PDA

View Full Version : Ελαφρώς στραβώμενες δισκοπλάκες ....



Anritsu
25/09/2007, 19:50
....ισιώνουν ???? Υπάρχει κάποια καλιμπρά σχετική ή να πιασώ την βαριοπούλα ??? Ελαφρώς εννόω πως οπτκά δεν φαίνεται το πρόβλημα και αν ακουμπήσεις την δισκοπλάκα σε κάποια ευθεία επιφάνεια 6 σημεία εφάπτονται και 2 εχούν ενα χιλιοστό αέρα ....Σώζεται ????


Θανκξ

FZR1000
26/09/2007, 00:10
Μπα...

ειναι σε καλη κατασταση ή εχουν "νυχι"?

αν ειναι μονο το νυχι στραβο πλανιζονται

STOYBI
26/09/2007, 00:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
....ισιώνουν ???? Υπάρχει κάποια καλιμπρά σχετική ή να πιασώ την βαριοπούλα ??? Ελαφρώς εννόω πως οπτκά δεν φαίνεται το πρόβλημα και αν ακουμπήσεις την δισκοπλάκα σε κάποια ευθεία επιφάνεια 6 σημεία εφάπτονται και 2 εχούν ενα χιλιοστό αέρα ....Σώζεται ????


Θανκξ

:nono: :nono:

Τελος....... Παμε για αλλες....


:wave2:

eXJey
26/09/2007, 08:07
Αλλες μεταχειρισμενες. Εμενα το ζευγαρι μου στοιχισε 100 ευρω με τα περαστικα.

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=46091

Anritsu
26/09/2007, 08:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από eXJey
Αλλες μεταχειρισμενες. Εμενα το ζευγαρι μου στοιχισε 100 ευρω με τα περαστικα.

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=46091

Εμένα τόσο μου ζήτησαν για τη μία :yuck:

kaps
26/09/2007, 13:04
Μην πολυεμπιστεύεστε τις μεταχειρισμένες διότι κατά το πλείστον είναι στραβωμένες και δεν φαίνονται με το μάτι ..Την έχω πατήσει στο ΧΤ600Ε δύο φορές . Στο τέλος πήγα και αγόρασα τη γνήσια ( για μπροστά μιλάω ) και ησύχασα .

sub_zero
26/09/2007, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
Ελαφρώς στραβώμενες δισκοπλάκες ....


Αλλαξέ τις με ελαφρά πηδηματακια... (οχι μεταχειρισμένες... τζαμπα λεφτα...)


:beer:

THEOD
26/09/2007, 13:56
Μην σε ψήσει κανένας να ρεκτιφιάρεις δισκόπλακες...αυτά γίνονται μόνο στις μαντεμένιες των αυτοκινήτων...στις μοτό απλά τις αλλάζεις...

toulis
27/09/2007, 15:38
Να ρωτήσω και εγώ κάτι

Έχω και εγώ ψιλοστραβώσει την μπροστά

Σε πόσο καιρό περίπου θα κλάψω για την δαγκάνα αν συνεχίσω να την χρησιμοποιώ

θα διαλύσω και άλλα εξαρτήματα

δεν παίζει μια για αγορά καινούριας απλός θέλω να ξέρω τη χαλάω για να κλαίω από τώρα ανάλογα

το ξέρω ότι κάνω βλακεία δεκτές και βρισιές στο όνομα της οδικής ασφάλειας

afrotwin
27/09/2007, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
....ισιώνουν ???? Υπάρχει κάποια καλιμπρά σχετική ή να πιασώ την βαριοπούλα ??? Ελαφρώς εννόω πως οπτκά δεν φαίνεται το πρόβλημα και αν ακουμπήσεις την δισκοπλάκα σε κάποια ευθεία επιφάνεια 6 σημεία εφάπτονται και 2 εχούν ενα χιλιοστό αέρα ....Σώζεται ????


Θανκξ

alakse tis me kanenan pou to aresoun ta edo:rotflmao:

nikmak3
27/09/2007, 16:28
Ακριβως το ιδιο προβλημα εχω και εγω....πηγα εχθες σε γνωστο μαγαζι για φρενα στην Καλλιροης....γιατι μου ειχαν πει και μενα οτι παω για δυσκοπλακες....ο τυπος μου ειπε οτι δεν χρειαζεται και οποιος λεει οτι με λιγο ελαχιστο στραβωμα ειναι για πεταμα ειναι ασχετος....ετσι μου ειπε ετσι σου λεω....εμενα το μονο που με προβληματιζει ειναι μηπως αρχισει μια ανιση φθορα στα τακακια...θα δουμε με τον καιρο.........

zzr2005
28/09/2007, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikmak3
Ακριβως το ιδιο προβλημα εχω και εγω....πηγα εχθες σε γνωστο μαγαζι για φρενα στην Καλλιροης....γιατι μου ειχαν πει και μενα οτι παω για δυσκοπλακες....ο τυπος μου ειπε οτι δεν χρειαζεται και οποιος λεει οτι με λιγο ελαχιστο στραβωμα ειναι για πεταμα ειναι ασχετος....ετσι μου ειπε ετσι σου λεω....εμενα το μονο που με προβληματιζει ειναι μηπως αρχισει μια ανιση φθορα στα τακακια...θα δουμε με τον καιρο.........

η άνιση φθορά στα τακάκια είναι σίγουρη...;)
κυκλοφορούσα με στραβωμένη δισκόπλακα ενα χρονο....ευτυχώς δεν έπαθε τίποτα η δαγκάνα αλλά ποτέ δεν ξέρεις ρε ακραίες συνθήκες πως θα συμπεριφερθεί....φυσικά τα τακάκια από τη μεριά της στραβωμένης δισκόπλακας φαγώθηκαν αλλά αυτό είναι το λιγότερο....
εγώ ήταν τόσο στραβωμένες που το ένιωθες και στη μανέτα του φρένου....(το γνωστό κλωτσιματάκι σε απότομο φρενάρισμα)....
ο πρώην μηχανικός μου με ειχε συμβουλέψει να μην έχω τίγκα τα υγρά φρένων (στο πάνω όριο δηλαδή) γιατί σε περίπτωση έντονου φρεναρίσματος μπορεί να ασκούταν μεγάλη και ανισόρροπη πίεση στα έμβολα με απροσδιόριστα αποτελέσματα.... δεν ξέρω αν ισχύει αυτό....ας μιλήσουν οι μηχανικοί....:wave2:
αν έχεις τα λεφτά άλλαξε την κατευθείαν....δεν αξίζει τον κόπο η ανασφάλεια που νιώθεις με μέτρια φρένα....

stefanos
28/09/2007, 16:04
Αυτοί οι σχετικοί μηχανικοί υπογράφουν μια υπεύθυνη δήλωση του νομου 105 οτι δεν αυξάνεται η απόσταση φρεναρίσματος στη μοτό σας λόγω στραβής δισκόπλακας?

Αν τους έλεγε το ίδιο η αντιπροσωπία για την μοτό τους ενώ ισχυε η εγγύησης της θα λέγαν ευχαριστώ και θα έφευγαν?

zzr2005
28/09/2007, 16:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Αυτοί οι σχετικοί μηχανικοί υπογράφουν μια υπεύθυνη δήλωση του νομου 105 οτι δεν αυξάνεται η απόσταση φρεναρίσματος στη μοτό σας λόγω στραβής δισκόπλακας?

Αν τους έλεγε το ίδιο η αντιπροσωπία για την μοτό τους ενώ ισχυε η εγγύησης της θα λέγαν ευχαριστώ και θα έφευγαν?

σίγουρα αυξάνεται αισθητά η απόσταση φρεναρίσματος....ένα χρόνο οδηγούσα με στραβή δισκόπλακα και κρατούσα τουλάχιστον διπλάσιες αποστάσεις....

αλλα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί του το είπε αυτό ο μηχανικός....έτσι και αλλιώς δεν νομίζω να καλύπτει την δισκόπλακα η εγγύηση γιατί κάλλιστα μπορει να ισχυριστεί οτι φταις εσύ....πχ απο ξεχασμένο λουκέτο κτλ...

sakisvolos
30/09/2007, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Μην σε ψήσει κανένας να ρεκτιφιάρεις δισκόπλακες...αυτά γίνονται μόνο στις μαντεμένιες των αυτοκινήτων...στις μοτό απλά τις αλλάζεις...

Ούτε στα αυτοκίνητα γίνετε! Οχι χωρίς πρόβλημα θερμοκρασίας (υπερθέρμανση) με ότι συνεπάγετε!

Καινούργιες και το κεφάλι σου ήσηχο!

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!:beer: :beer:

sakisvolos
30/09/2007, 15:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Αυτοί οι σχετικοί μηχανικοί υπογράφουν μια υπεύθυνη δήλωση του νομου 105 οτι δεν αυξάνεται η απόσταση φρεναρίσματος στη μοτό σας λόγω στραβής δισκόπλακας?

Αν τους έλεγε το ίδιο η αντιπροσωπία για την μοτό τους ενώ ισχυε η εγγύησης της θα λέγαν ευχαριστώ και θα έφευγαν?

α) ΟΧΙ

β) ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΟΧΙ!

:eyepop: :eyepop: :eyepop: