PDA

View Full Version : Είναι εντύπωσή μου;



kaps
25/09/2007, 11:22
Αλλαξα σήμερα τα λάστιχα με τα ΜΤ60 .. Σίγουρα άλλο λάστιχο σε ότι αφορά το πέλμα. Ομως η κορώνα του δεν είναι λίγη;Δηλαδή ίσως να μη το λέω καλά αλλά το βλέπω πιο τετραγωνισμένο ας πούμε σε σχέση με το Podium . Πήγα να μπω λίγο κλειστά σε δρόμο , σαφώς και είδα ότι δεν με πέταγε όπως το άλλο που το ντριφάρισμα ήταν συνηθισμένο φαινόμενο , αλλά παρατήρησα πως η κορώνα του τέλειωσε αμέσως . Να πω ωστόσο πως εχω αλλάξει τις ζάντες μπρος και πίσω . Τώρα φοράω 5 1/2 πίσω και μπροστά 3 1/2 μπροστά . Οι διαστάσεις βέβαια των ελαστικών παρέμειναν ίδιες. Πόσο αέρα να βάλω ; Τώρα έχει 33 πίσω και 30 μπροστά .

hotcarver
25/09/2007, 23:41
Θεωρω τα mt πολυ καλη επιλογη.AVON και dunlop εχουν πιο γρηγορη κωρονα αλλα τα mt εχουν καλυτερη γομα.Ασχετο..ποσο τα πηρες τα στεφανια?και τι διαστασεις ελαστικων εχεις τωρα?

makocer
25/09/2007, 23:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
Να πω ωστόσο πως εχω αλλάξει τις ζάντες μπρος και πίσω . Τώρα φοράω 5 1/2 πίσω και 3 1/2 μπροστά . Οι διαστάσεις βέβαια των ελαστικών παρέμειναν ίδιες.

ετσι οπως το καταλαβαινω ,λογικο ειναι να χασουν 'κορωνα'....

trigger
26/09/2007, 00:05
Δε φταίνε οι ζάντες σου, όντως τα μτ60 έχουν μεγάλη διαφορά.
Θυμάμαι τη μέρα που έβαλε ο κολλητός μου από mt60 τα diablo και στην πρώτη στροφή σταμάτησε τρομαγμένος από την κλίση που μπόρεσε να πάρει η μηχανή.
Θέλω να πω πως τα mt60 είναι πολύ καλά λάστιχα, ζεσταίνονται αμέσως αλλά δεν έχουν τόσο μεγάλη κορώνα με αποτέλεσμα να μην μπορείς να εκμεταλλευτείς μεγάλες κλίσεις

kaps
26/09/2007, 09:14
Οι διαστάσεις στα ελαστικά είναι ίδιες με αυτές που φοράει από το εργοστάσιο. Τις ζάντες τις έχω κάνει ανταλλαγή. Πάντως δοκίμασα με την πίεση των ελαστικών και έβαλα πίσω 36 και μπροστά 34 . Καλυτέρευσε. Το μόνο που δεν είπα εχθές και με βασανίζει. Δεν μου έκανε ζυγοστάθμιση στις ζάντες . Οταν τον ρώτησα απάντησε πως άσε πρώτα να κάνεις 500χμ να πατήσουν καλά και αν σου κουνάει το τιμόνι έλα να τις ζυγοσταθμίσουμε. Ανάθεμα αλλά έχω αλλάξει μηχανές και λάστιχα πολλές φορές ..Πάντα μου κάνανε ζυγοστάθμιση .

trigger
26/09/2007, 11:45
Kaps αυτά δεν τα ρωτάμε, τα απαιτούμε! Άλλωστε χρήματα έδωσες και αυτό είναι στα βασικά όταν αλλάζεις λάστιχα

kaps
26/09/2007, 11:58
Συμφωνώ ...Τον έχω ήδη πάρει και θα πάω αύριο . οχι τίποτα άλλο αλλά αυτός θα μπει στο κόπο να βγάζει ζάντες .

trigger
26/09/2007, 12:02
Kαι εσύ θα "χάσεις" το χρόνο σου...
Βασικά είναι αυτό το "δε βαριέσαι" που μου τη δίνει απίστευτα!
Καλά χιλιόμετρα σου εύχομαι με τα καινούρια σου και πες μας τι έγινε (ελπίζω να μη ζητήσει χρήμα ο έξυπνος)

kaps
01/10/2007, 11:07
Τελικά πήγα Σάββατο και στο μπροστινό τροχό απέκτησα 8 μολυβάκια σαν παράσημα . Η ζάντα μου είπε είναι στραβωμένη ..Εν τωμεταξύ μιλάμε για ζάντα 4,5 αρα και με χοντρές ακτίνες ανοξείδωτες . Λακκούβες δε δεν έχω επισκεφτεί τουλάχιστον τέτοιες που να στραβώσει η ζάντα . Μάλλον λαλακία μυρίζομαι και αυτό που θα κάνω είναι να πάω στο MOTOWHEELS να δω τι παίζει .:rolleyes:

mourgakos
05/10/2007, 10:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
Τελικά πήγα Σάββατο και στο μπροστινό τροχό απέκτησα 8 μολυβάκια σαν παράσημα . Η ζάντα μου είπε είναι στραβωμένη ..Εν τωμεταξύ μιλάμε για ζάντα 4,5 αρα και με χοντρές ακτίνες ανοξείδωτες . Λακκούβες δε δεν έχω επισκεφτεί τουλάχιστον τέτοιες που να στραβώσει η ζάντα . Μάλλον λαλακία μυρίζομαι και αυτό που θα κάνω είναι να πάω στο MOTOWHEELS να δω τι παίζει .:rolleyes: :confused:

για πε..

kaps
05/10/2007, 11:49
Τα νεώτερα από το ΧΤικό μέτωπο . Ζάντες μπρος πίσω σε έλεγχο στη Μοτορόδα τη Τετάρτη διαπιστώθηκαν μια χαρά χαίρουν άκρα ευθείας πορείας . Εκανα ωστόσο ζυγοστάθμιση αν και στα motard λένε τα " μαστούρια " πως δεν χρειάζονται . Τα παράσημα που είχε κολλήσει ο πιτσιρικά πήραν την άγουσα και αντικατατσάθηκαν στην μπροστινή ζάντα από 2 μολυβάκια και όχι 12 που είχε βάλει ο άσχετος , η δε πίσω ζάντα με 1 όλο και όλο και όχι 5 που είχε χώσει ....Οι δε εντυπώσεις μου από τα λάστιχα αν και το έχω ξαναγράψει κάθε ημέρα που περνάει και πατάνε πιο καλά τα λάστιχα μόνο χαρά και σίγουρη ασφαλή οδήγηση μου παρέχουν . Είμαι καταευχαριστημένος . Θα δω βέβαια και στη βροχή τι λένε ...Μάλλον από Δευτέρα 8-10-07 λέει η ΕΜΥ θα αρχίσει το κατάβρεγμα ... Θα δούμε ... :D