PDA

View Full Version : προσβολη των ηγετων



airamhag
20/09/2007, 17:12
με αυτο τον τιτλο βρηκα το παρακατω αρθρο στο pathfinder..

προσβολη (http://tech.pathfinder.gr/tech/552376.html)

Η YouTube δήλωσε έτοιμη να συνεργαστεί με τις τουρκικές αρχές

Αγκυρα: Για δεύτερη φορά τους τελευταίους μήνες, δικαστήριο της Τουρκίας διέταξε τις εταιρείες τηλεπικοινωνιών να εμποδίσουν την πρόσβαση των χρηστών στο YouTube εξαιτίας βίντεο που προσβάλλουν τον Κεμάλ και πρόσωπα της σύγχρονης πολιτικής

Όπως μετέδωσε το πρακτορείο Anadolu, και αναμεταδίδει το Γαλλικό Πρακτορείο Ειδήσεων, η απόφαση ελήφθη έπειτα από καταγγελία κατοίκου της πόλης Σεβάστεια ότι το YouTube φιλοξενεί βίντεο χρηστών τα οποία δυσφημούν τον πατέρα της σύγχρονης Τουρκίας Μουσταφά Κεμάλ Ατατούρκ, τον πρόεδρο Αμπντουλάχ Γκιουλ, τον πρωθυπουργό Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν καθώς και το στρατό της χώρας.

Η απόφαση του δικαστηρίου διαβιβάστηκε στην Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών που θα αναλάβει την εφαρμογή της, κατ' εφαρμογή νόμου που απαγορεύει τη δυσφήμιση του Κεμάλ και του Τουρκισμού.

Η αμερικανική YouTube εξέδωσε γραπτή ανακοίνωση με την οποία δηλώνει έτοιμη να συνεργαστεί με τις τουρκικές αρχές για την επίλυση του θέματος.

Τον περασμένο Μάρτιο, η Turk Telecom, ο μεγαλύτερος πάροχος της χώρας, ενεργοποίησε φραγή στο YouTube εξαιτίας ενός βίντεο που προσέβαλλε τον Κεμάλ.
Το μέτρο ήρθη δύο ημέρες αργότερα όταν το επίμαχο βίντεο απομακρύνεται.

Φραγή στο Google από την Τεχεράνη

Στο πλαίσιο της συνεχιζόμενης επιχείρησης λογοκρισίας του Διαδικτύου, η κυβέρνηση του Ιράν εμποδίζει την πρόσβαση στη μηχανή αναζήτησης της Google, καθώς και στην υπηρεσία ηλεκτρονικού ταχυδρομείου Gmail.

«Είμαι σε θέση να επιβεβαιώσω ότι οι συγκεκριμένοι δικτυακοί τόποι φιλτράρονται» δήλωσε ο γραμματέας του Εθνικού Συμβουλίου Πληροφοριών, χωρίς να δώσει άλλες διευκρινίσεις.

Οι εταιρείες που παρέχουν πρόσβαση στο Διαδίκτυο υποχρεώνονται από την Τεχεράνη να φιλτράρουν το περιεχόμενο του παγκόσμιου ιστού με βάση μια σειρά από απαγορευμένες λέξεις-κλειδιά.

Χιλιάδες δικτυακοί τόποι και ιστολόγια, με αμφιλεγόμενο πολιτικό ή σεξουαλικό περιεχόμενο, παραμένουν απρόσιτα για τους Ιρανούς.

marulis
21/09/2007, 09:31
Η ελευθερία λόγου και η διακίνηση ιδεών και απόψεων συχνά καταλήγει σε ασυδοσία . αυτό δεν δικαιολογεί απαγόρευση στην πληροφορία. Ένα δημοκρατικό και με παιδία κράτος δεν κινδυνεύει από αυτές της πρακτικές . όταν έχεις ενεργούς και ενημερωμένους πολίτες διασφαλίζεις την θωράκιση της δημοκρατίας και της ιστορίας σου απέναντι σε οποιαδήποτε προπαγάνδα .
τώρα αν τα λογοκριμένα βίντεο ήταν σατιρικά το πράγμα καταντά γελοίο
καμία έκπληξη από την είδηση (δυστυχώς ).
:wave2:

airamhag
21/09/2007, 09:37
------------------------------
«Είμαι σε θέση να επιβεβαιώσω ότι οι συγκεκριμένοι δικτυακοί τόποι φιλτράρονται» δήλωσε ο γραμματέας του Εθνικού Συμβουλίου Πληροφοριών, χωρίς να δώσει άλλες διευκρινίσεις.
-----------------------------------

αυτο ειναι δημοκρατια
ή
γινεται για τη ομαλη λειτουργια της κοινωνιας/των πολιτων κλπ..


:confused: :confused:

marulis
21/09/2007, 10:11
Αυτό ακριβώς λέω γλυκιά μου . επειδή τα κράτη που αναφέρεσαι δεν φημίζονται για την δημοκρατική τους λειτουργία καταφεύγουν σε φασίστηκες πρακτικές . ακριβώς επειδή η σύσταση τους και διαχείριση τους στηρίζεται στην απαγόρευση και στον φανατισμό και όχι στη σωστή ενημέρωση των πολιτών τους και φυσικά όχι στην ελευθερία τους . δυστυχώς όμως αυτό δεν είναι κάτι άγνωστο:sad: :sad:

:wave2:

airamhag
21/09/2007, 10:20
θεωρεις οτι μονο αυτα τα κρατη εχουν τετοιου ειδους πολιτικες?
μηπως συμβαινει κ αλλου ? καλυμμενα ισως..

εγω πιστευω πως πολλες κοινωνιες.πολιτειες,λαοι..οπως θες πεστο..εχουν τα "αβατα" τους..

σαφως κ πιστευω πως πρεπει να υπαρχουν ορια..κ σιγουρα ο τροπος με το τον οποιο εκφραζεται καποιος εχει διαφορα..

μπερδεμενα τα λεω ε?:look:

marulis
21/09/2007, 10:39
Μια χαρά τα λες . ακριβώς αυτό εννοούσα με το πρώτο μου ποστ , αλλά το είπα με τρόπο για να μην ξεσηκώσω θύελλα εντος του φόρουμ. Και για να γίνω πιο σαφείς και τα υποτιθέμενα δημοκρατικά κράτη κάνουν το ίδιο απλά πιο καλυμμένο . ένα αντιπροσωπευτικό παράδειγμα ( το οποίο δεν είναι το μόνο): Fahrenheit 9/11

:wave2:

Ταξιδευτής
21/09/2007, 11:39
Οσο και να θελουν οι ανοητοι ..."δικτατορισκοι" διαφορων κρατων, το Δικτυο ΔΕΝ λογοκρινεται!

Αν θελει καποιος μπορει πανευκολα να μπει στο δικτυο με καποιο IP routing προγραμμα και να μην εχει κανενα περιορισμο η "φιλτραρισμα" ( :yuck: ) .... :wave2:

perastikos
21/09/2007, 11:58
Ή δηλώνεις έναν από τους εκατοντάδες proxy servers που κυκλοφορούν...

tai
21/09/2007, 16:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
θεωρεις οτι μονο αυτα τα κρατη εχουν τετοιου ειδους πολιτικες?
μηπως συμβαινει κ αλλου ? καλυμμενα ισως..

εγω πιστευω πως πολλες κοινωνιες.πολιτειες,λαοι..οπως θες πεστο..εχουν τα "αβατα" τους..

σαφως κ πιστευω πως πρεπει να υπαρχουν ορια..κ σιγουρα ο τροπος με το τον οποιο εκφραζεται καποιος εχει διαφορα..

μπερδεμενα τα λεω ε?:look: να ανησυχείς όταν σε προστατεύουν (για το καλό σου)
:rolleyes:

airamhag
21/09/2007, 16:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
να ανησυχείς όταν σε προστατεύουν (για το καλό σου)
:rolleyes:

κατι εχω υποψιαστει..( για αλλο θεμα ομως.:D .)φανταζομαι ...παρομοια ειναι αυτα ε?

fantacid
21/09/2007, 16:27
εχω ακουσει οτι κ στη κινα παιζει πολυ φιλτραρισμα αλλα χωρις να ξερω τι ακριβως κοβουν κ γιατι, αλλα φυσικα ο κοσμος του ιντερνετ μαθαινει να χρησημιποιει προξυ!!!


:winka:

Alchimistis
21/09/2007, 16:27
ναι γιατι εμεις πάμε πίσω....

Πόσες φορές δεν εχουν κατεβάσει πινακες ή εργα τέχνης επειδη λέει προσβάλει σύμβολα και τρέχα γυρευε

airamhag
21/09/2007, 16:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alchimistis
ναι γιατι εμεις πάμε πίσω....

Πόσες φορές δεν εχουν κατεβάσει πινακες ή εργα τέχνης επειδη λέει προσβάλει σύμβολα και τρέχα γυρευε

ακριβως σαυτο αναφερομαι πιο πανω..

που αρχιζει κ που σταματαει η ελευθερια εκφρασης?

κ ποσο ευκολα πισω απο την προασπιση της δημοκρατιας ή του αισθηματος προστασιας (οπως ειπε κ ο ΤΑΙ ) , παγιδευομαστε??



αρχικα σαν ειδηση , βιαστικα να χαρακτηρισω τον τροπο λειτουργιας του συστηματος σαυτες τις χωρες για την λογοκρισια τους..αλλα μετα σκεφτηκα πως..ισως να ειναι καπως διαφορετικα τα πραματα..