PDA

View Full Version : Τη γνώμη έχετε για το Τεφλον.?



paris13
23/09/2007, 00:46
Τη γνώμη έχετε για το Τεφλον.? Εννοώ προσθετικό καλής ποιότητας συντήρησης με τεφλόν. Έχω βάλει πριν καιρό στο ΑΥΤΟ μου και είδα μεγάλη διαφορά σε όλα. Από λειτουργία σε όλους τους τομείς όσον αφορά την μηχανή μέχρι μικρότερη κατανάλωση. Δεν ξέρω όμως τη γίνεται σε μοτέρ μηχανής. Μηχανικός μου είπε ότι μπορεί να κάνει κακό στην μηχανή γιατί σε κάποια σημεία υπάρχουν πολύ μικροί αυλοί για την δίοδο του λιπαντικού ιδιαίτερα προς την κεφαλή και τις βαλβίδες. Ξέρω όμως ότι οι απόψεις από μηχανικό σε μηχανικό διίστανται. :rolleyes:

apav
23/09/2007, 10:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από paris13
Έχω βάλει πριν καιρό στο ΑΥΤΟ μου και είδα μεγάλη διαφορά σε όλα.

:eek: :bigcry: :bawl: :a53: :rotflmao:

Μήπως εννοείς τα αντιτριβικά προϊόντα που τα βάζεις μαζί με το λιπαντικό του κινητήρα; Τις λαδολογίες τις έχεις διαβάσει; :smokin: :wave2:

paris13
26/09/2007, 00:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
:eek: :bigcry: :bawl: :a53: :rotflmao:

Μήπως εννοείς τα αντιτριβικά προϊόντα που τα βάζεις μαζί με το λιπαντικό του κινητήρα; Τις λαδολογίες τις έχεις διαβάσει; :smokin: :wave2:

Ναι πρόσθετο αντιτριβικό είναι αλλά δεν χάνεται με το λάδι απλά το λάδι το βοηθά να απλωθεί στον κινητήρα και να καλύψει όλα τα μέρη που έρχεται σε επαφή το λάδι και κατά συνέπεια τα μεταλλικά μέρη της μηχανής. Αυτό (τεφλόν) επικάθεται στα μέταλλα δημιουργώντας μια μικρή στρώση σαν φιλμ προστατεύοντας την φθορά των μετάλλων. Το τεφλόν ενώ εισχωρεί την πρώτη φορά με το λάδι της μηχανής μπορεί να έχει διάρκεια ζωής περισσότερο από 120000 χλμ. Είναι τόσο σκληρό που μόνον με ρεκτιφιέ μπορεί να αφαιρεθεί ενώ ένα γυάλισμα π.χ. στους κυλίνδρους δεν θα έχει κανένα αποτέλεσμα. Το έχω χρησιμοποιήσει στο αυτοκίνητό μου και είδα τεράστιες διαφορές. Σταμάτησε κατά 70% τους κραδασμούς και η μηχανή ακούγονταν περίφημα, δουλεύει ποιό στρωτά και καίει λιγότερο βενζίνη ενώ έχει ανεβάσει συμπίεση και έχει κερδίσει σε επιταχύνσεις και τελικές. Έχει αλλάξει με λίγα λόγια όλη η λειτουργία του αυτο.., και τόσο καιρό από τότε που έβαλα το πρόσθετο τεφλόν δεν έχω δει συνεργείο. Λίγο πολύ όλοι έχουμε ακούσει για το τεφλόν, η ένστασή μου είναι ότι εδώ έχουμε να κάνουμε με κινητήρα μηχανής και όχι αυτοκινήτου και νομίζω ότι σε ένα μοτέρ μηχανής το λάδι μπορεί και περνάει από σημαντικά μικρότερα κενά για την λίπανση του κινητήρα. Όπως δεν είναι σωστό να βάλουμε τεφλόν σε έναν ολοκαίνουριο κινητήρα δεν ξέρω πως θα συμπεριφερθεί σε έναν κινητήρα 2τροχου γρήγορου πολυβάλβιδου. Σε ένα CB400 SF νομίζω ότι θα κάνει τον κινητήρα 10 χρόνια νεότερο αφού θα πάρει όλες τις ανοχές που δημιουργήθηκαν όλα αυτά τα χρόνια. Θέλω όμως και μια δεύτερη γνώμη και αν κάποιος το έχει χρησιμοποιήσει στην μηχανή του ακόμα καλύτερα.
Όσον αφορά το θέμα λαδολογίες ναι το διάβασα, πολύ σημαντικά όλα αυτά και καλά είναι να τα ξέρει κάποιος αλλά απλά δεν κατάλαβα στο τέλος ποιό λάδι είναι το ιδανικό για την μηχανή μου ή μάλλον να το θέσω αλλιώς δεν υπάρχει ιδανικό λάδι για την μηχανή μου. Λίγο πολύ στο κατά προσέγγιση να διαλέξω ένα λάδι και να σταθώ και λίγο τυχερός.! Επίσης μετά από τις λαδολογίες η εμμονή μου για το πρόσθετο τεφλόν είναι μεγαλύτερη.
Προσοχή: Στο εμπόριο υπάρχει πρόσθετο σε τεφλόν φτηνό και ακριβό, καλό όμως και πραγματικό τεφλόν δεν ξέρω ποιο είναι απλά θυμάμαι αυτό που είχα βάλει στο αυτοκίνητό μου και φυσικά την εταιρία που το βγάζει (τώρα δεν θυμάμαι πως λέγεται) αλλά αν δω το κουτί το γνωρίζω. Επίσης ξέρω και που θα το βρω. Τέλος νομίζω ότι έχουν βγει από καιρό συσκευασίες για 2τροχα μοτέρ και αν θυμάμαι καλά έχει τέτοια συσκευασία και η εταιρία που είχα πάρει για το αυτοκίνητό μου.
Κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη. :beer:

stefanos
26/09/2007, 10:40
Αν ισχύουν αυτά που λές με το που θα το βάλεις στη μηχανή θα μείνεις απο συμπλέκτη.
Αν δεν μείνεις απο συμπλέκτη να ξέρεις οτι όσα αναφέρεις παραπάνω για το αυτοκίνητό σου είναι η ιδέα σου και μόνο.

Todi
26/09/2007, 11:00
Εγω δεν καταλαβα αυτο που λες περι σκληροτητας του τεφλον και οτι θελει ρεκτιφιε για να αφαιρεθει.

Επισης η Dupont, η εταιρια που εφηυρε το Τεφλον ( που ειναι πατενταρισμενη ονομασια και προφανως τα προιντα στα οποια αναφερεσε ΔΕΝ εχουν τεφλον αλλα PFTE που ειναι συνθετικο υλικο )
αναφερει πως το τεφλον δεν προτεινεται σαν λιπαντικο κινητηρα και εχει και τους λογους της.
Αν μπεις στη ιστοσελιδα χρησιμοποιηουν Τελφο σε γυαλοκαθαριστηρες , για προστασια του δερματινου εσωτερικου αυτοκινητων και για επικαλυψη σκαφων.

Στην πραγματικοτητα ερευνες αναφερουν πως οχι μονο καλο δεν κανει αλλα βλαπτει τον κινητηρα διοτι οντας στερεο και οχι υγρο επικαθεται σε μεγαλυτερη ποσοτητα στα ακινητα μερη του κινητηρα μπλοκαροντας τα καναλια λιπανσης και και στουμπονοντας τα φιλτρα προκαλοντας αυξημενη φθορα.

paris13
26/09/2007, 13:28
Δίχως να υποτιμώ τις σκέψεις σας, μάλλον ή δεν έγινα κατανοητός ή δεν γνωρίζετε τη ακριβός είναι και κάνει το τεφλόν σε έναν κινητήρα. Σίγουρα πίστεψέ με μόνον ιδέα μου δεν είναι αυτά που αναφέρω για το τεφλόν και το αυτοκίνητό μου, αλλά κρατώ κάποιες επιφυλάξεις για τους δίσκους στα μοτέρ που είναι μέσα στο λάδι και όχι όπως στο αυτοκίνητο που είναι εκτός. Θα το κοιτάξω ποιο εμπεριστατωμένα και θα σας πω. Αφού πολλές εταιρίες έχουν συμπληρώματα τεφλόν αλλά και αυτή που έβαλα εγώ στο αυτοκίνητό μου και αφού βγάζει και πακέτο για μοτέρ μηχανής θα βρω την άκρη και θα σας πω. Ίσως κάποιος εδώ μέσα να γνωρίζει περισσότερα από εμένα και από εσάς ή πολλούς άλλους. Ας πουν την γνώμη τους. Δεν μπορεί να είμαι ο μόνος που έχει κάποια εμπειρία σε τεφλόν. Τώρα γιατί με αυτά που λέω το μοτέρ δεν θα έπρεπε να λειτουργεί καθόλου δεν κατάλαβα, αν μπορείς φίλε μου να γίνεις ποιό συγκεκριμένος.? :beer:

Υ.Γ. Προσοχή πολλές εταιρίες επαναλαμβάνω πουλάνε προσθετικά που κάνουν κάτι αντίστοιχο με το τεφλόν αλλά δεν περιέχουν τεφλόν, ίσως σε πολλές περιπτώσεις να είναι και απάτη. Το σίγουρο είναι ότι πρόσθετο με πραγματικό τεφλόν υπάρχει και απλά είναι πολύ ακριβό.

costas81
26/09/2007, 13:34
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=14087


για δες εδω!!

costas81
26/09/2007, 13:43
μήπως ανφέρεσαι σε κάτι τέτοιο?



(σορυ ξεχασα το link)

www.motorkote.gr

paris13
26/09/2007, 14:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
μήπως ανφέρεσαι σε κάτι τέτοιο?

Ξαναλέω ότι τις λαδολογίες τις διάβασα και είναι ένα πολύ καλό και εμπεριστατωμένο άρθρο για τα λάδια που καλό είναι να τα ξέρει κανείς, αλλά δεν μου δίνει να καταλάβω ποιό είναι το ιδανικό λάδι για την μηχανή μου ή μου δίνει να καταλάβω ότι δεν υπάρχει ιδανικό λάδι. Μόνο κατά προσέγγιση σύμφωνα με τον κατασκευαστή και με λίγη τύχη...! :lol: μπορείς να προχωρήσεις αφού η απατεωνιά ειδικά στην Ελλάδα πάει σύννεφο.! :sick:
Το τεφλόν είναι μια άλλη κατηγορία προσθετικού που δυστυχώς ο φίλος δεν την αναφέρει από όσο κατάλαβα και δεν είναι ακριβός ένα συμπλήρωμα που με την αλλαγή του λαδιού θα φύγει.! Όπως και νάχει θα μαζέψω περισσότερες πληροφορίες και θα επανέλθω. Κάθε γνώμη βέβαια καλοδεχούμενη.! :beer:

paris13
26/09/2007, 15:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
μήπως ανφέρεσαι σε κάτι τέτοιο?



(σορυ ξεχασα το link)

www.motorkote.gr

Κάτι παρόμοιο αλλά εδώ λέει καθαρά ότι αυτό το πρόσθετο δεν περιέχει τεφλόν. Άρα μιλάμε για άλλου είδους πρόσθετο και επιμένω για πρόσθετο με τεφλόν. Το τεφλός χρησιμοποιείται για διάφορες χρήσεις όπως κάτι για υαλοκαθαριστήρες που αναφέρθηκε αλλά δεν έχει καμία σχέση αυτή η σύνθεση με την σύνθεση για χρήση σε μοτέρ. Πολύ σύντομα θα το δω πάλι από κοντά και θα σας πω. Πάντως μου κάνει μεγάλη εντύπωση που κανείς δεν φαίνεται να το γνωρίζει εδώ μέσα..!! :eyepop:
Όπως και νάχει επιμένω μόνο και μόνο επειδή έχω πολύ καλή εμπειρία από αυτό και διότι η μηχανή μου είναι κάποιων χρόνων CB400SF, 10ος του 93 που παρότι δουλεύει απίστευτα καλά τουλάχιστον για τα χρόνια της νομίζω ότι ένα τέτοιο συμπλήρωμα θα έκανε τον κινητήρα μου 10 και πλέον χρόνια νεότερο. Το είδα με το αυτοκίνητό μου που είναι του 94-95 Peugeot 306, 1400cc και σίγουρα δεν ήταν ιδέα μου. :wave2:

OldMan
26/09/2007, 15:37
Το Teflon έχει έξοχες αντιτριβικές ιδιότητες (σχεδόν εφάμιλες του καθαρού γραφίτη) ΜΟΝΟ όταν οι συνεργαζόμενες επιφάνειες είναι από το ίδιο υλικό !!!
(αν είναι και οι 2 από teflon, ακόμη καλύτερα :lol: )



Υ.Γ.
Ας μην καταντήσει σαν εκείνη την φρικαλέα συζήτηση με το γαμαουα αντιτριβικό που μείωνε κατά 99,999% τις τριβές και αύξανε κατά αβυσαλλέο ποσοστό την συμπίεση...:winka:

stefanos
26/09/2007, 15:53
Συγνώμη εδώ λέμε οτι οι εταιρείες που κατασκευάζουν μοτο προτείνουν να ΜΗΝ βάζουμε ΛΑΔΙΑ με αντιτριβικά πρόσθετα, θα βάλουμε εμείς αντιτριβικό για βελτίωση?

costas81
26/09/2007, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Συγνώμη εδώ λέμε οτι οι εταιρείες που κατασκευάζουν μοτο προτείνουν να ΜΗΝ βάζουμε ΛΑΔΙΑ με αντιτριβικά πρόσθετα, θα βάλουμε εμείς αντιτριβικό για βελτίωση?



+1
τα λιπαντικά για αλυσίδες αναφέρουν ''δεν περιέχει τεφλόν" με μεγάλα γράμματα!

sakisvolos
26/09/2007, 21:40
Καλήτερα να ξεχάσεις κάθε είδους αντιτριβικό το οποίο είναι πρόσθετο είτε
είναι λάδι που έχει αντιτριβικά πρόσθετα !
Αν διαβάσεις το ownwers manual του cbf θα δείς εκεί που λέει για το λάδι οτι
απαγορέυεται κάθε αντιτριβικό πρόσθετο !
Θά κάνεις ζημιά στο συμπλέκτη σου !


Καλησπέρα!

paris13
26/09/2007, 22:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
Καλήτερα να ξεχάσεις κάθε είδους αντιτριβικό το οποίο είναι πρόσθετο είτε
είναι λάδι που έχει αντιτριβικά πρόσθετα !
Αν διαβάσεις το ownwers manual του cbf θα δείς εκεί που λέει για το λάδι οτι
απαγορέυεται κάθε αντιτριβικό πρόσθετο !
Θά κάνεις ζημιά στο συμπλέκτη σου !


Καλησπέρα!

Ο ενδοιασμός μου και εμένα στον συμπλέκτη είναι και αυτό και μόνον με κολλάει. Τώρα γιατί κάποιοι κατασκευαστές προϊόντων γράφουν με μεγάλα γράμματα ότι δεν περιέχει τεφλόν το προϊών τους λες και το τεφλόν είναι ότι χειρότερο δεν γνωρίζω, μπορεί όπως λέει και ο Old Man να συμβαίνει για λόγους εντυπωσιασμού. Εγώ πάντως έχω πολύ καλή εμπειρία από αυτό και θα συνεχίσω να το ψάχνω το θέμα. Ο ίδιος κατασκευαστής που είχα χρησιμοποιήσει στο αυτοκίνητο έχει και συσκευασία για χρήση σε μοτέρ μηχανής. Να ρωτήσω τον Old Man που νομίζω ότι ξέρει κάποια πράγματα για τα λάδια πως θα με ενδιέφερε η άποψή του. Αν θες φίλε μου θα εκτιμούσα την γνώμη σου στο θέμα.
Ευχαριστώ

paris13
26/09/2007, 22:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Το Teflon έχει έξοχες αντιτριβικές ιδιότητες (σχεδόν εφάμιλες του καθαρού γραφίτη) ΜΟΝΟ όταν οι συνεργαζόμενες επιφάνειες είναι από το ίδιο υλικό !!!
(αν είναι και οι 2 από teflon, ακόμη καλύτερα :lol: )



Υ.Γ.
Ας μην καταντήσει σαν εκείνη την φρικαλέα συζήτηση με το γαμαουα αντιτριβικό που μείωνε κατά 99,999% τις τριβές και αύξανε κατά αβυσαλλέο ποσοστό την συμπίεση...:winka:

Ο ενδοιασμός μου εμένα στον συμπλέκτη είναι και αυτό και μόνον με κολλάει. Τώρα γιατί κάποιοι κατασκευαστές προϊόντων γράφουν με μεγάλα γράμματα ότι δεν περιέχει τεφλόν το προϊών τους λες και το τεφλόν είναι ότι χειρότερο δεν γνωρίζω, μπορεί όπως λέει και ο Old Man να συμβαίνει για λόγους εντυπωσιασμού. Εγώ πάντως έχω πολύ καλή εμπειρία από αυτό και θα συνεχίσω να το ψάχνω το θέμα. Ο ίδιος κατασκευαστής που είχα χρησιμοποιήσει στο αυτοκίνητο έχει και συσκευασία για χρήση σε μοτέρ μηχανής. Να ρωτήσω τον Old Man που νομίζω ότι ξέρει κάποια πράγματα για τα λάδια πως θα με ενδιέφερε η άποψή του. Αν θες φίλε μου θα εκτιμούσα την γνώμη σου στο θέμα.
Ευχαριστώ

karamoto
27/09/2007, 18:01
Φίλε paris13 προφανώς δεν θα καταφέρουμε ποτέ να αποδείξουμε μέσω δικτύου αν κάνουν καλό ή όχι τα πρόσθετα (με teflon ή άνευ).

Για σκέψου όμως ότι:

α)Κανείς κατασκευαστής αυτοκινήτου η μηχανών δεν συνιστά τα πρόσθετα ακόμα και αυτοί που συνιστούν τα ακριβότερα συνθετικά λάδια στους κινητήρες τους.

β)Υπάρχουν ένα σωρό (φθηνά και ακριβά) πρόσθετα τα οποία αποδεδειγμένα μειώνουν δραματικά την τριβή μεταξύ των μετάλλων. Πολλά από αυτά βρίσκονται μέσα στα λάδια που αγοράζουμε. Και όμως κανένα λάδι (ακόμα και τα εστερικά των οποίων η πρώτη ύλη υποτίθεται ότι κοστίζει πολλαπλάσια των άλλων συνθετικών) δεν τα βάζει σε τεράστιες ποσότητες. Παρότι αυτά τα αντιτριβικά είναι σχετικά οικονομικά.

Άμα ΚΑΝΕΝΑΣ κατασκευαστής κινητήρων ή λαδιών δεν τα χρησιμοποιεί μήπως κάτι τρέχει?

Μήπως μέσα στην δραματικά πολύπλευρη λειτουργία των λαδιών μέσα στον κινητήρα τα πρόσθετα πράγματι βοηθούν σε κάποιες λειτουργίες (π.χ. μείωση τριβών) αλλά μειώνουν την δράση του λιπαντικού σε άλλες (π.χ κυκλοφορία λαδιού) σε σημείο να προκαλέσουν ζημιά?

paris13
27/09/2007, 23:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από karamoto
Φίλε paris13 προφανώς δεν θα καταφέρουμε ποτέ να αποδείξουμε μέσω δικτύου αν κάνουν καλό ή όχι τα πρόσθετα (με teflon ή άνευ).

Για σκέψου όμως ότι:

α)Κανείς κατασκευαστής αυτοκινήτου η μηχανών δεν συνιστά τα πρόσθετα ακόμα και αυτοί που συνιστούν τα ακριβότερα συνθετικά λάδια στους κινητήρες τους.

β)Υπάρχουν ένα σωρό (φθηνά και ακριβά) πρόσθετα τα οποία αποδεδειγμένα μειώνουν δραματικά την τριβή μεταξύ των μετάλλων. Πολλά από αυτά βρίσκονται μέσα στα λάδια που αγοράζουμε. Και όμως κανένα λάδι (ακόμα και τα εστερικά των οποίων η πρώτη ύλη υποτίθεται ότι κοστίζει πολλαπλάσια των άλλων συνθετικών) δεν τα βάζει σε τεράστιες ποσότητες. Παρότι αυτά τα αντιτριβικά είναι σχετικά οικονομικά.

Άμα ΚΑΝΕΝΑΣ κατασκευαστής κινητήρων ή λαδιών δεν τα χρησιμοποιεί μήπως κάτι τρέχει?

Μήπως μέσα στην δραματικά πολύπλευρη λειτουργία των λαδιών μέσα στον κινητήρα τα πρόσθετα πράγματι βοηθούν σε κάποιες λειτουργίες (π.χ. μείωση τριβών) αλλά μειώνουν την δράση του λιπαντικού σε άλλες (π.χ κυκλοφορία λαδιού) σε σημείο να προκαλέσουν ζημιά?

Γι' αυτό το βάζουν σε αρκετά δουλεμένους κινητήρες...

Γενικά εντάξει σωστά το σκέφτεσαι αλλά λέω εγώ μήπως δεν συμφέρει πολλούς να προτείνουν τεφλόν.? Κι εγώ μια σκέψη κάνω.
Έχεις δίκιο πάντως πως ποτέ μέσο δικτύου δεν θα βρούμε την άκρη με τα λάδια. Εγώ π.χ. προτιμώ τα Motul 5100 αλλά στην πραγματικότητα δεν ξέρω και τον λόγο... :rolleyes: και αυτό μου την σπάει ρε γ@μτ. :a018:

sakisvolos
27/09/2007, 23:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από paris13
Γι' αυτό το βάζουν σε αρκετά δουλεμένους κινητήρες...

Γενικά εντάξει σωστά το σκέφτεσαι αλλά λέω εγώ μήπως δεν συμφέρει πολλούς να προτείνουν τεφλόν.? Κι εγώ μια σκέψη κάνω.
Έχεις δίκιο πάντως πως ποτέ μέσο δικτύου δεν θα βρούμε την άκρη με τα λάδια. Εγώ π.χ. προτιμώ τα Motul 5100 αλλά στην πραγματικότητα δεν ξέρω και τον λόγο... :rolleyes: και αυτό μου την σπάει ρε γ@μτ. :a018:

Τελος πάντων φίλε paris13 επιλογές για λάδια υπάρχουν πολλές ακριβά-φθηνά κτλ.
Αλλά ΞΕΧΝΑ ΤΑ ΛΑΔΙΑ ΜΕ ΑΝΤΙΤΡΙΒΙΚΑ ΓΙΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ ΜΕ ΤΟ ΣΥΜΠΕΚΤΗ
ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΛΑΔΙΑ (ΥΓΡΟΣ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗΣ) ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΖΗΜΙΑ ΣΤΟ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ
ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΚΙΝΗΤΑ ΜΕΡΗ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΘΑ ΩΦΕΛΗΘΟΥΝ ΑΝ ΒΑΛΕΙΣ ΑΝΤΙΤΡΙΒΙΚΟ
Ο ΣΥΜΠΛΕΚΤΗΣ ΟΜΩΣ ΟΧΙ ! :nono:

paris13
28/09/2007, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
Τελος πάντων φίλε paris13 επιλογές για λάδια υπάρχουν πολλές ακριβά-φθηνά κτλ.
Αλλά ΞΕΧΝΑ ΤΑ ΛΑΔΙΑ ΜΕ ΑΝΤΙΤΡΙΒΙΚΑ ΓΙΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ ΜΕ ΤΟ ΣΥΜΠΕΚΤΗ
ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΛΑΔΙΑ (ΥΓΡΟΣ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗΣ) ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΖΗΜΙΑ ΣΤΟ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ
ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΚΙΝΗΤΑ ΜΕΡΗ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΘΑ ΩΦΕΛΗΘΟΥΝ ΑΝ ΒΑΛΕΙΣ ΑΝΤΙΤΡΙΒΙΚΟ
Ο ΣΥΜΠΛΕΚΤΗΣ ΟΜΩΣ ΟΧΙ ! :nono:

[- Και την έβδομη μέρα ο Θεός έφτιαξε τις Ιαπωνικές Μοτοσυκλέτες και μετά ξεκουράστηκε! -]

Σωστότατος αλλά μάλλον ο θεός κατά την έβδομή κάθισε να ξεκουραστεί και κατά την (13) δέκατη τρίτη ημέρα όντας ξεκούραστος έφτιαξε το τέλειο, τις Ιαπωνικές Μοτοσυκλέτες.! -(και την Panatha.!) αλλά αυτό το τελευταίο είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. :rotflmao:
Λέω εγώ τώρα και σόρρυ που παρεμβαίνω σε αυτό αλλά για κάτι τόσο τέλειο θα πρέπει να έχεις και τις ανάλογες δυνάμεις.... :lol:

Todi
29/09/2007, 01:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos

ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΚΙΝΗΤΑ ΜΕΡΗ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΘΑ ΩΦΕΛΗΘΟΥΝ ΑΝ ΒΑΛΕΙΣ ΑΝΤΙΤΡΙΒΙΚΟ


ρε παιδες οκ, το εχουμε δει στις διαφημισεις τελεμαρκετινγκ κτλ.
ειπαμε

βγηκε μια εταιρεια και διαφημισε τρια προιντα με διαφορετικες μαρκες φτιαγμενα απο την ιδια και λεει για τις απιστευτες ιδιοτητες του προσθετικου τους με τεφλον ( που οτι ειπαμε οτι η DuPont υστερα απο ερευνες διαπιστωσε πως δεν κανει για κινητηρες εσ.καυσης)
και λενε για ανυπαρκτες ερευνες που αποδυκνειουν οτι κανει τον κινητηρα αγνωριστο...
μετα τα παιρνει ο Αμερικανικος στρατος και διαπιστωνει οτι ειναι μουφα και ερευνες του πανεπιστημιου της Utah διαπιστωνει πως προσθετικα κινητηρων με "τεφλον" αυξανουν αρχικα την ιπποδυναμη και την ροπη αλλα συντομα προκαλει μεγαλες φθορες στον κινητηρα διοτι μπλοκαρει φιλτρα λαδιου και δεν δυσκολευει την κυκλοφορια του λαδιου στον κιλυνδρο.

Αν οι μεγαλες εταιρειες λιπαντικων ηξεραν οτι τα αντιτριβικα ειναι επαναστατικα θα ειχαν επενδυσει και θα εβγαζαν slick 50 ολες.

sakisvolos
29/09/2007, 07:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Todi
ρε παιδες οκ, το εχουμε δει στις διαφημισεις τελεμαρκετινγκ κτλ.
ειπαμε

βγηκε μια εταιρεια και διαφημισε τρια προιντα με διαφορετικες μαρκες φτιαγμενα απο την ιδια και λεει για τις απιστευτες ιδιοτητες του προσθετικου τους με τεφλον ( που οτι ειπαμε οτι η DuPont υστερα απο ερευνες διαπιστωσε πως δεν κανει για κινητηρες εσ.καυσης)
και λενε για ανυπαρκτες ερευνες που αποδυκνειουν οτι κανει τον κινητηρα αγνωριστο...
μετα τα παιρνει ο Αμερικανικος στρατος και διαπιστωνει οτι ειναι μουφα και ερευνες του πανεπιστημιου της Utah διαπιστωνει πως προσθετικα κινητηρων με "τεφλον" αυξανουν αρχικα την ιπποδυναμη και την ροπη αλλα συντομα προκαλει μεγαλες φθορες στον κινητηρα διοτι μπλοκαρει φιλτρα λαδιου και δεν δυσκολευει την κυκλοφορια του λαδιου στον κιλυνδρο.

Αν οι μεγαλες εταιρειες λιπαντικων ηξεραν οτι τα αντιτριβικα ειναι επαναστατικα θα ειχαν επενδυσει και θα εβγαζαν slick 50 ολες.

Καλημέρα!

Το σχόλιο μου για το Συμπλέκτη μάλλον δεν το πρόσεξες!
Και τεσπα δεν είναι το τεφλόν το μόνο αντιτριβικό υπάρχουν κι άλλα που δεν κάνουν ζημιά!

Και ΛΕΩ καθαρά (νομίζω) σε μοτασυκλέτα με υγρό συμπλέκτη να ΞΕΧΑΣΕΙ κάθε είδους
αντιτριβικό!

paris13
29/09/2007, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
Καλημέρα!

Το σχόλιο μου για το Συμπλέκτη μάλλον δεν το πρόσεξες!
Και τεσπα δεν είναι το τεφλόν το μόνο αντιτριβικό υπάρχουν κι άλλα που δεν κάνουν ζημιά!

Και ΛΕΩ καθαρά (νομίζω) σε μοτασυκλέτα με υγρό συμπλέκτη να ΞΕΧΑΣΕΙ κάθε είδους
αντιτριβικό!

Λοιπόν έκανα μια συζήτηση με κάτι φίλους και μου είπαν ότι το τεφλόν δεν είναι ακριβός αντιτριβικό και περισσότερο δεν κάνει τα μέταλλα να γλιστρούν αλλά απλά είναι ένα υλικό που όταν γίνει φιλμ επάνω στο μέταλλο είναι ποιό σκληρό από το μέταλλο και το γλίστρημα ή την λίπανση και όλα τα άλλα τα αναλαμβάνει το λάδι. Θα το ψάξω περισσότερο απλά δεν έχω χρόνο λόγο δουλειάς αλλά που θα πάει... :beer: :beer: :wave2:

paris13
30/09/2007, 22:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Todi
ρε παιδες οκ, το εχουμε δει στις διαφημισεις τελεμαρκετινγκ κτλ.
ειπαμε

βγηκε μια εταιρεια και διαφημισε τρια προιντα με διαφορετικες μαρκες φτιαγμενα απο την ιδια και λεει για τις απιστευτες ιδιοτητες του προσθετικου τους με τεφλον ( που οτι ειπαμε οτι η DuPont υστερα απο ερευνες διαπιστωσε πως δεν κανει για κινητηρες εσ.καυσης)
και λενε για ανυπαρκτες ερευνες που αποδυκνειουν οτι κανει τον κινητηρα αγνωριστο...
μετα τα παιρνει ο Αμερικανικος στρατος και διαπιστωνει οτι ειναι μουφα και ερευνες του πανεπιστημιου της Utah διαπιστωνει πως προσθετικα κινητηρων με "τεφλον" αυξανουν αρχικα την ιπποδυναμη και την ροπη αλλα συντομα προκαλει μεγαλες φθορες στον κινητηρα διοτι μπλοκαρει φιλτρα λαδιου και δεν δυσκολευει την κυκλοφορια του λαδιου στον κιλυνδρο.

Αν οι μεγαλες εταιρειες λιπαντικων ηξεραν οτι τα αντιτριβικα ειναι επαναστατικα θα ειχαν επενδυσει και θα εβγαζαν slick 50 ολες.

Χαιρετώ. Να σου πω φίλε μου πως μπορεί και να έχεις δίκιο και αυτές οι εταιρίες που λες να διαπίστωσαν όντως ότι είναι μούφα αλλά εγώ έχω πλέον άλλο αυτοκίνητο και συνεργείο δεν ξέρει τι θα πει. Το έχω βάλει τουλάχιστον πριν 3 χρόνια και έχω κάνει πολλά μα πολλά χιλιόμετρα... :rotflmao: και όλα είναι ακόμα οκ. Και τέλος δεν το διαπραγματεύομαι ότι μπορεί να είναι ιδέα μου. Τέλος πάντων θα επιστρέψω ποιο ενημερωμένος όσον αφορά το τεφλόν για μοτέρ μηχανής με τους δίσκους βουτηγμένους στο λάδι.. :beer: