PDA

View Full Version : Αγορά Κράνους...?



BlaSen
26/09/2007, 11:04
καλημερα παιδια,θελω λιγη βοηθεια.σκεφτομαι να παρω ενα κρανος τις προκοπης επιτελους.προς το παρον ειμαι μεταξυ δυο, AGV Airtech και UVEX PS 420,αλλα οποια αλλη προταση καλοδεχουμενη...α ξεχασα μεχρι 250?.Ευχαριστω.

MikeG
26/09/2007, 11:07
Στα λεφτά που αναφέρεις, σχεδόν όλες οι εταιρίες έχουν μοντέλα. Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και τα HJC τα οποία μπορείς να τα βρεις σε καταστήματα της Colori, αλλά και τα Nolan είναι μια καλή επιλογή νομίζω. Κοίτα να έχουν αντιθαμβωτική ζελατίνα, να βγαίνει η επένδυση και να είναι από όσο το δυνατόν καλύτερα υλικά.

:wave2:

BlaSen
26/09/2007, 11:13
ευχαριστω φιλε,αλλη μια ερωτηση,τα κρανη που προανεφερα το ενα ειναι polucarbon και το αλλο ειναι kevlar carbon.η διαφορα ποια ειναι?ειναι σημαντικη?μου εκανε εντυπωση γιατι ειναι στην ιδια τιμη...

MikeG
26/09/2007, 11:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από blasen
ευχαριστω φιλε,αλλη μια ερωτηση,τα κρανη που προανεφερα το ενα ειναι polucarbon και το αλλο ειναι kevlar carbon.η διαφορα ποια ειναι?ειναι σημαντικη?μου εκανε εντυπωση γιατι ειναι στην ιδια τιμη...

Αυτά που αναφέρεις είναι ουσιαστικά τα υλικά από τα οποία είναι φτιαγμένα τα κράνη. Το carbon kevlar (2 υλικά δηλαδή) είναι σαφώς ανώτερο από το πολυκάρμπον. Μπορείς να κάνεις ένα search στο φόρουμ για αυτά τα 2 υλικά και να διαβάσεις περισσότερα πράγματα. Γενικά τα πολυκάρμπον είναι θα λέγαμε η κατώτερη ποιότητα υλικών που χρησιμοποιούνται στα κράνη. Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι δε τα κάνει ασφαλή. Πάντως ανεβάζοντας λίγο το ποσό των χρημάτων που διαθέτεις θα σου πρότεινα το Shoei RAID II. Δες το εδώ : motocard (www.motocard.com)

:wave2:

pissaman
26/09/2007, 11:22
Κοίτα αυτό:
http://www.louis.de/_40c8a36cec09dcfc42ee7bf95aa5dfde32/index.php?topic=artnr_gr&article_context=detail&artnr_gr=203819&anzeige=0

snatch
27/09/2007, 11:50
Φίλε μου ριξε μια ματιά και στα KBC!
Συγκεκριμένα στα μοντέλα FFR(ανοιγόμενη πρόσοψη) και VR2(full face).
Και τα 2 πολυ καλά κρανάκια φτιαγμένα απο Tricomp(Polycarbonate-Kevlar).
Το FFR 245 euro και το VR2 265 euro.

bentouza
27/09/2007, 15:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από snatch
Φίλε μου ριξε μια ματιά και στα KBC!
Συγκεκριμένα στα μοντέλα FFR(ανοιγόμενη πρόσοψη) και VR2(full face).
Και τα 2 πολυ καλά κρανάκια φτιαγμένα απο Tricomp(Polycarbonate-Kevlar).
Το FFR 245 euro και το VR2 265 euro.

συμφωνω κ επαυξανω για VR2.απτα καλυτερα φθηνα.παντως 265 εχει με γραφικα.μαυρο ματ σκετο το πηρα 170.παντως αν δεν σε ενδιαφερουν τα γραφικα μπορεις στην ιδια τιμη να πας σε κατι καλυτερο.

nikmak3
05/10/2007, 09:09
παιδια .....θελει ενας φιλος να παρει ενα κρανος μεχρι 200 250 και μαλιστα μεχρι σημερα το μεσημερι..στην περιοχη της αμφιθεας αντε και μεχρι συγγρου που μπορει να παει για φτηνο κρανος ξερει κανεις;και μαλιστα τι να του πω να παρει..kbc η hjc η κατι αλλο...;δεν τον ενδιαφερουν τα γραφικα...μαλιστα του αρεσουν τα ματ μαυρα..gia δωστε γρηγορα τα φωτα σας.....<α και κατι αλλο αυτη η ''αποθηκη'' που ολο ακουω ...που ακριβως ειναι;και τι πραγματα εχει;πειτε μου εστω και με ενα πμ>

pissaman
05/10/2007, 09:15
Δίκυκλο!:beer:

McTalas
05/10/2007, 09:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikmak3
παιδια .....θελει ενας φιλος να παρει ενα κρανος μεχρι 200 250 και μαλιστα μεχρι σημερα το μεσημερι..στην περιοχη της αμφιθεας αντε και μεχρι συγγρου που μπορει να παει για φτηνο κρανος ξερει κανεις;και μαλιστα τι να του πω να παρει..kbc η hjc η κατι αλλο...;δεν τον ενδιαφερουν τα γραφικα...μαλιστα του αρεσουν τα ματ μαυρα..gia δωστε γρηγορα τα φωτα σας.....<α και κατι αλλο αυτη η ''αποθηκη'' που ολο ακουω ...που ακριβως ειναι;και τι πραγματα εχει;πειτε μου εστω και με ενα πμ>

Να παρει με την σειρα ολα τα μαγαζια της καληροης και να μπει σε ολα!!!να δοκιμασει οσα πιο πολλα κρανη μπορει!Μονο ετσι θα βγαλει ακρη!
Ειναι πολυ απλο μπενει μεσα στο μαγαζι και λεει "θεκω ενα κρανος μερχι 250€" και ο υπαλληλος σου δειχνει τις επιλογες.
Προσωπικη μου γνωμη ειναι να παρει κανενα SHOEI ΚΑΙ ΟΧΙ AGV στα λεφτα αυτα ειναι μουφα!!!
δλδ δεν εχει καλη ποιοτητα,οχι οτι δεν ειναι καλα!
Ο τζωρτζωπουλος(καληροης κτ Φρατζη) εχει μια μαρκα, MAROYSHIN νομιζω ,που με 180€ εχει ενα πολυ καλο carbon κρανακι.αξιζει!!