PDA

View Full Version : Ktm & ποδηλατα



Σελίδες : [1] 2

el_hymador
23/09/2007, 20:55
Δειτε τιμες...:lol: :lol: :lol:

Ρε μαστορα, να μην παρω ενα exc 125 καλυτερα;

http://www.ktm-bikes.at/2008/eu/race.php

STOYBI
23/09/2007, 20:59
6.499....... :cry: :cry: :cry:


Ιδια τιμη σχεδον με καινουργιο το exc 250 08 :eyepop: :eyepop:

Ειναι τρελοι λεμε.... :rotflmao: :rotflmao:


105755

el_hymador
23/09/2007, 21:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
6.499....... :cry: :cry: :cry:


Ιδια τιμη σχεδον με καινουργιο το exc 250 08 :eyepop: :eyepop:

Ειναι τρελοι λεμε.... :rotflmao: :rotflmao:

ναι αλλα με το ποδηλατο θα κανεις κατι τετρακεφαλους τουμπανο...

:D

675
23/09/2007, 21:17
:eek:


ετσι κι αλλιως η κτμ ειναι καθαρα αγωνιστικη εταιρεια οποτε δεν μπορω να πω κατι...:o

el_hymador
23/09/2007, 21:18
Την ψαχνω για ενα ΜΤΒ αυτον τον καιρο προκειμενου να βελτιωσω λιγο την παραγματικα αθλιοτατη φυσικη μου κατασταση...

Πηγα στα μαγαζια και ειδα ...τι να λεμε τωρα!!

υδραυλικα δικοφρενα με κατι μινιατουρες δοχεια υγρων, πιρουνια με ρυθμισεις, ανθρακονηματα, τιτανια, μονομπρατσο μπροστινο-αναρτηση(!!!) αστα να πανε...


Ερωτηση προς κανα σχετικο...


τι να παρω ρεεεεε

ideal, gt, orbea , TREK;;;

dessert
23/09/2007, 21:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
ναι αλλα με το ποδηλατο θα κανεις κατι τετρακεφαλους τουμπανο...

:D

Σιγά μην τους κάνεις τούμπανο........

Με τόσα φράγκα τους γλουτιαίους σου θα κάνεις τούμπανο.....



:lol:

675
23/09/2007, 21:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador


ideal, gt, orbea , TREK;;;

παρε ενα scott να βρεις την υγεια σου!
δεν κανει τπτ ενα cbr125...:wave2:

STOYBI
23/09/2007, 21:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
ναι αλλα με το ποδηλατο θα κανεις κατι τετρακεφαλους τουμπανο...

:D

Ε αμα ειναι ετσι.........

Να σου δωσω με 3000 της κορης μου και το κρανος δωρο !!!! :D

STOYBI
23/09/2007, 21:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Την ψαχνω για ενα ΜΤΒ αυτον τον καιρο προκειμενου να βελτιωσω λιγο την παραγματικα αθλιοτατη φυσικη μου κατασταση...

Πηγα στα μαγαζια και ειδα ...τι να λεμε τωρα!!

υδραυλικα δικοφρενα με κατι μινιατουρες δοχεια υγρων, πιρουνια με ρυθμισεις, ανθρακονηματα, τιτανια, μονομπρατσο μπροστινο-αναρτηση(!!!) αστα να πανε...


Ερωτηση προς κανα σχετικο...


τι να παρω ρεεεεε

ideal, gt, orbea , TREK;;;

Ε αμα μιλας σοβαρα τοτε πληρ απο τον ειδικο Julius....

Και καπου υπηρχε ενα προσφατο ποστ με θεμα τα ποδηλατα ψαξε λιγο....

:wave2:

fantacid
23/09/2007, 21:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador


τι να παρω ρεεεεε



για ποια χρηση προορίζετε?

για καμια βολτα στη πολη?
για πολλα χλμ?
για βουνο?
για dounhills?
για freestyle?


η καθε κατηγορια εχει τα καταλληλα ποδηλατα.
το να παρεις καρμπονατο με ρυθμιζομενες ανερτησεις κ υδραυλικα φρενα αλλα εαν δε το χρεαιζεσαι ειναι πεταμενα λεφτα!
απτην αλλη ενα μαντεμενιο χωρις αναρτηση κ φρενα απο καουτσουκ σε παει κ σε φερνει στο περιπτερο!!!

el_hymador
23/09/2007, 21:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Ε αμα μιλας σοβαρα τοτε πληρ απο τον ειδικο Julius....

Και καπου υπηρχε ενα προσφατο ποστ με θεμα τα ποδηλατα ψαξε λιγο....

:wave2:

βεβαιως και μιλαω σοβαρα...σε κανα τριμηνο, αντε το πολυ τετραμηνο θα σε περναω απο πανω στις ''ειδικες'' περιξ των Αθηνων :a01:

Vasilis_Strom
23/09/2007, 21:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Την ψαχνω για ενα ΜΤΒ αυτον τον καιρο προκειμενου να βελτιωσω λιγο την παραγματικα αθλιοτατη φυσικη μου κατασταση...

Πηγα στα μαγαζια και ειδα ...τι να λεμε τωρα!!

υδραυλικα δικοφρενα με κατι μινιατουρες δοχεια υγρων, πιρουνια με ρυθμισεις, ανθρακονηματα, τιτανια, μονομπρατσο μπροστινο-αναρτηση(!!!) αστα να πανε...


Ερωτηση προς κανα σχετικο...


τι να παρω ρεεεεε

ideal, gt, orbea , TREK;;;


Βγάλε το διαθέσιμο budget πρώτα απ' όλα και μετά προσδιόρισε την χρήση του. Μην αρχίσεις και ψάχνεις γενικά και αόριστα γιατί θα μπλέξεις άσχημα :lol: :lol:

el_hymador
24/09/2007, 05:48
budget : 500€

Χρηση : Χωμα - λιγη ασφαλτος

Φυσικη κατασταση : :a13:

εχω καταληξει στα

Ideal

Hillmaster/ Zig - zag

η

GT

Avalanche 2.0

Tα Ιdeal εχουν καλυτερα περιφερειακα αλλα (απο οτι λενε χανουν σε σκελετο :confused: )
και τα GT το αντιθετο...

τωρα απο εκει και επειτα υπαρχουν και αλλα ποδηλατα σε αυτα τα χρηματα αλλα δεν τα εχω δει οπως TREK, Orbea, Specialized, Mongoose και τα ''φτηνα'' της Scott.

α και κατι τελευταιο....αυτα τα κρανη ...τα ποδηλατικα ντε που μοιαζουν με μισο Αργιτικο πεπονι κανουν δουλεια; η χρειαζεται κανα MX τυπου κρανος;

και γενικα θα πρεπει δηλαδη να φοραω φλουο κολαν και να γελαει μαζι μου ολο το δασος;


αυτα. :wave2:

makis206
24/09/2007, 06:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
budget : 500€
Χρηση : Χωμα - λιγη ασφαλτος
Φυσικη κατασταση : :a13:
εχω καταληξει στα
Ideal
Hillmaster/ Zig - zag
η
GT
Avalanche 2.0
Tα Ιdeal εχουν καλυτερα περιφερειακα αλλα (απο οτι λενε χανουν σε σκελετο :confused: )
και τα GT το αντιθετο...

Να πάρεις το Ideal που έχει καλύτερα περιφερειακά ! Αν πάρεις το GT θα θέλεις να του αντικαταστήσεις τα περιφερειακά του με κάποια καλύτερης ποιότητας και λειτουργικότητας όταν με το καλό ανεβάσεις το επίπεδό σου ενώ ο σκελετός του Ideal δεν θα σε προβληματήσει ποτέ !!

Και τα δύο είναι αρκετά τίμια και αξιόπιστα ποδήλατα, πάρε αυτό που θα το κρατήσεις περισσότερο καιρό χωρίς να χρειαστεί να προχωρήσεις σε αντικατάσταση κάποιων περιφερειακών του άμεσα.

Καλύτερα περιφερειακά σημαίνει ότι θα μπορούν ν'ανταποκριθούν για πολύ περισσότερο διάστημα όσο το επίπεδό σου αυξάνεται ! :winka:

Έχω ξοδέψει πολλάααα σε περιφερειακά και πίστεψέ με, ένα σκαλί παραπάνω σε ποιότητα κοστίζει όσο ολόκληρο το ποδήλατο !:uplate:


ΥΓ: ακόμα δεν τ'αγόρασες ;:evil:


:lol: :wave2:

liakaros
24/09/2007, 06:48
Να σου πω...

Ριξε και καμια ματια στα GIANT...

Da.Vintage
24/09/2007, 09:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
6.499....... :cry: :cry: :cry:


Ιδια τιμη σχεδον με καινουργιο το exc 250 08 :eyepop: :eyepop:

Ειναι τρελοι λεμε.... :rotflmao: :rotflmao:

Ίσως να φτιάχνουν καλύτερα ποδήλατα απ'ότι μηχανάκια...:lol:

Julius
24/09/2007, 09:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Να πάρεις το Ideal που έχει καλύτερα περιφερειακά ! Αν πάρεις το GT θα θέλεις να του αντικαταστήσεις τα περιφερειακά του με κάποια καλύτερης ποιότητας και λειτουργικότητας όταν με το καλό ανεβάσεις το επίπεδό σου ενώ ο σκελετός του Ideal δεν θα σε προβληματήσει ποτέ !!

Και τα δύο είναι αρκετά τίμια και αξιόπιστα ποδήλατα, πάρε αυτό που θα το κρατήσεις περισσότερο καιρό χωρίς να χρειαστεί να προχωρήσεις σε αντικατάσταση κάποιων περιφερειακών του άμεσα.

Καλύτερα περιφερειακά σημαίνει ότι θα μπορούν ν'ανταποκριθούν για πολύ περισσότερο διάστημα όσο το επίπεδό σου αυξάνεται ! :winka:

Έχω ξοδέψει πολλάααα σε περιφερειακά και πίστεψέ με, ένα σκαλί παραπάνω σε ποιότητα κοστίζει όσο ολόκληρο το ποδήλατο !:uplate:


ΥΓ: ακόμα δεν τ'αγόρασες ;:evil:


:lol: :wave2:


+1000 xtypa ena Idealaki ZigZag

el_hymador
24/09/2007, 09:39
@makis & julius

αυριο το απογευμα παω να το χτυπησω:D

ideal αλλα :nono: αυτα που ειπα....

BOOMAX!!!

700€ το μαλι και πολυ καλα περιφερειακα

+

κανα χιλιαρικο η συσκευη ανανηψης και ο βηματοδοτης!!!

μια χαρα μου βγηκε το πακετο :lol:

ευχαριστω ολους για τις απαντησεις:wave2:

Julius
24/09/2007, 10:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
@makis & julius

αυριο το απογευμα παω να το χτυπησω:D

ideal αλλα :nono: αυτα που ειπα....

BOOMAX!!!

700€ το μαλι και πολυ καλα περιφερειακα

+

κανα χιλιαρικο η συσκευη ανανηψης και ο βηματοδοτης!!!

μια χαρα μου βγηκε το πακετο :lol:

ευχαριστω ολους για τις απαντησεις:wave2:


Boomax! gamo, poly kali epilogi man


loipon kranos oposdipote, eidika stis xomateines diadromes... mporei na mhn sou gemizei to mati auto to miso to podilatiko alla tha to ektimiseis pistepse me. To fullface einai gia poio hardcore katastaseis (katavaseis klp) kai den kanei gia xomatinh crosscountry xrisi pou theleis esy.


Episeis xtypa ena zeygaraki elafrya enduradika gantakia kai enoeite oti tha xriasteis kolan podilatiko (to opoio exei maksilaraki sta @@ria). Ean ntrepese na kykloforiseis me to kolan... yparxoun sortsakia podilatika poy exoun apo mesa endomatomena kolan opote eisai ok.


episeis sto mellon kai analoga me to poso kai pou tha xrisimopoihseis to podilato tha xriasteis ena zeygari petalia SPD (pou koumponoun) kai ta antistoixa papoutsia pou koumponoune... alla sto mellon


Ymmitos leei poly gia xomatines diadromes kai monopatia alla thelei liiigo na exeis fysiki katastash..... ante na mazeftoume me ta podilata mas na pame kamia xomatini



ante kales voltes....





:wave2:

KaTaNaS
24/09/2007, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
ante na mazeftoume me ta podilata mas na pame kamia xomatini


:beer:

Julius
24/09/2007, 11:10
ena telaytaio Tip....


na mpeis sto site tis IDEAL na deis poio einai to katalilo megethos gia esena kai na apaitiseis na sou dosei AUTO to megethos podilato kai oxi megalytero h mikrotero.... einai poly simantiko na einai to sosto megethos to podilato kai oi perisoteroi emporoi prospathoun an sproksoun oti exoun stock.

edo tha vreis to katalilo megethos gia esena (ean eisai metaksi dyo megethon kai efoson to theleis gia xomatini xrisi dialekse to mikrotero)
http://www.idealbikes.net/select_size.php?PHPSESSID=02d5b0c353300998cd4e225591bc9bcf

el_hymador
24/09/2007, 11:32
Julius ευχαριστω man,
απο οτι ειδα, το boomax εχει την καλυτερη σχεση τιμης/ περιφερειακων...

βολτες ομως σε κανα τριμηνο + γιατι τωρα δεν παιζει ουτε χιλιομετρο να κανω ....σιγα -σιγα, ειμεθα και σε επικινδυνη ηλικια γαμοτο! :lol:

makis206
24/09/2007, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
βολτες ομως σε κανα τριμηνο + γιατι τωρα δεν παιζει ουτε χιλιομετρο να κανω ....σιγα -σιγα, ειμεθα και σε επικινδυνη ηλικια γαμοτο! :lol:

Κατάλαβα, σε φάγανε κι εσένα τα γραμμάτια και δεν έμεινε σάλιο για βενζίνα ε ;:sad:


:lol: :lol:

costas81
24/09/2007, 11:51
Haro GT?

Todi
24/09/2007, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
Boomax! gamo, poly kali epilogi man


loipon kranos oposdipote, eidika stis xomateines diadromes... mporei na mhn sou gemizei to mati auto to miso to podilatiko alla tha to ektimiseis pistepse me. To fullface einai gia poio hardcore katastaseis (katavaseis klp) kai den kanei gia xomatinh crosscountry xrisi pou theleis esy.


Episeis xtypa ena zeygaraki elafrya enduradika gantakia kai enoeite oti tha xriasteis kolan podilatiko (to opoio exei maksilaraki sta @@ria). Ean ntrepese na kykloforiseis me to kolan... yparxoun sortsakia podilatika poy exoun apo mesa endomatomena kolan opote eisai ok.


episeis sto mellon kai analoga me to poso kai pou tha xrisimopoihseis to podilato tha xriasteis ena zeygari petalia SPD (pou koumponoun) kai ta antistoixa papoutsia pou koumponoune... alla sto mellon


Ymmitos leei poly gia xomatines diadromes kai monopatia alla thelei liiigo na exeis fysiki katastash..... ante na mazeftoume me ta podilata mas na pame kamia xomatini



ante kales voltes....





:wave2:



ti na to kanei to kolan re eleos,
Esy foras diladi>>> M@l@ka etsi kai foras giati den to xeis balei pote mazi bolta re??
mipos gia to doulema ???



kranos na baleis oposdipote..
to full face einai gia pio agria pramata alla ama goustareis katabaseis einai must ( aisthanesai kai anikitos)


giati den pate xaidari re gia zestama ??
( kai ekei ama thes paizoun grigores katabasei alla syntomes - poly)
:wave2:

fantacid
24/09/2007, 12:35
ασχετο/σχετικο

το κολαν τι ρολο βαραει στη ποδηλασια?

κ καλα σε ρεισινγκ καταστασεις παει κ ερχετε, αλλα στο βουνο δε θες κατι "σκληρο" για προστασια επιγωνατιδες πιστευω πως δε θα ηταν ασχημες!

el_hymador
24/09/2007, 12:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Κατάλαβα, σε φάγανε κι εσένα τα γραμμάτια και δεν έμεινε σάλιο για βενζίνα ε ;:sad:


:lol: :lol:

οχι ρε συ makis δεν καταλαβες...

εγω δεν θα βγαλω χιλιομετρο πανω στο ΜΤΒ... με βλεπω με ανακοπη, αποφραξη αρτηριων-εμφραγμα, εγκεφαλικο και λουμπαγκο και αυτα ειναι μονο η αρχη...:lol:

λαου-λαου λεμε! και μετα θα σας δειξω εγω!.....θα δειτε τι θα παθετε!!


:D :lol: :beer: :wave2:

makis206
24/09/2007, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
οχι ρε συ makis δεν καταλαβες...

Μωρέ μια χαρά κατάλαβα εγώ αλλά θά'πρεπε να το βάλω σε [ειρωνικό αστειάκι mode] [/ειρωνικό αστειάκι mode]

:lol: :beer: :lol:

Eaglos
24/09/2007, 12:54
Το έκλεισες το Boomax;

Σίγουρα πιο φθηνό από το να κάνεις το Hillmaster σαν το Boomax αλλά για αρχάριο που δεν ξέρει αν θα συνεχίσει ή αν θα το παρατήσει είναι πεταμένα λεφτά. Δεν προκειται να καταλάβεις διαφορά επειδή ο εκτροχιαστής σου θα είναι XT και όχι Deore.

Όπως και να 'χει καλά χιλιόμετρα :) Αντί για κολάν πάρε μια καλύτερη σέλα με κόψιμο στον προστάτη και gel. Θα χρειαστείς σίγουρα ένα αντιανεμικό και κάποια ισοθερμικά με Windstoper. Από προστασία δεν σου λέω, τα ξέρεις από τη μηχανή :)

Εγώ και ένας φίλος κάθε Κυριακή κάνουμε διαδρομή Καισαριανή μέχρι τέρμα πάνω τον Υμμητό στο στρατόπεδο. Όταν νιώσεις έτοιμος τα λέμε εκεί :)

el_hymador
24/09/2007, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Eaglos
Το έκλεισες το Boomax;

Σίγουρα πιο φθηνό από το να κάνεις το Hillmaster σαν το Boomax αλλά για αρχάριο που δεν ξέρει αν θα συνεχίσει ή αν θα το παρατήσει είναι πεταμένα λεφτά. Δεν προκειται να καταλάβεις διαφορά επειδή ο εκτροχιαστής σου θα είναι XT και όχι Deore.

Όπως και να 'χει καλά χιλιόμετρα :) Αντί για κολάν πάρε μια καλύτερη σέλα με κόψιμο στον προστάτη και gel. Θα χρειαστείς σίγουρα ένα αντιανεμικό και κάποια ισοθερμικά με Windstoper. Από προστασία δεν σου λέω, τα ξέρεις από τη μηχανή :)

Εγώ και ένας φίλος κάθε Κυριακή κάνουμε διαδρομή Καισαριανή μέχρι τέρμα πάνω τον Υμμητό στο στρατόπεδο. Όταν νιώσεις έτοιμος τα λέμε εκεί :)

Δεν έχεις άδικο σε αυτό που λες, αλλα με 110€ παραπάνω (τόση είναι η διαφορά τους) παίρνεις πολύ καλύτερο εξοπλισμό...ακόμα και αν δεν καταλάβω τώρα την διαφορά δεν θα μπλέξω άμεσα με αλλαγές περιφερειακών κτλ-κτλ....γενικα τα rst πιρούνια λένε ότι έινια για τον π**τσο και αυτό έιναι κάτι που θα το καταλάβω πιστεύω..΄το Boomax φοράει ROck sox dart-2 έναντι του RST που έχει το Hillmaster.

άντε να φτιάξω φυσικη κατάσταση και να τα πούμε στα βουνά!!!

:wave2:

STOYBI
24/09/2007, 16:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius



Ymmitos leei poly gia xomatines diadromes kai monopatia alla thelei liiigo na exeis fysiki katastash..... ante na mazeftoume me ta podilata mas na pame kamia xomatini



ante kales voltes....:wave2:

Ωραια ρε..... :D

Θα ερθω και εγω !!! :wacko:

:beer: :beer:

:wave2:

Aitherobamwn
25/09/2007, 00:59
Φίλε μου δώσε μερικά χρήματα παραπάνω και πάρε αυτό εδώ.

http://www.kassimatisbikes.gr/en/showprod.php?aa=854

Να επιλέξεις μάρκα που κάνει αγώνες με συνέπεια την καλή τεχνογνωσία στη δημιουργία σκελετού.

Το Συγκεκριμένο ποδήλατο το απέκτησα πριν μερικούς μήνες και είναι απίστευτο.Μη ξεχνας οτι θα πρέπει να το ελέγχεις κάθε 200 km.

Εάν δεν το αγαπάς δε θα σε αγαπήσει

Nikoskazer2000
25/09/2007, 01:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Την ψαχνω για ενα MotherFuckingBike

...εννοείς; :D

p@nos
25/09/2007, 01:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
οχι ρε συ makis δεν καταλαβες...

εγω δεν θα βγαλω χιλιομετρο πανω στο ΜΤΒ... με βλεπω με ανακοπη, αποφραξη αρτηριων-εμφραγμα, εγκεφαλικο και λουμπαγκο και αυτα ειναι μονο η αρχη...:lol:

λαου-λαου λεμε! και μετα θα σας δειξω εγω!.....θα δειτε τι θα παθετε!!


:D :lol: :beer: :wave2:


Κοψε το :smokin: ...

dirtbird
25/09/2007, 03:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Μωρέ μια χαρά κατάλαβα εγώ αλλά θά'πρεπε να το βάλω σε [ειρωνικό αστειάκι mode] [/ειρωνικό αστειάκι mode]

:lol: :beer: :lol:

Εσύ ετοιμάσου για κάτι ωραίες οθόνες στο ServiceBox :smokin: :evil: , προδότη ε προδότη [ειρωνικό αστειάκι mode] [/ειρωνικό αστειάκι mode].

El Hym, καλά ξεμπερδέματα με τους ειδικούς που έχουν ακριβότερα ποδήλατα από τα:
α)αγωνιστικά μηχανάκια τους
β)αυτοκίνητα τους


:smokin: :smokin: :smokin:





























































:bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao:

makis206
25/09/2007, 06:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Εσύ ετοιμάσου για κάτι ωραίες οθόνες στο ServiceBox :smokin: :evil: , προδότη ε προδότη [ειρωνικό αστειάκι mode] [/ειρωνικό αστειάκι mode].

Φτού !

2η φορά προδοσία !:a018:

Πρέπει να μιλήσω ξανα στο boss γι'αυτό το τμήμα γιατί με βλέπω σύντομα Ιούδα της Λαμπρής :hypnotize

:lol:





αναβαθμιστήκαμε ε ; :eyepop: :a46: :a48: :a51:

Julius
25/09/2007, 07:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aitherobamwn
Φίλε μου δώσε μερικά χρήματα παραπάνω και πάρε αυτό εδώ.

http://www.kassimatisbikes.gr/en/showprod.php?aa=854

Να επιλέξεις μάρκα που κάνει αγώνες με συνέπεια την καλή τεχνογνωσία στη δημιουργία σκελετού.

Το Συγκεκριμένο ποδήλατο το απέκτησα πριν μερικούς μήνες και είναι απίστευτο.Μη ξεχνας οτι θα πρέπει να το ελέγχεις κάθε 200 km.

Εάν δεν το αγαπάς δε θα σε αγαπήσει


file, ta scoot, ta ideal kai ena soro alla podilata meseas klasis, exoun plaisia taiwan apo thn kinesis (ean tsekareis to nixi piso tha deis oti grafei "kinesis") EIDIKA ta Scoot kai ta Ideal poy erxonte kai montaronte sthn patra ston Maniatopoulo.... einai to idio pragma edo kai merika xronia

Julius
25/09/2007, 07:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Ωραια ρε..... :D

Θα ερθω και εγω !!! :wacko:

:beer: :beer:

:wave2:

esy na kopseis to tsigaro kai na xaseis kana kilo pou exeis ginei san ton Ntemi Rouso kai na ksikinisei na xrisimopoihei to podilato pou to exeis kai kathete kai ksekourazete re

:rotflmao: :wave2:


PS kai pou na dei ton Vromopoulo pou exei ftasei 120 kila.... mou fenete anti gia endurada thn kyriaki tha pame gia souvlakia kai mpires sthn xasia

dirtbird
25/09/2007, 08:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius

PS kai pou na dei ton Vromopoulo pou exei ftasei 120 kila.... mou fenete anti gia endurada thn kyriaki tha pame gia souvlakia kai mpires sthn xasia

ase palikari, esena tha se pame sta kamena stin parnitha, giati den iparxei allos tropos na deis karvoyna esto kai svista :bigcry: :bigcry:

Eaglos
25/09/2007, 14:44
@Julius
Δεν πρέπει να έχουν σχέση τα πλαίσια μεταξύ τους. Μπορεί να τα φτιάχνει το ίδιο εργοστάσιο αλλά διαφορετικά πράγματα ζητά η Scott και διαφορετικά ο Μανιατόπουλος. Όχι ότι θεωρώ τα Scott καλά :)

afrotwin
25/09/2007, 15:09
na pari ena ena na doume apo ti meni...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

sogokou
25/09/2007, 15:17
gia sas paidia kai ta perisotera xairetismata ston afro

STOYBI
25/09/2007, 15:18
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
esy na kopseis to tsigaro kai na xaseis kana kilo pou exeis ginei san ton Ntemi Rouso kai na ksikinisei na xrisimopoihei to podilato pou to exeis kai kathete kai ksekourazete re

:rotflmao: :wave2: [/QU





ΜΕ ΠΙΚΡΑΝΕΣ ΡΕ ΦΙΛΕ......... Πως μου τα ειπες ετσι ?????? :bigcry: :bigcry: :bigcry: :sad:

Αλλωστε .... Με το μηχανακι θα ρχομουνα....

:D

afrotwin
25/09/2007, 15:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από sogokou
gia sas paidia kai ta perisotera xairetismata ston afro

vaggeli mou!!!!:eyepop:

:wave2:

notakos600
25/09/2007, 23:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Titan
Ίσως να φτιάχνουν καλύτερα ποδήλατα απ'ότι μηχανάκια...:lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Aitherobamwn
26/09/2007, 02:16
Πρώτον δεν είναι scoot (σκουτ) αλλά Scott.Ο Μανιατόπουλος αποτελεί κέντρο διανομής για την Ελλάδα,άρα δεν μοντάρονται στην Ελλάδα.

Δεύτερον η βάση της εταιρείας για την κατασκευή των ποδηλάτων είναι στο Βέλγιο.

Τρίτον ποιό είναι το νύχι που αναφέρεις?

Τέταρτον επειδή η Scott φτιάχνει ποδήλατα mid range που μπορεί να αγοράσει ο πολύς κόσμος δεν σημαίνει ότι τα Scott είναι μεσαία ποδήλατα.

Πέμπτον πως μπορεί μια εταιρεία που όπως τη λές οτι είναι mid range πως μπορεί να έχει κατασκευάσει και να χρησιμοποιείται σε αγώνες στο δρόμο και συνάμα να προσφέρει υποστήριξη τον ελαφρύτερο σκελετό ήτοις περι τα 790 gr.

Εκτον πως μπορείς να χαρακτηρίζεις την Scott μεσαία εταιρεία όταν σπονσοράρει μερικούς απο τους κορυφαίους crossades στον κόσμο και όχι μόνο.

Εβδομον εάν ανφέρεσαι στο συγκεκριμένο μοντέλο που το έχω και εγώ ναι συμφωνώ οτι είναι mid range.

Κάτι τελευταίο για να αναφέρεις αυτο το μοντέλο ως μεσαίο προφανώς έχεις κάποιο Santa Cruz ή YETI ή κάποιο FOES και είσαι πολύ καλός αναβάτης-πρωταθλητής downhill ή έχεις ένα LOOK ένα Pinarello ή ένα KOGA-MIYATA ή ενα MERCX και είσαι κορυφαίος αθλητής ποδηλασίας δρόμου οταν ακόμα και αυτό το μοντέλο είναι high class για το μεσαίο κόσμο άρα και για μένα.Εξάλλου όλα σε αυτές τις χώρες φτιάχνονται και για να πάς σε ποδήλατα που φτιάχνονται στη χώρα που ιδρύθηκε η εταιρεία πάς σε τιμές δυσθεώρητες

Julius
26/09/2007, 08:42
:a018:
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aitherobamwn
Πρώτον δεν είναι scoot (σκουτ) αλλά Scott.Ο Μανιατόπουλος αποτελεί κέντρο διανομής για την Ελλάδα,άρα δεν μοντάρονται στην Ελλάδα.

OP! to egrapsa lathos... :( :a018:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Aitherobamwn
Δεύτερον η βάση της εταιρείας για την κατασκευή των ποδηλάτων είναι στο Βέλγιο.

EDO http://www.kinesis.com.tw/ ftiaxnonte oi skeletoi ton perisoteron megalon etairion ta telaytaia xronia, ean pas mia volta apo toys skeletous tha anagnoriseis arketous kalon etairion.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Aitherobamwn
Τρίτον ποιό είναι το νύχι που αναφέρεις?

kai mia kai to exeis to podilato kai den ksereis ti einai to "nyxi".... einai h alouminenia vasi stiriksis toy piso deragie.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Aitherobamwn
Τέταρτον επειδή η Scott φτιάχνει ποδήλατα mid range που μπορεί να αγοράσει ο πολύς κόσμος δεν σημαίνει ότι τα Scott είναι μεσαία ποδήλατα.

Les oti ftiaxnei mid range bikes alla den einai mid range giati auto pou exeis exei epano toy aftokolito scott, okeik! alla tha sou po oti KAI sta podilata oti plironeis perneis (asxeta ean telika mporeis na to ektimiseis h oxi) opote ta ftina podilata einai mid range podilata.-



Αρχικά δημιουργήθηκε από Aitherobamwn
Πέμπτον πως μπορεί μια εταιρεία που όπως τη λές οτι είναι mid range πως μπορεί να έχει κατασκευάσει και να χρησιμοποιείται σε αγώνες στο δρόμο και συνάμα να προσφέρει υποστήριξη τον ελαφρύτερο σκελετό ήτοις περι τα 790 gr.
Εκτον πως μπορείς να χαρακτηρίζεις την Scott μεσαία εταιρεία όταν σπονσοράρει μερικούς απο τους κορυφαίους crossades στον κόσμο και όχι μόνο.
Εβδομον εάν ανφέρεσαι στο συγκεκριμένο μοντέλο που το έχω και εγώ ναι συμφωνώ οτι είναι mid range.

5-7 tha endieferan ean eixa agorasei metoxes ths etairias, edo h syzitisi einai gia to poio podilato (600+ euro) na epileksei o synforumitis o poios den nomizo na to endiaferei akoma na vrei sponsores gia toys agones toy


Αρχικά δημιουργήθηκε από Aitherobamwn
Κάτι τελευταίο για να αναφέρεις αυτο το μοντέλο ως μεσαίο προφανώς έχεις κάποιο Santa Cruz ή YETI ή κάποιο FOES και είσαι πολύ καλός αναβάτης-πρωταθλητής downhill ή έχεις ένα LOOK ένα Pinarello ή ένα KOGA-MIYATA ή ενα MERCX και είσαι κορυφαίος αθλητής ποδηλασίας δρόμου οταν ακόμα και αυτό το μοντέλο είναι high class για το μεσαίο κόσμο άρα και για μένα.Εξάλλου όλα σε αυτές τις χώρες φτιάχνονται και για να πάς σε ποδήλατα που φτιάχνονται στη χώρα που ιδρύθηκε η εταιρεία πάς σε τιμές δυσθεώρητες


Telika diavazontas auth thn telautaia paragrafo katalava oti symfoneis oti ta scoot ftiaxnonte mazi me eeeena soro allous skeletoys sthn TW e? tote giati ta egrapses ta 1 eos to 7? mhn stenaxoriese kalo einai to podilato pou exeis, apla den einai kalytero apo to antistoixon xrimaton ideal

Kales voltes


P.S. enoeite oti ola ta parapano einai gia ta ftina HT montela tis etairias pou to eixa psaksei prin apo ligo kairo (pou psaxnomouna gia to YZ h' to JumpUp skeleto), thn kano thn dieykrinisi gia na mhn anevei kanas kritikos me kana ouzi kai mas anoiksei kenourgies koumpotripes sto poukamiso :wave2:

Julius
26/09/2007, 08:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
@makis & julius

αυριο το απογευμα παω να το χτυπησω:D

ideal αλλα :nono: αυτα που ειπα....

BOOMAX!!!

700€ το μαλι και πολυ καλα περιφερειακα

+

κανα χιλιαρικο η συσκευη ανανηψης και ο βηματοδοτης!!!

μια χαρα μου βγηκε το πακετο :lol:

ευχαριστω ολους για τις απαντησεις:wave2:


To xtypises to podilato? vale kamia foto na to doume re man

el_hymador
26/09/2007, 20:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
To xtypises to podilato? vale kamia foto na to doume re man


Εχω φαει πακετο με την δουλεια, σημερα που ειχα χρονο ειναι κλειστα....ε αυριο, αυριο:lol:


θα βαλω φωτο παντως σιγουρα!!


:wave2:

el_hymador
26/09/2007, 20:38
5-7 tha endieferan ean eixa agorasei metoxes ths etairias, edo h syzitisi einai gia to poio podilato (600+ euro) na epileksei o synforumitis o poios den nomizo na to endiaferei akoma na vrei sponsores gia toys agones toy

οποιοσδηποτε σπονσορας ειναι ευπροσδεκτος, αποτανθειτε ομως πρωτα στο τμημα P.R.-->Τμηματάρχη διαφήμισης--->Δ.Σ. και μετα σε εμένα.

Ευχαριστω.

Aitherobamwn
27/09/2007, 03:42
Τελικά έχω καταλάβει ένα πραγμα,το τι παραμύθι σας πουλάνε οι πωλητές των IDEAL για να ρίξουν τον ανταγωνιστή που είναι η Scott και κυρίως η Fidusa δεν λέγεται.
Το άσχημο δεν είναι αυτό το άσχημο είναι οτι τους πιστεύτε.Ακριβώς αυτά μου έλεγε και ένας πωλητής της IDEAL που είχε φάει ψωμί απο την εταιρεία αυτή,επομένως γιατί να προμοτάρει άλλη εταιρεία?
Ξυπνάτε.

Aitherobamwn
27/09/2007, 03:47
Πάντως ένα είναι σίγουρα οι Scott riders θα τη ρίχνουνε στους IDEAL riders δείγμα της ποιότητας του αναβάτη αλλά και της ποιότητας του σκελετού λόγω ακαμψίας.

Ενα είναι σίγουρο,YETI,Santa Cruz και ΚΟΝΑ είναι ποδηλατάρες και τώρα που το σκέφτομαι ψιλομετάνιωσα που δεν πήρα ΚΟΝΑ.

Ε άμα πείς και οτι τα ΚΟΝΑ είναι made in Taiwan κάτι τρέχει με εσένα.

Πάντως κάνεις διάλογο κάτι πολύ σημαντικό αν και εγώ σπάζομαι με αυτά που γράφεις.

Δε βαριέσαι.

Julius
27/09/2007, 08:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aitherobamwn
Πάντως ένα είναι σίγουρα οι Scott riders θα τη ρίχνουνε στους IDEAL riders δείγμα της ποιότητας του αναβάτη αλλά και της ποιότητας του σκελετού λόγω ακαμψίας.

Ενα είναι σίγουρο,YETI,Santa Cruz και ΚΟΝΑ είναι ποδηλατάρες και τώρα που το σκέφτομαι ψιλομετάνιωσα που δεν πήρα ΚΟΝΑ.

Ε άμα πείς και οτι τα ΚΟΝΑ είναι made in Taiwan κάτι τρέχει με εσένα.

Πάντως κάνεις διάλογο κάτι πολύ σημαντικό αν και εγώ σπάζομαι με αυτά που γράφεις.

Δε βαριέσαι.

Nai oti spazese fenete apo to yfos sou kai nomizo oti den yparxei logos

ektos autou re man, ama eitane h marka toy podilatoy h tis motosykletas na ekane thn diafora ston athliti tote oloi tha kyloforousane me KTM :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ego pantos Efetos meta apo skepsi apofasisa kai Eftiaksa ena HT sta metra moy kai symfona me ton tropo kai to tetren pou pigeno. kai mporo na po oti eimai enthousiasmenos me to apotelesma.

ena palio Idealaki ZigZag poy exo.... kai meta apo apeira xiliometra pou mazepse se kathe idous xoma petra klp..... toy foresa slikadoures kai to xrisimopoio gia tis doulies mesa sthn athina pleon.

dirtbird
27/09/2007, 08:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius

.... toy foresa slikadoures kai to xrisimopoio gia tis doulies mesa sthn athina pleon.

poso sou kaiei?
exei kalo aircondition?

:D :D

PS: gia tis douleies mesa sto spiti ennoouse (exei megali veranta :bigcry: :bigcry: )

dirtbird
27/09/2007, 08:24
Α και ο Πλέων είναι μόνο ένας.... :winka: :winka:

el_hymador
27/09/2007, 21:29
Το πηρα το ποδηλατακι!!!:D

ΙDEAL PRO RIDER λευκο....

Ειναι πανεμορφρο και καραγουσταρω πολυ!! δεν φανταζομουν οτι ο ενθουσιασμος ειναι περιπου (περιπου ε; μην τρελαθουμε κιολας...) σαν να αγοραζει μοτοσικλετα.

Μαλιστα το εφερα και ποδηλατοντας απο το μαγαζι στο σπιτι μου....αποσταση 500 μετρα:a08: και δεν επθα ανακοπη +εμφραγμα :wacko:

Ανυπομονω για το ΣΚ να το ανεβασω στο βουνο και να κανω τις πρωτες (χαλαρες) βολτες.


makis206 & Julius και ολοι οσοι με βοηθησατε σχετικα με την επιλογη μου, ευχαριστω ... τα λεμε συντομως εις τα βουνα ψηλα εκει!!



:wave2: :beer: :beer: :beer:


106451

el_hymador
27/09/2007, 21:30
:cool:


106452

STOYBI
27/09/2007, 21:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Το πηρα το ποδηλατακι!!!:D

ΙDEAL PRO RIDER λευκο....




:wave2: :beer: :beer: :beer:

Καλες βολτες.... :beer: :beer: :beer:

Και οταν κυκλοφορουμε στο βουνο ξερεις... Τα κασκολ στην τσεπη ετσι ?? :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:wave2:

gcrook
27/09/2007, 21:36
Αυτο το απαισιο ασπρο πραγμα μπαινει μπροστα και κοβει την θεα των δυο γαματων καφετιων πραγματων εκει πισω στο τραπεζι.:D

el_hymador
27/09/2007, 21:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Αυτο το απαισιο ασπρο πραγμα μπαινει μπροστα και κοβει την θεα των δυο γαματων καφετιων πραγματων εκει πισω στο τραπεζι.:D

τεσσερα ειναι τα καφετια πραγματα :D

gcrook
27/09/2007, 21:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
τεσσερα ειναι τα καφετια πραγματα :D

Σωστον!:eek: :eek:

el_hymador
27/09/2007, 21:41
εκτος αν ενοεις την ροτοντα και την καρεκλα :lol: :lol: :wave2:

el_hymador
27/09/2007, 21:53
για τον crookerman



απο δεξια προς τα αριστερα




LINE SIX - VARIAX 600

SAMICK - ουτε που θυμαμαι μοντελο, τωρα εκτελει χρεη αταστης με 13αρες χορδες για αυθεντικα χιτζαζ, ουσακ, νιχαβεντ κτλ

ALHAMBRA - W1/ B (κι ομως ειναι ακουστικη...)

WASHBURN - D12

ΟΥΤΙ ΤΟΥΡΚΙΚΟ


106455

apav
27/09/2007, 22:09
:eek: Καλορίζικο το ποδήλατο! :smokin: :nono:

makis206
28/09/2007, 00:21
Kαλόβολτο καλοπεταλάριστο και καλολάσπωτο το κουκλί Κωστή, όλα τα λεφτά στο άσπρο χρώμα !

Ρε όλα αυτά τα έγχοδρα δικά σου είναι ;; :eyepop:


Πολύ θα γούσταρα να γρατζουνίσω για λίγο αυτό το ούτι, φέρτο μια μέρα Κρήτη και βάζω τον Λουμίδη τα ρακάκια και τον αργιλέ !!


:beer: :beer: :beer:

Julius
28/09/2007, 07:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Το πηρα το ποδηλατακι!!!:D

ΙDEAL PRO RIDER λευκο....

Ειναι πανεμορφρο και καραγουσταρω πολυ!! δεν φανταζομουν οτι ο ενθουσιασμος ειναι περιπου (περιπου ε; μην τρελαθουμε κιολας...) σαν να αγοραζει μοτοσικλετα.

Μαλιστα το εφερα και ποδηλατοντας απο το μαγαζι στο σπιτι μου....αποσταση 500 μετρα:a08: και δεν επθα ανακοπη +εμφραγμα :wacko:

Ανυπομονω για το ΣΚ να το ανεβασω στο βουνο και να κανω τις πρωτες (χαλαρες) βολτες.


makis206 & Julius και ολοι οσοι με βοηθησατε σχετικα με την επιλογη μου, ευχαριστω ... τα λεμε συντομως εις τα βουνα ψηλα εκει!!



:wave2: :beer: :beer: :beer:


Gamo, kales voltes...... na to lioseis sta xiliometra

gcrook
28/09/2007, 07:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
για τον crookerman



απο δεξια προς τα αριστερα




LINE SIX - VARIAX 600



Ζημια μου εκανες...
Και εχω και ενα λινκ με καποιον που ανοιξε μια Parker Nightfly και εχωσε μεσα τα ηλεκτρικα της Variax.....:beer:

Α ναι....
Καλοταξιδο και καλοστριφτο (και οτι αλλο προβλεπεται συνηθως σε τετοιες κατασκευες) το ποδηλατο ρε και θυμησου:
Αν σε πιασει βηχας στα διλεπτο ειναι σημαδι υγειας :lol: :wave2:

Eaglos
28/09/2007, 13:15
Χαίρομαι που κράτησες τα λεφτά σου και πήγες για το Pro Rider :) Θα σε ζορίσει λίγο γιατί έχει μεγάλο πίσω λάστιχο αλλά θα δυναμώσεις :)

Aitherobamwn
28/09/2007, 14:00
Καλό είναι για entry level.Εάν ομως προχωρήσεις πολύ θα καταλάβεις οτι δεν κάνει για πιο race χρήση.ΔΕΝ μιλάω για αγώνες αλλα πιο race χρήση και θα χρειαστεί να πας μετά σε ΚΟΝΑ.
Αλλά αναφέρομαι σε ένα μέλλον που ίσως απέχει αρκετά.

Aitherobamwn
28/09/2007, 14:02
Καλά χιλιόμετρα να έχεις όπως και να έχει αρκεί βέβαια αυτός ο πρώτος ενθουσιασμός να είναι και δεύτερος και τρίτος και νιοστός.Να το έχεις συνέχεια και κάθε φορα που το καβαλάς να γίνεσαι πιο απαιτητικός ως προς τη διαδρομή ή την άσκηση που θα κάνεις.Αυτό για να βελτιωθείς, να χάσεις ενδεχομένως κιλά και βέβαια να χτίσεις μια σωματική κατάσταση που θα σου προσφέρει ευεξία.

makis206
28/09/2007, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aitherobamwn
Καλό είναι για entry level.Εάν ομως προχωρήσεις πολύ θα καταλάβεις οτι δεν κάνει για πιο race χρήση.ΔΕΝ μιλάω για αγώνες αλλα πιο race χρήση και θα χρειαστεί να πας μετά σε ΚΟΝΑ.
Αλλά αναφέρομαι σε ένα μέλλον που ίσως απέχει αρκετά.

Αν όμως εξακολουθήσει να του κάνει τη χαλαρή χρήση που είχε στο μυαλό του τη στιγμή που αποφάσισε να τ'αποκτήσει, το Idealάκι είναι ικανό να τον συντροφεύει για πολλά πολλά χρόνια ακόμα !:winka:

Τη συντηρησούλα του όποτε τη χρειάζεται και δεν θα έχει κανένα πρόβλημα.

:beer:

el_hymador
28/09/2007, 14:28
Ευχαριστω παιδες αλλα το ποδηλατακι το πηρα για να συνδυασω την ασκηση (που την χρειαζομουν) με την φυση και το βουνο (που επισης τα χρειαζομαι) ...τωρα για KONA, Specialized και ΥΕΤΙ, sorry κιολας, αλλα παω να παρω κανα καθαρο enduro και να ξεκ***μαι σε αλλο επιπεδο...



:wave2:

Eaglos
28/09/2007, 14:33
Έτσι ακριβώς :)

Καλό κουράγιο για το ξεκίνημα και καλά βουνα :) Από εξοπλισμό τι σκέφεσαι να πάρεις;

el_hymador
28/09/2007, 14:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Eaglos
Έτσι ακριβώς :)

Καλό κουράγιο για το ξεκίνημα και καλά βουνα :) Από εξοπλισμό τι σκέφεσαι να πάρεις;

βηματοδοτη!

:lol: :lol: :lol:

περα απο την πλακα, ενα κρανος - αργιτικο πεπονι, γαντακια εχω απο την μηχανη καλοκαιρινα,
και ενα κολαν :blush: ποδηλατικο μεσα ομως απο την φορμα ...αυτα για αρχη

Vasilis_Strom
28/09/2007, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Ευχαριστω παιδες αλλα το ποδηλατακι το πηρα για να συνδυασω την ασκηση (που την χρειαζομουν) με την φυση και το βουνο (που επισης τα χρειαζομαι) ...τωρα για KONA, Specialized και ΥΕΤΙ, sorry κιολας, αλλα παω να παρω κανα καθαρο enduro και να ξεκ***μαι σε αλλο επιπεδο...



:wave2:

Προσωπική συμβουλή και άποψη, πριν πιάσεις τα βουνά και για να μην απογοητευτείς τελείως από την φυσική σου κατάσταση (θα απογοητευτείς να είσαι σίγουρος) ρίξε αρκετά χιλιόμετρα στον δρόμο θα σε βοηθήσουν πάρα πολύ και θα σε κουράσουν πολύ λιγότερο. Αααα και οπωσδήποτε διατάσεις μετά για να ξανακαβαλησεις την επόμενη ημέρα :wave2: :wave2: :wave2:

el_hymador
28/09/2007, 14:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vasilis_Strom
Προσωπική συμβουλή και άποψη, πριν πιάσεις τα βουνά και για να μην απογοητευτείς τελείως από την φυσική σου κατάσταση (θα απογοητευτείς να είσαι σίγουρος) ρίξε αρκετά χιλιόμετρα στον δρόμο θα σε βοηθήσουν πάρα πολύ και θα σε κουράσουν πολύ λιγότερο. Αααα και οπωσδήποτε διατάσεις μετά για να ξανακαβαλησεις την επόμενη ημέρα :wave2: :wave2: :wave2:


:a013: ευχαριστω για τα tips

καπως ετσι θα παει η φαση σταδιακα και σιγα-σιγα....εχω προτερη εμπειρια απο enduro οπου επεσα στα βαθια με την μια και τελικα επεσα και μαλιστα ασχημα λογω υπερβολικου ενθουσιασμου...

Vasilis_Strom
28/09/2007, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
:a013: ευχαριστω για τα tips

καπως ετσι θα παει η φαση σταδιακα και σιγα-σιγα....εχω προτερη εμπειρια απο enduro οπου επεσα στα βαθια με την μια και τελικα επεσα και μαλιστα ασχημα λογω υπερβολικου ενθουσιασμου...

Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο βελτιώνει την φυσική σου κατάσταση ο δρόμος :winka: ( ευθείες έτσι μην πλακωθείς στις ανηφόρες )

Eaglos
28/09/2007, 15:18
Ποδηλατικό κολάν δεν ξέρω αν θα έχει νόημα :) Δες καλύτερα για αντιανεμικό και αφυδροτικό μπλουζάκι. Επίσης πάρε μια τρόμπα χειρός που να μπαίνει στο ποδήλατο σε βάση καθώς και ένα μικρό τσαντάκι που πιάνει με velcro κάτω από τη σέλα για να βάζεις μια σαμπρέλα και εργαλεία.

Aitherobamwn
28/09/2007, 18:18
Στο ΚΟΝΑ αναφέρθηκα τα οποία είναι (στα της τάξεως των 700ευρώ με 900 ευρώ) όπως το Husqvarna SM 610 ie.Δηλαδή είναι και πολεμικά είναι και φιλικά είναι αγρίμι είναι και γατάκι

Τα δε YETI και Santa Cruz συν τοις αλλοις οτι ξεκινάνε απο 2000 τα πιο φθηνά είναι ο΄πως ενα ΚΤΜ Super Enduro 950R.Oxi οτι χαλάνε αλλά οτι είναι για off road χρήση καθαρή και σκούζουν ασφυκτιούν στην πόλη

Οσον αφορά στο φίλο που ανέφερε οτι το IDEAL θα του κρατήσει χρόνια.Δεν αμφιβάλλω αλλά πάντα πρέπει να έχουμε την προοπτική μετεξέλιξης στο νού μας.

makis206
28/09/2007, 19:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aitherobamwn
Οσον αφορά στο φίλο που ανέφερε οτι το IDEAL θα του κρατήσει χρόνια.Δεν αμφιβάλλω αλλά πάντα πρέπει να έχουμε την προοπτική μετεξέλιξης στο νού μας.

Φίλε μου κατάλαβα με ποιο τρόπο το είπες αλλά ο Κωστής είπε απ'την αρχή ότι ήθελε ένα ποδήλατο για να μπει ξανά στο πεταλάρισμα σιγά σιγά και το budget του έφτανε τα 500 ευρώ.

Η δική μου η λογική λέει ότι σ'αυτά τα λεφτά καλύτερα να πάρει ένα Ideal (κι όχι απαραίτητα τη συγκεκριμένη μάρκα) με καλούτσικα περιφερειακά παρά ένα Scott για παράδειγμα που το μόνο του πλεονέκτημα θά'ναι ο σκελετός του και που θα μπορούσε σύντομα να τον βάλει στο τριπάκι μιας αναβάθμισης που θα έφτανε σχετικά εύκολα τα 700-900 ευρώ που προανάφερες.

Κι αυτό με το σκεπτικό ότι ο σκελετός του Ideal (ή ενός GT ή ενός Giant..) δεν θα τον προβληματίσει ποτέ !:winka:

Δέχομαι απόλυτα και τη δική σου λογική αλλά για σκέψου πόσοι αποφάσισαν μετά από χρόνια αποχής να ξεκινήσουν πάλι το πετάλι και λόγω οικονομικής άνεσης αγόρασαν ένα ακριβό "κόσμημα" το οποίο σύντομα πέταξαν στην αποθήκη ή στις μικρές αγγελίες αφού κατάλαβαν σε μικρό χρονικό διάστημα ότι "δεν τό'χαν" πια το άθλημα ;

Ας πάρει λοιπόν ένα τίμιο και φθηνό κι αν δει ότι τό'χει και το αγαπά ας ξοδέψει αργότερα όσα νομίζει ότι του αξίζουν ! Όσο δουλέυει το Idealάκι θα μάθει ακόμα καλύτερα τις ανάγκες του σ'αυτόν τον τομέα και στο μέλλον πράττει αναλόγως.

Είναι λίγο υπερβολικό αυτό που θα πω αλλά μοιάζει σαν να πάει ένας 18χρονος να πάρει το ΚΤΜ 990 Αdventure επειδή η προοπτική μετεξέλιξης του νου του του λέει ότι μπορεί στα 30 να τρέξει στο Dakar.. εντάξει είπα ότι είναι λίγο υπερβολικό :lol:

Εννοείται φιλικά :beer: :beer:

sotpag
28/09/2007, 22:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vasilis_Strom
Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο βελτιώνει την φυσική σου κατάσταση ο δρόμος :winka: ( ευθείες έτσι μην πλακωθείς στις ανηφόρες )


δασκαλε:a23: :a23: :a23:

αντε και στους βαλκανικους

el_hymador
01/10/2007, 01:44
Περασα ενα ΣΚ ποδηλατικο μουρλια...

κατεβηκα στο χωριο (οχι με το ποδηλατο ρε:a24:....με το αμαξι που ειχε μεσα το ποδηλατο)
και εκανα....




25+ χιλιομετρα σε δυο ημερες!!! :beer:

οφειλω να ομολογησω οτι η τεχνολογια εχει προχωρησει και πλεον πανε τα ατιμα σχεδον μονα τους...λιγο πεταλι κανεις και φευγεις αερα !!στην ευθεια ....γιατι στις ανηφορες γ@μησε τα!!

τεσπα, ολα καλα ... το ποδηλατακι ειναι φανταστικο, απλα δεν εχει τασακι και δεν μου παει ρε παιδια να σκορπιζω τις σταχτες στον δρομο...μην παρουμε και καμια φωτια...τον φραπε τον βολευω εκει που βαζουν το μπουκαλι με το νερο οι ξενερωτοι...


το μονο θεμα ειναι η σελα....


μην ξανακουσω κανεναν να παραπονιεται για σελες σε μηχανες...ακομα και σελα MX μοτοσικλετας φανταζει πολυθρονα μπροστα σε αυτο το πραγμα.

μιλαμε ειναι το απολυτο μαρτυριο, ουτε η ιερα εξεταση δεν θα σκαρφιζοταν τετοιο βασανιστηριο, πονος, πονος, πονος... δεν μπορω ουτε να κατσω (....σε βλεπω εσενα που γελας ...)

θα παω να την αλλαξω την ρημαδα, στην αναγκη θα βαλω καμια κουρελου, κανα κιλιμι, κατι για να μην αισθανομαι λες και με εχει :a021: η πτερυγα των θανατοποινητων στις χειροτερες φυλακες του πλανητη ...

ασε που τον προστατη απο το ζουληγμα σε λιγο θα τον παρω στο χερι σαν μπαλακι αντι στρες...


αυτα.


κατα τα αλλα μια χαρα το ποδηλατο... :rolleyes:

makis206
01/10/2007, 05:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
το μονο θεμα ειναι η σελα.......
ασε που τον προστατη απο το ζουληγμα σε λιγο θα τον παρω στο χερι σαν μπαλακι αντι στρες...

Τα πρώτα "πονάκια" που λέγαμε ;:D

ronin1
01/10/2007, 07:47
Gt avalance 3...

αυτό έχω..

κ ειμαι πολύ ικανοποιημένος...

άσφαλτο σφαίρα...χώμα μια χαρά..

επειδή δεν πολύ παω χωμα...έχω λάστικα σιλκ....

TREK GIANT k IDEAL είναι επίσης κορυφαία..

Eaglos
01/10/2007, 15:11
Για σέλα, αν πάρεις σκληρή τότε πρέπει να πάρεις και ειδικό ρούχο (κολάν ή σορτς) με το μαξιλάρι από μέσα αλλιώς θα κλαις με μαύρο δάκρυ. Αν πάς σε μαλακότερη τότε θα υπάρχει ο κύνδυνος να κάτσει το υλικό.

Εγώ έχω τώρα την http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=21962
Σκληρή μεν (το μαξιλαράκι που λέγαμε) αλλά κανένας πόνος ή μούδιασμα σε @@ και προστάτη.

Για κάτι ποιό απαλό δες και http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=8037

Aitherobamwn
02/10/2007, 10:46
Αντε πάλι τα IDEAL και τα TREK κορυφαία.

Θα το ξαναπώ για τελευταία φορά.Κορυφαίες μάρκες είναι οι εξής (mountain):

YETI
Santa Cruz
Foes
Kona
Colnago
Ridley
KOGA-MIYATA

και κούρσες:

ORBEA
DE ROSA
Decathlon
B.M.C
MERCKX
GIOS
PINARELLO

makis206
02/10/2007, 11:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aitherobamwn
Αντε πάλι τα IDEAL και τα TREK κορυφαία.
Θα το ξαναπώ για τελευταία φορά.Κορυφαίες μάρκες είναι οι εξής (mountain):
YETI
Santa Cruz
Foes
Kona
Colnago
Ridley
KOGA-MIYATA

Και:

Scott
IronHorse
Rocky Mountain
Orange

κι άλλα που ξεχνάω τώρα βεβαίως βεβαίως

:beer:

el_hymador
02/10/2007, 13:03
Τα specialized;

τα ΚΤΜ ;

Γ Τ Π ειναι;

makis206
02/10/2007, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Τα specialized;
τα ΚΤΜ ;
Γ Τ Π ειναι;

Τα Specialized είναι απ'αυτά που δεν θυμόμουν εκείνη τη στιγμήβεβαίωςβεβαίως :lol:

Για τα ΚΤΜ δεν ξέρω και πολλά, ένας φίλος που είχε πάρει ένα απ'τα καλύτερα freeride μοντέλα της πάντως κατάφερε και τού'κοψε το σκελετό 2 φορές σε ναι μεν σκληρή χρήση αλλά στις ίδιες πιέσεις τα Scott (3), τα SantaCruz (2) και τα Giant (2) και το ΚΟΝΑ που συμπλήρωναν την παρέα δεν έκαναν κιχ.

Μπορεί νά'τανε τυχαίο, δε λέω, απλά δεν μου έκανε και την καλύτερη εντύπωση το γεγονός.



:beer:

Julius
02/10/2007, 13:35
Mallon den tha sas apantisei o Ironbum paidia....... giati eipe oti ta ksanaleei GIA TELAYTAIA FORA :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Aitherobamwn
03/10/2007, 00:45
Σωστός makis206 πολύ σωστός αδερφέ.
Τα ΚΤΜ δεν μπορεί να κάνουνε τόσα χρήματα και να μην αξίζουνε.Απο περιφερεικά είναι τρομερά.
Απο σκελετό , ε δεν μπορεί η ΚΤΜ να φτιάχνει πλαίσια για μοτοσυκλέτες να συμμετέχει στα 125cc και 250cc και να μη φτιάχνει άριστους σκελετούς.
:D

makis206
03/10/2007, 06:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aitherobamwn
Σωστός makis206 πολύ σωστός αδερφέ.
Τα ΚΤΜ δεν μπορεί να κάνουνε τόσα χρήματα και να μην αξίζουνε.Απο περιφερεικά είναι τρομερά.
Απο σκελετό , ε δεν μπορεί η ΚΤΜ να φτιάχνει πλαίσια για μοτοσυκλέτες να συμμετέχει στα 125cc και 250cc και να μη φτιάχνει άριστους σκελετούς.
:D

Πάσο, κι εμένα μου έκαναν πολύ καλή εντύπωση στην αρχή απλά με χάλασαν λίγο αυτά που είδα στα ΚΤΜ του παιδιού, και μιλάμε για το De Killa ένα απ'τα κορυφαία ποδήλατα της εταιρίας (αυτό που επισυνάπτω παρακάτω)


Α ! Ξεχάσαμε την Cannondale !!!:eyepop:


:lol: :a10: :beer:


107081

el_hymador
03/10/2007, 09:17
Διπλα απο το σπιτι μου εχει ενα αλσος. Μην φανταστειτε κανα δρυμο, αλλα εχει 2 χλμ μηκος και ειναι τιγκα στο πευκο με ωραια μονοπατακια.

Εκει λοιπον πηγα εχθες το απογευμα και διαπιστωσα τα εξης:

-Το χωμα θελει πολυ καλη φυσικη κατασταση, ειναι ασυγκριτα πιο βαρυ τερεν απο οτι η ασφαλτος

-Το αλσος εχει μια κατηφορικη κλιση...στο κατεβα λοιπον μπορεις να αναπτυξεις μεγαλες ταχυτητες με το ποδηλατο, αλλα παρ ολο που εχει πιρουνι μπροστα αν δεν βοηθας με το σωμα τρως πολυ κοπανημα. Επισης διαισθητικα αντιλαμβανομαι οτι η τουμπα με το ποδηλατο πρεπει να ειναι τρομερα επωδυνη και επικινδυνη οποτε παιζει αυτοσυγκρατηση σε αυτο το θεμα, παρ ολο που το Ideal δειχνει να ''αντεχει'' τα χιλιομετρα.

-Στο ανεβα εφαγα τρελο πακετο, αν και απο την δευτερη φορα και μετα το συνηθισα καπως και δεν δυσκολευομουν τοσο.
Θετικο ειναι το γεγονος πως υπαρχουν πολλα σκυλια που ειναι προθυμα να σε κυνηγησουν δινοντας σου αλλο ενα κινητρο για να προσπαθησεις....

-Την σελα αρχισα να την συνηθιζω, τωρα με ποναει η μεση , αλλα τελικα ειχε δικιο ο makis σχετικα με τα πρωτα πονακια, ειναι μεχρι να ''ξεσκουριασει'' το σωμα.

-Ειναι τρομερα διασκεδαστικο το ποδηλατο στο χωμα και σε ανωτερο level φανταζομαι οτι θα προσφερει ακομα μεγαλυτερες συγκινησεις. Οσοι το σκεφτεστε μην δισταζετε καθολου! η αρχη ειναι δυσκολη.

-10χλμ για αρχη στο χωμα ειναι πιστευω μια χαρα αν γινονται σε καθημερινη βαση...

:) :wave2:

makis206
03/10/2007, 09:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
-10χλμ για αρχη στο χωμα ειναι πιστευω μια χαρα αν γινονται σε καθημερινη βαση...
:) :wave2:

10 χιλιόμετρα στην πρώτη χωμάτινη ;;!!!:eyepop: :a21:

Εγώ το 2004 που ξανακάθισα σε ποδήλατο μετά από χρόνια βία 4-5 χιλιόμετρα τά'κανα στην άσφαλτο !:eek:

Κι έκανα μετά εβδομαδιαία αποχή με μασάζ και πινακολάντα μέχρι να ξανανέβω ! :lol:


Εύγε, γερά, με τσαμπουκά !

:beer: :beer:

el_hymador
03/10/2007, 10:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
10 χιλιόμετρα στην πρώτη χωμάτινη ;;!!!:eyepop: :a21:

Εγώ το 2004 που ξανακάθισα σε ποδήλατο μετά από χρόνια βία 4-5 χιλιόμετρα τά'κανα στην άσφαλτο !:eek:

Κι έκανα μετά εβδομαδιαία αποχή με μασάζ και πινακολάντα μέχρι να ξανανέβω ! :lol:


Εύγε, γερά, με τσαμπουκά !

:beer: :beer:


ειμαι γερη κραση τελικα...

:lol: :lol:

makis206
03/10/2007, 10:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
ειμαι γερη κραση τελικα...
:lol: :lol:

Κι εγώ γερό κρασί γι'αυτό με ξέκανε το πετάλι

:lol: :lol:

Julius
03/10/2007, 10:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador




Se poia perioxi meneis? exei sto alsos sto xaidari poly oraies xalares podilatikes diadromes

el_hymador
03/10/2007, 10:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
Se poia perioxi meneis? exei sto alsos sto xaidari poly oraies xalares podilatikes diadromes

Πευκη, κομματακι μακρι πεφτει το Χαϊδαρι...

εχει δυο δασακια, το ενα μαλιστα ειναι και ψιλομεγαλο.

για αρχη καλα ειναι, αμα(νες) φτιαξω φυσικη κατασταση, θα αρχισω σιγα-σιγα και Βαρυμποπες, Πεντελες κ.τ.λ.

ευχ για το tip παντως :wave2:

Julius
03/10/2007, 10:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Πευκη, κομματακι μακρι πεφτει το Χαϊδαρι...

εχει δυο δασακια, το ενα μαλιστα ειναι και ψιλομεγαλο.

για αρχη καλα ειναι, αμα(νες) φτιαξω φυσικη κατασταση, θα αρχισω σιγα-σιγα και Βαρυμποπες, Πεντελες κ.τ.λ.

ευχ για το tip παντως :wave2:

xmmm alsos syggrou, einai sxetika konta se esena kai exei episeis kales diadromes (den exo paei, alla exo akousei kala logia)

Eaglos
03/10/2007, 10:59
Η μέση είναι λογικό να σε πονάει διότι την άκουσε από το κοπάνημα :p Κατάβαση σε χώμα με πετραδάκια και ανωμαλίες θέλει το βάρος στα πετάλια και όχι να κάθεσαι στη σέλα. Το σώμα δουλεύει πάρα πολύ γενικά και είσαι συνέχεια μπρος πίσω για να βοηθάς και το πηρούνι και για να περνάς πιο άνετα τα εμπόδια.

Η πτώση με ποδήλατο σε κατηφορικό κομμάτι είναι ζόρικη αν δεν φοράς προστατευτικά. Γενικά πρέπει να κάθεσαι πιο πίσω από το κανονικό και να κρατάς σχετική κοντρα στο τιμόνι για να μην σε γυρίσει καπάκι. Από εκεί και μετά αν δεις ότι χύνεσαι τότε πηδάς από το άτι και το αφήνεις να σκάσει μόνο του :)