PDA

View Full Version : ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ Τransalp Moy



konar
24/09/2007, 12:54
Χαιρετώ όλους τους αναγνώστες!
Αν και είμαι αρκετά μεγάλος, είμαι και νιώθω πολύ μικρός και χωρίς γνώσεις στο θέμα ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ!
Θα ήθελα να μοιραστώ το πρόβλημά μου, προσδοκώντας σε μία λύση ή έστω μία απάντηση!
Είμαι κάτοχος μίας TRANSALP 650 μοντέλο 2001 HONDA ΙΤΑΛΙΑΣ.
Μόλις έκανα και το service των 48.000 χλμ.
Eδώ και 1-2 μήνες αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:
Καθώς η ταχύτητα στο κοντέρ μειώνεται από τα 100-110 χλμ και έως τα 75-70 χλμ χωρίς να κατεβάσω ταχύτητα νιώθω ένα τράνταγμα-ταρακούνημα στο τιμόνι που όσο πλησιάζει προς τα 70 χλμ γίνεται όλο και πιο έντονο! Αμέσως μετά και κάτω από τα 70 χλμ σταματάει! Το ίδιο ισχύει αν ανοίξω το γκάζι όπως και όταν πηγαίνω με πάνω απο 100-110 χλμ! Δηλαδή μετά τα 110 πάει γερά και σταθερά! Όλα αυτά χωρίς αέρα και σταθερά σε ευθεία ή ελαφριά κατηφόρα!
Πριν φτάσω στο σημείο να σας γράψω έχω κάνει ήδη τα εξής:
1. Άλλαξα λάστιχα παρότι ήταν σε καλή κατάσταση. (μήπως ήταν όπως μου είπαν στραβά).
2. Έκανα ακτινολόγηση στην μπροστινή ζάντα (μήπως ήταν στραβή παρότι προσέχω και δεν ανεβαίνω πεζοδρόμια).
3. Έλεγξα τα ρουλεμάν του μπροστινού συστήματος και είναι σε καλή κατάσταση.
4. Έβγαλα την μπαγκαζιέρα μήπως ήταν λόγω αέρα ή βάρους.
5. Έσφυξα τον πίσω άξονα.
6. Η μεγάλη βίδα που κρατάει στο πλαίσιο τον κινητήρα και τα κάγκελα ήταν ήδη σφυγμένη τέρμα και δεν πάει άλλο!
Παρακαλώ πείτε μου αν υπάρχει κάτι άλλο να κάνω που δέν έκανα!
Κάποιος φίλος μου είπε γελώντας, ότι σε αντίστοιχη περίπτωση και σε ερώτηση από κάποιον γνωστό του στην HONDA ΙΑΠΩΝΙΑΣ, του απάντησαν για το πρόβλημά του το εξής: ΜΗΝ ΑΦΗΝΕΤΕ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ!!!!
Ευχαριστώ για το χρόνο σας να με διαβάσετε και προσδοκώ ανάσταση!

MikeG
24/09/2007, 13:00
Αρχικά καλως ήρθες!:beer:
Πάμε όμως στο θέμα σου. Όταν συμβαίνει αυτό που λες, ακούς τον κινητήρα σου να κάνει διαφορετικό θόρυβο ή τέλος πάντων κάτι το οποίο δεν το έκανε μέχρι τώρα? Επίσης την αλυσίδα σου την έχεις κοιτάξει? Είναι σωστά τεντομένη και γρασαρισμένη?
Πάντα με προσοχή και πάντα με κράνος!

:wave2:

byron
24/09/2007, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από konar
, του απάντησαν για το πρόβλημά του το εξής: ΜΗΝ ΑΦΗΝΕΤΕ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ!!!!


Κάτσε γιατί μπερδεύτηκα. Εννοείς ότι στο κάνει όταν οδηγάς χωρίς χέρια;:confused:

costas81
24/09/2007, 13:03
το ιδιο ειχαν αναφερει και καποια παιδια με vstrom!

:confused: :confused: :confused:

pissaman
24/09/2007, 13:08
Είναι φυσιολογικό. Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.
Σε ερώτηση δική μου, η απάντηση που μου ήρθε από τη honda ήταν ότι οι μοτοσικλέτες, είναι φτιαγμένες να κρατάς το τιμόνι.:beer:

VANDA
24/09/2007, 13:11
Γεια χαρά και σε σένα. :wave2:

Το ίδιο κάνει και το δικό μου transalp (2007).. εκεί γύρω στα 70χλμ/ώρα. Το "ΜΗΝ ΑΦΗΝΕΤΕ ΤΑ ΧΕΡΙΑ..." δεν είναι και πολύ άστοχο, αφού μπορεί να διπλώσει το τιμόνι σε εκείνη την ταχύτητα με το τράνταγμα που κάνει. Τώρα το τι φταίει δεν το ξέρω. Στο συνεργείο μου είπαν ότι "δεν είναι τίποτα". :rolleyes: Προσοχή λοιπόν στα +-70..

panagiotispapa
24/09/2007, 13:30
Ξαναέλεγξε το ρουλεμάν του μπροστά συστήματος. Επίσης, δοκίμασε να κλειδώσεις το τιμόνι και να ακσήσεις πίεση στην μία λαβή. Αν σου φαίνεται ότι 'κουνάει' πολύ το τιμόνι, τότε μάλλον κάτι θέλει σφίξιμο ή αλλαγή στο ρουλεμάν.
Και κάτι ακόμα, είπες ότι έκανες ακτινολόγηση στον μπροστά τροχό. Τα ρουλεμάν του μπροστά τροχού τα έλεγξες?
Επίσης, μην ξεχάσεις να δείς ξανά και την αλυσίδα.



Πάντως, τέτοιο πρόβλημα δεν αντιμετώπισα ούτε με το παλιό μου Transalp (97) ούτε με το καινούριο (04).

konar
24/09/2007, 13:41
ΠΑΙΔΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ!
ΝΑΙ ΟΤΑΝ ΕΝΙΩΣΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΟ ΤΡΑΝΤΑΓΜΑ ΑΦΗΣΑ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΜΕΣΩΣ ΤΑ ΞΑΝΑΒΑΛΑ ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ
ΓΙΑΤΙ ΦΟΒΗΘΗΚΑ ΜΗΠΩΣ ΑΠΟΓΕΙΩΘΩ!
ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΑΦΗΝΩ ΗΘΕΛΗΜΕΝΑ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!
ΟΧΙ Η ΑΛΥΣΙΔΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΓΡΑΝΑΖΙΑ!

sapila racing
24/09/2007, 13:44
Kατ αρχήν καλως ήρθες.

Κατα δεύτερον τοφαινόμενο δεν ειναι ανησυχητικό και συμβαίνει σε αρκετές μοτο σε συγκεκριμένα χιλιόμετρα/ωρα, αναλόγως κατασκευής, γεωμετρίας, φορτίου, κατανομής του φορτίου, κατάστασης ρουλεμάν και τροχών.
Θα έλεγα να κοιτάξεις και τον πίσω τροχό, καθώς μπορεί και να προέρχεται και απ τον πίσω, όσο κι αν φαίεται περίεργο.
Επίσης να κοιτάξεις και για χτυπήματα στις ζάντες, η ακτινολόγηση δεν μπορεί να κάνει τίποτα αν εχει χτυπήματα το στεφάνι.

Το BMW μου του 1975 αν αφήσεις τα χέρια κουνάγε άσχημα απο τα 50 ως τα 70 ειδικά αν εχει φόρτωμα, γιατί το αμορτισέρ τιμονιού που εβαλε το εργοστάσιο γι αυτόν τον σκοπό τα ειχε παίξει.

Το κούνημα στο δικό μου εξαφανίζεται τώρα οταν ενεργοποιώ το σταμπιλιζατέρ.

tthodor
24/09/2007, 13:50
Γνωστό κατά πολλούς το πρόβλημα που λες με πολλές πιθανές αιτίες...
Κάποιοι λένε "Τοποθέτηση κωνικών ρουλεμάν στο λαιμό τιμονιού η μονή θεραπεία και σωστή πίεση αέρα στο μπροστινό"

Αν θες μπορείς να δεις περισσότερες λεπτομέρειες εδώ (http://www.transalpforum.gr/index.php?topic=1020.0)