PDA

View Full Version : Avon ή Pirelli Mt 60;



kaps
24/09/2007, 12:10
PODIUM είναι τα λάστιχα που φοράω στο ΧΤΧ και από όσο βλέπω μάλλον για σούπα το πάω τώρα που θα αρχίσει αν βρέχει. Οχι πως σε στεγνό δρόμο εντός Αθήνας πάω καλύτερα.Ντριφάρισμα και πάλι ντριφάρισμα. Στις στροφές και γενικά στις κλίσεις που παίρνω μπάινω σαν κότα ... Είπα λοιπόν να κάνω την αλλαγή...Ο λαστιχάς μου λέει για τα AVON .Εγώ έχω ακούσει για τα PIRELLI MT60. Αντοχή και των δύο γύρω στα 15.000χμ . Τι άποψη έχετε ;Α και από τιμές τα μεν πρώτα 300 τα δε δεύτερα 320.

KaTaNaS
24/09/2007, 12:25
ΜΤ60 σαν άλλο κανένα για ΣΜ μεσα στην πόλη...

ζεσταίνονται αμέσως και στο βρεγμένο πολύ καλά...

ειναι κατασκευασμενα για ΣΜ επι τούτου...
γενικοτερα τα σμ εχουν το προβλημα ,οτι φορανε λαστιχα 17αρια συνηθως και ραντιαλ και οτι δεν αναοτυσουν τις ταχυτητες που τα καθιστουν ετοιμα προς χρήση... οποτε συνηθως κυκλοφορειςμς κρυα λαστιχα....

με τα ΜΤ60 δεν συμβαινει αυτο...

αλλα ειχα την εντυπωση πως ειναι φθηνοτερα... :wave2:

επισης μην περιμενεις να δεις 15000 χλμ ...

αλλά τι σε νοιάζει... ασφάλεια να νοιωθεις και ας τα αλλαζεις νωριτερα :wave2:

nikonian
24/09/2007, 12:40
Μην πέσεις κι εσύ στην παγίδα.

ΟΛΟΙ οι λαστιχάδες προτείνουν τα AVON και σε αυτοκίνητα και σε μηχανάκια. Προφανώς έχουν πολύ μεγαλύτερο κέρδος , για να μας βάζουν σε τέτοιο κίνδυνο.

Την πάτησα μια φορά στο αυτοκίνητο, έβαλα AVON και αναπολούσα τα παλιά μου KUHMO που -αν και ήταν 4ων ετών- κρατούσαν πολύ καλλίτερα.


Για 20 ευρά;;;;;:nono: ΜΤ 60 δαγκωτό

kaps
24/09/2007, 12:45
:confused: Πιο φθηνά από τα 320; Μπορείς μα μου πεις που ; Οχι τίποτα άλλο αλλά οι τιμές του ξεκίνησαν από τα 420 κάπου στο Αιγάλεω και μέχρι τώρα έχει πέσει στα 320.:smilea:

KaTaNaS
24/09/2007, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
:confused: Πιο φθηνά από τα 320; Μπορείς μα μου πεις που ; Οχι τίποτα άλλο αλλά οι τιμές του ξεκίνησαν από τα 420 κάπου στο Αιγάλεω και μέχρι τώρα έχει πέσει στα 320.:smilea:

420? :eyepop:

kaps
24/09/2007, 13:43
Εκανα τηλεφωνικό γκάλοπ ..:D Τιμές στη Λ.Ηρακλείου 350 -360 .Τιμές Λ.Αλεξάνδρας 355-365.
Τιμές Πειραιά 340-350.΄Μα τι διάολο πυρετό έχουν τα λάστιχα; 320 στο Ν.Κόσμο :a11:

soundstorm
24/09/2007, 16:30
Eγω εχω βαλει κατι michelin και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.
Ακομα βεβαια δεν τα εχω δοκιμασει σε βρεγμενο δρομο.
320 ευρα εκαναν(επιεικης τιμη)!
Αν σε ενδιαφερει να δω μοντελο να σου πω.

katsavidi2005
24/09/2007, 16:52
Ειχα τα avon distanzia στο παλιο χτ.Το κακο ηταν οτι αργουσανε να ζεσταθουνε και χειμωνα μεσα στην Αθηνα ηταν λιγο επιφοβα, στα φρεναρισματα κυριως.Το καλο ηταν οτι στη βροχη πηγαινεις ανετα και σιγουρα, και οτι κρατανε πολλα χιλιομετρα.Βεβαια αλλο βαρος και ροπη το παλιο κι αλλο το καινουριο.Τα ειχα βαλει 270?.Στο xt660.com παντως κανουνε τεμεναδες για τα avon (ισως επειδη ειναι και τα δυο αγγλικα).

grat
24/09/2007, 18:06
Εγώ έχω τα ΜΤ60 και δεν με έχουν προδόσει ποτέ, είναι στην κυριολεξία τσίχλα. Επειδή όμως είναι τσίχλα δυστηχώς τρώγονται γρήγορα. Προσωπικά επειδή είμαι ευχαριστημένος αλλα και επειδή κάνω αρκετά γρήγορη οδήγηση τα αλλάζω κάθε 3 μήνες. Στο τέλος βλέπω να πηγαίνω να τα αγοράζω χονδρική.

Τι να πω!!!:(

OrEsTiS82
24/09/2007, 18:21
ΜΤ60 φοραω και ειναι απιστευτα! και στην βροχη τρεχω οπως τρεχω που λενε και στο στεγνο δρομο, δεν εχουν κανενα προβλημα!


ΥΓ:Πατησα και ενα μισοσπασμενο ποτηρι σε μια γειτονια και δεν επαθαν τιποτα!

kaps
27/09/2007, 07:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από OrEsTiS82
ΜΤ60 φοραω και ειναι απιστευτα! και στην βροχη τρεχω οπως τρεχω που λενε και στο στεγνο δρομο, δεν εχουν κανενα προβλημα!


ΥΓ:Πατησα και ενα μισοσπασμενο ποτηρι σε μια γειτονια και δεν επαθαν τιποτα!

Τι πιέσεις έχεις στα λάστιχα ;... Εγώ επειδή με τη σύζυγο φτάνουμε τα 152 κιλά ( εγώ είμαι ο βαρύτερος :winka: ) έβαλα πίσω 36 και μπροστά 34 ...

sub_zero
27/09/2007, 11:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
PODIUM είναι τα λάστιχα που φοράω στο ΧΤΧ και από όσο βλέπω μάλλον για σούπα το πάω τώρα που θα αρχίσει αν βρέχει. Οχι πως σε στεγνό δρόμο εντός Αθήνας πάω καλύτερα.Ντριφάρισμα και πάλι ντριφάρισμα. Στις στροφές και γενικά στις κλίσεις που παίρνω μπάινω σαν κότα ... Είπα λοιπόν να κάνω την αλλαγή...Ο λαστιχάς μου λέει για τα AVON .Εγώ έχω ακούσει για τα PIRELLI MT60. Αντοχή και των δύο γύρω στα 15.000χμ . Τι άποψη έχετε ;Α και από τιμές τα μεν πρώτα 300 τα δε δεύτερα 320.

1ον: ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΑ AVON!!!!!
Τα έβαλα στο αυτοκίνητο (225/45/17) το αναφέρω γιατί υποτίθετε ότι ήταν τα TOP της
εταιρείας και τα άλλαξα σε 1 βδομαδα.... To deal ήταν πως αν δε μου "έκαναν" θα τα
επέστρεφα πίσω... Για λαστιχα μηχανών έχω ακούσει αντίστοιχα σχόλια (δεν έχω
προσωπική εμπειρία).

2ον: Στον ίδιο λαστιχά που (βάζω στο αυτοκίνητο και στο TDM) μου έίχε πεί μια τιμή γύρω στα
300 Γιούργια για τα Pirelli πού έιχε πανω το XT (αυτό το "μπακλαβωτό"... δεν θυμάμαι
τυπο)

Αν θές details σχετικά πες μου.

:wave2:

kaps
27/09/2007, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από sub_zero
1ον: ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΑ AVON!!!!!
Τα έβαλα στο αυτοκίνητο (225/45/17) το αναφέρω γιατί υποτίθετε ότι ήταν τα TOP της
εταιρείας και τα άλλαξα σε 1 βδομαδα.... To deal ήταν πως αν δε μου "έκαναν" θα τα
επέστρεφα πίσω... Για λαστιχα μηχανών έχω ακούσει αντίστοιχα σχόλια (δεν έχω
προσωπική εμπειρία).

2ον: Στον ίδιο λαστιχά που (βάζω στο αυτοκίνητο και στο TDM) μου έίχε πεί μια τιμή γύρω στα
300 Γιούργια για τα Pirelli πού έιχε πανω το XT (αυτό το "μπακλαβωτό"... δεν θυμάμαι
τυπο)

Αν θές details σχετικά πες μου.

:wave2:
Εχω ήδη βάλει εδώ και 2 ημέρες τα Pirelli ΜΤ 60 στα 320 ευρώ. Η διαφορά κάθε ημέρα που περνά και στρώνουν τα ελστικά είναι μεγάλη . Σχεδόν μου έχει φύγει το άγχος όταν έμπαινα σε στροφή και είχε κάτω νερά ή ο δρόμος γυάλιζε ... Είναι πραγματικά βεντούζα

halls
30/09/2007, 00:07
Μετα απο 10 χρονια συμβιωσεις με ΧΤ, παλιο και νεο, και αφου εχω δοκιμασει σχεδον ολα τα επωνυμα λαστιχα, εχω καταληξει στα MAXXIS, βγαζει χιλιομετρα, κραταει πολυ καλα και στο στεγνο και στο βρεγμενο, και δεν με εχει πουλησει ποτε. :nono:
Θεωρω οτι και τα ΜΤ ειναι πολυ καλο λαστιχο αλλα δεν αντεχει σε χλμ!!

kaps
01/10/2007, 11:04
Την Κυριακή δοκιμάστηκαν στην διαδρομή για Αράχωβα . Στην Εθνική μια χαρά κρατήματα και στις στροφές μετά τη Λειβαδειά ακόμα καλύτερα . Μου έφυγε το σφίξιμο που ένοιωθα όταν έστω και για λίγο έγερνα να μπω με τα προηγούμενα .:smilea: