PDA

View Full Version : λάστιχα για Freewind & DR Big



nelson
24/09/2007, 15:04
γειά χαρά,

τόσο το Freewind όσο και το DR Big πάνε για αλλαγή ελαστικών...

έκανα μια αναζήτηση σε προηγούμενες συζητήσεις αλλά κάποια θέματα δεν ήταν τόσο ξεκάθαρα, οπότε ...

στο freewind έχω τα metzeler tourance απο τα οποία είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος αλλά διάβασα πολλά ανάμεικτα σχόλια για τα Michelin Anakee.

Είναι τα Michelin καλύτερα για χρήση κατα βάσην σε άσφαλτο; Κάποιος γνωστός μου είπε ότι βγάζουν πολύ λιγότερα χιλιόμετρα; Στην τελική δεδομένου οτι δεν έχω παράπονο απο τα Metzeler και καθώς το βάρος της μηχανής (~170) τα ζεσταίνει γρήγορα, θα πρότεινε κανείς τα Anakee ή κάποια άλλα έναντι των tourance;

Το DR φοράει τα Pirelli Diablo, τα οποία μόλις ζεσταθούν σε καλή άσφαλτο είναι απίστευτα! Σε οποίαδήποτε άλλη κατάσταση όμως είναι απο μέτρια έως τρομακτικά. Το DR πατάει χώμα πιο συχνά απο το freewind αλλά όχι δα και τόσο συχνά και σίγουρα όχι με ταρζανιές. Σκεφτόμουν μήπως το κατα 40 kg (τουλάχιστο) αυξημένο βάρος του DR καθιστά τα tourance κακή επιλογή ως που είδα οτι πολλά GS τα φοράνε και οι ιδικτήτες είναι ευχαριστημένοι.

Μη τα πολυλογώ, βάζω τα tourance και στα 2 ή έχετε να προτείνετε κάτι άλλο για το καθένα;

tools
25/09/2007, 17:10
δεν ξερω σε συγκριση με τα τουρανς(απ'οτι βλεπω τα εμπιστευεσαι)αλλα τα ανακι στο dr800 σε ασφαλτο ειναι-αναπαντεχα-πολυ καλα...τα ντιαμπλο δεν ηξερα καν οτι βγαινουν σ'αυτη την διασταση.
χωμα εν ξερω.
:wave2:

nelson
26/09/2007, 10:40
η αλήθεια είναι οτι δεν έχω αντικειμενικό μέτρο σύγκρισης, με την έννοια οτι στην ίδια μηχανή ποτέ δεν έτυχε να έχω φορέσει και τα tourance και οποιοδήποτε άλλο.
πάντως και εγώ (με freewind) είμαι ικανοποιημένος και ένας φίλος μου GS 1150 επίσης και μάλιστα στην πολύ κακή άσφαλτο της κρήτης.

με τα όσα ξέρω, ναι θα έβαζα πάλι tourance, απλώς είπα να ρωτήσω μήπως κάποιος συμφορουμίτης έχει κάποια πρόταση...

MikeG
26/09/2007, 10:43
Για Κρήτη, μιας και εδώ οδηγώ και εγώ, δοκίμασε και τα Sahara. Σίγουρα πάντως τα Anakee είναι πολύ καλό λάστιχο ειδικά στο βρεγμάνο. Προσωπικά τα Tourance δε τα συμπαθώ.

:wave2:

lampros_fazer
26/09/2007, 18:04
Μπορεί να σε βοηθήσει το παρακάτω,ρίξε μια ματιά..

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=14775

:wave2:

nelson
26/09/2007, 18:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Μπορεί να σε βοηθήσει το παρακάτω,ρίξε μια ματιά..

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=14775

:wave2:

βασικά μια διόρθωση, τα scorpio εχει το DR και όχι τα diablo...

αυτο το link φίλε μου, το είχα διαβάσει, αλλά με μπέρδεψε περισσότερο γιατί τα πρώτα σχόλια λένε τα καλύτερα για τα anakke χωρίς να θάβουν τα tourance, ενώ τα τελευταία που είναι και κατα 2 έτη πιο φρέσκα, θαβουν το anakee...

τι συμπέρασμα να βγάλω;