PDA

View Full Version : Βιδες βιδες βιδες



KeLeYTiS
26/09/2007, 15:10
Μιας και αντικαθιστω ολες τις βιδες της μοτοσικλετας μου με καινουριες θα ηθελα να ρωτησω αν οι βιδες που αγοραζω ειναι ιδιας ποιοτητας με τις βιδες που εχει απο το εργοστασιο η μοτοσικλετα

Πιστευω, αλλα θα ηθελα να μαθω περισσοτερα, οτι οι ανοξειδωτες καλης ποιοτητας που αγοραζω απο καλο και σωστο μαγαζι (του οποιου με ξερουν με το μικρο μου ονομα ) ειναι καλυτερες απο τις σκουριασμενες , χιλιο βιδωξεβιδωμενε ς βιδες του 1989

Και απο αποψης τεχνολογιας αλλα και κραματων

Βεβαια δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι απο τοτε η απλα εχω καταντησει πολυ ψειρας

Το θεμα ειναι απο πλευρας αντοχης και καταπονησεων ειναι ιδιες,καλυτερες η χειροτερες ?
Στο μαγαζι μου ειπαν οτι ειναι καλυτερες απο θεμα μεταλλου αρα σιγουρα εχουν και μεγαλυτερες αντοχες ον δι αδερ χαντ ομως αυτοι πουλανε τι θα λεγανε ?

OldMan
26/09/2007, 15:30
Αμάν ρε Βαγγέλη ...:wacko:



Ξεκινάς από τα βασικά βιλία Ανόργανης Χημείας (με έμφαση στα Μέταλλα...).

Μετά περνάς στα βασικά βιβλία Μεταλλουργίας (με έμφαση στα Κράματα..).

Μετά περνάς σε Αντοχές Υλικών Ι, ΙΙ και ΙΙΙ (με έμφαση στις σύνθετες δυναμικές καταπονήσεις...).

Μετά περνάς σε Στοιχεία Μηχανών Ι και ΙΙ (με έμφαση στην Εφαρμογή και Τυποποίηση...)

Μετά μαζεύεις και αξιολογείς Προδιαγραφές και Φύλλα Τεχνικών Οδηγιών ΟΛΩΝ των κατασκευαστών Στοιχείων Λυόμενης Συναρμογής.

Στο τέλος, τα παραθέτεις όλα αυτά σε ένα σύντομο και περιεκτικό post και σου απαντάμε δεόντως...!!! :wave2:

byron
26/09/2007, 15:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από KeLeYTiS
Στο μαγαζι μου ειπαν οτι ειναι καλυτερες απο θεμα μεταλλου αρα σιγουρα εχουν και μεγαλυτερες αντοχες ον δι αδερ χαντ ομως αυτοι πουλανε τι θα λεγανε ?

Σιγουρα και δια ροπάλου απαγορεύονται οι ανοξείδωτες σε σημεία που ασκούνται μεγάλες δυνάμεις, πχ δαγκάνες φρένων κλπ.... :wave2:

KeLeYTiS
26/09/2007, 15:34
:lol: :rotflmao:

Aμα τα ηξερα ολα αυτα θα επρεπε να ανοιξουμε νεα ενοτητα θεματων για να σας τα εξηγησω

Διαφορες τελικα υπαρχουν?
Κυριως σε σημαντικα κομματια της μοτο
Δεσιμο καλαμιων με κατω πλακα
Μασπιε
Σχαρα κινητηρα και στο σημειο που βιδωνει πανω στο πλαισιο

Θα πειτε η θα πρεπει να το ανακαλυψω στην πραξη :eyepop: :rotflmao:

KeLeYTiS
26/09/2007, 15:35
Στις δαγκανες μαζευω λεφτα για τιτανιου ...

Στα υπολοιπα σημεια ?

Χμμμμ χμμμ και ξανα χμμμμμμ :dizzy:

Cpt. Haddock
26/09/2007, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μετά περνάς σε Αντοχές Υλικών .....ΙΙΙ

στο σπίτι του κρεμασμένου :evil:

OldMan
26/09/2007, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
στο σπίτι του κρεμασμένου :evil:
το απούνι σου χαλάς ...:lol:

ZX-9R
26/09/2007, 21:20
Καλησπερα,

Οι βιδες που λες :
Δεσιματα τιμονοπλακας
Μαρσπιε
Οι αλλες δεν καταλαβα ποιες ειναι

Ειναι συνηθως (οχι ολες, βαλε σχεδιαγραμμα να δειχνεις ποιες θες και θα σου πω ακριβως) το πολυ 25 Nm ροπης συσφιξης οποτε εαν οι ανοξειδωτες που λες ειναι απο χαλυβα σε υπερκαλυπτουν κι'ολας (σε μερικες απο αυτες, αν π.χ. εχεις βαλει ohlins μπροστινο μπορεις να βαλεις και αλουμινενιες η ακομα και εργκαλ αν εχεις παρει προχωρημενο καλαμι (εγω δεν θα το εκανα αλλα εχω το εχω δει σε αγωνιστικα)).. Γενικα τα σοβαρα βιδαδικα σου λενε την μαξιμουμ ροπη για την καθε βιδα που αγοραζεις, εαν κοιταξεις το βιβλιαρακι του κατασκευαστη (σερβις) λεει την ροπη συσφιξης για ολες τις βιδες, συμβουλευεσαι απο εκει και αγοραζεις τις αναλογες βιδες....

Γενικα οι βιδες του κατασκευαστη ειναι της πλακας μπροστα στις βιδες που μπορεις να βρεις στο εμποριο... Για τις βιδες της δαγκανας μπορεις να βαλεις ανετα χαλυβδινες, τιτανιου δεν εχει κανενας απο μαμα (βεβαια ειδικα αν τις παρεις σε αλεν ειναι πολυ ομορφες) τιτανιου υπολογιζε απο 15-25 (ισως και λιγο παραπανω για τις μεγαλες) ευρω το κομματι (ειναι τσιμπημενες καπως..)

(Αν θες συγκεκριμενα μαγαζια η μερη που μπορεις να φτιαξεις πραγματα σε cnc, βιδαδικα, βαφες (σκληρυνση) κτλ πες μου)

soundstorm
27/09/2007, 07:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από KeLeYTiS
Μιας και αντικαθιστω ολες τις βιδες της μοτοσικλετας μου με καινουριες

Και εγω το ειχα κανει και μετα μου περισεψαν οι μισες....:lol:

Julius
27/09/2007, 08:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από ZX-9R
Καλησπερα,

Οι βιδες που λες :
Δεσιματα τιμονοπλακας
Μαρσπιε
Οι αλλες δεν καταλαβα ποιες ειναι

Ειναι συνηθως (οχι ολες, βαλε σχεδιαγραμμα να δειχνεις ποιες θες και θα σου πω ακριβως) το πολυ 25 Nm ροπης συσφιξης οποτε εαν οι ανοξειδωτες που λες ειναι απο χαλυβα σε υπερκαλυπτουν κι'ολας (σε μερικες απο αυτες, αν π.χ. εχεις βαλει ohlins μπροστινο μπορεις να βαλεις και αλουμινενιες η ακομα και εργκαλ αν εχεις παρει προχωρημενο καλαμι (εγω δεν θα το εκανα αλλα εχω το εχω δει σε αγωνιστικα)).. Γενικα τα σοβαρα βιδαδικα σου λενε την μαξιμουμ ροπη για την καθε βιδα που αγοραζεις, εαν κοιταξεις το βιβλιαρακι του κατασκευαστη (σερβις) λεει την ροπη συσφιξης για ολες τις βιδες, συμβουλευεσαι απο εκει και αγοραζεις τις αναλογες βιδες....

Γενικα οι βιδες του κατασκευαστη ειναι της πλακας μπροστα στις βιδες που μπορεις να βρεις στο εμποριο... Για τις βιδες της δαγκανας μπορεις να βαλεις ανετα χαλυβδινες, τιτανιου δεν εχει κανενας απο μαμα (βεβαια ειδικα αν τις παρεις σε αλεν ειναι πολυ ομορφες) τιτανιου υπολογιζε απο 15-25 (ισως και λιγο παραπανω για τις μεγαλες) ευρω το κομματι (ειναι τσιμπημενες καπως..)

(Αν θες συγκεκριμενα μαγαζια η μερη που μπορεις να φτιαξεις πραγματα σε cnc, βιδαδικα, βαφες (σκληρυνση) κτλ πες μου)

Dimitri Gia pes kana katasthma, giati eirthei h ora na antikatastaso oles tis vides toy KTM

ZX-9R
27/09/2007, 14:45
Καλησπερα,

Εστειλα πμ με μαγαζια :D

Γενικα σε αυτο το λινκ εξηγει λιγο τι σημαινει το rating πανω στις ατσαλοβιδες του εμποριου (πχ 8.8 12.9 κτλ)

http://www.metalac.com.br/?cat=faq&lang=en

Με τις αφτερ μαρκετ βιδες (ειδικα τιτανιου) προσεξτε την ροπη συσφιξης γιατι επειδη η παραμορφωση τους ειναι ελαχιστη (αν υπαρχει κι'ολας) μπορει να κλωτσησει καποιο σπειρωμα... (το ιδιο και με τις εργκαλ, μονο που μαλλον θα συμβει το αναποδο :p ) Χρησιμοποιηστε ροποκλειδο

Α, και η locktite ειναι φιλη μας :p


Καλα βιδωματα :p :beer: :beer:


P.S. (για να μην παρεξηγηθω στο προηγουμενο ποστ, το εργκαλ ειναι απο τα πιο ανθεκτικα (νομιζω το ανθεκτικοτερο) ειδη αλουμινιου)

afrolykos
28/09/2007, 16:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από ZX-9R
Καλησπερα,

Εστειλα πμ με μαγαζια :D

Γενικα σε αυτο το λινκ εξηγει λιγο τι σημαινει το rating πανω στις ατσαλοβιδες του εμποριου (πχ 8.8 12.9 κτλ)

http://www.metalac.com.br/?cat=faq&lang=en

Με τις αφτερ μαρκετ βιδες (ειδικα τιτανιου) προσεξτε την ροπη συσφιξης γιατι επειδη η παραμορφωση τους ειναι ελαχιστη (αν υπαρχει κι'ολας) μπορει να κλωτσησει καποιο σπειρωμα... (το ιδιο και με τις εργκαλ, μονο που μαλλον θα συμβει το αναποδο :p ) Χρησιμοποιηστε ροποκλειδο

Α, και η locktite ειναι φιλη μας :p


Καλα βιδωματα :p :beer: :beer:


P.S. (για να μην παρεξηγηθω στο προηγουμενο ποστ, το εργκαλ ειναι απο τα πιο ανθεκτικα (νομιζω το ανθεκτικοτερο) ειδη αλουμινιου)



καλησπερα φιλαρακι ενα πμ και σε μενα παρακαλω με καποια μαγαζια για βιδες αν δεν σε κουραζω
και αν θες βεβαια

kiriakost
29/09/2007, 13:19
Η χαρά του φτωχού είναι οι ανοξείδωτες .

Σε τρελό καργάρισμα , παραμορφώθηκαν οι ραβδώσεις Άλλεν της βίδας !!

Απο την άλλη, οι βίδες της HONDA γενιάς 89-90 , είναι καταπληκτικές .

Χρειάζομαι βίδες , αλλά όχι πλέων ισχυρές , απλές χρωμιομένες Άλλεν με κεφάλι πομπέ μεγάλης ροδέλας, για το φαιρινγκ από το ΑΧ-1 .

Και ακόμα τις αναζητώ . ( θέλω επτά οχτώ κομμάτια )

ZX-9R
29/09/2007, 16:16
Θα βαλω τα μαγαζια εδω κατευθειαν λογω του οτι αρκετος κοσμος ζητησε βιδουλες ειδικα βελτιωτικες (πχ εργκαλ με χρωματα κτλ)

Μιας και αυτα που θα προτεινω δεν ειναι Ελλαδα δεν νομιζω να παραβαινω καποιον απο τους κανονες του φορουμ, εαν το κανω λυπαμαι, πειτε το μου και σβηνω το ποστ.........

λοιπον για τιτανιο εχω αγορασει απο διαφορους προμηθευτες, εδω και λιγο καιρο βαζω απο αυτους:
www.lls.it , επειδη υποθετω οι περισσοτεροι δεν μιλανε Ιταλικα και οι συγκεκριμενοι ειναι λιγο περιεργοι στην επικοινωνια (οι Ιταλοι εχουν ενα θεματακι με τις ξενες γλωσσες, τους χρονους κτλ, γενικα ειναι πολυ πιο χαλαροι κτλ) μπορειτε να προμηθευτειτε τα αγαθα τους απο εδω:

http://www.redracingparts.com/en/english.htm#english/motorbikesmotorcycles/productsandcomponents/boltsnuts.php

Και για παραπανω βιδες (οχι τιτανιο) εδω:

http://www.carpimoto.com/Channel.aspx?Chan=57&Mode=0&Evidence=1&Page=1&BoxTop=1&Lang=EN&brand=&bike=&Firm=0&keyword=

Απο αυτους εχω αγορασει διαφορα πραματα (οχι μονο βιδες) και ειναι πολυ καλοι και επαγγελματιες
Επειδη παντα παρεχουμε ποιοτικα λινκς, το τιτανιο ειναι grade 5 και το εργκαλ t6 :D

@ kiriakost : δεν καταλαβα ακριβως τι εννοεις οτι παραμορφωθηκαν οι ραβδωσεις αλλεν της βιδας (οι αλλεν εχουν εξαγωνο ποτηρακι, και δεν εχουν καπου ραβδωσεις ??) για βιδες φερινγκ κατα τη γνωμη μου καλυτερα να παρεις εργκαλ, βγαινουν ανοδιωμενες σε διαφορα χρωματα που θα ταιριαξουν με τα πλαστικα και το αχ1 θα λαμψει :beer: :beer:
(υπαρχουν και quick release pins αλλα δεν νομιζω να ταιριαξουν οπτικα με το στυλ της μηχανης)

Για ατσαλοβιδες παιρνω απο σπυρου πατση λογω του οτι ειναι πολυ κοντα στο σπιτι μου, σαν γενικες γραμμες καλο ειναι να παιρνουμε βιδες με καποιο iso rating πανω (δηλαδη στο κεφαλι να εχουν χτυπημενο ενα 8.8, 12.9 κτλ)

τι σημαινουν αυτα : http://euler9.tripod.com/bolt-database/22.html

οχι τοσο γιατι θα το υπερβουμε (ειναι λιγες οι βιδες στην μηχανη που θελουν πολυ ροπη συσφιξης) αλλα για να μην πεσουμε σε τιποτα κινεζικες αυτοκονιορτοποιουμενες....

Προσεχουμε το σπειρωμα να ειναι ιδιο (pitch, thread) το μηκος της βιδας, και να βαζουμε και κανα ροποκλειδο

ikarosk
29/09/2007, 18:23
Οσον αφορά την αντοχή, μην χρησιμοποιείς ΙΝΟΧ βίδες ειδικά αυτές με τον συμβολισμό Α2.
Επισυνάπτω τρεις φωτό με τις κλάσεις αντοχής και σκληρότητας ανά κατηγορία βίδας.
Οι πιό κοινές πάνω στις μοτοσυκλέτες, είναι της κατηγορίας 8.8 αλλά πιθανόν να υπάρχουν κι άλλης κατηγορίας ειδικά στο εσωτερικό του κινητήρα. Ελπίζω οι φωτό να σε βοηθήσουν να καταλάβεις τις διαφορές.


106636

ikarosk
29/09/2007, 18:25
φωτο 2


106637

ikarosk
29/09/2007, 18:26
φωτο 3


106638

kiriakost
29/09/2007, 21:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από ZX-9R
kiriakost : δεν καταλαβα ακριβως τι εννοεις οτι παραμορφωθηκαν οι ραβδωσεις αλλεν της βιδας (οι αλλεν εχουν εξαγωνο ποτηρακι, και δεν εχουν καπου ραβδωσεις ??) για βιδες φερινγκ κατα τη γνωμη μου καλυτερα να παρεις εργκαλ, βγαινουν ανοδιωμενες σε διαφορα χρωματα που θα ταιριαξουν με τα πλαστικα και το αχ1 θα λαμψει :beer: :beer:
(υπαρχουν και quick release pins αλλα δεν νομιζω να ταιριαξουν οπτικα με το στυλ της μηχανης)



Γύρισε το κλειδί Άλλεν μέσα στην βίδα , και παραμορφώθηκαν τα άκρα από το ποτήρι . :wave2:




ikarosk παρά την υποδειγματική προσπάθεια σου να βοηθήσεις, τα κείμενα είναι σε χαμηλή ανάλυση , και δεν γίνετε δουλειά .

Σκανάρισε τα στα 150dpi και βάλτα σε ένα ZIP , για να τα κατεβάσουμε .;)

ZX-9R
30/09/2007, 00:18
Οκ, 3 λυσεις:

1) Αναποδο κολαουζο μπας και βγαλεις την παλια και περισωσεις και το σπειρωμα
2) Ντρεμελ-πριονακι-κατι οπου θα κανεις ενα αυλακι στην βιδα και θα προσπαθησεις να την βγαλεις με κανονικο κατσαβιδι
3) Τρυπανι και χελικοιλ :sad:

Το να κολλησεις κατι στην βιδα και να προσπαθησεις να το γυρισεις ειναι κακη ιδεα πιστευω


Ελπιζω να ξεμπερδεψεις ευκολα :beer:

kiriakost
30/09/2007, 00:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από ZX-9R
1) Ανάποδο κολαούζο

Τι είναι αυτό ρε παιδιά !!

dimokritos
30/09/2007, 00:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Τι είναι αυτό ρε παιδιά !!

κολαούζος είναι το εργαλέιο που χρησιμοποίησες και εσύ για να ανοίξεις τα πάσα.

ZX-9R
30/09/2007, 00:57
Κολαουζο ειναι ενα 'τρυπανακι' ας το πουμε το οποιο φτιαχνει σπειρωματα.. Το αναποδο κολαουζο φτιαχνει αναποδα σπειρωματα, οποτε μετα βαζεις μια αναποδη βιδα μεσα στο σπειρωμα που εχεις φτιαξει μεσα στην βιδα και την ξεβιδωνεις

Τρυπας προσεκτικα με ντρεμελακι την παλια βιδα και μετα φτιαχνεις το αναποδο σπειρωμα στην τρυπα (πιανει οπως καταλαβαινεις απο καποιο παχος και πανω...)

Καλο ξεβιδωμα :beer:

Nikoskazer2000
30/09/2007, 01:09
@ΖΧ-9R: Επειδή εχω βάψει τις μπουκάλες μου, να σε ρωτήσω: τι είδους βίδες να ζητήσω για δέσιμο του αποστάτη με τις μπουκάλες;

Είναι σε χρυσό χρώμα κι' απ' οσο ξέρω χρωματισμένες είναι μόνο του αλουμινίου (ανοδιωμένες ουσιαστικά) οι οποίες πέρα απο την πινακίδα κυκλοφορίας δεν είναι να δέσεις τίποτα αλλο καθώς οπως σίγουρα θα ξέρεις κόβουν για την πλάκα. :sick:

kiriakost
30/09/2007, 01:22
Ανάποδο κολαούζο αυτό ρωταω !!

kiriakost
30/09/2007, 01:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Ανάποδο κολαούζο αυτό ρωταω !!



Το αναποδο κολαουζο φτιαχνει αναποδα σπειρωματα, οποτε μετα βαζεις μια αναποδη βιδα μεσα στο σπειρωμα που εχεις φτιαξει μεσα στην βιδα και την ξεβιδωνεις

Τρυπας προσεκτικα με ντρεμελακι την παλια βιδα και μετα φτιαχνεις το αναποδο σπειρωμα στην τρυπα (πιανει οπως καταλαβαινεις απο καποιο παχος και πανω...)

Καλο ξεβιδωμα

Αυτο ήθελα , να μάθω !! ;)

ikarosk
30/09/2007, 08:46
ikarosk παρά την υποδειγματική προσπάθεια σου να βοηθήσεις, τα κείμενα είναι σε χαμηλή ανάλυση , και δεν γίνετε δουλειά .

Σκανάρισε τα στα 150dpi και βάλτα σε ένα ZIP , για να τα κατεβάσουμε .;) [/B][/QUOTE]
Εχεις πμ

gefr
30/09/2007, 09:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Αυτο ήθελα , να μάθω !! ;)

Το τρυπανάκι που ανοίγει πάσο για να βιδώσει η αντίστοιχα ανάποδη βίδα ΑΡΙΣΤΕΡΟΣΤΡΟΦΑ. Αυτό είναι το ανάποδο κολαούζο. Όταν τερματίσει η βίδα, ευελπιστείς οτι θα ξεβιδώσει η χαλασμένη βίδα σου από το κανονικό σπείρωμά της. Καλή τύχη.

kiriakost
30/09/2007, 12:01
Εγω παιδιά , κολαούζο έχω , σχεδόν όλα τα σπειρώματα & ίντσες .

Ανάποδο δεν έχω δει ποτέ μου . :)

kiriakost
30/09/2007, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από ikarosk
ikarosk
Εχεις πμ
Δεν ηρθε τίποτα !!

Στείλε το με e-mail .

ikarosk
30/09/2007, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Δεν ηρθε τίποτα !!

Στείλε το με e-mail .


Δεν μπορώ να επισυνάψω το αρχείο.
Εχω σκανάρει τις σελίδες σε μορφή PDF με μέγεθος περίπου 750kb. Η ανάλυση είναι σχετικά καλή γιατί και τα πρωτότυπα είναι φωτοτυπιες.
Κάνε μου μία περιγραφή πως μπορώ να το ανεβάσω έτσι ώστε να το πάρουν όλοι, γιατί δεν ξέρω την διαδικασία, η δωσε μου το mail σου να στο στείλω και το ανεβάζεις εσύ.

ZX-9R
30/09/2007, 12:19
χμμμ, κοιτα να σου πω, για να μην σε παρω στον λαιμο μου.. Εγω εχω τιτανιου... Αν μου πεις τι ροπη συσφιξης εχουν θα μπορω να σου πω... Οπως ειπα εχω δει εργκαλ εκει, αλλα ειναι περιεργο σημειο τι να πω... Θεωρητικα μπορεις να τις βαλεις, οι δυναμεις εκει (δεν ξερω σε παπι σιγουρα, αλλα σε σπορ ετσι ειναι) δεν ειναι μεγαλες (δηλαδη ειναι αλλα δεν τις τρωνε οι βιδες, σκεψου οτι ο κατασκευαστης λεει σφιχτη μεχρι τοσο (πχ 2 κιλα) γιατι αλλιως θα στραβωσει το εργκαλ του καλαμιου (ολος ο εξωτερικος σωληνας δηλαδη).. Πρακτικα θα φοβομουν ομως (πιθανοτατα αδικαιολογητα), γιατι δεν βαζεις κανονικες με περιεργο κεφαλι (πχ τιποτα ωραιες αλλενοβιδες ατσαλιου γυαλισμενες, η να παρεις τετοιες και να τους βαψεις το κεφαλι ?

Ασχετο αλλα αυτες του αλουμινιου που πουλανε στα μαγαζια με τα περιεργα χρωματακια δεν ειναι εργκαλ συνηθως... Το εργκαλ ειναι πολυ ανθεκτικο υλικο, ενδεικτικες κατασκευες: Αφτερ μαρκετ μαρσπιε, τιμονοπλακες, υπαρχει στα καλαμια παντου, κλιπον, υποπλαισια, καμπανες κτλ κτλ κτλ........

Nikoskazer2000
30/09/2007, 22:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από ZX-9R
χμμμ, κοιτα να σου πω, για να μην σε παρω στον λαιμο μου.. Εγω εχω τιτανιου... Αν μου πεις τι ροπη συσφιξης εχουν θα μπορω να σου πω... Οπως ειπα εχω δει εργκαλ εκει, αλλα ειναι περιεργο σημειο τι να πω... Θεωρητικα μπορεις να τις βαλεις, οι δυναμεις εκει (δεν ξερω σε παπι σιγουρα, αλλα σε σπορ ετσι ειναι) δεν ειναι μεγαλες (δηλαδη ειναι αλλα δεν τις τρωνε οι βιδες, σκεψου οτι ο κατασκευαστης λεει σφιχτη μεχρι τοσο (πχ 2 κιλα) γιατι αλλιως θα στραβωσει το εργκαλ του καλαμιου (ολος ο εξωτερικος σωληνας δηλαδη).. Πρακτικα θα φοβομουν ομως (πιθανοτατα αδικαιολογητα), γιατι δεν βαζεις κανονικες με περιεργο κεφαλι (πχ τιποτα ωραιες αλλενοβιδες ατσαλιου γυαλισμενες, η να παρεις τετοιες και να τους βαψεις το κεφαλι ?

Ασχετο αλλα αυτες του αλουμινιου που πουλανε στα μαγαζια με τα περιεργα χρωματακια δεν ειναι εργκαλ συνηθως... Το εργκαλ ειναι πολυ ανθεκτικο υλικο, ενδεικτικες κατασκευες: Αφτερ μαρκετ μαρσπιε, τιμονοπλακες, υπαρχει στα καλαμια παντου, κλιπον, υποπλαισια, καμπανες κτλ κτλ κτλ........

Nm δεν ξέρω αλλα θα το ρωτήσω.

:beer:

Nikoskazer2000
30/09/2007, 23:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από ZX-9R
..γιατι αλλιως θα στραβωσει το εργκαλ του καλαμιου (ολος ο εξωτερικος σωληνας δηλαδη)...


Το έργκαλ του καλαμιού δεν υφίστατε στην περίπτωσή μου. Δηλαδή δεν έχει σπείρωμα (το καλάμι) απλά είναι κούφιο. Η βίδα μπαίνει περαστή και βιδώνει πάνω στον αποστάτη κατευθείαν.

Αύριο θα βγάλω φώτο της βίδας να σου δείξω τι εννοώ.



Αρχικά δημιουργήθηκε από ZX-9R
...Πρακτικα θα φοβομουν ομως (πιθανοτατα αδικαιολογητα), γιατι δεν βαζεις κανονικες με περιεργο κεφαλι (πχ τιποτα ωραιες αλλενοβιδες ατσαλιου γυαλισμενες, η να παρεις τετοιες και να τους βαψεις το κεφαλι ?...

Οι εργοστασιακές μου είναι μαύρες ατσάλινες αλλα να βρω κάτι σε χρωματισμένο δε νομίζω πέραν των απλών αλουμινένιων (ναι αυτών που κόβουν για πλάκα), γι' αυτό και ρώτησα για τιτανίου. Δεν κυνηγάω μείωση βάρους ή τίποτα τέτοιο (εδω που τα λέμε τι μείωση βάρους να επιφέρουν 2 βίδες μόνο :uplate: ) μόνο ομειογένεια με το χρώμα των καλαμιών.

Θα ρωτήσω ωστόσο για εργκαλ βίδες οπως μου λες μιας και κάνουν και σε καλάμια κι' αμα βρώ έχει καλώς.

Σ' ευχαριστώ και πάλι πάντως!
:beer: :wave2: :beer:

fantacid
30/09/2007, 23:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από ZX-9R
quick release pins


ε ελληνικη τους ονομασια?

δλδ πως τα ζηταω κ που τα βρισκω?

kiriakost
01/10/2007, 00:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
ε ελληνικη τους ονομασια?

δλδ πως τα ζηταω κ που τα βρισκω?

Πες να σου δώσουν παραμάνες , ξέρουν αυτοί !!

apav
01/10/2007, 09:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
ε ελληνικη τους ονομασια?

δλδ πως τα ζηταω κ που τα βρισκω?

Είναι οι βίδες μισής στροφής. Έχουν έναν κρίκο αντί για "κεφάλι", τον σηκώνεις, στρίβεις μισή στροφή και ξεβίδωσε. :wave2:

kiriakost
01/10/2007, 16:47
Ελαβα το αρχείο από τον ikarosk .

Αλλα ειναι 700k και δεν μπαίνει στο φορουμ .

Οποιος θέλει του το στέλνω με εμαιλ , στείλτε ΠΜ .

ikarosk
01/10/2007, 19:37
Για ρίξτε κι εδώ μια ματιά. Αξίζει την προσοχή σας
http://www.tribology-abc.com/calculators/e3_6a.htm

ZX-9R
02/10/2007, 00:06
Καλησπερα,

Βαλε μια φωτο για να καταλαβω καλυτερα... Αν εννοεις να αλλαξεις την βιδα που ειναι και αξονακι της ροδας με εργκαλ, το ξεχνας.... Για τιτανιο θελει επισης ειδικη κατασκευη, οχι μια απλη βιδα....

Nikoskazer2000
04/10/2007, 00:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από ZX-9R
Καλησπερα,

Βαλε μια φωτο για να καταλαβω καλυτερα... Αν εννοεις να αλλαξεις την βιδα που ειναι και αξονακι της ροδας με εργκαλ, το ξεχνας.... Για τιτανιο θελει επισης ειδικη κατασκευη, οχι μια απλη βιδα....

Έτοιμος!


107233

Nikoskazer2000
04/10/2007, 00:40
2


107234

ZX-9R
04/10/2007, 14:26
Καλημερα,

Δεν ειχα δει το μυνημα σου... Αν μπορεις βαλε και που / τι βιδωνουν αυτες....



Λοιπον, επειδη ο δαιμων των βιδων μου την εφερε και εμενα και αναγκαστηκα να ψαχτω παλι... :

http://www.damigos.gr/
Απειρες βιδες για ολους

Αυτος ειναι ο ενας απο τους της Ιερας οδου:
http://www.chatzigiannis.gr/

Ο αλλος ειναι συμμετρικα σχεδον απο την αλλη μερια της Ιερας .......

Και φυσικα πολλοι αλλοι................................

(Σορρυ αν 'σπαω' καποια πολιτικη αλλα με αυτα που διαβασα απαγορευεται το κακολογημα οχι το να αναφερεις μερικα μαγαζια........)

OldMan
04/10/2007, 14:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
Έτοιμος!
Το γράσο (η)λιθίου δεν κάνει και πολύ καλό στην επιδερμίδα ...:winka:

Nikoskazer2000
04/10/2007, 23:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από ZX-9R
Καλημερα,

Δεν ειχα δει το μυνημα σου... Αν μπορεις βαλε και που / τι βιδωνουν αυτες....



Λοιπον, επειδη ο δαιμων των βιδων μου την εφερε και εμενα και αναγκαστηκα να ψαχτω παλι... :

http://www.damigos.gr/
Απειρες βιδες για ολους

Αυτος ειναι ο ενας απο τους της Ιερας οδου:
http://www.chatzigiannis.gr/

Ο αλλος ειναι συμμετρικα σχεδον απο την αλλη μερια της Ιερας .......

Και φυσικα πολλοι αλλοι................................

(Σορρυ αν 'σπαω' καποια πολιτικη αλλα με αυτα που διαβασα απαγορευεται το κακολογημα οχι το να αναφερεις μερικα μαγαζια........)

Αυτές βιδώνουν πάνω στη μπουκάλα και πιάνουν στον αποστάτη. Ρώτησα σε εξιδικευμένο μαγαζί στα Χανιά για αυτές αλλα μου είπε πως παλιά έφερνε τέτοιες σε ergal, τώρα οχι :(


107425

Nikoskazer2000
04/10/2007, 23:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Το γράσο (η)λιθίου δεν κάνει και πολύ καλό στην επιδερμίδα ...:winka:

Ντεν εκω γκράσο ηλιτίου καρντιά μου... :blush:
(δαγκάνες δεν πειράζω εγω)













...ούτε και η στραβόμπαρα αλλα τεσπα. :D

ZX-9R
05/10/2007, 01:13
Δεν θα εβαζα εργκαλ εκει ακομα και αν μου εδιναν λεφτα... Τιτανιο και παλι παιζει......

Βαψε ατσαλοβιδες λεω εγω.......

Τωρα αυτα περι ηλιθιου δεν τα καταλαβα, επειδη ειδα γρασσο και δαγκανες ομως λεω οτι εκει μπαινει χαλκου




ηλθον, ποσταρισον, απηλθον

Nikoskazer2000
05/10/2007, 01:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από ZX-9R
Τιτανιο και παλι παιζει......

Βαψε ατσαλοβιδες λεω εγω.......

Τιτάνιο σίγουρα θα ηταν η καλύτερη λύση αλλα εδω δε μπορώ να βρω ergal τιτάνιο θα βρω; ( :( γμτ)

Τις ήδη υπάρχουσες ατσαλόβιδες (αυτές που κρατώ στο χέρι μου) έβαψα με μεταλλικό περλέ χρυσό σπράυ νιτροκυτταρίνης (έτσι γράφει) αλλα το αποτέλεσμα ηταν απογοητευτικό: ο μπογιάς σούρωνε σαν το νερό. Ακόμα και με πολλαπλά περάσματα δεν κατάφερα να κάνω και πολλά πράγματα. Τουλάχιστον δείχνουν λίγο καλύτερα απο προτείτερα που ηταν ολόμαυρες. Θα ποστάρω αύριο-μεθαύριο φώτο να δείς.


Αρχικά δημιουργήθηκε από ZX-9R
Τωρα αυτα περι ηλιθιου δεν τα καταλαβα, επειδη ειδα γρασσο και δαγκανες ομως λεω οτι εκει μπαινει χαλκου




ηλθον, ποσταρισον, απηλθον


:lol: :rotflmao: :lol:

Ο "μπαμπάς" ειρωνεύτηκε την κατάσταση που είχαν τα δάχτυλά μου και την απέδωσε σε χημικούς παράγοντες οπως το γράσο λιθίου. :lol:

Καμιά σχέση με τη δαγκάνα.

Να 'σαι καλά! Σ' ευχαριστώ για τις συμβουλές!
:beer: :beer: :beer: