PDA

View Full Version : Αλενόβιδές



Anritsu
24/09/2007, 22:53
Επιχείρησα να βγάλω τις αλενοβιδές που κρατάνε την δισκοπλάκα στην τσαλακωμένη μπροστινή μου ζάντα . Και σιγά να μην τις έβγαζα με ένα μικρό αλενάκι 4 χιλ που είχα . Αύριο πάω να πάρω κάνα απο το πρακτικερ απο αυτα που ειναι σαν Τ με μεγάλο μοχλό . Θα τα καταφέρω η θα βρω τον μπελά μου ???? Τις ψέκασα και με WD 40 μήπως και ποτισούνε οι σπείρες . ΕΙναι πολύ πιθανό 18 χρόνια να μην βγει η δισκοπλάκα από πάνω ..... Και το καλύτερο είναι ότι έχω να βγάλω άλλη μία ..... ΓΚΡΡΡΡΡΡ
έχει
Καμιά πρόταση ???

:mad:

KeLeYTiS
24/09/2007, 23:04
Υπαρχει στο πρακτικερ ενας κοκκινος σουγιας με αλεν μαρκας STANLEY
Γυρω στα 9 ευρω εχει

Παρτον και θα με θυμηθεις
Απλα οταν βαλεις το αλεν στην βιδα κοπανα το με ενα σφυρακι ελαφρα για να μπει καλα
Μετα φερε τον σουγια σε θεση Γ και βαλε δυναμη

Εμενα παντως με εχει σωσει πριν βρω αυτο το εργαλειο 2 στις 4 βιδες χαλαγαν και ετρεχα στα μηχανουργεια

Anritsu
24/09/2007, 23:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από KeLeYTiS
Υπαρχει στο πρακτικερ ενας κοκκινος σουγιας με αλεν μαρκας STANLEY
Γυρω στα 9 ευρω εχει

Παρτον και θα με θυμηθεις
Απλα οταν βαλεις το αλεν στην βιδα κοπανα το με ενα σφυρακι ελαφρα για να μπει καλα
Μετα φερε τον σουγια σε θεση Γ και βαλε δυναμη

Εμενα παντως με εχει σωσει πριν βρω αυτο το εργαλειο 2 στις 4 βιδες χαλαγαν και ετρεχα στα μηχανουργεια


Σουγιά ενοείς με με σειρά ολόκληρη προφανώς .Καλυτερο μου ακούγεται γιατί έχω να λύσω ολόκληρο μηχανάκι και δεν θελώ να φανταστώ τι θα βρω μπροστά μου .Θα κοιτάξω μήπως τον βρώ Αθηνάς γιατί αμήχανος που να τρέχω στο πρακτικερ ....

KeLeYTiS
24/09/2007, 23:13
Oποιο καταστημα εχει εργαλεια STANLEY θα τον εχει
Σιγουρα θα βρεις Σπυρου Πατση ....

Anritsu
24/09/2007, 23:16
Πρός ομόνοια τίποτα ???? Αμήχανος λέμε ....:mad:

KeLeYTiS
24/09/2007, 23:23
Για ριξε και μια ματια Αθηνας αλλα δεν ξερω δεν συχναζω προς τα εκει ....

FZR1000
25/09/2007, 00:08
Oι βιδες αυτες εχουν λοκταϊτ για ευνοητους λογους γι αυτο ξεσφιγγουν δυσκολα.

Εγω με ενα κλασσικο αλεν και ενα λεπτο σωληνα για προεκταση τις βγαζω ευκολα!

sotpag
25/09/2007, 00:15
2-3 χτυπήματα με ένα σφυρί δεν θα κάνουν κακό


προσοχή πάνω στο κεφάλι της βίδας και όχι στην δισκόπλακα;)

Νικόλας
25/09/2007, 12:24
Αθηνάς κοίτα στον Ρέππα, τελευταίο στενό δεξιά πριν την Ερμού.
Έχει κι ένα γωνιακό μαγαζί στα αριστερά προς μοναστηράκι στη μέση περίπου της Αθηνάς αλλά δεν θυμάμαι τ'όνομα.

Προτίμησε το Τ, απο το σουγιά.

Anritsu
25/09/2007, 17:58
Σουγια στανλεί στην Αθηνάς δν βρήκα .Να πάρω σκετο Τ δεν ηθέλα γιατι ειναι μονο για ενα νουμερό . Ετσι πήρα μια σειρά απο γωνίες Στανλεί . Ουσιαστικά ολο το ζορί ηταν μεχρί να σπάσει η κολλά του σπειρώματος .

Βουαλά

:rotflmao:


106168

eXJey
26/09/2007, 08:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR1000
Oι βιδες αυτες εχουν λοκταϊτ για ευνοητους λογους γι αυτο ξεσφιγγουν δυσκολα.

Εγω με ενα κλασσικο αλεν και ενα λεπτο σωληνα για προεκταση τις βγαζω ευκολα!

Τι εργαλείο θέλει για να ξεβιδωθεί ο άξονας της μπροστινής ρόδας στο ZZR? Μοιάζει με alen τεράστιο και από τις δύο πλευρές και από την μία είναι μεγαλύτερο. Είναι δεξιόστροφες κανονικά? Μου φαίνεται σα να είδα τον μάστορα να βιδώνει πρώτα από την μικρή alenόβιδα και στο τέλος κάτι σαν ασφάλεια να σφίγγει την άλλη την πιο μεγάλη. Φοβάμαι μήπως κάνω καμιά πατατιά και αναγκαστώ να γυρίσω σουζάτος σπίτι (αφού θα ψάχνω την ρόδα στα χωράφια). Είναι κανονικά δεξιόστροφες ή κάποια για λόγους ασφαλείας βιδώνει αριστερά? Ρωτώ πριν δοκιμάσω γιατί δεν θέλω να παίζω με τέτοιου είδους βίδες!


106224

stefanos
26/09/2007, 10:06
Δεν υπάρχει θέμα ασφάλειας στις μεγάλες αλενόβιδες του άξονα
Τον άξονα τον κρατάνε στην θέση τους οι βίδες στο πηρούνι.