PDA

View Full Version : BoΜΒΑ ΣΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ !!!



lamogio
20/09/2007, 15:17
Σύμφωνα με τα ξένα ειδησεογραφικά πρακτορεία, η FIM (παγκόσμια ομοσπονδία μοτοσυκλέτας) πρόκειται να συνεδριάσει μέσα στην επόμενη εβδομάδα με αντικείμενο συζήτησης την αφαίρεση του περυσινού πρωταθλήματος των MOTO GP από τον Nicky Hayden.

Η πρόταση κατατέθηκε από δύο μέλη της ομοσπονδίας και με το σκεπτικό ότι:
1. Ο περυσινός παγκόσμιος πρωταθλητής δεν αναδείχθηκε πρωταθλητής μέσα από ένα ανταγωνιστικό πρωτάθλημα αλλά μετά από αλλεπάλληλα συμβάντα τα οποία τον ωφέλησαν.
2. Η ανάδειξή του ως πρωταθλητή (με τον τρόπο που αυτή έγινε), μειώνει την αξιοπιστία του αγωνίσματος.
3. Αντικειμενικά κριτήρια, μέσα σε αυτά και οι εφετινές του αποδόσεις, δείχνουν ότι τα προηγούμενα έχουν βάση, όντας μάλιστα ο πρώτος οδηγός της ομάδας (ΗΟΝDΑ).
4. Τέτοια φαινόμενα, υποβιβάζουν το άθλημα με ο,τι αυτό συνεπάγεται, ειδικότερα σε σχέση με ανταγωνιστικά σπορ (FORMULA 1), στα οποία οι πρόσφατες αποφάσεις (εξοντωτική ποινή στη MC LAREN), δείχνουν ότι στα μηχανοκίνητα σπορ απαιτούνται γενναίες αποφάσεις για την προστασία της αξιοπιστίας τους.

Η πρόταση των δύο μελών να συζητηθεί το θέμα στην ολομέλεια έγινε δεκτή και αναμένεται η συνεδρίαση να γίνει στην έδρα της ομοσπονδίας (Γενεύη) το πολύ σε μία εβδομάδα.

Προς το παρόν αντιδράσεις υπήρξαν μόνο από την ομάδα που ο οδηγός της κατέκτησε το εν λόγω πρωτάθλημα (HONDA) και από κανένα οδηγό.

Αξιοσημείωτο είναι ότι η πρόταση των δύο μελών είναι απλά να αφαιρεθεί ο τίτλος και όχι να απονεμηθεί σε άλλον οδηγό (π.χ. τον δεύτερο της τελικής κατάταξης), ζητείται δηλαδή να θεωρηθεί ως σαν να μην έγινε το περυσινό πρωτάθλημα.

Περισσότερα στο επίσημο σάιτ της FIM.

taxydromos
20/09/2007, 15:27
επιτελους,συνηδητοποιησαν ποια ειναι η αξια του βλαχαδερου....ποτε δεν ειναι αργα...:D

sniper
20/09/2007, 15:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamogio
.....


Είναι αστείοι οι τύποι..... ΟΚ δεν το άξιζε αλλά αφου υπάρχει το σύστημα της βαθμολογίας κι όχι τι ψηφίζει ο κόσμος, η πρόταση είναι τουλάχιστον αστεία...

Αν αληθεύει δλδ... μπορείς να δώσεις το λινκ της FIM γιατί δεν το βρίσκω.

super_toto
20/09/2007, 15:29
Πρωταπριλία είναι ? Αδυνατώ να το πιστέψω μόνο στην F1 γίνονται αυτά και μάλιστα για υπαρκτούς λόγους.

gcrook
20/09/2007, 15:33
Μου φαινεται εντελως ακραιο και χαζο.
Δηλαδη με το ιδιο σκεπτικο αν φαει τωρα ο στονερ 4 φορες τα μουτρα του λογω ελαστικων η κινητηρα και περασει ο Ροσι μπροστα θα πρεπει να απονεμηθει ο τιτλος η στον Στονερ η σε κανεναν.

Οι αγωνες ετσι ειναι δυστυχως.
Πρωτος βγαινει αυτος που εχει μαζεψει τους πιο πολλους ποντους.
Ειναι μια συλλογικη προσπαθεια.
Αλλιως θα καναμε δημοψηφισμα.

Και αν το περσινο πρωταθλημα δεν ηταν ανταγωνιστικο, τοτε με βαση αυτα που βλεπουμε στο φετινο θα επρεπε να ειχαν κατεβασει τα ρολλα ηδη.

Επισης η Φ1 τι σχεση εχει;
Εκει μιλαμε καθαρα για θεμα βιομηχανικης κατασκοπειας...

vassilis88
20/09/2007, 15:36
WTF?

δν βλεπουν ποσο σκατα τα κανανε με τα 800, λενε κ μη ανταγωνιστικο το 2006.

αποκλειεται να γινει κατι τετοιο!

road spirit
20/09/2007, 15:40
:a31:

lamogio
20/09/2007, 15:51
Σόρι ρε γκάις αλλά με τη δίνει αυτός ο άνθρωπας.

Κάμνω υπομονή ένα χρόνο σχεδόν, έπρεπε να περιμένω την πρωταπριλιά αλλά δε μπόρεσα άλλο.

Ελεγα, κάτσε ρε παιδί μου λίγο, μπορεί να αξίζει ο άνθρωπος.

Αλλά….
Αυτός είναι όνειδος για το άθλημα.
Είναι κολοκύθας, άχρηστος, παμμίσητος, παναχώνευτος, τριμάλαξ και βάλε.
Ας το ‘παιρνε πέρυσι κάποιος άλλος, οποιοσδήποτε κι ας μην ήταν ο ρόσι, ας το ‘παιρνε και η θειά μου η Μαγδάλω αλλά όχι αυτός.

Το κερατό μου μέσα ένα χρόνο και με τη δίνει ακόμα, ο άχρηστος, το βλήτο που συνωμότησε το σύμπαν για να βγει το βλαμμένο πρωταθλητής.:sad:

Η περυσινή χρονιά θα καταγραφεί στους αιώνες σαν όνειδος για κάθε μηχανοκίνητο και μη σπορ εξ αιτίας του χατζηπαπάρα.

Ναι, αν υπάρχει δικαιοσύνη πρέπει να του αφαιρεθεί το πρωτάθλημα, το δίπλωμα, το δικαίωμα να ξανατρέξει (με μηχανάκι), μερικά βασικά όργανα και δεν ξέρω γω τι άλλο.:mad:

Ασταδιάλα πια, δε μπορώ να τονε βλέπω μαζί με τους άλλους μέσα σε πίστα.

Ουφ!
Ξαλάφρωσα (κάπως), βαράτε όσο θέλετε.:lol:

Kαλά ντε, σόρι είπαμε



:beer: :beer: :beer: :beer:
εδώ που τα λέμε σαν ιδέα καλή δεν είναι; θα την προτείνω στη φια :lol:

sniper
20/09/2007, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamogio
..... θα την προτείνω στη φια

1. FIM

2. Χαλάρωσε λιγάκι τώρα.... αν έφτανες έστω και στην θεωρία αυτά που αυτός γνωρίζει θα ήσουν 10 φορές καλύτερος απ' ότι είσαι τώρα..... Αρχίσαμε όλοι και βρίζουμε αναβάτες που καβαλάνε αυτά τα μηχανάκια εκεί μέσα... Λες και εσυ μπορείς να κάνεις αυτά που κάνει αυτός.....

Αλλά της κοντής ψ@λής της φταίνε οι τρίχες.....

la_villa
20/09/2007, 17:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamogio
Σόρι ρε γκάις αλλά με τη δίνει αυτός ο άνθρωπας.

Κάμνω υπομονή ένα χρόνο σχεδόν, έπρεπε να περιμένω την πρωταπριλιά αλλά δε μπόρεσα άλλο.

Ελεγα, κάτσε ρε παιδί μου λίγο, μπορεί να αξίζει ο άνθρωπος.

Αλλά….
Αυτός είναι όνειδος για το άθλημα.
Είναι κολοκύθας, άχρηστος, παμμίσητος, παναχώνευτος, τριμάλαξ και βάλε.
Ας το ‘παιρνε πέρυσι κάποιος άλλος, οποιοσδήποτε κι ας μην ήταν ο ρόσι, ας το ‘παιρνε και η θειά μου η Μαγδάλω αλλά όχι αυτός.

Το κερατό μου μέσα ένα χρόνο και με τη δίνει ακόμα, ο άχρηστος, το βλήτο που συνωμότησε το σύμπαν για να βγει το βλαμμένο πρωταθλητής.:sad:

Η περυσινή χρονιά θα καταγραφεί στους αιώνες σαν όνειδος για κάθε μηχανοκίνητο και μη σπορ εξ αιτίας του χατζηπαπάρα.

Ναι, αν υπάρχει δικαιοσύνη πρέπει να του αφαιρεθεί το πρωτάθλημα, το δίπλωμα, το δικαίωμα να ξανατρέξει (με μηχανάκι), μερικά βασικά όργανα και δεν ξέρω γω τι άλλο.:mad:

Ασταδιάλα πια, δε μπορώ να τονε βλέπω μαζί με τους άλλους μέσα σε πίστα.

Ουφ!
Ξαλάφρωσα (κάπως), βαράτε όσο θέλετε.:lol:

Kαλά ντε, σόρι είπαμε



:beer: :beer: :beer: :beer:
εδώ που τα λέμε σαν ιδέα καλή δεν είναι; θα την προτείνω στη φια :lol:

εεε το μαλάκα
:lol: :lol: :lol:

τι είπε ρε
"Κάμνω υπομονή ένα χρόνο σχεδόν, έπρεπε να περιμένω την πρωταπριλιά αλλά δε μπόρεσα άλλο"
:rotflmao: :lol: :lol: :bawl:

πάντως και εγω δεν τον παω μια τον βλάκα

monarxis
20/09/2007, 19:00
καλη...



ποιος την σκεφτηκε?


105284

project.breeze
20/09/2007, 19:34
Δηλαδή στην Βαρκελώνη,στα εμπόδια των γυναικών θα έπρεπε με αυτή την λογική να αφαιρέσουν το μετάλλιο της Πατουλίδου επειδή η αθλήτρια που ήταν πρώτη σκόνταψε και έπεσε.Τί μ@λ@κίες είναι αυτές;

TROOPER
20/09/2007, 20:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
:a31:

+1

taxydromos
20/09/2007, 20:56
τυπικα εχετε δικιο..
αλλα ειναι αδικο στον πρωτο αγωνα κιολας στην ισπανια, ο ουστης ellias(δορυφορικη honda) να βγαζει εκτος πιστας τον vallentino και αυτος να τερματιζει 14ος την δευτερη χειροτερη θεση απο το ξεκινημα του!!

παρατηρηστε πως πανηγηρισε το βλαχαδερο την 3η θεση στο ποντιουμ...:yuck:


105291