PDA

View Full Version : Τακάκια...



FASTER DRIVER
21/09/2007, 07:47
Προχθές άλλαξα σε ένα DL650 K5 στα 24000 χλμ τα τακάκια στο μπροστινό φρένο. Επέλεξα να βάλω Carbone Lorraine SBK 5 τα οποία είναι η ενδιάμεση πρόταση της εταιρίας και είνα για Supersport χρήση. Κόστος 70€.
Οι πρώτες εντύπωσεις πορόλο που δεν έχουν πατήσει ακόμα τα τακάκια είναι πολύ καλές. Έχεις πλέον πολύ καλή αίσθηση και προοδευτικότητα. Έχεις την αίσθηση ότι όσο πατάς το εμπρός τόσο φρενάρεις.

costas81
24/09/2007, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από FASTER DRIVER
Προχθές άλλαξα σε ένα DL650 K5 στα 24000 χλμ τα τακάκια στο μπροστινό φρένο. Επέλεξα να βάλω Carbone Lorraine SBK 5 τα οποία είναι η ενδιάμεση πρόταση της εταιρίας και είνα για Supersport χρήση. Κόστος 70€.
Οι πρώτες εντύπωσεις πορόλο που δεν έχουν πατήσει ακόμα τα τακάκια είναι πολύ καλές. Έχεις πλέον πολύ καλή αίσθηση και προοδευτικότητα. Έχεις την αίσθηση ότι όσο πατάς το εμπρός τόσο φρενάρεις.


Τα άλλαξες επειδη τελειωσαν η επειδη δεν σου άρεσαν?

Εμένα το μηχανάκι έχει 37,000 και τωρα τα βλεπω να ειναι στα τελευταία τους!

Από που τα πήρες?

Respect
24/09/2007, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
Τα άλλαξες επειδη τελειωσαν η επειδη δεν σου άρεσαν?

Εμένα το μηχανάκι έχει 37,000 και τωρα τα βλεπω να ειναι στα τελευταία τους!

Από που τα πήρες? Μου 'χει κάνει και εμένα εντύπωση!
Τα μπροστινά δε τελειώνουν λέμε! Εγώ τα ίδια θα βάλω όταν και αν ποτέ.. :lol:

apav
24/09/2007, 11:55
Η χρήση που τους κάνουμε είναι αυτή που καθορίζει την φθορά. :winka: Εθνική, χαλλλαρά χλμ, κλπ. :p

costas81
24/09/2007, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Η χρήση που τους κάνουμε είναι αυτή που καθορίζει την φθορά. :winka: Εθνική, χαλλλαρά χλμ, κλπ. :p


37,000 και τους εχω σκισει τα ματια!

Δεν τελειώνουν λέμε!

FASTER DRIVER
24/09/2007, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
Τα άλλαξες επειδη τελειωσαν η επειδη δεν σου άρεσαν?

Εμένα το μηχανάκι έχει 37,000 και τωρα τα βλεπω να ειναι στα τελευταία τους!

Από που τα πήρες?


Είχα ακόμα περιθώριο αλλά αποφάσισα να τα αλλαξώ γιατί είχα ακούσει καλά λόγια για τα τακάκια που έβαλα. Είναι αλήθεια ότι τα μπροστινά τακάκια δεν τελείωνουν εύκολα αλλά φοβάμαι ότι αυτό συμβαίνει γιατί δεν πατάμε συχνά και πολύ το εμπρός φρένο λόγω της κακής αίσθησης που έχει...
Τα πίσω τακάκια τα άλλαξα στα 15.000χλμ περίπου γιατί πάταγα πιο πολύ το πίσω και αυτό είναι περιέργο γιατί συνήθως αλλάζεις πρώτα τα εμπρός και μετά τα πίσω αφού ουσιαστικά φρενάρεις με το μπροστά φρένο.

Τα πήρα και τα έβαλα στο RIDER'S SHOP...

costas81
24/09/2007, 17:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από FASTER DRIVER
Είχα ακόμα περιθώριο αλλά αποφάσισα να τα αλλαξώ γιατί είχα ακούσει καλά λόγια για τα τακάκια που έβαλα. Είναι αλήθεια ότι τα μπροστινά τακάκια δεν τελείωνουν εύκολα αλλά φοβάμαι ότι αυτό συμβαίνει γιατί δεν πατάμε συχνά και πολύ το εμπρός φρένο λόγω της κακής αίσθησης που έχει...
Τα πίσω τακάκια τα άλλαξα στα 15.000χλμ περίπου γιατί πάταγα πιο πολύ το πίσω και αυτό είναι περιέργο γιατί συνήθως αλλάζεις πρώτα τα εμπρός και μετά τα πίσω αφού ουσιαστικά φρενάρεις με το μπροστά φρένο.

Τα πήρα και τα έβαλα στο RIDER'S SHOP...


Τα μπροστά τακάκια ειναι δυο και μοιράζουν την δύναμη του φρεναρίσματος!
Επίσης λόγω μεγαλύτερης διαμέτρου του δίσκου το τακάκι το μπροστινό ζορίζετε λιγότερο να σταματήσει τον δίσκο. Το πίσω επειδή ειναι πιο κοντά στον άξονα περιστροφής ζορίζεται περισσότερο για να ακινητοποιήσει τον τροχό.

Το πίσω δεν το πατάω αρκετά φαντάσου το άλλαξα στα 25,000χλμ και είχε κι άλλο απλά το άλλαξα προληπτικά και τα μπροστά με πολύ πίεση είναι τώρα στα 37,000

FASTER DRIVER
25/09/2007, 19:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
Τα μπροστά τακάκια ειναι δυο και μοιράζουν την δύναμη του φρεναρίσματος!
Επίσης λόγω μεγαλύτερης διαμέτρου του δίσκου το τακάκι το μπροστινό ζορίζετε λιγότερο να σταματήσει τον δίσκο. Το πίσω επειδή ειναι πιο κοντά στον άξονα περιστροφής ζορίζεται περισσότερο για να ακινητοποιήσει τον τροχό.

Το πίσω δεν το πατάω αρκετά φαντάσου το άλλαξα στα 25,000χλμ και είχε κι άλλο απλά το άλλαξα προληπτικά και τα μπροστά με πολύ πίεση είναι τώρα στα 37,000

Έχει μια λογική αυτό που λες αλλά και πάλι το εμπρός φρένο είναι διπλό και με μεγαλύτερους δίσκους όχι για να μην ''τρώει'' τα τακάκια αλλά γιατί να μπορεί να ανταπεξέλθει στο κύριο έργο του φρεναρίσματος. Μην ξεχνάμε επίσης ότι κατά την διάρκεια του φρεναρίσματος το βάρος μηχανής και αναβάτη πέφτει κυριώς στα εμπρός φρένα.

Παρόλα αυτά πάντως τα χιλιόμετρα αντικατάστασης που αναφέρεις είναι για μένα τουλάχιστον εντυπωσιακά...

lampros_fazer
25/09/2007, 19:58
Τα Carbone Lorraine είναι κορυφή..Ίσως τα καλύτερα τακάκια που υπάρχουν στην αγορά.. (και πιο ακριβά βέβαια απο τα υπόλοιπα)

costas81
26/09/2007, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από FASTER DRIVER
Έχει μια λογική αυτό που λες αλλά και πάλι το εμπρός φρένο είναι διπλό και με μεγαλύτερους δίσκους όχι για να μην ''τρώει'' τα τακάκια αλλά γιατί να μπορεί να ανταπεξέλθει στο κύριο έργο του φρεναρίσματος. Μην ξεχνάμε επίσης ότι κατά την διάρκεια του φρεναρίσματος το βάρος μηχανής και αναβάτη πέφτει κυριώς στα εμπρός φρένα.

Παρόλα αυτά πάντως τα χιλιόμετρα αντικατάστασης που αναφέρεις είναι για μένα τουλάχιστον εντυπωσιακά...


Ενοείτε ρε συ αυτο!!Δεν εχουν βαλει δυο δισκους μπροστα για να μην τελειωνουν τα τακακια αλλά για δυνατότερο φρενάρισμα και μεγαλύτερη απόδοση της θερμότητας που παράγεται προς το περιβάλλον.

Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα και την μεγαλύτερη διάρκεια στο κάθε τακάκι.Αυτό ενοούσα!


Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Τα Carbone Lorraine είναι κορυφή..Ίσως τα καλύτερα τακάκια που υπάρχουν στην αγορά.. (και πιο ακριβά βέβαια απο τα υπόλοιπα)


μήπως είναι πολύ σκληρά και φάνε πολύ γρήγορα τους δίσκους?

costas81
26/09/2007, 14:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από FASTER DRIVER

Τα πήρα και τα έβαλα στο RIDER'S SHOP...

κανα link τηλέφωνο έχουμε?

FASTER DRIVER
26/09/2007, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81


μήπως είναι πολύ σκληρά και φάνε πολύ γρήγορα τους δίσκους? [/B]

Θεωρούνται γενικά σκληρά τακάκια γιατί έχουν παράπανω μέταλλο στην σύσταση τους και ίσως να τρώνε λίγο παραπάνω τους δίσκους από τα μαλακά τακάκια που κυκλοφορούν. Το αποτέλεσμα που έχουν πάντως στο φρενάρισμα πιστεύω ότι είναι σημαντικότερο από το φάγωμα των δίσκων.
Θα ήθελα πάντως να μάθω αν κάποιος έχει αλλάξει δισκούς να μας πεις την εμπειρία του και την γνώμη του...

FASTER DRIVER
26/09/2007, 15:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
κανα link τηλέφωνο έχουμε?

Το μαγαζί είναι λίγο πριν τον Αλεξόπουλο στην Δημητρακοπούλου στο Κουκάκι. Το μαγαζί που το σύστησε φίλος που εμπιστεύομαι την γνώμη του και όπως αποδείχτηκε δεν έκανε λάθος.
Στο μαγαζί αυτό πέρα από αλυσίδα και τακάκια εμπρός έχω αλλάξει τακάκια πίσω, έχω κάνει εξαέρωση στα φρένα και έχω αλλάξει λάστιχα... και έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος...
Γενικά το συγκεκριμένο μαγαζί το εμπιστεύομαι σε ότι έχει να κάνει με τα περιφερειακά της μηχανής μου (αναρτήσεις, λάστιχα, φρένα )...

lampros_fazer
26/09/2007, 18:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
μήπως είναι πολύ σκληρά και φάνε πολύ γρήγορα τους δίσκους?
Don't know..Δεν ξέρω πόσο διαφορετική είναι η πάστα τους από τα μαμά..

Η carbonne lorraine ισχυρίζεται πολύ μικρή φθορά των δίσκων (να μου πεις ποιά λέει το αντίθετο.. :p )

Φίλε FASTER DRIVER πως και προτίμησες αυτά έναντι των A3..;Πόσο τα πήρες..;

costas81
11/10/2007, 10:24
ήρθε η ώρα να αλλάξω και εγώ τα τακάκια μπροστά!


για να ακούσω γνώμες!

Ferodo ή Carbone Lorraine?

d-s
11/10/2007, 14:01
EBC Double H Sintered, 90 Ε.

πολυ καλό "πρώτο" δάγκωμα.


ferodo(platinum) μονο για το πισω και αυτό εάν δε το δουλεύεις πολύ. ζεσταινεται και τελειώνει γρήγορα.

Vezouvios
21/11/2007, 23:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από d-s
EBC Double H Sintered, 90 Ε.

πολυ καλό "πρώτο" δάγκωμα.


ferodo(platinum) μονο για το πισω και αυτό εάν δε το δουλεύεις πολύ. ζεσταινεται και τελειώνει γρήγορα.


τα ΕBC παραγουν σφυριγμα!!!
δεν θα τα συνιστουσα!

erot
24/11/2007, 09:59
vriskomai sta 22.000 xlm kai thelo na allakso takakia empros piso kathos kai solinakia ypsilis .distixos eimai apo rethymno(zoniana) kai den vriskeis tipota.mipos gnorizei kaneis kana thlefono.efxaristo

Vezouvios
24/11/2007, 10:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από erot
vriskomai sta 22.000 xlm kai thelo na allakso takakia empros piso kathos kai solinakia ypsilis .distixos eimai apo rethymno(zoniana) kai den vriskeis tipota.mipos gnorizei kaneis kana thlefono.efxaristo


μπαφιδης μοτο!!!:rotflmao: :rotflmao:

erot
24/11/2007, 11:07
EXEI BREI KANEIS DISKOPLAKES APO MARGARITA GIA DL?
MPAFOSOYZES KAI TA LOIPA.:smokin: EPISIS AN KSEREI KANEIS GIA KALA TAKAKIA KAI SOLINAKIA THA ME ESOZE.

costas81
26/11/2007, 16:13
εβαλα τελικα τα τακακια της tokico!

δεν ξερω αν τα δικα μου ηταν σε τοσο χαλια κατασταση παντος ειδα πολυ μεγαλη διαφορα!

παιζει να αλάξανε την γόμοση στα τακάκια?

+650 για τα tokico!


:winka:

necromayhem
26/11/2007, 16:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
εβαλα τελικα τα τακακια της tokico!

δεν ξερω αν τα δικα μου ηταν σε τοσο χαλια κατασταση παντος ειδα πολυ μεγαλη διαφορα!

παιζει να αλάξανε την γόμοση στα τακάκια?

+650 για τα tokico!

:winka: Τα μαμα εβαλες? Ποσο σου πηγανε?

costas81
26/11/2007, 16:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από necromayhem
Τα μαμα εβαλες? Ποσο σου πηγανε?


85? μονο αγορα!
Αγόρασα επίσης μπουζί και φίλτρο αέρος!Σύνολο 120?

Εργατικά μηδέν τα πέρασα μόνος μου!

Το φίλτρο αέρα μου είχε ψιλομπουκώσει μετά τις χωμάτινες βόλτες στην μήλο το καλοκαίρι μιας και είχε κάνει και 12,000 χιλιόμετρα χωρίς να καθαριστεί, οπότε με την αλλαγή του η μηχανή ανάσανε! Ακούγεται αλλιώς τώρα το μοτεράκι με τέρμα γκάζι!

:)

erot
27/11/2007, 09:06
tociko ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ?ΓΙΑ ΣΩΛΗΝΑΚΙΑ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΗ,ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙ ΒΑΛΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΞΙΖΕΙ.?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

mavrofidi
27/11/2007, 16:55
βρε παιδια, δεν ξερω πως τα καταφερνετε, αλλα εγω δεν εχω κανει πανω απο 10.000 χλμ με τα ιδια τακακια (εμπρος ή πισω).
η μονη μου δικαιολογια (?) ειναι οτι κανω πολλα χλμ μεσα στην πολη.

costas81
27/11/2007, 17:52
ρε συ μιλάμε για τεράστια διαφορά!οκ τα πίσω να πω πατας πολυ πισω φρενο και το εφαγες γρηγορα αλλά τα μπροστά 10,000?
Εμένα 40,000 χιλιόμετρα βγάλανε τα μπροστά!Βέβαια τα έβγαλα τελειωμένα τελείος αλλά δεν νομίζω ότι θα μπορούσα να τα φάω στα 10,000 με τίποτα!

:confused: :confused: :confused: :confused: :confused:

Respect
27/11/2007, 20:19
Και εγώ με 36500km είμαι και έχουν μέλλον ακόμα.

K0K0$
14/05/2008, 14:21
Καταλαβα... μαλλον βρηκαμε το μειονεκτημα του ABS...


Εγω αλλαξα το πισω στα 10,000χλμ (τελειωμενο) και τα μπροστινα μου πανε για φουντο σε λιγες μερες (18,000χλμ)... Υποθετω οτι ευθυνεται το ABS για την τοσο γρηγορη φθορα. Βουταω τη μανετα φαινεται με ολη μου τη δυναμη και αυτο εχει αντικτυπο στη διαρκεια ζωης των τακακιων.

(Καλα, δε συζηταμε οτι φταιει κυριως η οδηγηση μου και το γεγονος οτι τα περισσοτερα χλμ γινονται εντος Αθηνων...)