PDA

View Full Version : Απορίες λάδια για το Cb400sf συγκεκριμένα.



paris13
24/09/2007, 11:39
Απορία για το CB400SF μηχανή που χρησιμοποιεί τους δίσκους του συμπλέκτη βουτηγμένους στο λάδι, για το συγκεκριμένο μοντέλο λοιπόν (CB400 SF) τη λάδια χρησιμοποιείτε.? Έκανα ένα ανάλογο ποστ αλλά σωστά το μετέφεραν στα τεχνικά θέματα αφού ήταν για όλες τις μηχανές και στις απορίες μου οι απαντήσεις σωστά μπορούσαν να ήταν διαφορετικές ανάλογα την μηχανή κ.α. Εμάνα όμως με ενδιαφέρει άμεσα για το συγκεκριμένο μοντέλο.
Εν τάχει το ποστ αυτό είναι εδώ:

1) http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=46784

αλλά σημαντικό είναι αυτό:

2) http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=46747

Αναμένω σχόλια. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.
Ευχαριστώ :beer:

paris13
24/09/2007, 23:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από ASTRAKITCAR
συγνωμη για την ενοχληση...

α)ωραιες φωτο.

β)επειδη φαινεσαι νταμαρι και μιας και εγω ειμαι 1.81 και ψαχνω για hornet 600 β χερι,η ζελατινα που εχεις βοηθαει καθολου στα ταξιδια?Ενταξει δεν λεω να πας μεχρι ΜΕγαρα,αλλα μεχρι Αιγιο ας πουμε πας ?και με ποσα km?

ευχαριστω.

Σορρυ φίλε μου αλλά σε λάθος θρεντ είσαι, όχι ότι τρέχει τίποτα απλά δεν έχω απάντηση...

Κατά τα άλλα κανείς...??? :confused:

paris13
26/09/2007, 00:15
Το θρεντ που υπάρχει εδώ μπορεί να καλύψει το θέμα,

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=910264#post910264

εκτός αν δεν υπάρχει ενδιαφέρον ή υπάρχει άγνοια. Σεβαστά και τα δύο. :wave2:

orangedragon
26/09/2007, 09:04
paris13 ti mixani exis?:) :) :)

paris13
26/09/2007, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από orangedragon
paris13 ti mixani exis?:) :) :)

Ενα CB400 SF ..!! :lol:

isid
26/09/2007, 17:30
Εγώ δε κατάλαβα πάντως :confused: :confused: :confused: :confused: :confused:

orangedragon
26/09/2007, 17:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από isid
Εγώ δε κατάλαβα πάντως :confused: :confused: :confused: :confused: :confused:
ti akrivos den katalaves isid???:)

paris13
26/09/2007, 21:09
Ναι τι ακριβός δεν κατάλαβες... :confused: Μπορεί να τα έχω πει και μπερδεμένα αλλά απλά την εμπειρία μου μεταφέρω και λόγο του ότι το CB400SF που έχουμε πολλοί εδώ είναι κάποιων χρόνων, ίσως βοηθηθούμε τουλάχιστον με τα συμπληρωματικά πρόσθετα λαδιών μιας και εγώ προσωπικά διαβάζοντας το υπέροχο και σίγουρα χρήσιμο άρθρο λαδολογίες ίσως και να μπερδεύτηκα λίγο μιας και στην Ελλάδα κατά πως λέει και ο φίλος ότι νάναι γίνεται αφού μπορεί να αγοράσεις λάδια που να αναγράφουν συνθετικά και να μην είναι δίχως καμία επίπτωση από τον νόμο, όπως και άλλα μπερδέματα στις αναγραφές στα μπουκάλια τύποι παραπλανητικοί ή για λόγους εντυπωσιασμού αφού δεν υπάρχει νομικό πλαίσιο που να προστατεύει τον καταναλωτή ακόμα και αν είναι πυρηνικός επιστήμονας πάλι δεν μπορεί να είναι σίγουρος για τα λάδια που αγοράζει. :a12:
Από την άλλη θα πει κάποιος άστο έτσι αφού δεν έχει πρόβλημα, αφού είναι σκυλιά και αφού έχουν πολλά ψωμιά ακόμα γιατί την ψάχνεις.? Σωστά αλλά σχετικό είναι και αυτό. Εγώ θέλω να το σκαλίσω και άλλος όχι. Υποκειμενικό το θέμα γιατί όταν παίρνεις μια τέτοια μηχανή η ομορφιά δεν είναι μόνον να σε πηγαίνει στην δουλειά ή και κάποιες βόλτες ή ακόμα και ταξίδια αλλά και να γυαλίσεις τα νίκελ του να το καθαρίσεις, να το βελτιώσεις…
Σωστά..? :a09:

isid
27/09/2007, 07:13
ok σαν να κατάλαβα τώρα. Απάντησε κανείς όμως στην ερώτησή σου?

Εγώ motul 5100 βάζω. Δε ξέρω γιατί, δεν έχω χρησιμοποιήσει άλλα, μη με ρωτήσεις γιατί τα βάζω, απλά βάζω αυτά.

orangedragon
27/09/2007, 07:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από isid
ok σαν να κατάλαβα τώρα. Απάντησε κανείς όμως στην ερώτησή σου?

Εγώ motul 5100 βάζω. Δε ξέρω γιατί, δεν έχω χρησιμοποιήσει άλλα, μη με ρωτήσεις γιατί τα βάζω, απλά βάζω αυτά.
kalimera isid

paris13
27/09/2007, 23:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από isid
ok σαν να κατάλαβα τώρα. Απάντησε κανείς όμως στην ερώτησή σου?

Εγώ motul 5100 βάζω. Δε ξέρω γιατί, δεν έχω χρησιμοποιήσει άλλα, μη με ρωτήσεις γιατί τα βάζω, απλά βάζω αυτά.

Και εγώ φίλε μου αυτά βάζω σε αυτοκ.. και παπί αλλά στην πραγματικότητα δεν ξέρω γιατί έχω καταλήξει σε αυτά. Στο SF προς το παρών βάζω κάποια που μου έχει δώσει ο μηχανικός μου που αναγράφουν SUPER και έχουν ένα έξτρα προσθετικό με ιόντα που μου έχει εξηγήσει γενικά γιατί είναι καλύτερα από τα υπόλοιπα λάδια του εμπορίου αλλά εγώ την ψάχνω για κάτι άλλο. Θέλω πρώτα πρώτα ένα λάδι που μπορεί να το βρει κανείς εύκολα παντού και όχι μόνον σε μεγαλουπόλεις. Τα Motul 5100 Ester έβγαλαν μια νέα σειρά 10W-50 αντί του κλασικού 15W-50 είναι και αυτά technosynthesis ή κάπως έτσι. Ίδωμεν.! :beer:

isid
28/09/2007, 15:51
Α! αφού θες λάδια να τα βρίσκεις παντού, υπάρχουν κατι ωραία λάδια κάτσε να δεις πως λέγονται... Ελαϊς μου φαίνεται. Το λάδι αυτό δε πάιζεται, το βρίσκεις παντού ακόμα και σε παντοπωλείο!! :p :p :p :p :p :beer: :beer:

:wave2:

paris13
29/09/2007, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από isid
Α! αφού θες λάδια να τα βρίσκεις παντού, υπάρχουν κατι ωραία λάδια κάτσε να δεις πως λέγονται... Ελαϊς μου φαίνεται. Το λάδι αυτό δε πάιζεται, το βρίσκεις παντού ακόμα και σε παντοπωλείο!! :p :p :p :p :p :beer: :beer:

:wave2:

Σωστά αλλά το Ελαϊς δεν έχει πρόσθετα και θα πρέπει να του βάζω εγώ κάθε φορά.! Δεν λέει. Μόνον πολλά συντηρητικά έχει. Τί λες για το Άλτης.?
Πάντως καλή φάση, κάνεις και μια στάση και κάνεις και καμιά τηγανιά ψαράκια ή ότι άλλο θες. :rotflmao: :rotflmao: :lol: :lol:
Λοιπόν στα σοβαρά έκανα μια συζήτηση και μου είπαν ότι το τεφλόν δεν είναι ακριβός αντιτριβικό και περισσότερο δεν κάνει τα μέταλλα να γλιστρούν αλλά απλά είναι ένα υλικό που όταν γίνει φιλμ επάνω στο μέταλλο είναι ποιό σκληρό από το μέταλλο και το γλίστρημα ή την λίπανση και όλα τα άλλα τα αναλαμβάνει το λάδι. Θα το ψάξω περισσότερο απλά δεν έχω χρόνο λόγο δουλειάς αλλά που θα πάει... :beer:

orangedragon
29/09/2007, 15:28
ante re file mathe k na mas enimerosis giati edo exoume xasi ton mpousoula
thelo na alakso ladia k den ksero pio ine to idaniko.episis afto pou akousa simera ine oti prepi na bazoume super k oxi amolivdi giati xriazonte i valvides molivdo gia prostasia. alo k toyto pali :a53: :a53: :a53: :a53:

paris13
29/09/2007, 20:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από orangedragon
ante re file mathe k na mas enimerosis giati edo exoume xasi ton mpousoula
thelo na alakso ladia k den ksero pio ine to idaniko.episis afto pou akousa simera ine oti prepi na bazoume super k oxi amolivdi giati xriazonte i valvides molivdo gia prostasia. alo k toyto pali :a53: :a53: :a53: :a53:

Χαιρετώ και πρώτα πρώτα να πω πως δεν είμαι ειδικός αλλά καλός στην δουλειά μου που είναι άλλη. Όμως λίγα πράγματα που ξέρω ευχαρίστως να τα μοιραστώ. Να σου πω πως αμόλυβδη βενζίνη μπορείς να βάζεις δίχως κανένα πρόβλημα. Υπάρχει κάπου εδώ μέσα ένα θρεντ που γίνεται και αυτή η συζήτηση αλλά δεν θυμάμαι που να σε παραπέμψω. Να σου πω όμως πως λίγο πριν από το 1990 η αμόλυβδη βενζίνη έμπαινε και μπαίνει σε όλους τους κινητήρες δίχως να χρειάζεται ο μόλυβδος αφού πλέον τα έδρανα των βαλβίδων κατασκευάζονται από ένα υλικό που ονομάζεται στελλίτης και είναι πολύ σκληρό ώστε να μην έχει ανάγκη τον μόλυβδο. Η διαφορά έγκειται στον καταλύτη που οι μηχανές μας δεν έχουν αλλά εκεί είναι θέμα μόνον ρύπων και τίποτα άλλο. Οι καύσεις που γίνονται όμως σε έναν κινητήρα μηχανής είναι αρκετά διαφορετικές που η διαφορά στους ρύπους με τα αυτοκίνητα είναι μέρα με την νύχτα. Εγώ βάζω αμόλυβδη 100 για καθαρότερους θαλάμους καύσεις. Βέβαια ίσως κάνω έστω και λίγο κακό στο περιβάλλον αλλά σχεδόν μέσα σε αποδεκτά όρια (θέλω να πιστεύω). :confused: Όσο για τα λάδια ειλικρινά ακόμα το ψάχνω ενώ δεν έχω καμία ανησυχία για το αυτοκίνητό μου και το παπί μου, έχω για το φοράκι μου. Αυτό βλέπεις είναι πολύ πολύστροφο και θέλει κάποια περισσότερο προσοχή, τουλάχιστον εγώ αυτήν την ανησυχία την έχω, έχει και κάποια χρόνια στην πλάτη του ή στην σέλα του αν θές... Έχω καταλήξει στα Motul 5100 αλλά ο μηχανικός μου (και φίλος) μου μιλάει για απλά λάδια ορυκτέλαια, τα λεγόμενα Super με κάποιο πρόσθετο. Εγώ την ψάχνω με το τεφλόν που έχω καλή εμπειρία. Αυτά και αν έχει κάποιος να πει κάτι για το θέμα ευχαρίστως θα με ενδιέφερε.. :beer:

isid
30/09/2007, 15:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από paris13
Όσο για τα λάδια ειλικρινά ακόμα το ψάχνω ενώ δεν έχω καμία ανησυχία για το αυτοκίνητό μου και το παπί μου, έχω για το φοράκι μου. Αυτό βλέπεις είναι πολύ πολύστροφο και θέλει κάποια περισσότερο προσοχή, τουλάχιστον εγώ αυτήν την ανησυχία την έχω, έχει και κάποια χρόνια στην πλάτη του ή στην σέλα του αν θές... Έχω καταλήξει στα Motul 5100 αλλά ο μηχανικός μου (και φίλος) μου μιλάει για απλά λάδια ορυκτέλαια, τα λεγόμενα Super με κάποιο πρόσθετο. Εγώ την ψάχνω με το τεφλόν που έχω καλή εμπειρία. Αυτά και αν έχει κάποιος να πει κάτι για το θέμα ευχαρίστως θα με ενδιέφερε.. :beer:

Δε μπορώ να καταλάβω πάντως γιατί ανησυχείς τόσο πολύ. Βλέπεις, στις μηχανές αλλάζουμε τα λάδια κάθε 5.000 χλμ και όχι κάθε 15.000, 20 κλπ όπως γίνεται στα αμάξια. Πιστεύω ότι δε θα έπρεπε να ανησυχείς τόσο και το πιστεύω αυτό διότι για να έχουμε σωστά και ακριβή αποτελέσματα ώστε να βγάλουμε λεπτομεριακά συμπεράσματα πρέπει να εγκατασταθούμε μέσα στον κινητήρα, πράγμα το οποίο δεν είναι εφικτό... Ελπίζω να γίνεται κατανοητό αυτό που θέλω να πώ.:cool:

paris13
30/09/2007, 21:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από isid
Δε μπορώ να καταλάβω πάντως γιατί ανησυχείς τόσο πολύ. Βλέπεις, στις μηχανές αλλάζουμε τα λάδια κάθε 5.000 χλμ και όχι κάθε 15.000, 20 κλπ όπως γίνεται στα αμάξια. Πιστεύω ότι δε θα έπρεπε να ανησυχείς τόσο και το πιστεύω αυτό διότι για να έχουμε σωστά και ακριβή αποτελέσματα ώστε να βγάλουμε λεπτομεριακά συμπεράσματα πρέπει να εγκατασταθούμε μέσα στον κινητήρα, πράγμα το οποίο δεν είναι εφικτό... Ελπίζω να γίνεται κατανοητό αυτό που θέλω να πώ.:cool:

Όχι δεν ανησυχώ τόσο όσο λες απλά προβληματισμοί μέσα στα όρια του χόμπι είναι και τίποτα παραπάνω. Νομίζω ότι γενικότερα τα Forum έναν τέτοιο σκοπό εξυπηρετούν, όχι ότι και πραγματικά σοβαρότεροι προβληματισμοί δεν παίζουν αλλά οι περισσότεροι νομίζω είναι μέσα στα όρια του χόμπι. Άλλωστε για μηχανές μιλάμε. :beer: