PDA

View Full Version : Hyosung 650 Comet 2008



idi
25/09/2007, 14:57
:rolleyes:


106115

Vourkoufales
26/09/2007, 14:22
:eyepop:

byron
26/09/2007, 14:25
:eyepop: :eyepop: :eyepop: μάγκα μου το bimota του φτωχού !!!

p@nos
27/09/2007, 00:09
:eek: :eek: :eek:


Δε μαμιεται, παρ'το και κολλα του αυτοκολλητα MV Agusta!!!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

stavrogin
27/09/2007, 10:45
Σε λιγα χρονια.
Ολοι εμεις οι ευρωπαιοι"γιαπωνεζοι" θα καβαλαμε κινεζικα
Ολοι οι ευρωπαιοι"ευρωπαιοι" θα καβαλανε γιαπωνεζικα
Ολοι οι κινεζοι (την καταγωγη) ,γιαπωνεζικα γιατι θα χουν χεστει στο ταληρο
Ολοι οι γιαπωνεζοι (την καταγωγη) ,ευρωπαικα

Και προκυπτει η απορια:Αν οι ελληνες εβγαζαν ενα μηχανακι,ποιοι θα το καβαλαγαν;

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Παντως δεν ειν κακο

RαNd
27/09/2007, 12:42
:D :a8: :a07: :a07:

byron
27/09/2007, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Παντως δεν ειν κακο

Καθόλου κακό....

Το ψαλίδι δεν είναι too much ? Τι διάλα από Μ1 είναι ? :confused:

p@nos
27/09/2007, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Καθόλου κακό....

Το ψαλίδι δεν είναι too much ? Τι διάλα από Μ1 είναι ? :confused:



Mπα μαλλον παλιο σιδερενιο ειναι και το χουν γεμισει με γυψο γυρο-γυρο οι παγαποντηδες οι Κινεζοι...


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

byron
27/09/2007, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Γκαζοφωνιξ JR
Mπα μαλλον παλιο σιδερενιο ειναι και το χουν γεμισει με γυψο γυρο-γυρο οι παγαποντηδες οι Κινεζοι...


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Νομίζω πως είναι Κορεάτικη. Δεν είναι Κίνα.

costas81
27/09/2007, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin

Και προκυπτει η απορια:Αν οι ελληνες εβγαζαν ενα μηχανακι,ποιοι θα το καβαλαγαν;


έλα ντε!

p@nos
27/09/2007, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Νομίζω πως είναι Κορεάτικη. Δεν είναι Κίνα.



Οτι και να 'ναι...



Να σε ρωτανε τη μηχανη εχεις και να λες Χιοσουνγκ...

:bigcry: :bigcry: :bigcry:

675
27/09/2007, 16:40
οντως ειναι το hyosung αυτο?

αν ειναι αυτο ειναι γαματο!!!:a19:

el_hymador
27/09/2007, 16:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Γκαζοφωνιξ JR
Οτι και να 'ναι...



Να σε ρωτανε τη μηχανη εχεις και να λες Χιοσουνγκ...

:bigcry: :bigcry: :bigcry:

φαντασου πλαιοτερα που ηταν αγνωστα τα Ka-wa-sa-ki τι πακετο ετρωγες:lol:

675
27/09/2007, 20:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Γκαζοφωνιξ JR
Οτι και να 'ναι...



Να σε ρωτανε τη μηχανη εχεις και να λες Χιοσουνγκ...

:bigcry: :bigcry: :bigcry:

ε...

το πολυ πολυ οπως ειπωθηκε παραπανω να λες οτι εχεις bimota...


αλλα και παλι αμα πω εγω στον κοινο πολιτη-φιλο μου οτι εχω bimota...:rolleyes:
θα μου πει : τι ειναι αυτη η μαλακια??

:lol:

675
27/09/2007, 20:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin


Και προκυπτει η απορια:Αν οι ελληνες εβγαζαν ενα μηχανακι,ποιοι θα το καβαλαγαν;

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Παντως δεν ειν κακο

:a13: :a13: :a13:

AlitisKodrakias
05/10/2007, 09:21
αγνοωντας πληρως τις οποιες κακιες χοντοσουζουκογιαμαχοκαβασακηδων :D :D :D εγω ηδη μαζευω λεφτα για αυτην την ατελειωτη κ@υλ@ ονοματι hyosung aquila που την εχω ερωτευτει


107451

CIRUS
05/10/2007, 10:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από AlitisKodrakias
αγνοωντας πληρως τις οποιες κακιες χοντοσουζουκογιαμαχοκαβασακηδων :D :D :D εγω ηδη μαζευω λεφτα για αυτην την ατελειωτη κ@υλ@ ονοματι hyosung aquila που την εχω ερωτευτει

AlitisKontrakias
plagiolisthenon melos

ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΑΥΤΟ?:confused: :rotflmao: :rotflmao:

Lupo
05/10/2007, 10:29
Ποιός είναι αυτός ο 650 κινητήρας?

Ποιάς εταιρείας?

AlitisKodrakias
05/10/2007, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από CIRUS
AlitisKontrakias
plagiolisthenon melos

ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΑΥΤΟ?:confused: :rotflmao: :rotflmao:

προς το παρον παιζει ενα μπαντιτ και ενα αυτοκινητο για απωλειες προσφυσης:a39:
αυτο το θελω για αλλη κατηγορια κ@υλ@ς

φοραει 650 μοτερ (καποιον ακουσα να λεει οτι ειναι σουζουκι αλλα δεν τον πιστευω) χτυπαει 70 αλογατα και 200 περιπου τελικη. καλο ε?

μπορει και το στριτ του 2008 να φοραει το ιδιο μοτερι μερικως αλλαγμενο παντως απο μοιρες και σχεδιο εξωτερικα ιδια φαινονται

CIRUS
05/10/2007, 11:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από AlitisKodrakias
προς το παρον παιζει ενα μπαντιτ και ενα αυτοκινητο για απωλειες προσφυσης:a39:
αυτο το θελω για αλλη κατηγορια κ@υλ@ς

φοραει 650 μοτερ (καποιον ακουσα να λεει οτι ειναι σουζουκι αλλα δεν τον πιστευω) χτυπαει 70 αλογατα και 200 περιπου τελικη. καλο ε?

μπορει και το στριτ του 2008 να φοραει το ιδιο μοτερι μερικως αλλαγμενο παντως απο μοιρες και σχεδιο εξωτερικα ιδια φαινονται

ΤΟΤΕ ΠΑΩ ΠΑΣΟ, ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ΣΥΝΤΟΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΕΙΣ!!!:wave2:

AlitisKodrakias
05/10/2007, 11:35
αααα θα τρελαθω.... κοιταξτε τι εφτιαξαν τα ατομαhttp://www.bikez.com/motorcycles/hyosung_gv650_trend_killer_2007.php

LePa
10/10/2007, 10:57
re min imaste koblexikoi kai snobaroume oti den einai toso diadedomeno.

mia fora kai ena kairo oloi drepontousan na agorasoun hyundai kai tora gemise o kosmos.

dite ta pragmata realistika na lete DINO TOSA! ti perno me auta ? an ikanopiei anages tote ola ok de pa na grafei kai zastava pano tou.

amyroukai
10/10/2007, 12:01
Το μοτέρ είναι όντως Suzuki, το ίδιο που φοράει το Vstrom και το SV650. Και η μοτοσικλέτα από ότι λένε οι Αμερικανοί που την έχουν οδηγήσει, είναι γενικά καλή μοτοσικλέτα. Ειδικά αν αναλογιστεί κανείς τα χρήματα που δίνεις. Κρίμα που οι αντιπρόσωποι εδώ δεν την έχουν προωθήσει όπως πρέπει. Μοτοσικλέτα τύπου SS ή Sportouring με 6500 ευρώ, χαλαρά θα μπορούσε να κοντράρει τα ER-6 της Kawasaki. Και γιατί όχι, να πάρει και μερίδιο αγοράς. Αν εξαιρέσεις κάτι κιτσολεπτομέρειες, όπως πχ οι κόκκινες δαγκάνες φρένων, κατά τα άλλα, είναι όμορφο και το γυμνό και το ντυμένο.

LePa
10/10/2007, 19:01
edo de poulise to SV siga mi poulisei auto.

zoume se mia xora pou oi ntavatzides antiprosopoi sproxnoun ta tetrakilindra.

i tetrakilindro i tipota distixos ..... :(

amyroukai
10/10/2007, 19:14
το SV δεν πούλησε γιατί στο μυαλό του Ελληνάρα χερά, οτιδήποτε street κάτω από 1000 κυβικά είναι "αργό". Δε φταίει κανείς αντιπρόσωπος.

Αυτό το Hyosung μπορεί να κοντράρει το bandit, er6 και το CBF αν μαρκεταριστεί σωστά. Λέω τώρα... Αν.

gdevelek
10/10/2007, 19:43
φίλε από πάνω, SV υπάρχει και σε 1000 κυβικά, αυτό πούλησε;

τα SV δεν έχουν πουλήσει γιατί για τον έλληνα SS == 4 κύλινδροι, αξιωματικά

φίλε από παραπάνω, 2κύλινδρα έχουν πουλήσει αναρίθμητα, απλά δεν είναι ΣΣ

Lupo
10/10/2007, 20:04
Είναι το ίδιο μοτέρ με το SV και το V-Strom?!!!:eyepop:

Τώρα μου φαίνεται ακόμα πιο ελκυστικό το μοντελάκι αυτό, αφού πιστεύω ότι θα έχει και πολύ χαμηλή τιμή!


Ειδικά από τότε που , αξιοπρεπές μέλος του forum επιδιόρθωσε τον πίσω κύλινδρο του SV του με ανταλλακτικά από V-Strom.
Αν γίνουμε πολλοί, προβλέπω να κάνουμε αλλαξοκυλινδριές!
:D

johnnyestia
10/10/2007, 21:03
Το μηχανάκι είναι πολύ πιπίνι. :smokin:

Αυτά να τα βλέπουνε οι γιαπωνέζικες εταιρίες που την συγκεκριμένη κατηγορία στους V2 την έχουνε γραμμένη :rolleyes:

costas81
10/10/2007, 21:14
αυτο δεν σας αρέσει?


108163

amyroukai
10/10/2007, 23:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
φίλε από πάνω, SV υπάρχει και σε 1000 κυβικά, αυτό πούλησε;

τα SV δεν έχουν πουλήσει γιατί για τον έλληνα SS == 4 κύλινδροι, αξιωματικά

φίλε από παραπάνω, 2κύλινδρα έχουν πουλήσει αναρίθμητα, απλά δεν είναι ΣΣ

Θα διαφωνήσω. Δηλαδή όσοι αγόρασαν Ducati και Aprilia δεν πήραν SS? Το πρόβλημα του SV ήταν τα κυβικά του, ότι δεν είχε "γκλαμουριά" και η τιμή του, που ήταν μάλλον τσιμπημένη για την ηλικία του και για τον εξοπλισμό του. Βοήθησαν και οι Ιάπωνες που δεν ήταν και σίγουροι αν το θέλουν σπορ ή τουριστικό, με αποτέλεσμα να μην κάνει απόλυτα ούτε για το ένα ούτε για το άλλο. Το SV μπορούσε και μπορεί να τσακίσει τα νεύρα όλων των 4κύλινδρων στην κατηγορία του, γιατί απλά σε δρόμο με στροφές το χαμηλότερο βάρος και η ευελιξία του το κάνουν αντίπαλο που δεν μπορείς να φτάσεις εύκολα. Όταν κατέβασε ο Σφακιανάκης την τιμή του, ξεπούλησε αμέσως. Και από πείραγμα... Μέχρι 800+ κυβικά φτάνει με κιτ από Αγγλία, όπου τρέχει και σε αγώνες, οπότε αν θέλεις να φτιάξεις "όπλο" μπορείς. Και άσε τα 600άρια RRRRR να κοιτάνε με απορία. Φυσικά, όλες οι μετατροπές στον κινητήρα μπορούν να περαστούν αυτούσιες και στο hyosung, το οποίο φαίνεται να έχει καλύτερες αναρτήσεις σε σχέση με το SV. Αν θυμάμαι καλά στην περυσινή έκθεση μοτοσικλέτας, το SS650 το έδιναν €6500. Πες να δώσεις και άλλα 1500 να το πειράξεις... Με τα λεφτά ενός μεταχειρισμένου cbr600rr, ενός r6 3ετίας/4ετίας, έχεις ολοκαίνουρια μοτοσικλέτα που τις αφήνει πολύ πίσω. Και ας γράφει made in Korea.


Οι ιάπωνες προσπάθησαν να φτιάξουν SS με V2 κινητήρες, αλλά το κοινό τους δεν ακολούθησε. Το Suzuki TL1000, η Honda μέχρι φέτος είχε V2 SS (VTR αν δεν κάνω λάθος) και μάλιστα πρώην πρωταθλήτρια superbikes. Υπήρχαν προσπάθειες. Αλλά δεν ήταν τόσο προσεγμένα όσο τα 4κύλινδρα και μοιραία... τα έφαγε η μαρμάγκα. Από το αποτυχημένο εμπορικά TL της Suzuki βγήκε το μοτέρ του Vstrom 1000 & 650. Και αν δεν απατώμαι, το μοτέρ του SS της Honda φοράει το Varadero. Τα V2 δεν βγάζουν εύκολα άλογα, δεν ανεβάζουν τόσο ψηλά στροφές, οπότε στη μάχη της καφετέριας χάνουν. Αν δεν έχεις "μούρη" δεν πουλάς. Απλό... Η Ducati με το 999 κέρδισε πρωταθλήματα, αλλά λόγω ιπποδύναμης και ορίου στροφών δεν το αγάπησε κανείς. Βγήκε το 1098, άλογα έχει, στροφές ανεβάζει και ξεπούλησε. Αν οι Ιάπωνες είχαν προσπαθήσει όχι απλά να γεμίσουν ένα κενό της αγοράς αλλά να φτιάξουν ΚΑΛΗ V2 μοτοσικλέτα, ποιός ξέρει τι θα γινόταν σήμερα. Ο κάθε ένας όμως επενδύει στην παράδοση του. Οι Ιάπωνες στα 4 σε σειρά, οι Ιταλοί στα V2, οι Γερμανοί μέχρι πρόσφατα, κυρίως στα boxer. Ναι και οι τελευταίοι ζωντανοί Άγγλοι στα 3κύλινδρα, οκ. Και μην πει κανείς ότι "μόνο τα .... είναι τα καλά" γιατί θα πέσει φωτιά να τον κάψει. Καλά και κακά υπήρχαν από όλα τα στρατόπεδα...

Και επειδή ξεφύγαμε, η Hyosung είναι σε καλό δρόμο. Για κοιτάξτε τι σαπάκια έβγαζε η Japan πριν 15-20 χρονάκια και μετά τα ξαναλέμε. Αυτό που λείπει από τη Hyosung είναι αναγνώριση (που θα την έχει μόνο αν κερδίσει αγώνες) και καλύτερο μάρκετινγκ.

soichiro_cbf
10/10/2007, 23:30
amyroukai είσαι πολύ σωστός σε αυτά που λές.Είχαμε μια διένεξη παλαιότερα αλλά νερό κι αλάτι.Κι εγώ συμφωνώ ότι το Κορεάτικο SV αν είναι προσγειωμένο τιμολογιακά θα κάνει καλές πωλήσεις...μήπως να είμαι από τους πρώτους ????:beer: :beer: :beer:

AlitisKodrakias
10/10/2007, 23:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
αυτο δεν σας αρέσει?

αυτη η φωτο που δειχνεις τελικα ειναι ενα "κιτακι" μετατροπης απο γερμανια www.mms-cycles.net
περιπου 4χιλιαρικα κοστιζει
αφου παρω το GV650 ισως και να επικοινωνησω μαζι τους:a29:

gcrook
11/10/2007, 01:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Το μοτέρ είναι όντως Suzuki, το ίδιο που φοράει το Vstrom και το SV650.

Οχι ετσι διερευσε πριν απο καιρο οτι ο κινητηρας χτιστηκε με βαση τα σχεδια του αντιστοιχου της Σουζουκι,αλλα δεν αληθευει,(αν και θα το ψαξω για να σιγουρευτω) .



Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
Είναι το ίδιο μοτέρ με το SV και το V-Strom?!!!:eyepop:

Τώρα μου φαίνεται ακόμα πιο ελκυστικό το μοντελάκι αυτό, αφού πιστεύω ότι θα έχει και πολύ χαμηλή τιμή!


Ειδικά από τότε που , αξιοπρεπές μέλος του forum επιδιόρθωσε τον πίσω κύλινδρο του SV του με ανταλλακτικά από V-Strom.
Αν γίνουμε πολλοί, προβλέπω να κάνουμε αλλαξοκυλινδριές!
:D

Οποτε με βαση το παραπανω μαλλον δεν ισχυει ο ισχυρισμος σου.
Τωρα βεβαια εφαγα μια φλασια,καποτε ειχα ψαξει λιγο τα specs του συγκεκριμενου κινητηρα και νομιζω οτι ηtαν ιδια με του SV,αν αυτο λεει κατι, (bore X stroke) αλλα θα μου πεις τωρα αυτο δεν λεει και πολλα απο μονο του.
Επισης το αξιοτιμο μελος δεν εκανε αυτο ακριβως, αλλα εβαλε τον κινητηρα του V-Strom με λιγα πραγματα απο το SV.:lol:


Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai




Για το SV και το TL δεν εχεις ακριβως δικιο.
Ας παρουμε τα TL πρωτα απ'όλα που πουλησαν σχετικα καλα αλλα οχι τοσο οσο θα ηθελε η Σουζουκι.Το μεγαλυτερο προβλημα ηταν το πισω περιστροφικο αμορτισερ που εστειλε κατι δημοσιογραφους να κοιτανε τον κοσμο απο ψηλα, με αποτελεσμα να θαφτει το μηχανακι.
Παρ'αυτα εκανε πολυ καλες πωλησεις διοτι το μηχανακι απλα ηταν αψογο.


Το SV απο την αλλη ηταν εντελως αλλη φαση.
Τα τελευταια χρονια υπηρχε ενα πολυ μεγαλο κενο σε μικρα V-Twins και το κενο αυτο ηρθε να γεμισει το 650.
Στην Αμερικη ειναι ισως απο τα πιο καλοπουλημενα μηχανακια, και ο κυβισμος του και τα χαρακτηριστικα του, (πλαισιο,κινητηρας,απλη και εξυπνη σχεδιαση) το εκαναν να κυριαρχησει στα ενιαια, με αποτελεσμα να παραγκωνιστουν μηχανακια οπως τα Bros650 (HawkGT στην Αμερικη) ,και τα Monster.
Η φυση τετοιων μοτοσυκλετων ειναι τετοια που μπορουν να μετατραπουν σε οτιδηποτε θελησει ο ιδιοκτητης τους (trackbikes,enduro,motard μεχρι και custoμιες εχουν γινει) .
Το πλαισιο του ειναι πραγματικα ετοιμοπολεμο και η αποδοση του κινητηρα ειναι απλα παροιμιωδης για 650 V2.

Αυτα που εχουν συμβει με το συγκεκριμενο μηχανακι στην αντιπερα οχθη καθως και σε πολλες χωρες της Ευρωπης που τα τελευταια χρονια το SV πουλαγε μεσα στην δεκαδα,ειναι εκ διαμετρου αντιθετα με τα Ελληνικα δεδομενα,οπου το μηχανακι θαφτηκε κανονικα απο το αγοραστικο κοινο παρα τις αψογες κριτικες του ειδικου τυπου.

Με κανατε να γραψω παλι "την μανα μου και τον πατερα μου" να πουμε......



:sad: :lol: :wave2:

Nikoskazer2000
11/10/2007, 02:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Γκαζοφωνιξ JR
:eek: :eek: :eek:


Δε μαμιεται, παρ'το και κολλα του αυτοκολλητα MV Agusta!!!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

+οσα γουστάρεις

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Nikoskazer2000
11/10/2007, 02:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Οχι ετσι διερευσε πριν απο καιρο οτι ο κινητηρας χτιστηκε με βαση τα σχεδια του αντιστοιχου της Σουζουκι,αλλα δεν αληθευει,(αν και θα το ψαξω για να σιγουρευτω) .




Οποτε με βαση το παραπανω μαλλον δεν ισχυει ο ισχυρισμος σου.
Τωρα βεβαια εφαγα μια φλασια,καποτε ειχα ψαξει λιγο τα specs του συγκεκριμενου κινητηρα και νομιζω οτι ηtαν ιδια με του SV,αν αυτο λεει κατι, (bore X stroke) αλλα θα μου πεις τωρα αυτο δεν λεει και πολλα απο μονο του.
Επισης το αξιοτιμο μελος δεν εκανε αυτο ακριβως, αλλα εβαλε τον κινητηρα του V-Strom με λιγα πραγματα απο το SV.:lol:



Για το SV και το TL δεν εχεις ακριβως δικιο.
Ας παρουμε τα TL πρωτα απ'όλα που πουλησαν σχετικα καλα αλλα οχι τοσο οσο θα ηθελε η Σουζουκι.Το μεγαλυτερο προβλημα ηταν το πισω περιστροφικο αμορτισερ που εστειλε κατι δημοσιογραφους να κοιτανε τον κοσμο απο ψηλα, με αποτελεσμα να θαφτει το μηχανακι.
Παρ'αυτα εκανε πολυ καλες πωλησεις διοτι το μηχανακι απλα ηταν αψογο.


Το SV απο την αλλη ηταν εντελως αλλη φαση.
Τα τελευταια χρονια υπηρχε ενα πολυ μεγαλο κενο σε μικρα V-Twins και το κενο αυτο ηρθε να γεμισει το 650.
Στην Αμερικη ειναι ισως απο τα πιο καλοπουλημενα μηχανακια, και ο κυβισμος του και τα χαρακτηριστικα του, (πλαισιο,κινητηρας,απλη και εξυπνη σχεδιαση) το εκαναν να κυριαρχησει στα ενιαια, με αποτελεσμα να παραγκωνιστουν μηχανακια οπως τα Bros650 (HawkGT στην Αμερικη) ,και τα Monster.
Η φυση τετοιων μοτοσυκλετων ειναι τετοια που μπορουν να μετατραπουν σε οτιδηποτε θελησει ο ιδιοκτητης τους (trackbikes,enduro,motard μεχρι και custoμιες εχουν γινει) .
Το πλαισιο του ειναι πραγματικα ετοιμοπολεμο και η αποδοση του κινητηρα ειναι απλα παροιμιωδης για 650 V2.

Αυτα που εχουν συμβει με το συγκεκριμενο μηχανακι στην αντιπερα οχθη καθως και σε πολλες χωρες της Ευρωπης που τα τελευταια χρονια το SV πουλαγε μεσα στην δεκαδα,ειναι εκ διαμετρου αντιθετα με τα Ελληνικα δεδομενα,οπου το μηχανακι θαφτηκε κανονικα απο το αγοραστικο κοινο παρα τις αψογες κριτικες του ειδικου τυπου.

Με κανατε να γραψω παλι "την μανα μου και τον πατερα μου" να πουμε......



:sad: :lol: :wave2:

Γιώργο όμορφο ρε 'συ το SV και αρκετά φθηνό για οτι πρόσφερε/προσφέρει αλλα μετά τις ανατριχιαστικά περιγραφικές συζητήσεις που είχα με το Λάμπρο και απο τα γραφόμενα σου...

Καταλαβαίνεις οτι ο κόσμος δεν εμπιστεύεται πια ενα τέτοιο μηχανάκι ρε φίλε, είναι ποοοοολά τα (-) που μπορεί να σου βγούν στην πορεία αν οχι μοιραία :sad: .

Υ.Γ: Καλή τύχη ρε το κόψε/ράψε και το τυροπιτουλίνι. :wave2:

Nikoskazer2000
11/10/2007, 02:25
@gcrook: (bore X stroke) είναι τα mm (σε διάμετρο) και η βύθιση του πιστονιού μέσα τον κύλινδρο (πάλι σε mm). (άσχετο)

gcrook
11/10/2007, 03:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
@gcrook: (bore X stroke) είναι τα mm (σε διάμετρο) και η βύθιση του πιστονιού μέσα τον κύλινδρο (πάλι σε mm). (άσχετο)


Το ξερω.....
Αλλο εννοουσα λεγοντας οτι αυτα τα νουμερα δεν λενε τιποτα.

gcrook
11/10/2007, 03:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
Γιώργο όμορφο ρε 'συ το SV και αρκετά φθηνό για οτι πρόσφερε/προσφέρει αλλα μετά τις ανατριχιαστικά περιγραφικές συζητήσεις που είχα με το Λάμπρο και απο τα γραφόμενα σου...

Καταλαβαίνεις οτι ο κόσμος δεν εμπιστεύεται πια ενα τέτοιο μηχανάκι ρε φίλε, είναι ποοοοολά τα (-) που μπορεί να σου βγούν στην πορεία αν οχι μοιραία :sad: .



Τι λες ρε μλκ Νικο θα με κανεις να χασω τον υπνο μου...
Εχεις την παραμικρη ιδεα απο τι χαλανε και φθειρονται τα μηχανακια;
Αστοχια υλικου ξερεις τι σημαινει;
Ποια ειναι τα πολλα (-) ;
Ποια ειναι τα γραφομενα μου που σε ανησυχησαν;
Το οτι ενα ξεμουνιασμενο μηχανακι χωρις λαδι (απο αμελεια) μετα απο 8 χρονια λειτουργιας χρειαστηκε γενικη επισκευη;

Δεν το εμπιστευεται πλεον ο κοσμος λες.
Ακου λεει απο εναν που του χαλασε το μηχανακι πηγε απατο στην αγορα.
Απο ποιον μωρε το μηχανακι πλεον δεν αποτελει αντικειμενο εμπιστοσυνης;
Απο το κουτσομπολιο του μοτοτζιαρ;
Απο την τραγικη μειοψηφια;
Απο που;

Τετοιες μαλακιες γραφετε και τις πιστευετε και μετα ο καθε ενας που ακουει κατι βγαινει με υφος χιλιων καρδιναλιων χωρις να εξετασει τα πως και γιατι και αφοριζει μηχανακια για τα οποια δεν
ειχε την παραμικρη ιδεα μεχρι προτινος.

Τι προσφερει δηλαδη το μηχανακι η τι προσφερε και ξαφνικα σταματησε να προσφερει;
Μπορεις να μου εξηγησεις με δικα σου λογια και εμπειριες; (ΔΙΚΑ ΣΟΥ) !

Nikoskazer2000
11/10/2007, 04:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Τι λες ρε μλκ Νικο θα με κανεις να χασω τον υπνο μου...
Εχεις την παραμικρη ιδεα απο τι χαλανε και φθειρονται τα μηχανακια;
Αστοχια υλικου ξερεις τι σημαινει;
Ποια ειναι τα πολλα (-) ;
Ποια ειναι τα γραφομενα μου που σε ανησυχησαν;
Το οτι ενα ξεμουνιασμενο μηχανακι χωρις λαδι (απο αμελεια) μετα απο 8 χρονια λειτουργιας χρειαστηκε γενικη επισκευη;

Δεν το εμπιστευεται πλεον ο κοσμος λες.
Ακου λεει απο εναν που του χαλασε το μηχανακι πηγε απατο στην αγορα.
Απο ποιον μωρε το μηχανακι πλεον δεν αποτελει αντικειμενο εμπιστοσυνης;
Απο το κουτσομπολιο του μοτοτζιαρ;
Απο την τραγικη μειοψηφια;
Απο που;

Τετοιες μαλακιες γραφετε και τις πιστευετε και μετα ο καθε ενας που ακουει κατι βγαινει με υφος χιλιων καρδιναλιων χωρις να εξετασει τα πως και γιατι και αφοριζει μηχανακια για τα οποια δεν
ειχε την παραμικρη ιδεα μεχρι προτινος.

Τι προσφερει δηλαδη το μηχανακι η τι προσφερε και ξαφνικα σταματησε να προσφερει;
Μπορεις να μου εξηγησεις με δικα σου λογια και εμπειριες; (ΔΙΚΑ ΣΟΥ) !

Ώπα ωπα σιγά ρε Γιώργο δεν ήθελα να σε προσβάλω ή τίποτα τέτοιο.

Εντάξει την προιστορία του δικού σου δεν την ήξερα για να 'μαι ειληκρινής (8 χρονών-σκληρή χρήση) μόνο για το οτι το άφησες χωρίς λάδι μου 'χε πει ο Λάμπρος.

Αλλα απ' την αλλη του Λάμπρου παρολίγο να τον σκοτώσει!!!!! Δηλαδή αυτή η αστοχία υλικού ηταν απαράδεχτη και κρίσιμη στη συγκεκριμένη περίπτωση, χώρια που απ' οσο διαβάζω το συγκεκριμένο περιστατικό (καίει λάδια του σκοτωμού) οσο πάει και βρίσκει μεγαλύτερη ανταπόκριση κι' απο αλλους αγοραστές.

Nikoskazer2000
11/10/2007, 04:11
Α ναι και τα πολλά (-) είναι ας πούμε να σε σκοτώσει. Για 'μενα αυτό είναι το μέγιστο (-). Εκεί το πήγαινα οταν έγραφα πιο πριν.

Lupo
11/10/2007, 06:48
1.
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
αυτο δεν σας αρέσει?
Υπερβολικά πολύ! :winka: :wave2:
2.
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
.........

Επισης το αξιοτιμο μελος δεν εκανε αυτο ακριβως, αλλα εβαλε τον κινητηρα του V-Strom με λιγα πραγματα απο το SV.:lol:
............... Στο 2ο κομμάτι, ναι. Συγνώμη για το λάθος μου, που προκαλεί και λάθος εντυπώσεις. :beer:
Για το 1ο... αξιοπρεπές είπα εγώ. Αξιότιμο το έφτασες εσύ! Ψώνιο ξαναλέω εγώ, για να το ισιώσουμε λίγο! :cool:
:lol: :beer:
Εχω κι εγώ πίσω κύλινδρο ρε! Να με φωνάζετε αξιότιμο!
:lol:
:lol:
:lol: :beer:
3.
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
Α ναι και τα πολλά (-) είναι ας πούμε να σε σκοτώσει. Για 'μενα αυτό είναι το μέγιστο (-). Εκεί το πήγαινα οταν έγραφα πιο πριν.
Και τα πλαίσια του gsxr σε συγκεκριμένες χρονιές έχουν το θέμα τους, Νίκο, αλλά δεν μειώθηκαν οι πωλήσεις τους.
Τα SV, εκτός από την περίπτωση του Λάμπρου , που έγινε μεγάλο θέμα, και ήταν λόγω αστοχίας υλικού, δεν άκουσα πολλές.
Εντάξει, και του κρούκη, που το διακωμωδούσε όμως.
:beer: :beer:


4. Ρε , θα μου πείτε τελικά, ποιανού είναι αυτός ο κινητήρας?
Γιατί δεν πιστεύω να έβγαλε και κινητήρα η Ηyosung!!!

5. Μ'αρέσουν και τα 2 μοντέλα της, τελικά!:look: :a21:

amyroukai
11/10/2007, 08:10
Ο κινητήρας του SV, Vstrom είναι ο ίδιος. Ίσως να έχει άλλες ρυθμίσεις στην ηλεκτρονική, αλλά τα μηχανικά μέρη, θεωρητικά είναι ταυτόσημα. Και η Suzuki τον πούλησε και στην Hyosung, η Hyosung τον δίνει και στην Αμερική σε έναν μικρό κατασκευαστή που μου διαφεύγει το όνομα... Αλλά ο "εφευρέτης" του κινητήρα ήταν η Suzuki τέλος πάντων.

gdevelek
11/10/2007, 08:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Θα διαφωνήσω. Δηλαδή όσοι αγόρασαν Ducati και Aprilia δεν πήραν SS? Το πρόβλημα του SV ήταν τα κυβικά του,...

η ντουλάπι δε βγάζει 4κ, ριμέμπερ;

(τώρα μόνο βγάζει ένα βι-4 σε αστρονομική τιμή)

άρα όποιος θέλει ντουλάπι ΣΣ, 2κ θα πάρει

και τα 600άρια 4Κ μια χαρά πουλάνε, άρα τα 650 κυβικά του εσβι δεν έχουν να κάνουν... ;)

amyroukai
11/10/2007, 08:58
Εννοούσα σε σχέση με τιμή και απόδοση... ;) Το κριτήριο αγοράς του μέσου Έλληνα είναι η μάχη της καφετέριας, όχι η πραγματική του ανάγκη. Εδώ βρίσκονται άνθρωποι που λένε ότι το CBR1000RR είναι "αργό" γιατί κάνει π.χ. ένα δέκατο παραπάνω από το R1 στο 400άρι... Πως να διαφωνήσεις με τον ηλίθιο; Μπορείς;
Όπως είπε gcrook τις πραγματικές ανάγκες τις καλύπτει και με το παραπάνω και είναι μοτοσικλέτα ελβετικός σουγιάς. Ίσως αν το έβλεπε διαφορετικά ο εισαγωγέας... Τέλος πάντων, το SV δε βγαίνει πια στην Ελλάδα, σταματάει λόγω ρύπων και έξω... R.I.P. Ήμουν στο παρατρίχα να το πάρω... Αλλά βρήκα το bandit ευκαιρία μετάχειρο και ABSάτο, οπότε...

η Hyosung δεν φέρνει πάνω από 250 κυβικά στην Ελλάδα, αν κρίνω από τους τιμοκαταλόγους στο ίντερνετ. Κρίμα.

gcrook
11/10/2007, 10:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Εννοούσα σε σχέση με τιμή και απόδοση... ;) Το κριτήριο αγοράς του μέσου Έλληνα είναι η μάχη της καφετέριας, όχι η πραγματική του ανάγκη. Εδώ βρίσκονται άνθρωποι που λένε ότι το CBR1000RR είναι "αργό" γιατί κάνει π.χ. ένα δέκατο παραπάνω από το R1 στο 400άρι... Πως να διαφωνήσεις με τον ηλίθιο; Μπορείς;
Όπως είπε gcrook τις πραγματικές ανάγκες τις καλύπτει και με το παραπάνω και είναι μοτοσικλέτα ελβετικός σουγιάς. Ίσως αν το έβλεπε διαφορετικά ο εισαγωγέας... Τέλος πάντων, το SV δε βγαίνει πια στην Ελλάδα, σταματάει λόγω ρύπων και έξω... R.I.P. Ήμουν στο παρατρίχα να το πάρω... Αλλά βρήκα το bandit ευκαιρία μετάχειρο και ABSάτο, οπότε...

η Hyosung δεν φέρνει πάνω από 250 κυβικά στην Ελλάδα, αν κρίνω από τους τιμοκαταλόγους στο ίντερνετ. Κρίμα.

Χμμ βασικα το θεμα με τα δυο μπουζι του 2007 και μετα λογικα εγινε για να περασει ρυπους.
Για το αν σταματαει η παραγωγη δεν εχω ακουσει κατι εισαι σιγουρος γι'αυτο που λες;

Επισης για το οτι η Σουζουκι εχει δωσει τον κινητηρα στην Hyosung αμφιβαλλω,οπως επισης αμφιβαλλω οτι τον εχει δωσει και σε αλλη μικρη εταιρεια.
Αν εννοεις την Cagiva αυτο γινοταν παλια,τωρα η Cagiva φτιαχνει δικους τους V2 650cc.
Αν εχεις πηγες γι'αυτα, θα τις ηθελα.

geopitt
11/10/2007, 12:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Ο κινητήρας του SV, Vstrom είναι ο ίδιος. Ίσως να έχει άλλες ρυθμίσεις στην ηλεκτρονική, αλλά τα μηχανικά μέρη, θεωρητικά είναι ταυτόσημα. Και η Suzuki τον πούλησε και στην Hyosung, η Hyosung τον δίνει και στην Αμερική σε έναν μικρό κατασκευαστή που μου διαφεύγει το όνομα... Αλλά ο "εφευρέτης" του κινητήρα ήταν η Suzuki τέλος πάντων.



Ο Αμερικανος κατασκευαστης που λες ειναι ο Fischer και απο ενα τεστ που εχα διαβασει
το μηχανακι ειναι πραγματικα πολυ καλο.

Περισοτερες πληροφοριες εδω

http://www.fischer1.com/

geopitt
11/10/2007, 12:32
Fischer MRX


108319

geopitt
11/10/2007, 12:36
Fischer MRX specs

• Aluminum die-cast chassis components (machined, welded, and assembled in the USA)
• Injection molded parts including the multi-function central cold ram air intake ducts (assembled in the USA)
• Roto-molded (in the USA) fuel cells (R version has optional see-through fuel cell).
• Available hand -laid carbon fiber and fiberglass body components.
(Developed and fitted in the USA)
• V-cast multi-function subframes (Designed and manufactured in the USA).

ENGINE
Engine type 647 cc liquid-cooled 90 degree V-twin
Bore and Stroke 81.55mm X 62.0mm
Compression Ratio 11.47:1
Valve Train DOHC four valves per cylinder
Carburetion Dual Mikuni 39mm
Ignition Computer-controlled digital with variable mapping

DRIVE TRAIN
Transmission Six speed
Final drive 525 O-ring sealed chain
CHASSIS / SUSPENSION / BRAKES
Front suspension 43mm inverted telescopic with compression and rebound adjustment
Rear Suspension Ohlins PR43
Front Brake Dual 310mm disc
Rear Brake Single 210 mm disc
Front Tire 120/70 ZR-17 radial
Rear Tire 160/60 ZR-17 radial

DIMENSIONS
rake 24.0 degrees
Trail 3.86 inches/98.0 mm
Wheelbase 55 inches / 1397 mm
Seat height Adjustable 29.5-31.5 inches / 749-800 mm
Dry Weight, MRX 387 lbs / 166.47 kg
Dry Weight, MRX (SP) 347 lbs / 157.4 kg
Dry Weight, MRX (Race) 332 lbs / 150.59 kg
Fuel capacity 4.5 gallons / 17.03 liter

PERFORMANCE
Horsepower, rear wheel 77 @ 9400 RPM
Torque 52 @ 7500 RPM

AlitisKodrakias
11/10/2007, 12:37
η Hyosung δεν φέρνει πάνω από 250 κυβικά στην Ελλάδα, αν κρίνω από τους τιμοκαταλόγους στο ίντερνετ. Κρίμα. [/B]

νομιζω οτι κανεις λαθος. στην αχαρνων πλησιον του ηλεκτρικου κατω πατησιων βρισκεται ολη η γκαμα

gcrook
11/10/2007, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
χώρια που απ' οσο διαβάζω το συγκεκριμένο περιστατικό (καίει λάδια του σκοτωμού)

Ρε θα με τρελλανεις εσυ σημερα;
Προσεχτε ρε λιγο τι γραφετε.....:sad:

amyroukai
11/10/2007, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook

Για το αν σταματαει η παραγωγη δεν εχω ακουσει κατι εισαι σιγουρος γι'αυτο που λες;


Δε δουλεύω σε κανένα από τα δύο εργοστάσια, αλλά έτσι γράφουν όλα τα άρθρα για Hyosung που έχω διαβάσει, ότι έχει Suzuki engine. Συνηθίζεται πάντως, όταν τελειώσει η χρησιμότητα μιας γραμμής παραγωγής να πωλείται σε άλλες μικρότερες εταιρίες. Μπορεί η Hyosung να αγόρασε τα σχέδια, να έκανε κάποιες δικές της μικροαλλαγές και να τον έβγαλε στην παραγωγή. Και έχει δίκιο και ο προηγούμενος φίλος, στον Fischer το πούλησε το μοτέρ η Hyosung για να βγάει ο Fischer μια SS μοτοσικλέτα χαμηλού κόστους. Μαζί με τον κινητήρα αγόρασε και τα φρένα νομίζω... Πάντως είναι όμορφο και το Fischer, μοιάζει πολύ ακριβή μοτοσικλέτα και είναι "τσάμπα" στην Αμερική.

Το SV επίσης διάβασα ότι θα τελείωνε η παραγωγή του λόγω euro3. Όπως επίσης έλεγαν λόγω euro3 σταματάει και το GSX1400. Στην Αγγλία πουλιέται μια "final edition" σημάδι μάλλον ότι... "Τέλος". Ελλάδα το SV δεν εισάγεται πια. Το bandit άλλαξε μοτέρ για τον ίδιο λόγο. Φυσικά, το χρυσωρυχείο Vstrom δεν υπήρχε περίπτωση να μη δεχτεί αλλαγές για να συνεχίσει... :)

Το κατάστημα της Hyosung δεν το έχω δει. Είναι λάθος τους τότε που αφ'ενός δεν δίνουν σε περιοδικά μοτοσικλέτες (σημάδι ότι δεν πιστεύουν στο προϊόν τους και φοβούνται τη σύγκριση) και δεν δίνουν πλήρη τιμοκατάλογο, οδηγώντας τους πιθανούς αγοραστές που ενημερώνονται από εφημερίδες/περιοδικά/ίντερνετ σε λάθος συμπεράσματα. Αν δε το δείξεις το προϊόν, πως θα το πουλήσεις; Μόνο αυτό το Aquila βλέπω (και δε μου αρέσουν τα χρωμιωμένα cruisers).


Δείτε κριτικές από περιοδικά, μιά χαρά το βγάζουν
http://www.hyosungbikes.co.uk/media/TWOtest.pdf
http://www.hyosungbikes.co.uk/media/028.mcn.main.0305.pdf
http://www.hyosungbikes.co.uk/media/029.mcn.main.0305.pdf


Να και η απάντηση στη διαφωνία... η Hyosung ήταν "εργολάβος"-εργοστάσιο που κατασκεύαζε τα μηχανικά μέρη του κινητήρα του SV για τη Suzuki. :) Άρα το μοτέρ το είχαν έτσι και αλλιώς...

Nikoskazer2000
11/10/2007, 22:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Ρε θα με τρελλανεις εσυ σημερα;
Προσεχτε ρε λιγο τι γραφετε.....:sad:

Το πιο πρόσφατο που θυμάμαι ηταν του alexioanidh (κάπως έτσι είναι το nick του νομίζω).
Τι να σου πω ρε Γιώργο, ούτε για διαμάχη το παω, ούτε εχω SV για να ξέρω. Οτι διαβάζω λεω.































Ρε...αφου 'χεις το Kaze-R τι χολοσκάς;
:lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

odt
12/10/2007, 08:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Ο κινητήρας του SV, Vstrom είναι ο ίδιος. Ίσως να έχει άλλες ρυθμίσεις στην ηλεκτρονική, αλλά τα μηχανικά μέρη, θεωρητικά είναι ταυτόσημα. Και η Suzuki τον πούλησε και στην Hyosung, η Hyosung τον δίνει και στην Αμερική σε έναν μικρό κατασκευαστή που μου διαφεύγει το όνομα... Αλλά ο "εφευρέτης" του κινητήρα ήταν η Suzuki τέλος πάντων.

Είχα την εντύπωση πως ο κινητήρας του hyosung είναι V 85 και όχι V90, επίσης κοιτώντας τα μοτέρ από το πλάι δεν φαίνεται και πολύ ίδιος...

gcrook
12/10/2007, 10:48
Εγω ενα πραγμα ξερω το οποιο το διαβασα απο δημοσιογραφικη πηγη.
Η Cagiva στα παλια Raptor φορουσε τα V2 μοτερ της Suzuki.
Καποια στιγμη τα απερριψε και αποφασισε να φτιαξει δικα της.
Τοτε λοιπον την προσεγγισε η Hyosung για να της προσφερει το δικο της, και αρνηθηκε.
Οποτε μαλλον δεν μιλαμε για το ιδιο μοτερ.

div400
12/10/2007, 21:42
ας βάλω και εγω με την σειρά μου ενα συγκριτικό μεταξύ sv650 - gt650ΕΔΩ (http://www.motorcycle.com/shoot-outs/hyosung-gt650-vs-suzuki-sv650-14284.html)

μερος α)
γιωργο εχει βουηξει το διαδικτυο για την hyosung και το θέμα με το κινητηρα.....αδιασηστα στοιχεία (οπως εγγραφη επιβεβαιωση το Γενικου Δ/ντη της δεν εχω δει...) αλλα οπου υπαρχει καπνος υπαρχει και διχρονο!


μερος β)

στο line up του 2008 τα sv παραμενουν οποτε για διακοπη παραγωγής δεν μπορουμε να μιλάμε (ακομα). Το γεγονός οτι πολλες αντιπροσωπίες (ειδικα της ευρωπης) εχουν σταματησει την εισαγωγη του, το γεγονός οτι διακόπικε η παραγωγη του γυμνού 1000, το γεγονός οτι ειναι το μοναδικό μοντέλο της SUZUKI που απο 2003 (ετος παρουσιασης) δεν εχει δεχθεί καμια ουσιαστική αλλαγή, δεν με κανει και πολυ αισιοδοξο για το μελλον του. και η εμπορική του πορεια δεν ηταν και η καλυτερη δυνατή (για το 1000αρι μιλωντας). ποσο μαλλον.,που πλεον δεν υπαρχει κανενα v2 street/ss απο ιαπωνια μερια και ουτε βλεπω για το μελλον κατι!

απο την αλλη, με την μεγαλη γκαμα v2 που βγαινουν απο μη ιαπωνες κατασκευαστες, μαζι με την αλλαγη των κανονισμών στα wsb που επιτρέπουν τα δικυλινδρα να έχουν 1200κεκ, ειναι πολλοι που ελπίζουν σε κατι απο τους J4 (4 ιαπωνες κατασκευαστες), ειναι ενα κομματι αγοράς που αν εχει ψωμι (μαλλον εχει) δεν το αφησουν εξολοκληρου στα χερια των ευρωπαιων.

euro3 και τετοια δεν παιζει, αφου περναει το vstrom θα τα περνάει και το sv (αν θέλει η suzuki να το συνεχίσει)

μερος γ) (τα επικινδυνα αναξιοπιστα sv)
:mad: :confused: :mad:

σας τα'πε και ο gcrook σας τα λεω και εγω!
περα απο την πλακα και τα φιλικα πειραγματα, πέρα απο τον ''αυτοσαρκαζμό'' που έχουμε εμείς οι ιδιοι sv-αδες και διακομωδουμε τα μηχανακια μας, καλο θα ηταν να ΜΗΝ λεμε οτι θελουμε!
1 (ενα) εσπασε κινητηρα απο αστοχία υλικου
1 (ενα) χρειαστηκε αλλαγη κινητηρα απο κακη χρηση/συντήρηση
1 (ενα) ακουγεται οτι καιει λαδακι

3 περιστατικα!
εάν σπαταλησεται λίγο απο το χρονο σας να κάνεται μια αναζήτηση στο διαδικτυο θα βρείτε, πέρα απο το gay sv riders club of Hamburg, και ενα καρο sv που τρέχουν σε πρωταθλήματα λεσχων, εκατοντάδες που έχουν βελτιωθεί σε απιστευτα επιπέδα (sv 650-->95hp, sv 1000-->155hp μιας και μας αρέσουν τα αλογατα) και χιλαδες που κυκλοφορουν καθημερινα εδω και πολλα χρονια και δεν εχουν να δειξουν καμια σοβαρη βλαβη περα απο τις συνηθες μαλακιουλες που βγάζουν ΟΛΑ ΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ!!!!
με τα gixxer που σπανε πλαισιο δεν ασχολειτε κανεις ομως...εμ βεβαια αφου ολοι αυτο καβαλαμε ή θα θέλαμε να καβαλμε γιατι να το θαψουμε?

κακια ΤΕΛΛΛΟΣ!!!! :D και φιλικα παντα ετσι?

:wave2:

gcrook
12/10/2007, 21:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
ας βάλω και εγω με την σειρά μου ενα συγκριτικό μεταξύ sv650 - gt650ΕΔΩ (http://www.motorcycle.com/shoot-outs/hyosung-gt650-vs-suzuki-sv650-14284.html)

μερος α)
γιωργο εχει βουηξει το διαδικτυο για την hyosung και το θέμα με το κινητηρα.....αδιασηστα στοιχεία (οπως εγγραφη επιβεβαιωση το Γενικου Δ/ντη της δεν εχω δει...) αλλα οπου υπαρχει καπνος υπαρχει και διχρονο!



Ναι,τελικα μπορει να εχεις δικιο Δημητρη.
Απλα εχω διαβασει πολυ αντιφατικα πραγματα σχετικα με αυτο.
Παντως η Cagiva οντως απερριψε το μοτερ της Hyosung και της Suzuki,
πραγμα που με εκανε να υποθεσω οτι δεν μιλαμε για το ιδιο μοτερ.

Για τα υπολοιπα.....:beer:

gcrook
12/10/2007, 22:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai

Το SV επίσης διάβασα ότι θα τελείωνε η παραγωγή του λόγω euro3. Όπως επίσης έλεγαν λόγω euro3 σταματάει και το GSX1400. Στην Αγγλία πουλιέται μια "final edition" σημάδι μάλλον ότι... "Τέλος". Ελλάδα το SV δεν εισάγεται πια. Το bandit άλλαξε μοτέρ για τον ίδιο λόγο. Φυσικά, το χρυσωρυχείο Vstrom δεν υπήρχε περίπτωση να μη δεχτεί αλλαγές για να συνεχίσει... :)

Τ

Νομιζω οτι το συστημα με τα δυο μπουζι ανα κυλινδρο που εισηχθη σε ολα τα V2 της SUZUKI απο το 2007 και μετα, εγινε ακριβως για να περασει Εuro3.
Αν μιλας για το 650 που πουλιεται στην Αγγλια αν θυμαμαι καλα λεγεται sport edition η καπως ετσι και βγαινει με full fairings και με ειδικο ασφαλιστικο συμβολαιο που καλυπτει εξοδα αποκλειστικα για αυτους που συμμετεχουν σε club racing η απλα trackdays,και μαλλον για να εγινε κατι τετοιο παει να πει οτι το μηχανακι ακομα ειναι πολυ δημoφιλες.
http://londonbikers.com/news/8ecd21a5-3623-4b8f-a39e-4db2cac58264
http://www.suzukisv650sport.co.uk/

Μαλλον δεν ισχυει πια το συγκεκριμενο πακετο.

Σχετικα με αυτο που υποστηριζει ο div400 οτι απο ενα σημειο και μετα το μοτερ του 650 κατασκευαζεται απο την Hyosung εφαγα μια φλασια,διοτι πολλοι αγωνιζομενοι υποστηριζουν στα fora οτι το μοτερ του ψεκαστου δεν ειναι τοσο ανθεκτικο οσο του παλιου καρμπυρατερατου, εξ'ου και αρκετα περιστατικα αστοχιας υλικου.
Κανενας δεν μπορει η δεν εχει μπει στον κοπο να αποδειξει αν υπαρχει καποια συγκεκριμενη κατασκευαστικη ατελεια.
Δεν ειναι πολλα αυτα βεβαια που παρουσιασαν προβλημα (κυριως στην μπιελα του πισω κυλινδρου ακουγεται) αλλα αρκετα μεμονωμενα περιστατικα ωστε να κυκλοφορησει η ειδηση σε σχετικα fora.
Μπορει και να μην εχει καμια σχεση τελικα αλλα....

amyroukai
13/10/2007, 10:41
http://www.suzuki-gb.co.uk/bikes/?sector=onroad

To SV650 συνεχίζει κανονικά μάλιστα υπάρχει "sv 1000 classic" ως ειδική έκδοση στην Αγγλία.
Making its encore following two years away from the UK market, Suzuki GB have unveiled a limited quantity SV1000, named the Classic.

A popular model in the Suzuki range for a number of years, the SV1000 features the proven 996cc V-Twin engine with a traditional upright riding position, but is boosted on the Classic with the addition of Renthal handlebars and a single seat cowl.
ONLY 149 BIKES ARE AVAILABLE

Το sport συνεχίζει να πουλιέται. Αν δεν είμασταν κομπλεξικοί ως έθνος (το ποπουδάκι μόνο σε gsxr1000 δέχεται να ακουμπήσει χωρίς πολλές γκρίνιες που λέει και o div400) τότε λογικά θα συνέχιζε και εδώ... Απορώ πάντως, όλοι αυτοί οι γρήγοροι της καφετέριας που σνομπάρουν το SV και το Hyosung (και ότιδήποτε "μικρό"), είναι τόοοοσο σίγουροι ότι μπορούν να το εξαντλήσουν σαν μοτοσικλέτα και ζητούν το παραπάνω;

Το μοτέρ της Hyosung νομίζω ότι είναι το καρμπυρατεράτο ή ήταν μέχρι πρόσφατα. Υποτίθεται ότι θα το έκαναν ψεκαστό για να περνάει euro3. Αλλά αφού δεν το βλέπουμε πουθενά σε περιοδικά και τα web sites της εταιρίας διεθνώς είναι στα όρια του απαράδεκτου, άντε να μάθουμε νέα...