PDA

View Full Version : Υλικά που θεραπεύουν γρατσουνιές σε κρύσταλλα φώτων ??



kiriakost
22/09/2007, 10:53
Υλικά που θεραπεύουν γρατσουνιές σε ΠΛΑΣΤΙΚΑ κρύσταλλα φώτων ..

Ο τίτλος τα λέει όλα , έχετε δοκιμάσει καμιά μέθοδο , και τι αποτελέσματα είχατε ?

Ειναι συχνό το φαινόμενο , να μαυρίζουν τα πλαστικά των φλας από καυσαέρια , η να γρατσουνίζονται τα κρύσταλλα του STOP ακόμα και από ένα σκληρό σφουγγάρι στο πλύσιμο .

Θεωρητικά γνωρίζω ότι υπάρχουν κάποια προϊόντα κρέμες , που κάνουν οτι και το BRASO , αλλά εδώ θέλουμε κάτι ποιο λεπτό σαν υλικό , σαν να λέμε ντουκόχαρτο νούμερο 4000 - 6000.

Δραπανόβουρτσα έχω ... γυαλιστικά κεριά ... δεν έχουν μόνιμο αποτέλεσμα ... εξωτικά υλικά τύπου επισκευής οθόνης κινητών , δεν έχω δει κανένα .

Για δώστε καμιά ιδέα , δοκιμασμένη !!

RαNd
22/09/2007, 11:00
Eχω την Xerapol με την οποια εχω "ισιωσει" αρκετες φορες την ζελατινα του κρανους.
Κανει και για την χρηση που θες περιπου 5? απο το Motomarket.

kiriakost
22/09/2007, 11:31
Να σε καλά , αλλά το προϊόν κοστίζει 10? !! , επικοινώνησα με Motomarket Λάρισας & Θεσσαλονίκης.

http://www.xerapol.de/english/xerapol_problem.htm

kiriakost
22/09/2007, 20:22
Αλλη πρόταση έχουμε ? για τίποτα άλλο !

banditgr
23/09/2007, 13:34
tin xerapol tin exo kai ego...einai arketa kali......alla oxi gia ola.
Px. tin dokimasa se mia zelatina apo UVEX kranos kai tin katestrepse.Polla kristala exoun mia epistrosi apo pano tous gia sklirinsi,i krema tin ksefloudizei kai katastrefete.Giayto me prosoxi...

sapila racing
23/09/2007, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
tin xerapol tin exo kai ego...einai arketa kali......alla oxi gia ola.
Px. tin dokimasa se mia zelatina apo UVEX kranos kai tin katestrepse.Polla kristala exoun mia epistrosi apo pano tous gia sklirinsi,i krema tin ksefloudizei kai katastrefete.Giayto me prosoxi...


banditgr, το κράνος σου εχει αντιθαμβωτική επεξεργασία και γι αυτό οχι μόνο δεν δούλεψε αλλά την χάλασε.
Για τις Uvex ζελατίνες υπάρχει και ειδικό καθαριστικό απ οτι ξέρω, είναι ευαίσθητες.

Προσοχή με την Xerapol και αν δεν είστε σίγουροι δοκιμάστε πρώτα σε μικρη επιφάνεια.
Γενικά δουλευει μόνο σε επιφάνειες χωρίς καμμία επίστρωση.
Δηλαδή αν υπάρχει βερνίκι, η άλλη σκληρυντική επίστρωση δεν δουλευει.

Eμενα μου εχει χρησιμέυσει σε τζαμάκια από όργανα και άλλα, όπου εκανε πολύ καλή δουλειά.

kiriakost
23/09/2007, 16:42
Τα κρύσταλλα στα πλαστικά των φλας και Stop... δεν έχουν επίστρωση .. έχουν ?

sapila racing
23/09/2007, 16:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Τα κρύσταλλα στα πλαστικά των φλας και Stop... δεν έχουν επίστρωση .. έχουν ?

Δεν έχουν.

kiriakost
23/09/2007, 16:54
Εεε τότε ντάξ !! :lol:

Μίλησα με Motomarket Λάρισα , και υπάρχει μια κοπέλα γνωστή τους που πηγαινοέρχεται Βόλο , έτσι θα μου φέρει μια και θα γλιτώσω τράπεζες και μεταφορικά . ;)
Θα παραγγείλω από Δευτέρα .