!! :blush:
Παρεμπιπτόντως, πριν το πάρω είχα πάει σε δάσκαλο και είχα κάνει μάθημα με ένα ER προκειμένου να μην είμαι παντελώς άσχετη.
Τεσπα με πολλή προσοχή και επιμονή όλα πήγαν καλά με μόνη παρενέργεια μια ανώδυνη πτώση επειδή μου έσβησε...
Το θέμα είναι πως το οδηγούσα έτσι ώστε να μην ενοχλήσω κανέναν και να μην κινδυνεύσει κανείς (ουτε εγώ) από μένα.

EVI
20/09/2007, 17:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από cartman
Η κατηγορία που λές πιάνει πολλά και διάφορα μοτόρια.Τα τετρακύλινδρα street και ss δεν νομίζω να απευθύνονται σε νέους οδηγούς!!! Έχουν στην πλειοψηφία 90+ άλογα και κάποια 75 περίπου απ`ότι ξέρω. Για μένα ακόμα και το Er για νέο οδηγό είναι πολύ του συνήθως.

Πιστέυω για νέο (από παπί ή εντελώς νέο οδηγό) ταιριάζει από δικύλινδρο 500 ή τετρακίλυνδρο 400 και κάτω δηλ. 50 άλογα το πολύ. Και αυτό επειδή όλοι ξέρουν ή μπορούν έυκολα να μάθουν να ξεδιπλώσουν τα άλογα στην ευθεία, μετά όμως ή θα πρέπει να ΦΡΕΝΑΡΟΥΝ (!!!!!) ή ακόμα χειρότερα να ΣΤΡΙΨΟΥΝ (!!!!) και μάλιστα με το γκάζι απειροελάχιστα ανοιχτό (?????) για μεταφορά βάρους στο πίσω...
Ποιά η πιθανότητα να το καταφέρει ένας νέος οδηγός με Ζ750???? εεεεεεεεεεεεε???????????

:D

αμα θες την ΠΡΩΣΟΠΙΚΗ μου αποψξ τα σουπερ σπορτ δεν ειναι για κανεναν γιατι πολυ απλα εχουν φτιαχτει για πιστα και οχι για δρομους-καθημερινη μετακοινηση (που κανουν πολλοι αλλοι καλος αλλοι κακως) και ειδικα στην χωρα μας που δεν εχει καλη ασφαλτο.

το ερ ειναι παρα πολυ καλο για αρχαριο λογω του μικρου του βαρους και την ευελιξιας τους ογκου του ειδικα οταν μιλαμε για μετακοινηση μεσα (και μεσα ) στη πολη.

οσο για το φρεναρισμα εχεις απολυτο δικιο μιας που το 70% και παραπανω δε κοιτανε να μαθουν να φρεναρουν παρα μονο να γινουν πιο γρηγοροι = επικυνδηνοι για τους εαυτους τους και τους αλλους διπλα τους.

ενα Ζ750 για εναν απειρο οδηγο ειναι σιγουρα πολυ εγω δε μπορω με τιποτα να δικαιολογησω αντιληψης τους στυλ ελα μωρε ευκολο εινα.....ποσο ευκολο ειναι να εχεις 220 κιλα και 100 ιππους? ευκολα ειναι ολα αν απλως τα τσουλας και τιποτα αλλο. χωρις να βγαζεις τις δυνατοτητες τους και χωρις να τα κουμανταρεις σε μια δυσκολη περιπτωση απο τις πολλες μεσα στην πολη η σε επαρχιακους δρομους.

:beer:

EVI
20/09/2007, 18:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
Εννοουσα οτι τα περισσοτερα πιτσιρικια πανε απ'ευ8ειας σε 600 (μεγα λα8ος) και ενω πανε σα κοτες ΛΕΝΕ οτι πανε τελεια και παρασυρουν και αλλους ...

Εννοειται οτι το μηχανακι αν δεν το ξερεις και ειδικα αμα εισαι απο παπι 8α ΠΑΣ ΗΣΥΧΑ ... αλλα απεχει παρασαγγας το να εχει δοκιμασει ενα ενδιαμεσο πρωτα...

Το ιδιο ειναι να σου σβησει αποτομα ...(εστω οτι εκανες βλακεια με το συμπλεκτη..απλο παραδειγμα...) το Φε'ι'ζερ και το ιδιο ενα ΑΧ1?????

:wave2:

το αν πας ησυχα η οχι εινια θεμα αντιληψης της επιβιωσης σου αλλου πρεπει να πας αργα και αλλου γρηγορα

το μονοκυλινδρο σου σβηνει πιο ευκολα απο ενα 4κυλινδρο μια ροπατη χαμηλα μοτοσυκλετα σου σβηνει πιο γρηγορα απο μια που στα δινει ψηλα αμα φτασουμε να μιλαμε για το χειρισμο του συμπλεκτη παει να πει οτι χολενουμε και σε αλλα πιο σημαντικα γιατι σιγουρα δε ξυνουμε αφτια (τροπος του λεγειν ) και δε μπορουμε να κρατησουμε τη μηχανη αναμενη.

αυτο συνεπαγετε οτι ειτε κλρ ειτε φειζερ ειτε αχ1 ολα ειναι επικυνδηνα γιατι πολυ απλα εχουν σκορωθει και με παπια και σκουτερ 50ρια αν δεν εχουμε σωστο χειρισμο στα απλα φαντασου τι θα κανουμε απο κει και περα. αρα τι μεγαλη τι μικρη το ιδιο και το αυτο.

:beer:

EVI
20/09/2007, 18:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο,πάνω από τα μισα Ζ που βλέπω έχουν βουλιαγμένο ντεπόζιτο ή φαγωμένη ουρά.. :lol:

καθολου τυχαιο οπως καθολου τυχαιο που (μακρυα μας ) τα περισσοτερα σουπερσπορτ (βλεπε τζιξερ που μαλλον γιναν μοδα για μερικους ΟΧΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ φυσικα) ειναι κατεστραμενα.

στη δεκαετια του 80 ουτε που φανταζοντουσαν τετοιες επιδοσεις ιπποδυναμης ροπες κλπ κλπ σαφεστατα εχει φταιχτει πολυ το ολο συστημα (φρενα αναρτησης στησιμο γεωμετρια βαρους κλπ ) παραυτα οι μηχανες εινια οπλα πραγματικα πλεον.


:beer:

agelos
20/09/2007, 18:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
καθολου τυχαιο οπως καθολου τυχαιο που (μακρυα μας ) τα περισσοτερα σουπερσπορτ (βλεπε τζιξερ που μαλλον γιναν μοδα για μερικους ΟΧΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ φυσικα) ειναι κατεστραμενα.

στη δεκαετια του 80 ουτε που φανταζοντουσαν τετοιες επιδοσεις ιπποδυναμης ροπες κλπ κλπ σαφεστατα εχει φταιχτει πολυ το ολο συστημα (φρενα αναρτησης στησιμο γεωμετρια βαρους κλπ ) παραυτα οι μηχανες εινια οπλα πραγματικα πλεον.


:beer:


& το ' λεγα :

μα που ειναι η EVI ? :lol: :lol: :lol:

EVI
20/09/2007, 18:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimokritos
γιατί το Ζ είναι ένα πολύ όμορφο μηχανάκι γυμνό, δυνατό σε σχέση με τον ανταγωνισμό και ταιριάζει πολύ ωραία έξω από την καφετέρια. γιαυτό και το προτιμούν οι εφφετζίδες κάνγκουρες που δεν τους θεωρώ μοτοσυκλετιστές.

δεν θέλω να προσβάλλω τους κατόχους Ζ, μόνο μια μερίδα αγοραστών του, που όλοι κατακρίνουμε. :wave2:


οπως επισεις τα σιμπιαρ τα τζιξερ τα τιντιεμ τα βεστρομ δουκες κατι σκουτερ παπια κατι με μπεμβε ολοι ξεκρανωτοι! οταν ενα μοντελο πουλα πολυ τοτε σιγουρα (μιας που ο μοτοσυκλετισμος στην ελλαδα χολενει) η μεγαλυτερη μεριδα των αγοραστων του ειναι μονο για πηγαινε ελα και μοστρα.

:winka:

agelos
20/09/2007, 18:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
οπως επισεις τα σιμπιαρ τα τζιξερ τα τιντιεμ τα βεστρομ δουκες κατι σκουτερ παπια κατι με μπεμβε ολοι ξεκρανωτοι! οταν ενα μοντελο πουλα πολυ τοτε σιγουρα (μιας που ο μοτοσυκλετισμος στην ελλαδα χολενει) η μεγαλυτερη μεριδα των αγοραστων του ειναι μονο για πηγαινε ελα και μοστρα.

:winka:



ελα & εσυ τωρα , αφου ξερουμε οτι ολοι αυτοι που αναφερεις , ειναι επισης οι τυποι

που πριν ειχαν παπι , σκουτερ & πηραν κατευθειαν μηχανη την οποια επισης την

παρκαρουν οτι να ΄ναι , προσπερναν απο δεξια , ειναι αντρακλες με την εργαλειαρα

τους κ.τ.λ. :lol: :lol: :lol: :beer: :beer:

dimokritos
20/09/2007, 18:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
οπως επισεις τα σιμπιαρ τα τζιξερ τα τιντιεμ τα βεστρομ δουκες κατι σκουτερ παπια κατι με μπεμβε ολοι ξεκρανωτοι! οταν ενα μοντελο πουλα πολυ τοτε σιγουρα (μιας που ο μοτοσυκλετισμος στην ελλαδα χολενει) η μεγαλυτερη μεριδα των αγοραστων του ειναι μονο για πηγαινε ελα και μοστρα.

:winka:

ε ναι, φυσικά. απλά το περιόρισα στο Ζ λόγω της νύξης παραπάνω, της πολύ μεγάλης εμπορικότητάς του και επειδή είναι πιο προσιτό σε σχέση με cbr, gsxr...

EVI
20/09/2007, 18:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από agelos
ελα & εσυ τωρα , αφου ξερουμε οτι ολοι αυτοι που αναφερεις , ειναι επισης οι τυποι

που πριν ειχαν παπι , σκουτερ & πηραν κατευθειαν μηχανη την οποια επισης την

παρκαρουν οτι να ΄ναι , προσπερναν απο δεξια , ειναι αντρακλες με την εργαλειαρα

τους κ.τ.λ. :lol: :lol: :lol: :beer: :beer:

αυτοι ειναι τυποι που οτι και να παρουν οτι και να ειχαν και οτι και να εχουν θα εχουν ακριβως την ιδια αντιληψη μερχι να παντρευτουν η να περασουν πολυ κρυο η βροχη η να παθουν ενα μικρο ατυχημα για να πουν μετα ποσο εναντια στις μηχανες ειναι <<και ακου με που σου λεω ξερω εγω ειχα >>:hypnotize :hypnotize :hypnotize και να παρουν αυτοκινητο με αυτοκολητα σπαρκο μπρεμπο στη πορτα η τζιπ :lol:

agelos
20/09/2007, 18:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
αυτοι ειναι τυποι που οτι και να παρουν οτι και να ειχαν και οτι και να εχουν θα εχουν ακριβως την ιδια αντιληψη μερχι να παντρευτουν η να περασουν πολυ κρυο η βροχη η να παθουν ενα μικρο ατυχημα για να πουν μετα ποσο εναντια στις μηχανες ειναι <<και ακου με που σου λεω ξερω εγω ειχα >>:hypnotize :hypnotize :hypnotize και να παρουν αυτοκινητο με αυτοκολητα σπαρκο μπρεμπο στη πορτα η τζιπ :lol:



α.... γεια σου ...:beer:

& να λεν :

πηρα το αμαξακι μου & ηρεμησα :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

monarxis
20/09/2007, 18:23
Εγω παλι νομιζω πως επειδη η εμπειρια δεν διδασκεται αλλα ερχεται σε βαθος χρονου(πολλες φορες μαλιστα αφηνοντας οδηγικα κενα),καλο θατανε στις περιπτωσεις που αναφερεται τo thread να (προ)υπολογισεις-περαν της αγορας μοτο- το κοστος μιας συμμετοχης σε καποιο σχολειο οδηγησης οπως και το κοστος αγορας προστατευτικου εξοπλισμου...

Πιστεψε με θα οδηγας καλυτερα(χωρις λαθη) και με περισσια ασφαλεια!

:beer:

dimokritos
20/09/2007, 18:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από monarxis
Εγω παλι νομιζω πως επειδη η εμπειρια δεν διδασκεται αλλα ερχεται σε βαθος χρονου(πολλες φορες μαλιστα αφηνοντας οδηγικα κενα),καλο θατανε στις περιπτωσεις που αναφερεται τo thread να (προ)υπολογισεις-περαν της αγορας μοτο- το κοστος μιας συμμετοχης σε καποιο σχολειο οδηγησης οπως και το κοστος αγορας προστατευτικου εξοπλισμου...

Πιστεψε με θα οδηγας καλυτερα(χωρις λαθη) και με περισσια ασφαλεια!

:beer:

ε σίγουρα αυτό θα ήταν το ιδανικό αλλά εδώ κάνουμε αμάν να φοράει ο κόσμος κράνος, 2 φορές αμάν να φοράει μπουφάν και μπότες το λιγότερο... θα πάνε και σε σχολή ασφαλούς οδήγησης? μπααα...

cartman
20/09/2007, 20:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
αμα θες την ΠΡΩΣΟΠΙΚΗ μου αποψξ τα σουπερ σπορτ δεν ειναι για κανεναν γιατι πολυ απλα εχουν φτιαχτει για πιστα και οχι για δρομους-καθημερινη μετακοινηση (που κανουν πολλοι αλλοι καλος αλλοι κακως) και ειδικα στην χωρα μας που δεν εχει καλη ασφαλτο.

το ερ ειναι παρα πολυ καλο για αρχαριο λογω του μικρου του βαρους και την ευελιξιας τους ογκου του ειδικα οταν μιλαμε για μετακοινηση μεσα (και μεσα ) στη πολη.

οσο για το φρεναρισμα εχεις απολυτο δικιο μιας που το 70% και παραπανω δε κοιτανε να μαθουν να φρεναρουν παρα μονο να γινουν πιο γρηγοροι = επικυνδηνοι για τους εαυτους τους και τους αλλους διπλα τους.

ενα Ζ750 για εναν απειρο οδηγο ειναι σιγουρα πολυ εγω δε μπορω με τιποτα να δικαιολογησω αντιληψης τους στυλ ελα μωρε ευκολο εινα.....ποσο ευκολο ειναι να εχεις 220 κιλα και 100 ιππους? ευκολα ειναι ολα αν απλως τα τσουλας και τιποτα αλλο. χωρις να βγαζεις τις δυνατοτητες τους και χωρις να τα κουμανταρεις σε μια δυσκολη περιπτωση απο τις πολλες μεσα στην πολη η σε επαρχιακους δρομους.

:beer:
Συμφωνούμε...:beer:
Αυτό που είπα για το Er ξέρω ότι είναι κάπως υπερβολή και ότι είναι εύκολο μηχανάκι, αλλά εγώ προσωπικά ΔΕΝ θα το έπερνα για πρώτο με τπτ, ούτε θα το σύστηνα σε κάποιον για πρώτο :nono:
Άλλο το εύκολο μηχανάκι για πόλη και άλλο το "ξέρω να στρίβω με 160 στην εθνική".
Τώρα φυσικά εξαρτάται και από τον οδηγό και πόσο πραγματικά θέλει να μάθει να στρίβει/φρενάρει κ.τ.λ.






:beer: :beer:

cartman
20/09/2007, 21:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
οπως επισεις τα σιμπιαρ τα τζιξερ τα τιντιεμ τα βεστρομ δουκες κατι σκουτερ παπια κατι με μπεμβε ολοι ξεκρανωτοι! οταν ενα μοντελο πουλα πολυ τοτε σιγουρα (μιας που ο μοτοσυκλετισμος στην ελλαδα χολενει) η μεγαλυτερη μεριδα των αγοραστων του ειναι μονο για πηγαινε ελα και μοστρα.

:winka:
Οι περισσότεροι ξεκράνωτοι που είδα ρε παιδιά είναι αυτοί με τα best seller μηχανάκια Vstrom, TDM, BMW GS 1200 (στην GS 650 οι περισσότεροι φοράνε :hypnotize) και τελοσπάντων αυτά που όπως είπε και η Έυη τάχουν μονο για πηγαινε ελα και μοστρα...
Από την άλλη οι περισσότεροι κάγκουρες που βλέπω έχουν πρώτο και καλύτερο το Z 750 και μετά ακολουθούν όλα σχεδόν τα γυμνά 600 και 1000...
Οι περισσότεροι που βλέπω με ss ιδιαίτερα στην εθνική είναι κρανιασμένοι και συχνά φούλ εξοπλισμένοι, χωρίς να υπάρχουν βεβαίως βεβαίως και οι εξαιρέσεις (με κορυφή τις σαγιονάρες σε 1000 ss :bigcry: )

...


κατά τα άλλα ασχολούμαστε με την δική μας ασφάλεια και την ασφάλεια των υπολοίπων στον δρόμο...


:beer: :beer: :beer:

Nikoskazer2000
21/09/2007, 02:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
αυτοι ειναι τυποι που οτι και να παρουν οτι και να ειχαν και οτι και να εχουν θα εχουν ακριβως την ιδια αντιληψη μερχι να παντρευτουν η να περασουν πολυ κρυο η βροχη η να παθουν ενα μικρο ατυχημα για να πουν μετα ποσο εναντια στις μηχανες ειναι <<και ακου με που σου λεω ξερω εγω ειχα >>:hypnotize :hypnotize :hypnotize και να παρουν αυτοκινητο με αυτοκολητα σπαρκο μπρεμπο στη πορτα η τζιπ :lol:

+100000000000000000000000000000000

Δε θα μπορούσες να το χεις πει καλύτερα!

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Nikoskazer2000
21/09/2007, 02:35
Να πω κι' εγω:

Ενας καλός μου φίλος πήρε το '98 ενα Kaze-R. Δεκέμβριο '99 πήρα κι' εγω το δικό μου. Το πήγαινε πολύ γρήγορα με κλίσεις και σε τέτοιο οδόστρωμα που ακόμα και μετά απο τόσα χρόνια οδηγικής εμπειρίας μου με το συγκεκριμένο μηχανάκι ακόμα μου φαίνονται απαγορευτικές.
Κι' ομως δόξα το Θεό πέρα απο κάτι χαζοπτώσεις/φέτες δεν είχε ποτέ κάτι το σοβαρό.

Κατα τον Απρίλιο πήρε το ER-6n. Μπορεί να φοράει μόνο ενα κράνος και κανα δερμάτινο μπουφαν σε καμια μακρινή, αλλα ούτε τον έχει δαγκώσει το μηχανάκι, ούτε ομως το πάει κι' αυτός τη βγάζω/δεν τη βγάζω απο στροφή σε στροφή. Και τα μίνι ταξιδάκια του κάνει με αλλο μηχανόβιο φίλο του και στη δουλειά του εντός πόλεως πάει κι' απ' ολα.

Είναι διαφορετικό μου λέει, σίγουρα, αλλα αμα έχεις μυαλό στο γκάζι είσ' οκ.

:wave2:

agelos
21/09/2007, 08:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
Να πω κι' εγω:

Ενας καλός μου φίλος πήρε το '98 ενα Kaze-R. Δεκέμβριο '99 πήρα κι' εγω το δικό μου. Το πήγαινε πολύ γρήγορα με κλίσεις και σε τέτοιο οδόστρωμα που ακόμα και μετά απο τόσα χρόνια οδηγικής εμπειρίας μου με το συγκεκριμένο μηχανάκι ακόμα μου φαίνονται απαγορευτικές.
Κι' ομως δόξα το Θεό πέρα απο κάτι χαζοπτώσεις/φέτες δεν είχε ποτέ κάτι το σοβαρό.

Κατα τον Απρίλιο πήρε το ER-6n. Μπορεί να φοράει μόνο ενα κράνος και κανα δερμάτινο μπουφαν σε καμια μακρινή, αλλα ούτε τον έχει δαγκώσει το μηχανάκι, ούτε ομως το πάει κι' αυτός τη βγάζω/δεν τη βγάζω απο στροφή σε στροφή. Και τα μίνι ταξιδάκια του κάνει με αλλο μηχανόβιο φίλο του και στη δουλειά του εντός πόλεως πάει κι' απ' ολα.

Είναι διαφορετικό μου λέει, σίγουρα, αλλα αμα έχεις μυαλό στο γκάζι είσ' οκ.

:wave2:

το ER6-n ειναι " ευκολο " , απλο & ξεκουραστο μηχανακι για καθημερηνη χρηση , οσο για

το γκαζι + 1000 , παντα πρεπει να εχεις το νου σου .......

cartman
21/09/2007, 08:43
Παιδιά συμφωνούμε για το Er 100%! Αλλά το θέμα δεν είναι ΜΟΝΟ να μείνεις ζωντανός...
πιστεύω άμα παίρνεις ένα εργαλείο πρέπει να το μάθεις και να το αξιοποιείς κατάλληλα! Τί να το κάνω το cbr άμα δεν ξερω να στρίψω? Και άμα δεν ξέρω να στρίψω, όπως και να το κάνουμε είναι επικύνδυνο ρε παιδιά με οποιοδήποτε μηχανάκι...ακόμα και το Er που είναι εύκολο, άμα είσαι σε περιφεριακό ή εθνική και πάς τάπα ΠΡΕΠΕΙ να ξέρεις να στρίψεις...

Φυσικά υπάρχει και ο άλλος τρόπος του πάω αργά, πλήρως ελεγχόμενα, δεν το σκίζω (εκτός από καμιά μεγάλη ευθεία) και δεν το γύρνω σχεδόν καθόλου. Αλλά σε τέτοια περίπτωση σημαίνει ότι δεν τό`χουμε το ρημάδι και αν γίνει καμιά στραβή και επιβάλλεται να στρίψουμε με μεγάλη κλίση ή στα φρένα πανικού τότε ΤΙ γίνεται?

:beer: :beer: :beer:

agelos
21/09/2007, 09:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από cartman
Παιδιά συμφωνούμε για το Er 100%! Αλλά το θέμα δεν είναι ΜΟΝΟ να μείνεις ζωντανός...
πιστεύω άμα παίρνεις ένα εργαλείο πρέπει να το μάθεις και να το αξιοποιείς κατάλληλα! Τί να το κάνω το cbr άμα δεν ξερω να στρίψω? Και άμα δεν ξέρω να στρίψω, όπως και να το κάνουμε είναι επικύνδυνο ρε παιδιά με οποιοδήποτε μηχανάκι...ακόμα και το Er που είναι εύκολο, άμα είσαι σε περιφεριακό ή εθνική και πάς τάπα ΠΡΕΠΕΙ να ξέρεις να στρίψεις...

Φυσικά υπάρχει και ο άλλος τρόπος του πάω αργά, πλήρως ελεγχόμενα, δεν το σκίζω (εκτός από καμιά μεγάλη ευθεία) και δεν το γύρνω σχεδόν καθόλου. Αλλά σε τέτοια περίπτωση σημαίνει ότι δεν τό`χουμε το ρημάδι και αν γίνει καμιά στραβή και επιβάλλεται να στρίψουμε με μεγάλη κλίση ή στα φρένα πανικού τότε ΤΙ γίνεται?

:beer: :beer: :beer:

+10000000000........:a013:

ΜΟΖΑΡΤ
21/09/2007, 09:25
εγω παντως ημουν απο αυτους που πηρα ss απο σκουτερ 50.
ολοι φυσικα μου λεγανε να παρεις πιο μικρο κτλ.
αυτο που εχω να πω ειναι οτι ειναι καθαρα στον ανθρωπο.
υπαρχουν ατομα που εχουν 15 χρονια μηχανες και ακομη προσπαθουν να τα πανε.
εγω παντως ειμαι υπερ του να παρει καποιος 600 για πολλους λογους και ο σημαντικοτερος ειναι η ενεργητικη ασφαλεια.τωρα για το γκαζι ειναι θεμα προσωπικο αλλωστε και με 80 μια χαρα στουκα τρως και μια χαρα σκοτωνεσαι.

τωρα το αν ειναι πιστευετε δυσκολο να διαχειριστει καποιος 115 αλογα οταν πριν οδηγουσε τρια αυτο που εχω να πω ειναι απλο.δυο ταχυτητες πανω και δυο δαχτυλα στο φρενο και το πας παντου . με ορεξη και μερακι σε μερικους μηνες ξυνεις κιωλας



εδω πηγε ο πεντροσα απο 250 σε 1000 εσεις γιατι κωλωνετε :rotflmao:

cartman
21/09/2007, 09:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΟΖΑΡΤ
εγω παντως ημουν απο αυτους που πηρα ss απο σκουτερ 50.
ολοι φυσικα μου λεγανε να παρεις πιο μικρο κτλ.
αυτο που εχω να πω ειναι οτι ειναι καθαρα στον ανθρωπο.
υπαρχουν ατομα που εχουν 15 χρονια μηχανες και ακομη προσπαθουν να τα πανε.
εγω παντως ειμαι υπερ του να παρει καποιος 600 για πολλους λογους και ο σημαντικοτερος ειναι η ενεργητικη ασφαλεια.τωρα για το γκαζι ειναι θεμα προσωπικο αλλωστε και με 80 μια χαρα στουκα τρως και μια χαρα σκοτωνεσαι.

τωρα το αν ειναι πιστευεται δυσκολο να διαχειριστει καποιος 115 αλογα οταν πριν οδηγουσε τρια αυτο που εχω να πω ειναι απλο.δυο ταχυτητες πανω και δυο δαχτυλα στο φρενο και το πας παντου . με ορεξι και μερακι σε μερικους μηνες ξυνεις κιωλας



εδω πηγε ο πεντροσα απο 250 σε 1000 εσεις γιατι κωλωνετε :rotflmao:
Ωραίος φίλε :beer: :beer: :beer:

Εγώ θέλω να σου κάνω μια ερώτηση: μετά από πόσο καιρό συμβίωσης με το ss ήσουν σε θέση να το εκμεταλλευτείς πλήρως (π.χ. να το πλαγιάζεις ικανοποιητικά, να φρενάρεις χωρίς να χάνεις μπροστινά κ.τ.λ)? Και τί έπαιξε περσσότερο ρόλο στο να μάθεις όλα αυτά π.χ. εξάσκηση, διάβασμα, css scholl ??

Ρωτάω επειδή ενδιαφέρομαι να μάθω έτσι...
:)

Όσο για την ενεργητική ασφάλεια έχεις 100% δίκαιο, αλλά ισχύουν και αυτά που είπαμε εμείς, οπότε είναι επιλογή του καθένα τί θα οδηγάει και πώς!

:wave2:

mixalakis
21/09/2007, 10:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΟΖΑΡΤ
εγω παντως ημουν απο αυτους που πηρα ss απο σκουτερ 50.
ολοι φυσικα μου λεγανε να παρεις πιο μικρο κτλ.
αυτο που εχω να πω ειναι οτι ειναι καθαρα στον ανθρωπο.
υπαρχουν ατομα που εχουν 15 χρονια μηχανες και ακομη προσπαθουν να τα πανε.
εγω παντως ειμαι υπερ του να παρει καποιος 600 για πολλους λογους και ο σημαντικοτερος ειναι η ενεργητικη ασφαλεια.τωρα για το γκαζι ειναι θεμα προσωπικο αλλωστε και με 80 μια χαρα στουκα τρως και μια χαρα σκοτωνεσαι.

τωρα το αν ειναι πιστευετε δυσκολο να διαχειριστει καποιος 115 αλογα οταν πριν οδηγουσε τρια αυτο που εχω να πω ειναι απλο.δυο ταχυτητες πανω και δυο δαχτυλα στο φρενο και το πας παντου . με ορεξη και μερακι σε μερικους μηνες ξυνεις κιωλας



εδω πηγε ο πεντροσα απο 250 σε 1000 εσεις γιατι κωλωνετε :rotflmao:

Σίγουρα κάποιος που έχει συναίσθηση του τι ξέρει και πόσο τον πέρνει να κάνει κάτι δεν έχει πρόβλημα ακόμα και να πάρει hayabusa μετά από παπί.

Όμως υπάρχουν δύσκολες καταστάσεις που μπορεί να βρεθείς και να την πατήσεις. Πιο πολύ αναφέρομαι σε μικροατυχήματα και χαζοπτώσεις.
Επίσης γνωρίζουμε όλοι ότι το γκάζι είναι γλυκό και όσο συνετός και να είσαι καμιά φορά παρασύρεσαι και τότε δεν την γλυτώνεις εύκολα. Προφανώς αυτό ισχύει και για τους πιο έμπειρους αναβάτες, αλλά για κάποιον που πρώτη φορά καβαλάει 100 άλογα οι πιθανότητες να αντιδράσει σωστά είναι πολύ μικρότερες.

Δεν είπαμε να ανεβαίνεις κατηγορίες σιγά σιγά ανά 200 κυβικά! Άλλωστε δεν υπάρχουν πια ενδιάμεσα μηχανάκια. Από παπί και scooter πάμε σε 600άρια. Απλά λέω να είναι κάποιο 600άρι on-off και όχι κάποιο με 100 άλογα.

Το ξέρω ότι είναι εις βάρος μου να λέω σε υποψήφιο αγοραστή της μηχανής μου, την οποία πουλάω, ξέρεις φίλες δεν νομίζω ότι από το παπί κάνει για εσένα να πας σε Fazer 600!
Αλλά πραγματικά αυτό πιστεύω και δεν θέλω να πάει να φάει τα μούτρα του ο άλλος επειδή: "ήθελα να παώ σε μηχανή από το παπί και μου φαίνεται ωραίο το fazer"

cartman
21/09/2007, 10:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από mixalakis
Το ξέρω ότι είναι εις βάρος μου να λέω σε υποψήφιο αγοραστή της μηχανής μου, την οποία πουλάω, ξέρεις φίλες δεν νομίζω ότι από το παπί κάνει για εσένα να πας σε Fazer 600!
Αλλά πραγματικά αυτό πιστεύω και δεν θέλω να πάει να φάει τα μούτρα του ο άλλος επειδή: "ήθελα να παώ σε μηχανή από το παπί και μου φαίνεται ωραίο το fazer"
Φίλε το καθήκον σου είναι να του εξηγήσεις τί μπορεί να κάνει το μηχανάκι σου και τί όχι, το πόσο επικύνδυνο μπορεί να γίνει και από εκεί και πέρα η επιλογή είναι δική του. Έτσι και αλλιώς αν δεν του το πουλήσεις εσύ, θα το πάρει από αλλού...
:a01:

Sotirios
21/09/2007, 10:55
Προφανώς υπάρχουν τουλάχιστον 2 κατηγορίες αρχάριων οδηγών (στο μυαλό). Αυτοί που θέλουν και έχουν την υπομονή να μάθουν, οι οποίοι μπορούν να οδηγησουν οτιδήποτε που λέει ο λόγος και αυτοί που ζουν με την ψευδαίσθηση οτι επειδή πηραν το δίπλωμα και την μηχανή ξέρουν να οδηγάνε. Ελπίζω η πλειοψηφία να είναι στη πρώτη κατηγορία. Εγώ μάλλον είμαι στην πρώτη αφού τον Μάρτη πήρα την πρώτη μου μηχανή cbf600sabs χωρίς να έχω απολύτως καμία ιδέα, ούτε από ποδήλατο και σήμερα μετά από 9500 χλμ μπορώ να πω πως ξέρω να οδηγάω, χωρίς αυτό να δημαίνει οτι μπορώ να παίρνω στροφές με 180 και τέτοιες μαλακίες. Σημασία έχει να φτάνουμε με ασφάλεια στον προορισμό μας χωρίς να είμαστε κίνδυνος για τον εαυτό μας ή τους άλλους και χωρίς να εμποδίζουμε κανέναν.

Βλέπω οτι μερικοί από αυτούς που έχουν την αντίληψη οτι από το τιποτα ή από παπί δεν μπορείς να πας ούτε στα 600cc εκτός του οτι κατηγορούν όσους το κάνουν,αντί να τους δώσουν σωστές συμβουλές, τους μπριζώνουν οτι και καλά ποιο το νόημα να πάρεις μια μηχανή και να πηγαίνεις σαν κότα. Αφήστε μας να αποκτήσουμε την εμπειρία σιγά σιγά δεν ενοχλούμε ούτε προκαλούμε τις τρομερές οδηγικές ικανότητες κανενός. Δεν έχουν όλοι οι οδηγοί μοτοσυκλέτας την πρόθεση να πηγαίνουν στους κόφτες ή να λέγονται χεράδες και να πηγαίνουν με 200 χαλαρά.

Cartman και κάποιοι άλλοι είστε λάθος. Το οτι κάποιος το πάει σιγά σιγα το μηχανάκι και δεν το σκίζει παρά μόνο στις ευθείες δεν σημαίνει πως "δεν το έχει". Ο άνθρωπος απλώς έχει αυτοέλεγχο και σύνεση και αν δεν αποκτήσει εμπειρία δεν ματαχειρίζεται την μηχανή επιπόλαια, με τον καιρό στρώνει και οδηγάει με φυσιολογικούς ρυθμούς.

Εν τέλη άποψή μου είναι οτι όλα είναι στον οδηγό. Αν κάποιος έχει την διάθεση και την σύνεση είναι ικανός να οδηγήσει ΤΑ ΠΑΝΤΑ και ΧΩΡΙΣ ΣΟΒΑΡΟ ΚΙΝΔΥΝΟ ΑΤΥΧΗΜΑΤΟΣ. Απλώς υπάρχουν άνθρωποι που έχουν αυτή την αίσθηση και κάποιοι που έχουν αυτή την ψευδαίσθηση.

ΜΟΖΑΡΤ
21/09/2007, 11:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από cartman
Ωραίος φίλε :beer: :beer: :beer:

Εγώ θέλω να σου κάνω μια ερώτηση: μετά από πόσο καιρό συμβίωσης με το ss ήσουν σε θέση να το εκμεταλλευτείς πλήρως (π.χ. να το πλαγιάζεις ικανοποιητικά, να φρενάρεις χωρίς να χάνεις μπροστινά κ.τ.λ)? Και τί έπαιξε περσσότερο ρόλο στο να μάθεις όλα αυτά π.χ. εξάσκηση, διάβασμα, css scholl ??

Ρωτάω επειδή ενδιαφέρομαι να μάθω έτσι...
:)

Όσο για την ενεργητική ασφάλεια έχεις 100% δίκαιο, αλλά ισχύουν και αυτά που είπαμε εμείς, οπότε είναι επιλογή του καθένα τί θα οδηγάει και πώς!

:wave2:
φιλε πριν το παρω διαβασα καμια 10 φορες το καθε ποστ του γιαγια αρκουδα και ολα τα θεματα περι οδηγησης εδω μεσα.απο την πρωτη εβδομαδα το καβαλησα και εκανα Λαρισα-Σαλονικη.βεβαια η διαδικασια του σρωσιματος ηταν καλος λογος για να μην πηγαινω πανω απο 120 τελικη που σημαινει ενα μεσο ορο 80-100 μεχρι σαλονικη.σταθηκα τυχερος γιατι εκεινο το καιρο εκανε ο διατσιδης ο μικρος στην Λαρισα μαθηματα οδηγησης για θεση σωματος,οδηγηση σε πιστα,δρομο κτλ.
επισης καθε κυριακη πρωι πηγαινα μπραλο με εμπειρους αναβατες.
αυτο που εχω να πω ομως οτι εφτασα γρηγορα σε ενα ικανοποιητικο επιπεδο γιατι το 636 μου συγχωρουσε ολα τα λαθη μιας και για να το βγαλεις εκτος οριωνς σε φρεναρισματα και κλισεις πρεπει να εισαι πολυ χερας.επεσα μετα απο δυο χρονια απο μπροστινο σε πιστα.οταν δηλαδη δεν το σεβαστικα

sober
21/09/2007, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sotirios
Προφανώς υπάρχουν τουλάχιστον 2 κατηγορίες αρχάριων οδηγών (στο μυαλό). Αυτοί που θέλουν και έχουν την υπομονή να μάθουν, οι οποίοι μπορούν να οδηγησουν οτιδήποτε που λέει ο λόγος και αυτοί που ζουν με την ψευδαίσθηση οτι επειδή πηραν το δίπλωμα και την μηχανή ξέρουν να οδηγάνε. Ελπίζω η πλειοψηφία να είναι στη πρώτη κατηγορία. Εγώ μάλλον είμαι στην πρώτη αφού τον Μάρτη πήρα την πρώτη μου μηχανή cbf600sabs χωρίς να έχω απολύτως καμία ιδέα, ούτε από ποδήλατο και σήμερα μετά από 9500 χλμ μπορώ να πω πως ξέρω να οδηγάω, χωρίς αυτό να δημαίνει οτι μπορώ να παίρνω στροφές με 180 και τέτοιες μαλακίες. Σημασία έχει να φτάνουμε με ασφάλεια στον προορισμό μας χωρίς να είμαστε κίνδυνος για τον εαυτό μας ή τους άλλους και χωρίς να εμποδίζουμε κανέναν.

Βλέπω οτι μερικοί από αυτούς που έχουν την αντίληψη οτι από το τιποτα ή από παπί δεν μπορείς να πας ούτε στα 600cc εκτός του οτι κατηγορούν όσους το κάνουν,αντί να τους δώσουν σωστές συμβουλές, τους μπριζώνουν οτι και καλά ποιο το νόημα να πάρεις μια μηχανή και να πηγαίνεις σαν κότα. Αφήστε μας να αποκτήσουμε την εμπειρία σιγά σιγά δεν ενοχλούμε ούτε προκαλούμε τις τρομερές οδηγικές ικανότητες κανενός. Δεν έχουν όλοι οι οδηγοί μοτοσυκλέτας την πρόθεση να πηγαίνουν στους κόφτες ή να λέγονται χεράδες και να πηγαίνουν με 200 χαλαρά.

Cartman και κάποιοι άλλοι είστε λάθος. Το οτι κάποιος το πάει σιγά σιγα το μηχανάκι και δεν το σκίζει παρά μόνο στις ευθείες δεν σημαίνει πως "δεν το έχει". Ο άνθρωπος απλώς έχει αυτοέλεγχο και σύνεση και αν δεν αποκτήσει εμπειρία δεν ματαχειρίζεται την μηχανή επιπόλαια, με τον καιρό στρώνει και οδηγάει με φυσιολογικούς ρυθμούς.

Εν τέλη άποψή μου είναι οτι όλα είναι στον οδηγό. Αν κάποιος έχει την διάθεση και την σύνεση είναι ικανός να οδηγήσει ΤΑ ΠΑΝΤΑ και ΧΩΡΙΣ ΣΟΒΑΡΟ ΚΙΝΔΥΝΟ ΑΤΥΧΗΜΑΤΟΣ. Απλώς υπάρχουν άνθρωποι που έχουν αυτή την αίσθηση και κάποιοι που έχουν αυτή την ψευδαίσθηση.



Αμα διαβασεις πιο προσεκτικα αυτα που ποσταρα 8α καταλαβεις οτι δεν ειμαι υπερ των χεραδων και οτι συμφωνουμε ...

:rolleyes:

cartman
21/09/2007, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sotirios
Προφανώς υπάρχουν τουλάχιστον 2 κατηγορίες αρχάριων οδηγών (στο μυαλό). Αυτοί που θέλουν και έχουν την υπομονή να μάθουν, οι οποίοι μπορούν να οδηγησουν οτιδήποτε που λέει ο λόγος και αυτοί που ζουν με την ψευδαίσθηση οτι επειδή πηραν το δίπλωμα και την μηχανή ξέρουν να οδηγάνε. Ελπίζω η πλειοψηφία να είναι στη πρώτη κατηγορία. Εγώ μάλλον είμαι στην πρώτη αφού τον Μάρτη πήρα την πρώτη μου μηχανή cbf600sabs χωρίς να έχω απολύτως καμία ιδέα, ούτε από ποδήλατο και σήμερα μετά από 9500 χλμ μπορώ να πω πως ξέρω να οδηγάω, χωρίς αυτό να δημαίνει οτι μπορώ να παίρνω στροφές με 180 και τέτοιες μαλακίες. Σημασία έχει να φτάνουμε με ασφάλεια στον προορισμό μας χωρίς να είμαστε κίνδυνος για τον εαυτό μας ή τους άλλους και χωρίς να εμποδίζουμε κανέναν.

Βλέπω οτι μερικοί από αυτούς που έχουν την αντίληψη οτι από το τιποτα ή από παπί δεν μπορείς να πας ούτε στα 600cc εκτός του οτι κατηγορούν όσους το κάνουν,αντί να τους δώσουν σωστές συμβουλές, τους μπριζώνουν οτι και καλά ποιο το νόημα να πάρεις μια μηχανή και να πηγαίνεις σαν κότα. Αφήστε μας να αποκτήσουμε την εμπειρία σιγά σιγά δεν ενοχλούμε ούτε προκαλούμε τις τρομερές οδηγικές ικανότητες κανενός. Δεν έχουν όλοι οι οδηγοί μοτοσυκλέτας την πρόθεση να πηγαίνουν στους κόφτες ή να λέγονται χεράδες και να πηγαίνουν με 200 χαλαρά.

Cartman και κάποιοι άλλοι είστε λάθος. Το οτι κάποιος το πάει σιγά σιγα το μηχανάκι και δεν το σκίζει παρά μόνο στις ευθείες δεν σημαίνει πως "δεν το έχει". Ο άνθρωπος απλώς έχει αυτοέλεγχο και σύνεση και αν δεν αποκτήσει εμπειρία δεν ματαχειρίζεται την μηχανή επιπόλαια, με τον καιρό στρώνει και οδηγάει με φυσιολογικούς ρυθμούς.

Εν τέλη άποψή μου είναι οτι όλα είναι στον οδηγό. Αν κάποιος έχει την διάθεση και την σύνεση είναι ικανός να οδηγήσει ΤΑ ΠΑΝΤΑ και ΧΩΡΙΣ ΣΟΒΑΡΟ ΚΙΝΔΥΝΟ ΑΤΥΧΗΜΑΤΟΣ. Απλώς υπάρχουν άνθρωποι που έχουν αυτή την αίσθηση και κάποιοι που έχουν αυτή την ψευδαίσθηση.


Φίλε αν μπορείς να μου πείς με σιγουριά ότι σε αυτά τα 9500 χλμ δεν κινδύνευσες από την απειρία σου καθόλου (κάτι δύσκολο να πιστέψω), ούτε κινδύνευσαν άλλοι από σένα, τότε Μπράβο σου αλλά να σου πώ ότι αποτελείς εξαίρεση. Ή έχεις απίστευτο αυτοέλεγχο ή απλά δεν σου έτυχε κάτι. Προσπάθησε να καταλάβεις ότι άμα σου είχε πεταχτεί κάτι στον δρόμο με το cbf600sabs στα πρώτα χλμ σου μαζί του, δεν νομίζω να έλεγες αυτά που λές τώρα εδώ. Μην σου πώ μπορεί να το πούλαγες κιόλας και να έλεγες το κλασσικό: "Οι μηχανές είναι επικίνδυνες να οδηγάτε αμάξια" :sick:

Α και κάτι άλλο φίλε: άλλο το πάω σιγά κατ`επλογήν (ενώ το έχω) επειδή έχω αυτοέλεγχο και σύνεση και άλλο το πάω σιγά αναγκαστικά (ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ το έχω) αλλά έχω αυτοέλεγχο και σύνεση...


Ελπίζω να με κατάλαβες...

:beer: :beer: :beer:

Sotirios
21/09/2007, 11:32
Φυσικά και κινδύνεψα από απειρία μου αλλά επειδή η λογική με κρατούσε σε λογικά πλαίσια ταχύτητας κλίσεων κλπ δεν έγινε κανένα απολύτως κακό. Φυσικά και μου έπεσε η μηχανή επειδή έσβησε αλλά επειδή ο "φόβος" του πρωτάρη με είχε γενικώς συγκρατημένο δε έπαθα ούτε εγώ ούτε η μηχανή τίποτα. Φυσικά και στον οποιονδήποτε λέω οτι οι μηχανές αν δεν προσέχεις είναι επικίνδυνες. Το πρώτο πράγμα που άρχισα να διαβάζω σε αυτό το site ήταν τα στραβά και ανάποδα για να δω τι γίνεται στα ατυχήματα με μηχανές και το δεύτερο το πως στρίβει-τεχνικές. Αν περίσευαν χρήματα εκτός από προστατευτικό εξοπλισμό θα έκανα και κανα μάθημα ασφαλούς οδήγησης. Το θέμα είναι να αφήνουμε όσο το δυνατόν λιγότερα στην τύχη.

Το αν το χει κάποιος η δεν το χει είναι μεγάλο παραμύθι γιατί απλά στην αρχή κανείς δεν το'χει. Δεν μιλάω μόνο για μηχανές αλλά για τα πάντα. Πάντα υπάρχει η πρώτη φορά και κανείς δεν το'χει, στο αυτοκίνητο στο φορτηγό στο σεξ στις σχέσεις παντού.

cartman
21/09/2007, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sotirios
Φυσικά και κινδύνεψα από απειρία μου αλλά επειδή η λογική με κρατούσε σε λογικά πλαίσια ταχύτητας κλίσεων κλπ δεν έγινε κανένα απολύτως κακό. Φυσικά και μου έπεσε η μηχανή επειδή έσβησε αλλά επειδή ο "φόβος" του πρωτάρη με είχε γενικώς συγκρατημένο δε έπαθα ούτε εγώ ούτε η μηχανή τίποτα. Φυσικά και στον οποιονδήποτε λέω οτι οι μηχανές αν δεν προσέχεις είναι επικίνδυνες. Το πρώτο πράγμα που άρχισα να διαβάζω σε αυτό το site ήταν τα στραβά και ανάποδα για να δω τι γίνεται στα ατυχήματα με μηχανές και το δεύτερο το πως στρίβει-τεχνικές. Αν περίσευαν χρήματα εκτός από προστατευτικό εξοπλισμό θα έκανα και κανα μάθημα ασφαλούς οδήγησης. Το θέμα είναι να αφήνουμε όσο το δυνατόν λιγότερα στην τύχη.

Το αν το χει κάποιος η δεν το χει είναι μεγάλο παραμύθι γιατί απλά στην αρχή κανείς δεν το'χει. Δεν μιλάω μόνο για μηχανές αλλά για τα πάντα. Πάντα υπάρχει η πρώτη φορά και κανείς δεν το'χει, στο αυτοκίνητο στο φορτηγό στο σεξ στις σχέσεις παντού.

Καλά ρε φίλε δεν διαφωνούμε και πολύ. Απλά εγώ λέω ότι εσύ ας πούμε κινδύνευσες περισσότερο από εμένα που είχα παπί και 125 πρίν πάω στο FZ6. Εμένα δεν μου έπεσε ούτε μου έσβησε ας πούμε χωρίς να λέω ότι είμαι καλύτερος από εσένα σε κάτι προς θεού. Απλά ήξερα 2-3 πράματα περισσότερα όταν έκατσα στην σέλλα του 1η φορά! Είναι και θέμα τύχης φυσικά...

Και το ότι ασχολήθηκες και έμαθες είναι υπέρ σου και μπράβο σου. Σου ξαναλέω όμως ότι ΔΕΝ το κάνουν όλοι. Άσε που το cbf δεν είναι ss αλλά αρκετά πιο ήρεμο. Σκέψου από το τπτ να πάει κάποιος σε 600 με 95+ άλογα...αν δεν ασχοληθεί ρε φίλε να μάθει ΝΑΙ είναι επικύνδυνος και για τον εαυτό του και για τους άλλους!!!

Τέλος πάντων γνώμη μου...

Α και δεν κράζω/κράζουμε κανένα φίλε ούτε κατηγορώ/κατηγορούμε όπως είπες! Ο καθένας ότι γουστάρει πέρνει και με τις ευχές μου!!! Ίσα ίσα συμβουλές δίνουμε για την δική του ασφάλεια αλλά και την δική μας. Επειδή φίλε με αφορά το να πάρει κάποιος άσχετος γρήγορη μηχανή και να αποτελεί κίνδυνο για μένα και τους δικούς μου ανθρώπους...

Και σου ξαναλέω δεν διαφωνούμε ...διάβασε καλά αυτά που είπαμε πρίν!!!




:beer: :beer: :beer: :beer:

Sotirios
21/09/2007, 12:26
Συμφωνούμε οτι δεν διαφωνούμε πολύ, πάνω κάτω άποψή μου οτι ο καθένας μπορεί να πάρει οτι θέλει και με σύνεση να οδηγήσει χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα και άποψή σου είναι οτι καλό είναι να υπάρχει "προυπηρεσία" για μεγαλύτερη ασφάλεια.
Το κατηγορώ μπορείς να το βάλεις και εντός εισαγωγικών. Σίγουρα όσα λέγονται είναι για ενημέρωση των ενδιαφερομένων μιας και εμείς για την πάρτη μας οτι ήταν να κάνουμε το κάναμε .:)

:beer: :beer: :beer:

cartman
21/09/2007, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sotirios
Συμφωνούμε οτι δεν διαφωνούμε πολύ, πάνω κάτω άποψή μου οτι ο καθένας μπορεί να πάρει οτι θέλει και με σύνεση να οδηγήσει χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα και άποψή σου είναι οτι καλό είναι να υπάρχει "προυπηρεσία" για μεγαλύτερη ασφάλεια.
Το κατηγορώ μπορείς να το βάλεις και εντός εισαγωγικών. Σίγουρα όσα λέγονται είναι για ενημέρωση των ενδιαφερομένων μιας και εμείς για την πάρτη μας οτι ήταν να κάνουμε το κάναμε .:)

:beer: :beer: :beer:

:beer: :beer: :beer:

:smokin:

idi
21/09/2007, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimokritos
γιατί το Ζ είναι ένα πολύ όμορφο μηχανάκι γυμνό, δυνατό σε σχέση με τον ανταγωνισμό και ταιριάζει πολύ ωραία έξω από την καφετέρια. γιαυτό και το προτιμούν οι εφφετζίδες κάνγκουρες που δεν τους θεωρώ μοτοσυκλετιστές.

δεν θέλω να προσβάλλω τους κατόχους Ζ, μόνο μια μερίδα αγοραστών του, που όλοι κατακρίνουμε. :wave2:

κανε μια βολτα στα μεγαρα σε κανα track day και δες ποσα Ζ θα δεις μεσα στη πιστα ...και μετα συγκρινε τον αριθμο τους με τα υπολοιπα "γυμνα" που θα δεις.... μονο αυτο και τελος....

αμα δε ξερετε να μη μιλατε.+_

cartman
21/09/2007, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
κανε μια βολτα στα μεγαρα σε κανα track day και δες ποσα Ζ θα δεις μεσα στη πιστα ...και μετα συγκρινε τον αριθμο τους με τα υπολοιπα "γυμνα" που θα δεις.... μονο αυτο και τελος....

αμα δε ξερετε να μη μιλατε.+_
Ο dimokritos ξέρει πολύ καλά τί λέει και μιλά για μια μερίδα κατόχων του Ζ και όχι όλους! Αυτό που λές εσύ μπορεί να είναι σωστό αλλά δεν αναιρεί αυτά που είπαμε εμείς...
Αφού τα βλέπουμε όλη μέρα μπροστά μας ρε φίλε! :a01:

HELLSPIRIT
21/09/2007, 13:48
ΕΙΧΑ ΚΑΠΟΤΕ FX125 ΚΑΙ ΠΗΡΑ FAZER 600'02 ΕΚΑΝΑ ΕΝΑ ΕΞΑΜΗΝΟ ΝΑ ΤΟ ΣΥΝΗΘΙΣΩ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΑΡΧΙΣΑ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΝΑ ΤΟ ΠΗΓΑΙΝΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΣΑΝ ΠΑΠΙ.ΜΗΝ ΜΑΣΑΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΨΑΧΝΕΙΣ ΤΑ ΟΡΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΕΠΕΚΤΕΙΝΕΙΣ ΣΑΝ ΟΔΗΓΟΣ ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΟΧΗΜΑΤΟΣ....:beer:

idi
21/09/2007, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από cartman
Ο dimokritos ξέρει πολύ καλά τί λέει και μιλά για μια μερίδα κατόχων του Ζ και όχι όλους! Αυτό που λές εσύ μπορεί να είναι σωστό αλλά δεν αναιρεί αυτά που είπαμε εμείς...
Αφού τα βλέπουμε όλη μέρα μπροστά μας ρε φίλε! :a01:

δηλ ο dimokritos ειδε 3 καγκουρες τη γειτονια του και εβγαλε το θεικο συμπερασμα αυτο? γιατι αν ερθει σε καποια απο τις βολτες του kawasaki-bikers.gr (αμα θες ελα τη Κυριακη στο γυρο της Ευβοιας που εχουμε οργανωσει) και δει ~20 αναβατες με Ζ750+1000 να ειναι ΥΠΟΔΕΙΓΜΑΤΑ καλου οδηγου, τι συμπερασμα θα βγαλει??????????????

cartman
21/09/2007, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
δηλ ο dimokritos ειδε 3 καγκουρες τη γειτονια του και εβγαλε το θεικο συμπερασμα αυτο? γιατι αν ερθει σε καποια απο τις βολτες του kawasaki-bikers.gr (αμα θες ελα τη Κυριακη στο γυρο της Ευβοιας που εχουμε οργανωσει) και δει ~20 αναβατες με Ζ750+1000 να ειναι ΥΠΟΔΕΙΓΜΑΤΑ καλου οδηγου, τι συμπερασμα θα βγαλει??????????????

Κοίτα δεν στηρίζομαι σε αυτά που λέει ο dimokritos αλλά σε αυτά που βλέπω εγώ! Κάγκουρες υπάρχουν με όλων των ειδών μηχανάκια. Οι μεγάλη πλειοψηφία είναι με γυμνά street. Πάρα πολλοί από αυτούς που βλέπω ΕΓΩ είναι με Z 750. Αυτό πρόσεξα.
Και η εξήγηση που έδωσε ο dimokritos ότι δηλαδή επειδή είναι πολύ όμορφο μηχανάκι (όχι τόσο για μένα αλλά γενικότερα είναι...) και δυνατό, το προτιμούν οι τύποι των καφετεριών και αυτοί που απλά είναι για μόστρα και πήγαινε έλα από καφέ σε καφέ πιστεύω ισχύει.
Εσύ μπορεί να έχεις άλλη γνώμη, εγώ αυτό βλέπω...

Πίστεψε με χαίρομαι που ακούω για αναβατες με Ζ750+1000 (και γενικότερα)να ειναι ΥΠΟΔΕΙΓΜΑΤΑ καλου οδηγου. Αυτό τους τιμά...

Και για να μην με πάρεις για προκατηλημένο ή κάτι, έχω δεί παλικάρι με Ζ750 (ένα και μόνο ένα) με φούλ εξοπλισμό και ήταν άψογος...

:beer:

dimokritos
21/09/2007, 16:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
κανε μια βολτα στα μεγαρα σε κανα track day και δες ποσα Ζ θα δεις μεσα στη πιστα ...και μετα συγκρινε τον αριθμο τους με τα υπολοιπα "γυμνα" που θα δεις.... μονο αυτο και τελος....

αμα δε ξερετε να μη μιλατε.+_


ρε παιδιά ο dimokritos να μην απαντήσει??:confused:

ρε idi, γιατί αρπάζεσαι? όπως είπα δεν θέλω να προσβάλλω αυτούς που έχουν Ζ και ούτε αμφισβητώ της ικανότητες και της μοτοσυκλετιστικής παιδέιας όλων. για μια μικρή μερίδα λέω την κάφρων λέω που προτιμούν το Ζ για τους λόγους που ανέφερα.

και στο κάτω κάτω δεν μπορείς να ξέρεις στη "γειτονία" μου τι έχω δεί και τι όχι.

:wave2:

dimokritos
21/09/2007, 16:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από cartman
Κοίτα δεν στηρίζομαι σε αυτά που λέει ο dimokritos αλλά σε αυτά που βλέπω εγώ! Κάγκουρες υπάρχουν με όλων των ειδών μηχανάκια. Οι μεγάλη πλειοψηφία είναι με γυμνά street. Πάρα πολλοί από αυτούς που βλέπω ΕΓΩ είναι με Z 750. Αυτό πρόσεξα.
Και η εξήγηση που έδωσε ο dimokritos ότι δηλαδή επειδή είναι πολύ όμορφο μηχανάκι (όχι τόσο για μένα αλλά γενικότερα είναι...) και δυνατό, το προτιμούν οι τύποι των καφετεριών και αυτοί που απλά είναι για μόστρα και πήγαινε έλα από καφέ σε καφέ πιστεύω ισχύει.
Εσύ μπορεί να έχεις άλλη γνώμη, εγώ αυτό βλέπω...

Πίστεψε με χαίρομαι που ακούω για αναβατες με Ζ750+1000 (και γενικότερα)να ειναι ΥΠΟΔΕΙΓΜΑΤΑ καλου οδηγου. Αυτό τους τιμά...

Και για να μην με πάρεις για προκατηλημένο ή κάτι, έχω δεί παλικάρι με Ζ750 (ένα και μόνο ένα) με φούλ εξοπλισμό και ήταν άψογος...

:beer:

φίλε μου δε χρειάζεται να το ψηρίζουμε άλλο. αυτό που είχαμε να πούμε και οι 2, το είπαμε. απο κεί και πέρα επαναλαμβανόμαστε. :beer:

idi
21/09/2007, 16:19
φιλε μου δεν το ειπα για να μαλώσουμε, απλα με ενοχλεί αυτος ο τσουβαλιασμος ολων των Ζεταδων...

Ευπρόσδεκτοι και οι δυο σας (και ολοι οι μοτοσυκλετιστές) στις βολτες μας να γνωριστούμε απο κοντα ...ισως αλλάξετε γνωμη για μας τα "καγκουρια με τα Ζ"
:beer:

dimokritos
21/09/2007, 16:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
φιλε μου δεν το ειπα για να μαλώσουμε, απλα με ενοχλεί αυτος ο τσουβαλιασμος ολων των Ζεταδων...

Ευπρόσδεκτοι και οι δυο σας (και ολοι οι μοτοσυκλετιστές) στις βολτες μας να γνωριστούμε απο κοντα ...ισως αλλάξετε γνωμη για μας τα "καγκουρια με τα Ζ"
:beer:

αν είναι δυνατόν να θέλει κάποιος απο μας να μαλώνει χωρίς ουσιαστική αιτία.

αυτό ακριβώς παλεύω να πώ τόση ώρα, ότι κανείς δεν τσουβαλιάζει τους Ζαδες, ούτε τους θεωρούμε καγκούρια. αλίμονο αν κρίναμε τον καθένα από αυτό που οδηγεί :nono:. τα καγκούρια κατακρίνουμε που η μαμά kawasaki τους έδωσε λόγο να προτιμήσουν σε κάποιο βαθμό το Ζ από άλλα γυμνα. :beer: :beer: :wave2:

ΥΓ α ρε cartman τι φωτιές έβαλες..:lol: (έχεις ωραίο όμως μηχανάκι και δε πειράζει..)

cartman
21/09/2007, 20:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimokritos

ΥΓ α ρε cartman τι φωτιές έβαλες..:lol: (έχεις ωραίο όμως μηχανάκι και δε πειράζει..)
Θένκσ μαν!! :beer:

Ναι ναι όντως δεν ήταν επί του παρόντος!!! :blush:

Κάγκουρες δυστυχώς υπάρχουν άπειροι με αμάξια ποδήλατα μηχανές πατίνια πεζοί ό,τι θές. Είναι απλά θέμα παιδείας και όχι του τί οδηγεί ο καθένας.

Ελπίζω να σε δώ ρε IDI σε καμιά βόλτα να τα πούμε και από κοντά, αν και είμαι νέος εγώ και δεν ξέρω αν μπορώ να ακολουθήσω τα Ζ... :look:


:smokin:


:beer: :beer:

ΜΟΖΑΡΤ
21/09/2007, 20:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από cartman
Θένκσ μαν!! :beer:

Ναι ναι όντως δεν ήταν επί του παρόντος!!! :blush:

Κάγκουρες δυστυχώς υπάρχουν άπειροι με αμάξια ποδήλατα μηχανές πατίνια πεζοί ό,τι θές. Είναι απλά θέμα παιδείας και όχι του τί οδηγεί ο καθένας.

Ελπίζω να σε δώ ρε IDI σε καμιά βόλτα να τα πούμε και από κοντά, αν και είμαι νέος εγώ και δεν ξέρω αν μπορώ να ακολουθήσω τα Ζ... :look:


:smokin:


:beer: :beer:
κυριακη πρωι 9.30 στα δευτερα διοδια προς χαλκιδα θα δεις πολλα z.ο προορισμος ειναι αγιος και μετα αιδηψο.σε περιμενουμε.ο idi ειναι ενας με z1000 με παρα πολλα αξεσουαρ και χωρις τριχα στο κεφαλι του.συνηθως μαζι του φοραει την evi :rotflmao: :rotflmao: οποτε θα τους γνωρισεις.
τραβα να τους μιλησεις και αν σου πει καλημερα τοτε σε συμπαθησε :rotflmao: :rotflmao:

cartman
21/09/2007, 21:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΟΖΑΡΤ
κυριακη πρωι 9.30 στα δευτερα διοδια προς χαλκιδα θα δεις πολλα z.ο προορισμος ειναι αγιος και μετα αιδηψο.σε περιμενουμε.ο idi ειναι ενας με z1000 με παρα πολλα αξεσουαρ και χωρις τριχα στο κεφαλι του.συνηθως μαζι του φοραει την evi :rotflmao: :rotflmao: οποτε θα τους γνωρισεις.
τραβα να τους μιλησεις και αν σου πει καλημερα τοτε σε συμπαθησε :rotflmao: :rotflmao:

Ευχαριστώ για την πρόσκληση παιδιά αλλά από Πάτρα που μένω δύσκολο να έρθω και όπως είπα είμαι και νέος...σκέψου ότι ταξίδι εθνική δεν έχω κάνει ακόμη...

Θα το κανονίσουμε άλλη φορά...

:wave2:

project.breeze
21/09/2007, 21:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από cartman
...σκέψου ότι ταξίδι εθνική δεν έχω κάνει ακόμη...



Να η ευκαιρία σου λοιπόν.Για όλα υπάρχει η πρώτη φορά:wave2:

Nikoskazer2000
21/09/2007, 23:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sotirios
Προφανώς υπάρχουν τουλάχιστον 2 κατηγορίες αρχάριων οδηγών (στο μυαλό). Αυτοί που θέλουν και έχουν την υπομονή να μάθουν, οι οποίοι μπορούν να οδηγησουν οτιδήποτε που λέει ο λόγος και αυτοί που ζουν με την ψευδαίσθηση οτι επειδή πηραν το δίπλωμα και την μηχανή ξέρουν να οδηγάνε...

Αυτό παρατηρώ δυστυχώς κι' εγω οσο περνάει ο καιρός και πλησιένουν τ' ατυχήματα. :(

vassilis88
21/09/2007, 23:59
ρε παιδια δν ειναι ευκολο να γινεται η μεταβαση που λετε η ομαλη ετσι ευκολα. μπαινουν λεφτα στη μεση κ μπαινει πανω απ ολα η καυλα. δν μπορεις να χεις ενα Χ ποσο κ να πεις θα δωσω τα μισα να μαθω για κανα χρονο σε καποιο μτχ φιλικο μηχανακι κ μετα να περιμενεις, θα τα δωσεις απ την αρχη ολα να παρεις αυτο που θες.

Nikoskazer2000
22/09/2007, 00:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από cartman
Κοίτα δεν στηρίζομαι σε αυτά που λέει ο dimokritos αλλά σε αυτά που βλέπω εγώ! Κάγκουρες υπάρχουν με όλων των ειδών μηχανάκια. Οι μεγάλη πλειοψηφία είναι με γυμνά street. Πάρα πολλοί από αυτούς που βλέπω ΕΓΩ είναι με Z 750. Αυτό πρόσεξα.
Και η εξήγηση που έδωσε ο dimokritos ότι δηλαδή επειδή είναι πολύ όμορφο μηχανάκι (όχι τόσο για μένα αλλά γενικότερα είναι...) και δυνατό, το προτιμούν οι τύποι των καφετεριών και αυτοί που απλά είναι για μόστρα και πήγαινε έλα από καφέ σε καφέ πιστεύω ισχύει.
Εσύ μπορεί να έχεις άλλη γνώμη, εγώ αυτό βλέπω...

Πίστεψε με χαίρομαι που ακούω για αναβατες με Ζ750+1000 (και γενικότερα)να ειναι ΥΠΟΔΕΙΓΜΑΤΑ καλου οδηγου. Αυτό τους τιμά...

Και για να μην με πάρεις για προκατηλημένο ή κάτι, έχω δεί παλικάρι με Ζ750 (ένα και μόνο ένα) με φούλ εξοπλισμό και ήταν άψογος...

:beer:

@Idi: Γιώργο καλά τα λέει ο Χρήστος, το ίδιο ακριβώς βλέπω κι' εγω (στα Χανιά τουλάχιστον) και ξέρεις πολύ καλά πόσο πολύ το γουστάρω το Ζ σαν μηχανάκι.
Φυσικά ομως και συμφωνώ και μαζί σου στα παραπάνω.

:beer:
:wave2:

cartman
22/09/2007, 02:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
@Idi: Γιώργο καλά τα λέει ο Χρήστος, το ίδιο ακριβώς βλέπω κι' εγω (στα Χανιά τουλάχιστον) και ξέρεις πολύ καλά πόσο πολύ το γουστάρω το Ζ σαν μηχανάκι.
Φυσικά ομως και συμφωνώ και μαζί σου στα παραπάνω.

:beer:
:wave2:
Ντάξ ρε παιδιά όλοι έχουμε κάποιο δίκαιο. Και ο Ιντι έχει δίκαιο αν νόμισε ότι θεωρούμε κάγκουρες όλους με Ζ - κάτι που φυσικά δεν παίζει...

Τέλος :smokin:

mixalakis
22/09/2007, 10:20
Η γνώμη μου για το ιδανικό ξεκίνημα ενός μοτοσυκλετιστή είναι:

1. Ξεκινάς από πολύ μικρή ηλικία με ποδήλατο! Κυκλοφορώντας στους δημόσιους δρόμους από μικρός αποκτάς σημαντική εμπειρία (αν την γλυτώσεις).
2. Στη συνέχεια πας σε ένα πενηνταράκι (παπί, σκούτερ, ή καλύτερα 50 μοτοσυκλετάκι), μόλις αποκτήσεις το δικαίωμα για δίπλωμα.
3. Μετά καλό είναι να πας σε ένα 250άρι, προτιμότερο είναι κάποιο on-off, για την απόκτηση εμπειρίας και συνήθειας με το μεγαλύτερο βάρος.
4. Το επόμενο βήμα είναι ένα μηχανάκι μεγαλύτερου κυβισμού, πάλι on-off.
5. Σε αυτό το στάδιο μπορεί να γίνει η μετάβαση σε street μηχανή μεσαίου κυβισμού (600-750) ακόμα και SS.
6. Από δω και πέρα νομίζω πως η συσσωρευμένη εμπειρία επιτρέπει την απόκτηση οποιασδοίποτε μοτοσυκλέτας ανεξάρτητα από τα κυβικά ή τον τύπο.

Αυτός πιστεύω πως είναι ο καταλληλότερος τρόπος για εισαγωγή στον χώρο της μοτοσυκλέτας και αυτόν έχω εφαρμόσει προσωπικά. Φυσικά αυτό δεν σημαίνει ότι όσοι ακολούθησαν αυτή τη διαδικασία είναι οπωσδοίποτε καλύτεροι οδηγοί, ούτε ότι δεν μπορεί κανείς να γίνει "χεράς" αλλιώς.
Απλά η ομαλή μετάβαση από κατηγορία σε κατηγορία εξασφαλίζει καλλύτερες πιθανότητες αποφυγής δυσάρεστων καταστάσεων, σε σχέση με αυτόν που ξαφνικά θέλει να γίνει Rossi.

cartman
22/09/2007, 11:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από mixalakis
Η γνώμη μου για το ιδανικό ξεκίνημα ενός μοτοσυκλετιστή είναι:

1. Ξεκινάς από πολύ μικρή ηλικία με ποδήλατο! Κυκλοφορώντας στους δημόσιους δρόμους από μικρός αποκτάς σημαντική εμπειρία (αν την γλυτώσεις).
2. Στη συνέχεια πας σε ένα πενηνταράκι (παπί, σκούτερ, ή καλύτερα 50 μοτοσυκλετάκι), μόλις αποκτήσεις το δικαίωμα για δίπλωμα.
3. Μετά καλό είναι να πας σε ένα 250άρι, προτιμότερο είναι κάποιο on-off, για την απόκτηση εμπειρίας και συνήθειας με το μεγαλύτερο βάρος.
4. Το επόμενο βήμα είναι ένα μηχανάκι μεγαλύτερου κυβισμού, πάλι on-off.
5. Σε αυτό το στάδιο μπορεί να γίνει η μετάβαση σε street μηχανή μεσαίου κυβισμού (600-750) ακόμα και SS.
6. Από δω και πέρα νομίζω πως η συσσωρευμένη εμπειρία επιτρέπει την απόκτηση οποιασδοίποτε μοτοσυκλέτας ανεξάρτητα από τα κυβικά ή τον τύπο.

Αυτός πιστεύω πως είναι ο καταλληλότερος τρόπος για εισαγωγή στον χώρο της μοτοσυκλέτας και αυτόν έχω εφαρμόσει προσωπικά. Φυσικά αυτό δεν σημαίνει ότι όσοι ακολούθησαν αυτή τη διαδικασία είναι οπωσδοίποτε καλύτεροι οδηγοί, ούτε ότι δεν μπορεί κανείς να γίνει "χεράς" αλλιώς.
Απλά η ομαλή μετάβαση από κατηγορία σε κατηγορία εξασφαλίζει καλλύτερες πιθανότητες αποφυγής δυσάρεστων καταστάσεων, σε σχέση με αυτόν που ξαφνικά θέλει να γίνει Rossi.

Φίλε έχεις δίκαιο (αν και υπερβάλλεις λίγο, μόνο την εμπειρία ενός παπιού/σκούτερ και ενός 250 να έχει κάποιος πιστεύω μια χαρά θα είναι), αλλά μόνο συμβουλές μπορείς να δώσεις σε αυτούς που έρχονται να αγοράσουν το μηχανάκι σου...απο`κεί και πέρα είναι δικό τους το κεφάλι...



:wave2:

Black hornet
22/09/2007, 12:47
Συγνώμη ρε παιδία που το ξαναλέω πάλι αλλά εγώ πιστεύω ότι ιδανικό ξεκίνημα ενός μοτοσικλετιστή είναι να εκπαιδεύσει το μυαλό του πρώτα και μετά να εκπαιδευτή επάνω στην μηχανή……

το τελευταίο που λέω είναι ένα μεγάλο θέμα βέβαια αλλά και εγώ σαν νέος οδηγός (τη νέος δηλαδή μωρό ακόμα λέμε) βλέπω και ακούω τα καλύτερα λόγια για αυτούς που πήγαν στα tracks days Μέγαρα η Σέρρες και παρακολούθησαν μαθήματα εκεί.


Είναι σίγουρα ένα βοήθημα και αυτό αλλά για πείτε μου κάτι με το αμάξι άμα είχαμε όλοι λεφτά και ας ήμασταν άπειρη οδηγεί θα παίρναμε ένα μικρό (και καλά με την λογική για να μάθουμε να οδηγούμε) η θα παίρναμε αυτό που μας άρεσε πιο πολύ άσχετα με την τιμή μου????


;)

cartman
22/09/2007, 16:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Black hornet
Συγνώμη ρε παιδία που το ξαναλέω πάλι αλλά εγώ πιστεύω ότι ιδανικό ξεκίνημα ενός μοτοσικλετιστή είναι να εκπαιδεύσει το μυαλό του πρώτα και μετά να εκπαιδευτή επάνω στην μηχανή……

το τελευταίο που λέω είναι ένα μεγάλο θέμα βέβαια αλλά και εγώ σαν νέος οδηγός (τη νέος δηλαδή μωρό ακόμα λέμε) βλέπω και ακούω τα καλύτερα λόγια για αυτούς που πήγαν στα tracks days Μέγαρα η Σέρρες και παρακολούθησαν μαθήματα εκεί.


Σωστά φιλε. Τα σχολεία ασφαλούς οδήγησης είναι το ιδανικό ξεκίνημα και γενικά όλοι μας πρέπει να τα παρακολουθήσουμε, αλλά λόγω του ότι δεν γίνονται σε όλες τις πόλεις (όπως και πίστες) και το ότι κοστίζουν (χωρίς να λέω ότι δεν τα αξίζουν τα λεφτά τους) τελικά πολλοί το αναβάλλουμε (και λάθος μας). Έτσι η συντριπτική πλειοψηφία, όπως και εγώ φυσικά, πρώτα βγαίνει στους δρόμους με τις μηχανές και μετά πάνε στα σχολεία (και αν...).

Γι`αυτό λέμε σε όλους να διαβάσουν τουλάχιστον 2-3 πράγματα όπως τεχνικές ασφαλούς οδήγησης από το φόρουμ και από άλλες πηγές πρίν βγούν στους δρόμους!


Αρχικά δημιουργήθηκε από Black hornet

... αλλά για πείτε μου κάτι με το αμάξι άμα είχαμε όλοι λεφτά και ας ήμασταν άπειρη οδηγεί θα παίρναμε ένα μικρό (και καλά με την λογική για να μάθουμε να οδηγούμε) η θα παίρναμε αυτό που μας άρεσε πιο πολύ άσχετα με την τιμή μου????


;)

Μην συγκρίνεις τέτοιες καταστάσεις ρε μαν επειδή το αμάξι και 200 άλογα να έχει μπορείς ευκολότερα να το οδηγήσεις από μια μηχανή και χωρίς να κινδυνεύεις και τόσο. Εκτός αυτού όμως και στην περίπτωση που λές πάλι είναι λανθασμένη κίνηση η αγορά ασπούμε του skyline :smokin: από κάποιον άσχετο οδηγό επειδή είναι ΠΟΛΥ πιθανό να το τρακάρει, να το γρατσουνίσει, να το καρφώσει σε καμιά κολώνα, να του φύγει σε καμιά στροφή κ.τ.λ. Γενικά τα ίδια ισχύουν και εδώ...άρα πέρνεις ένα Lada 1300 του `86 :eyepop: και μαθαίνεις και είσαι και λεβέντης!!!





:beer: :beer: :beer:

mixalakis
24/09/2007, 08:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από cartman
Φίλε έχεις δίκαιο (αν και υπερβάλλεις λίγο, μόνο την εμπειρία ενός παπιού/σκούτερ και ενός 250 να έχει κάποιος πιστεύω μια χαρά θα είναι), αλλά μόνο συμβουλές μπορείς να δώσεις σε αυτούς που έρχονται να αγοράσουν το μηχανάκι σου...απο`κεί και πέρα είναι δικό τους το κεφάλι...



:wave2:

Μπορεί να υπερβάλλω λίγο αλλά έγραψα τα στάδια που θεωρώ ιδανικά και για να πω την αλήθεια ο λόγος που ακολούθησα σχεδόν κάθε βήμα ήταν και οικονομικός!

Αν είχα τα χρήματα νωρίτερα πιθανώς να αγόραζα μεγαλύτερη μηχανή πηδώντας κατηγορίες!:)