PDA

View Full Version : Τι γνώμη έχετε για το τεφλόν.? Και τη λάδια βάζετε.?



paris13
24/09/2007, 00:39
Ο μηχανικός μου άλλαξε λίγο τα πλάνα και τις απόψεις που είχα για το θέμα λάδια μηχανής. :rolleyes:
Μου είπε μερικά πράγματα (υποτίθεται) μυστικά όσον αφορά το λάδι και με προβλημάτισε αν έχει δίκιο. Εγώ πίστευα ότι σε ημησυνθετικό ή ακόμα καλύτερα σε συνθετικό είναι ότι πρέπει για το μοτέρ αλλά αυτός μου είπε ότι το απλό Super λάδι (ορυκτέλαιο) με κάποιο συγκεκριμένο συμπληρωματικό είναι ότι καλύτερο, αυτό δε ισχύει για όλα τα μοτέρ που έχουν τους δίσκους αμπραγιάζ βουτηγμένους στο λάδι και δεν επωφελούνται ιδιαίτερα άλλες μηχανές που οι δίσκοι είναι εκτός π.χ. αυτοκίνητα ή και άλλες μεγάλες μηχανές. Δεν μπορώ να θυμηθώ το συμπληρωματικό αλλά έχει κάποια ιόντα όπως μου εξήγησε που δημιουργεί κάποιο κενό ανάμεσα στα κινητά μέταλλα και γενικότερα σε όλα τα κινητά μέρη (κάτι σαν μαγνήτες αλλά από την πλευρά που απωθούνται) με αποτέλεσμα να μην υπάρχει η τριβή που θα υπήρχε δίχως αυτό. Αντιθέτως τα λάδια που χρησιμοποιούμε έχουν συστατικά για την ίδια δουλειά αλλά αυτό το επιτυγχάνουν με κάποιο φιλμ που κάνει τα κινούμενα μέρη να γλιστρούν και έτσι αποφεύγονται οι τριβές. Στην περίπτωση όμως των δίσκων το να γλιστρούν δεν είναι ότι καλύτερο και έτσι επέρχεται γρηγορότερα το πατινάρισμα.
Έχετε γνώμη πάνω σε αυτό.? Εγώ νόμιζα ότι είχα βολευτεί με τα Motul 5100, 15-50 ή και τα νέα 5100 10-40. Η γνώμη του είναι τον χειμώνα 15-50 και καλοκαίρι 20-50… τέλος πάντων. Μας άλλαξε τα πλάνα μου φαίνεται.! :confused:

sotpag
24/09/2007, 01:12
καπου λενε διαφορα για τα λαδια (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=14087)